)r iet berusten in nvermogen werk e verschaffen Mabro wil geestelijke verzorgers het leger uit oorlopig geen grote L»cportprojecten China Tien dagen naar Oostenrijk Jachthaven in Staphorst mag ïgeringspartijen tegen s cent méér voor benzine Première Nationale ballet van Sonate di Scarlatti We lijken weer terug in 1878' IV EN KERKEN: kerk wereld vart iNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 31 MAART 1981 PAGINA 9 PELSWEEK IN BRUSSEL: we speciale verslagge- Arjen Broekhuizen) j>EL Voor grote rslindende projecten "let economisch beleid t Chinese Volksrepu- yoorlopig geen plaats Ook China ontkomt an bezuinigingen en jft negatieve gevolgen |e mogelijkheden die |se bedrijven tot voor a dit enorme land le- i hebben. Dat maakte l-premier van Commu- h China, Gu Mu, gis* duidelijk bij de ope- an een tien dagen du- handelsweek, die tot leeft de economische ten tussen de tien inden en China uit te I begon China ingrijpen- mderingen door te voe ren in de economische poli tiek. Er werd een streep ge haald door grootse plannen, zoals havenwerken en bouw- proiekten, waaraan ook Ne derlandse bedrijven hoopten deel te nemen. Die beleidswij ziging vertaalde zich vorig jaar in een tekort op de handelsba lans van de EG met China als gevolg van sterk verminderde uitvoeren naar dat land. Ondanks de voor de handel negatieve gevolgen van de nieuwe Chinese politiek is de delegatie die de Volksrepu bliek naar Brussel heeft ge stuurd om de economische banden aan te halen, groter dan ooit tevoren. Meer dan honderd functionarissen pra ten onder leiding van één van de vice-premiers en de hele top van de departementen van Buitenlandse Handel de ko mende dagen over nieuwe handelsmogelijkheden met 300 afgevaardigden van Europese bedrijven. Vooral in de secto ren landbouw, telecommunica tie en energiebesparende tech nieken ziet China nog vol doende handelsmogelijkheden. Opvallend is overigens de re latief kleine delegatie van het Nederlands bedrijfsleven naar deze handelsweeb. Duitsland, België, Frankrijk en Engeland zijn sterk vertegenwoordigd, zowel aan de industriële kant als met zware delegaties uit het bankwezen. Van Neder landse zijde zijn behalve Phi lips, Vroom en Dreesmann, De Bijenkorf en enkele kleineren bedrijven alleen de namen van de AMRO- en Nederlandse Middenstandsbank op de lijst van vertegenwoordigers aan-, gebracht ERNATIEF: VERHOGING BTW [TEN De regerings- tn zullen zich fel ver tegen de door het ka- aangekondigde verho van de benzineprijs ss cent Woordvoerders rVD en CDA hebben isteravond tijdens een Ik forum in Dronten weten. er Van der Stee van Fi- n heeft in het weekein- >r de radio gezegd, dat [binet best bereid is de benzineprijsverhoging in te ruilen voor alternatieven die evenveel geld opleveren. Met de opbrengst moet de werk gelegenheid voor de bouw ge financierd worden. Het staat VVD en CDA nog niet duidelijk voor ogen welke alternatieven aangedragen zullen worden. De fractieme dewerker van de VVD in de Tweede Kamer liet tijdens het debat in Dronten doorscheme ren dat men daarbij denkt aan de verhoging van bepaalde BTW-tarieven. D'66-Tweede Kamerlid drs.Er- win Nypels somde een aantal financieringsbronnen op. Hij zei opnieuw te willen pleiten voor een luxe BTW-tarief op produkten waarvan de ver vaardiging veel energie vraagt en die grondstofverslindend zijn. Bovendien, vinden de de mocraten, moet de regering nu eindelijk maar eens toeslaan in het zwart geldcircuit, waar miljarden verscholen liggen. ordierse (ïgerstaker 'kiesbaar )r Lagerhuis onze correspondent Ro- mons) •EN De republikein- leider van de lerd IR A-leden in de 'angenis van Bel- kandidaat voor de luiszetel van het di- Fermanagh-Side Tyro- op 9 april een nieuwe "Igde kiest. Het voormalige Lagerhuislid Bernadette McAliskey-Devlin, op wie afgelopen januari een mislukte moordaanslag ge pleegd werd door Noordierse protestanten, heeft zich terug getrokken als kandidaat. Vol gens waarnemers is de kandi datuur van Sands, die overi gens een redelijke kans maakt, bedoeld als propagandastunt voor de IRA. Het Lagerhuis zal Sands waarschijnlijk wei geren als lid. bovendien kan Sands geen gebruik maken van zijn lidmaatschap, omdat hij de gevangenis niet uit mag. Sands is onlangs in hongersta king gegaan om te protesteren tegen de speciale behandeling voor IRA-leden in de Maze- gevangenis. ADVERTENTIE ierbessen genever is natuurzuiver (Boomsma in Leeuwarden Iken ze een Vlierbessen lever die absoluut natuur eer is. Dat is een goed [icht. Vandaag de dag rden veel produkten rzien van allerlei islmatige kleur- en lakstolTen, daarom is het It tig te weten dat als je jomsma's Vlierbessen lever drinkt je puur natuur drinkt. Je proeft het ook. De smaak is heerlijk fruitig, vol en diep. Een tikje kruidig en bepaald niet overheersend zoet. Al eeuwen geleden werd de vlierbes voor van alles gebruikt en het is nog steeds een bes die in de belang stelling staat. Zonder twijfel heeft ook uw slijter deze natuurzuivere vlierbessen genever in huis. Met uw krant op reis: Een tiendaagse tourlngcar-rels In 'hartje zomer' naar Oos tenrijk, een heerlijke vakantie voor een zeer lage reis. Onze bestemming Is het 'Jëgerhof' in Kolsasberg, een lieflijk stad je op ongeveer 30 km van Innsbruck. Alle kamers zijn voor zien van douche en tollet. Vertrokken wordt op maandag 29 juni 1981, respectievelijk van Den Haag en Rotterdam. Terug woensdag 8 juli 1981. Overnacht wordt In de omgeving van Neurenberg. Gedurende het verbijt In Kolsasberg worden tal van excur sies gemaakt. Onder meer halve dagtochten naar de Ach- sensee en Pertisau, naar Insbruck en naar de glasslijperijen van Rattenburg en hele dagtochten naar de watervallen van Krlmml en via de Brennerpas naar Vipiteno in Italië. De prijs van deze tiendaagse busreis Is 500 p.p. op basis van een 2-persoonskamer. Toeslag 1-persoonskamer 20. Inbegrepen: Busreis naar Kolsasberg en terug: kamers met douche en toilet: volpenslon In 'Jëgerhof'; lunch en diner op de eerste dag: overnachtingen zowel op de heen- als terug reis In Neurenberg; lunch op de thuisreis en afscheidsdiner In Breda; alle hierboven genoemde excursies. BIJ voldoende belangstelling wordt deze reis herhaald met vertrek op de maandagen 6, 13 en 20 juli 1981. Minimum aantal deelnemers: 50. Inlichtingen en boekingen uitsluitend telefonisch (na 9 uur 's morgens en niet op zaterdag) bij Sijthoff Pers Reisorgani satie te Den Haag, teU 070-63.59.18. Automobilist mist wiel LEIDEN Een 31-jarige automobilist uit Leiden schrok gistermorgen hevig toen hij van het parkeer terrein achter flats aan het Stationsplein weg wilde rijden en zijn auto plotse ling op de grond belandde. Dit kwam doordat onbe kenden gedurende de nacht een wiel hadden vervangen door een ouder exemplaar met een lekke band en de auto op de krik hadden laten staan. De schade bleek gering. Nationale Korendag in Den Haag DEN HAAG De jaarlijkse korendag, waaraan academie koren uit het hele land deelnemen, wordt dit jaar gehouden 2 april in het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. De organisatie is in handen gegeven van de Haagse pedagogi sche academie Cor Mariae. Koren uit Amsterdam, Dongen, Steenwijkerwold, Nijmegen, Middelburg, Hengelo en Drachten komen naar Den Haag om een programma te laten horen dat twintig minuten duurt en een eigen versie van het lied „In Den Haag daar woont een graaf". De korendag is geen competitie maar presentatie. ONDANKS PROTEST GEMEENTERAAD DEN HAAG Ex-boer R. Weide uit Staphorst mag wat de Raad van State betreft op zijn erf, dat aan water grenst, een jachthaven aanleggen. „Er is nergens gebleken dat de levensbeschouwing van het over grote deel van de Staphorster bevolking zich tegen een jachtha ven verzet. Een verbod is in strijd met de beginselen van be hoorlijk bestuur", aldus de Raad van State, die daarmee de ge meenteraad van Staphorst in het ongelijk stelde. De gemeenteraad is bang dat de haven de zondagsrust zal ver storen en „de zondag ontheiligen". Het SGP-raadslid Bisschop vreest zelfs dat „de autochtone bevolking van Staphorst wel eens in de verleiding kan komen ook op zondag de zo zondige watersport te gaan bedrijven". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. DEN HAAG Bij het Na tionale Ballet is gast de cho reograaf Peter Martin, de Deense sterdanser van Ba- lanchines New York City Ballet. Sonate di Scarlatti, een ballet van 41 minuten, is het tweede ballet waarmee Martins zich als choreograaf aandient. De Nationale Bal let-première is woensdag 8 april in de Stadsschouwburg van Amsterdam. Het volledige programma voor deze voorstelling bestaat uit Apollon Musagète (Balanchi- ne/Stravinsky), Sonate di Scarlatti (Martins/Scarlatti) en Etudes (Lander/Szerny). Het ballet Sonate di Scarlatti is bij het Nationale Ballet inge studeerd door Susan Hendl - soliste bij het New York City Ballet en Peter Martins. Het Nationale Ballet komt met dit programma meteen na de Amsterdamse première, op 9 en 10 april naar Scheveningen. In de Amsterdamse stads schouwburg is zaterdag 18 april de reprise van het ballet „Voor, tijdens en na het feest". Toer van Schayk maakte dit ballet van 40 minuten op mu ziek van Gilius van Bergeyk voor het Holland Festival in 1972. Deze reprise komt, met Etudes en Vier letzte Lieder (Van Dantzig/Strauss) 13 en 14 mei naar Scheveningen. Zeven illegalen aangehouden in het Westland DE LIER De rijkspolitie van De Lier heeft gistermid dag bij een controle in een tuinbouwbedrijf in De Lier zeven illegalen aangehou den. Na onderzoek bleek dat de mannen, zes Turken en een Egyptenaar, geen geldi ge papieren hadden. De actie was op touw gezet door de rijkspolitie in samen werking met de loontechni- sche dienst van de gemeente Rotterdam. Een woordvoerder van de rijkspolitie in Leider dorp heeft inmiddels ver klaard, dat de buitenlanders door de politie uit hun woon plaatsen (Vlaardingen, Leiden en Rotterdam) over de grens zullen worden gezet. DEN UYL OVER KADERWET WELZIJN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De moeilijkheden tussen WD en CDA over de Kaderwet Specifiek Welzijn wekken de indruk dat „we weer terug zijn in 1878 toen de Schoolwet van Kappeyne van de Coppello de confessionelen bijeendreef in het zoge naamde Monsterverbond". Dit heeft PvdA-leider Joop den Uyl gisteravond gezegd tijdens een spreekbeurt in Olst (Overijssel). Hij voegde eraan toe dat dat de „inmiddels machtig geworden" confessionelen nu niet alleen meer een gelijkwaardige behande ling vragen voor hun organisaties op het gebied van de welzijns zorg, maar zelfs een „absolute voorkeurspositie". Den Uyl vraagt zich af of de VVD inmiddels „zover van haar liberale beginselen is weggegroeid" dat ze haar Kappeyne van nu (het Tweede-Ka merlid Annelien) zal laten vallen. Volgens de PvdA-lijsttrekker gebeurt dat als de VVD zwicht voor het CDA danwel de verdere behandeling van deze wet over de verkiezingen heen (laat) schuiven. Het kabinet zal vermoedelijk aanstaande vrijdag een beslissing nemen. Java Selalu in Kon. Schouwburg DEN HAAG In de Haagse Konink lijke Schouwburg wordt zondag 12 april een voorstelling gegeven van Java Selalu Eeuwig Java met mu ziek, zang en dans uit Indonesië. De landelijke première hiervan is zater dag 4 april in Theater Gooiland in Hil versum. Het programma is een vervolg op de uit voering in maart 1979 „Magie en mysterie van masker en dans" door het gezelschap van prof. Suryabrata, in het Nederlands Bernard Yzerdraat. Tijdens de nieuwe voorstelling valt onder meer autentieke krontjong te beluisteren door de groep die de naam Tangisan Buaya heeft aangeno men, „huildende krokodillen". Behalve krontjongmuziek worden de bekende as pecten van de Westjavaanse cultuur ge bracht, waarbij gamalan en dansen met en zonder masker aan bod komen en een schermdans, de pentjak. j willen ons niet neer- en bij het huidige on- nogen om iedereen be de beroepsarbeid te ichaffen. Herverdeling de beschikbare arbeid todig om tot een recht- rdiger samenleving te nen. tegelijk met her deling van inkomen en genschap. Maar er moet meer waardering wor- gekweekt voor andere men van werk dan be- psarbeid, waardoor de ïsen bijdragen aan een leefbare samenle- Bestuurlijke verte- woordigers van de kgenootschappen, het manistisch Verbond en vakcentrale FNV heb- dit gezamenlijk ver- ird aan het einde van door de FNV georgani- rde conferentie over ar- ds vraagstukken. hebben een dringend be- i> gedaan op regering, par ient en bedrijfsleven om chtige initiatieven te ne- n tot het scheppen van er en beter werk en voor dergaande humanisering democratisering van het arbeidsbestel. Uiteraard, zo werd eraan toegevoegd, is hierbij de medewerking van werknemers- en werkgever sorganisaties onmisbaar. De tweedaagse conferentie, georganiseerd in het kader van „vakbeweging en levens beschouwing" heeft er zich verder niet over uitgespro ken, hoe ieder voor zich een bijdrage zal leveren om de als wenselijk en noodzakelijk geachte ontwikkelingen te realiseren. „Je mag van zo'n bijeenkomst natuurlijk geen wondertjes verwachten," verklaarde FNV-voorzitter Wim Kok na afloop, „hoe wel, het was eigenlijk al heel wat, dat dit gezelschap bijeen is gekomen en dat er veel ge lijke opvattingen zijn geble ken. Ik beschouw deze confe rentie als een uniek gebeuren en zeker voor herhaling vat baar, er is dan ook afgespro ken periodiek bijeen te ko men. In het slotcommuni qué verklaren de deelnemers trouwens ook, dat de ontmoe ting heeft bijgedragen tot een beter onderling begrip van eikaars uitgangspunten, vi sies en beleid betreffende ac tuele problemen rond de ar beid. Natuurlijk, zo werd ge zegd, blijven er nog vele vra gen over als het om concrete oplossingen gaat,, maar daar over wil men graag met el kaar in gesprek blijven. In de slotverklaring wordt ook de mening uitgesproken, dat bij blijvende hoge werk loosheid het democratisch ge halte van de samenleving zwaar wordt beproefd; de conferentiedeelnemers vin den, dat in die situatie radi calisme en extremisme kan sen krijgen. Men vindt voorts, dat de mensen respect en verdraagzaamheid moeten opbrengen ten aanzien van in Nederland wonende en werkende buitenlanders; ee nieder moet bereid zijn een meervoudige culturele en ra ciale samenleving op te bou wen. En verder mogen onze economische problemen geen alibi zijn om de internationa le solidariteit met de derde wereld af te zwakken of op de lange baan te schuiven. Wie welvaart en arbeid in de wereld rechtvaardiger wil verdelen moet bereid zijn materiële offers te brengen en eigen levensstijl te ver nieuwen, zo heet het. M. Jansen voorgedragen voor hoofdleger predikantschap De commissie interkerke lijk overleg militairen (Ciom) zal drs. M. Jansen (hervormd) uit Eindhoven aan de minister van defen sie voordragen als eerste kandidaat voor het hoofd- legerpredikantschap. Het is gebruikelijk dat de mi nister de voordracht van de Ciom volgt De legerpredikanten hadden dr. A. van Ginkel (ook her vormd) uit Amersfoort voor gesteld als eerste kandidaat voor het hoofdlegerpredi- kantschap en drs. M. Jansen als tweede. De Ciom liet ze van plaats wisselen, waarop geruchten de ronde deden dat dat gebeurde omdat Van Ginkel het eens is met het kernwapenstandpunt van de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds Sierat van de Ciom liet weten dat van Ginkels „atoompacifisme" bij deze stap van de Ciom geen rol heeft gespeeld en dat ze ook niet onder druk van de mi nister van defensie heeft ge handeld. De huidige hoofdlegerpredi- kant, ds. W. F. Jensen, zou aanvankelijk op 1 april de dienst verlaten, maar stelde zijn vertrek uit totdat de Ciom een beslissing over de voordracht aan de minister had genomen. „Een onderzoek naar de ac tiviteiten van de geestelij ke verzorgers in de krijgs macht kan ons maar tot één uitspraak brengen en wel: de geestelijke verzor gers het leger uit en wel zo spoedig mogelijk!". Dit stelde gisterenmorgen de algemeen voorzitter van de Militair Advies-Belangen en Rechtsbijstand Organi satie (MABRO), kapitein J.C.G. van Veen in zijn ope ningsrede op een algemene ledenvergadering van deze vereniging van militairen die in Ede werd gehouden. „Als wij bij Defensie tot be zuiniging moeten overgaan lijkt ons de beste oplossing deze met majoorssalarissen betaalde burgers uit de krijgsmacht te verwijderen", aldus vervolgde Van Veen zijn toespraak. Hij benadrukte weliswaar dat er echt wel een enkele gees telijke verzorger (aalmoeze nier, veldprediker of huma nistisch raadsman) zijn werk op zich goed doet, maar die moeten, zo sprak de alge meen MABRO-voorzitter met een lampje worden gezocht. Van Veen velde dit harde oordeel over de geestelijke verzorging in de krijgsmacht op het moment dat hij zich verdiepte in de rol die pries ters, dominees en raadslieden spelen als het met name gaat om de discussie over het kern wapen vraagstuk. Van Veen zei: „Al eerder hebben wij betoogd dat onze geeste lijke verzorgers verkeerde prioriteiten stellen en wij willen herhalen dat zij zich beter kunnen bekommeren om de man bij de troep in de dagelijkse uitvoering van zijn dienst dan hun activiteiten te richten op deze, de democra tie uithollende, organisaties, zoals het Inter Kerkelijk Vredesberaad, die trachten binnen de krijgsmacht zoge naamd de discussie open te breken. „In deze discussie moet men het gelijk dan wel aan zijn kant geven, want zo dra men het niet met hem eens is wordt men onmiddel lijk tot oorlogsmisdadiger uit gekreten. Een onderzoek naar de activiteiten van de geestelijke verzorgers kan ons maar tot één uitspraak brengen: de geestelijke ver zorgers het leger uit en wel zo spoedig mogelijk". Van Veen liet voorts weten dat zijn vereniging van me ning is dat de vrijstelling van militaire dienstplicht voor kerkelijke ambtsdragers zo spoedig mogelijk moet wor den afgeschaft. „In deze tijd, waarin door de kerken wordt gepleit voor gelijkstelling, zouden deze zelfde kerken het goede voorbeeld kunnen geven voor de bekleders van het geestlijk ambt geen be voorrechte uitzonderingsposi tie te blijven claimen. De Ne derlandse staat hoeft geen privileges en uitzonderingen in stand te houden voor be paalde burgers om te voldoen aan, vooral in de katholieke kerk, traditionele opvattin gen over kerk, staat en ambt. „Het militair worden en zijn is in deze tijd ook door activi teiten van de kerken en van kerkelijke instellingen, meer dan ooit een gewetenszaak", aldus algemeen voorzitter Van Veen. Volgens de MA BRO moeten, zo deelde Van Veen verder mee, studenten voor het geestelijk ambt of bekleders daarvan, zoals alle andere Nederlanders de plicht en het recht verkrijgen om in volle verantwoorde lijkheid te beslissen over de gewetensvraag: dienst ver vullen of dienst weigeren. „Die plicht en dat recht mo gen burgerlijke en kerkelijke overheden geestelijke ambts dragers niet onthouden. Geestelijken die voor dienst plicht kiezen kunnen boven dien mede-dienstplichtigen als gelijken helpen en niet in de met een officiersrang ge lijkgestelde functie van aal moezenier of veldprediker meningen verkondigen die men zelf niet hoeft waar te maken. Vrijstelling voor pre dikanten en priesters van mi litaire dienstplicht wekt de indruk dat zij of te goed zijn voor militaire dienst of dat militaire dienst slecht is voor hen en dus voor iedereen". Naar de mening van Van Veen zijn de opstellers van de nieuwe grondwet (wijzi gingsvoorstellen zullen bin nenkort in de Eerste Kamer worden behandeld) te veel uitgegaan van een vredessi- tuatie in de wereld. „In de huidige lezing van de grond wet wordt daarbij de koning als constitutioneel vorst niet meer genoemd en de krijgs macht wordt op één hoop ge veegd met alle andere rijks diensten. Als militairen moe ten wij echter ook rekening houden met oorlogsomstan digheden, waarbij van ons verwacht wordt dat wij met inzet van ons leven tegen agressie optreden en de Ne- •derlandse samenleving zullen vrijwaren voor bezetting en «overheersing", zo meende de algemeen MABRO-voorzit- Iter.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9