Ipswich koploper af Ria Stalman werpt discus over 60 meter Weer zege van John McEnroe bieding laatste Malherbe superieur in openingscross an der Smissen ant NK vijfkamp 4han Heins enige 3derlandse ruiter dwereldlekerfinale PORTTRIBUNE Twee wereldrecords Amerikaanse zwemmers Cooley snelste in Imola LEIDSE COURANT MAANDAG 6 APRIL 1981 PAGINA 13 i Korpi wordt geflankeerd door Gunnar Eggen en pautzenberg(links) bij de prijsuitreiking van het EK rs in Wenen. ■oo\ N Hoewel Tjitse Ing dit weekeinde in 7 ten en Wenen aanzien- iter voor de dag kwam i de voorgaande dagen, ij toch niet voorkomen ij twaalfde en laatste I n de strijd om het Euro- kampioenschap voor sspikeurs. De 26-jarige jstaam uit Oudeschoot wist *•1 Vtekele van de 34 koer- Tlies. zijn naam te brengen. Veendöertigste koers, de ope- 1 tedstrijd van Wenen. Smeding gisteren voor jtte eerste keer tweede. Hij letz bq die plaats In een „dead jlaats nog met de Noor Eggen, 't-' j werd Smeding In de lo9 w«f»rijkse hoofdstad elfde. iar Ve derde en zevende. In loor hjen. waar vier koersen te It programma stonden, jehele beding vierde, achtste, il, main nogmaals achtste, e verd ef het Net als vorig jaar bleek de Fin Pekka Korpl de sterkste pikeur van het gezelschap. Zijn over winning kwam in Wenen niet meer in gevaar. HIJ bleef met een totaal van 308,5 punten ruim voor op de Noor Eggen (291), die voor dank zij zijn re sultaten in Wenen zo hoog kon reiken. De Westduitsers Rolf Dautzenberg eindigde als der de. Dit drietal verwierf ook het recht uit te komen op de strijd om het wereldkampioenschap. Korpi is er echter nog niet ze ker van of hij aan dat evene ment (in juni in Scandinavië. West-Duitsland en Italië) zal deelnemen. De 31-Jarige Fin schat die kans op hooguit twintig procent. „Ik moet met veel paarden trainen en het zou wel eens zo kunnen zijn dat het me aan tijd ontbreekt", aldus Korpi. I je Linj jnten Istrijd veede[ teristie am 3- 1—1, A rhenni Mosl —3. S| oescht isen ei schap VersluMBERGEN Met de llemangatie van de nationale 87. Mitel in de persoonlijke liter: Ehp heeft Christ van der 00. en een dreigend con- »m 2—spelers-KNBB in de j (strataesmoord. -0, 58. iocT Pog'no de strijdvaar- SittarP en motivatievah het deelnemers te verho- gg pjteide de bond in het Izicht dat de nummers 3o0h twee de afvaardiging j) vormen naar het (kampioenschap dat van rdinaeen met 24 mei in Maas" -iljwordt gehouden. Daar- 0D\ öjing de bond buiten het 9 Ml?enta,re boekie- °P j2 o van de internationaal ter BI. re9e,s was Van der )rs- 25^n a' voor aanvan9 van Amifona'e strijd verzekerd e Blaa)n startbewijs in de Lim- tchooi rdings 71. hoofdstad. Daarvoor er: pr oring rtman p (Heesw'ik-Dinther na (Hflarant- u Brabantse Steenbergen era 'Christ van der Smissen [^^'"jjezichtsverlies voor de bond tot een minimum be perkt door voor de derde ach tereenvolgende maal beslag te leggen op het fel begeerde predikaat veelzijdigste biljar ter. Daarmee kreeg het recht zijn loop. De speler uit Sint Willibrord was over de gehele linie een fraktie sterker dan de aanstormende Bongers, die met een gelijk aantal match- punten, maar minder partij- punten op de tweede plaats eindigde en op grond van die prestatie eveneens in Maas tricht in de arena zal verschij nen. Jos Bongers vestigde zater dag een nieuw nationaal vijf- kamprecord gevestigd. Hij maakte de vijf onderdelen in 33 beurten uit. Het Neder lands record vijfkamp per soonlijk (gehalveerde partij lengte) stond sinds jongstle den donderdag op naam van Chris van der Smissen met 38 beurten. Bongers kwam op de score van 33 beurten in zijn partij in de zesde en voorlaat ste ronde tegen de tot dan toe ongeslagen Louis Havermans. I—0. (straf! 9 Hond >nd >00 n eeniBORG Hugo Simon heeft zaterdag in Göteborg in het n grote onderdeel voor de kwalificatiewedstrijden voor de nooi (dbeker op Gladstone gemakkelijk gewonnen en plaatste chap daarmee in de finale. Tweede werd de in de totaalstand iterdaPde Fransman Gilles Bertran de Balanda op Galoubet a uit eerekend ,n Götebor9. waar Hugo Simon twee jaar geleden 44e jrste wereldbeker voor springruiters veroverde, wist de Oos- 2i ter zich nog op het nippertje voor de finale In Birmingham houw< a,sen- Met z'Jn paard Gladstone kwam hij In de barrage tot idio JParprestatle. Hij legde het parkoers (400 meter lang) af In ieconden zonder ook maar een foutje te maken, emmli astduitser Paul Schockemöhle, vorig jaar nog derde In de ,Hi Ibeker, kon geen gebruik maken van zijn laatste kans op etaleïcalie voor de eindstrijd. Er wtHe,ns ls de en'9e Nederlandse deelnemer in Birmingham. vei ^rens ha<J alleen In de laatste kwalificatiewedstrijden de KUn tijkheid punten te verzamelen. Ondanks zijn vierde plaats de etarterdagavond was z'Jn eindsprint te kort om werkelijk een voor op de finale In Birmingham te maken. thul 'astduitser Fritz Ligges won met de twaalfjarige bruine r8t it Goya het slotnummer van het internationale concours tionali 'ue,'n Göteborg. H'J b,eef 'n de harrage foutloos in 29,5 se- Jn »n. Vier combinaties bereikten de barrage na twee foutloze ïhes. De Ier Eddie Macken eindigde als tweede met Royal 1 1 o 0«n de Britse Amazone Caroline Bradley werd derde met Ma- 1 1 o i De Nederlanders Henk Nooren en Rob Ehrens vielen niet In 2 o Ofljzen. LONDEN Aston Villa is da nieuwe leider in de Engelse eerste divisie geworden. De ploeg uit Birmingham ver sloeg in een sterke wedstrijd het met degradatie bedreigde Leicester City met 4—2 en Ipswich Town verloor op nieuw, nu met 31 van West Bromwich Albion. Het was de derde nederlaag in vier wed strijden van Ipswich. Ipswich was ernstig gehandi capt door het geblesseerd zijn van Paul Mariner en Frans Thijssen. Coach Bobby Rob- son was verplicht zijn team flink te wijzigen en met het oog op de UEFA-CupwedstriJd te gen FC Köln was voorzichtig heid tevens geboden. Alistair Brown gaf na acht minuten West Bromwich de leiding, maar één minuut later trok Alan Brazil de stand weer ge lijk. Ipswich was mentaal ech ter niet bestand tegen de stormlopen van WBA, dat door Brain Batson en Peter Barnes de winst en de derde plaats op de ranglijst greep. Vijf wedstrijden voor het einde van de competitie staat de de gradatie van Crystal Palace al vast, een doelpunt van Mike Duxbury was genoeg voor de triomf van 10 van Manches ter United en betekende te vens het einde van het eerste divisieschap van de Londense club. De plaats zal volgend sei zoen worden Ingenomen door West Ham United, dat zich via een zege met 20 op Bristol Rovers verzekerde van promo tie. Een doelpunt van de Joegosla vische International Buljan drie minuten voor het eindsignaal redde koploper HSV van een gelijkspel in het duel tegen be kerhouder Fortuna Düsseldorf. Hiermee behielden de Ham burgers twee punten voor sprong op Bayern München, dat in de uitwedstrijd tegen Bochum met 31 triomfeerde. In de ontmoeting tussen Karls- ruher SC en FC Köln (1—1) werd de Engelsman Tony Woodcock In de 64e minuut wegens een grove overtreding van het veld gestuurd. Het was de vijfde maal in dit seizoen dat een speler werd weggezon den. In Hamburg leidde Hamburger SV tot de 86e minuut met 1 0, maar dan scoorde Jakobs in eigen doel. De Hamburgers sloegen echter direct terug door Buljan waarna hij door 45.000 toeschouwers uitbundig werd gehuldigd. In het even eens tot de nok gevulde sta dion van Bochum nam de thuisclub vrij snel na het begin de leiding, maar deze achter stand verontrustte Bayern al lerminst. De ploeg toonde een uitstekende vorm, hetgeen met het oog op de ontmoeting te gen Liverpool in de halve fina les van het toprnooi om de Eu ropese beker voor landskam pioenen, voor de fans een ge ruststellende gedachte moet zijn. De finale voor de Westduitse voet bal beker zal betwist wor den door Eintracht Frankfurt, dat Hertha BSC met moeite bedwong (1—0) en Kaiserslau- tern, dat Eintracht Braun schweig met 32 achter zich liet. Deze 38e eindstrijd wordt op 2 mei gespeeld. België Het begint er steeds somber der uit te zien voor de overle vingskansen van Beringen in de Belgische eerste divisie. De club van Kees Rijvers verloor dit weekeinde op eigen veld met 1O van Waterschei en deelt nu de laatste positie met Berchem dat gisteravond met 2—1 ten onder ging bij Wln- terslag. Beerschot wipte over deze clubs heen dank zij een overwinning van 30 op Wa- regem. TEMPE Ria Stalman van da atletiekvereni ging Sparta heeft zaterdag in Tempe (Arizo na) het Nederlands record discuswerpen aanmerkelijk verbeterd. Tijdens de Sunangel- Classic-wedstrijden wierp zij de discus 61.64 mwter ver. Het oude record stond sedert een week op haar naam met 5&84 meter. Ria Stalman was zelf uiterst verbaasd dat zij een vooruitgang van bijna drie meter maakte. „De weersomstandigheden waren voor het dis cuswerpen bepaald niet ideaal. Het was vrijwel windstil. Ik heb liever een flinke wind, dan heb je tenminste de kans dat de wind de discus meepakt". Ria Stalman wierp de recordafstand van 61.64 meter in haar vierde poging. Haar serie was: 59.22 m. - ongeldig - 61.04 - 61.64 - 58.28 en 59.94 meter. In totaal bleef zij dus Ria Stalman schreef voor een stukje atletiekgeschlede- viermaal boven de oude recordafstand van nis door de zestig metergrens te passeren. 58.84 meter, die zij een week tevoren, even eens In Tempe waar zij aan de Universiteit van Arizona studeert, had laten opmeten. Ria Stalman zegt een deel van haar succes te danken te hebben aan Roy Aguyo, de atletiek- coach van de universiteit. „Ik heb een voortref felijke samenwerking met hem. Zoiets ga ik da delijk, wanneer ik deze zomer In Nederland te rug ben, toch missen. Dan sta ik weer alleen te werken en dat gaat altijd ten koste van je pres tatie", aldus de 29-jarige Delftse, die nu drie jaar in de Verenigde Staten studeert. Ria Stal man werd in Tempe tweede achter de Schotse Meg Ritchie, die in haar laatste worp tot 62.46 meter kwam. Komende zaterdag heeft Ria Stal man weer een wedstrijd in Tempe. „Die Is voor mij niet zo belangrijk. Op 18 april zijn in El Paso de El Paso Invitational wedstrijden. Daar staat meestal een lekkere wind en boven dien weet ik dat ik daar goede tegenstand krijg". FRANKFORT Volgen» de verwachtingen heeft de Amerikaan John McEnroe na Milaan ook het WCT-toernooi van Frankfort op zijn naam gebracht. De 22-jarige links handige speler hield in de fi nale voor zesduizend toe schouwers de twee jaar ou dere Tsjech Tomas Smid ge makkelijk in bedwang: 63, 62. De in Wiesbaden gebo ren Amerikaan verzekerde zich daarmee van 35.000 van de in totaal 175.000 dollar aan prijzengeld. De finale leed zichtbaar onder de suprematie van McEnroe. Hij doorbrak al in het begin van beide sets de opslag van zijn tegenstander en beperkte zich er daarna toe de voor sprong op eigen service vast te houden. Voor Tomas Smid, die zich van de eindstrijd het een en ander had voorgesteld „Ik heb per slot van reke ning niets te verliezen" was het de vierde nederlaag in evenzovele confrontaties. De halve finales van zaterdag hadden sportief gezien al even weinig te bieden. McEnroe, die alleen in de kwartfinales tegen Brian Teacher een set had moeten afgeven, schakel de voor 7.000 toeschouwers de winnaar van vorig Jaar Stan Smith met 6—2, 61 uit. Aansluitend kwalificeerde de 24-jarige Tsjechische outsider Tomas Smid zich met een net zo vlotte overwinning (60, 6—4) op zijn Zwitserse dub belspelpartner Heinz Günt- hardt. Afgezien van zijn optre den in de finale heeft Smid een voortreffelijke week ach ter de rug. Eerder in het toer nooi won hij van zijn als twee de geplaatste landgenoot Ivan Lendl en verder van de Ameri kaanse dubbelspelspecialist Bob Lutz- De finale van het dubbelspel was een geheel Amerikaanse aangelegenheid. Brian Tea cher en Butch Walts wonnen in ruim drie uur spelen met 75, 67, 75 van John McEnroe en Vitas Gerulaitis. De Italiaan Gianni Ocleppo won gisteren het 50.000 dol- lartoernool van Llnz. De Ita liaan, die vorige week in Mi laan de halve finales van het WCT-toernooi bereikte, ver sloeg de Australiër Mark Ed- mondson met 75, 61. Deze laatste zegevierde in de halve finales met 61, 76 over Nick Saviano, de man die Louk Sanders in de kwartfina les uitschakelde. De uitslag van de finale van het heren dubbelspel: Anders Jarryd- /Hans Simonsson (Zwe)—Brad Drewett/Pavel Slozil (Aus/Tsj) 6—4, 7—6. De finale van het internatio nale dames tennistoernooi In Carlsbad in Californië zal gaan tussen Chris Lloyd-Evert en Hana Mandlikova. De Ameri kaanse versloeg in de halve fi nales haar landgenote Pam Shriver met 6—4 en 63. Mandlikova en Andrea Jaeger speelden een partij waarbij de Tsjechoslowaakse vijf en de Amerikaanse acht keer de ei gen opslag verloor. Mandliko va won uiteindelijk met 6—7 (7—2), 6-3 en 6—4. Zes van de elf gekontrak- teerde buitenlandse topten- nissers voor het internationale toernooi, dat de komende week in Johannesburg wordt gehouden, hebben zich terug getrokken. Volgens toernooi- direkteur Owen Williams heb ben allen ziekte of blessures opgegeven als reden voor hun afwezigheid. De afzeggingen komen echter in een tijd dat internationaal een steeds gro tere druk wordt uitgeoefend op sportlieden om kontakten met Zuid-Afrika te mijden. Al leen van de Amerikaan Fritz Bühnlng en de Nieuwzeelan- der Onny Parum is met zeker heid bekend dat zij zijn ge blesseerd. De Joegoslavische tennls- bond heeft Marko Ostoja een schorsing opgelegd. De maat regel is genomen naar aanlei ding van de door de Verenig de Naties gepubliceerde lijst van sportlieden, die kontakten onderhouden met Zuid-Afrika. Ostoja werd op die lijst ver meld. SfTTENDORF Andró Mal herbe was in Sittendorf, voor 15.000 toeschouwers, een klasse op zich. In de eerste manche van de Oostenrijkse grote prijs in de 500 cc-klas- ee, reed hij van de start on middellijk weg en werd geen moment meer bedreigd. Zijn superioriteit werd het duide lijkst bewezen door het feit dat hij in de achttien ronden, 34 van zijn tegenstanders een ronde achterstand, of meer, bezorgde. Op afstand werd hij tot In de vijftiende ronde gevolgd door zijn landgenoot André Vro- mans, die echter tegen het eind van de strijd werd gepas seerd door de Fransman Jean-Jacques Bruno. Eén van de renners, die enigszins in de pas met Malherbe konden blijven In de eerste rit was Ge rard Wolsink. Hij kwam op zijn Honda als zevende binnen. Gerard Rond kwam zo ver niet, hij behoorde tot de uit vallers in die eerste manche. In de tweede manche behaal de Gerard Rond zijn eerste wereldkampioenschapspunt; hij eindigde namelijk als tien de. Wolsink kon zich niet bij de eerste tien plaatsen. De tweede overwinning kostte Malherbe iets meer moeite. Hij was wel opnieuw de snel ste starter, maar nog In de eerste omloop ging Bruno hem voorbij. Malherbe had een viertal ronden vrede met die situatie, maar daarna be zette de wereldkampioen weer de eerste plaats. De strijd was gestreden. Malherbe ging niet opnieuw tot het uiterste, maar zorgde er wel voor Iedere ron de zo'n anderhalve seconde van zijn naaste belager weg te rijden. Al in de eerste ronde viel een aantal slachtoffers door een valpartij, veroorzaakt door de Westduitser Michael Heutz. Van de gevallenen was de Oostenrijker Alois Niedermay- er er het slechtst aan toe; hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. De Nederlander Kees van der Ven heeft In de grote prijs van Spanje motorcross In de 250cc-klasse een derde en een negende plaats bereikt. In deze tweede wedstrijd voor het wereldkampioenschap in de kwartliters was de Belgi sche Suzukl-riJder Georges Jobes oppermachtig. Hij bracht belde manches op zijn naam en voert de ranglijst voor de wereldtitel aan. Van der Ven is derde. De Belgen hebben gisteren op het Euromotorclrcuit bij Val- kenswaard, volgens verwach ting, de grote prijs van Neder land motorcross 125cc-klasse beheerst. In belde manches eisten zij de eerste drie plaat sen In de eindrangschikking op. Wereldkampioen Harry Evers moest met e9n tweede en een derde plaats genoe- men nemen. In zoverre boekte hij winst dat hij de Italiaan Mi- chele Rinaldi, die vorig jaar tweede in de strijd om de wereldtitel werd, ditmaal voor bleef. Rinaldi leidt nog wel in het klassement van de wereld titel van dit nog prille seizoen. De titelhoOder heeft echter enige winst op zijn grote rivaal geboekt. Hij deelt de vierde plaats in het klassement van de wereldtitel met zijn landge noot Geboers en heeft vijftien punten achterstand op Rinal-' dl. Wil van der Laan heeft giste ren op het circuit de Zuurberg te Holten met bakkenist Cees Hogervorst de nationale mo torcross voor zijspannen be heerst. Hij zegevierde met zijn Verstegen Wasp In belde manches. August Muller en Piet van Deutekom werden met een OK-EML tweede In het eindklassement. Boet van Duimen is in Imola derde geworden In een 200 mijlsmotorrace. Winnaar werd de Italiaan Marco Lucchinelli. DEN HAAG Tijdens wed strijden in Austin hebben Amerikaanse zwemmers twee wereldrecords scher- per gesteld. Ambrose Gai nes won de 100 meter vrije slag in 49,36 seconden. Het oude wereldrecord stond sedert 1976 met 49,44 secon den op naam van de Zuida frikaan Jonty Skinner. De 100 meter vlinderslag werd Jiewonnen door William Pou- us in 53J)1 seconden. Hij was daarmee de eerste zwemmer die op dit onder deel onder de 54 seconden dook. Het oude wereldre cord stond op naam van de Zweed Par Arvidsson, die tijdens de Olympische Spe len in Moskou 54,14 secon den had neergezet BIJ de voorjaarswedstrijden in Leipzig benaderde de Oost- duitse Ute Gewenlger haar ei gen wereldrecord op de 100 meter schoolslag tot op ze venhonderdste van een se conde: 1.10,18. Vrijdag had ze op de dubbele afstand een Oostduits record gevestigd met 2.32,47. Het Nederlandse Jeugdteam (tot en met 15 jaar) heeft dit weekeinde in het 50 meter- bad De Welle in Drachten tij dens de drielandenontmoe- ting met Italië en de Sovjet- Unie beslag gelegd op de tweede plaats. Italië zegevier de met 279 punten voor Ne derland met 212 punten en de Sovjet-Unie met 188 pun ten. Conny van Bentum (DWK) verbeterde zaterdag tijdens de Gelderse winterkampioen schappen In het 25 meter- bad van Doetlnchem het na tionale adspirantenrecord op de 100 meter vrije slag met éóntlende seconde: 56,7. IMOLA De Amerikaan Wes Colley heeft zaterdag de 100 mijls motorrace in Imola (Ita lië) gewonnen. en 36,90 seconden, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 145,262 kilome ter per uur. De Nederlander Mar Schouten legde beslag op de vijfde plaats, op één ronde van de winnaar. Schouten reed met een Ducati. Opnieuw beginnen Het rapport, dat een spe ciale commissie van het KNGV vorige week open baar maakte, laat er geen misverstand over bestaan dat het turninternaat op Papendal dicht moet. De turnbond heeft dat voorlo pig voor kennisgeving aangenomen en zegt naar alternatieven te zullen zoeken. De aannemelijk- ste oplossing is dat de turnsters weer gewoon te ruggaan naar hun eigen clubs. De afdeling keurtur- nen dames voelt daar veel voor. Nog voordat die mogelijkheid is bekeken, roept het bestuur bij mon de van voorzitter Tielrooy echter daar weinig in te zien. Geld en accommo datie zijn de knelpunten. Toch is Pro Patria een van de clubs, die al jaren be wijst dat er op clubniveau hele goede dingen moge lijk zijn. De Zoetermeerse vereniging heeft veel ta lent afgeleverd. Ook in de laatste jaren, terwijl Pro Patria toen is geconfron teerd met een fors terug gelopen bijdrage van de gemeente. Een selectiebeleid, dat uit gaat van de clubs, zal ze ker kunnen voldoen aan de doelstelling: meekun nen met de Westeuropese top. Zeker met aan de ba sis een goede organisa tiestructuur en kundige leiders. Trouwens, veel slechter dan nu kunnen de prestaties nauwelijks wor den. Op zo kort mogelijke termijn (volgend seizoen) helemaal opnieuw begin nen bij de clubs is daarom ook een aantrekkelijker toekomstbeeld dan het kunstmatig in stand hou den van een aan alle kan ten hevig bekritiseerd (semi-)internaat. Voorbeeld Nederland neemt niet deel aan het schermtoernooi om de wereldkampioen schappen voor junioren van 16 tot 20 april in Lau sanne. Van alle zijden - technische commissie, bondscoaches, ploeglei ders - kreeg het bestuur van de schermbond het advies niemand uit te zen den omdat er onvoldoen de kwaliteit is. Er wordt geld uitgespaard dat ge bruikt zal worden voor ex tra trainingswedstrijden en stages voor de jeugd- ploeg. De schermbond is waarschijnlijk de eerste die zich rëeel opstelt. Te veel bonden zenden wel kansloze ploegen en indi- viduelen uit maar komen geld tekort om te doen wat de schermbond met vrijgekomen gelden doet: opleiden, stages laten lo pen, extra trainingen. Dan is de mogelijkheid aanwe zig om een dusdanig peil te bereiken dat de uitge zondenen niet tot de kanslozen behoren en bo vendien tot redelijke se nioren kunnen worden ge vormd. De schermbond heeft een voorbeeld ge steld dat vele bonden ter harte kunnen nemen. Geen protest Hoewel het Nederlands dameshockeyteam de wereldtitel niet heeft kun nen prolongeren, heeft het toernooi in Argentinië be hoorlijke belangstelling geoogst. De NOS had er zelfs een verslaggever heen gestuurd. Van de zij de van allerlei actiecomi- té's werd evenwel geen enkele belangstelling ge toond. Er kwam niet één protest toen bekend werd dat de dames in Buenos Aires zouden aantreden. Wellicht hebben de comi- té's zich verkeken op de publicitaire waarde van een dergelijk wereldtoer- nooi. Aannemelijker is dat ze gemeend hebben dat het toernooi bij het me rendeel van de sportlief hebbers niet aanslaat. En als er weinig belangstel ling voor een evenement wordt verwacht, blijkt het voor de comité's, maar zeker ook voor de woord voerders, niet aantrekke lijk om zich er druk over te maken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13