De Royale vierdeurs sedan Kritiek bondskanselier Schmidt op kerken afgewezen zuinig, zuinig... ...behalve met ruimte. wereld Ook Nederland schendt mensenrechten Moonsekte verliest monsterproces Religieuzen achter bisschop Bluyssen Leidse bowlers op dreef in Nacht van Heerlen Opstal favoriet in gewestelijke biljartfinale fö Vij Ja Hc BINNENLAND/SPORTLEIDSE COURANT DONDERDAG 2 APRIL 1981 PAGINA (PC De aanval van bondskanselier Schmidt op het groeiende pacifisme onder de Westduitse jongeren en de kerken „als niet de beste verdedi gers van de democratie" is scherp afgewezen door dr. J. Niemeyer, plaatsvervangend leider van het commissariaat der r.k. bisschoppen in Bonn. Hij noemt de kritiek van Schmidt op de kerken „verrassend en weinig toepasselijk". Bondskanselier Schmidt uitte zijn kri tiek in een interview met het protes tantse maandblad „Evangelische Kommentare", dat 31 maart uitkwam. Hij veroordeelde daarin de „liever rood dan dood-gedachte" onder de jongeren en de groeiende steun, die de gedachte van de eenzijdige ontwape ning van katholieke en vooral ook protestantse pastores krijgt. Hij verweet de kerken gebrek aan de mocratische gezindheid. Hij consta teerde een „eenzijdige beïnvloeding door de kerken van de politieke en staatsrechtelijke beslissingen". Op den duur mag die beïnvloeding niet zo blijven, aldus Schmidt. Hij zei daarbij letterlijk over de kerken: „Ik Vind, dat de kerken, die de democratie nog niet zo in het hart hebben gesloten, ook niet de beste advocaten zijn om het vertrouwen der mensen in de de mocratie te bevestigen". Hij erkende daarbij dat het voor theologen, die van mening zijn dichter bij de waar heid te zijn gekomen, een gruwel moet zijn te bedenken, dat meerder heden, die niet in de waarheid zijn, in de democratie beslissingen kunnen r.k. bisschoppen in Bonn verwijt de bondskanselier op zijn beurt een „be denkelijke onderwaardering van het kerkelijke engagement". Hij wijst erop, dat de huidige Westduitse staat tot stand gekomen is mede dank zij de inzet der kerken, die hiervoor steu nen op de christelijke ethos van mil joenen burgers. Niemeyer verwacht overigens wel, dat bondskanselier Schmidt zijn uitin gen zal modificeren, want, zo zegt hij, zij kloppen niet met zijn andere ver klaringen. Schmidt zal zich nog wel verduidelijken, meent Niemeyer. De perswoordvoerder van het secreta riaat der Westduitse bisschoppen, dr. Rudolf Hammerschmidt, wijst erop, dat het grondwettelijk is vastgelegd, dat de staat zich niet met het beleid der kerken heeft te bemoeien. Het hoort volgens Hammerschmidt, echter tot het wezen van een democratische grondwet, dat de politiek de maat schappelijke groeperingen en daarmee ook de kerken een vrije ruimte laat. Hij wijst dan ook de gedachte van de bondskanselier af, dat de maatschap pelijke groeperingen en de kerken zich alleen om haar eigen zaken be kommeren zonder rekening te hou den met het totaal en dat de politiek een zaak van de politici is. Deze ge dachte leidt volgens Hammerschmidt tot een volledig onpolitieke samenle ving. Hij voegt eraan toe: „het kan zijn, dat de kerk met haar uitlatingen soms ongemakkelijk is, maar dat valt niet op te lossen door haar helemaal uit de politiek te verbannen. BASISBEWEGING'. De buitenlander wordt iri ons land uitsluitend beoor deeld op zijn arbeidskracht. Politieke, economische en sociaal-cuturele rechten worden hem onthouden. Voorzover er een sociaal be leid gevoerd wordt, heeft het de vernietiging van de eigen identiteit van de bui tenlander tot gevolg. Vor* men van zelfzorg en zelfor ganisatie krijgen geen ruimte van overheidswege. De wet arbeid buitenlandse werknemers heeft nieuwe discriminerende bepalingen in de Nederlandse wetge ving geïntroduceerd. Ook Nederland behoort tot de naties, die de mensenrech ten schenden. Dit is een van de conclusies van de Basisbeweging van kritische groepen en gemeen ten in Nederland, in een be leidsstuk over het maatschap pelijk vraagstuk van de bui tenlandse arbeid. De 47 groe pen van maatschappij- en kerkkritische christenen zul len dit stuk bespreken, waar na een definitief beleid wordt geformuleerd. De Basisbewe ging houdt zich dit seizoen be zig met het vraagstuk van de buitenlandse arbeid. De brochure geeft in het eer ste hoofdstuk een schets var: de Basisbeweging, sinds he congres van mei 1979, waa „een eerste visie en program werd(en) geformuleerd. Sp< ciale aandacht krijgen de ai ties rond de 200 Syrisch-or thodoxe christenen, die ir 1979 asyl in de St. Janskathe draal te Den Bosch zochten en rond de zgn. 1 november wet (wet arbeid buitenlands werknemer). Hoofdstuk 2 geeft een maatfj* schappii-analyse van de situa n tie der buitenlandse arbeiden |j Achtereenvolgens komen he verschijnsel trekarbeid, Nederlandse wetgeving inza ke buitenlandse arbeiders er, de positie van politieke, maat schappelijke en kerkelijke or ganisaties aan de orde. Het derde hoofdstuk beva voorstellen voor het beleid Dit zal er op gericht moetei worden de oorzaken van d< trekarbeid weg te nemen Vervolgens moet dit tegemoe komen aan de rechten en be langen van de buitenland: arbeider in ons land. Ten slotte moet de culturele iden titeit van de buitenlandse ar beider gewaarborgd worden. VAU ,n het li uitl ernat: mmei berto de di elman ff, mc T Ha] "aai EN left gi ndtel con tr al ,imbu] jstenr lands dan net tvang De Unificatiekerk, een religieuze sekte die bekend staat als de Moon-sekte naar de leider, de Zuidkoreaan Sun Myung Moon, heeft het langste en duurste proces we gens smaad in de Engelse rechtsgeschiede nis verloren en is veroordeeld tot het beta len van de kosten, die op meer dan 750.000 pond sterling 3,5 miljoen) komen. De leider van de sekte in Engeland, de 42-ia- rige Dennis Orme, had een proces om schade vergoeding tegen het Londense dagblad Daily Mail aangespannen wegens een artikel in 1978 dat de „Moonics" beschuldigde van hersenspoeling van bekeerlingen en het uit eenrukken van gezinnen. De jury besloot na zes maanden getuigenver horen van meer dan honderd getuigen een stemmig, dat het blad het met zijn beschuldi gingen bij het juiste eind gehad. De jury zegt in een aanhangsel bij het vonnis bovendien dat de belastingvrije status van de „Unification Church" door de belastingin spectie zou moeten worden onderzocht, „om dat het een politieke organisatie is". Veel van de getuigen waren nog lid van de sekte of waren dat geweest en er waren ook enkele ouders van bekeerlingen. De sekte heeft aanhangers over de hele we reld en volgens getuigen wordt leider Moon door zijn volgelingen als de nieuwe Messias beschouwd. Eén der getuigen, Alan Tate-Wood, voorma lig hoofd van de politieke afdeling van de Moonies, zei dat hij een vergadering met Moon had bijgewoond, waarin deze een plan tot verovering van de macht in de V.S. uit eenzette. Tate-Wood beschreef ook een wa penfabriek die door sekteleden in Zuid-Ko- rea wordt gedreven. Blank paar huwt in zwarte kerk Zuid-Afrika Voor de eerste maal is het hu welijk van twee blanke Zuid afrikanen in een zwarte ge meente ingezegend. In Alexandra bij Johannesburg lieten André van Heerden en Mariene Blommerus ds. Sam Buti, de oud-voorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, voorgaan in hun hu- welijksdienst. Van Heerden behoort tot de ruim 40 leden van de Nederduits-Gerefor- meerde Kerk, die vorig najaar uit protest tegen de steun voor de racistische regeringspoli- tiek, de kerk verlieten en zich aansloten bij de zwarte doch terkerk. IN KWESTIE NIET-HERINDELEN BISDOM DEN BOSCH Leden van 38 religieuze groepen en conventen in Nijmegen hebben in een open brief mgr. J. Bluyssen van Den Bosch bemoedigd om zich ook in Rome tegen herindeling van het bisdom te blijven verzetten. De brief, welke aan 45 groepen was toegestuurd, is door 330 religeuzen ondertekend, on der wie de provinciaals R. Vaanhold van de kruishe ren, M. Vijverberg van de dominicanen en G. Bles van de sociëteit van de Afri kaanse missiën. Anderen die ondertekenden zijn Erof. E. Schillebeeckx, pater u Grollenberg o.p., pater B. van Iersel van de katho lieke universiteit Nijmegen, en zuster Laetitia Aarnink van het Mgr. Bekkerscen trum. De religieuzen zeggen in hun brief blij te zijn met de stel- lingname tegen herindeling, zoals mgr. Bluyssen die een maand geleden in het bisdom blad van Den Bosch deed. „uw motieven onderschrijven wij ten volle, aldus de brief schrijvers, namelijk dat: - op dit moment een structureel ingrijpen een levensgevaarlij ke zaak is; - mensen, ook wij, bang zijn dat ze een figuur op gedrongen krijgen die ze niet willen; - het pastoraal onver antwoord is. Wij willen u be moedigen om. ook tegenover Rome op uw standpunt te blij ven staan dat het bisdom niet verdeeld moet worden". Zij vinden het moedig dat mgr. Bluyssen heeft gezegd dat het grootste probleem zit in de moeilijkheden die de bisschoppen onderling met el kaar hebben, hetgeen zich uit „in verschillende visies, in verschillende karakterstruc turen, dus ook in verschillen de wijzen van beoordeling en opstelling". Van de religieu zen had de kern van het pro bleem nog wel duidelijker met name genoemd mogen worden: het functioneren van mgr. Gijsen, al of niet gesti muleerd door „Rome". Zij er kennen ten volle het recht van mgr. Gijsen en van dege nen die zich in hem herken nen, om hun geloof te beleven zoals zij denken het te moetei doen. „Het enige waartegei wij protesteren is dan hun ge loofsbeleving aan anderei dwingend wordt opgeleg:r door middel van structure^ ingrepen in de Nederland: kerkprovincie" aldus de reli gieuzen. Zij vinden dat dan een gren wordt overschreden en waa zij leven en werken zeggen tegen een dergelijke grenso verschrijding nee. De groep die de brief heef opgesteld hoopt dat er mee van dergelijke initiatievei aan de basis genomen zullei worden. Bovendien hoop men dat de brief een onder steuning is voor het beraa< van priesters en pastoral: jg! is de der zij hij t >rd, indarc rd hij •oven kers. 1 Feyei Rotte werkers van het Bossche bis dom, dat op 8 april een verga dering zal wijden aan hel niet-herindelen van het bis dom. Ha] het 178 i eindij l reldk loss LEIDEN/HEERLEN De Leidenaars Tjeerd Scheffer en Kevin Glenton waren in het weekeinde weer eens goed op dreef. In het hooggewaardeerde A-toernooi, de Nacht van Heerlen, ging Scheffer met een serie van 2041 (10 games) zelfs fraai als eerste de finale in. De ex-kampioen van Lei den continueerde zijn sterke gemiddelde echter niet in de eindstrijd en viel terug naar de 8e plek. Glenton bereikte de 10e plaats, terwijl Tony Hoeberichts op 4 pins de finale mis te en genoegen moest nemen met de 17e positie. Vooral in de subtop van de verschillende leagues in de Bowling Bond Leiden gebeurde nogal wat. Zo won de leider van de vijf mansformaties op dinsdag, Proveste, vrij gemakkelijk van Les Imbattables, terwijl de incomplete nummer twee, Edosas, een pak slaag kreeg van Raaphorst (4-0). Disco Legend, dat zelf met 3-1 won van Yellow Tigers, schoof daardoor op naar de tweede plaats. Tijdens de maandagse triocompetitie steeg ook Duke van de derde naar de tweede plek. Omdat van Spinners werd ge wonnen (3-1) en Lions stilstond veroverde het jazzcafé' de vice- leiderspositie. Spaarbankteam 5, het op You Never Can Tell na hoogstgenoteerde team van de late maandagdriemanschappen, was kansloos in de strijd tegen Tettero 4. Omdat de lijstaanvoer der wel won (3-1 tegen Spaarbank 9) is de eerste plaats wel haast onbereikbaar geworden. Bovendien liep zusterteam num mer 4 fors in. In Zuid-West blijft BC Sport flink in de misère hangen. Jako, dat eens dertig punten achter stond op het als zeer sterk geachte Sport, is de geelhemden nu wel zeer dicht genaderd. Ook het Hans Menken Team moest weer eens inleveren. Van Bojo werd met 3-1 verloren, terwijl nummer twee, Splits, Henny's Rits tij dens alle games terugwees. Ook hier is het verschil in punten weer miniem. Baronnen van Munchausen lijkt op tijd terug op de zegeliin. Het immer lastige Scarabee 1, dat nog steeds de vijf- manstitelhouder van de BBLZW is, ging met 3-1 ten onder tegen de équipe van captain Helen van Soest. Tramps krijgt op woens dag steeds meer mogelijkheden om flink uit te lopen. Nu verlo ren zowel Hans Menken-kwartet als Joy, waartegenover de lei der een winstpartij zette (4-0 tegen Vliegende Schilders). BBL Yijfmansleague dinsdag: Les Imbattables - Proveste 0-4, Edosas - Raaphorst 0-4, bankteam 3 - trio's vroeg: F - Rabbits 1-3. BBL trio's laat: Spaarbankteam 5 - Spaarbankteam 4 0-4. Spaarbankteam 6 - Spaarbank team 7 4-0. Globetrotter» - Martin 3-1, Spaarbankteam 8- Driftkikkers 4-0, YNCT - Spaar- BBLZW maandag trio's Hans Menken - Bojo 1-3, Aad van der Luit - Pinnen 3-1, Splits - Henny's Rits 4-0. BBLZW dinsdag vijfmans: BLF-team - HVS 2-2, BvM - Scarabee 1 3-1, Woo-ping 2 - Rooie Rakkers 4-0. BBLZW «itn«ilay trio's: Calamares - Woo-ping 1 3-1, Jako LBV 3-1, Pin-aet BC Sport 3,5-0.5. BBLZW woensdag trio's: BLF-team - HM-kwartet 4-0, Jawa Joy 3-1, Trampa Vliegen de Schilders 4-0. Standen BBL vijfmansleague dinsdag: 1. Proveste 29-80, 2. Disco Legend 29-88,5, 3. Edo sas 29-64, 4. Spaarbankteam 2 29-60,5, 5. Raaphont 29-56,5, 6. Let Imbattables 29-47, 7. Spaarbankteam 3 29-45,5, 8. Yellow Tigen 29-44. BBL trio's vroeg: 1. Bixby 30-75.5, 2. Duke 29-73, 3. Lions 29-71, 4. Rabbits 30-71, 5. Pasties 30-63. 6. Parelmoer 30-59,5, 7. Bruine Boon 29-47, 8. AZL 30-45,5, 9. Wanninkhof 27-44A 10. _rs 30-4. BBL trio's laat: 1. YNCT 29-79, 2. Spaarbankteam 5 30-74, 3. Spaarbankteam 4 30-72,5, 4. Spaarbankteam 8 30-71,5, 5. Globetrotters 30-63, 6. Driftkikkers 30-59, 7. Spaarbankteam 7 20-58. 8. Spaarbankteam 6 30-50, 9. Spaarbankteam 9 30-34, lO.Snackbar Martin 30-30, BBLZW maandag trio's: 1. Hans Menken 28-67, 2. Splits 28-63,5, 3. Aad v.d. Lult 28-61,5. 4. Bojo 28-52,5, 5. Pinners 28-49,5, 6. Henny's Rits 28-42. BBLZW dinsdag vijfmans: 1. BvM 28-72,5. 2. Woo-ping 2 27-63, 3. HVS 28-62,5. 4. Scara bee 1 27-57, 5. BLF-team 28-49, 8. Rooie Rakker» 28-30. BBLZW dinsdag trio's: 1. BC Sport 28-66,5, 2. Jako 28-62, 3. Woo-ping 1 27-54,4. LBV 28- 52.5, 5. Pin-set 27-50,5, 6. Calamares 28-49,5. BBLZW woensdag trio's: 1. Tramps 27-70, 2. Joy 27-55,5, 3. HM-kwartet 27-53,5, 4. Jaw» 27-53, 5. BLF-team 27-48,5, 6. Vliegende Schilders 27-43,5. SASSENHEIM In wegrestaurant De UI ver in Sassenheira wordt morgen, zaterdag en zondag de gewestelijke finale eerste klasse van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond gehouden. Deze eindstrijd is het vervolg op de kampioen schappen hoofdklasse van het district Bollenstreek die on langs werden afgewerkt Het toernooi begint morgen om 17.00 uur, zaterdag en zondag wordt wat vroeger gestart na melijk 12.00 uur. Grote favoriet voor de eindzege is Bollen streekvertegenwoordiger L. OpstaL Biljartend Nederland is verdeeld in vier gewesten. Het gewest West-Nederland is een van de vier. Het district Bollenstreek is een onderdeel van het gewest West-Nederland. De districtswin naars gaan dit weekeinde strijden om de geweststitel. De kam pioen van het gewest mag deelnemen aan de Nederlandse titel strijd. Een van de favorieten voor het gewestelijk kampioen schap is L. Opstal van de organiserende verenging TBV De Engel. Opstal, die het Bollenstreek-district vertegenwoordigt, is favo riet omdat hij tot nu toe het hoogste gemiddelde heeft gespeeld. MAZDA 323 hilj Benzineverbruik 118,5 Mazda 323Sedan 1.3 DX liters per 100 km, ECË-norm 90km/ü ~5,4 liter ~(T:Téj5)~ 12Ókm/u 7,9liter (Jkl^Ö" stad 8.4 liter (1:11,9)" Mazda 323 Sedan: de universele reis- en gezinswagen die alles in zich heeft. Perfekte techniek en uiterste wendbaarheid. 4 Grote portieren die royaal toegang geven tot het verbazingwekkend ruime interieur. In dat interieur alle luxe en komfort die vier inzittenden ook op langere ritten maar wensen kunnen. Een forse kofferruimte, die riant plaats biedt aan alle bagage. Een in twee delen neerklapbare achterbank, waardoor ook lange voorwerpen probleemloos meekunnen. De Mazda 323 Sedan is meer dan royaal met ruimte, komfort en rijplezier. Maar hij is tegelijk het toonbeeld van zuinigheid. In benzineverbruik (1:18,5 bij 90 km/u ECE-norm)*, met wegenbelasting en in het onderhoud. En hij is gebouwd naar de beste Mazda-tradities: vooruitstrevende techniek, oerdegelijk, door-en-door betrouwbaar en berekend op een lang en probleemloos autoleven. Ga de Mazda 323 Sedan bekijken bij een van onderstaande Mazda dealers en maak een proefrit, want juist op de weg is de Mazda 323 Sedan een klasse, die zichzelf bewijst. Technische en uitvoeringsspecificaties Mazda 323 Voorwielaandrijving, rondom onafhankelijke wiel ophanging, dwars voorin geplaatste lichtmetalen motor, nauwkeurige en lichte tandheugel-stuurinrichting, soepele en direkte schakeling. Veiligheid, zowel passief ais aktief: Kooikonstruktie met kreukelzónes voor en achter, gescheiden remsysteem met bekrachtiging en remkracht- begrenzer, schijfremmen vóór, gelaagde voorruit, schokabsorberende stuur- kolom, halogeen koplampen met hoge lichtopbrengst. kfasse die zichzelf bewijst Importeur. Auto Palace De Blnckhorst B V.. Blnckhorstlaan 312-322, Corr.adres Postbus 148,2501 CC Oen Haag. Telefoon: 070-855100/855101 Komfort en kompleetheid: Volledig tot in slaapstand verstelbare stoelen met stoffen bekleding, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, verstelbare stuurkolom, benzinetankslot, van binnen uit te openen kofferdeksel (of achterklep), alarmknipper- lichtinstallatie, achteruitrij- lampen, verstelbarè hoofd steunen, 2-snelheden ruite- wissers met intervalstand en elektrische sproeier, ruite- wisser met elektrische sproeier op achterruit, in twee delen neerklapbare achter bank, ingebouwde gereed schapbox, getint glas rondom en nog veel meer. (Uitvoering verschilt per type). Afléveringskosten f. 330.— Alle prijzen inklusief B.T.W. Prijs- en uitvoeringswijzigingen voorbehouden efi TTE renoc oekt a via i, doe spit: id d ïhum eken. ovei nd. Mazda 323 HB 3- of Sdeurs Met 1100.1300 of een 1500 cm' motor Keuze uit 10 verschillende uitvoerig vanaf f 14.495,- ALPHEN A/D RIJN,BOOGAARD'S AUTOBEDRIJF, KOPERWËG 2 LEIDERDORP, AUTO HOME LEIDERDORP B.V., WEVERSBAAN 27 LISSE, AUTOMOBIELBEDRIJF A. L. V.D. DOOL, WESTERDREEF 5 SASSENHEIM, AUTOMOBIELBEDRIJF A. L. V.D. DOOL, ESSENLAAN 36 VALKENBURG,ZOET AUTO'S VALKENBURG B.V., VOORSCHOTERWEG 17 Uwi sen vl jan d iniekc Jnes en me (let a fenstf (ong dens na. >e prl is»®? inpe gee 20. Belanj fiebrel latle t 196 Mi

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16