Veel belangstelling voor demonstratie behoud Adler Lauwaerten Céline: twee-eenheid Sfeervol m uziekfestijn in Leidse Groenoordhallen Bellitoni overtuigt in grote lijnen ■vSs o>&%* njdirectierapport wanproduct van de eerste orde' 'weede Leidse sfafelronde geïnstalleerd ADVERTENTIE WINKELHOF HELPT 'N HANDJE... 650 OVERDEKTE PARKEERPLAATSEN dier. A( JIDEN „Adler dicht, •hooi fit!" Onder dit motto na- indlngjn zaterdag in de binnen- jen enjd ongeveer 700 personen 1qi Wfl|i aan een demonstratie n*rhnJ>r he* behoud van de fkgrelegenheid bij de (rijf machinefabriek Ad- T Vanmorgen heeft FNV- DrM Jtrictsbestuurder Nol de ^r|hg een lijst met handteke- i9.5(igen overhandigd aan de on wejitse ambassadeur in Ne tland. Een aan de Gro- jgse universiteit verbon- h econoom heeft het fi- t Per<rc^e rapport van de 1. mefitse directie van Adler I9.oot dient als onderbouwing iQfliSPr mededeling dat Ad- le vooi dicht moet een „wan- 0. Mej>duct" genoemd. Vanmid- zijn de bonden weer praten met de directie, _rbij onder meer de vele die de bonden heb- bij het directierapport de ordeN komen. eerder hadden de vakbon- het rapport „als volstrekt 'oldoende en schandalig" rdeeld. De econooom drs. Schenk schrijft in zijn iyse van het rapport: „Het •ectierapport moet gekwali- ;rd worden als een wan- ,uct van de hoogste orde. hoop dat u mij dit krachtig jordgebruik niet kwalijk m Jemt, maar het is niet anders, rapport breekt met alle ikbare economische princi- De demonstratie voor het behoud van de werkgelegheld bij Adler vlak na het vertrek vanaf Molen de Valk. pes en is dan ook het slechtste dat ik ooit in handen heb ge kregen. De inhoud van het rapport kan op geen enkele wijze kwantitatief noch kwalitatief hard maken dat de productie van Adler moet worden afgebouwd, laat staan volledig gestopt." Demonstratie De stoet met een groot deel van de werknemers van Adler als deelnemers trok zater dag onder flinke belangstel ling van het winkelend pu bliek van Molen de Valk via de' Haarlemmerstraat naar de Hooglandse Kerk. Op het plein bij de kerk sprak onder anderen FNV vice-voorzitter Wim Spit de demonstranten toe: „De plannen voor sluiting van Adler zijn illustratief voor het beleid van de Westeuropse regeringen en ondernemingen. Het verwerpelijke protections- me neemt de overhand, elk land probeert ten koste van zijn buren zijn hachje te red den. De huidige regering Van Agt-Wiegel is in elk geval geen antwoord op de economi sche problemen. Wat nodig is, is solidariteit en strijd voor het behoud van werkgelegenheid in heel Europa." Andere spre kers waren Hans van Wirdum (lid van het actiecomité), Ton Faas namens de werknemers („Wij laten ons niet zomaar af slachten, de directie is al jaren bezig met het afbreken van de werkgelgenheid") en namens het gemeentebestuur wethou der P. Bordewijk. Onder het goedkeurend oog van burge meester Goekoop en enkele wethouders en raadsleden, be klemtoonde hij de solidariteit van de gemeente met de werknemers van Adler. 30 s<e Nederlandse Tafelronde bereikte zaterdag een mijlpaal de installatie van de 150e tafel. De plechtige gebeurtenis ie e >nd plaats in de Burgerzaal van het Stadhuis met als gast- veer burgemeester Goekoop. Deze Tafelronde is de tweede ïidse Tafel. De Nederlandse Tafelronde werd in 1946 opge- ™cht en is afkomstig uit Engeland. Een Tafelronde is teverge- o (s ken met de Rotary. Ongeveer twintig heren discussiëren i53Ter Politiek en andere zaken dife hen interesseren. „Het is 3n samenkomst van mensen uit verschillende disciplines." et doel van dit alles is elkaar via gesprekken beter te leren 3nnen. In principe is de Tafel a-politiek en a-religieus. Aan $n dergelijke tafel plaatsnemen is alleen mogelijk, wanneer ir om gevraagd wordt de leden van een Tafel. Ravage bij Leidse Boys LEIDEN In de kantine van de voetbalvereniging Leidse Boys is in de nacht van zaterdag op zondag een enorme ravage aangericht De schade bedraagt zo'n tweeduizend gulden. Glazen, flessen, snoep en snacks werden door de hele kantine verspreid. Ook een frituurapparaat ter waarde van 1200 gulden werd ver nield. De vandalen waren het gebouw binnengekomen door het inslaan van een ruit van de voordeur van de kantine. Economisch wel en wee De boek- en handelsdrukke rij Fa. C. v. Brussel aan de Haarlemmerstraat 222 is opge heven. Het architectenbureau „ar chitectengroep West b.v." is verplaatst van de Dwars- koornburgsteeg 2 naar Oegst- geest. Het autobedrijf „Auto-Bier man" is verplaatst van de Ma- redijk 175 naar .Voorhout. Aan de Mdredijk is nu het onlangs opgerichte autobedrijf „Auto-Leithon" gevestigd. De winkel in meubelen (wo ninginrichting) van W. Kan- bier aan de Haarlemmerstraat 52a en 54 wordt opgeheven. Dieven snel gearresteerd LEIDEN/WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft in de nacht van zater dag op zondag een 20-jarige Leidenaar en een 20-jarige man uit Voorschoten aange houden, die betrokken wa ren bij een diefstal in Lei den. De mannen hadden dezelfde nacht ingebroken in de stu dentensociëteit Catena aan de Kolfmakerssteeg. Zij ont vreemdden 1800 honderd gul den en een hoeveelheid siga retten. De mannen werden met de buit op de achterbank van hun auto in Wassenaar aangetroffen. Jeugdige schutter aangehouden LEIDEN Een 17-jarige Leidenaar is gisteravond om half tien door de politie aan gehouden nadat hij zon der zijn doel te raken met een pistool geschoten had op een 16-jarige Leidenaar. De jongens kregen ruzie op de Beestenmarkt. Toen de jongste van het tweetal hulp kreeg van een aantal kornuiten, haalde de 17-jarige jongen een pistool te voorschijn en schoot. De bemanning van een toeval lig passerende politie-auto kon de jongen ter plekke arreste ren. Ook een 19-jarige Leide naar werd aangehouden, nadat hij bij het naderen van de poli tie het pistool van de jeugdige schutter had aangepakt. Matrogoth „Deze plezierjacht, mijn eerste huwelijksreisis de ti tel van het toneelstuk dat de groep Matrogoth tot en met zaterdag speelt in het Marinecomplex, Noordeinde 2a. Aanvang 20.30 uur. Voor informatie en reserverin gen telefoonnummer 141354. Leden vergadering De afdeling Leiden van Druk en Papier, onderdeel van de Grafische bond, houdt morgen in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 in Leiden, een ledenvergadering. Aan de orde komen besprekingen over de CAO-resultaten 1981 en verkiezingen afgevaardigden beroepsgroepenraadsverga dering op 25 april. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN Toneel geba seerd op literatuur - gedich ten, romans, novelles - vol doet doorgaans maar matig. Of de literaire bron wordt geen recht gedaan, terwijl ook het doel dat de theater makers wèl voor ogen stond niet uit de verf komt. Of die bron blijkt te heilig, waar door hij door de makers zo nauwgezet gevolgd wordt dat het theater niets meer aan de oorspronkelijke lite ratuur toevoegt. Guido Lau- waert wist met zijn „Céline, Reis naar het einde van de nacht", zaterdavond in het LAK, uitstekend tussen deze Muziek, maar vooral veel show In een niet geheel uitverkochte Groenoordhal. Scylla en Charybdis door te manoeuvreren. Louis Ferdinand Céline (1894- 1961) is in Nederland vooral bekend om zijn twee grote ro mans: „Reis naar het einde van de nacht" en „Dood op credit" (1932 en 1936), prachti-* ge scheldkanonnades op de klein-burgerij die hun weerga nauwelijks kennen. Of Célines volgende stap, hij richtte zijn gescheld op de Joden, een logi sche consequentie is van de mentaliteit van waaruit hij de Franse bourgeoisie beschimp te, zal altijd wel een twistpunt blijven. Lauwaert zat daar niet mee. Hij maakte van Célines Reis een voertuig voor zijn eigen afkeer van de leuzen van de burgerij. Daarmee heb ik on middellijk het sterkste punt van de voorstelling genoemd: de authenticiteit. De vraag na afloop waarom Lauwaert nu juist de Reis voor toneel be werkte, hoefde niet gesteld te worden. Niet alleen Bardamu, hoofdpersoon van de Reis, niet alleen Céline was aan het woord, ook Lauwaert. Authenticiteit maakt veel franje overbodig, zoals dia's, fraaie belichting, geluid, decor. Lauwaert had dan ook niets van dit al, behoudens een on troerend simpele cassetterecor der en enige rekwisieten, als wandelstokjes, twijgen en stokken met knoppen. In de voorstelling namen die toneel spullen allerlei gedaanten aan - geweren, biljartkeu's -, geleid door het spel van Lauwaert Dat was- een ander sterk punt van de voorstelling: Lauwaert liet dingen aan de fantasie van de toeschouwer over; zoiets wekt een bepaalde spanning, een spanning die mijns inziens voor toneel onontbeerlijk is. Tenslotte: wie een boek van 600 pagina's weet samen te vatten in een toneelpresentatie van vijf kwartier, waarbij het oorspronkelijke verhaal volg baar blijft en de oorspronkelij ke thematiek glashard over komt, die beheerst zijn stof en weet wat hij ermee wil. Lau waert wist zaterdag waarom hij „Céline" speelde en hij zag kans dat weten op de toe schouwers over te brengen. Uitstekend solo-toneel derhal ve. PAUL VAN DER PLANK LEIDEN Als toeschouwer onder de wellicht enkele duizenden toeschouwers be tekende „Muziek en show", zaterdagavond in de Leidse Groenoordhallen, het onder gaan van glitter en muzkale schitter van majorettes, drumbands en fanfares. Op tredens die vaak uitmond den in vele goed in het ge hoor liggende decibellen waarachter nu en dan een vraagteken gezet diende te worden vanwege de akoe stiek. In de Groenoordhal len komt het geluid vaak uit onverwachte hoeken terug waardoor de drumsecties overheersend worden ten op zichte van de klanken uit de muiekinstrumenten die door de overige bandleden be speeld worden. Dat wij tóch van de vier uur durende show naar waarde genoten hebben pleit voor de enkele honderden optredenden. Mi nister Til Gardeniers van CRM sprak een kort ope ningswoord en bleef verder als een hooggewaardeerd toeschouwster aanwezig tot even na middernacht de laatste klank „verklonken" was. Hartverwarmend was het te zien en te horen hoe velen zich in Leiden bezig houden met de beoefening van muziek en.dans. Korpsen als Werk- mans Wilskracht (al meer dan 75 jaar), De Burcht, Leidse Harmoniekapel en Nieuw le ven kunnen bogen op goede majorettenpelotons waarvan sommige neigen naar de „fo lies" gezien het karakter van het optreden dat nu en dan een typisch „Bühne-achtig" karakter kreeg zoals de meis jes van „De Burcht", maar la ter op de avond ook van „Alle gro Vivace". Er zijn in de Sleutelstad bands die een dui delijke kwaliteitsgroei door maken: zoals een uitstekende presentatie van de F.B.L. (Franciscusband, opgericht in 1945), Leiden kan er nog veel plezier aan beleven als de F.B.L. de stijgende lijn doorzet. Het solo-optreden van een ma- jorettengroep als „Aktief" viel zeer in de smaak al hebben de meisjes het zich meldt de dans op „New-York, New-York" niet gemakkelijk gemaakt. Nóg een majorettenshow werd gegeven door de meisjes van „De Toekomst" en „The Kooi- girls", welke laatste groep over een getalenteerde, lenige aan voerster beschikt. De handen kwamen vele malen enthou siast op elkaar. Dat ook tijdens een spectaculair optreden van de politie-motorstuntgroep uit het Duitse Kassei. Rijden dóór- en springen over brandende hoepels, een pyramide van 21 man op zes naast elkaar rij dende BMW's, figuurrijden op verlichte motoren, kortom het was zeer indrukwekkend. Als dank speelden alle korpsen in de finale het Duitse volkslied. Aleer het echter zover was zorgde de drumband „Confuo- co" voor een „snelvuur" van tromgeroffel in een Ameri kaanse show met pom-pom- girls. Iets nieuws in Leiden dat niet naliet indruk te maken. „Concordia" met junioren en senioren en „De Burcht" musi ceerden dat het een lieve lust was. Beide gerenommeerde bands die hun kunnen op mu zikaal gebied met vele pittige marsen en vooral de show- exercitie excellent onder streepten. Genpten hebben wij van de Rijntamboers en TTH (Hazerswoude). Een gastoptre den in Leiden waaruit wij konden opmaken dat er op dit gebied in de Rijnstreek sprake is van een „doorbraak". TTH had zijn tienjarig bestaan niet beter kunnen vieren. De grote finale bracht het verwachte keurrijke schouwspel. Antoon Koch electrisch gereedschap tijdelijk in prijs verlaagd. LAMAN-LEIDEN B.V. Zijlsingel 2 - Leiden Geopend van maandag t/m vrijdag van 08.00 lot 12.30 uur en van 13.00 lot 17.30.uur. LEIDEN De werken die het Leids Symfonieorkest Bellitoni op zijn programma zet, mogen èr doorgaans zijn. Klonk op het najaarsconcert Schumanns pianoconcert, voor het concert van gistermiddag in het Groene Kerkje te Oegstgeest werden de Pulcinellasuite van Igor Stra- winsky gekozen en daaraan vooraf gaand Mendelssohns eerste symfo nie. Dit laatste werk is een schoolvoorbeeld van klassieke symfonische vormgeving, een patroon die men ook duidelijk in de veel bekendere derde en vierde symfonie aantreft. Bellitoni, onder lei ding van Peter Greve, had het zich met dit werk niet gemakkelijk gemaakt. Technische flinke eisen worden gesteld door de virtuositeit die vooral in het eerste deel overvloedig aanwezig is. De brede orkestrale allure die deze samen met de lyriek van het tweede en de bravour van het derde deel in de hand werkt, vergt op haar beurt een inten sieve expressie. Een beoordeling op onderdelen zou veel kritiek rechtvaardigen op de on zuiverheid, het ongelijke samenspel en het gebrek aan helderheid waaronder speciaal de strijkers leden. Maar de gro te muzikale lijn had Bellitoni goed te pakken. De aanwijzingen door Peter de Greve waren door hun zakelijkheid dwingend daarop gericht en lieten zijn begrip voor de grote symfonische opzet die reeds dit jeugdwerk van Mendels sohn kenmerkt, in de uitvoering duide lijk uitkomen. In de suite de Pulcinella van Stra- winsky waarin deze de Barokmuziek van Pergolesi door een aangepaste in strumentatie en ritmiek in een nieuw jasje steekt, geeft niet zozeer de virtuo siteit problemen als wel de heterogeni teit van de orkestratie. Met name de partijen van de blazers zijn op dat punt moeilijk geschreven. Met dat voor ogen kan men de uitvoe ring slechts waarderen die de algemene esthetische kenmerken herkenbaar en treffend op de luisteraar weet over te brengen. De verschillende onregelma tigheden waarmee de blazers onderling te kampen hadden, en die het verband in de muziek vervaagden, Zijn daarom minder belangrijk. Desondanks gaf dit concert de indruk dat Bellitoni in werken van een derge lijke moeilijksgraad de grens van haar kunnen had bereikt. DIRK VQOREN LEIDSE COURANT MAANDAG 30 MAART 1981 PAGINA 3

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3