)ruk op Polen verhevigd Israël dreigt met interventie in Libanon Gas eind dit jaar minstens 10 cent duurder BREZJNEV ONVERWACHT NAAR PRAAG; LEGERS WARSCHAUPAKT BLIJVEN OEFENEN tript case 'geeft de doorslag atwijker jdt tegen ïhtmast Leidschendammer tracht zijn vrouw te wurgen Dief betrapt ^eid&e ©oma/nt Maandag 6 april 1981, 71e jaargang no. 21931 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk.34.2312DD Leiden, Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Bu<|teweg Advertenties (excl. BTW) 10.52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,56; jaar 1186.70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), losse nummers: f 0,65 cent. Uscircus uit Moskou Het Moskouse iiscircus ver zorgt een voorstelling op Ned. I om 19.40 uur. In „Music gal lery" om 21.55 uur zingen be kende vocalisten vogelliede ren. Op Ned. II om 20.27 uur serie De fabriek en om 21.20 uur Herman Berkien. Koude nacht Droog en vrij zonnig, middag- temperatuur ongeveer 12 gra den. Plaatselijk nachtvorst Matige noordoostenwind. Zon op 07.01, onder 20.25 uur. Scheveningen hoogwater 05.35 en 18.02 uur, laagwater 01.17 en 13.55 uur. leer vestigt nieuw srlands record pijproken iR De heer J. van der Schaaf uit Sneek eeft zaterdag een plukje pijptabak precies vijfendertig minuten en zestien seconden nde gehouden. Met deze respectabele Ie vestigde Van der Schaaf op het kam- RP jhap „houten pijp roken" in Borger een 9CeNederlands re- cOO Een Haagse jmster, me- A. Simons, ein- op de laatste ^^Zij moest haar na 48 secon- |n Maarten ge- 3 vorige record- I, P. Verhoeff irger. zag zijn kar na één uur fninuten doven. in ROTTERDAM - fnmplie Cornells Verolme, V^UlIlcllS lïederilridsVi^l Verolme wer, is gistermor- overleden Sm in het Van am ziekenhuis in Rotterdam overle den. Verolme werd geboren op 4 september 1900 in Nieuwe Tonge. Hij begon zijn loopbaan als bankwerker en stichtte in 1946 het scheepsinstallatiebedrijf „Neder land". Dit bedrijf groeide uit tot een scheepsbouwconcern met werven over de hele wereld. Zijn grootste faam verwierf Verolme zich met de bouw van supertankers. Verolme was commandeur in de orde van Oranje Nassau. Hij overleed zondagmorgen in zijn slaap. Pag.7 De reus is geveld Hinckley's ouders bidden voor Reagan WASHINGTON De ouders van John Hinckley, de man die de aanslag pleegde op Reagan, hebben saterdag in Washington een verklaring uitgegeven. „Wij bidden voor de gezondheid van de president en vragen u ons te steunen in de gebeden voor onze zoon", schrijven zij. Intussen zijn de geruchten ontzenuwd dat Hinckley lid zou zijn geweest van de nazistische partij. Reagan heeft nog steeds lichte koorts. Reagans perschef Brady, die een kogel in zijn hoofd kreeg, verkeert buiten levensgevaar. Politieman bekent moord op zijn vrouw ENSCHEDE In verband met de moord op de 25-ja- rige mevrouw Rengeling uit Enschede, is vannacht haar echtgenoot, een 27-ja- rige politieman, van zijn bed gelicht De man heeft bekend dat hij zijn zes maanden zwangere vrouw om het leven heeft ge bracht. Omdat het verhoor nog moest beginnen, kon de politie vanochtend nog niets zeggen over het motief. Het lijk van de vrouw werd een week geleden gevonden op een braakliggend terrein vlakbij haar huis. Jan Cremer krijgt 25.000 gulden schadevergoeding AMSTERDAM Het frisdrankenconcern Coca Cola moet 25.000 gulden schadevergoeding beta len aan schrijver/schil der Jan Cremer. De ar rondissementsrechtbank in Amsterdam heeft de frisdrankenfabriek hier toe veroordeeld omdat het concern inbreuk heeft gepleegd op het au teursrecht van Cremer. De fabriek had zonder toestemming een litho van Jan Cremer gebruikt voor reclamedoeleinden. bCHAU Polen is geduren- j afgelopen weekeinde in toe- pde mate onder druk komen in. De volgende ontwikkelin- rijzen hierop: Amerikaanse president, Ro- "Eeagan heeft van zijn ziek ten dringende brief aan de (trussische partijleider en pre- i geschreven, waarin hij ern- jvaarschuwt tegen een Sovje- üpen in Polen. Deze brief is jwijfeld ingegeven door de k groter wordende vrees van merikanen, dat de Sovjets tot i een ingrijpen willen over- De onverwachte aanwezigheid van Brezjnev op het 16e congres van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij, dat daarmee goed deels in het teken van Polen is ko men te staan. De ongewoon lange duur van de oefeningen van de legers van de landen van het Warschaupact in en om Polen. De steeds heftiger verwijten en beschuldigingen in de Sovjetpers en in die van de buurlanden van Polen aan het adres van de Poolse machthebbers en het vrije vakver bond Solidariteit De Amerikaanse woordvoeders zijn uiterst zwijgzaam over de inhoud van Reagans brief aan Brezinev. Eerder al had minister van defensie Wein berger laten doorschemeren, dat de VS wapens aan China zouden leve ren, mocht de Sovjet-Unie tot eniger lei actie overgaan. Het is overigens de tweede waarschuwende brief van Reagan aan Brezjnev; de eerste is nog voor de aanslag op de Amerikaanse president geschreven en verzonden. De verwachting dat het partijcongres in Tsjecoslowakiie een routnezaak zou worden met de nadruk op econo mische problemen is volkomen teniet gedaan door de komst van Brezjnev met zijn adviseurs. Overigens ver wacht men niet dat in Praag door slaggevende besluiten ten aanzien van Polen zullen worden genomen, aangezin daarvoor Brezjnevs delega tie niet „zwaar" genoeg is. In Was hington beschouwt men het als gun stig dat de Sovjet-Unie in ieder geval beraad op hoogste niveau voert en niet op eigen houtje ten aanzien van Polen wil handelen. Er is ook een Poolse delegatie in Praag aangeko men. Deze staat onder leiding van Stefan Olszowski, een communist- van Oude stempel. De Sovjet-Unie en haar bondgenoten hebben nieuwe troepen en material aangevoerd voor de oefeningen van de legers van de landen van het War schaupact in en om Polen. De ma noeuvres, Sojoez-81 genaamd, hadden enkele weken geleden al voltooid moeten zijn. Het Oostduitse persbu reau ADN sprak van „reserves, die tijdens het weekeinde van diep uit de deelnemende landen zijn overge bracht als bescherming van de socia listische verworvenheden". Overi gens schijnt er, volgens het Belgische blad Le Soir in Polen een verzetsplan te bestaan, ingeval de Sovjet-Unie het land onder de voet zou willen lo pen. Een plan, dat geheel los staat van de eventuele houding van het Poolse leger. aar van het Eurovisie Songfestival 1981 werd de Britse formatie: Bucks nd helpt Engeland aan zege songfestival Duitsland behaalden de Bucks Fizz-le- den Jay Aston, Cheryl Baker, Bobby G. en Michael Noal de over winning. Hun liedje '„Making Your Mind Up" kreeg 136 punten; het Duit se „Johnny Blue" 132. Derde werd Frankrijk met 125 stemmen. De Ne derlandse Linda Williams vergaarde voor haar „Het is een wonder" 51 punten en kwam daardoor op de ne gende plaats te staan, (zie verder op slechts vier punten verschil op pag. 2). ILIN Insiders waren het er eens: Engeland is zaterdaga- winnaar van het 26ste Song- val geworden dankzij de geraf- rde „striptease"-act van de da- lelft van Bucks Fizz én de tien en die Dublin aan de Britten terwijl de Britten zelf geen en- punt voor het Ierse damestrio ba overhadden. fSTGEEST Een 21-ja- automobilist uit Kat- is zaterdagnacht onder oed van alcohol in itgeest tegen een licht- gereden. Hij en een kle inzittende liepen bij ernstige verwondin- ln het gezicht op. De he rder van de auto was in het bezit van een rij- Us. C Katwijkers reden op de zichtweg in de richting ien. Hier verloor de he rder de macht over het r en reed met een snelheid naar schatting 70 kilome- tegen een lichtmast. Beide dijkers raakten gewond de brekende voorruit en sten worden overgebracht t het Academisch Zieken- Portretten Charles en Diana mogen wei op servet niet op T-shirt LONDEN De Opperka merheer van het Britse bof heeft verbo den de por tretten van prins Charles en zijn aan staande braid af te drukken op T-shirts. Enkele Britse Lagerh ui sled en hebben hierte gen geprotes teerd, omdat daardoor de Britse textielin dustrie wordt getroffen. Vol gens hen zal het buitenland zich niets van het verbod aantrek ken. De portret ten van Charles en Diana mo gen wel op ser vetten en hoofddoekjes worden ge drukt De omzet van een be paald merk bronwater is in Australië enorm gestegen, sinds een dub belgangster van Lady Diana het merk aanprijst BROER VOORKOMT DRAMA LEIDSCHENDAM Een echtelijke twist in Leidschendam is gistermiddag omstreeks half vijf net niet in een drama geëindigd. Een 26-jarige Leidschendammer van de Juliana van Stolberglaan probeerde zijn even oude vrouw, die van hem van tafel en bed was gescheiden, te wurgen toen zij thuis wat spullen kwam halen. Tijdens de worsteling zag de man nog kans zijn vrouw in de lip te bijten. Een broer van de verdachte kon de wurging voorkomen en de politie bellen. De Leidschendammer is ingesloten verdacht van po ging tot doodslag. De vrouw was enige tijd geleden het huis uitgegaan, omdat pro blemen met haar man het leven in het huis aan de Stolbergiaan onmogelijk maakten. Toen' zij gistermiddag weer op bezoek kwam om wat van haar eigendommen te halen, ontstond vol gens de politie een woordenwisseling en vervolgens een fikse ruzie. De echtgenoot onstak daarop in woede en raakte buiten zichzelf. Zijn broer wist hem echter van zijn vrouw vandaan te trekken. BEIROET In een wanhopige poging c burgeroorlog te behi Libanon voor een burgeroorlog te behoe den, beeft de Libanese regering van presi dent Sar kis gisteren voor de zestiende maal in vijf aagen een bestand afgekon digd dat een eind moet maken aan de mi litaire confontratie tussen Syrië en de christelijke milities. Tegelijkertijd heeft Israël gedreigd, niet te zullen blijven toe kijken wanneer „Libanese christenen wor den afgeslacht". Inmiddels hebben de ge vechten al aan minstens 153 mensen het leven gekost Na het afkondigen van het bestand werd de strijd in Beiroet snel minder hevig. In de oos telijk gelegen rooms-katholieke stad Zahle zouden de Syrische beschietingen, na aan komst van versterkingen, onverminderd doorgaan. De Libanese ambassadeur bij de Verenigde Naties, Tueni, waarschuwde voor het uiteen vallen van zijn land in mohammedaanse en christelijke staatjes. Verder stelde hii voor de Syrische troepen (de Arabische vredesmacht) te vervangen door een VN-vredesmacht. Ook de christelijke milities van majoor Haddad in Zuid-Libanon hebben hun activiteiten opge voerd. Met name de steden Tyrus en Sidon moesten het hierbij ontgelden. Portret van een moordenaar? In Atlanta, dat al maandenlang leeft in de greep van een geheimzinnige moordenaar, doet de politie verwoede pogingen een spoor van deze naar men aanneemt man te vinden. Op een speciaal politiebureau heeft men een zevental portretten opgehangen van mensen, die de veelvoudige moordenaar zouden kunnen zijn. Terwijl het onderzoek wordt voortgezet, werd het afgelopen weekeinde het 22ste slachtoffer begraven. LEIDEN Met de hulp van een bewoner van een woning aan de Brahms laan heeft de Slitie in de nacht van vrij- g op zaterdag een „zeer be kende insluiper" aangehou den. Het gaat om een 29-jari ge Leidenaar. De man had vorige week inge broken in een woning aan de Brahmslaan. Zaterdagnacht zag de gedupeerde een man achter zijn woning sluipen. Hij belde de politie en ging achter de man aan. Bii fouillering door de politie bleek de dief Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. VOORZITTER VEGIN: ARNHEM Het Nederlandse aardgas wordt eind dit jaar minstens tien cent per kubieke meter duurder. Of de prijs verhoging nog boven dat bedrag zal uitgaan hangt af van het beleid van de minister van economische zaken en de on derhandelingen tussen de gasbedrijven en bet ministerie. Voorzitter A-J. Ka land van de Vegin, de Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven, zei dit zaterdagavood in KRO's Brandpunt. Volgens de heer Kaland krijgt de koppeling van de gasprijs aan de (snel stijgende) olieprijs thans een funeste uitwerking: op de zwakkeren in de samenleving, op de industrie en de tuinbouw. Kaland: „De gasprijs zou aanzienlijk lager kunnen zijn dan de koppeling voorschrijft". In 1974 kostte een kubieke meter gas nog elf cent, in 1980 dertig cent, dit jaar 47 cent en volgend jaar dus minstens 57 cent naar Cyprus? ANTWERPEN - Kees Rijvers zal mogelijk het Nederlands elf tal niet begelei den tijdens de kwalifikatiewed- strijd voor het toernooi om de wereldtitel te gen Cyprus op 29 april. De nieuwe bondscoach, die tot het eind van dit seizoen nog onder contract staat bij de Belgische club Be ringen, wordt wellicht door zijn huidige club aan zijn verplichtingen gehouden. Beringen, dat giste ren in de competitie thuis verloor met 1-0 Water schei verloor, neemt op de Belgische ranglijst met Berchem de onderste positie in. Reden voor het clubbestuur om Rijvers waarschijnlijk geen permis sie te geven mee te gaan naar Cyprus. Zarragozza wil Lerby DEN HAAG - Ajax beschouwt het vertrek van de De nen Arnesen en Lerby (voor de laatste meldde inmid dels ook Zaragozza zich) nog bepaald niet als defini tief. Voorzitter Harmsen: „Voor Lerby heeft zich nog geen club gemeld. De principe-overeenkomst met Bayern München zegt me weinig. Ik kan ook wel gaan onderhandelen met Maradona, maar geld op tafel brengen is een andere zaak. Het enige dat Bayern op dit moment werkelijk kan doen is zijn 9chuld van acht tot vijf miljoen terugbrengen. Zij willen ons Janzon en Del'Haye in ruil aanbieden, maar mogen wij asjeblieft zelf bepalen wie we er bij wilen hebben. Valencia heeft ons gezegd dat de transfersom voor Arnesen zal wor den overgemaakt als zij geld uit Argentinië heben ge kregen voor Kempes. Wij wachten dus maar af". Inmiddels heeft zich ook de Spaanse club Zaragozza gemeld voor Sören Lerby. Oud-Ajaxtralner Leo Been hakker komt binnenkort in Amsterdam over een even tuele transactie praten. Dido Havenaar, de doelman van FC Den Haag, le verde tegen Ajax een prestatie om Je pet voor af te nemen. Ook Ha venaar, bij wie een brandende fakkel In het straf schopgebied werd gegooid - waar voor scheidsrech ter Van Ettekoven het duel even moest stil leggen -, kon echter het verlies van zijn ploeg niet voorko men. De In het veld gegooide "politiepet" nam hij evenwel als trofee mee. Zweedse steun voor Nederlandse tafeltennissters DEN HAAG De Nederlandse Tafeltennlsbond heeft van onverwachte zijde steun gekregen bij de pogingen om bij de aanstaande wereldkampioenschappen in Nov! Sad de damesploeg Ingedeeld te krijgen in de hoogste categorie. Zweden heeft zich eveneens uitge sproken In die zin en wil tevens dat de Deense heren- ploeg In de hoogste afdeling wordt teruggehaald. Dat heeft de Zweedse bond schriftelijk aanhangig ge maakt bij de Internationale federatie. Nederland had een protest gezonden naar de federatie omdat de da mesploeg - en het herenteam van Denemarken - moest wijken omdat Zuid Korea aan de titelstrijd moest worden toegevoegd. Er was evenwel een pro cedurefout gemaakt. Nederlands tweede protest, en dat van Zweden, geldt evenmin de deelneming van Zuid Korea maar het feit dat de damesploeg, die be wezen heeft In de hoogste categorie thuis te horen, daarvan de dupe is geworden. Dat het protest, en de steun van Zweden, succes zal hebben lijkt onwaar schijnlijk. Het wedstrijdschema is reeds geruime tijd geleden Ingedeeld. Half maandsalaris boete BARCELONA De meer dan veertigduizend gulden die Bemd Schuster maandelijks bij Barcelona ver dient. staan niet garant voor een behoorlijk optreden van de Westduitser. Hij heeft onenigheid met zijn trai ner, Herreira, en dat verleidt hem tot uitspraken die hem uiterst kwalijk worden genomen. De vice-voorzit ter van Barcelona, Gaspart, verklaarde dat Schuster zich weer had misdragen tegenover de trainer en dat de middenvelder zich ook op het veld niet behoorlijk kan gedragen. Hij vindt het nu genoeg en heeft Schuster een boete ten bedrage van de helft van zijn maandsalaris In het vooruitzicht gesteld. Dat spekt de kas nog eens, zo'n dikke twintigduizend gulden. Laseroms AZ heeft tegen het onderaan- bengetende NEC een veer moeten laten. De hockeydames raakten na een slopend gevecht tegen West Duitsland met strafballen hun titel kwijt. ALMELO Het ie vrijwel zeker dat trainer Theo Laeoroma ven Sportclub Here- clee volgend eelzoen zijn werkterrein zal verleggen neer België. De In Rooeendeel woonachtige oefenmeeeter ie bijna rond met de eerste divi sieclub Winters- lag, dat zich waarschijnlijk in de hoogste Bel gische afdeling zei kunnen handhaven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1