(Sowuvnt Landbouwprijzen 10% hoger leven stuk duurder f Koopkracht ambtenaren daalt met 3 tot 6 procent Kamer wil meer inspraak van kind bij scheiding [oestand leagan fe (echter m gemeld Van Agt: besluit 48 kernwapens kan nogmaals uitgesteld Burgemeester Goekoop gewond Donderdag 2 april 1981. 71e jaargang no. 21928 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersc1i|k. 34. 2312 DD Lelden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244, Giro 103003 Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur-hooldredacteur: J J. Hallewas. Chefredacteur Wim Bui|teweg. Advertenties (excl BTW) 1 0.52 per mm. Telefoontjes I 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal f 49.55; jaar f 186.70: Klachten bezorging, tel. 071-122248 (18 00 tot 19.00 uur) losse nummers: f 0.65 cent. Buitenlanders NOS-tribune over buitenlan ders in Rotterdam op Ned. I om 22.10 uur. Mork en Mindy over discriminatie van man nen door vrouwen om 19.25 Op Ned. II om 19.25 uur Kin dervriend de Bom over het onderwerp „Het eigen li chaam" en om 20.27 uur „De Lemmings". Warm en zonnig In de ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. In de loop van de dag vrij zonnig en temperaturen tot 19 graden. Matige oostenwind. Morgen zon op: 7.10. Onder 20.17. Scheveningen hoogw.: 3.00 en 15.19. Laagw.: 10.20 en 22.41. York Times: SHINGTON De toestand de Amerikaanse president gan is volgens de New York nes minder goed dan zijn di- ngeving en woordvoer- t van het Witte Huis willen i geloven. arts ver- trde tegeno- de krant dat bij zijn t in het enhuis zich acuut levens had be lden. Reagan ook direct na aanslag bloed iven. Rea- inmiddels d de intensiye- eafdeling naar i suite in het orge- Washing- ïziekenhuis crgebracht, ar in voortdu- ld contact at met zijn as te medewer- rs. Een woord erder ontkende t het Witte Ids bewust een Wmistisch fad van de toe- Knd van de pre vent tracht te i?en. Hij gaf hter geen ver- aring voor het t dat er nog en foto's van agan zijn vrij- ven. Paarden gewild exportartikel WASHINGTON Neder land lijkt er een nieuw expor tartikel voor Amerika bij te hebben: springpaarden, tij dens de onlangs in Florida ge houden eerste „springpaar denveiling" werden maar liefst negen Nederlandse paarden verkocht, voor bijna 220.000 dollar in totaal. Sprin gen is nog niet zo populair in Amerika. Maar in kleine kring bestaat grote belangstel ling voor goede paarden. De eigenaren waren tevreden: hun paarden brachten in Amerika bijna driemaal zo veel op als in Europa. Aankoop pantservoertuigen uitgesteld' Defensie koopt 1128 DAF-trucks DEN HAAG Het ministerie van defensie heeft bij DAF een or der geplaatst voor de levering van 1128 trucks* van tien ton. De waarde van de order bedraagt 236,5 miljoen gulden. Hij levert 700 manjaren werk op. De order is naar DAF gegaan en niet naar de goedkopere West- duitse MAN-fabrieken omdat Nederland, aldus staatssecretaris Van Eekelen (defensie), graag wat extra geld over heeft voor het be houd van een nationale vrachtwagenindustrie. DAF verwacht dat door middel van aanvullende opdrachten de serie tien-tonners nog kan worden uitgebreid tot 2800 voertuigen. De order voor 841 pantservoertuigen van het type YPR-765 wordt nog niet geplaatst, omdat staatsecretaris Van Eekelen eerst meer inzicht wil hebben in de meerkosten die ontstaan als als de order bij een consortium van DAF en ItSV wordt geplaatst in plaats van bij de goedkopere Amerikaanse producent FMC. Maart nog nooit zo nat DE BILT De maand maart heeft weerkundig gezien een record geves tigd wat somberheid aangaat. Vorig jaar al kwam het aantal uren zon met 61 op een dieptepunt, maar dit jaar haalde moeder natuur daar nog eens vijftien af en boekte zo met 46 uur het record van de laatste honderd jaar. Een tweede eeuwrecord vestigde de maand maart op het gebied van de neerslag (regen, hagel, sneeuw en zovoorts). In De Bilt viel 143 millimeter, waarmee het jaar 1914 ruimschoots versla gen werd. „Normaal" is tussen de 45 en 55 mm. Maart was wèl uitzonderlijk zacht, de gemiddelde temperatuur was 8,1 graad, terwijl 4,8 normaal is voor deze maand. Ook het aantal dagen vorst (drie) bleei achter, want door de bank genomen staan er twaalf op het lijstje. Restant kniktanker maakt laatste reis ROTTERDAM Het achterste gedeelte van de in juli vorig jaar in de Rotterdamse haven geknik te mammoettanker „Energy Con centration", is gisteren vanaf de Botlek op sleep genomen voor de laatste reis naar een sloopwerf in het Spaanse Barcelona. Tijdens de reis van een week vaart de kniktanker achterstevo ren achter een sleepboot van Smit Internationale. Enkele mensen varen mee om bij het verliezen van de tros weer con tact te maken. Het voorste deel van de tanker is onlangs ge sloopt in het Joegoslavische Split. „Geef geen vrij op 5 mei" DEN HAAG Het bedrijfsleven wil niet dat 5 mei een jaarlijks te rugkerende dag wordt. Per be drijfstak moet maar bekeken wor den of het mogelijk is deze dag op te nemen met behoud van salaris. Dit heeft de Stichting van de Ar beid geschreven in een advies aan de minister van sociale zaken. De kwestie rond het al dan niet vrij geven op 5 mei is actueel geworden nadat de ministerraad vorige week een ontwerpwetje aanvaardde om de nationale bevrijdingsdag weer op te nemen in de rij van algemeen erkende feestdagen. politiek ieel op. [eer hotel- nd in Vegas VEGAS de derde binnen vijf len is giste- brand uit ge- ken in een ho in de Ameri go ks tad Vegas. Zestien sen raakten rond, voordat vuur kon wor- geblust d woordvoerder de brandweer klaarde dat het roffen gedeelte d het Caesars lace Hotel niet orzien was van brandblusin- llatie; die zou men afzienbare i geplaatst wor- HAf»o)00 en 19.00 Timer 071- I248 en per spe- le koerier wordt [krant alsnog na- torgd. ■■B De rijkswacht in Brussel moest Ingrijpen toen demonstrerende boeren het gebouw van de Eu ropese Gemeenschap bekogel den. Een onverschillige de monstrant leunt rustig op zijn wandelstok, terwijl een foto graaf de benen neemt voor het naderende waterkanon. P* finiiiim BRUSSEL De Nederlandse boe ren krijgen dit jaar tien procent meer voor hun produkten. Dat is het resultaat van een besluit dat de Europese landbouwministers vannacht in Brussel hebben geno men. Als gevolg van deze beslis sing zal het Nederlandse levens middelenpakket twee en een half procent duurder worden; de kosten voor levensonderhoud zullen met zes tiende procent stijgen. De prijsverhoging waartoe de Europese landbouwraad, onder voorzitterschap van de Nederlandse minister Braks, heeft besloten, zal de Europese Ge meenschap voor de rest van dit jaar on geveer 960 miljoen gulden kosten; gere kend over twaalf maanden kost het 3,068 miljard. Onder druk van het Europese Parle ment heeft het dagelijks bestuur van de EG, de Europese Commissie, gisteren haar oorspronkelijke voorstellen gewij zigd. Zo werd de prijs van melk dras tisch verhoogd (van acht procent in twee fasen naar negen procent ineens) en werd flink besnoeid op de superhef fing op de overproduktie. De prijzen van vlees en suiker zijn eveneens ge stegen. Ir. Luteijn, voorzitter van het Neder landse landbouwschap, toonde zich op gelucht over het besluit dat in Brussel is genomen. Volgens hem zal van de prijsverhogingen iets in de zakken van de boeren terechtkomen. Hij verwacht dat de boeren een deel van hun inko mensachterstand kunnen inhalen, als de maatregelen inderdaad worden uit gevoerd. De Nederlandse delegatieleider in Brussel, ir. A. de Zeeuw, directeur-ge neraal van het ministerie van land bouw, maakte zich geen zorgen over de kosten, omdat voor dit jaar aanzienlijke besparingen verwacht worden, door sommigen geschat op 2,8 miljard gul den. Bovendien kan men rekenen op een stijging van tien procent van de in komsten van de EG. Gisteren hebben opnieuw duizenden boeren voor het vergaderinggebouw in Brussel gedemonstreerd. De rijkswacht heeft opnieuw ingegrepen, toen de boe ren, die een prijsverhoging van vijftien procent eisten, het gebouw bekogelden met tomaten, eieren, stenen en aardap pelen. de/land heeft er een export- Ikel voor de Verenigde Sta bij. s goed gefokt en getraind tden voor de dieren kapitale timen betaald... BEVEEL ?AP)RDE>4 HES 3'JN DE7-E Wgtg ÖEKÖ^T r de zogenaamde „gelda- WASHINGTON Premier Van Agt houdt rekening met de mogelijkheid dat het Ne derlandse voorbehoud inza ke de plaatsing van 48 nieu we kernraketten in ons land, in december van dit jaar nog een keer wordt ver lengd. Van Agt zei dit gisteren in Washington aan het einde van zijn bezoek aan de Verenigde Staten, dat door een Ameri kaanse functionaris werd om schreven als „zeer succesvol". Nieuw uitstel van hét besluit over de 48 kernraketten is vol gens de premier denkbaar om twee redenen. Ten eerste is er nog steeds geen resultaat zicht baar van ontwapeningsbespre kingen tussen Rusland en Amerika. Ten tweede is het mogelijk dat er eind van dit jaar nog geen nieuwe Neder landse regering is. Overigens liet de minister-president er geen twijfel over bestaan dat hii zelf een nieuw uitstel een „slechte zaak" zou vinden. „Als de onderhandelingen over wapenbeheersing dan nog niets hebben opgeleverd, moeten we het lef hebben mee te doen aan het modernise- ringsbesluit van de Navo". Dit besluit houdt in dat er in totaal 572 nieuwe Pershing- en Crui se-raketten moeten komen in West-Europa. Veel auto's met mankementen LEIDEN De Leidse poitie heeft gisteren op de Ples- manlaan tussen negen en elf uur 's morgens 31 voertuigen aan een technische controle onderworpen. In meer dan de helft van de gevallen werden de automobi listen bekeurd wegens manke menten aan het voertuig of het ontbreken van de" vereiste papieren. Jeugdige belangstelling voor Beatrix Koningin Beatrix wordt tijdens haar bezoek aan Luik hartelijk begroet door een klein meisje. Tijdens de wandeling kreeg de koningin tal van bloemen aan geboden door belangstellen den. Links van haar burge meester Close van Luik. Pagina 15: Bloemen voor Beatrix Ondanks handhaving drie procent prijscompensatie DEN HAAG Door de re cente bezuinigingsmaatrege len van de regering zullen de ambtenaren er dit jaar 33 tot 53 procent in koop kracht op achteruit gaan. Dit ondanks het volledig uitbetalen van een prijscom pensatie van naar schatting drie procent per 1 juli en een uitkering ineens van een half procent in augustus als gevolg van de gestegen lo nen in het bedrijfsleven. Mi nister Wiegel (Binnenlandse Zaken) heeft dit de bonden van overheidspersoneel in een brief voorgerekend. De bewindsman wil zo snel mogelijk met de bonden om de tafel gaan zitten om te praten over een reeks salarismaatre gelen die in het kader van de nieuwe ombuigingen genomen moeten worden. Wiegel doet daartoe de volgende voorstel len: het schrappen van 1000 van de voorgenomen 2300 nieuw te scheppen arbeidsplaatsen bij de centrale overheid en het gelijktijdig opheffen van de verplichtingenstop als gevolg waarvan geen vacatures kon den worden opgevuld. prijscompensatie van drie procent per 1 juli verrekening loonstijging be drijfsleven met terugwerkende kracht per 1 januari (in plaats van aan het einde van dit jaar) onder voorwaarde dat deze nu vastgesteld wordt op 0,5 pro cent en niet verhoogd zal wor den, ook niet als dit cijfer als nog hoger zou blijken uit te vallen. doorvoeren van de bestek kortingen van 0,3 tot 0,7 pro cent per medio dit jaar. doorwerking premieverho gingen voor werknemers in het bedrijfsleven in de ambte narensalarissen zodat vanaf 1 juli wordt ingehouden voor modaal 3,11 procent (was 1,35), 2 x modaal 3,96 procent (was 2,58) en 4 x modaal 2,17 pro cent (was 1,51). GRATIS LPG-GAS CONTROLE op vrijdag 3 april van 14-18 uur en zaterdag 4 april van 9- 12 uur stellen wij GRATIS uw gasinstallatie af met onze modernste meetapparatuur. Zeker zijn Is zeker rijden. AUTO BIERMAN VOORHOUT Jacoba van Beierenweg 31, tel. 02522-11341, na 18 uur 10106 Ruiter voorgestelde wettelijke regeling voor de omgang van ge scheiden ouders met hun kinderen. De fracties van PvdA, PPR, PSP en CPN hebben ernstige twijfels over de praktische uit- DEN HAAG Vrijwel unaniem vindt de Tweede Kamer dat kinderen meer inspraak moeten hebben ten aanzien van de vaststelling van de omgangsre* voerbaarheid van het wetsvoorstel! geling voor gescheiden ouders. De leeftijdsgrens Volgens het wetsontwerp moeten gescheiden ouders in eerste in- van 12 jaar moet daarbij ook niet te strak gehan- Stantie proberen, zelf een omgangsregeling vast te stellen. Lukt teerd worden. PvdA en D'66 dienden gisteren een 1 it gevallen kan de omgang tussen een kind en de ouder die het groot aantal wigigmgsvooretellen op de plannen ^jncj njet toegewezen heeft gekregen, door de rechter verboden van minister de Ruiter van justitie in, met het doel worden. Dit kan gebeuren als het kind door de omgang ernstige de kinderen een belangrijker stem te geven bij het geestelijke of lichamelijke schade zou kunnen lijden, opstellen dan wel het wijzigen of beëindigen van de Tegelijk met de regeling het omgangsrecht behandelde de aantal voorstellen tot vereenvoudiging van de echtscheidingsprocedure. De Kamer ging daar vrijwel una niem mee akkoord. Een belangrijke vereenvoudiging houdt in, Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer (CDA, WD, dat de echtgenoten niet meer gezamenlijk voor de rechter be- D'66) staat in grote lijnen positief tegenover de door minister De hoeven te verschijnen. omgangsregeling. Minister De Ruiter zou vandaag' Kamer gisteren reageren op de voorstellen van de Kamer. LEIDEN Burgemeester mr C.H. Goekoop van Leiden :raakt bij een verkeers- nis terecht. Met diverse hevig bloedende hoofdwonden en borst- klachten is burgemeester Goekoop door de GG en GD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd en daar opge nomen. Het ongeval ontstond toen de heer Goekoop bij het per fiets oversteken van de Boommarkt geen voor rang verleende aan de NZH-bus.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1