'ilson: Mountbatten et betrokken bij ilitair complot Mijn land is vóór een olieboycot 11,24% Gervasi: YS hebben solide voorsprong op Sovjet-Unie Hoge rente en uwgeld blijft dagelijks opvraagbaar.* Rustig verloop krakerscongres in West-Duitsland Estlandse dissident overlijdt in kamp Aanslag op VS-gebouw in Giessen Arrestaties in Egypte ENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 30 MAART 1981 PAGINA 7 i Touringo en comfor( lorustarl ochten oj in door 30 - 25 opgave vi voormalige La- stapjes -jrter van Groot-Brittannië, siereizen f ilson, heeft bevestigd, dat endilitairen in 1968 via een lèn en pïfep een einde hebben wil- vondurertfn aan zijn bewind, maar nijff. Prek ten stelligste ontkend, an den l|1979 in Ierland vermoorde itbatten een van de lei- iren van het complot zou st. eft daarmee gereageerd op in Sunday Times. Vol- 99- eing sociale en Ie stabiliteit gens dit blad zouden militairen in 1968 de Labourregering van Wilson omver hebben willen werpen. Wilson heeft dit bevestigd, maar zei ook, dat, toen de betrokken hoge militairen Mountbatten, een aangetrouwde oom van koningin Elizabeth, van hun plannen op de hoogte hadden gesteld, deze hen had weggestuurd. Wilson noemt dit „getuigen van de best mo gelijke instelling van een militair". Sunday Times had een oud-secreta resse van Wilson, lady Falklender, aangehaald. Zij zou verklaard hebben, dat Mountbatton, de laatste onderko ning van India, een drijvende kracht van het complot zou zijn geweest. De hoge militairen wilden Wilson aan het einde van de jaren zestig kwijt, omdat zij vonden, dat Wilson het land naar de afgrond hielp. De contraspio nage (MI-5) kwam er achter en de toenmalige Labourminister van bin nenlandse zaken, James Callaghan, liet een nauwgezet onderzoek instel len, maar niemand is uiteindelijk ver volgd. tei 'den 'zem ien( Ttjü 'it al1 In Enge- iebben zich 364 nde econo- keerd tegen het :he en monetai- r» jtid van de rege- yUiatcher. In een "ef aan mevrouw :t Thatcher en de van financien. ril schrijven de on- l-aars dat hun be- wonomische de rergroot en be- werkt voor de en politieke sta- Tot de onderte- behoren vijf :he adviseurs roegere Britse re- 'pSStn, onder wie No- yf^^swinnaar James itaire politiek van de Britse regering komt eer dat de geldvoor- dt beperkt met als il een terugbrengen iflatie. Itiek van mevrouw heeft tot nu toe ge- ;n daling van de in- productie met negen Voor dit jaar weordt ing van VA procent t. De Britse werkge- ben vanwege dit pro- lies zich eveneens ge- :gen de politiek van Thatcher. Uim\eei ils ilea- raat, Greenpeace-activisten in touw en in de boeien De Greenpeace-activisten Willem Beekman en Christopher Robinson lopen over de Ijsvelden. ZIJ zijn op zoek naar jonge zeehonden om die met onuitwisbare verven te merken, zodat hun huid waardeloos wordt. Het tweetal werd vorige week gearresteerd, omdat het merken verboden Is. BRUSSEL West-Europa, ja de wereldvrede wordt be dreigd door de Sovjetrussi- sche SS-20, de rode vloot be schikt over reusachtige on derzeeërs en de unieke slag kruiser Kirov, het landleger bestaat uit miljoenen goed opgeleide soldaten, steeds meer tanks en alsmaar nauwkeuriger raketten, kortom: de Sovjet-unie be wapent zich op een manier „zoals de wereld nog nooit heeft meegemaakt" en is hard op weg de eerste mili taire mogendheid ter wereld te worden. Dit standpunt van de Ame rikaanse president Reagan wordt echter niet door ieder een gedeeld. Bij voorbeeld niet door Tom Gervasi, ex-officier van de Amerikaanse militaire contra-spionage. Volgens hem hebben de Verenigde Staten sinds het begin van de bewa peningswedloop „steeds een solide voorsprong op de Sov jet-unie bewaard". In het Westduitse weekblad Der Spiegel zette hij onlangs zijn standpunt uiteen. Volgens Gervasi mag men zich niet blindstaren op de kale cij fers. Zos heeft de Sovjet-unie op het moment ongeveer 150 SS-20-raketten geïnstalleerd, maar meer dan een vierde daarvan staat op China gericht en kan West-Europa niet be reiken. Het grootste deel van de 2.586 op West-Europa ge richte raketten zijn geen SS- 20's, maar ss-4's en ss-5's. Het lijke hoogte te komen. Een an der voorbeeld: de Sovjet-unie alleen heeft momenteel onge veer 2,7 miljoen manschappen onder de wapens, van wie 1,8 miljoen in het landleger. De Verenigde Staten daarentegen slechts 770.000. In feite zijn echter 800.000 Sovjet-Russi sche soldaten langs de 9.000 km lange grens met China ge legerd. En bij een totale mobi lisatie zou de NAVO in totaal over 5,2 miljoen soldaten be schikken (waarbij Frankrijk nog niet is meegerekend), het Warschau-Pact volgens Ger- Westen beschikt aan de ande- vasi over 4,8 miljoen. „Boven- re kant in Europa over meer dien", aldus Gervasi, „zijn de dan 7.000 tactische kernkop- V.S. op zichzelf in de andere pen. Gervasi: „zelfs wanneer wapens sterker dan de Sowjet- men de ongelijkheid van het Unie: ongeveer 88.000 man moment buiten beschouwing schappen bij de luchtmacht, laat, zouden de Sovjets in het circa 91.000 manschappen bij ADVERTENTIE NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rente voor de maand april. De NMB Kapitaal markt - Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het eerste nationale krakerscongres van de Bondsrepubliek dat zaterdag en zondag in Münster is ge houden, en waaraan circa 900 huisbezetters uit heel Duits land deelnamen, heeft ondanks een enigszins agressief be gin een rustig verloop gehad. De honderden politie-agenten die verdekt aanwezig waren, hoefden zich niet te laten zien. Journalisten met camera- of bandrecorder werden uit de zaal verwijderd, omdat de krakers vreesden voor mogelijke inbeslagname van het materiaal door de politie en eventueel misbruik daarvan. De centrale eis die op het congres naar voren kwam, was dat er nog massaler verzet moet worden gepleegd tegen de huisves tingspolitiek en de misstanden op dit gebied in de Bondsrepu bliek. Voor het overige waren de deelnemers onderling zeer verdeeld wat doeleinden, benaderingswijzen en strategie, o.a. wat betreft het gebruik van geweld. huidige produktieritme van de SS-20 nog eens 33 jaar nodig hebben om met de bijkomende kernkoppen die wij met of zonder SALT-2 in 1985 in de marine, om over de mari niers nog te zwijgen: daar staan 184.000 Amerikaanse te gen 12.000 Sovjetrussische manschappen. Viola opvolger Videla Generaal Roberto Eduardo Viola (rechts op de voorgrond) is gis teren het nieuwe staatshoofd van Argentinië geworden. Hij wordt hier gelukgewenst door zijn voorganger, generaal Videla (links op de voorgrond). De 56-jarige Viola werd in oktober van het vorige jaar door de junta als opvolger van Videla aangewezen. JA en D'66 AMBASSADE ZIMBABWE: ïn ^«■embargo J AAG PvdA en len bij dat er bij de e kabinetsformatie in gemaakt worden u olie-embargo door lid tegen Zuid-Afri- 1 lA-kamerlid Ter irzitter van de ka de voor buiten en, heeft zaterdag dat Nederland ijveren voor inter- le navolging. D'66- ider Terlouw deelde ening. Zij reageren op het standpunt kabinet dat zo'n :ot niet mogelijk is. Van Agt verklaar- zijn terugkeer uit we dat alle buurlan- Zuid-Afrika tegen ▻embargo zijn, zo- t niet door de inter- le gemeenschap gevoerd en zij geen ijgen om de gevolgen iet hoofd te bieden, an Agt. Ter Beek getuigen tingen van het kabi- politieke onwil. Hij rop dat de Tweede zich sinds 1979 drie ir een embargo heeft roken, maar dat dit erd uitgesteld. Hij »p dat ook Mugabe en olie-embargo is.' ie pleit voor interna- sancties; daaronder k een olieboycot", al- Beek. VV VV BRUSSEL Zimbabwe juicht eventuele economische sancties als een olieboycot tegen Zuid-Afrika toe. Zelf kan het echter niet aan dergelijke acties deelnemen, om dat het economisch volkomen af hankelijk is van het buurland. Dit heeft de plaatsvervangend-ambas- sadeur van Zimbabwe in Brussel, Chadzingwa, dit weekeinde ver klaard. Chadzingwa benadrukte dat zijn land de economische betrekkingen met Zuid-Afrika niet kan verbreken hoewel het dat wel zou willen om dat alle handelswegen door het buur land lopen. De oliepijpleiding van de Mozambikaanse havenstad Beira naar de Zimbabwaanse stad Urritali bijvoorbeeld, die het land recht streeks van olie zou kunnen voor zien, kan nog niet worden gebruikt. De pijpleiding is afgesloten in 1965, toen Ian Smith, ex-president van het voormalige Rhodesië, de onafhanke lijkheid uitriep. De leiding is sinds dien ernstig in verval geraakt. De argumenten van tegenstanders van economische sancties, dat de zwarten in Zuid-Afrika of de Front- lijnstaten, waaronder Angola, Mo zambique en Zimbabwe, te veel zou den lijden onder economische sanc ties zijn vaak weerlegd. Onlangs nog heeft de Zuidafrikaanse bisschop Desmond Tutu, een bekend tegen stander van de apartheidspolitiek, verklaard dat de Westerse landen de economische druk op zijn land moe ten verhogen. „De Westerse landen moeten de zwarten of de Frontlijn- staten niet gebruiken als een alibi om niets te doen", aldus Tutu. De Organisatie van Afrikaanse Een heid, de OAE, heeft donderdag in Tanzania een stategie ontwikkeld om de gaten in het olie-embargo tegen Zuid-Afrika van de OPEC-landen te dichten. Het plan doet een beroep op de Afrikaanse landen om olietankers met bestemming Zuid-Afrika uit de havens te weren en roept Afrikaanse olieproducenten op niet te leveren aan bedrijven die olie vervoeren naar Kaapstad of Durban. In die plannen zijn zijn tevens voor stellen opgenomen om extra olievoor raden aan te leggen voor Zimbabwe, Lesotho, Botswana en Swaziland, die voor olie afhankelijk zijn van Zuid- Afrika, en om Mozambique te steu nen wanneer het olie-embargo van kracht wordt. In dat geval zal het land namelijk veel meer olie dan normaal te verwerken krijgen. Eenzijdige olieboycot Tegenstanders van een eenzijdige olieboycot door Nederland wijzen vaak op het geringe effect dat een dergelijke actie zou hebben. Een on derzoek van het Shipping Research Bureau, dat in het begin van 1980 door het Komitee Zuidelijk Afrika en de Werkgroep Kairos is opgericht, heeft echter uitgewezen dat het Ne derlandse aandeel in de olievoorzie ning van Zuid-Afrika allesbehalve gering is. Het bureau, dat de bewegingen van de internationale tankervaart nauw keurig heeft bestudeerd, komt tot de conclusie dat zeker 150 olietankers havens in Zuid-Afrika hebben aange daan in 1979 en het eerste kwartaal van 1980. Volgens het rapport van het bureau kan van 23 tankers vrij wel zeker worden aangenomen dat ze olie hebben afgeleverd, omdat ze vanuit een olie-exporterend land naar Zuid-Afrika voeren, om daarna weer een ander, soms zelfs hetzelfde, olie-exporterend land aan te doen. Van slechts enkele van deze tankers is officieel bevestigd dat ze ruwe olie hebben gelost in Zuid-Afrika. Het rapport benadrukt echter dat elk van deze 150 tankers die mogelijkheid ge had heeft. Dè handel in ruwe olie kan nauwelijks door de OPEC-lan den gecontroleerd worden, omdat de grote oliemaatschappijen, die de touwtjes in handen hebben, er wel voor zorgen niet op de vingers te worden gekeken; desnoods reist een tanker de halve wereld rond. Het rapport benadrukt dat de transport kosten zo gering zijn in vergelijking met de waarde van de lading, dat zelfs een enorme omweg de prijs voor Zuid-Afrika nauwelijks zou beïnvloe den. Een van de bekendste voorbeelden van tankers die olie hebben gelost in Durban was de door Shell gecharter de mammoettanker Salem. Het schip vertrok eind 1979 met olie voor Italië uit Koeweit. Op volle zee werd de olie echter doorverkocht en op 27 de cember arriveerde het schip onder de naam Lema in Durban. Na enkele dagen voer het schip weer uit; het zonk eind januari 1980 voor de kust van Venezuela. Er bleek geen drup pel olie meer aan boord te zijn: de tanker was gevuld met zeewater. Antillen In de meeste gevallen gaat het echter niet zo dramatisch en kunnen de gro te oliemaatschappijen doen en laten wat ze willen zonder zich iets aan te hoeven trekken van de OPEC-lan- den. De rol van Nederland is daarbij niet te verwaarlozen. Uit het rapport blijkt dat het Nederlands-Britse con cern Shell een van de grootste olie leveranciers van Zuid-Afrika is en dat meer schepen vanuit de Neder landse Antillen, met hun enorme olie-opslagplaatsen, naar Kaapstad of Durban vertrekken dan uit enig an der land. De Noorse mammoettanker Berge Septimus bijvoorbeeld vertrok vanuit Curasao naar Kaapstad, waar het op 6 juli 1979 aankwam. Van daaruit vertrok het weer naar Iran, een van de OPEC-landen. Ook deze tanker was gecharterd door de Ne derlands-Britse oliemaatschappij Shell. Uit het rapport van het Ship ping Research Bureau blijkt dat niet minder dan twaalf van de 23 tankers die tussen 1 januari 1979 en 31 maart 1980 ruwe olie leverden aan Zuid-A frika, aan Shell toebehoorden of er door gecharterd waren. Gezien het aandeel van Nederland in de handel op Zuid-Afrika zou een eenzijdige olieboycot door Nederland zeker meer dan alleen een psycholo gisch effect hebben. De juridische mogelijkheden die Nederland ter be schikking staan zijn echter beperkt. Nationaal gezien zijn er twee wetten, die Nederland in staat stellen bedrij ven te dwingen hun handel met Zuid-Afrika te staken. Maar interna tionaal gezien liggen de zaken inge wikkelder. Vooral het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap en de Benelux maken het moeilijk voor Nederland om iets te ondernemen. Zo kan ons land niets ondernemen, zon der de andere Benelux-landen mee te krijgen, of tenminste toestemming te krijgen om alleen een boycot te be ginnen. Nederland kan het bedrijven alleen verbieden olie te vervoeren of raffinaderijen en oliehavens te aan te leggen en te onderhouden. Zolang de Veiligheidsraad echter geen beslissing heeft genomen, kan et landen en bedrijven niet verbo den worden handel te drijven met Zuid-Afrika. Alleen de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft in december 1979 een motie aangenomen, waarin gepleit wordt voor een olieboycot tegen Zuid-Afri ka, omdat het een essentiële aanvul ling is van het eerder uitgevaardigde wapen-embargo tegen dat land. Die motie werd met 124 stemmen vóór en zeven stemmen tegen aangenomen. Nederland heeft toen vóór gestemd, maar de Benelux-partners België en Luxemburg stemden tegen, net als Frankrijk, West-Duitsland, Engeland, Canada en de Verenigde Staten. RENE BOGAARTS STOCKHOLM Een Est landse geleerde en bekend ac tievoerder voor de rechten van de mens, Joeri Kukk, is in een werkkamp in de Sovjet unie overleden, zo hebben Estlandse ballingen in Stock holm bekend gemaakt. Kukk, voormalig hoogleraar in de farmacie, is bezweken aan de gevolgen van herhaal de psychiatrische onderzoekin gen en de ontberingen van een Russisch werkkamp in de buurt van Moermansk. Toby van asiel naar Engels hof OXFORD Door zijn goede neus en kleine af metingen heeft Toby, een springerspaniel, het van ongewenst asielbewoner gebracht tot „dignitaris" aan het Engelse hof. Voor 75 pence per dag moet Toby voortaan de Britse koninklijke familie voor afgaan in vliegtuigen om al snuffelend na te gaan of er zich bommen aan boord bevinden. Door zijn kleine afmetingen kan Toby plaatsen in vliegtuigen be reiken die voor andere speurhonden onbereikbaar zijn. Zes skiërs verongelukt LYON In de Franse Alpen zijn vrijdag bij de Col de Triè- ves zes skiërs door een lwaine omgekomen. Drie worden er nog vermist. Martens bepleit loonstop BRUSSEL In een spoed zitting van het Belgische ka binet heeft premier Martens voorgesteld een algehele loonstop in zijn land in te voeren en de automatische prijscompensatie geheel of gedeeltelijk af te schaffen. Als tot een gedeeltelijke af schaffing zou worden over gegaan, zouden ondf er tabak en benzine niet langer ge compenseerd worden. Volgens premier Martens is een en ander de enige manier om België uit het economische slop te halen. De Belgische frank staat als gevolg van deze crisis onder zware druk. Het voorstel van Martens is op sterke tegenstand gestuit van onder meer vice-premier Mat hot. GIESSEN Op een gebouw van de Amerikaanse inlichtin gendienst in de Westduitse stad Giessen is gisterochtend vroeg een aanslag gepleegd. Er zijn geen doden of gewonden. De schade wordt op ruim 100.000 mark geschat CAIRO Tijdens het week einde zijn in Egypte zeventig leden gearresteerd van een „staatondermijnende commu nistische groep", die verbin dingen zou hebben met de communistische partijen in de Sovjet-Unie, Arabische en Eu ropese landen. Tutu mag niet meer naar het buitenland WELKOM (Zuid-Afrika) Premier Pieter W. Botha van Zuid-Afrika heeft bekendge maakt dat de Anglicaanse bis schop Desmond Tutu, voor aanstaand zwart kerkleider in Zuid-Afrika, zijn paspoort zal moeten inleveren vanwege uitlatingen op zijn huidige reis in het buitenland. Tutu, secretaris-generaal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, heeft de laatste dagen doorgebracht in de Verenigde Naties in New York. Onlangs bracht hij nog een bezoek aan Nederland. In Zuidafrikaanse kranten is veel aandacht besteed aan de

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7