Pacta: al ;eventig jaar e»» representatief roor Leids korfbal Overtuigend ampioen Korfbalprogramma Niet Bijzonder Spelers, die de tribune op ren nen en daar aan het knokken slaan, grensrechters, die be laagd worden door heethoof dige supporters, vechtpartijen op bet veld, scheidsrechters, die de bestuurskamer in vluchten, het verbaast ons al lemaal niets meer. Wat dat betreft is het geringe opstootje wat ontstond tussen SVLV speler Jos Meier en de na een door hem gemiste pe nalty richting doel spurtende TAW doelman Wim Sonnes niet bijzonder. Bijzonder Vorm (2) Onder redactie van Gert Jan Onvlee Wel bijzonder was het, dat SVLV goalie en aanvoerder, Leo van Bemmelen, nog voor een fluitsignaal van de scheidsrechter zijn doel verliet om de gemoederen te bedaren. Een prijzenswaardig initiatief. Zeer Bijzonder Zeer bijzonder was het, dat er helemaal geen fluitsignaal volgde. Sterker nog, volgens onze Voorschotense zegsman spoorde de arbiter de TAV- V'ers zelfs aan een uitbal snel te nemen. En zo zag Van Bem melen zijn vredesmissie bestraft met, de vierde tegen treffer. Hij zal het voortaan wel uit z'n hoofd laten opgewonden ploeggenoten te kalmeren. Dat is jammer. Lisse één „Positief bericht. In aanslui ting op het laatste bericht van de vorige week kan ik tot mijn groot genoegen u mededelen dat ha gesprekken met enkele ondertekenaars van het pamf let, afgezien wordt van oprich ting van een tweede voetbal vereniging. Wij zijn blij dat het zo. gelopen is. Nu met vereende krachten doorbouwen op het bestaande fundament van de FC Lisse. W. de Witt, voorz. FC Lisse." Uiterst positief, wij kunnen ons daar volledig in vinden. Lisse één (2) „T.b.v. Hutsport"-redactie Lcldse Courant NB: stukje van W. Randsdorp van verle den week bestond uit twee de len. a) Fabeltjeskrant b) Duide lijkheid. Met vriendelijke groet W. Randsdorp. Een eveneens positieve aan vulling, waarin wij ons zo mo gelijk nog meer kunnen vin den. (En vanzelfsprekend even vriendelijke groeten terug.) Standje Het is weer zover. De stand van de vierde klasse A is moeilijker dan je denkt. Nu weer die wedstrijd tussen Al- tior en KRV. U zult vorige week vergeefs naar een ver slag van deze wedstrijd heb ben gezocht Niet zo vreemd natuurlijk, die partij werd toen helemaal- niet gespeeld, staat nu voor de Paasdagen op het programma. Toch slaagde de landelijke uitslagencentrale erin een 1-1 eindstand de per sen op te slingeren. En „ver dienden beide ploegen er der halve op hun vrije zondag een wedstrijd en een winstpunt bij. Klopt dus niet. De stand on deraan in 4A: 8. Altior 15-15, 9. Concordia H. 17-15, 10. Randstad 17-12, 11. KRV 16- 11, 12. DOCOS 17-10. Momentopname Een opmerkelijke momentop name van UDOspits Cor Strijk en DOCOS-voorstopper Leo Nederpel. Door een alerte fotograaf op de burelen van de Hutspo(r)t-redactie gede poneerd. De vraagstelling: „Geeft die ene (Strijk dus) die andere (dat moet Nederpel zijn) nu een verschrikkelijke klap of niet? Nu kennen wij Cor Strijk een beetje, ons antwoord luidde derhalve negatief. Teleurge steld droop fotograaf Wim at. Onze reactie in tweede ter- Momentopname mijn „best wel een gekke plaat" monterde hem even wel zo op dat hij beloofde ook in de toekomst een fotogra fisch oog open te houden voor dit soort opmerkelijke opna mes. Vorm UVS - Xerxes. Zonder over drijven de wedstrijd van Rob Groenendijk. De invaller-doel man van UVS bleek opeens in een wereldvorm te steken, be leefde zo'n dag waarop ge woon niets fout kon gaan. Goed, een doelpunt kan er al tijd in, en een strafschop blijft moeilijk te stoppen. Maar die twee Rotterdamse goals vallen volledig in het niet bij al die ballen die Groe nendijk er zondag verder wel allemaal uithield. Het gegeven viel ook die jon gens van Xerxes op. Steeds maar aanvallen en steeds weer diezelfde keeper tegenkomen, dat moet ook wel opvallen. En zoiets werkt irriterend. Rotterdamse spits Piet den Boer bracht dat nogal sterk tot uiting, halverwege de tweede helft Toen Groenen dijk weer eens had ingegrepen besloot Den Boer de doel ver dediger maar met bal en al in het Leidse net te werken, een treffer die de arbitrale toets der gerechtigheid overigens niet kon doorstaan. Lachend nam Groenendijk de toegekende vrije schop. La-1 chend ook nam Den Boer af-1 stand. Zich ér bij neerleggend dat Groenendijk die zondag gewoon de sterkste was. Maatregelen Zuiderkwartier-speelster Ine ke de Hertog (midden) geeft zich al bij voorbaat over. Debbie Bloch, Crescendo, doet alsof zij de bal volgt, wenst niets met het gebeuren van doen te hebben. Crescendo-ploegmakker Louis Kok bereidt zich voor op de landing. Een toch wel curieus moment uit een Leidse korfbalderby, een actie die om opheldering vraagt. En om een juiste be straffing. Een speler die een speelster afdekt wordt in het normale korfballeven immers al met een vrije bal bestraft Een terecht lichte straf. Zo ernstig is dat niet. Maar spelers die vrouwelijke tegenstanders bespringen vra gen gewoon om echte maatre gelen. Daar kan je als Korfbal- bond toch niet omheen? >ORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 4 APRIL 1981 PAGINA 13 AGINA 0 Jan Hensen, Jan de Haas en Jan de mening. „Dan moest de jeugdopleiding ook maar goed worden aangepakt. Daan Carree, oud-voorzitter van Vicus was er een belangrijke stimulator van". Na de successen kwam onvermijdelijk de terugval en Fides Pacta ging zich op alle fronten verjongen. Het ledental bleef ge lijk, maar geleidelijk aan was de leeftijd sopbouw verbeterd. Ook het bestuur en het technische kader is aanmerkelijk ver jongd. Het eerste team bestaat nu voorna melijk uit spelers van voor in de twintig, terwijl er in de jeugd nog veel talent rondloopt, zodat er in de komende vijf. jaar nog veel van Fides Pacta te verwach ten valt. „De Vicus/Fluks-tijd is nu defi nitief afgesloten", meent Jan Hensen. „De tweede generatie, de Pactanen, moet nu de grote sprong voorwaarts maken". Fides Pacta mag in Leiden dan wel een toonaangevende club zijn. Sterk in de breedte en met een goede jeugdafdeling en -opvang, toch zijn er ook problemen. „Fides Pacta zit toch wel in een moeilijke buurt", is de mening van voorzitter Jan Schouten. „We moeten hier veel meer doen om een lid te winnen. Naast de pro paganda die uitgaat van een hoogspelend eerste team en goed georganiseerde trai ningen, moet er nu ook meer spektakel komen. Het is echt zoeken naar soorten acties die aanspreken bij de jeugd. Zonder in zaken te vervallen die andere vereni gingen al gedaan hebben. Het blijft na tuurlijk een zaak van de lange adem. Je moet regelmatig van Je laten horen in de wijk". Dit jaar hoopt Fides Pacta voor pu bliciteit te zorgen met de jubileumactivi teiten. Vanmiddag start het feestprogram ma met het „Vijfmeihal-gebeuren", waar bij de verenigingsleden zich kunnen uitle ven in diverse sportieve activiteiten, zoals zwemmen; polo, badminton, tafeltennis en bowling. Daarnaast organiseert de jubile rende fusieclub een aantal veldtoernooien, een jeugdtoernooi in mei en senioren/ju - niorentoernooi in augustus, maar de mees te aandacht gaat uit naar een groots mi- crotoernooi op 14 november in de Groe- noordhallen. Een toernooi waarvan men een traditie hoopt te kunnen maken. Ten slotte is ook Fides Pacta het voorbeeld van de korfbal traditie in Leiden. BRAM VAN GENT zittende v.l.n.r. Gert van Dijk, Ronald Boers, Leen Schaap, Dik Houthof. LEIDEN Het korfbalpro gramma voor het komende weekeinde telt twee duide lijke toppers. Allereerst de streekderby in de eerste klasse A tussen TOP en Ons Eiland. De winnaar van dit treffen werkt zich voorlopig uit de staart groep. In III B wordt de topper tussen ODO (M) en Fiks gespeeld. Wint de Oegstgeester koploper van haar naaste belager dan is een overwinning volgende week op Tempo voldoende voor de titel. Programma voor de Leidse regio: Zaterdag (aanvang 16.00 uur): Per- nix Animo, Leidse Hout; TOP Ons Eiland, Menneweg; Velocitas Nieuwerkerk, De Bloemerd; Tempo Bolnes, Sportpark Zegersloot. Zondag (aanvang 14.00 uur): Zuider kwartier DKC, Montgomerystraat. Standen veldkorfbalcompetitie: Promotieklasse B Swift (A) 9—13, AKC 9—12, Sper wers 9—11, DOS 9—11, Fides Pacta 9—9, Rozenburg 9—6, Excelsior 96; ZKV 94. Promotieklasse C Ons Eibernest 916, Oost Arnhem 914; Ready 912, De Danaïden 9 11. PSV 9—6, Keizer Karei 9—5, Klimop 95, Het Zuiden 9—3. Zuid West I A GKV (G) 9—15, Pernix 9-14, Alba tros 9—12, TOP 9—7, Ons Eiland 9— 7, Animo 96, Vriendenschaar 96, Kinderdijk 95. Zuid West I B Zuiderkwartier 915, Blauw Wit'51 9—14. Kwiek (Hg) 9—13, Quick 9— 11, OSCR 9—8, De Algemene 9—5." DKC 94, Crescendo 9—2. Zuid West III B Fiks 9—18, ODO (M) 9—13, Velocitas 911, Oranje Nassau 911, Nieu werkerk 97, Tempo 96. Bolnes 9—3, Val to 9—lx. Zuid West III D Eureka 8—15, Stormvogels 914. ALO 8—11, KNS fr—11. Actief 9—6, Dubbel Zes 7—5, Juliana 9—4, HPV 0. x) 2 pnt in mindering. Twaalfde Braassemloop ROELOFARENDSVEEN De IJsvereniging Alkemade houdt zondag voor alweer de twaalfde keer de Braassem loop. Deze prestatieloop (voor senioren, junioren en jeugd) langs het Braassemermeer bestaat uit de afstanden 3, 7 en 12,5 kilometer. De inschrijfpost is gevestigd in jachthaven Noorderhem aan het Braassemermeer in Roelofarendsveen. Het is mogelijk tussen 10.00 uur en 13.00 uur te starten. Gestart wordt met een tijdklok. Coopertest In Boskoop is het zaterdag mogelijk de conditie door mid del van een Coopertest te peilen. Op de atletiekbaan van het sportcomplex aan de Hoogeveenseweg gaat om 15.30 uur de eerste serie lopers van start. Organisator van deze Cooperstest (in twaalf minuten tijd zoveel mogelijk meters afleggen) is de vereniging AV'47. Inlichtingen bij Mevrouw A. Brand-Wiezer, telefoon 01727-4019. t grapi oor 27. 14-19 wai enschljr v< 31. 34 7 33. 31U 17 35. 9 2 37. 1L I 39. 39 DEN RVV heeft op overtuigende wijze de titel in vacht gesleept in de eerste klasse van het rayon Lei- De Rijnsburgse formatie werkte op één avond in ei- hal twee duels tegen LUSV 3 af en zegevierde twee- (1 met 3-0. Door dit resultaat mag RVV volgend sei- i in de promotieklasse uitkomen. Gezien de speelwij- i de grote aanvalskracht van de ploeg van coach Piet kan dat best met enig optimisme tegemoet gezien ging dit seizoen slechts twee keer in de fout en wist keren de schade beperkt te houden tot één verliespunt. fen de grote concurrent DAC uit Alphen werd gelijkge- Jld, het tweede duel werd met grote overmacht gewon- 1(15-0 de eerste set). Tegen LUSV 2 lieten de Rijnsburgers léénmaal een punt liggen. De overige wedstrijden legden lijnsburgers een zeer constante vorm aan de dag en hoef- I zwakkere tegenstanders niet op presentjes te rekenen. jbn LUSV 3 waren beide duels binnen het uur beëindigd, ijral de eerste wedstrijd was zeer overtuigend van Rijns- 5 se zijde: 15-6, 15-5, 15-4. Alleen de eerste set van de de wedstrijd kon LUSV 3 de score een aanvaardbaar iien geven. De twee óverige sets kwam de Leidse ploeg liet aan te pas: 15-12, 15-7, 15-6. RW sleepte de titel In de wacht In de eerste klasse: staand v.l.n.r.; trainer/coach Plet Guyt, Jan Bloot, Jan Verheij, Johan Verloop, Jaap van Zandwijk; ereniging Fides Pacta zeventig Niet gek voor een club die in 1973 - tond uit een fusie tussen Fluks en is Oriëntus. De oudste fusiepartner is, werd echter al in 1911 opgericht lie datum is als oprichtingsdatum e statuten van Fides Pacta terecht «men. Maar niettemin is Fides Pac- }jel duidelijk representatief voor ze- Cig jaar korfbal in Leiden. ^usieclub heeft een uniek, gespleten »den. Opgebouwd uit twee verenigin- M met een verschillende eigen achter- d, is Fides Pacta toch een hechte club arden. Want de verenigingen becon- eerden elkaar voor- en tijdens de fu- liet, maar vulden elkaar veel meer „Fluks maakte in het begin van de ntiger jaren een terugval door", ver- Dud-Fluksvoorzitter Jan de Haas. „Zo- prestatief als in ledental. Hoewel het —^htal daalde tot onder de 150, bleef er §fer nog betrekkelijk veel jeugd over". jarenlang toonaangevende club, in de Miger en dertiger jaren zelfs nationaal, ^weg uit de eerste klasse. Bij Vicus Jntus, opgericht in 1933, was het net ürsom. Met een erg sterke senioren- p was het na de promotie in 1970 uit de eerste klasse in de top van de over gangsklasse terecht gekomen, terwijl in de micro zelfs het hoofdklasserschap werd behaald. Maar een jeugdafdeling was er nauwelijks. Jan Hensen, huidige trainer van Fides Pacta en destijds lid van Vicus Oriëntus: „We zaten in de Leidse Hout toentertijd toch wat in een uithoek. Bo vendien verouderde het achterland, De Kooi, waardoor ook de sociale functie van de speeltuinvereniging waarvan Vicus Oriëntus afstamde verwaterde". De fusie was binnen een half jaar beklon ken. „Het eerste informele contact kwam nogal vreemd tot stand", herinnert Jan de Haas zich nog. „Ik kwam 's avonds van het veld aan de Zoeterwoudse singel en toen stopte er ineens een oude Volks wagen Kever met Aad Link achter het stuur. „De besturen moeten maar eens met elkaar gaan praten", vertelde hij, on dersteund door zijn bekende drukke geba ren. Een paar weken later stond ik als Fluks-voorzitter voor de ledenvergade ring van Vicus Oriëntus de voorjelen van een fusie aan te prijzen". Aanvankelijk strubbelde vooral de selec tie van Vicus Oriëntus wat tegen. „Vicus was erg prestatief ingesteld, zeker de se lectie", vertelt Jan Hensen. „Het vlagge- schip speelde hoog, de fusie kon dus nog wel even wachten. Maar het bestuur legde de prioriteit bij de ieugd en dat gaf een spanningsveld. Het heeft veel praten ge kost om daar doorheen te komen". Fides Pacta, letterlijk vertaald „vertrou wens-verbond", kwam er dus toch. „Er 1 moest in het begin nogal veel verwerkt worden", aldus de huidige Fides Pacta- voorzitter Jan Schouten. „Maar er werd direkt al niet meer gesproken van Fluks of Vicus Oriëntus, maar van Fides Pacta. Het publiek was erg enthousiast, erg bij het geheel betrokken. Ook de oud-leden, waarvan je toch meestal de meeste tegen werking verwacht. Er gingen maar wei nig leden weg". Met het eerste team, op twee spelers van Fluks na opgebouwd uit de oude Vicus- kern, ging het de eerste jaren in de com petitie uitstekend. Een seizoen in de mi crohoofdklasse en in '75 en '76 kampioen schappen in overgangsklasse op het veld, hoewel promotie naar de hoofdklasse tot tweemaal toe gemist werd. Uit 1974 da teerde ook het inmiddels befaamde trai ningsplan 7477, oefenstof om tot een inte grale trainingsaanpak te komen bij de jeugd. „Bij de fusie was er gekozen voor de jeugd", verwoordt Jan Hensen nu de toen bij de Vicus Oriëntus-mensen leven rugpijn en zijn Jback, n e,

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13