Nieuwe rubriek: In en om de kas Omzet VBN-veilingen in '80 sterker omhoog dan in '79 et de fiets naar „Kom in "ie kas*" in 's-Gravenzande -In Nootdorp niet alleen 3,kas'' maar ook „stal" open —ND EN TUINBOUW BEMIDDELDE STIJGING 15,2 PROCENT FWa DOEN MEE AAN OPEN DAG I )PEN DAG IN TEKEN 700 JAAR BESTAAN jSL L TOMATENEXPORT VERLOOPT VLOT HOGERE OMZET DOOR MEER PRODUKTEN BOLBLOEMEN BELANGRIJK IN „BUNTER STRAUSS' LEIDSE COURANT MAANDAG 6 APRIL 1981 PAGINA 9 Om de trouwe lezers ven de land- en tuin- bouwpaglni ven nog actueler nieuws te voorzien verschijnt in onze krant met ingang vsn zaterdag 11 april een nieuwe rubriek: „In en om de kas". e= Op veler verzoek wordt dan niet alleen op maan- dag, maar ook op zaterdag uitgebreide informa- tie verstrekt over de prijsontwikkeling bij de tuin- bouwprodukten zoals groenten, bloemen en bol- len en over tal van andere zaken, die de land- en tuinbouw betreffen. EN HAAGDe omzet- ijging van bij de VBN ingesloten bloemenveilin* :n bedroeg in 1980 totaal 1,2 procent. Dat was een erker toename dan in i79, toen de stijging 10.7 •ocent bedroeg. Met name ;t eerste kwartaal had in goede omzetvorming s gevolg van het feit, dat I eerste drie maanden van 179 door de slechte weers- nstandigheden geen nor- ale afzetsituatie kenden. e stijging in de overige drie vartalen bedroeg 9,9 pro mt. Voor deze toename Irgde zowel aanvoer als het tmiddelde prijsniveau. Dit ijkt uit een thans versche- »n Nota van de Vereniging in Bloemenveilingen in Ne- trland (VBN). Wat de snij- oemen betreft kan worden instateerd dat in 1980 de zet met 13,8 procent is toe- iomen. Exclusief de eerste maanden, steeg de omzet ;t 8,5 procent. De geveilde oportbloemen lagen 18,8 rocent hoger in omzet dan 1 1979. Het aandeel van deze loemen in de totale snijbloe- lenomzet is ten opzichte van T79 van 6.2 procent gestegen lt 6,9 procent, mede als ge- blg van het feit dat in 1980 alle veilingen gedurende het gehele jaar importbloemen veilden. Wanneer de waarde van de geveilde importbloemen op de totale snijbloemenomzet in mindering wordt gebracht, dan blijkt de omzetstijging 13.4 procent te bedragen. Zoals opgemerkt, bleek de omzet in het eerste kwartaal zeer sterk gestegen te zijn. Prijsniveau Daarentegen vielen de maan den mei, augustus en novem ber met respectievelijk 2,9 procent -8,3 procent en - 4,7 procent wat tegen. De omzet- toename van13,8 procent was het gevolg van een stij ging van de aanvoer met on geveer 6,5 proent, terwijl het gemidelde prijsniveau met ongeveer hetzelfde percenta ge is gestegen. Dat mag een beter resultaat worden ge noemd dan dat in 1979, toen was er namelijk van een stij ging van het prijsniveau geen sprake. De rentabiliteitsposjtie is, on danks de niet onaanzienlijke omzetstijging, verder ver slechterd, zo wordt vastge steld. Volgens een raming van het LEI is de rentabiliteit in 1980 namelijk van 10 naar 11 ge daald. De uitbreiding van het snijbloemenareaal in 1980 van ongeveer 7 procent ging gepaard met een omzetstij ging van 13,8 procent. Daar uit blijkt dat de opbrengst per m2 met ruim 6 procent is gestegen. Een daling van de rentabiliteit naar 11 procent wijst erop dat de kosten in sterker mate zijn gestegen, dan de opbrengsten. Potplanten De omzetstijging van de pot en perkplanten bedroeg in 1980 totaal 21 procent, waar mee de stijging ongeveer ge lijk was aan die van 1979. De waarde van de geveilde im- portplanten bedroeg afgelo pen jaar 4,2 miljoen gulden. Wanneer dit bedrag op de to tale potplantenomzet in min dering wordt gebracht, dan blijkt de stijging 21,3 procent te zijn. Ook bij de pot- en perkplantenomzet was de in vloed welke van het eerste kwartaal uitging, groot. Toen namelijk werd een omzetstij ging van plm. 40 procent ge noteerd. De stijging in de overige drie kwartalen be droeg 15,4 procent. In tegenstelling tot de snij bloemen bleef de omzet in alle maanden boven de omzet van 1979. Afgaande op aan voer- en prijsontwikkelingen van de drie grootste potplan tenveilingen, namelijk de VBA, CCWS en BNO, blijkt dat de aanvoer met ongeveer 23 procent is toegenomen, terwijl het gemiddelde prijs niveau plm. 2.5 procent daal de. Rentabiliteit Niet bekend is in hoeverre veranderingen in het assorti ment hieröp van invloed zijn geweest. De rentabiliteit in de potplantensector is vol gens een raming van het LEI gedaald van plm. 5 procent naar 2. Daar te weinig inzicht bestaat in het aandeel van de veilingen in de totale pot plantenomzet, is het niet mo gelijk gebleken een beschou wing te geven over de relatie tussen omzetstijging, areaal stijging en rentabiliteit. De export van potplanten is met 27,9 procent gestegen. Dat was een minder sterke stij ging dan in 1979. Het grootste aandeel had West-Duitsland. De export naar Engeland en Italië nam procentueel gezien het sterkst toe. Alleen de export naar Joegoslavië nam af. De export naar de meeste andere landen was bevredigend. r GRAVENZANDE Wie fcsluit dit jaar eens in het yestland te gaan zien wat yt „open dag" in de glas- [inbouw waarover in tze krant zaterdag al uit- [>erig is bericht te bie- 5n heeft komt op zaterdag I l april onvermijdelijk in et gebied van veiling 'estland Zuid te 's-Gra- enzande terecht In sa- lenwerking met de West- _~indse Open Dagcommisie de tuinbouwstudieclub "Ifestland Zuid" al gerui- tiid bezig met de voor- ereidingen van Kom in de lll'ian tien tot vier uur kan ■BMen er via een wandelroute, ^^ret als vertrekpunt de vei- Hvg „Westland Zuid" op een intal groente- en bloemen- ult^driiven terecht om te kij- )t doctFn hoe het 'n de moderne en aaastuinbouw er aan toe gaat. Rottt z*ch wü laten varen ^Hoet bij schipper Bol zijn, in ït Westland van ouds be- end van onder meer de Amsterdamse Schuit". Hij rengt de bezoekers naar de las van Alle Winden van aaruit men kan wandelen )or en langs de kassen. Wie NA ;n hekel heeft aan files A die kunnen ontstaan als ^^len per auto naar 's-Gra- inzande gaat doet er :d aan mee te doen aan de ite Westlandfietstocht, die luit omliggende steden >rdt georganiseerd. Voor Vriendelijke uitnodiging, waaraan men wel gevolg moet geven. een gulden per routeboekje (inclusief button en ballon) weet men alles. Het is ver krijgbaar bij de diverse VV V-kantoren in Delft, Hoek van Holland, 's-Gra venzande, Maassluis, Mon ster, Vlaardingen, Den Haag (Kon. Julianaplein 7, Gem. informatiecentrum Groen markt, Zwolsestraat 30 Sche- veningen) en Rijswijk (Sport raad Rijswijk, Van Vreden- burchweg 50a, Rijswijk). Langs de fietsroutes treft men een aantal glastuin bouwbedrijven aan, dat voor het publiek is geopend en waar men zo kan binnenstap pen. Aangekomen in 's-Gra- venzande is er gelegenheid in het verkooplokaal van vei ling „Westland Zuid" de pro- d uk ten af te mijnen die men onderweg heeft gezien, ter wijl men de mooie ronde ra dijsjes uit de verpakkingma chines kan zien rollen. Die machines zijn netjes op gepoetst en gereviseerd na in de winter stil te hebben ge staan. Men hoopt in het ko mende seizoen weer miljoe nen zakjes van de band te la ten rollen. OOTDORP - Aan de vie- ig van het zevenhonderd- ig bestaan van Nootdorp >rdt door de agrarische 'tor een aandeel geleverd iet de „open dag" voor rinbouwbedrijven, erijen en dergelijke le op zaterdag 11 april 'ordt gehouden, tan 's morgens tien uur tot middags vijf uur kan men erecht bij bedrijven aan de 'eenweg en de Kortelandse- "eg. Een deel van de Veen- feg wordt in die periode ■""*K>r doorgaand verkeer af- lesloten, zodat alle bezoekers ^delend of fietsend de JBelnemende bedrijven kun nen bezoeken. Een muziek korps zorgt voor de vrolijke noot. Behalve de deuren van de kassen gaan ook de (stal- )deuren van een drietal vee teeltbedrijven open. Het eindprodukt is hier melk en op één bedrijf kan ook het kaasmaken worden bekeken. Tijdens het bezoek kan ken nis worden gemaakt met de nieuwste bedrijfsontwikke lingen. Energie is voor de tuinders uiterst duur (Leidschendam- se tuinders nemen jaarlijks voor zeven miljoen gulden aan gas en elektra af, zo werd dezer dagen bekend) en daarom zijn besparingen door middel van isolatie wenselijk. De nieuwste ontwikkelingen op dit gebied, zoals schermin- stallaties, dubbelglas in de gevels, rookgascondensors, zijn in Nootdorp te zien. Over werk in de tuinbouw kan men zich laten voorlich ten door een medewerker van de Stichting Arbeids voorwaarden Midden Zuid- Holland. Ook aan de ama teur-teler is gedacht. Vragen over zaaien, planten en ziek ten worden door een deskun dige beantwoord zonder dat aan „concurrentie" wordt ge dacht. En als de keel van het vragen droog is geworden be staat er zelfs de gelegenheid om die te smeren. Voornaam ste doel van de „open dag" is te laten zien dat het rustige platteland in werkelijkheid bruist van aktiviteiten. Boe ren en tuinders geven hon derdduizenden mensen werk in de dienstverlenende, ver werkende en afzet sectoren (de zogenoemde agri-busin ess). Het gaat om meer dan een tiende deel van de wer kende bevolking van Neder land, aldus de Tuinbouwstu dieclub Nootdorp en omge ving die de organisatie van deze dag op zich heeft geno men. Het tomatenseizoen staat nog in de kin derschoenen, maar het is toch verheugend te kunnen constateren dat de export vlot ter verloopt dan vorig seizoen. Op de West-Duitse markt is er meer ruimte voor de Hollandse tomaat. Dat komt door een geringere export van Marokko, de Canari- sche Eilanden en Spanje. Deze drie landen exporteerden in de laatste week van maart ruim 1000 ton minder dan vorig seizoen. Omdat de tomatenteelt in Rousil- lon flink te lijden heeft gehad van het slechte weer in januari, ziet het ernaar uit dat Marokko zijn tomaten dichter bij huis af kan zetten. De export van Hollandse to maten naar Engeland en Scandinavië ver loopt ook vlotter dan vorig seizoen. Er konden grotere hoeveelheden worden af gezet. De Commissie van de Europese Ge meenschappen heeft inmiddels de refe- rentieprijzen voor tomaten voor het ko mende seizoen vastgesteld. Per 100 kg netto komt dit in april neer op 424,12, vorig jaar lag de referentieprijs op 384,02. In de afgelopen week wist de to matenprijs zich aardig te handhaven, al leen de sortering C moest aanmerkelijk inleveren. Voor de A-I-export lag de ge middelde prijs op donderdag 2 april op f 5,41 per kilo (vorig jaar op 4,76). Voor de vleestomaten was de belangstelling goed, want de prijs voor de sortering BBB trok aan naar f 6,60 per kilo. De vooruit zichten voor de komende week zijn gun stiger dan die van vorig seizoen, want toen daalde de gemiddelde prijs voor de A-tomaten naar 3,86 per kilo. De prijzen zullen door het groeiende aanbod wel wat dalen, een sterk verval lijkt er niet in te zitten. Komkommers Het aanbod van komkommers groeit ge stadig, er zijn echter wel wat afzegproble men. In de derde week van maart lag de export naar West-Duitsland ruim 900 kilo beneden die van vorig'seizoen. De groot ste concurrent was Griekenland. Dit land heeft tot half maart een rekord hoeveel heid weten te exporteren, namelijk onge veer 40.000 ton. Vorig seizoen beliep de export tot op dezelfde datum 32.500 ton. Het ziet er naar uit dat de Grieken gepro fiteerd hebben van de door de regering ingestelde exportsubsidie. Van de ge noemde hoeveelheid ging er maar liefst 37.000 ton naar het zuiden van West- Duitsland. Het restant ging grotendeels naar Engeland. In de laatste week van maart exporteerde Griekenland ongeveer 1100 ton naar West-Duitsland tegen zo'n 700 ton vorig jaar. De export van Roeme nië is toegenomen, maar deze blijft toch nog ver achter bij die van vorig jaar. Scandinavië toonde minder belangstelling voor de Hollandse komkommer, de export Radijs wordt nu aangevoerd In nieuwe dozen nam af. Een positieve ontwikkeling was de gegroeide export naar Engeland. Het aanbod blijft groeien, er wordt op lagere prijzen gerekend. Door het lagere prijsni veau zit het er waarschijnlijk wel in dat de afzetmogelijkheden groter worden, waardoor de export weer kan opleven. Paprika De aanvoer van paprika's is dit seizoen wat moeizamer van start gegaan als vorig seizoen. Dit is mede veroorzaakt door de geringere animo die er bestond om ex treem vroeg te poten. Daarnaast heeft het donkere voorjaar ook een remmende in- .vloed uitgeoefend op de groei van de ge wassen. De prijzen voor zowel de groene als de rode paprika's daalden de afgelopen week vrij sterk. Dit is des te opvallender omdat de openingsprijzen van dit seizoen op een hoger niveau lagen dan vorig jaar. Er worden op het ogenblik meer groene paprika's aangevoerd dan vorig seizoen. Het aanbod van rood valt wat kleiner uit. Nu zegt dit weinig, want het is niet uitge sloten dat de hoge prijzen van de groene paprika's menigeen overgehaald hebben om maar een keer groen te plukken en nog te wachten met het op rood gaan. De export van paprika's naar West-Duitsland was nagenoeg even groot als vorig sei zoen, terwijl er op de West-Duitse markt sprake was van een geringere concurren tie met name van de kant van Italië. De export naar Engeland en Scandinavië bleeft achter bij die van vorig seizoen. Er was dus sprake .van een teleurstellende vraag. De gemiddelde prijs voor een kilo groén lag eind vorige week op 6,25 (vo rig jaar 5,34). Voor de rode paprika's werd er gemiddeld 8,75 betaald (vorig jaar 9.43) De aanvoer neemt toe, de prijs zal verder dalen. Op de sla-markt hebben zich de afgelopen week geen opvallende veranderingen af gespeeld, de prijs voor een krop sla va rieerde van 29 cent tot 56 cent. Het aan bod van sla kan wat groter worden, hier door zal er meer druk op de prijs uitgeoe fend worden. Voor radijs werd er eind vo rige week 86 cent per bos betaald. Dit be tekent dat de prijs gunstig afsteekt bij die van vorig seizoen, er dient dan wel opge merkt te worden dat de aanvoer al een aantal weken kleiner uitvalt dan die van vorig seizoen. Er wordt wel een groter aanbod verwacht, de prijzen zullen op een wat lager niveau komen te liggen. Bij bloemkool zette de prijsdaling de afgelo pen *toeek flink door. Voor de sortering tienen en achten varieerde de prijs van f 1,17 tot 1,67 per stuk. Voor een gewas als andijvie waren de resultaten boven verwachting, eind vorige week werd er gemiddeld 2,92 per kilo betaald. De prijs lag hierdoor 1,50 hoger als vorig seizoen. De aanvoer van voorjaarsandijvie lijkt nu toch spoedig op gang te komen, dit zal dan een prijsdaling tot gevolg hebben. De aan voer van spinazie kan om deze tijd van het jaar vrij grillig verlopen, dit werk dan weer door in de prijzen. In de afgelopen week liep de prijs wat op, er werd 1,97 per kilo betaald. De aanvoer van koolrabi viel tot op heden aanmerkelijk kleiner uit dan vorig seizoen. Hogere prijzen waren het gevolg. De gemiddelde prijs lag op 93 cent per stuk. Het aanbod zal groeien, de prijs zal dalen. Prei werd een stuk goed koper, de prijs kwam op 86 cent per kilo. Het aanbod lijkt te minderen, de prijs zal waarschijnlijk oplopen. Vanuit de Vereniging Bloemenveilingen Nederland (VBN) wordt over het eerste kwartaal van dit jaar een prijsverslechte- ring geconstateerd van 4 procent wat de snijbloemen betreft en zelfs 5 procent van de potplanten. De prijzen voor de produkten afgelopen week beziend, dan is er wel reden voor die negatieve conclusie! Doordat de bloemenaanvoer met ongeveer 6 procent steeg, liepen de ontvangsten niet sterker terug. Niet veel anders was het bij de potplanten. De CCWS had ook een groter aanvoer van produkten, hetgeen echter geen hoger omzetcijfer dan voorgaande week tot ge volg had. Het waren ook nu weer de freesia's die de kroon spanden met een aanvoer van rond de 15 milioen. Ook de trosanjers, irissen en rozen leverden een fors aandeel. Het geen allemaal een achteruitgang in de op brengsten betekent door lager prijs. De gang van zaken in de potplanten kan niet slecht worden genoemd, maar er blijft toch veel te wensen over. Zowel het bemiddelingsbureau als de veilingklokken kregen heel wat planten te verwerken. De perkplanten blijken dit jaar veel belangstelling te ontvangen, hetgeen de prijzen wel ten goede komt. Het aanbod is ruimer dan andere jaren en vooral op de dagen dat de zon zich liet zien, werd er flink verkocht voor de tuintjes. De handel heeft het weieens moeilijk om de grote voorraden weg te werken. Met de bolbloemen wil het niet bes't. De CCWS had in de maand februari een potplantenomzet van 8.894.426,69 het geen 2.030.375,73 of 2 procent méér is dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Wat de gemiddelde prijzen in de afgelo pen week betreft, het volgende, met tus sen haakjes de prijzen vorig jaar. Ameri kaanse anjers 23 (43), trosanjers 27 (35), anthurium 1,91 (2,69), snijgroen 21 (23), troschrysanten jaarrond 53 (72), idem ge plozen 67 (86), freesia 12 (24), gerbera 13 (39), gladiolen 52 (50), irissen 9 (37), lelie kelken 38 (52), lelietakken 50 (57), cymbi- dium groot 35 (60), idem klein 10 (30), gro te rozen 34 (47), idem klein 24 (35), sonia 29 (43), belinda 20 (32), red gkrnette 19 (30), tulpen 10 (21). Over de maand maart is de aanvoer aan de CCWS toegenomen met 23 procent vergeleken bij maart vorig jaar, doch het omzetbedrag daalde met 15 procent, het geen dus een duidelijk beeld geeft van de bloemenhandel in de afgelopen maand. Dezelfde situatie tekent zich af gedurende het eerste kwartaal van dit jaar, namelijk een produktietoename met 10 procent doch een prijsvermindering met 8 pro cent. Om de produkten afzonderlijk te vermelden; de omzet aan snijbloemen be droeg in maart 53.133.597,45 tegen vorig jaar 51.041.356,85, een toename met f 2.092.240,60 of 4.10 procent. De potplanten brachten het er beter af met een totaal omzetbedrag van f 11.976.652,42, tegen vorig jaar maart f 8.663.200,87, een vermeerdering met f 3.313.442,55 of 38,45 procent. Het totaal omzetbedrag over het eerste kwartaal bedroeg aan de CCWS f 179.026.013,60 tegen vorig jaar f 166.814.407,98, méér 12.211.605,62 of 7,32 procent. Maar, zoals gezegd, de schijn bedriegt want dat is slechts een gevolg van de aanzienlijk groter produktie. Het beeld geeft dus allesbehalve reden tot optimisme, vooral gezien de enorm geste gen kosten. Ook afgelopen week verliep het allerminst naar wens, het aanbod was zeer groot. Er zijn produkten zoals trosanjers. troschrysanten, leliekelken en rozen, die vergeleken bij vorig jaar, de helft tot een derde van de prijs opbrachten! Tulpen, narcissen, irissen en lelies vormen de hoofdbestandelen van de in West- Duitsland mateloos populaire „Bunter Strauss". Vier bolgewassen die ook voor de vaderlandse bollenkweker tot de hoofdartikelen behoren en zij zullen er graag voor zorgen dat de Westduitsers op dit punt volop aan hun trekken kunnen komen. Van de produktie van de tulpen blijft on geveer de helft in het binnenland om ge broeid te worden. Een fors percentage gaat dan als bolbloem toch de grens van West-Duitsland over. Het areaal tulpen groeit in Nederland nog steeds, ondanks alle waarschuwingen. Het klom van 5890 ha in 1979 naar bijna 6100 ha in 1980 en dit jaar is men al beangstigend dicht bij de 6200 bunder gekomen. Tot veler verras sing is de export van tulpenbollen het af gelopen jaar fors toegenomen. Men regi streerde t.o.v. 1979 een groei van niet minder dan 12% en in stuks uitgedrukt kwam men dicht tegen een export van anderhalf miljard. Dat is toch wel een im posant aantal. Frappant was vooral de groei van de bol- lenexport naar Engeland. Er gingen pak weg 32% meer tulpen heen dan het jaar daarvoor, terwijl het groeipercentage van de hyacinten 28 bedroeg en dat van de narcissen 27. En dat terwijl in Engeland tweemaal zo veel narcissen worden ge teeld dan hier in Holland. Naar ruwe schatting hebben de Engelse bollenkwe- kers ruim 3000 ha narcissen in cultuur. Helemaal vergelijkbaar met de Hollandse gegevens is het niet, omdat de Engelsen veel minder stuks per ha planten en oog sten. Lelies Wat betreft de lelies: van dit bolgewas nam de oppervlakte in de zeventiger jaren explosief toe. Helaas was het assortiment veel te beperkt. Het gehele areaal werd beheerst door slechts één cultivar, de oranje Enchantment. Dat moest fout lopen en het ging dan ook mis op een manier waar over de leliekwekers hun kinds-kin- deren nog wilde verhalen zullen vertel len. Sinds 1979 zit er weer groei in het le lie-areaal, al doet men het nu in een be duidend rustiger tempo. In 1979 regi streerde men 970 ha lelies en vorig jaar 1100 bunder. De gegevens van dit jaar zijn natuurlijk nog niet bekend. Dat zal wel juni worden voor het zo ver is. De alge mene verwachting is dat de leliekwekers een uitbreiding zullen realiseren bij de Midcentury-hybriden, maar dat de Spe- coisums en Orientals zullen krimpen. De oorzaak: deze laatste typen hebben een te lange trektijd en daar moeten de bloem kwekers niets van hebben nu de energie prijzen maar blijven stijgen. Narcissen Het areaal narcissen is de laatste jaren vrijwel gelijk gebleven. In 1979 teelde men hier 1533 ha van dit bolgewas, in 1980 kwam men aan 1520 bunder en nu is een areaal van 1574 ha uit de bus geko men. Bij de veredeling van narcissen is het nimmer tot echte doorbraken geko men tot nu toe. De twee belangrijkste cul- tivars die rond de helft van het totaal areaal beslaan, zijn Carlton, die stamt uit 1927 en Golden Harvest die in 1917 werd gewonnen. Beide cultivars worden in gro te aantallen in de broeierij gebruikt. Irissen De Irissenkwekers hebben de laatste jaren niet aan uitbreiden gedacht. In 1979 regi streerde men 990 ha, een jaar later 950 bunder maar nu vond men 870 ha ook ge noeg. De slechte prijzen van Irisbloemen van het vorig jaar zetten prompt een stempel op de bollenhandel. En zodra een teelt een bijlegger wordt, wil men wel krimpen. Ook bij de Irissen zijn het twee cultivars die de dienst uitmaken: de hel derblauwe Ideaal en de korenbloemblau we Profijblaauw. De rest van de cultivars speelt qua oppervlakte geen rol van bete kenis.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9