Ingeland wordt steeds elangrijker voor afzet loemen en planten Veertien „vervangers" staan klaar om bedrijven van zieke tuinders over te nemen tIJNA TIEN JAAR WESTLANDSE IEDRIJFSVERZORGING DALENDE PRIJZEN BIJ KOMKOMMERS PRODUKTIE GROOT, PRIJZEN SLECHT GLADIOLENTELERS MOETEN PAS INHOUDEN JD EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 30 MAART 1981 AALDWIJK Het moet k>r de tuinders in het Jestland een hele gerust- elling zijn, dat zij bij fekte binnen 24 uur een ikbekwame bedrijfsver- rger ter beschikking heb- n. Deze „runt" het bedrijf gen een sterk gereduceer- prijs van ƒ10,- per uur, i twee werkdagen. Toch nog lang niet iedere tuin- ;r doordrongen van de jogelijkheden, die deze 'pverleningsdienst hem St. is in het Westland bijna helft van de tuinders aan- loten bij de vereniging Be- ijfsverzorgingsdienst West- lid, Maar als het aan het jstuur ligt komt daar snel jrandering in. Daartoe [eft men de inmiddels bijna [n jaar bestaande hulpver- hingsdienst op een profes- jinelere leest geschoeid. Er j vorig jaar een full-time nktionaris aangetrokken, Je iedere dag volledig ter (schikking staat van de le- [n en de bedrijfsverzorgers. ij doet dit vanuit het katt ik or in de bloemenveiling jC.W.S., waar al zeer gerui- tijd het Westlandse hart in deze tuinbouwhulpverle- igsdienst klopt. Op deze inier wordt er op ziekte- ldingen nog attenter dan irheen gereageerd. Werk- rdeler L. Middelburg, die maf de oprichting ook let- ■lijk bijna dagelijks het verdeelt, weet daar dan van mee te praten. jrijfsverzorger 's morgens bij je ene tuinder werkt en i middags alweer naar een nder toe moet". Het strekt ■i>t eer van de vereniging en iieciaal van de werkverde ler, dat zieke leden nog nooit lui op het rekest hebben ge lregen. Zij zijn altijd verze- lerd van hulp. Behalve voor iulp bij ziekte worden de be- [rijfsverzorgers ook ingezet hulp bij vakantie, meer tuinders doen Jveneens een beroep op deze 'd/enst bij tijdelijke extra drukte op het bedrijf. Hulp fjij ziekte gaat evenwel altijd Werkverdeler L. Middelburg met zijn nieuwe assistent Fr. Voskamp in het nieuwe kantoor aan het werk. Specialisatie In de bijna 10 jaar tijd is deze Westlandse hulpverlenings dienst uitgegroeid van 2 naar 14 bedrijfsverzorgers in vaste dienst. Daardoor ontstond er de mogelijkheid de bedrijfs verzorgers verder te speciali seren. Zij zijn in staat om de onder nemer op het bedrijf te ver vangen. Daarbij wórdt zono dig ook de voorlichtings dienst geraadpleegd. Niet al leen de ondernemer, maar ook bij ziekte van één van de werknemers op het bedrijf, kan een beroep worden ge daan op de hulpverlenings dienst. Alleen voor de onder nemer geldt evenwel de re ductieregeling. Deze regeling houdt in, dat men de be- drijfsverzorger na twee werkdagen tot de eventueel 52e week tegen een sterk ge reduceerd tarief in dienst heeft. Voor het Westland be draagt het uurloon thans ƒ21,-. Het gereduceerde ta rief bij ziekte bedraagt 10,- per uur. Meldt men zich voor 1 oktober voor een nóg lager tarief (vijf gulden), dan is dat uiteraard tegen een hogere premie mogelijk. Vakantie De overheid subsidiëert de hulpverleningsdienst bij ziekte door een bijdrage van 150,- per lid. Voor 1981 en 1982 is deze bijdrage respek- tievelijk 150,- en 125,-. Plaatsvervangend secretaris E. Speerstra van de Coöp. Bond voor Agrarische Be- drijfsverzorging, het over koepelend orgaan waar de Westlandse vereniging bij aangesloten is, deelt mee, dat men tevens ijvert voor een overheidsbijdrage die boer en tuinder in staat stelt enige tijd op vakantie te kunnen gaan. Daarbij kan ondermeer worden gedacht aan vrije weekends, of de mogelijkheid tot het volgen van dagcursus sen. Voorts werd erop gewe zen, dat bij overlijden de re ductieregeling een half jaar van kracht is. Ook in andere tuinbouwgebieden bestaan dergelijke bedrijfsverzor- gingsdiensten, zoals in Zuid- Holland in Ter Aar, de Bol lenstreek, Gouda en Delft. Kantoor Het kantoor van de Bedrijfs- verzorgingsdienst Westland is tussen 8.00 uur en 12.30 uur bemand door de heer Fr. Voskamp, die dagelijks het contact onderhoudt met tuin ders en bedrijfsverzorgers. Verder legt hij zich toe op het werven van nieuwe le den. Het kantoor is gevestigd in kamer 40 van de C.C.W.S. Telefoon: 01740-24306. Het adres luidt: Bed rijf sverzor- gingsdienst Westland, Post bus 553, Honselersdijk. Daar kan men dagelijks terecht voor informatie en hulpver lening. EN HAAG Engeland 11JM11 lijkt in een sterk toene- gerT'sti&ende mate van betekenis worden voor de afzet an de Nederlandse bloe ien en planten. Weliswaar lijft West-Duitsland met ijna het dubbele bedrag Hf tors aan de top staan, maar Hl e jongste gegevens maken og altijd melding van een «port tot een totaalwaar van 55 miljoen gulden de eerste tien maanden an het afgelopen en dat ■lt toch aardig mee. En de _roei is er nog niet uit □een wonder dat met spe- ale Engelse wensen ster- er rekening wordt gehou- let zijn niet alleen de snij- V loemen, maar ook de pot- ianten die in Engeland een oede afzet vinden, waarbij e bloemen met bijna het ubbele overheersen. Vol- ens het jongste rapport van ie Engelse „Retail Business" al de markt voor afzet van ótplanten in een gezond impo blijven groeien. Voor e eerstvolgende vijf jaren 'ordt een verdubbeling van e markt verwacht. Over het ifgelopen jaar is een potplan- enomzet van rond de 100 miljoen Eng. pond bereikt. In ie periode van 1973 tot en net 1978 nam deze omzet toe 'an 20 miljoen tot 50 miljoen x>nd. Vermeld wordt dat er bijzondere belangstelling 'oor exotische planten be- itaat. Deze trend zou het ge- 'olg zijn van toenemend ge- >ruik van potten en bakken iet watervoorziening. Ver- Wacht wordt ook dat nieuwe variëteiten geïntroduceerd zullen worden en meer aan dacht besteed aan veel ge vraagde soorten. De verkoop vindt voor 30 procent plaats middels de kwekers, groente winkels nemen 20 procent voor hun rekening, de mark ten 15 procent. De bloeme- nuitvoer door ons land nam het afgelopen jaar naar Enge land toe met bijna 80 procent, gevolgd door Amerika bijna 50 procent en Frankrijk 24 procent. Redelijk Door de V.B.N. wordt de ex- portgroei over het afgelopen jaar bevredigend genoemd. De procentuele groei naar landen als Canada en Italië was redelijk, maar de waarde daarvan is van te weinig be tekenis. Teleurstellend wordt de exporttoename van Noor wegen genoemd. Terug naar Engeland. Het vakblad „Flo wer Trades Journal" consta teert dat er in Groot-Brittan- nië weliswaar géén teveel aan importbloemen momen teel aanwezig is, maar vindt het toch wel nodig dat de En gelse kwekers en handelaren nauwer gaan samenwerken om de winterverkoop te sti muleren, door sterker pro motie-activiteiten. Uit Neder land worden méér snijbloe men verwacht. Geconsta teerd wordt dat vorig jaar, zoals bekend, Israël die in voer wat beperkt heeft om daardoor de prijs te stimule ren. Gezien de sterke toena me van de bloementeelt in Israël is het mogelijk dat die export weer zal gaan toene men, mede als gevolg van het nieuwste systeem inzake bloemenvervoer per speciale vliegtuigeh, dat afgelopen seizoen bevredigend werkte. Maar ook de Nederlandse kwekers en handelaren zit ten niet stil. Het „Marketing Team" van de C.C.W.S. te Honselersdijk wekt in het jongste Contac torgaan de kwekers op om, gezien het aantal kopers dat iedere dag in de veilingban- ken aanwezig js, een sterke vergroting van het assorti ment toe te passen. Zo koopt een deel van het aantal kopers aan de C.C.W.S. nog steeds tulpen op andere vei lingen middels de commissio nairs. Goede zaak „Het is een goede zaak voor beide partijen indien de kooplieden op de C.C.W.S. tulpen kunnen kopen door onze leden geteeld. Voor de narcissenbloemen ligt deze sitiiatie vrijwel gelijk, met dit verschil, dat er veel minder narcissen worden aangevoerd dan tulpen, zowel relatief als absoluut. Gezien het aantal kopers dat dagelijks op de tribunes aanwezig is, kan te recht worden gezegd: „Nar- cissekwekers, dè koopman wacht op u", aldus het or gaan. Geconstateerd wordt dat voor tulpen, zowel bollen als bloemen, Nederland het produktieland is. De kwali teit van onze tulpebloemen is toonaangevend en dit pro- dukt wordt naar alle landen geëxporteerd. Voor narcissen ligt de situatie duidelijk an ders. Narcissen, zowel bollen als bloemen, worden op grote schaal in Engeland geteeld. Xn Engeland worden meer bollen geteeld dan in Neder land. De bollen zijn over het algemeen van goede kwali teit, hoewel de keuring op ziekte niet bijzonder scherp is. Per ton geven Engelse bol len meer bloemen dan de Hollandse bollen. In Enge land worden ook veel narcis- sebloemen geteeld. Ongeveer een derde van de totale pro- duktie werd vorig jaar geëx porteerd naar het vaste land van Europa. Een groot ge deelte van die export gaat rechtstreeks naar Nederland se handelaren. De export varr narcissebloemen vanuit En geland is dit jaar beduidend verminderd door de sterke stijging van het Engelse pond. Vorig jaar was het pond ongeveer vier gulden waard, thans moet daarvoor viif gulden worden neerge teld. Wanneer een Engelse kweker voor tien bos narcis sebloemen vorig jaar twaalf gulden kreeg, had hij drie pond in handen. Wanneer dezelfde narcissen nu weer die twaalf gulden opbrengen, vangt de Engelse kweker twee pond veertig. Prijs De prijs van de narcissebloe men hangt dus af van de om vang van de Nederlandse produktie, maar ook van de grootte van de Engelse im port, die weer afhankelijk is van de hoogte van het pond. Afgezien van deze waarde van het Engelse pond, is een vergfoting van de narcisse bloemen op de C.C.W.S. noodzakelijk", zo wordt door genoemd „Marketing Team" geconstateerd. Het keuren van komkommers op de auto In de afgelopen week daalden de kom- kommerprijzen vrij pittig. Bij de lichte sorteringen was het prijsverval het grootst. De 51-ers bleven nog boven een gulden per stuk hangen. Bij de sortering 36/41 was er sprake van een prijsverval van 46 cent per stuk, waardoor de prijs op 76 cent kwam te liggen. Bij de sortering 31/36 daalde de gemiddelde prijs van 1,07 per stuk naar 59 cent. Niet geringe prijsverschillen dus. Zoals reeds in voor gaande artikelen gemeld, moest de kom- kommeraanvoer door het aanhoudende donkere" weer, pas op de plaats maken, er was zelfs sprake van een terugval in de aanvoer. Als gevolg hiervan trokken de prijzen toen aan. Inmiddels is er meer groei in de gewassen gekomen en de pro duktie vertoonde weer een opgaande lijn. Er was echter ook een oplering in de ex port van Griekse komkommers waar te nemen op de West-Duitse markt. Roeme nië levert echter minder komkommers, 'terwijl er van Bulgaarse zijde een wat gro ter aanbod is. De markt was de afgelopen week dus ruimer van komkommers voor zien. Door dit groter geworden aanbod moest er ingeleverd worden, met het bo vengenoemde resultaat. In de komende week zal het aanbod verder toenemen. Er moet daarom op wat lagere prijzen gere kend worden. De prijs lijkjt niet beneden de prijs van vorig seizoen te dalen. Tomaten Bij de tomaten was er sprake van een te genovergestelde ontwikkeling. De prijsda ling zette niet door, de prijzen trokken eind vorige week zelfs aan en kwamen dit seizoen voor het eerst boven de prijs van vorig jaar te liggen. Vorig jaar ging het to- matenseizoen met uitzonderlijk hoge prij zen van start. Voor een kilo A-I-exportto- maten werd er in de eerste weken van maart een prijs betaald die tussen de 6,50 en 7,50 lag. Dit seizoen, bij een groter aanbod, lag de prijs bijna een gul den beneden de prijs van vorig seizoen. Tégen het eind van de vorige week werd er voor een kilo A-I-export 5,66 betaald. Vorig jaar lag dé prijs op 4,95 per kilo. De vraag rijst, waardoor werd dit prijs herstel nu mogelijk? Als er gekeken wordt naar de invoer van tomaten in West-Duitsland, dan valt het op dat de ex port van Marokko in de week van 9 t/hi 14 maart gegroeid was naar 993 ton. In de week van 16 t/m 21 maart viel de export nagenoeg geheel stil en werd er slechts 30 ton geëxporteerd. Daarnaast was er een terugval in de export van de Canarische eilanden en Israël. Er ontstond dus meer ruimte op de West- Europese markt en daar heeft de Holland se tomaat duidelijk van kunnen profite ren. Het is echter nog te voorbarig om er vanuit te gaan, dat deze marktsituatie de komende week zal voortduren. Zoals ge woonlijk is het dus afwachten geblazen. De vleestomaten liepen ook in prijs op, de sortering BBB bracht 6,81 per kilo op. Sla De lichte sorteringen bij de sla moesten het de afgelopen week flink ontgelden. De sortering 11/14 kg daalde van 46 cent naar 20 cent per krop. De zwaardere sor teringen konden zich redelijk handhaven, ook al daalde de prijs met enkele centen, de zware sla bracht gemiddeld 64 cent op. De prijsdaling bij de lichte sla kan vóór een belangrijk deel op rekening van En geland geschoven worden, want dit land toonde een afnemende belangstelling voor het Hollandse produkt. De cpncurrentie op de Westduitse markt is iets groter ge worden door de toegenomen export van België, daarnaast was er sla uit Roemenië, Italië en zelfs 4 ton uit Polen. Het ziet er naar uit dat het hoogtepunt in de aanvoer van glassla voorbij is en dat het aanbod gaat afnemen. Als gevolg hiervan zal de prijs de komende week niet veel verande ren. Overige gewassen De groei zit thans goed in het aanbod van spinazie, dit kwam ook in de prijs tot uit drukking. Eind vorige week lag de gemid delde prijs op 1,62 per kilo, terwijl de week ervoor de prijs op 2,51 lag. De aanvoer neemt verder toe en de prijs blijft dalen. De andijvieprijs wist zich de afgelo pen week toch nog weer te handhaven, de prijs schommelde rond de drie gulden per kilo. Door een toenemend aanbod ziet het ernaar uit dat'de prijs de komende week zal gaan dalen. Ook prei werd in de afge lopen week nog steeds goed betaald, de gemiddelde prijs lag op 2,17 per kilo. Voor de komende week wordt er op een lagere prijs gerekend. Radijs moest in de afgelopen week inleveren, de gemiddelde prijs daalde van 1,18 naar 92 cent per bos. Door een groter wordend aanbod zal de prijs verder dalen. Het aanbod van bloemkool wordt wekelijks groter. De ge middelde prijs voor dit gewas lag op 3,70 per stuk. Voor importkool uit Frankrijk werd er op de groothandelsmarkt 2,63 per stuk betaald. De aanvoer van koolrabi valt tot op heden kleiner uit dan vorig sei zoen. Als gevolg hiervan bewegen de prij zen zich op een hoger niveau. Eind vorige week werd er 1,20 per stuk betaald. Er waren afgelopen week 2.278.460 tro- sanjers, precies het dubbele van vorig jaar. Vandaar de prijsdaling. Een topper is ook de freesia wat aanvoer betreft. Afgelopen week bijna 15 miljoen, hetgeen een mil joen méér is dan vorig jaar. Dat drukte ook hier een stempel op het prijsbeeld; ge middeld nu 17 cent, vorig jaar 23, hoogste prijs was op vrijwel gelijk niveau. Aan de freesia wordt momenteel op allerlei ma nieren bijzonder aandacht besteed, zodat de kans tot verder uitbreiding niet ón waarschijnlijk lijkt. Uiteraard is er meer variatie gekomen in het aanbod van bloe men en planten. Het vooijaar draagt daar toe het aandeel bij. Er waren slechts enkele uitzonderingen in de vrij algemene prijsdalingen. Dat betrof onder meer de irissen, lelietakken en gro te rozen, waarvan eveneens bijna de helft méér werd aangevoerd dan vorig jaar, maar niettemin de prijs op peil wist te houden. Van de gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vo rig jaar vermelden we: Amerikaanse an jers 28 (37), trosanjers 28 (36), anthurium 1,88 (2,08), snijgroen 24 (24), jaarrond- troschrysanten 59 (72), freesia 17 (23), ger- bera 23 (33), gladiolen 24 (43), irissen 18 (27), leliekelken 45 (58), lelietakken 67 (59), cymbidium groot 42 (54), idem klein 10 (29), rozen groot 47 (46), idem klein 32 (34), sonia 39 (42), belinda 27 (32), red gar- nette 25 (26), tulpen 16 (22). Wat de import importbloemen betreft ook hier een verdubbeling tot bijna 500.000 stuks en opbrengst van bijna 232.000 gul den. De anjers waren weer talrijk en hier eveneens een prijsdaling, van gemiddeld 46 cent vorig jaar tot 25 nu. De Israëlische statice blijft met 45.000 stuks nog onder de hoeveelheid van vorig jaar met een wat lager prijs. De aanvoer van potplanten en perkplan- ten neemt snel toe. De aanvoer van hor tensia komt aardig op gang en er is een behoorlijke prijsvorming. In het algemeen kan nog een toename van produkten worden verwacht met goe de kwaliteit. Uitéraard beperken de kwekers de ver warming nu de zon zich nu en dan laat zien. Dat is óók nodig om de aanvoer wat af te remmen. De C.C.W.S. zal binnenkort een nieuw beeldmerk invoeren, door toevoegen van het woord „bloemenveiling". Dit gebeurt omdat in algemeen de vier letters onvol doende het bedrijf omschrijven. Het wordt dan: „Bloemenveiling Westland CCWS, Naaldwijk, Holland". De produktie van bloemen en planten was afgelopen week groot, de prijzen waren erg slecht. Zo is in een enkele zin de toestand ge schetst aan de C.C.W.S. en het zal aan an dere veilingen in ons land weinig anders zijn geweest. Een produktie van 43.911.600 bos of stuks, opbrengst 15.388.209,78 afgelopen week tegen vorig jaar zelfde" tijd produktie van 33.371.209 en opbrengst van 14.016.945,60. In woorden: rond de 10 miljoen méér pro duktie leverde een goed miljoen gulden méér op. De handel klaagt over moeilijke afzet van de produkten, zonder weinig aanwijsbare oorzaken. Of de aangevangen lente daarin wijziging zal gaan brengen, moet worden afgewacht. Erg hoopvol laat het zich alle maal niet aanzien. En dat met de toene mende kostenstijging. Enkele, produkten schoten er afgelopen week uit. Dat is het geval met de Neder landse trosanjers waarvan er 50 procent meer kwamen dan in dezelfde week van het vorig jaar. Maar met de prijzen ging het dan ook slecht, die waren nu gemid deld 28 cent, met als hoogste 55 cent, te gen gemiddeld 36 cent vorig jaar en hoog ste 1,40. Daar zit dus nogal verschil tussen! De gladiolen zitten voor een groot deel weer in de grond. Hoeveel hectaren zullen de kwekers geplant hebben? Dat is voor zeer velen een vraag, maar voor heel wei nigen een weet. Waar het om draait is het punt: hebben de kwekers hun verstand gebruikt en minder opgeplant dan vorig jaar? Men mag het allemaal maar hopen! Want als men de prijzen ziet die de kwe kers in de afgelopen maanden voor hun leverbare knollen hebben gemaakt, dan is er waarachtig geen reden geweest om aan uitbreiding van de beplante oppervlakte te denken. Op de keper beschouwd be taalde de export voor vele cultivars te weinig. Hoe merkwaardig het ook mag klinken, als er een vermanend vingertje moet wor den uitgestoken, dan kan die vinger al leen maar gericht worden op de produ centen zelf. Immers: als zij er maar voor zorgen dat het aanbod binnen de perken blijft en meer aandacht gaan schenken aan de kwaliteit, dan is er geen kou aan de lucht. Zo simpel ligt dat! Want de gla diolen uit Holland worden verkocht „all over the world" tot in de landen van Zuid-Amerika en Hongkong toe. Waar ligt de grens van het areaal? Hoe ver kan men gaan zonder het risico te lopen door het plafond te prikken? Hoewel dat alles niet met een schaarje valt te knippen, hebben de resultaten in het afgelooen de cennium wel aangetoond dat kwekerij en handel het best gebaat zijn met een areaal dat niet ver boven de 2000ha ligt. Men heeft dus maar te zorgen dat de beplante oppervlakte in deze koers blijft en een goede boterham is verzekerd. Maar de vriendelijke theorie blijkt niet zo gemak kelijk in praktijk om te zetten. Het blijkt uiterst moeilijk om de kwekers na een pe riode waarin schaalvergroting als de re medie voor alle kwalen werd aangeprezen weer een stap terug te laten doen. De kwekers hebben geïnvesteerd in grote schuren, zware machines met een grote capacitéit, etc. En die zijn alleen maar rendabel bij grote oppervlakten. Zo veel te lager de prijs wordt, zo veel te meer men moet gaan telen om de race vol te houden, alleen op die manier kunnen de kosten per knol zo laag mogelijk gehou den worden. Gladiolentelers moeten streven naar areaalbeheersing. Dat de kwaliteit van de gladiolen er door al dat mechanisch geweld vaak niet beter op is geworden, leek men tot nu toe maar op de koop toe te nemen. De slogan „niet meer, maar beter" zal wellicht nog lang moeten opklinken, voor het roer omgaat. Want de tijd dat de gladiolen zullen gaan vallen onder het Landbouwkwaliteitsbe- sluit Bloembollen ligt nog in de toekomst. Men heeft voorlopig de handen al vol aan de irissen, de tulpen en de lelies. De gla- diolenkwekers zouden moeten beginnen bij de kralentelers. Kralen dat zijn piep kleine en jonge rolronde knolletjes, waar van er vele honderden op een kleine op pervlakte gaan. Het problematische is dat de kralen die nu in de grond zitten, dit najaar niet als leverbaren gerooid zullen worden. Dat zal pas in de herfst van 1982 het geval zijn. Een beleid gericht op de toekomst zal dus moeten starten bij de kralentelers van gladiolen. Daar zal men moeten beginnen met de pas in te houden. Hoe gemakkelijk lijkt dat als men weet dat het aantal grote kralentelers op de vingers van twee handen is te tellen. Maar hoe moeilijk is het dat kleine clubie op één lijn te krijgen. In 1978 leek het de goede kant op te gaan. Toen staken de kralentelers na een initiatief van de Ne derlandse Gladiolus Vereniging de kop pen bij elkaar en gaf men gevolg aan het verzoek de status quo te handhaven. Met andere woorden: plant niet meer kralen op dan in het jaar daarvoor. Het meren deel van de kralentelers heeft zich aan die afspraak gehouden. Niet allemaal, maar daar zal het bestuur van de Ned. Glad. Vereniging zelf ook niet op gerekend heb ben. Men kent zijn pappenheimers! Er waren „handige" jongens die kralen plantten, maar ze opgaven als pitten (een iets grotere maat) en die vielen niet onder de vrijwillige beperking. Er is ook een ge val geweest van een teler die zijn kralen in België liet opplanten. Daar vielen ze buiten de controle van de Bloembollen keuringsdienst, die in opdracht van de, NGV de gladiolenstatistiek samenstelt. Er zijn nu eenmaal altijd lieden die menen dat afspraken alleen maar worden ge maakt om ze vervolgens minzaam te ver geten..., Niettemin had de actie van de NGV een redelijk succes en daar voeren teelt en handel wél bij. Een poging om, wat het kralenareaal betreft, de vinger' constant op de pols te houden, viel echter niet in goede aarde. Het gevolg laat zich raden: men is nu weer even ver als in 1978. En in het afgelopen seizoen kregen de kwe kers voor vele cultivars te weinig om ren dabel te kunnen draaien. Men zit gevan gen in de cirkelstruktuur, waar in feite het gehele bloembolenvak mee worstelt. En breek er maar eens doorheen! De gla- diolenkwekers namen het voortouw, za gen hun pogingen met succes bekroond en moesten tot hun leedwezen constateren dat de kralentelers na twee jaar weer af haakten. Als het nu bij zo'n klein clubje galdiolentelers niet lukt om de zaak in één wagen te krijgen, hoeveel problemer zullen er dan niet opgelost moeten wor den als men de produkten van veel grote re artikelen - er zijn alleen al ruim 3000 tulpentelers! - op dezelfde golflengte wi> krijgen. Hier zal de waarheid van het Bij belwoord blijken: als het bij het groent hout al zo is gesteld, dan kan men het bij het dorre wel helemaal vergeten....!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9