og meer onteigeningen oodzakelijk in Lien" Leidschendam zet mes in jeugd- en jongerenwerk Milieubeleid is o verle vings beleid 'dlaad Wassenaar akkoord met plan nieuw gemeen tekan toor kannerschool Jegstgeest litgebreid met ier lokalen Oma Oudshoorn slaat eerste paal Serenade voor oudste inwoonster Vinger tussen giertank LEIDSE COURANT DINSDAG 31 MAART 1981 PAGINA 7 3AAR ENAAR De raad van Wassenaar is faire nu een eind is gekomen. Het plan voorziet een half ei worden - hadden nog bezwaren. CDA- het allemaal niet meer te kunnen overzien. Met de opbrengst van te verkepen panden (1,5 miljoen) en >,vond unaniem akkoord gegaan met het in een vloeroppervlakte van 3950 vierkante me- fractieleider C. van Rij hekelde het .jachtige tem- bouw wordt zo mogelijk in september begonnen, grond (1,5 miljoen). Samen 10,1 miljoen. De kosten An{PAVMF i ter. po", waarin de laatste maanden gewerkt is. Hij van de infrastructuur (6 7 ton) komen ten laste hield twijfels over de ruimtereserve van het ge- De dekking van de plannen bestaat uit: 4,6 miljoen van de algemene dienst. Verder kost het verplaat- Alleen het CDA - steun met gefronste wenkbrau- bouw, maar zei aan de andere kant blij te zijn, dat uit de saldireserve, 2,5 miljoen uit de reserve egali- sen van het gasregelstation nog ruim 9 ton, ten las- wen - en A. Lodder (Partij Wassenaar) - het gaat nu een eind aan het drama gekomen is. Lodder zei satieresultaten nutsvoorzieningen en de rest uit de te van de afdeling gasvoorzieningen. [voor een ongeveer 10,8 miljoen kostend r gemeentekantoor aan de gemeentewerf. ekent, dat aan een zes jaar slepende af- SCHENDAM Voor de laat jes grond in 't Lien waarop gen moeten worden gebouwd t hoogstwaarschijnlijk nog on- 'ngsprocessen nodig zijn. Dit wethouder H. L. van i van openbare werken in de (chendamse raad waarin gis te r- il het bestemmingsplan voor woonwijk langs de Veurse- ktweg werd aangenomen, jie bouw van de circa 1400 wonin- I begin volgend jaar worden be ien. Behalve met het bestemmings- iging de raad ook akkoord met een iet van 446.000 gulden voor het •rijpmaken van het terrein. De te fracties toonden overigens grote gdheid over de differentiatie en cploitatieopzet. „Hoe zal de stapel- y uitpakken en zullen de woningen an de man zijn te brengen" vroeg DA-raadslid J. C. van Erp zich af. tlexibel houden van de opzet zodat jen nog meer wijzigende conjunc- veranderingen mogelijk zijn was iJ(algemene) wens die gedeeld werd de wethouder. tievoorzitter J. A. W. Pohlkamp van Gemeentebelangen zei de 149 vrije-sectorwoningen in de eerste fase „niet te zien zitten" omdat de bouw van dit soort woningen in één jaar tijd met 41% zou zijn gezakt. „Maar dat wil je ook met prijzen van 275.Ó00 gulden op een prijspeil van begin 1980 en een ren te van 12%, aldus het raadslid. Om te voorkomen dat met de bouw van de vrije-sectorwoningen niet zou worden gestart zou, volgens de heer Pohlkamp, de gronden voor deze wo ningen door de project-ontwikkelaars moeten worden overgenomen vóórdat met de bouw in de andere sectoren wordt begonnen. Zijn voorstel 75 vrije- sectorwoningen in te wisselen voor een fors aantal Van Dameenheden werd door de wethouder te voorbarig gevon den. Ik kan ook niet in de toekomst kij ken, zei de heer Van Dongen ongeveer, laten we eerst eens met de voorgestelde plannen beginnen. PvdA-fractievoor- zitter F. IJmkers zei gerust te zijn over het plan omdat er veertig procent meer woningen in komen dan oorspronkelijk werd gedacht. Volgens mevrouw ir. T. C. Kiers (D'66) zouden wel eens veel kopers van buiten de gemeente naar de nieuwe woonwijk kunnen komen. Leidschendam zou voor de vrije-sector en premie-B-woningen te weinig lief hebbers hebben. Wethouder J. M. Kranenburg van volkshuisvesting deelde tenslotte mee dat de bouwplannen voor de woningen de komende maanden, samen met de woningbouwverenigingen, aan de be volking zullen worden aangeboden. Handtekeningen Bij hét spreekrecht werden door een vertegenwoordiger van de Socialisti sche Partij 150 handtekeningen aange boden naar aanleiding van de veront reiniging van het terrein van de voor malige verffabriek Titanine aan de Oostvlietweg. De SP-man eiste onmid dellijke bekendmaking van de op het terrein aangetroffen chemische stoffen, bekendmaking van alle verdere gege vens uit het TNO-rapport en van de ge volgen voor de volksgezondheid. Het gemeentebestuur zou voor de bewoners van 't Hert en omgeving (Leidschen- dam-Zuid) een bijeenkomst moeten be leggen waarop alle mogelijke inlichtin gen zouden worden gegeven. Burgemeester en wethouders hebben vorige week laten weten dat de rappor ten van TNO eind deze maand open baar worden gemaakt en dat dan ook een vergadering van de commissie voor openbare werken en ruimtelijke orde ning over deze kwestie zal worden ge houden. Een bewoner van de Tol, ook al in Leidschendam-Zuid, stelde het ge meentebestuur een schade-eis van 50.000 gulden en een bezwaarschrift op het bestemmingsplan in het vooruit zicht. Het gemeentebestuur blijkt na melijk via een advertentie in een Haags dagblad de ruimte onder het nieuwe bejaardencompex voor kantoor of toon zaal te huur hebben aangeboden. De feitelijke bestemming zou, volgens spreker, school-, wijk- of vereniginsge- bouw zijn. Bovendien zou parkeerruim te voor zestig auto's zijn aangeboden terwijl 1500 vierkante meter groen voor in- en uitritten zijn bestemd. De inspreker vroeg zich af wat de omwo nenden waaronder bejaarden en schoolkinderen, met deze wijziging van het bestemmingsplan aan moeten. jCO GSTGEEST De prof. dr. Leo Kannerschool voor bui- gewoon onderwijs in Oegstgeest wordt na Pasen uitge- ld met drie gewone lokalen, een handenarbeidlokaal en ast ruimte. Het gaat om geprefabriceerde lokalen, waar rigens wel voor wordt geheid en die bedoeld zijn om per cent te blijven staan. De lokalen worden achter de ooi aan de Endegeesterstraatweg 26 gebouwd. De uitbrei- is voor de afdeling Voortgezet Buitengewoon Onder van de school. In verband daarmee kunnen twee flats, waren gehuurd van het kinderpsychiatrisch ziekenhuis ium en werden gebruikt als dependances weer worden aten. wee flatjes waren een tijdelijke oplossing voor de ruimtepro- len van de school. Het aantal aanmeldingen neemt lahg- n toe en dat werd aanvankelijk door de twee flats opgevan- Het Ministerie van Onderwijs verleende uiteindelijk toe- iming voor de uitbreiding van de volledig zelfstandige Leo nerschool, die straks 95 leerlingen zal tellen, -eo Kannerschool is een school voor zeer moeilijk opvoedba- inderen (ZMOK). De school werd elf jaar geleden opgericht >egon toen met één klasie, maar dat is inmiddels uitgegroeid legen klassen en dat zullen er tien worden als de uitbreiding oltooid. De kinderen zijn globaal opgedeeld in drie groepen, is een afdeling voor zeer jeugdigen, waar kinderen in de iterleeftijd vanaf vier jaar worden opgenomen. Deze afde- bestaat uit twee klasjes. Het is van groot belang de proble- bij de kinderen tijdig te onderkennen. Wanneer ze vroegtij- door de school worden opgevangen is de kans groot dat ze het gewone onderwijs kunnen gaan volgen, grootste afdeling is de kernafdeling (ongeveer 50 kinderen), te vergelijken is met de lagere school. Het onderwijs is het- de, maar meer individueel gericht. Dartoe zijn de klassen klein gehouden. Het verschil zit vooral in de aanbieding en itleg van de leerstof. Ie afdeling Voortgezet Buitengewoon Onderwijs zitten leer- en van 12 tot 17 jaar. Het gaat soms om kinderen die de zes das van de lagere school hebben doorlopen maar nog niet ir zijn om naar het vervolgonderwijs te gaan. Ze hebben bij- rbeeld te veel hiaten in de leerstof of kunnen qua gedrag een ere scholengemeenschap niet aan. Voor deze kinderen is een dale groep binnen het VBO samengesteld. Ze krijgen een speciale aandacht en als alles goed gaat kunnen ze daarna de overstap maken. Verder probeert de afdeling VBO kin- in op te vangen die in de puberteit hevige moeilijkheden jen, die niet naar school gaan, veel spijbelen, niet weten wat net hun leven aanmoeten. Op de Leo Kannerschool krijgen ie tijd om tot rust te komen en worden ze begeleid naar ntueel vervolgonderwijs. Dat van van alles zijn, technische »1, huishoudschool, MAVO, LEAO en VWO. Het fraaie pand aan de Geverstraat dat enkele jarén ge leden in verband met ruimteproblemen door de school moest worden verlaten. De redenen waarom kinderen moeilijk opvoedbaar zijn lopen sterk uiteen. Het kan variëren van factoren in het mileu waarin het kind opgroeit tot hele lichte hersenafwijkingen. Het gedrag mondt bijna altijd uit in slechte schoolprestaties, wanhoop van de leerkrachten en vaak ook wanhoop van de ouders. Deze moeilijkheden beginnen vaak al in de kleuterperiode, waardoor het kleuteronderwijs slecht wordt gevolgd of gemist. De kinde ren kunnen heel onzeker zijn, vaak erg angstig zijn en durven hun mond niet open te doen. Zij hebben de neiging zich te isole ren en slapen vaak slecht. Andere kinderen zijn juist chaotisch en onrustig. Ze kunnen zich niet concentreren en maken overal een „rotzooitje" van, tot grote ergenis van de omgeving. Sommi gen zijn erg agressief en sterk overheersend. Het is van groot belang dat het afwijkende gedrag tijdig wordt onderkend". Via huisarts en Medisch Opvoedkundig Bureau kan het kind worden doorverwezen naar bijvoorbeeld het ZMOK- onderwijs. De prof. dr. Leo Kannerschool houdt op woensdag 8 april een open dag. Vanaf 9.15 uur kan de school, die normaal in bedrijf is, worden bezocht Er wordt een korte toelichting gegeven en er kunnen vragen worden gesteld. De school aan de Endegeester- straatweg 26 is bereikbaar met bus 43. et Waterbos nei open NSBURG Het open- 'tbad van golfslagbad Waterbos" zal, wan- het weer dit toelaat, za- «g 2 mei weer opengaan, voorverkoop van zwem- onnementen voor hel loopt buiten verwach-1 goed. De voorverkoop tijdens welke abonne ren voor het buitenbad sterk gereduceerde s te krijgen zijn, loopt en met 4 april en deze pe-j le wordt niet verlengd, deelde de voorzitter vanl zwembad, mevrouw De is gisteravond tijdens de emene ledenvergadering Voorts deelde mevrouw De Haas mee dat het college van B en W een hinderwetvergun ning heeft afgegeven. Hieraan zijn wel voorwaarden verbon den. Muziek mag niet via de luidsprekers uitgezonden wor den. Desondanks hebben be woners van de Wilgenlaan be roep tegen het verlenen van de vergunning aangetekend bij de Kroon. Wanneer het buitenbad open gaat, zal het voorzien zijn van een warmte- of energiedeken. Deze energiebesparende maat regel is genomen, nadat van het ministerie subsidie is ont vangen. De staatssecretaris van ruimtelijke ordening is ge vraagd de deken officieel in Êebruik te stellen. Het Rijns- urgse zwembad is een van de eerste baden in Nederland die een dergelijke voorziening' heeft getroffen. LEIDERDORP Het Leidse automobielbedrijf Oudshoorn sloeg vandaag de eerste paal voor een nieuw bedrijfspand aan de Touwbaan in Leiderdorp. De firma Oudshoorn is een familiebedrijf en de paal werd daarom in eendrachtige sa menwerking geslagen door de oudste en de jongste telg van de familie, grootmoeder en jongste kleinzoon Oudshoorn. Het nieuwe gebouw, dat een showroom en een werkplaats om vat komt te staan in het hoekje achter de Leidse Onderwijs In stellingen. Het parid beslaat 1400 vierkante meter en komt in de plaats van de huidige garage aan de Rooseveltstraat in Leiden. De firma heeft ook nog een bedrijfspand aan het Levendaal in Leiden. Dat laatste blijft gehandhaafd. Het garagebedrijf wilde aanvankelijk in Leiden uitbreiden, maar moest later toch uitwij ken naar Leiderdorp. Bij de firma Oudshoorn zijn twintig men sen werkzaam, een aantal dat vermoedelijk na de bouw van het nieuwe bedrijfspand nog zal worden uitgebreid. De oudste Inwoonster van Warmond vierde gisteren haar 96ste verjaardag. Reden genoeg voor muziekvere niging St. Matthias om mevrouw Slkklng-de Vogel In Huize Lldulna een serenade te brengen. Met mevrouw Slkklng genoten alle bewoners van Lldulna en de familie van de Jarige van het optreden van het muziekkorps be geleid door mlnlrettes en majorettes. LEIDSCHENDAM De Leidschendamse gemeente raad is gisteravond rond middernacht akkoord ge gaan met circa 120 bezuini gingsvoorstellen op de be groting voor dit jaar. Deze zogenoemde 5%plus-operatie brengt na enkele door de raad aangebrachte wijzigin gen circa 2.1 miljoen op en de volgende vier jaren tel kens nog eens rond 2 mil joen gulden. Een van de wijzigingen betrof de voorgestelde bezuiniging van bijna 70.000 gulden op de subsidies voor het jeugd- en jongerenwerk. Op voorstel van de PvdA werd dit bedrag te ruggebracht tot 45.000 gulden. Tégen stemden slechts de VVD-fractie plus de twee CDA-wethouders. Een PvdA- voorstel de korting op de sub sidie voor de niet op ruim 1 stellen maar op 15.0 kreeg slechts de steun van de éénmansfractie van D'66. Bij het spreekrecht had voorzitter C. Stolk van de Raad voor Jeugd- en Jongerenaktivitei- ten de raad voorgerekend dat het jeugd- en jongerenwerk niet 5% maar 30% zou moeten inleveren "omdat ook de in 1980 beloofde beroepskracht nog steeds in de ijskast staat". Gezien de achterstand-situatie waarin, volgens de heer Stolk, het jeugd- en jongerenwerk verkeert "en waar wij nog steeds niet uit zijn" zou dit werk al jarenlang hebben in geleverd. Op voorstel van het CDA zal verder de betalingsregeling van de tuinders voor de ener giekosten opnieuw worden be keken. In afwijking van de standaardovereenkomst met grootverbruikers hoeven tuin ders nameliik pas te betalen op de vijftiende van de maand volgend op die waarin de nota is verzonden. Als de zestig Leidschendamse tuinders, net als overigens de kleinverbrui kers, binnen twee weken na factuurdatum zouden gaan be talen, zoals b en w hadden voorgesteld, zou hiermee jaar lijks 35.000 gulden aan rente worden bespaard. Burgemeester W. F. de Vreeze beloofde de raad voorts dat Leidschendam het initiatief zou nemen óm de gemeenten waarmee de twintig gemeen schappelijke regelingen zijn aangegaan voor te stellen eveneens 5% extra op de uitga ven te bezuinigen. Wethouder Meijer was weinig optimistisch over de komende iaren wat de uitkeringen van het rijk be treft Het nieuwste pakket be zuinigingen van het rijk zal Leidschendam nog dit jaar waarschijnlijk 2 21/2 ton kosten en bovendien zullen de opbrengsten van het energie bedrijf door dalend energie verbruik ook afnemen. MINISTER GINJAAR IN VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN Minis ter Ginjaar van Volksge zondheid en Milieuhygiëne noemde tijdens het politiek café in „De Lindehoeve" het milieubeleid gewoon een overlevingsbeleid. De mi lieuproblematiek beperkt zich niet tot de giftbelten. Rond 1960 kreeg Nederland echt te maken met milieu problemen en dat resulteer de in 1971 tot de oprichting van een apart ministerie. De uitvoering van de diverse wetten berust veelal bij ge meenten en provincies. Vooral bij de milieuhygiëne is sprake van een gegroeide decentralisatie, waarvan de minister een groot voorstan der is. Het beleid is over het alge meen dat niet alles direkt ver boden kan worden wat ver vuilend werkt Ook de fietser werkt mee aan de vervuiling chroomd stuur. De taak van de overheid is te zorgen dat de vervuiling binnen de perken blijft Daarom worden er gren zen gesteld, wordt er gewerkt met vergunningen en wordt gekeken naar de mogelijkhe den voor ieder om aan de ge stelde voorwaarden te kunnen voldoen. Het principe is dat de vervui ler moet betalen. Maar het kan zijn dat een bedrijf onevenre dig hoge kosten krijgt om de vervuiling tegen te gaan en dan pas zal de overheid bij springen op financieel gebied. Minister Ginjaar wees erop, dat men zich niet moet blind staren op de situatie van nu, maar dat voorkomen moet worden dat men in de fouten van het verleden vervalt. Het milieubeleid mag geen luxe zijn, die de overheid alleen kan voeren tijdens voorspoed. Milieubeleid moet ten alle tij den gevoerd worden en dat vraagt vele financiële offers. Het bedrijfsleven betaalt ge middeld 4 miljard gulden per jaar, daarnaast is er rond 800 miljoen gulden dat binnen komt door middel van heffin- Sn ondermeer op de benzine, het politiek café ontstond na de inleiding van de minis ter een aangename discussie, waarin de meningen niet tot elkaar kwamen mede door de Socialistische Partij^ die indivi duele heffingen vervangen wil -zien door overheidsbetalingen. Volgens de minister moeten alle heffingen zichtbaar blij ven voor de burger. De juiste en meest doeltreffende contro le kan nog steeds uitgevoerd worden door gemeente en pro vincie, want deze staan dienter bij de burger, die direct of in direct aoor de aanschaf van bepaalde produkten voor de vervuiling kan zorgen. HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudse N.B. de J. is gister- imorgen omstreeks 10 uur met een verbrijzelde ringvingt overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. |De man was met zijn vinger tussen een giertank gekomen. De arbeidsinspectie is van het longeval op de hoogte gesteld. Najaarsbeurs in Noordwijk NOORDWTJK Het KINA- comité van de Noordwijkse Ondernemersvereniging denkt aan het houden van een najaarsbeurs voor de Noordwijkse middenstand in hotel „Noordzee" aan de Koningin Wilhelmina Bou levard. Het hotel heeft een zeer ge schikte accommodatie met verschillende lokalen en de prijs per vierkante meter ligt lager dan in andere gelegenhe den. Alleen er moet bij de middenstand voldoende belangstelling voor een derge lijke beurs bestaan en men j:_„1# Aanvankelijk had het KINA- comité een voorjaarsbeurs op het oog in de tennishal aan de Duinweg. De organisatie bleek echter niet eenvoudig. Tijd, vorm en reclame leverden problemen op. Toen ook nog de animo bij de winkeliers ge ring bleek, had het comité van dit initiatief afgezien. Wassenaar stelt besluiten over woning bouw uit WASSENAAR De Wasse- naarse raad heeft gistera vond besloten nog geen be slissing te nemen over het aanwijzen van woningbouw locaties. Met name de loca tie de Hoge Klei (300 wonin- *gen) leverde grote proble men op. WD en CDA (16 van de 21 raadsleden) wil den het coUege tijd geven, de door het CDA ingediende „ingrijpende" compromis voorstellen nader te bekij ken. Tot ergernis van PvdA, D'66 en mevrouw Van der Heiden (Onafhankelijk), die de „slechte voorbereiding" van het CDA hekelden. Er liggen plannen om 800 hui zen te gaan bouwen. Deze 3 kleine partijen verwij ten het CDA, de kool en de geit te willen sparen. Zij wil len een duidelijke keuze voor de woningzoekenden maken en voorlopig alle door het col lege, voorgestelde locaties aan wijzen als woningbouwbestem- ming. CDA-woordvoerder Schelhaas stelde in zijn betoog ook nadrukkelijk de woning nood centraal. CDA-fractielei- der Van Rij zei echter geen ge dwongen onteigening van Hoge Klei grond te willen toe passen. Als compromis stelde hij daarom voor te gaan bou wen op de al door de gemeente gekochte gronden. Op redelijk korte termijn zou dan op eén strook 150 woningen in de so ciale sector kunnen worden gebouwd. Dit plan kon voorlo pig nog geen steun van de an dere partijen krijgen. De WD is zonder meer tegen bouw op de Hoge Klei. Vol gens woorvoerder A.F. Coche- rèt moet Wassenaar groen blij ven. „Wassenaar is vol". (Hij haalde zich met zijn betoog overigens de irritatie van de 3 kleine partijen op de hals) Naar zijn mening is de wo ningbehoefte van 1150 perso nen niet voldoende aange toond. Verder vond hij, dat woningbouwlocaties aan een 16-tal criteria moeten voldoen. Bellesteijn, Kerkehout en het Itracé van de Noordelijke jRandweg kunnen bekeken iworden, aldus Cocherét.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7