cologische Beweging roept 11 april it tot Dag van het Leven Geen offer van, maar voor zeehondenjagers Andere stijl van leven ^Ivadoraanse guerrilla's anopld laten horen dat ze er zijn IG „We hebben al rse manifestaties ge- iniseerd, onder meer erkenning van de irmantherapie en het issen van de alterna- geneeswijze in het enfondspakket. Maar gingen allemaal over te, allemaal zo nega- We wilden nu eens positievers organise- en zo kwamen we op ,Dag van het Leven", hebben tenslotte ook derdag en Vaderdag, van de arbeid en Vre- iveek, waarom dan Dag van het Leven, ''leven is toch de norm rin alle mensen elkaar len. Het staat boven liek en godsdienst, is er in alle vier mil- mensen". i met Elsa Vleer, voorzitter van cologische Beweging, over de an het Leven, die op zaterdag 11 ndag 12 april In de Hilversumse hal wordt gehouden, betekent en naar een drie uur durend be- slechts onderbroken om koffie In ienken en om een zelf gebakken Bsembroodje van algehele ver ing te redden. Haar stembanden angetast door bronchitis, maar Bemoudt haar er niet van om en- last, soms met humor dan weer g, uit te welden over het leven, weet waarover ze spreekt. Dat vooral als persoonlijke zaken voren komen, bijvoorbeeld het m van haar moeder ten gevolge anker („Als ik toen had geweten k nu weet over goede voeding tij niet zo vroeg gestorven. Het dat ze kreeg bleek later zoveel tlöle voedingsstoffen te missen, et alleen maar kanker-bevorde- was") en de tochten met haar r tijdens de hongerwinter '44-'45 >ek naar voedsel. Mis die tochten is mijn kijk op Bn en het leven voor een groot flte bepalend gevormd. Je had alleen nog goede mensen en !e. Daar tussenin was niets. Als grote boerderijen met een bord ht u voor de hond" aanklopten >edsel, wisten we al bijna van te- i dat we met een snauw wegge- I zouden worden. Maar toen we irme mensen, die zelf niets had- om onderdak vroegen, boden zij lun bedstee aan e, ikke" gaan we weer 1de kant op. s mensen nau- s kwalijk te ne- dat zij alleen aan „Ikke, ikke rest kan stik- denken. We in zo opgevoed, im moeten we I via het onder- je kinderen le- •ewust maken, kzij later opti- kunnen leven, s hebben ze toekomst. Kin- reageren nog ir. Ze kunnen fis en origineel >n zonder met oogkleppen op te 'Igens vertelt Elsa Vleer over de ing van een man met een knup- ^^^lle een zeehondenjong dood wil terwijl de moeder van het jong verschrikte ogen toekijkt. „Die zeehond kijkt heel tevreden, niet id wat er met hem staat te ge- n, maar die moeder heeft het va- teegemaakt en dat is duidelijk af en van haar blik. Tenminste voor ren die die tekening zagen han- ^N,ln tegenstelling tot de ouderen swoon voorbij liepen, bleven kin- s Leidei staan en voelden wat die teke- ïrd alguitdrukte". den. Is helemaal niet zo slecht dat we imisch gezien achteruitgaan. Het gen vr£d dat we van veel dingen af- zullen moeten doen en het is dat die vele gifplaatsen zijn ge- Ari^n. We gaan nu tenminste weer Cl Uil naar de werkelijkheid". we geloven dat de mogelijkheden werketjut zijn, Is het einde nabij. Maar de hele wereldgeschiedenis heen het steeds weer geklonken: zo- ar leven is, is er hoop. Het Is geen cening i® strohalm om aan vast te klam- Het is waar we nu het oog op Bn richten. Op het leven zelf, om- Elsa Veer: „Kinderen kunnen nog (ris en origineel denken zondermet oogkleppen op te lopen". 7f ii ill Het hoofdthema van de manifestatie Dag van het Leven is het tegengaan van de massale slachting van zeehondenbaby's. De Ecologische Beweging wik het niet al leen bij een protest laten, maar wil de zee- hondenmoord vooral doen stoppen door de jagers uit te kopen. Om hiervoor het benodigde geld te krijgen wordt er op 13, 14 en 15 april een landelijke collecte ge houden. Maar zoals zo vaak wordt ook hierbij de Ecologische Beweging weer te gengewerkt, aldus de heersende opvatting In de beweging zelf. De heer W. Vleer, echtgenoot van Elsa, vertelt hierover: „Het Centraal Archief voor het Inzamelingswezen wees ons In oktober de data 13, 14 en 15 april toe voor de collecte. Maar drie maanden later bracht het Centraal Archief een negatief advies uit aan de gemeenten, die voor de collecte hun toestemming moeten geven, met de volgende motieven: „Het Is niet ze ker dat het doel wordt bereikt; de bestem ming van de gelden staat niet vast; er is geen begroting ingediend en het Europees comité tot bescherming van zeehonden en andere pelsdleren is niet te vinden". „Al die motleven zijn stuk voor stuk te weerleggen. We hebben wel degelijk een begroting Ingediend. De bestemming van de collecte staat in alle propaganda over de actie. En dat het niet zeker is dat het J wordt bereikt Is klinkklare onzin. Bij welke collecte is dat wel zeker. En het mo tief dat het Europees Comité tot bescher ming van zeehonden niet is te vinden slaat helemaal nergens op. Als men bij het cen traal archief de moeite had genomen ons adressen te vragen van vertegenwoordi gers van het Europees Comité hadden we die zo kunnen overleggen". Om het ongelijk van het centraal archief aan te tonen heeft de Ecologische Bewe ging een brief geschreven aan alle ge meentebesturen waarin de motieven van het Centraal Archief worden weerlegd. Veel gemeenten hebben hierna alsnog toestemming gegeven voor de collecte, maar ook zijn er die afwijzend hebben ge reageerd. De reacties van de gemeentebe sturen lopen uiteen van „Voor deze collec te moeten alle wetten wijken" (burge meester van Lekkerkerk) tot „Een dergelij ke collecte verstoort de openbare orde" (gemeente Noordwijk). Over de redenen dat de Ecologische Be weging vla het uitkopen van de jagers de moord op zeehondenbaby's wil stoppen vertelt Elsa Vleer: „Wat de Jongens van Greenpeace doen met hun schip is erg lof waardig, maar het is zo nietig. En in feite staan ze machteloos. Als ik die zeehon denjagers mijn mening wil opdringen moet Ik een offer brengen en moet het niet zo zijn dat die Jagers dat offer brengen. Die Jagers moorden de zeehonden uit alleen vanwege de opbrengsten van die velletjes. Ze hebben er alleen een economisch be lang bij. Als wij hun nu het geld geven dat ze met die velletjes verdienen, uitkopen dus, dan jagen zij niet meer. Die Jagers verdienen samen zo'n vier miljoen gulden per Jaar. Als nu Amerika en Europa hon derd miljoen gulden bij elkaar brengen ligt de jacht op zeehonden vijfentwintig jaar stil. Al worden maar een paar jagers op deze manier uitgekocht, dan kan dat al het uitsterven van de zeehonden voorkomen". De Ecologische Beweging heeft voor de collecte alleen scholieren benaderd. Op alle scholen kan een zeehonden-comité worden gevormd dat voor de collecte zorgdraagt. Elsa Vleer: „We hebben de collecte geheel aan de Jongeren overgelaten zodat het een stimulans voor de Jongere generatie Is om zich In te zetten voor het leven". Naast de collecte heeft de Ecologische Be weging een gironumer waarop geld kan worden gestort voor de actie „Koop de zeehonden vrij". Dit nummer is 9394 te Norg. dat het Goddelijk le ven Is, overal verte genwoordigend. Voor de christenen Is dit makkelijker te begrij pen, omdat zij hierin werk van God zelf zien, dan voor niet- chrlstenen. Maar het levensbewustzijn is hei machtigste wa pen tegen de nader- bljkomende onder gang. Het is de herle ving. Het betekent dat staatkundige, politieke en geeste lijke macht ondergeschikt worden aan het leven". Uitnodigingen De Ecologische Beweging heeft voor de manifestatie op 11 en 12 april alle politieke partijen uitgenodigd om te la ten zien wat ze In hun programma hebben over het leven, vooral met het oog op de komende verkiezingen. Elsa Vleer: „We hebben koningin Beatrix gevraagd om de „Dag van het Leven" te komen openen en dan te vens een oproep te plaatsen aan staatshoofden en regeringsleiders, waarin wordt gevraagd het leven pri mair te stellen bij de handelingen en besluiten. We hebben brieven ge schreven aan de minister-president en aan de ministers van buitenlandse za ken, CRM, volksgezondheid en mi lieuhygiëne om ons verzoek te willen ondersteunen. Het kabinet van de ko ningin antwoordde echter dat het doel van ons verzoek sympathiek over kwam, maar dat de regering in deze moest adviseren. En wat zei minister Ginjaar namens de regering: De rege ring doet al voldoende voor het leven en de leefbaarheid. De Dag van het Leven is eigenlijk overbodig, want bin nen de Verenigde Naties kent men al de Wereldmilieudag (5 juni). Daarom zal hare majesteit geen gevolg kunnen geven aan het verzoek de Dag van het Leven te openen". Elsa Vleer: „Hieruit blijkt dat de rege ring zich schuldig maakt aan het ver bloemen van grote bedreigingen als atoombewapening en verontreiniging van water en lucht, want deze punten liet de minister achterwege in zijn af wijzing van ons verzoek. En tevens be seft de regering onvoldoende het be wustzijn omtrent de ware betekenis van het leven". Films De manifestatie zal nu geopend wor den door het bestuurslid Hans Bouma van de Ecologische Beweging. Tijdens deze tweedaagse manifesatie zullen diverse groeperingen en organisaties, die het leven willen verbeterèn, be schermen en op een geweldloze ma nier verdedigen, stands inrichten. Er worden films vertoond over het leven. Speciaal het leven van de zeehonden is dit Jaar het hoofdthema van de Dag van het Leven. Elsa Vleer: „We willen van onze dag een jaarlijks terugkerende manifesta tie maken met elk jaar een ander hoofdthema. De zaterdag voor Palm pasen is eigenlijk door ons uitgeroe pen tot de Dag van het Leven, maar omdat veel mensen zondags vrij heb ben, hebben we die dag erbij aange knoopt om zoveel mogelijk publiek er bij te kunnen betrekken". De manifestatie in de Expohal, gele gen aan de Soestdijkerstraatweg te Hilversum is geopend zaterdags van 10.30 tot 22.00 uur en zondags van 10.30 tot 17.30 uur. MARTIN VERWEIJ LANDELIJKE MANIFESTATIE EXPO-HAL HILVERSUM op zatexdag 11 en zondag 12 april Stands van tientallen organisaties die het leven willen beschermen ei de leefbaarheid verbeteren De poster voor de Dag van het Leven. De Ecologische Beweging heeft als doel het verenigen van mensen van alle rich tingen die willen streven naar behoud van het leven en de leefbaarheid. ZIJ zet zich onder meer In voor bewustwording en meer menselijkheid; een actieve pre ventieve gezondheidszorg; het gebruik van natuurlijke en volwaardige voeding; het herstel van natuurlijke processen op aarde; een andere stijl van leven zonder verspilling van energie en uitputting van grondstoffen en het wekken van begrip voor de Derde Wereld. De Ecologische Beweging is op 19 aprfl 1975 opgericht door de huidige voorzit ter Elsa Vleer en geeft sinds september 1977 het maandblad Bewust uit. De contributie bedraagt twee tiende pro cent van het bruto jaarinkomen. Mo menteel heeft de Ecologische Beweging 7000 leden, maar eigenlijk moet dat aantal aan het eind van dit jaar geste gen zijn tot 10.000. Op 1 januari kreeg de Beweging name lijk vijf gesubsidieerde personeelsleden In dienst In het kader van de werkverrui ming. Maar omdat de provincie Drenthe het kantoor de ECO-kern is gevestigd In Norg op de werkverruiming bezui nigde (van de geplande tien miljoen naar drie miljoen), kan de Ecologische Bewe ging drie personeelsleden, die voor een laar waren toegezegd, slechts drie maanden houden. Om zelf de salarissen van deze drie werknemers te kunnen betalen moet het ledental rond de 10.000 liggen. Voor 1 Januari werd al het werk voor de Ecologische Beweging op vrijwilligersba- sls uitgevoerd, maar dit was op den duur ondoenlijk. Voor Informatie over de Ecologische Beweging kan men terecht bij de ECO-kern, Postbus 55, 9330 AB Norg (tel. 05928-3737 of 2343). een vi ervarii sgkund van tol functiö ioor 2? adjund ikundicj ihuis 20, SAN SALVADOR De buitenlandse Jour nalisten hadden hun eerste wankele schre den In San Miguel nog niet gezet of uit de nabijgelegen heuvels klonken twee lulde geweersalvo's. In het hoofdkwartier van het leger, een uit twee kamers bestaand huis dat In geen enkel opzicht van de an dere hulzen in het dorp verschilt, zochten de soldaten Ijlings dekking om zich vervol gens snel te hergroeperen. Een aantal Jon gens In burgerkleding en legeriaarzen ren de een ander huls binnen om met M-1 ge weren naar buiten te komen. Groepjes ou dere mannen en vrouwen stelden zich zo snel ais hun vermoeide ledematen toe stonden op in gevechtslinie. „Dit is in geen twintig dagen meer voorgekomen en jullie zijn er nog niet of het begint allemaal op nieuw", bitste een oude vrouw me venijnig toe. San Miguel Is een van de vele kleine stad jes In de heuvelachtige omgeving van Cha- latenango, ongeveer 75 kilometer ten noorden van de hoofdstad. Net als de meeste steden In het noorden én oosten van El Salvador Is San Miguel In naam in handen van het Salvadoraanse leger, maar in feite van het Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN). Van de jongens in burger die Ijlings op de geweren afvlogen, storm den sommigen heldhaftig naar de hun toe gewezen gevechtspositie, 'terwijl anderen zo onopvallend mogelijk bij de barakken bleven schuifelen. Gespannen werd er afgewacht, maar er volgden geen schoten meer uit de heuvels en de algemene conclusie was dat de guerrillastrijders in de heuvels hadden ge schoten om de buitenlandse Journalisten van hun aanwezigheid op dé hoogte te brengen. Na het door het Bevrijdingsfront aange kondigde „algemene offensief", dat op 10 januari van start ging, is de situatie in El Salvador muurvast komen te zitten. Vlak na het offensief van de guerrilla's heeft de regering verschillende keren een totale overwinning op de „ondermijnende ele menten" voor zich opgeëist, maar de laat ste weken zijn dit soort triomfantelijke ver klaringen uitgebleven. Het Bevrijdingsfront van zijn kant noemt het huidige stadium van de oorlog de pe riode van het „actieve verzet". Ze geven toe dat ze tijdens het januari-offensief te veel tegelijk hebben willen doen. Ze berei den zich nu voor op wat ze. gelet op de strijdbare Amerikaanse verklaringen, een buitenlandse bezettingsoorlog noemen. In de praktijk komt dit neer op sabotage door de guerrilla's In het zuiden en westen van het laad, waar het leger vrijelijk kan o- pereren, en het leggen van hinderlagen langs de overgebleven toegangswegen naar het noord-oosten, telkens els het le ger probeert dat guerrillagebied binnen te trekken. De reizende politieke commissie van het linkse verzet heeft herhaalde keren gezegd dat onderhandelingen met de Verenigde Staten mogelijk zijn. De voornaamste eis van de guerrilla's is oprichting van een nieuw leger te vormen uit soldaten van het Bevrijdingsfront Farabundo Marti en de „niet corrupte elementen van het oude mi litaire apparaat". Tegelijkertijd werkt het linkse verzet erg hard om zijn eigen militai re kracht te vergroten. Ondertussen Is Amerika druk doende een nieuw leger op te richten uit het oude. in efficiënte en corrupte militaire apparaat van El Salvador. Eind vorige maand zijn vijftien Groene Baretten geland op de luchtbasis van Ei Salvador om een elite- eenheid van 1000 man op te lelden die zich moeten specialiseren In antf-guerrilla- technleken in de steden en op het platte land. De andere 39 Amerikaanse militaire adviseurs die reeds In het land zijn, zijn zichtbaar aanwezig. Men ziet de blonde, grote buitenlanders trimmen in de straten of wachten bij een taxistandplaats voor een van de in Amerikaanse stijl gebouwde eethuisjes, waar landgenoten grote ham burgers verorberen. Het zal hun veel moei te kosten om een professioneel leger op te bouwen uit strijdkrachten die opgeleid zijn om te doden en te Intimideren en die van vechten en tactiek geen flauw benul heb ben. Op de markt van Chalatenango scharrelt een in olijfgroen uniform geklede jonge man met machinegeweer In de aanslag rond tussen de kisten tomaten en kool. Hij zei dat hij 17 Jaar was, de leeftijd waarop men opgeroepen wordt voor militaire' dienst, maar hij leek veel jonger. Hij zat al een jaar In het leger en het was zijn taak de markt te bewaken. Als het aan hem gelegen had, had hij nooit dienst genomen. Maar eenmaal per jaar komt het leger naar een dorp. Alle jongens van 17 Jaar moeten zich dan komen mel den op het dorpsplein waar het leger zit ting houdt. Het leger doorzoekt alle hulzen om er zeker van te zijn dat niemand de dans ontspringt. De militaire dienst duurt twee Jaar. „Hoeveel verdien je?", vroeg ik de jongen. „Dat weet ik niet", antwoordde hij bitter, „ze hebben me nog niet be taald".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 23