Tet eiland wilde maar niet boven water komen ÉfegLE. beëindigt ^„«etoging bii dodewaard Minister: koppeling uitkeringen alleen voor. sociale minima Smalhout: fouten bij narcose vooral schuld buitenlanders uueer Veel stotteraars niet op de hoogte van therapieën EKENKAMER SIGNALEERT DURE FOUTEN Russisch pand gekraakt Verbannen wandscbilderingen eer terug in Limburgse kerk 1ENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 30 MAART 1981 PAGINA 5 groots\ v die dL "I 1 van A| voor^i "^EWAARD Een politiemacht van icker honderd "^wapende) M.E.-ers heeft zaterdagmiddag om- jks half drie enige tientallen demonstranten ver* ierd van de toegangsbrug tot de kerncentrale in twaard. Hazerlokkade van de brug werd uitgevoerd nadat directeur ?h tijdeh Royaards van de kerncentrale had geweigerd een mdboutfet alternatieve splijtstofstaven van de demonstranten iiopië. Zjtvangst te nemen. De alternatieve staven symboliseer- 106 echte uit Dodewaard„afkomstige staven die lig- met ppgeslagen bij de opwerkingsfabriek BNFL in het En- worde Windscale. Deze staven komen terug als het parle- terwoud de contracten tussen BNFL en Dodewaard niet goed- ,Deken&- .,Er kan geen kernafval naar Dodewaard terugko- zonder onze voorkennis. Neemt u uw staven maar mee terug", aldus het commentaar van de centrale- jteur. De verwijdering van de demonstranten verliep pr incidenten. wiavonfereniging Stop Dodewaard en de Gelderse Milieufe- bebben gesloten in hoger beroep te gaan tegen de ring van de rechtbank in Arnhem om de centrale te 4gen de bedrijfsactiviteiten onmiddellijk te staken. i bijeer-— de filn (Van één onzer verslaggevers) ZEIST Zo'n 20.000 volwassen Nederlanders stotteren. Meer dan 150.000 Neder landers stotteren in een bepaalde levensfase. Een groot aantal dus. Toch zaten er maar 250 Neder landers zaterdag middag op het symposium „Stot- ter-therapieën in Nederland" in Zeist, alle leden van de Vereni ging Demosthe nes, te luisteren naar deskundi gen, psychologen en logepedisten, die de oplossin gen aandroegen voor die vele vo caal gehandicap ten, die er zijn. De stotteraars, zo bleek, zitten in een vicieuze cirkel. Ze hebben minder waardigheidsge voelens, waardoor ze stotteren. Door het stotteren krij gen ze minder waardigheidsge voelens, waardoor ze weer stotteren. Pas in het begin van de jaren ze ventig zijn thera pieën van de grond gekomen. De be kendste in Neder land is wel de Doe- tinchemse metho de, een samengaan van psychisch so ciale benadering en oefeningen in adem- en ontspan ningstechniek. Sinds kort is er ook de geprogram meerde en vloeiendheidstrai ning, volgens Web ster, die aanstuurt op het aanleren van een bepaald spraakritme, eerst langzaam, daarna sneller. De conclusie van het symposium moet zeker zijn, dat stotteren best te verhelpen valt, maar dat veel stot teraars niet eens weten dat er thera pieën zijn om hen te genezen. Dodelijk ongeluk Eên ver keersongeval in Oss heelt gisteren aan twee inwo ners van die plaats het le ven gekost. De Mercedes waarin zij za ten vloog met grote snelheid van de weg en •.wtüodÊ 'e9en cen t§| boom. De twee man- nen van 40 i en 28 jaar waren op slag dood. "in elk\an °nZe Par^ementaire redactie) HAAG Op bet ministerie van bezint men zich ernstig op de \g, hoe men verder moet met de tnaamde 1 %-regeling voor decora- morgef aankleding van overheidsgebou- ramml en vooral op de wijze, waarop ins va/ 'ich ervan kan verzekeren, dat en nièptenaars hun opdracht inderdaad egionjoeren en daarvoor aansprakelijk ramminen worden gesteld. Aanleiding Gröiftoe is het debacle met zo'n op- op 2pbt bij de Technische Hogeschool ente (THT) in het kader van die eling. Het is het verhaal van een Ind, dat niet boveq water wilde ko rt, waardoor meer dan honderddui- jd gulden letterlijk en figuurlijk in water werd gegooid. Het drama jtt vermeld in het vandaag versche- jaarverslag van de Algemene Re- Aan de THT mocht een kunstenaar in de vijver voor het gebouw voor toegepaste wiskunde en het rekencentrum een steeds „oprijzend eiland" maken. Het zou 68.000 gulden kosten. Maar toen de Re kenkamer een paar jaar later eens kwam kijken, bleek het kunstwerk nog steeds niet te functioneren. „Het eiland lag op de bodem en van oprijzen en neerdalen was geen sprake", zo staat in het rapport. Hoewel de kunstenaar aansprakelijk was voor de mislukking, werd er nog eens geld tegenaan gegooid, maar ook toen er al 103.000 gulden was uitgegeven lag het eiland nog roerloos onder water. De ar tiest wist toen opeens hoe het allemaal zou moeten, maar dat kostte nog wel eens 45.000 gulden extra. Daar heeft de Rekenkamer een stokje voor gestoken. De kunstenaar heeft er maar voor te zor gen, dat de zaak werkt voor het over eengekomen bedrag, meende de Kamer. Maar bij de kunstenaar was niets te ha len en dus werd na verloop van tijd de opdracht maar als ontbonden be schouwd. De regering ziet die verspilde ton nu als leergeld Er is trouwens meer kritiek op de THT te lezen. Zo kreeg een organisatie-des kundige een opdracht, die een ton mocht kosten, maar toen hem al zes ton was be taald werd het de Rekenkamer nog niet duidelijk, wat de man er eigenlijk voor had gedaan. De Rijksuniversiteit van Groningen krijgt een tik op de vingers omdat het daar een kleine vijf jaar duurde voordat de opdracht van de ministerraad om in de kantine de prijzen voor koffie en thee te verhogen, werd uitgevoerd. Dat De regering krijgt het verwijt te horen, dat zé te lankmoedig is ten opzichte van verspillingen, waarop de Rekenkamer haar attent maakt en dat zij te traag rea geert op kritische brieven, die de Kamer haar zendt. Hoewel het kabinet ooit be sloot, dergelijke brieven binnen drie maanden te beantwoorden blijven ze meestal veel langer liggen, soms jaren, ook al stuurt de Rekenkamer vele herin neringsbrieven. Het heeft bijvoorbeeld heel wat tijd gekost voordat de Rekenka mer de minister van onderwijs zover kreeg, dat hij invallers-voor-enkele-da- gen op de scholen niet telkens als ambte naar ging beschouwen. Dat bespaart het rijk circa 40 miljoen gulden per jaar aan pensioenpremies, terwijl die invallers meestal gehuwde vrouwen er nauwe lijks schade van ondervinden. De Rijkspolitie krijgt te horen, dat zij wel een mooie vloot van vleugelvliegtui gen en helikopters heeft aangeschaft, maar dat er vrij weinig mee wordt ge vlogen. Er blijkt permanent te weinig personeel voor te zijn. Ook de tien radar- wagens van de Rijkspolitie voor snel heidscontrole worden te weinig gebruikt. Oorzaak: de administratie kan de vele processen-verbaal, die opgemaakt zou den kunnen worden, niet verwerken. Het Waterloopkundig Laboratorium mocht, toen het 50 jaar werd, een feestje bouwen van 150.000 gulden, maar de Re kenkamer kwam op een kostentotaal van 751.000 gulden. Op dat laatste be drag wist de minister wel wat af te din gen, maar geen zes ton. Tenslotte het kabinet zelf: Het is al weer drie jaar geledèn, dat de Rekenkamer de vraag stelde volgens welke regels minis ters en staatssecretarissen eigenlijk hun onkosten in rekening mochten brengen. De Rekenkamer had nogal moeite met de declaraties vriendelijk gezegd. Op 1 april gaan eindelijk nieuwe regels in. De bewindslieden weten nu nauwkeurig wat ze wel en niet voor rijksrekening mogen uitgeven. Hoewel, nauwkeu rig.Er is weliswaar bepaald, dat de kosten functioneel moeten zijn, maar te gelijkertijd is gezegd, dat het begrip „functioneel" ruim mag worden geftter- preteerd. Alle autokosten zijn bijvoor beeld functioneel, ook als de bewinds man naar een verkiezingsbijeenkomst gaat, ook als de vrouw van de bewinds man rijdt. Er klinkt enige scepsis door in de opmerking van de Rekenkamer als zij tenslotte zegt: We zullen over enige tijd eens nagaan hoe de nieuwe rekening in de praktijk werkt. I imobilisten 9 Umelo kunnen Iherhaling" ELO Automobilis- fe Almelo en omgeving fxn voortaan elk half- „op herhaling", om hun iuteties en theoretische |b van het verkeer te Een initiatief hiertoe open zaterdag door 27 U5cholen sloeg bijzon- oed aan. It „herexamen" was ge- 1 dat de Almelose auto- Isten in de praktijk rede- Wreven zijn, maar van b niet veel meer afwe nt de theorietest kwam pjk naar voren dat de ktuurders er kennelijk moeite voor doen om hoogte te blijven van de eenlingen in de verkeers- dste deelnemer aan de MHingsoefening was overi- Bl^ften tachtigjarige Alme- Bij deed het zo goed, dat 1 B anti-slipcursus won. er land: Zo mogelijk erhandelen .ri™ China Groe HAAG Wat Neder- Wag«>etreft kunnen de on ion J idelingen met China la Bc^et verlagen van de di- 'an T tieke betrekkingen el mogelijk" beginnen, emenieft een woordvoerder eth et ministerie van bui- dse zaken gisteren ge- Brei tls reactie op de eis hina die besprekingen or het eind van deze te beginnen, lerlandse zaakgelastigde ing (de ambassadeur is trokken i.v.m. de leve- in duikboten aan Tai ls al geruime tijd bezig nderhandelingen voor te en. De Chinese onder- er van buitenlandse za- eeft zaterdag gezegd dat ering van de duikboten nstige inmenging is in inenlandse aangelegen- van China en dat zij de jpsqictie van een vreedzame ging van Taiwan met oederland belemmert. Een groep jongelui heeft zaterdag In Amsterdam een pand van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot gekraakt. Het gaat om twee etages boven het kantoor van Aeroflot. Dit heeft geleld tot een protest van Russi sche zijde en tot overleg op hoog niveau tussen de hoofdstedelijke politie, ambtenaren van buitenlandse za ken en vertegenwoordigers van de Russische ambassa de. Van ontruiming zal echter voorlopig nog geen spra ke zijn, aldus een woordvoerder van de politie. „Het zal wei uitlopen op een civiele procedure en dat kan dus een tijdje duren". tem Onder grote belangstelling is - eravond de voltooiing van de restaura- 1 l an be* meer dan acht eeuwen oude (gebouw van het Zuidlimburgse Dorp ilwilier (gemeente Wittem) met wand- lderingen van de in 1972 overleden ;J istenaar Aad de Haas gevierd. ir dan dertig jaar geleden ontstond rond schilderingen in deze kerk grote deining ertoe leidde dat de toenmalige bisschop Roermond mgr. dr. G. Lemmens, op dracht gaf om de op panelen geschilderde kruiswegstatie te laten verwijderen, omdat ze volgens hem te modern en niet godsvruchtig genoeg waren. De achtergebleven wandschil deringen raakten daarna danig in verval. Via een grondige restauratie die ruim een miljoen heeft gekost, zijn de schilderingen van de on dergang gered. Ze zijn destijds naar een mu seum „verbannen" en nu met nadrukkelijk goedvinden van de huidige bisschop van Roermond mgr. dr. J. Gijsen, teruggekeerd in de kerk van Wahlwiller. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alleen de laagste socia le uitkeringen kunnen nog gekoppeld blijven aan het wettelijk minimum loon. Daarbij gaat het om gezinnen die rond moeten komen van éen uitkering. Voor al degenen die daar boven zitten is de huidige koppeling van uitkerin gen en lonen niet te handhaven. Dit zei minister Albeda (sociale zaken) zater dag voor de radio. De minister bracht de zaak naar voren in een betoog over het hele sociale stelsel. Daarbij pleitte hij voor vervanging van het huidige complexe uitkeringssysteem door basis-uitkeringen voor iedereen. In speciale gevallen kan de basis-uitkering worden verhoogd door toeslagen. Met dit nieuwe systeem kan de overheid flink wat geld besparen, aldus Albeda. De bewindsman deed verder een beroep op de vakbeweging om zich te matigen in zijn looneisen. De geringe groei die Ne derland in 1982 kan verwachten dient be steed te worden aan het scheppen van ba nen en niet aan een verhoging van de koopkracht van de mensen, aldus Albeda. Wil de vakbeweging daar niet aan mee werken, dan zijn er voor de komende ja ren weer loonmaatregelen noodzakelijk, zo kondigde hij aan. Katholieke onderwijsbond naar CNV ARNHEM De Katho lieke Onderwijvakortr*- nisatie (KOV) heeft af gelopen zaterdag beslo ten zich aan te sluiten bij het CNV. Tijdens een speciale algemene vergadering die in Arnhem werd gehouden, gingen vrij wel alle leden-vertègenwoor- digers akkoord met het voor stel dat door het KOV-bestuur was ingediend. Zij gaven daar mee het hoofdbestuur een mandaat om met het CNV over de voorwaarden voor aansluiting te gaan praten. De KOVtis met haar 53.000 le den de grootste onderwijsva korganisatie in Nederland. Door de voorgenomen aanslui ting zal het CN V-ledenbestand tot ongeveer 360.000 toene men. Ongeveer 20 van de ruim 250 aanwezige vertegenwoor digende leden waren tegen het voorstel van het KOV-bestuur. Uit de sectie kleuteronderwijs van het KOV werd nog de wens geuit om binnen de orga nisatie een aparte vereniging op de richten ten behoeve van die leden die om principiële redenen niet bij een vakbond aangsloten wilden zijn. Dit plan werd door de vergadering afgewezen. WD publiceert kandidatenlijst Eerste Kamer DEN HAAG Staatssecre taris Veder-Smit (volksge zondheid) en de ministers Ginjaar (volksgezondheid) en Pais (onderwijs) zijn door de VVD geplaatst op de kandidatenlijst voor de Eer- ste-Kamerverkiezingen. Ginjaar staat als vijfde op deze lijst, mevrouw Veder-Smit als zevende en Pais is als negende geplaatst. Naast die van huidi ge Eerste-Kamerleden prijkt ook de naam van de heer Korthals Altes, de VVD-voor- zitter, op deze lijst. Hij staat als tiendé genoteerd. Walrus moet aansterken Wachtend op bete re tijden ligt een 3 tot 4 Jaar oude wal rus In een bassin op Texel, waar deskun digen van het Rijks- Instituut voor Na tuurbeheer het dier proberen te laten aansterken. De vori ge week op Ame land aangespoelde walrus kon in de vrije natuur onvol doende voedsel vin den. De mosselen waarvan hij leeft zijn zo klein dat het zoe ken en eten meer energie kost dan er binnen komt. Als het dier straks aan gesterkt Is, kan het zijn vrijheid weer aan. TAALPROBLEMEN VOOR PATIËNT VAAK FATAAL UTRECHT Narcosefouten in Neder landse ziekenhuizen worden voor een groot deel veroorzaakt door buiten landse, vaak Engelse, anesthesisten. Met name taalproblemen en onbe kendheid met de in ons land gebruik te methoden en apparatuur kunnen leiden tot voor de patient vaak fatale ongelukken. Dit zegt de Utrechtse hoogleraar in de anesthe" siologie, prof. dr. B. Smalhout, op grond van tal van zaken die de afgelopen jaren in verband met narcosefouten voor straf- en tuchtcolleges speelden. Daarbij kan worden vastgesteld, aldus Smalhout, dat de Inspectie Volksgezondheid vrijwel geen vat heeft op de buitenlandse anes- yolgens Smalhout worden de Engelse anesthe sisten door de ziekenhuizen naar' Nederland ge haald omdat er in ons land nog steeds een groot tekort aan specialisten op dit gebied is. Smal hout baarde in 1972 opzien toen hij onthulde dat er in Nederlandse ziekenhuizen jaarlijks 200 mensen sterven door narcosefouten tijdens operaties. De hoogleraar gaat er van uit, dat dit aantal fatale ongelukken sindsdien is teruggelo pen door de betere opleidingen en gebruik van betere apparatuur. Smalhout verwacht, dat de situatie nog verder zal verbeteren als de vele jonge studenten in de anesthesiologie de ko mende jaren afstuderen. Dan zal er aan buiten landse anesthesisten minder behoefte zijn, aldus Smalhout. Kouder De Bilt Morgen wordt het kouder. Een lagedrukgebied trekt van Frankrijk naar Noord-Duitsland en dat bete kent bij ons een draaiing Van de wind naar noord tot noord west. Daarmee wordt lucht van de Noordzee aangevoerd waarin veel bewolking voor komt Het ziet er naar uit dat uit de bewolking regen zal vallen. De temperatuurdaling zal het beste merkbaar zijn aan de kust. Daar blijft de temperatuur bij ca. 9 graden steken. In de oostelijke pro vincies is de kans op een enke le opklaring het grootst en dan kan het daar nog 15 graden worden. In Portugal is in het afgelopen weekend na een lange droogte periode eindelijk regen geval len. Gemiddeld zo'n 40 mm. Ook in Spanje kwamen enkele regenbuien voor, maar de neerslaghoeveelheden daar waren te gering om enige ver lichting in de droogte te bren gen. Vooruitzichten voor woensdag: Overwegend droog en zonnige perioden. Aanhoudend zacht Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 13 Min. temp.: omstreeks 7 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent Weersgesteldheid v; Eelde zw.tx Eindhoven zw.tx Den Helder zw.tx Lh. R'dam zw.tx Ibew. h.bew. regen b. 18 13 - les Paimu Beiroet Tel Avtv Tunis «.bew. 22 16 e.bew. 29 13

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5