rantwoording |oe een matig duel toch aantrekkelijk kan zijn anhang Ajax ^oept -armeen ter _JEN00RD AL NA TWEE MINUTEN PUNTEN KWIJT Wageningen weggespeeld kheb )iien wat yenoord SRDAM - Halverwege de tweede helft van de ontmoeting tegen FC Den Haag verliet er Ton Harmsen van Ajax zijn plaats op de eretribune. De praeses vertrok niet .let spel het aanzien niet waard was (en dat was voor wat betreft zijn eigen team to), maar zocht zijn heil in de bestuurskamer om eventueel "ongerief" te voorko- narmsen is bij een groot deel van de Amsterdamse aanhang niet meer zo erg popu- toral niet na het aangekondigde vertrek van het Deense duo Arnesen/Lerby, dat meer kan verdienen. Zo veel meer zelfs dat ook Harmsen (met hulp van eventuele g geldschieters) de twee niet in de Meer kan houden. Maar Harmsen wordt er wel op ■eken. _^^Jrust van de wedstrijd Den Haag begonnen aanhangers niet al- ïen reekkoren ..Harmsen go wat d^an te heffen. maar een beslag nemen. En Igend^e kwamen ze erg dicht urt van de voorzitter die het toen maar teree1ner achtte de aftocht te :hts3 Ook na afloop bleek de racht. van Ajax beducht voor hen. want een aantal jen was hermetisch af- n. Waardoor mogelijke draaiers andere wegen _jn zoeken en directe fnen werden voorkomen. 4,1 4 'leiding voor de uitingen 5jgenoegen en onvrede 7,h Ajax, dat in de ope- P inuten opvallend gretig was gegaan, zich bos- 9,jnsen had gecreëerd, n rtiet had gescoord. En u'schuilde, in ieder geval lj (interim?)trainer Aad de oorzaak van het 1Z* optreden van de Am- 13,timers. ..Naarmate de ,.jd vorderde begon FC i4*ag steeds meer te gelo- 15,He mogelijkheid van een bij ons nam de onze- Guido Pen, verdienstelijk debuterend als laatste man in een competitieduel, zet de doorgebroken Ling op het laatste moment de voet dwars. John Jansen ziet toe. kerheid toe". Die pas wegvloeide toen Dick Schoenaker in de 29e minuüt van de tweede helft met een keiharde inzet het verzet van FC Den Haag brak. Hoewel aan die doeltreffende uithaal een overtreding van Hamberg vooraf zou zijn gegaan. „Ham- 3IL 1DAG6 APRIL 1981 PAGINA 1117 i FC Don Haag kan pover weerwerk Amsterdammers niet uitbuiten UTRECHT Het zag er na de eerste helft totaal niet naar uit dat FC Utrecht zo ruim af stand van Wageningen zou nemen, In de eerste helft was de thuisclub weliswaar veel meer in de aanval, maar het lukte maar moeizaam om het stug verdedigende Wagenin gen in gevaar te brengen. Na,een half uur kwam eindelijk de eerste treffer toen Wildbret van dertig meter afstand ver nietigend uithaalde. Vlak voor de rust kreeg Hazelhekke, die na een forse overtreding tegen Tervoort een gele kaart opliep, een unieke kans om gelijk te maken. Met alleen Van Tame- len op de doellijn voor zich miste hij. In de tweede helft is Wagenin gen compleet weggespeeld. De Kruyk scoorde uit een pass van uitblinker Wildbret (20). De laatste daad van Van Hane- gem, voor hij zich liet vervan gen door Van der Vlag, was een gave pass op Carbo: 30. Van Tamelen uit een door Flight genomen vrije schop en Van Veen die na een fraaie solo Carbo in stelling bracht, zorgden voor 50. Scoreverloop: 33. Wildbret 10. 48. De Kruyk 2—0, 65. Carbo 3—0. 70. Van Tamelen 40, 75. Carbo 50. Scheidsrechter: Van Swieten. Toe schouwers: 7.000. FC Utrecht: Van Breukelen; Van Ta melen. Wildbret. Du Chatinier, Flight; Tervoort (Wouters). De Kruyk. Van Hanegem (Van der Vlag); Carbo, Van Veen. Monster. FC Wageningen: Suvee; Braam. Van der Klift, Van der Ley, Gardlen; Tolle naar. Hoekema, Van Vijfeijken; Wegh, McDonald (Leushuis), Hazelhekke. \INER IAN0 TIFUS: deerd door Poortvliet dat deze de gele kaart kreeg - die voorlangs schoot In kansrijke posi tie. een gruwelijke misser van Petursson, een tussen Koeman en Hiele wegstuitende bal die net naast het doel rolde, een misser van Koe man voor open doel, kortom, er viel voldoende te beleven. Ram droeg zijn steentje dapper bij door veel fouten te maken en Feyenoord een strafschop te onthouden toen Willy van de Kerkhof zeer duidelijk Jan van Deinsen onderuit haalde. Dat was tien minuten voor het einde, het tijdstip waarop het te traag spelende Feye noord eensklaps grote haast kreeg. Toen ook kwamen de fraaiste kansen maar toonde Doesburg zich de formidabele doelman die hij Is. Zijn reactievermogen is ongëevenaard. Eerst duwde hij een schot van Bouwens van eni ge meters afstand nog over de lat en daarna zette hij zijn hand nog net tegen een inzet van Peters (een kwartier na de rust ingezet voor Pe tursson), ook van dichtbij. De Rotterdamse be legering haalde dus niets uit en Hlele moest zelfs, omdat Feyenoord compleet va banque speelde, Huh van een treffer afhouden. Maar er was wel aangetoond dat een matige wedstrijd een objectieve toeschouwer best kan boeien door vele enerverende situaties. Echte aanhangers evenwel zullen er anders over den ken. Zij hebben dan ook een clubbril op. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 2. Koster 0-1. Scheidsrechter: Ram. Toe schouwers: 27.546. Gele kaart Poortvliet (PSV). FEYENOORD: Hlele; Van Til, Stafleu, Troost (Groenendijk). Brard; Bouwens. Vermeulen. Van Deinsen; Budding. Kaczor, Petursson (Peters). PSV: Doesburg; Janssen. Willy v.d.Kerkhof. Stevens. Wildschut; Poortvliet. v.d.Kuljlen, Valke; Koster (Huh), Postuma, Koeman. Frank Arnesen haalt uit voor de tweede treffer van Ajax, net niet voldoende de voet dwars gezet door Ahmet Keloglu. berg riep toen Lerby de bal omhaalde "los" en daardoor reageerden mijn spelers niet en kon Schoenaker ongehin derd uithalen", verklaarde trai ner Martin van Vianen van FC Den Haag na afloop. „Dat is toch een overtreding". Het was inderdaad opvallend dat de met zo veel Inzet en werklust spelende verdediging van FC Den Haag op dat van beslissende betekenis zijnde spelmoment niet thuis gaf. Waarmee tevens de kans op herhaling van de enige jaren geleden In de Meer bereikte remise voor FC Den Haag ver loren was gegaan. Ajax haalde zelfs nog een keer doeltreffend uit. En typerend voor de hele stemming in de Meer was dat Lerby en Arnesen er een hoofdrol bij speelden. De Deense gezichtsbepalers van Ajax waren overigens gisteren niet zo dominerend aanwezig als zo vaak. Lerby moest zelfs halverwege de tweede helft door De Mos vanaf de zijlijn tot grotere inzet worden gemaand, waarmee de trainer van de weersomstuit demonstreerde met de gang van zaken in het veld niet content te zijn. Verdienstelijk Ajax speelde ook - met uitzon dering van de eerste tien minu ten - slecht waarvoor de te genstander echter voor een zeer groot deel verantwoorde lijk was. FC Den Haag herstel de zich namelijk na die ope ningsfase, waarin achtereen volgens Schoenaker, Kieft, Llng en Ophof riante mogelijk heden lieten liggen, zeer ver dienstelijk. Door zeer gedisci plineerd en agressief te opere ren werd Ajax gaandeweg te rug gedrongen. Waarbij Ling door linksachter John Jansen dermate doeltreffend werd be teugeld dat van die kant nau welijks gevaar meer kwam. Van Vianen had inderdaad voor Guido Pen (betrouwbaar) ais laatste man gekozen en Korevaar op de plaats van ge blesseerde rechtsachter Tem pelaar geposteerd. Verder was Wlckel op het middenveld ge zet, naast Schoenmaker em Keloglu, van wie de eerste overtuigde en de laatste on danks zijn onweerlegbare kwa liteiten toch ne( wat te weinig agressie etaleerde. Met een frontlijn bestaande uit Melis (die na de pauze mede wegens een hoofd blessure werd ver vangen door Van Bergenhene- gouwen), Bouma en Van Delft. Van wie de laatste in de 20e minuut bijna - overigens tegen de verhouding in - FC Den Haag op voorsprong had ge zet. Zijn inzet van dichtbij stuit te evenwel af op Steen Ziegler. Waardoor FC Den Haag één van zijn weinige kansen op een treffer teloor zag gaan. Maar wat dat betreft toonde Ajax zich veruit superieur, daarbij evenwel enige keren tevens gedwarsboomd door de Haag se doelman Dido Havenaar, die een goede wedstrijd speelde. Hetgeen, zoals gezegd, voor heel FO Den Haag gold. Maar daar stond tegenover dat Ajax één van zijn matigste thuis wedstrijden van het seizoen af werkte. „Dit is in ieder geval goed voor het zelfvertrouwen van de ploeg", oordeelde Mar tin van Vianen. Overigens lie pen Pen en Havenaar nog een gele kaart op. die terecht werd uitgedeeld door scheidsrechter Van Ettekoven. Die het slecht kon vinden met zijn grensrech ter (ook een Harmsen) door vooral in de eerste helft nogal willekeurig om te springen met de buitenspelregel. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 74. Schoenaker 1-0; 88. Arnesen 2-0; scheidsrechter: Van Ettekoven; toeschouwers: 8.500. gele kaarten: Pen en Havenaar (FC Den 'Ajax: Schrijvers; Ophof(Hamberg), Jansen, Ziegler, Boeve; Schoenaker. Arnesen. Lerby, Rijkaard (Vanen burg); Ling, Kieft. FC Don Haag: Havenaar, Korevaar, Pen, De Vroedt. Jansen; Wickel, Schoenmaker. Keloglu; Melis (Tre- llng), Bouma(Van Bergenhenegou- wen), Van Delft. Nodar Asjkalkatsi: ge noeg gezien. ERDAM Voor het eerst in zijn leven was Nodar alkatsi, de trainer van Dynamo Tiflis, in de Kuip. Hij look voor het eerst Feyenoord spelen maar de Rus, kijkt alsof hij de woorden vrolijkheid en vreugde nog mer heeft gehoord, bleek in de vele jaren dat zijn |g Europees voetbal speelt wel de terminologie van forse trainers te hebben overgenomen, een onverstoorbaar gezicht noemde hij Feyenoord - J „een wedstrijd van hoog niveau". De verbaasde blik- iondom zich ziend, voegde hij er aan toe:„Maar er zul- In Nederland zeker betere wedstrijden worden ge- :ette figuur met het sluike grijze haar bleek niet voor naar Rotterdam te zijn gekomen. „Ik heb een goed it gekregen van wat Feyenoord kan en niet kan, on- is het feit dat Notten, Wijnstekers, De Leeuw en de ge- Tste Nielsen er niet bij waren". Hij noemde Vermeulen ste speler, waarna hij niet reageerde op wederom ver- Ie blikken. ladion van Dynamo is uitverkocht, aldus de trainer, stekent dat er woensdag 90.000 toeschouwers zullen ilj de eerste wedstrijd in de halve finale van het toer- om Europa Cup 2, Dynamo Tiflis - Feyenoord, die vol- Jezek niet om vier maar om vijf uur Nederlandse tijd it. Asatiani miste in de laatste wedstrijd - zaterdag, is van 2-0 tegen Dynamo Moskou - de geblesseerde Sspeler Kinsjagasjvili en de verdediger Sjengelia. Jk heeft problemen met Notten, die gisteren beslist niet spelen, en Wijnstekers die dat wel had gekund maar het risico dat hij woensdag niet opgesteld zou kunnen J" Jezek:„lk kon die gok niet nemen want ik heb aan- voldoende maar geen verdedigers". Feyenoord is defchtend met de volgende groep vertrokken: Hiele, Van nphf3plen. Brard, Bouwens, Vermeulen, Van Deinsen, Bud- I. Petursson, Stafleu, Troost, Groenendijk, Petei's, Not- Wijnstekers, De Leeuw, Nielsen. Jupp Kaczor, niet ge- Wgd in Europees voetbal uit te komen, en de door de 19303.'A geschorste Wim van Til maken de reis als „toeschou- mee. ROTTERDAM Als zo dikwijls werd de wedstrijd op het middenveld beslist. Maar bij Feyenoord - PSV wel op een merkwaardige wijze. De coach van de Eindhovenaars, Thijs Libregts, zei dat de ploegen elkaar op het middenveld alle ruimte hadden gegeven, maar dat was noodgedwongen. Feyenoord moest aantreden zonder de geblesseerde Not ten en Wijnstekers, waardoor Wim van Til rechtsachter stond en op het middenveld alleen Van Deinsen uit de „oude formatie" aanwezig was. De falende Bouwens en de balveriiefde Vermeulen completeerden de linie die de zwakste schakel bij de Rotterdammers was. PSV had op het middenveld op papier meer kwaliteit maar Willy van der Kuijlen sukkelt al weken met een ontsteking in een kuit, Poortvliet moest veel te veel werk verzetten en zo ont popte Michel Valke zich als de waardevolste middenvelder in dit duel, waarvoor de scheidsrechtercommissie een van de slechtste van het zwakke corps had aangewezen, Bart Ram. Niet alleen het middenveld van Feyenoord was niet in staat de stuwkracht op te brengen die nodig was om het ijverige PSV zijn wil op te leg gen. Het treuzelende achterveld had te veel tijd nodig had om de bal naar voren te expediëren - Brard had bovendien de handen te vol aan de lepe en snelle Adrie Koster -, in de aanval kreeg Kaczor geen kans tegen Stevens en leden Pe tursson en Budding aan het oude euvel, alle ballen te laag voor het doel. Dat alles zou kunnen dulden op een miserabele wedstrijd maar dat was het geenszins. Het pu bliek - voor deze topper tussen de nummers twee en vier was de Kuip nog niet voor de helft bezet - kon zich vermaken met de doldwaze si tuaties die zich voordeden doordat de defensie van PSV in heftige paniek geraakte bij elke Rot terdamse aanval en de verdediging van Feye noord de ene steek na de andere liet vallen. De eerste al na twee minuten. Uit een hoekschop zeilde de bal over de defensie waar niemand in staat bleek tot wegwerken. Erwin Koeman, de linkervleugelman van PSV die een goede wed strijd speelde, zette voor en vallend kopte Adrle Koster - toen al vrij gelaten door Brard die dat de gehele wedstrijd continueerde - in: 0-1. Qeen overzicht In elke normale wedstrijd hoeft zo'n snelle ach terstand niet fataal te zijn. In deze wel. Feye- noords trainer Jezek zei na afloop waarom- :„Soms speelden we zonder overzicht en te ge haast". Hij zei het dus op zijn eigen, sympathie ke manier want de realiteit was dat het meren deel van de passes verkeerd werd afgeleverd en elke voorzet, hoekschop (Feyenoord kreeg er bij de vleet want PSV gaf ze royaal weg)of vrije trap uitgerekend op het hoofd of tegen het li chaam van een PSV'er terecht kwam. Dat was voor de op de hand van Feyenoord zijnde klj- Een van de opwindende momenten. Pierre Ver meulen (links) heeft na een korte rush het Eindhovense doel bereikt maar schiet - zie het ge spannen ge zicht van doelman Doesburg voorlangs. Verder vJ.n.r.Poort- vliet, Janssen en Petursson. kers een facet om wanhopig vpn te worden. PSV zette meermalen een vlotte aanval op maar de Eindhovense topscorer Postuma was on zichtbaar en Poortvliet, naar voren komend, miste de kracht om radicaal door te zetten. Hij had het dan ook bijzonder zwaar. Libregts- :„Veel in de gaten duiken kost kracht want je moet ook weer tijdig terug zijn". Die taak was grotendeels neergelegd op de schouders van Poortvliet. Koster ging er zelfs aan onderdoor - „hij zat totaal stuk", aldus Libregts - maar werd toch pas tegen het einde vervangen door Huh. Steentje Allerlei „verschrikkelijke" situaties markeerden, dit duel. Een schot - zijn enige - van v.d.Kuljlen dat vla de lat over ging, een knal van Troost op de lat, Vermeulen -eenmaal zodanig getorpe-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11