pa, heb je je broodtrommeltje „Sterk door Werk": een coöperatie voor doorbijters OOK EEN BEJAARC WIL ZICH WAARMAKEN RIL 1 ozijnen e il antennd steervollj 'em" op'?Fnsioen> daar groei je vanzelf SfjSje", heet het. Voor de meeste werknemers komt de aow als een dief in de nacht, die de ene op de andere dag werk en collega's berooft, ling beschik je over een zee ije tijd, maar niet iedereen is lat om die vakantie zonder nvol in te vullen. In Eindho- |erd daarom ruim 20 jaar ge- een werkgemeenschap voor Isioneerde doorbijters opge- EN111 n de coöperatie „Sterk door werken momenteel 105 be- drie ochtenden of )nkamer'den 'n de week. Het „salaris" net veeiBze „old soldiers" voor hun j|a»3ningen krijgen is miniem en !?nueDerrk eenvoudig, maar het ge- 3"9 8>og een doel in het leven te wo-k^n vergoedt veel. De econo- le recessie dreigt echter ook testaansgrond weg te slaan, rderportefeuille van „Sterk Werk" slinkt snel, en het met de dag moeilijker alle iratieleden aan het werk te n. Bovendien: wat moeten de werklozen in Eindhoven van ere bejaarden denken? -A-' „WIJ drijven voornamelijk op de stortbakken" Het werk is bewust eenvoudig gehouden. „Onze werkgemeenschap ontmoet een zekere weer stand". „Iets verdienen maakt dat een mens zich nuttig voelt". „Een doel In Je leven". IVEN „Ruim een half jaar gele- mj ik bij Philips met vervroegd pen- ilou, ik kan je vertellen: de eerste -waren zalig. Ik bezocht na jaren vins kennissen en familie. Maar op iven moment waren de adressen moest ik nog naartoe? Ik stond later op en liep op een bepaald mo- ganse dag in mijn pyjama rond. Jip. Toen kon ik bij de coöperatie >En nu ga ik hier drie middagen in c werken. Voor het geld hoef ik het doen hoor. Maar het geeft je weer in je leven, dat werk. Zonder zog «reten wat ik moest". vertelt, gaat de gepensioneerde •ncentreerd door met zijn werk. heeft hij een doos met barometer- in bedrijvig snorrende boormachi- deze gaatjes aan de rand van het izijn te klein. Die moet ik uitboren, passen onze schroefjes weer niet", PWIJhult, onderwijl de daad bij het woord I. Of hij dat geen ver- ond. werk vindt? „Ach ja, een beetje eentonig. M mefzJ I® he' 9oed bekiikt is lecht nog niet. Je kunt [en en er komt niet zo- icren totnkwerk bij kijken. Ik I dat betreft lang ge- Bt mijn hoofd gewerkt. ■noet gebeuren", een uur is de man met bellen: ometers zo aan het a nog twee i»"-t,es en RiinsMJ® koffie H* 0,le- ï1 h'i naar er wl 4 Nou het een zinvolle vrije- teding" suggereert de Gusdorf, secretaris van tperatie „Sterk door in ook zelf de arbeids- i leeftijd ruim gepas- UDE 'anuit zijn kantoor kijkt ter de ordentelijke pro- ,11 van „Sterk door e'ei is iiv'Voldaan stelt hij vast: :cbruikcn| werken, je kunt toch 'ezig. Dei zien dat ze er plezier lelijke ?w™":Sheid iperatie „Sterk door an i ver ver cl in 1959 opgericht F. J. Philips, die des- Engeland een soortge- ilkt is: 9rkplaats had bezich- de coöperatie wilde irnemer zijn gepensio- nemers zo opvan- ze niet alleen gezellig tar bezig konden zijn, ik produktief. „Bevor- 'an de geestelijke ge- van de gepensio- door middel van nutti- ijdsbesteding" heétte lijds. Een formule die Is opgaat. Het leden- de coöperatie groeide lig van nog geen 75 70. Thans werken 105 (oneerden bij „Sterk Gemiddelde leef- i eenënzeventig jaar. een bijzonder, maar ook zeer lar bedrijf", vertelt Gusdorf, als het Blijke personeelsverloop ter sprake 3 mortaliteit bij de coöperatie is na- vrij hoog", stelt hij nuchter vast (lat verklaart nog niet dat wij nu ruim Hen minder tewerkstellen dan een ar geleden". De reden hiervan is de ne economische recessie, verklaart fetaris. De orderportefeuille is niet royaal gevuld als vroeger. Er is zelfs jchtlijst van oud-Philipswerknemers I bij de coöperatie willen werken, k voorlopig niet geplaatst kunnen werkgemeenschap ontmoet verder [ere weerstand uit de maatschappij", dort op sombere toon verder. Het een stad als Eindhoven, met ruim md werklozen, blijkbaar scheve jls gepensioneerde werknemers nog broodtrommeltje mee naar k trekken. Dat Is ook niet zo verwon- als je bedenkt dat veruit de meeste werklozen In deze# regio Jonger zijn dan der tig jaar. Een catégorle die ook bij super werkgever Philips maar moeilijk aan de slag kan komen. De conclusies worden makkelijk getrokken. De bejaarde leden van de coöperatie pikken het werk in van de jongeren. Philips, op zijn beurt, slaat handig munt uit de sociale nood van zijn bejaarde werknemers door ze tegen een lage vergoeding orders te laten uitvoe ren. Het was toch Philips zelf die het initiatief tot de oprichting van de coöperatie nam? Gusdorf wuift de argumenten met een ge routineerd gebaar weg. Hij heeft dit soort re denaties al zo vaak gehoord, zegt hij. „Ach, tegen het loon dat wij verdienen kun je na tuurlijk geen jongeman aan het werk zetten. Wij draalen vooral kleine series, waar veel handwerk aan zit. Als je dan een minimum loon moet betalen is dat natuurlijk nooit ren dabel te maken. Bovendien: het werk dat wij hier doen wil niemand in Nederland heb ben". „Sterk door Werk" onderscheidt zich van de 's middags moeten er boodschappen wor den gedaan. Het werk wordt niet echt ge waardeerd". „Hetzelfde heb je met subsidie. Die krijg Je, of je nu iets doet of niet. Die verdien je niet echt. En Iets verdienen maakt dat een mens zich nuttig voelt. Onze produkten moet men willen afnemen en weer kunnen doorverko pen. De maatschappij moet er bij wijze van spreken op zitten te wachten. Dat is een heel andere benadering dan een gesubsidieerde sociale werkplaats. Daar is geen verhouding tussen wat Je presteert en krijgt. Bij ons moeten we het geld zelf verdienen. Dat geeft veel meer voldoening. Winstbejag zit nu een maal leder mens in het bloed. Mensen willen zichzelf waarmaken, ook gepensioneerden". Goedgeluimd Achter deze traditionele arbeidsmoraal gaat een zeer nijvere en goedgeluimde werkge meenschap schuil. Een rondje door de fa briekshallen leert dat je bij „Sterk door geavanceerde machines die daar doorgaans bijhoren. Het meeste werk wordt gedaan met hulp van eenvoudig gereedschap. Gus dorf is zeer te spreken over deze manier van werken. „Het is efficiënt, en de leden zijn er ook blij mee. Doordat je je eigen werk hebt, raak je er goed in thuis. Neem me niet kwa lijk, maar als ik u een schroef laat draaien, dan schiet de schroevedraaier zes van de tien keer uit. Bij een geroutineerde werker Flodderen gebeurt dat niet". keurig bijgestikt, steekt een gemoedelijk hoofd. Over stortbakken hoef Je Klabbes niets te vertellen. In zijn coöperatief dienst verband leerde hij alle kanten van „het vak" wel kennen. Zelf bekent hij: „Ik doe dit werk al zó lang. Het wordt een soort sleur. Een routine. Maar je wordt er niet moei van. En dat Is natuurlijk mooi". Eenvoudig Van moderne bedrijfspsychologlsche fratsen die willen dat de werknemer meer voldoe ning van zijn werk heeft doordat hij een compleet produkt mag maken of regelmatig kan veranderen van werk, wil Gusdorf niets weten. Om bij de spoelbakken te blijven: niet alle coöperatieleden kunnen een com plete spoelbak monteren. De werkzaamhe den zijn bewust eenvoudig gehouden, stelt de secretaris. „De fabrieksarbeiders die nu Klabbes, de oudste werknemer: „Je wordt niet moei". sociale werkplaatsen doordat de coöperatie zichzelf financieel volledig bedruipt. Over de verrichte werkzaamheden maakt „Sterk door Werk." een klein beetje winst. Die wordt jaarlijks onder de leden van de coöp*»- ratle (alle werknemers zijn lid) verdeeld. De Individuele werknemer betaalt over het ont vangen „loon" weer inkomstenbelasting. Uiteindelijk blijft er gemiddeld nog geen vier gulden per gewerkt uur over. Filosofie Achter de coöperatieve opzet van „Sterk door Werk" steekt een diepgewortelde filo sofie over wat een burger in ons welvarende landje nodig heeft om zich nuttig en dus betrekkelijk wel te voelen. Voor Gusdorf Is dat een glasheldere zaak. Vol overtuiging betoogt hij: „Wat kan ik nou thuis doen? Ik kan een gat in de tuin graven, maar zelfs dan krijg Ik nog niet de kans om mijn werk goed af te maken. Mijn vrouw heeft liever dat Ik binnen een kopje koffie drink, en Werk" lang zal moeten zoeken naar iemand die met de pest in zijn lijf zit te werken. Toch Is er ogenschijnlijk weinig gedaan om een zoals dat tegenwoordig heet „sociaal op timaal werkklimaat" te scheppen. Bij „Sterk door Werk" tref Je geen weelderige kantoor tuinen, sfeervolle verlichting of dito achter grondmuziek aan. Integendeel. Sober De Inrichting van de gebouwen die de coö peratievan Philips huurt is zeer sober en doelmatig. „Sterk door Werk" mag dan offi cieel geen bedrijf genoemd worden: de ma nier waarop er geproduceerd wordt is zeer bedrijfsmatig. De stortbakken bijvoorbeeld worden volgens moderne inzichten geas sembleerd. Iedere werknemer heeft zijn ei gen deeltaak. De èén monteert knopjes en dopjes, de tweefde houdt zich bezig met het ponsen van gaatjes en een derde plakt rub ber ringetjes. Op dez^ wijze wordt een soort lopende band gevormd, al ontbreken de met pensioen gaan zijn Ingewikkeld hand werk niet meer gewend. De machines heb ben hun werk overgenomen. Zo'n twintig jaar geleden hadden wij hier veel vakmensen zitten. Nu is dat allemaal anders. En het la ten rouleren van de werknemers? Nee, laten we dat nou niet doen. Dat is de ergste plaag die er bestaat. Als Je steeds ander werk moet doen, dan lijdt het produkt eronder. En dus ook de werknemer. Want die meet zijn prestatie af aan het produkt dat hij maakt". De oudste Een gesprekje met de oudste werknemer van de coöperatie: de heer Klabbes. Hij is 86 en nog steeds goed voor de afhandeling van ruim 20 stortbakken per uur. Was veer tig jaar lang actief bij de Nederlandse Spoorwegen, het laatst als conducteur. Al vijftien jaar is hij elke week te vinden bij „Sterk door Werk". Uit de versleten boord van zijn overhemd, door zijn vrouw nauw- Waarom hij bij de coöperatie is gaan wer ken? Klabbes: „Ik heb drie maanden thuis rondgeflodderd. Het was mooi weer, dus ging ik een hoop fietsen. Maar dan viel ik onder een boom In slaap. Nou: dat is niets. En je wil toch onder de mensen zijn, hè. Ook al ben je gepensioneerd". Dan vertrouwt hij ons toe: „Ik ben nu aan het afbouwen moet Je weten. In het begin werkte ik vier midda gen in de week. Nu drie. Ziet moeder de vrouw me ook wat vaker. Je zult er toch aan moeten wennen, aan dat gepensioneerd zijn". Of die gewenning niet wat veel tijd vergt? „Hahaha. Ja: da's waar, da's waar. Maar ik heb de tijd. Ben nog geen dag ziek ge weest". Terug naar Gusdorf, de bedrij vige secretaris van de coöpe ratie. „Ik ben een Philipsman en ik blijf een Philipsman" zegt hij, als hij andermaal een lans breekt voor zijn oud-werkge ver. Van Gusdorf geen kwaad woord over meneer Philips. Over de ontslagen bij Philips in Nederland: „Banen scheppen, dat kun je niet. Je moet eerst een markt creëren. En die markt wil een goedkoop pro dukt. Als je dat produkt dan kan maken in Taiwan, dan moet Je dat doen. Dat neem ik niemand kwalijk. De barome ters die wij monteren komen misschien ook uit die hoek. Kan best. Maar dat interes seert ons geen barst. Als het maar verkoopt". Werkloos De coöperatie moet, zoals ge meld, zichzelf bedruipen. Aan gezien zonder moderne machi nes moeilijk een topproduktie gemaakt kan worden, heeft de werkgemeenschap zich toege legd op eenvoudig handwerk. Maar dat is, zelfs bij de relatief zeer lage vergoedingen die de leden van de coöperatie krij gen, geen garantie voor vol doende werk. Het Is bitter, maar de werkloosheid en de teruglopende economische be drijvigheid hebben ook hun weerslag op de bejaarden- werkplaatsr Gusdorf: „Wij drijven nu nog voornamelijk op de stortbak ken. Maar de woningmarkt ligt op z'n gat. Eén aantal afne mers is failliet. En het is voor ons moeilijk om aan nieuwe or ders te komen. Wij kunnen wat dat betreft niet aan werving doen. Bijgevolg Is de orderpor tefeuille flink teruggelopen. Wij kunnen niet iedereen meer goed aan het werk houden. Machines staan stil, er is een lange wachtlijst van mensen die bij de coö peratie willen gaan werken. Maar wl) kun nen ze niet plaatsen. Finaciëel is ce coöpera tie natuurlijk vrij kwestbaar. De coöperatie mag in de boeken geen cent winst maken. Alles wordt aan het eind van het jaar vereek- end. Wij kunnen daardoor geen financiële reserves opbouwen". Gusdorf vervolgt: „Vorig Jaar kwam er een man binnenwandelen die vroeg of wij tien weerstationnetjes voor hem wilden maken. Nou dat hebben we gedaan. Nu maken wij weerstationnetjes voor heel Europa, en enorm veel klokken. Hij kwam op een flets, en nu rijdt die man in een dikke Mercedes. Dat is toch mooi? Zoiets moeten wij nu heb ben. Iemand die binnenwandelt met een goed idee en ons dat dan laat uitvoeren. Daar hebben we genoeg kennis voor in huis. Zijn we meteen uit de zorgen". PAUL KOOPMAN FOTO'S: CEES VERKERK Air France dankt Ca ravel Ie af na 22 jaren trouwe dienst (van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Caravel Ie, het eerste en meest succesvolle verkeersvliegtuig voor mid dellange afstanden ter we reld, heeft bij Air France, de maatschappij waar het type het meest gebruikt werd. zijn laatste vlucht gemaakt. Met de landing van de Toural- ne", na de vlucht Amsterdam Parijs, op luchthaven Rolssy-Charles de Gaulle heeft de maatschappij na 22 Jaar, trouwe en betrouwbare dienst" zijn laatste Caravelle uit de vlucht genomen. De redenen om de Caravelle, waarvan Air France er 46 in dienst had, terug te trekken zijn drievoudig: het toestel, uitgerust met de eerste en- kelstroomreactoren, ver bruikt te veel brandstof (drie ton per uur), het Is bij de om vang van het huidige passa- glersverkeer te klein (94 vluchtreizigers) en te lang zaam (750 km per uur). Een en ander komt er op neer dat de Caravelle voor Air France niet meer rendabel was. Maar van de 280 exemplaren die aan 35 luchtvaartmaat schappijen zijn verkocht, zijn er nu nog 174 In dienst; de meeste bij charteronderne mingen. Volgens de con structeur, Aerospatiale in Toulouse, zullen de toestellen j van de meest recente serie van de Caravelle tot na 1990 blijven vliegen. BIJ Air France begon het toe stel zijn „carrière" op 6 mei 1959 op de lijn Parijs-Ro- me-Athene-l'stanboel. In to taal hebben de Caravelles van Air France in 22 Jaar meer dan 1.420.000 vlieguren gemaakt en meer dan 675 miljoen kilometer afgelegd (17.000 maal rond de aarde) waarbij ruim 46 miljoen pas sagiers en 130 ton vracht vervoerd werden. De Cara velle, die bekend stond om zijn grote betrouwbaarheid en de goede vliegeigen- schappen, was als gevolg van zijn aero-dynamische kwali teiten het eerste commer ciële zweefvliegtuig ter we reld", hetgeen op 16 april 1959 met het toestel „Lorrai ne" werd aangetoond. Tij dens de eerste vlucht met persvertegenwoordigers stopte de gezagvoerder op 36.000 voet boven de Parijse luchthaven Orly de beide reactoren en zweefde het toestel tot Dijon, 265 kilome ter ten zuid-oosten van Pa rijs, waar het na ruim 46 mi nuten aan de grond werd ge zet. - t De Caravelle was ook het eerste vliegtuig waarvan de reactoren achter, aan weers zijden van de romp, gemon teerd werden (een opzienba rend feit In de Jaren vijftig), hetgeen bijdroeg aan een aanzienlijke geluidsverminde ring binnen het toestel en de technische kwaliteiten ver hoogde. De machine is In de 22 jaren exploitatie bij Air France van een uitzonderlijke robuustheid gebleken. Tech nische Incidenten deden zich uiterst zelden voor en de en kele rampen die In de wereld met Caravelles plaats had den, konden, voorzover tech nische onderzoeken uitwe zen, nooit aan constructie fouten of technische manke menten worden toegeschre-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17