Stijgende vraag naar bloemen zorgt voor piekuren in Nederlandse veilingen „Mijn bedrijf is niet groot, maar wel lief" Wondermiddel" tegen allerlei vissenkwalen „KOM IN DE KAS" OP 11 APRIL '81 SIEM KEIJZER: UTRECHT In een klein donker zolderka mertje ven een woning die de eporen dreegt van generatlee lange bewoning In een van de oudste gedeelten van Utrecht heeft hij Jaren lang door zijn mlcroocoop zitten turen, trachtend het geheim te onteluieren van de grote vfeetertte In aquaria. Tot hij op een avond tegen zijn vrouw zet Jk heb het". HIJ wilde er nauwetijka zelf in geloven. Het eerum dat hij had gemaakt hield de vfeaen In leven. De zieke vlaeen knapten zienderogen op. We kenlang, maandenlang hield hij zijn zieke troeteldieren In de gaten. Toen wiet hij het acht helemaal zeken zijn eerum hielp echt en zou een omwenteling teweegbrengen In de aquariumaport. C. van den Banden wee een gelukkig man, gelukkiger dan hij zich In zijn hele leven had gevoeld. Denkt u zich eene In, gaan vteean meer die met hun bolle bulkjee naar boven In het aquarium zouden drijven, allo ^griep Jee" In het aquarium meteen uit de wereld geholpen. Sterfte alleen nog door ou derdom, want ook het vtaeanleven la kortaton- <üg ate het gres. De „vtsaendokter" noemen ze hem In de buurt. Zelf vindt hij dat een beetje overdreven. Goed, hij heeft dan dat serum uitgevonden na heel lang zwoegen, maar dat Is gewoon een kwestie geweest van logisch en heel diep nadenken. Het klinkt allemaal heel erg eenvoudig zoals hij het vertelt achter zijn grote microscoop, omringd met flesjes en glaasjes, bakjes en pipetjes. „Kijk", zegt hij, „het was me al heel gauw dui delijk dat het de vissen aan Iets ontbrak als ze na een lange reis uit tropische landen hier kwa men. Vitaminen misschien, waardoor de bacte riën van verschillende ziekten gemakkelijker konden toeslaan. Het Is met vissen net als met mensen: als ze een tekort krijgen aan bepaalde voedingsstoffen gaan ze die uit hun eigen li chaam halen". „Het eerste wat gebeurt Is de aantasting van de weefseleiwitten. BIJ een vis betekent dat, dat de huid en de vinnen worden aangetast. En dat be tekent onherroepelijk het einde van de vis. De vis wordt ziek en krijgt een heleboel medicijnen toegediend vla het water waarin hij zwemt en zijn voedsel zoekt. Die doen vaak meer kwaad dan goed. Zogauw een vis beschadigd is door voedseltekort krijg Je meteen ziektes bij de vis sen, want op die beschadigde weefsels tieren de bacteriën welig". Sterk verzwakt „Het begint met die vissen al In Azië of Zuid- Amerika. Met duizenden tegelijk worden ze In veel te weinig water, zonder genoeg voedsel in plastic bakken of zakken gestopt. Er zitten mis schien al enkele exemplaren onder die niet he lemaal gezond zijn. Dan gaan ze op reis naar Europa. Ze komen sterk verzwakt aan, want ge durende de reis hebben ze moeten teren op hun reservevoedsel, dat ze In hun lichaam hebben opgeslagen. Dan begint het proces van de weef- selelwitconsumptie. De bacteriën krijgen vrij spel, de aquariumhouder koopt in feite een paar sterk verzwakte vissen". „In het begin lijken ze nog tierig in de bak rond te zwemmen, maar na een paar dagen staat de liefhebber met tranen In de ogen bij zijn bak. Zijn mooie nieuwe aanwinsten drijven op hun rug. Dat Is een hard gelag. Mensen die van de aquariumsport hun liefhebberij hebben gemaakt beschikken meestal echt niet over zoveel geld. Bovendien gaan ze van hun vissen houden. Ze voelen elk verlies dubbel hard. Ook de grote vt- slmporteurs kampen met het euvel. Per Jaar gaan er van de vele miljoenen vissen die wor den geïmporteerd enkele miljoenen dood voor dat ze de winkel van de groothandel hebben verlaten. Dat zijn stroppen die heel veel geld kosten". Liefhebberij „Voor mij Is het mijn liefhebberij geweest die me aan het nadenken heeft gezet over die grote vissterfte. In het begin was ik alleen maar een echte aquarium/lefhebber. Van kleins af aan al. Ik had ook nooit gedacht dat Ik nog eens met vissen zou moeten werken, zoals Ik dat nu doe bij een grote vissenlmporteur. Ik ben begonnen bij een chemisch bedrijf, maar Ik kwam In de wao terecht. Toen ik van de dokters weer een beetje mocht werken kon Ik een baantje krijgen bij die vissenlmporteur. Nou Ja, het Is natuurlijk maar een beetje werken, maar het heeft toch met Je liefhebberij te maken, zodat Ik me er heel gelukkig bij kan voefèn". „Dat mmken daar, het zien dat er zoveel vissen sterven, heeft me er nog meer toe aangezet om te gaan zoeken naar de oorzaak daarvan. Ik ben begonnen met het Isoleren van de bacte riën die voorkwamen op de dode vissen. Ik heb van alles geprobeerd. Ik zette vissen In het don ker en de bacterie vermeerderde zich niet. Ik kweekte bacteriekolonie na bacteriekolonie. Ik bleef uitgaan van de gedachte dat die vissen Iets te kort kwamen waardoor ze te zwak waren om die bacterie te kunnen weerstaan en dat ik een geneesmiddel zou moeten vinden tegen die bacteriën, beter gezegd, Ik zou een serum moe ten weten te vinden dat de vissen Immuun maakte tegen die bacteriën. En dat Is me ge lukt". HIJ houdt een doosje In de hoogte waarop de naam Imusan Is gedrukt. „Vitaminen, eiwitten, mineralen, alles bij elkaar vijfenveertig verschil lende bouw- en voedingsstoffen zitten erin. En dan bovendien nog antigenen en bloedregule- rende stoffen. Het helpt echt en niet alleen te gen de vissterfte, maar het laat jonge vissen ook veel sneller groeien en het stimuleert de kweekdrift. Je mag het geen wondermiddel noe men misschien, maar de resultaten zijn wel bij na wonderbaarlijk". Het lijkt op de aanprijzing van een marktkoop man, van wie Je, als Je Iets koopt, eigenlijk van te voren weet dat Je bedonderd wordt. Maar zo Is het niet. De wetenschappelijke basis Is er. Het serum Is uitgetest op honderdduizenden vissen In de zaak waar Van den Sanden werkt. Een Oostduitse professor heeft zijn lof uitgesproken over de vinding van de Utrechter, en het moet al heel gek gaan wil Imusan niet de markt weten, te veroveren. „Maar dat zal wel een lang proces zijn", zegt de vlssendokter.„Geld om reclame te maken heb Ik niet. Ik had zelfs geen geld om mijn vin ding te kunnen laten octrooieren. Maar Ik heb er wel vóór gezorgd dat niemand het op de markt kan brengen want het staat Ingeschre ven. Grote fabrikanten van geneesmiddelen voor vissenkwalen hebben al contact met me gezocht. Die hebben er natuurlijk belang bij dat mijn middel niet op de markt komt, want dat maakt hun middelen In óén klap overbodig. Maar misschien hoef Ik ook niet zoveel geld te hebben voor reclame. Het zal zichzelf wel verko pen. Het Is laag In prijs en iedere liefhebber die van een ander hoort dat het helpt om de vis sterfte uit te roeien zal niet weten hoe gauw hij naar de winkel moet gaan om het middel te ko pen. Zijn vissen zijn hem een heleboel waard tenslotte. Het zal wel even moeilijk zijn om alle winkels die aquariumspullen verkopen te be voorraden. Maar de baas waar Ik nu voor werk wil al de alleenverkoop hebben. En zo komt dat allemaal toch best in orde". Van den Sanden zegt het In alle bescheiden-, held. HIJ heeft ook meer het image van de echte uitvinder die nauwelijks weet wat er uit zijn vin ding wordt dan dat van de gewiekste zaken man. „Als de vissen er maar beter van wor- Onder het motto „Kom in de kas" houden de Nederlandse bloemen- en groentekwekers op zaterdag 11 april 1981 open huis in vele kwekerijen en veilingen. In Zuid-Hol land bent u op die dag onder meer welkom aan de So- taweg in Roelofarendsveen, in de veiling Flora aan de Laan van Verhof 3 in Rijnsburg, aan de Veenweg in Nootdorp en in de veiling Westland-Zuid aan de Gast huislaan 3 in '8-Gravenzande. Een van onze verslagge vers toog naar het Westland om zich op de hoogte te stellen van het reilen en zeilen van de Westlandse kwe kers. Hij kwam daarbij tot de ongelooflijke ontdekking, dat binnen niet al te lange tijd alle kasplantjes een ei gen chip zullen hebben, die de kweker precies zal ver tellen in welk klimaat de plant zich optimaal kan ont plooien. Nog een bevinding: de tuinders van de glazen stad werken gemiddeld 25 uur per week meer dan hun landgenoten. Zelfs een vrij weekend is er voor hen niet bij... HET WESTLAND Alle nieuwe opzienbarende ontwikkelin gen op het gebied van de glastuinbouw zijn na hun geboorte liefderijk gewiegd In het Westland, die unieke glazen stad van 33 miljoen vierkante meter, waar de seizoenen onder één kunstmatig verwarmde noemer zijn gebracht en twaalf maan den per jaar uiterst zinvolle produKten worden geproduceerd: groenten voor het lichamelijk en bloemen voor het geestelijk welzijn. CHIP ALS GEWETEN VAN BLOEMEN EN PLANTEN „Vroeger", herinnert Jan Bentvelzen zich haarscherp, „moest een tuinder de ramen in zijn kassen één voor één openen en sluiten. Daarna ge beurde het rij voor rij. En nu zijn we zover, dat een computer de klimaat beheersing in de kassen feilloos re gelt. Dat betekent een energiebe sparing van ruim honderd procent. En daar blijft het niet bij, want sinds de introductie van de chip is ook de glastuinbouw in een stroomversnel ling terecht gekomen. Het klinkt als een onwerkelijk Jules-Verneverhaal. Maar het is nuchtere werkelijkheid: straks wordt elke plant uitgerust met een chip, die fungeert als zijn geweten. De chip zal dan bepalen in welk klimaat de plant zich optimaal kan ontplooien". Jan Bentvelzen, een gewezen tuin der, die In het Rijswijkse buitenge west Sion 24 jaar komkommers en rozen heeft geteeld, kondigt voor de nabije toekomst meer revolutionaire ontwikkelingen In de glastuinbouw aan. „Er wordt momenteel koorts achtig geëxperimenteerd met nieu we gewassen, die immuun zijn voor ziektes, die nu nog een steeds te rugkerende plaag vormen voor de tuinders. Door veredeling en krui sing zullen variaties ontstaan, die re sistent zijn". „Daarnaast wordt er hard gewerkt aan de uitbreiding van ons afzetge bied. Amerika is nu nog een slapen de reus. Maar als we kans zien hem wakker te maken, liggen er voor onze bloementelers ongekende droomkansen. Amerika heeft het grote voordeel, dat de distributie grotendeels verloopt via ketens van supermarkten en warenhuizen. En dat maakt het voor onze exporteurs vrij eenvoudig om in dat distributie net te penetreren". „Ook Japan kan voor het Westland in de toekomst wellicht een handel spartner worden, die boeiende per spectieven biedt. Japan exporteert zelf enorme hoeveelheden goede ren, die voor een belangrijk deel door de lucht naar Europa worden vervoerd. Op de terugreis zijn de vliegtuigen vaak half vol of zelfs leeg. En dat gat in de transportke ten kan door ons wellicht worden opgevuld met bloemen, waar men in Japan astronomische bedragen voor neertelt. Een gerbera kost daar al gauw twaalf gulden en voor een mooie azalea is men bereid meer dan honderd gutden te betalen". Piekuren Tot nu toe is Duitsland met 70 pro cent van de totale export de belang rijkste afnemer van Nederlandse groenten, bloemen en planten. Maar daarnaast komen Frankrijk en Enge land de laatste jaren snel op als in teressante exportlanden. Plezierig gevolg van deze groeiende belang-! stelling is een constant stijgende produktie, die geprolongeerde piek uren veroorzaakt In de elf bloemen veilingen in Nederland. De grootste veiling is die van Aalsmeer, onmid dellijk gevolgd door de CCWS in Honselersdijk In het hart van de gla zen stad, die geklemd ligt tussen Noordzee, Nieuwe Waterweg, Rot terdam, Delft en Den Haag. In 1971 klokten de veilingmeesters van de CCWS in sneltreinvaart een stroom bloemen ter waarde van 100 miljoen gulden af. En sindsdien is de omzet elk jaar met 70 miljoen gulden toe genomen tot de recordhoogte van 700 miljoen gutden in 1980. Astronomisch Ook voor de toekomst voorspelt de bevlogen CCWS-promotor Ben Vel- zen een gestadige groei. „In het Westland doen we niet mee aan het massale doemdenken", zegt hij, „want onderzoekingen hebben glas hard aangetoond, dat bij het terug lopen van de koopkracht de vraag naar bloemen en tijdschriften toch blijft stijgen. Daaruit mag de voor zichtige conclusie worden getrok ken, dat mensen minder uitgaan en het in plaats daarvan in hun eigen huis gezelliger maken". Publiciteitsgolf Beslist niet gezellig is de publiciteits golf, die over Bentvelzen en de 89.000 vaderlanders, die direct of indirect bij de glastuinbouw zijn be trokken, is gespoeld naar aanleiding van het gebruik van methylbromide bij het telen van bloemen, groenten en planten. „Een storm in een vingerhoedje wa ter", noemt Bentvelzen deze cam pagne, die door een bont gezel schap pro-deo-verdedigers van ons leefklimaat tot ongehoorde propor- ties is opgeblazen. Hij verwijst naar een officieel rapport van de over heid, waaruit blijkt, dat bij onder zoekingen in glastuinbouw-bedrijven minimale hoeveelheden methylbro mide in de grond zijn gevonden, die ongevaarlijk waren voor de gezond heid. „In feite", stelt Bentvelzen daarom verbeten vast, „Is er niets aan de hand. Maar de schade, die de glas tuinbouw In Nederland van die hetze heeft geleden, is ondertussen wel aanzienlijk. Je kunt de gesignaleer de quasl-felten driftig ontkennen maar het is wel gezegd en doorge drongen tot in de oerwouden van Equador, waar mijn dochter woont. Die belde me op en vroeg, wat er In vredesnaam in het Westland aan de hand was". Strop „Het heeft overigens geen enkele zin om het gebruik van methylbromi de permanent te verbieden. Want daarmee veroordeel ie de Neder landse glastuinbouw, die toonaange vend is in de wereld, tot de strop. De buitenlandse tuinders, die ook al jaren met methylbromide werken behoeven zich van zo'n maatregel niks aan te trekken en zullen rustig doorgaan met die ontsmettingsmet hode. Met het gevolg, dat de Neder landse glastuinbouw blijvend onder uit zal worden gehaaid". DE LIER In de knik van een planologische ellepijp, die even buiten het kerk dorp De Uer fotogeniek door vette weilanden zigzagt, ligt het glazen paleisje van de bijbelvaste bariton Slem Keijzer (45). Op 7500 vierkante meters kweekt hij daar óén miljoen anjertakken per jaar, wat neerkomt op zo'n 133 takken per vierkante meter. Met zijn vrouw Janny en een buitenlandse werkkracht, die in de stille wintermaanden met de trekvogels naar zijn eigen zonnige stek aan gene zijde van de Middellandse Zee vliegt, ploegt hij dag in dag uit, week in week uit door die bloemenzee achter zijn huis, dat hij op zijn sokken betreedt om de vaste vloerbedekking te sparen. Onder: Veilingp Jan Bentvelzen, de stuwende kracht achter de landelijke - bliksemactie „Kom In de kas". Keijzer is een late roeping: „Vóór mijn tweeëntwintigste had ik mijn hoofd nog niet één keer binnen een kas gestoken", herinnert hij zich met smaak. „Ik kom ook niet uit een tuindersmiiieu. Vader was veehouder en ik heb mijn jeugd dus tus sen de koeien doorgebracht. En toen ik van school kwam wilde ik chauffeur wor den. Of draglinemachinist. Dat leek me ook een prima vak". „Maar ja, hoe gaat dat In een mensenle ven. Het loopt toch meestal anders dan je verwacht. Op een gegeven moment heb je vijf mille bij elkaar gespaard en denk je: als ik er nog eens vijftien bij de bank leen, kan ik een lap grond kopen en sla gaan telen. Sla was In die dagen een pro- dukt, dat een leuke prijs opbracht; daar aan kon je je financieel geen buil vallen". „Je begint voorzichtig met tweeduizend vierkante meter en gaandeweg breid je het zaakje uit. Als een slateelt weer eens -Op d geruime dat hij met zlji 25 was meegevallen, kon je esl cont* laten bouwen of wat grond K». wat ploeter je door, totdat de kcr'e. hier nu geen meter meer (r- breiding. Dat vind ik perT00'- 1 ramp, want grootschaligheid^0"- gezonde kanten. Ik heb mf1aar v bedrijf, dat ik aankan. NrP hoor je mij ook niet bewef* lief". dieze Goed contact 1 de su „Ik zeg wel een gekscherelj?®™ buurman: „Misschien neerr^ Jaar jouw tuin wel over. Ofihifi - boeltje op. Dat kan natuurlij!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20