IzkUe (Sowuvnt PARKER NASHUA Kans op geelzucht door besmet water IATCH Wankel bestand in Libanon Kamerlid pleit voor gebruik aardwarmte Nachtarbeid in fabrieken voor vrouwen non SCO U.S.M. SC0THEEK Onrust na ontruiming pand Intourist Minister stelt eisen aan woningverbetering 20.30 uur (i.p.v. 21.00 uur) Doe -mee-actie voor gezondheid Kogels voor Reagan giftig en explosief Nieuw tentenkamp tegen Dodewaard DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 4 april 1981. 71e jaargang no. 21930 Eurosongfestival I Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk,34,2312DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 10,52 per mm. Telefoontjes 10,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 149,55; jaar f 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), losse nummers: 10,65 cent. Vanuit Dublin vanavond op Ned. I om 21.00 uur Eurosong festival. Voordien om 19.00 uur „Dubbelspel" met als on derwerp het songfestival. Op Ned. II om 20.27 uur Ame rikaanse vrijheidsstrijd in „De rebellen". Morgenavond op Ned. I om 20.40 uur „De achterkant van het gelijk" met hoge militai ren. Rustig weer Veel bewolking en op enkele plaatsen mist, maar later voor namelijk in de oostelijke pro vincies af en toe zon. Middag- temperatuur van acht graden aan zee tot veertien graden in het oosten van het land. Zwakke tot matige noorden wind. atje voor tgenfoto iHT De Nationa- enfonds Raad heeft gesloten ziekenhui- idviseerd, patiënten l hun röntgenfoto i daarvoor tien gul- rekening te bren- ndat een kopie van ntgenfoto geen zie- dsverstrekking is, de kosten voor re- van de patiënt i komen. In het Ie NZR genoemde van een tientje zit ten voor personeel, ia! en apparatuur- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering dient aan te geven hoeveel tijd er mee gemoeid zal zijn voordat de winning van warm water uit de bodem van het Westland als ener giebron voor de kassen, mogelijk zal zijn. Ook moet de regering aangeven hoe lang de bronnen gebruikt kun nen worden. Dit stelt het kamerlid Van der San den (CDA) in vragen aan de ministers Braks (landbouw) en Van Aard enne (economische zaken) over een TNO- studie waaruit is gebleken dat aardwarmte in het Westland gebruikt kan worden als energiebron. Van der Sanden, die ondermeer naar publikaties in deze krant verwijst, vraagt of met het TNO-onderzoek de door de regering in 1974 aan de Kamer toezegde studie naar de mogelijkheid van gebruik van aardwarmte in het Westland, afgerond is. Belangrijke Maya vondsten MEXICO-STAD In het zuidoosten van Mexico zijn belangwekkende vondsten op het gebied van de Maya cultuur gedaan. Bij Dziban- che hebben archeologen in' een onherbergzaam gebied onder meer verscheidene tempels met goed bewaard Sebleven opschriften gevon- en. Op het terrein waren ook stukken land afgeperkt voor landbouw en voorzien van een bevloeiingssysteem. DEN HAAG Vrouwelijke werknemers in fabrieken mogen over een poosje ook 's nachts werken. Het kabinet heeft gisteren besloten het bestaande verbod op te heffen. Fabrieksdirecties moeten daarvoor wel een vergunning aanvragen bij de arbeidsin spectie^ Aan die vergunning zullen soms voorwaarden moeten worden verbonden. Zo kan een werkgever bijvoorbeeld in bepaalde ge vallen verplicht worden, te zorgen voor het vervoer van de vrou wen tussen huis en fabriek. Het kabinet besloot gisteren tevens dat bedrijven waarin veel ge werkt wordt met gevaarlijke (vooral chemische) stoffen binnen kort worden verplicht, voor de arbeidsinspectie een veiligheids- rapport op te stellen met maatregelen om storingen in het fabri cageproces, ongelukken of rampen te voorkomen. [N ROTTERDAMSE WIJK ROTTERDAM De Rotterdamse GG en GD houdt er ernstig reke ning mee dat door de besmetting van het drinkwater in het Rotter damse scheepvaartkwartier de ko mende weken gevallen van darmin fecties en geelzucht kunnen voorko- men. Huisartsen en ziekenhuizen in e Maasstad zijn gewaarschuwd, et water is besmet geraakt door armbacteriën, afkomstig van een Frans oorlogsschip. pit een onderzoek van de geneeskundige dienst is nu il gebleken dat minstens 330 bewoners van de wijk, Jelegen tussen Leuvehaven en Coolhaven, last-van liarree en van koorts hebben gehad. Alle bewoners net klachten kunnen hun ontlasting laten onderzoe ken. De problemen werden ongeveer twee weken ge- eden ontdekt. De bron van de besmetting is waarschijnlijk een door le Rotterdamse drinkwaterleiding gemonteerd tap punt ten behoeve van vier Franse mijnenvegers. Ver- inoedelijk heeft een terugslagklep hier niet goed ge- verkt, waardoor bij het bunkeren van water de druk >p de pomp vanaf een van de schepen groter is ge veest dan de capaciteit van het waterleidingnet De besmetting kan niet in de andere wijken zijn doorge- irongen, omdat het watertransport ondergronds per fvijk gescheiden is. Overigens worden dagelijks ter iontrole veertig monsters genomen en wordt chloor ïan het water toegevoegd. ans protest /aticaan tlD De Spaanse re- heeft gisteren beslo- ücieel bij het Vaticaan otesteren tegen een imiqué van drie Bas- bisschoppen, die scherpe kritiek heb- eleverd op het rege- eleid in Baskenland, -choppen veroordeelden leen het optreden van V-terroristen, maar ook in de Spaanse veilig- ensten en het inzetten litairen tegen de terro- De meeste politieke in Spanje vinden dat je zich niet met de poli- >etbemoeien en hebben tlaring veroordeeld. ADVERTENTIES J Zondag 5 april iorpshuis Ipwetering Invang 20.00 uur fang 20.30 uur afé de Hoek Koudekerk Labour dreigt Socialistische Internationale LONDEN De Britse La- bourpartij treedt uit de Socia listische Internationale als de nieuwe Britse Sociaal-Demo cratische Partij (SDP) als lid wordt toegelaten. Dit is meegedeeld door secre taris-generaal Ron Hayward van de Labour-partij, die de SDP als een splintergroep be schouwt. De enige democra- tisch-socialistische partij in Engeland is de Labourpartij, aldus Hayward. STENENGOOIERS GEPAKT AMSTERDAM In de Amsterdamse binnen stad heeft een groep van ongeveer 500 jongeren gisteravond gedurende enkele uren voor onrust gezorgd en vernielingen aangericht Er zijn twee stenengooiers gearres teerd, die ruiten van banken hadden inge gooid. De jongeren protesteerden tegen de ontruiming van het Intouristpand aan de Hont- horststraat, die gistermiddag Slaats vond. Daarbij heeft de lobiele Eenheid nauwelijks problemen ondervonden. Ongeveer 150 man politie Jeugdige stenengooiers in actie. werden bij de actie ingezet; twee van hen werden ge wond cioor rondvliegende stenen. Demonstranten ge bruikten ook katapulten met glazen knikkers. De acht rakers konden na de ont ruiming zo weglopen. Er werd geen proces-verbaal te gen hen opgemaakt Burgemeester Polak had 's morgens de krakers laten weten dat ontruiming door de diplomatieke status van het gebouw onvermijdelijk was, al kon hij begrip hebben voor de kraakactie omdat de tweede en derde etage van het pand al jaren leegston den. Omstreeks twee uur arri veerde de politie bij het pand, dat in korte tijd was ontruimd. Twee personeels leden van openbare werken die in een werkput in de af gezette straat zaten, hebben de hele politieactie half on der de grond moeten aan zien. BEIROET Het Libanese kabinet heeft gistera vond een staakt-het-vuren gelast in de steden Zahle en Beiroet. In Zahle hebben de Syrische vredestroe pen daar gehoor aan gegeven. In Beiroet werd van nacht nog af en toe mortiervuur gehoord, maar ook daar zweeg de artillerie. lachtoffers gevallen. Ruim 250 men sen raakten gewond. Gisteren hebben de Syrische troepen voor de derde maal bombardementen uitgevoerd op Zahle. In Beiroet is de toestand uiterst gespannen en worden de straten onveilig gemaakt door sluipschutters. Volgens het overheidsblad Al-Ta wrha zijn de christelijke Falan- gisten de aanstichters van de gevechten en zal de Syrische vre desmacht ingrijpen om de veiligheid van Libanon te waarbor gen. Volgens de radio van de Falangisten hebben de christelijke ministers in het Libanese kabinet gedreigd met ontslag als de regering er niet in slaagt het eens te worden over terugtrekking van de Syrische vredesmacht, die sinds de burgeroorlog van 1975-76 toeziet op naleving van het bestand tussen moslims en christenen. De ministers zouden willen dat Libanese troepen de taak van de Syriërs overnemen. De moslimleiders zijn hier ech ter tegen, omdat zij vrezen dat het leger de zijde van de rechtse Falangisten zal kiezen. „Prins Philip ongeloof waardige voorzitter WNF" ARNHEM De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft bij het Wereldnatuurfonds (WNF) geprotesteerd tegen de aanstaande benoeming Prins Philip, die voorzitter van het Britse WNF is, haalt herhaaldelijk de woede van dierenliefhebbers op zijn hals door zijn afmattingsjachten te paard op vossen: „Een hobby die een WNF-voorzitter niet past", aldus Kritisch Faunabe heer. Ook het feit dat hii niet protesteert tegen het gebruik van berevellen voor de hoofd tooi van zijn koninklijke garde zou hem ongeloofwaardig ma ken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beelaerts van Blokland (volks huisvesting en ruimtelijke ordening) heeft alle regelingen voor de verbetering van woningen van gemeenten en wc^ nlngbouwcorporaties samengevoegd en aangepast De be doeling is de belanghebbenden meer duidelijkheid te ver schaffen. In de nieuwe regeling is onder meer een lijst opge nomen van eisen waaraan voldaan moet worden, wil men in aanmerking komen voor financiële steun van bet rijk. Zo moeten de woningen ouder zijn dan 25 jaar. Alleen als er aan een woning ernstige bouwtechnische gebreken zijn, kan op die regel een uitzondering worden gemaakt. Een andere voorwaar de is dat de woning zo wordt verbeterd, dat pas op zijn vroegst 25 jaar later wederom een beroep op overheidssteun behoeft te worden gedaan. Tenslotte moet er een bepaalde verhouding zijn tussen de verbeteringskosten en de kosten van een vergelijkbare (even grote) nieuwbouwwoning ter plaatse. Voor de kosten van een verbetering, die gemiddeld lager zijn dan vijfduizend gulden per woning, verleent het rijk geen subsidie. „Opa, heb je je broodtrommeltje bij je?" „Bevordering van de gees telijke gezondheid van de gepensioneerden door mid del van nuttige vrijetijdsbe steding". Onder dit motto werd ruim twintig jaar gele den in Eindhoven, dank zij Ir. F. J. Philips, de coöpera tie „Sterk door Werk" op gericht, een werkgemeen schap voor gepensioneerde doorbijters. Op het ogenblik werken nog 105 bejaarden drie ochtenden of middagen In de week. Het salaris van deze „old soldiers" (de ge middelde leeftijd is 71 jaar) is miniem en het werk een voudig, maar tegenover onze verslaggever Paul Koopman verklaarden de bejaarden unaniem, dat het gevoel nog een doel in het leven te hebben voor hen veel vergoedt. Een bijzon der. maar ook zeer kwets baar bedrijf. Niet alleen van wege de mortaliteit, maar zeker ook door de algemene economische recessie. De orderportefeuille is niet meer zo royaal gevuld als vroeger. Er is zelfs een wachtlijst van oud-Philips- werknemers, die graag aan de slag willen, maar voorlo pig niet geplaatst kunnen worden. Verder in onze bijlage: Boek van de Maand: Het leven van de Nederlander: doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Uniek verschijnsel: *Pasen en Pasen vallen op één dag. „Kom in de kas" op 11 april. Stijgende vraag naar bloemen zorgt voor piekuren in Nederlandse veilingen. Ecologische Beweging roept 11 april uit tot „Dag van het leven". ZEIST De Stichting „Nederland Oké" presen.eert van daag in Zeist in het kader van de Nationale Gezondheidsac tie een „doe-mee-dossier". Dat is een map vol suggesties voor acties in groepsverband, zoals het ophalen van overtol lige medicijnen, een „drink-ik-teveel test", ideeën voor het oprichten van een amateur-dieetclub en voor een speurtocht naar onveilige produkten. Het dossier gaat naar de inmiddels vijftig plaatselijke actie comités, naar alle gemeenten, de kruisverenigingen en andere instanties op het gebied van de gezondheidszorg, de sportraden, het lager en voortgezet onderwijs, alle wijk- en buurtcentra en een aantal bedrijven. De plaatselijke activiteiten zullen uitmonden in de Nationale Gezondheidsweek die wordt gehouden van 28 augustus tot en met 6 september met een grote gezondheidsmanifestatie in de Rotterdamse Ahoy'-hallen. WASHINGTON De kogels die rijn ge bruikt bij de aanslag op president Reagan waren giftig en voorzien van een explode rende punt, waardoor hun dodelijke wer king nog werd vergroot. Volgens deskundi gen kan de koorts van Reagan verklaard worden door de giftigheid van de kogel, die de president in de long heeft getroffen. Of de inmiddels verwijderde kogel is geëxplodeerd, is nog niet bekend gemaakt Gistermorgen werd een zelfde kogel, een zoge naamde vernietiger, die in de meeste Ameri kaanse sportzaken te koop is, verwijderd uit de hals van de getroffen politie-agent De artsen waren gewaarschuwd dat de kogel alsnog kon exploderen. Reagans chirurg, dr. Benjamin Aaron, heeft meegedeeld dat Reagans long nog niet naar be horen werkt „Een lichte tegenvaller", aldus Aaron. Een helderziende uit Los Angeles, mevrouw Tamara Rand, heeft op 8 januari 1981 voorspeld dat Reagan eind maart in Washington zou wor den neergeschoten door een blonde jongeman. heeft gisteren, ondanks de koorts, met zijn vrouw Nancy gewandeld over de gang van het George Washing- ton-zlekenhuis, waar hij momenteel wordt verpleegd. Zij toonde zich niet verbaasd dat haar voorspel ling was uitgekomen. „Ik wist het gewoon", was haar commentaar. NIJMEGEN Nijmeegse anti-kernenergiegroepen mogen van het recreatie schap Overfletuwe in de week voor Pasen opnieuw een „anti-Dodewaard-ten- tenkamp" houden rond het Gat van Hagen in Valburg. De gemeente Valburg is daar echter niet erg gelukkig mee, omdat bij het enkele kilome ters van de kerncentrale gele gen Gat van Hagen alleen dag recreatie is toegestaan. Vorig jaar heeft de gemeente het tentenkamp gedoogd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1