Zzidóe (Sowiant Film bracht Hinckley tot aanslag o Staatsgreep zonder strijd in Thailand Politionele 1 april grap Walesa kampt met zware oppositie Washington zet Van Agt onder druk: moderniseer de kernwapens Opnieuw geval van varkenspest Woensdag 1 april 1981, 71e jaargang no. 21927 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 0 Uitgave Westerpers. behorende tot Sljthoff Pers. Apothekersclijk. 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.JHallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes f 0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186.70: Klachten bezorging, tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Rob de Nijs Portret van Rob de Nijs bij een Belgisch optreden op Ned. II om 21.35 uur. Om 22.00 ge sprek met Klaas Molenaar, de grote man achter AZ '67. Op Ned. I om 20.00 uur Cine- visie met de film „The compe tition" en om 20.37 uur docu mentaire over inpoldering van Markerwaard. Vrij zonnig Droog, vrij zonnig en warmer met temperaturen oplopend tot 15 graden. Matige wind tussen noord en noordoost. Scheveningen hoogw.: 2.15 en 14.35. Laagw.: 10.29 en 22.57. dermoordenaar ivoor maal toe NTA In de rivier de Chat- hee is gisteren het lijkje ge- i van een negerjongetje. Het ]k overschot werd aange- op nog geen drie kilometer plaats waar een dag eerder te slachtoffer was gevonden t reeks moorden op zwarte ren in Atlanta. De speciale ■eenheid die zich met de en bezighoudt, werd gewaar- d toen een man in een kano jffelijk overschot had gesig- Export bollen groeit explosief HILLEGOM De export van Nederlandse bloembol len is het afgelopen jaar explosief gegroeid. Alleen al aan tulpen ging het af gelopen jaar twaalf pro cent meer naar het buiten land. Daardoor vloeide er 353 miljoen gulden extra in kas. In Nederland zelf werden 64 procent meer bloembollen verkocht dan vorig jaar, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het Produktschap voor Sierge wassen in Den Haag. 99 Deventer „Staalmeesters DEVENTER Burgemeester en wethouders van Deventer zouden zich graag vereeuwigd willen zien op een statieportret Dat schilderij zou dan de burgerzaal van het De venter stadhuis moeten gaan sie ren. Maar, zo wil de CDA-fractie van het door PvdA en WD ge vormde college weten, moet de kleurzetting van het schilderij overwegend rood worden? Dienen de wethouders naar links, naar rechts of recht vooruit te kijken? Moet het kunstwerk associaties op roepen aan De Nachtwacht De Staalmeesters od de Anatomische Les? De fotografische voorstudies zijn reeds gemaakt Fietsendieven bij NS op video UTRECHT De Spoorwegen gaan een proef nemen met tv- bewaking in onbe waakte fietsenstallin- fen. Het station Drie- ergen-Zeist krijgt de Êrimeur. In de stalling omen twee video-ca mera's, verbonden met gevuld met een infra rood-camera, waarvan de opnamen kunnen dienen als bewijsstuk tegen dieven en vanda len. Gruttersoorlog ZAANDAM Tassen de gro te kruideniers ls de prijzens lag nu eerst goed losgebrand. Miro (Albert Heijn) is begon nen. De grootgrutter verge leek de eigen prijzen met die van twee concurrenten. Edab (V&D) slaat nu terug met paginagrote advertenties. De woordvoerder van Edab zegt vooral de agressieve opstel ling van Miro verplicht Edab daarop te reageren". Als ande re grote kruideniers ook gaan meedoen sou dat tot gevolg kunnen hebben, aldus Edab lat ergens iemand in deze race moet afbaken". Coluche in het ziekenhuis parijs De kandidaat voor het Franse presi dentschap, de ko miek Coluche, alias Michel Co- lucci, is in een zie kenhuis opgeno men wegens een flauwte. Hij is se dert twee weken in hongerstaking uit protest tegen de „boycot door de media". Hij is tien kilo afgevallen. PLAN AANGEKONDIGD IN BRIEF AAN JEUGDIGE ACTRICE WASHINGTON John linckley, in staat van be- chuldiging gesteld in ver- l and met de moordaanslag p president Ronald Reagan, leeft zijn plan om de hoogste utoriteit in de VS te ver boorden min of meer ont vouwd in een niet geposte irief aan de jeugdige Ameri- aanse filmster Jody Foster, lekend uit de speelfilm Taxi )river. Dit hebben zegslie- ien van de Amerikaanse Fe- lerale Recherche gisteren be kend gemaakt De actrice speelt een rol in de film, waarin de mannelijke hoofd persoon een moord op een politicus voorbereidt Hinckley schreef in de brief „Ik ga het voor jou doen". Verder deelde hij mee dat hij „iets wilde doen, zo dat ik zal worden gedood". Hinc kley schreef nog een tweede soort gelijke brief, die hij wel op de post deed, maar waarvan de inhoud niet is bekend gemaakt. Hinckley werd volgens de Federale Recherche vorig jaar april gesigna leerd op een verkiezingsbijeenkomst van Reagan in Texas, waarop deze de jongeman de hand schudde. Hinckley verblijft op het ogenblik in Quantico in Virginia, zeventig ki lometer ten zuiden van Washington op het hoofdkwartier van de Ame rikaanse mariniers, waar hij aan een psychiatrisch onderzoek wordt onderworpen. President Reagan heeft gisteren de dag na de moordaanslag de volle verantwoordelijkheid van het presi dentschap behouden. Hij onderte kende verscheidene besluiten. Art sen zeiden dat Reagan het uitste kend maakt „zo goed als iemand die een kogel in zijn borst gekregen heeft het maar kan maken". Cere moniële functies worden door vice- president Bush waargenomen. De perswoordvoerder van Reagan, James Brady zal waarschijnlijk voor de helft verlamd blijven, maar hij verkeert niet langer in levensge vaar. President Leonid Brezjnev van de Sovjet-Unie heeft gisteren een tele gram gezonden aan president Rea gan waarin deze schrijft „met ver ontwaardiging" kennis te hebben genomen van de aanslag. Hij wenst Reagan beterschap en veroordeelt de misdaad. In plaats van door president Reegan werd premier Van Agt giste- Haig. ïilderij r WCFLDT (ETS VOCRN ^HET R'JKSMUSEjMj 'lege van burgemeester fhouders van Deventer vereeuwigd te worden. De nachtwacht. UICTNA^M^ het gevormd wordt PvdA en WD, zat het dub tfn dat de ene helft naar kijkt de anderen naar [tel het de vraag worden lza]8°ijllde,i^ overwe90nd LEIDEN De politie wordt re gelmatig bij baar werkzaam heden gehinderd door beluiste- raars van de po liticradio. Van nacht besloot men de scanner bezitters eens stevig In het oot je te nemen. Per slot van reke ning was het om twaalf uur de eerste april In feite werd de politie eerst zelf in de boot zeno men. Men kreeg rond middei* nacht de mel ding over een nieuwe vrouwe lijke blokkade bij bet Vrouwen huis aan de Hooigracht Toen dat een grap bleekt be sloot men deze te gebruiken en verder uit te bouwen. Men meldde op de po- litieradio, dat een aantal onbe kende individu en verdacht door de Haarlemmer straat liep Uit de kreten op de politieradio zou afgeleid kunnen worden, dat een groot aantal vrouwen naakt door de binnen stad staj een survcilance- wagen tegen cob legate JZe kun nen zo niet blij ven lopen. Er moeten overalls komen. Een stuk of vijftien". Een ander: Ik ga ze balen". De meld kamer: „Ze lig gen klaar als je komt". „We moe ten de pers nog waarschuwen". Alle surveillan cewagens namen aan de actie deel De ontknoping vond plaats op de boek van de Haarlemmer straat en de Pe likaanstraat Een vijftal poli tiewagens stond daar nm half een te wachten om te zien boe- veel scanner- luisteraars bun sponde hadden veriaten om eens van dicht bij te zien welke vangst de politie bad gedaan. Het liep storm. Meer dan vijftig per sonen, onder wie enkele tientab Jen in persone nauto's waren op zoek. Velen durfden de agen ten niet te vra gen wat er pre cies aan de band was. Daardoor reden er uren la- steeds leren in auto's door de omgeving, op zoek naar de clou van een ge slaagde grap ter nog particuliei Stakingsparool in Polen nog niet ingetrokken GDANSK De landelijke coördinatiecommissie van het vrije Poolse vakverbond Solidariteit is het gisteravond niet eens kunnen worden over een defi nitieve intrekking van het stakingsparooL Er is wel een conflict binnen Solidariteit voorkomen, na dat men met 22 tegen 4 stemmen besloten had, om het beleid te steunen van Walesa, die maandag met de Poolse regering een akkoord getekend heeft, waarmee de dreiging van een algehele staking op dinsdag opgeheven werd. Naar vernomen wordt vergadert de coördinatiecommissie van daag door. Aan de orde is dan de vraag of men de „staat van waakzaamheid" die voor de bedrijven van heel Polen nog van kracht is, opheft Walesa zelf is sterk voorstander van de intrekking van het sta kingsparooL Hii werd in Gdansk geconfronteerd met vinnige kritiek op het akkoord, dat hij met de regering gesloten had. In de coördineringscommissie waren nogal wat leden, die vonden, dat Walesa teveel water in de wijn had gedaan. Zelfs het woord „verraad" schijnt te zijn gevallen. Als antwoord dreigde Walesa inschakeling van zijn achterban, ingeval de coördineringscom missie alsnog zou besluiten om tot staking over te gaan. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft de berichten te- roken, volgens welke de oefeningen van de legers van zouden zijn beëindigd. premier Prem Tinsulanonda afgezet en gearresteerd, poli tieke bijeenkomsten verbo den, de grondwet buiten werking gesteld eu bet par lement ontbonden. Leider van het revolutionair comité is de plaatsvervangend opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Sant Chitpatima. In het comité zit ten hooggeplaatste officieren van het leger, marine en luchtmacht Volgens waarnemers bestaan er, politiek gezien, weinig ver schillen tussen Sant en Prem. Beiden zijn anti-communis tisch, maar tamelijk liberaal ten aanzien van mensenrech ten. Bovendien zijn zij voor standers van een democrati sche staatsvorm. Sant is in op spraak geweest wegens cor ruptie en dat bleek storend voor zijn benoeming als opper bevelhebber van het leger. Het is de derde militaire staatsgreep in Thailand sedert 1976. WASHINGTON De Ame- te dreigementen gebruik te rikaanse regering oefent, maken, sterke druk uit op zonder hierbij van regelrech- Nederland om volledig ak koord te gaan met het be sluit van de Navo de kern- Dit is gebleken tijdens de besprekingen die premier Van Agt gisteren in net Wit te Huis heeft gevoerd met de Amerikaanse vice-president George Bush. Van Agt zei na afloop van het, door de moordaanslag op pre sident Reagan overschaduwde, overleg dat hij de Amerikanen geen positieve Nederlandse be slissing in het vooruitzicht heeft gesteld. In de eerste plaats, aldus de premier, is er geen sprake van belangrijke resultaten in het ontwape- ningsoverleg tussen Oost en West die tot een aanpassing van het Nederlandse stand punt op dit moment aanleiding geven. Op de tweede plaats zal net besluit over al of niet sta tioneren van nieuwe kernwa pens in Nederland moeten worden genomen door het vol gende kabinet. Het Nederlandse standpunt houdt in dat pas eind van dit jaar wordt besloten of er 48 nieuwe Pershing- en Cruise- raketten op Nederlandse bo dem worden geplaatst, zoals zou moeten volgens het in 1979 door de Navo genomen besluit. De Navo stelde toen in totaal 572 van deze kern-wapens in West-Eu ropa moeten komen. Met betrekking tot de problemen in El Salavdor tussen de iunta en de gebundelde oppositie, merkte Van Agt gisteren op dat er „zonder enige twijfel" sprake is van levering van wapens aan de oppositie „uit marxistische bron". De Amerikaanse regering heeft koningin Beatrix en prins Claus uitgenodigd om in april 1982 een bezoek te brengen aan de Ver enigde Staten. VIERDUIZEND ILLEGALE LIGPLAATSEN MOETEN WEG RIJNSATERWOUDE On geveer vierduizend botenbezit- ters hebben in het in het Noord-Zuidhollandse piassen- gebied een illegale ligplaats in genomen. Dat moet verande ren, vindt het Recreatieschap in die contreien. Het schap wil daarom minstens de helft van die vierduizend onderbrengen in tien nieuwe jachthavens, die moeten worden aangelegd aan de Westeinder-, de Kager- de Langeraarse plassen en de Braassemermeer. Met de aan leg van de havens plus nog een aantal voorzieningen is' naar schatting negentig 90 mil joen gulden gemoeid. Pagina 4: Hollandse plassen moeten optimaler worden gebruikt VLISSINGEN De veteri naire inspectie in Zeeland heeft gisteravond opnieuw een geval van varkenspest ontdekt op een bedrijf in het westen van Zeeuws-Vlaande ren. Negentig dieren zullen moeten worden gedood. Inmiddels is bij vijf varkens houderijen in Zeeuws-Vlaan- deren varkenspest geconsta teerd. In totaal zijn al honder den dieren afgemaakt De be smettingen hebben zich tot nu toe alleen voorgedaan tussen de Belgische en Nederlandse grens bij de plaats Eede in een straal van twee kilometer. Het nu al twee weken durende vervoersverbod voor varkens in west-Zeeuws-Vlaanderen gaat volgens de veterinair in specteur G. Jongeneel zwaar op de hele streek drukken om dat nu een overbevolking van varkens dreigt De veterinaire inspectie controleert dagelijks zeer intensief in de streek. Volgens de heer Jongeneel is de explosie nog. niet aan zijn eind. In Belgisch Vlaanderen, waar men ook te kampen heeft met een explosie van varkenspest lijkt de besmet ting af te nemen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1