Feyenoord beslist verbitterd duel laat Collectieve lemonstratie ran onmacht zet FC Utrecht eneden peil IGE BRENGT FC DEN HAAG iNlIGSZINS IN VEILIGHEID 5 FC Groningen de dupe van buitenspelval Wanprestatie Go Ahead MAANDAG 30 MAART 1981 t)A Zeventig mi- hield NAC zater- vond gelijke tred Feyenoord en zag er ook naar uit dat messcherpe duel, scheidsrechter Cor- gelardeerd met vijf kaarten, met O—O eindigen. Zeven mi- n voor tijd profiteer- eyenoord alsnog van iermoeidheid die de tase gelederen was engeslopen. Een Iele pass van Pierre peulen stelde Karei ^ens in staat de uit ende doelman Frits Beydlitz met een dia- al schot te verslaan: I ontknoping paste geheel in het wed- |beeld, want klasse- thil in het uitverkochte pn, dat door een rne politiemacht in feste herschapen was, viel niet te constateren. Feyenoord heeft het trou wens bij NAC altijd erg moeilijk. Het was (weer) een wedstrijd die op het scherp van de sne de uitgevochten werd, ook een gevolg van het laatste duel tus sen beide ploegen dat vorig seizoen flink uit de hand liep met als dieptepunt het „asbak- kenincident", waarvan grens rechter Matena het slachtoffer werd en vernielingen in het stadion en de Bredase binnen stad. Die herinneringen waren zaterdag tastbaar. Niet alleen buiten de lijnen waar de mo biele eenheid enige charges moest uitvoeren, maar ook op het veld waar Charles Corver geconfronteerd werd met twee teams die niet terugdeinsden voor hardheid. Corver slaagde er niet in beide partijen geheel tot rust te brengen en trok de gele kaarten niet altijd op de juiste momenten. Zo kreeg Van Gils (NAC) geel nadat hij de bal weggetrapt had en werd ook Troost (Feye noord) voor hetzelfde vergrijp gestraft. De talrijke aanslagen op eikaars ledematen echter werden slechts drie maal bestraft (Joore, Brard en Bouwens). Voor NAC overigens „kostbare kaarten", omdat zo wel Van Gils als Joore hun der de gele kaart kregen. Hoogstaand voetbal leverde de partij niet' op. Feyenoord, zon der trainer Jezek, die een po ging ondernam Dinamo Tiflis aan het werk te zien, kon zijn hoge positie op de ranglijst niet aantonen en mocht zelfs blij zijn dat NAC opgelegde kansen liet liggen. Vreijsen, uitstekend in bedwang gehou den door Wijnstekers, miste al In de derde minuut een kans en Van Gils kopieerde dat in de 22e minuut. Bij Feyenoord moest aanvoerder Notten in de 14e minuut geblesseerd (been) het veld verlaten (invaller Brard). Het steriele aanvalsspel leverde geen enkele scorings kans op. Dat beeld bleef ook na de rust lange tijd gehandhaafd. De vermoeidheid vanwege het krachtige verzet ging NAC evenwel parten spelen. Twee wissels (Sprangers voor Van Gils en Neeskens voor De Schepper) zorgden niet voor meer activiteit, integendeei. Feyenoord, met een voortreffe lijke Van Deinsen, bewoog zich steeds nadrukkelijker op NAC's speelhelft. Nadat Ver meulen de paal had getroffen, deelde Bouwens de genade klap uit. NAC miste de kracht nog een remise te behalen. Al leen invaller Sprangers had na afloop nog wat kracht over om te bakkeleien met Bouwens. Het tekende de gespannen sfeer, waarin dit duel gespeeld werd, uitstekend. Scoreverloop: 83. Bouwens 01. Schefdsrechter: Corver. Toeschou wers: 16.000 (uitverkocht). NAC: Van Seldlitz; KrIJnen, Joore. Dekker. Quaars; Waslander, Lokhoff, De Schepper (Neeskens), Smits; Vreljssen, Van Gils (Sprangers). Feyenoord: Niele; Wijnstekers. Staf- leu, Troost, Notten (Brard); Van Til, Bouwens. Van Deinsen; Petursson, Kaczor, Vermeulen. Renè van Delft maakte attent gebruik van een fout van doelman Schellekens van NEC om FC Den Haag op 1- 0 te zetten. Geheel rechts Altze Bouma. JN HAAG - De Haagse uwen waren kennelijk slopen zaterdaga- d al in staking ge- 1, althans wat betreft bezoeken van de itbalwedstrijd FC Den ig-NEC. Er waren eer- eren wel iets meer les dan gebruikelijk iet Zuiderpark, maar was bepaald geen ike van een storm- van leden van het |kke geslacht om de loeting gratis bij te in. En gezegd dient lorden dat niet alleen wegblijvende vrou- gelijk hadden om Zuiderpark te mij- Ook eventueel op itouw genomen (genoten zullen zich iet aanschouwen van igcg FC Den Haag en q hun hadden voor- choteld wel twee- 7.9® il bedenken voor ze I ortr acte de presence „„en geven. Want het k--* ronduit bar wat de 5.9® drieduizend toe- kwks ouwers te zien kre- Een gebeuren dat best getypeerd kon ten als een "collec- mam, Ahmet Keloglu (links) heeft Dick Mulderij de bal ontfutseld en met een fraaie beweging het leer met de buiten kant van de voet langs Schellekens gestuurd. tieve demonstratie van het enig positieve dat de onmacht". Die uiteinde- ontmoeting met NEC, lijk met 2-0 werd gewon- dat door de nederlaag nen door de thuisclub, nog verder in de zorgen maar dat was eigenlijk werd gedrukt, opleverde. Beide oefenmeesters, de aan het eind van dit seizoen bij NEC vertrekkende en nog zonder nieuwe club zittende Leen Looyen („Elke trainer blijft angstvallig zitten; het zal moeilijk worden om een ande re club te vinden") en Martin van Vianen waren het roerend met eikaar eens. „Het w^s in derdaad een slechte wed strijd", luidde hun conclusie. 3.9® 530 KRADE Met het gelijkspel van C—O moest FC Utrecht in rade een punt inleveren, maar een verdienste van Roda on dat allerminst worden genoemd. De inzet van de kwali- botore Utrechtse ploeg was beneden peil. pelers waren nauwelijks vooruit te branden en trainer Han er sprak na afloop dan ook van een drama. Een drama van i kanten wel te verstaan, want Roda JC kwam niet verder )een behoorlijke portie werklust. Dat was echter veel te wei- >m het tekort aan kwaliteit weg te werken, rote verliezer was andermaal het publiek, dat met zo'n 6500 was opgekomen om de nummer drie van de ranglijst In ac te zien. Geboeid raakten de toeschouwers amper, want stal zweefde de bal in de buurt van de middencirkel waar de srs poogden een fatsoenlijke pass af te leveren. De doelver- ers hadden dan ook een rustige middag. Zowel Van Breu- als Jan Jongbloed trapte de bai meestal tot in het straf- jpgebied van de tegenstander. De spitsen vonden dat prach- fiaar deden geen pogingen er achter aan te lopen. Jdsrechter: Bakker. Toeschouwers: 6500. |JC: Jongbloed; Degens, Ehlen, Marijt, Hanssen; De Jong, Nielsen, Marij- T; Hehdrlkx (DIerx), Wassenberg, Eriksen. {tracht: Van Breukelen, Van Tamelen, Wlldbret, Du Chatlnler, Flight, Ter- I, De Kruyk, Van Hanegem; Van der Lem (Wouters). Van Veen, Carbo. Maar daarmee was nog be paald niet alles weergegeven. Van FC Den Haag - NEC had niemand vantevoren verwacht dat het een sprankelende ont moeting zou worden. Daar voor waren de belangen die op het spel stonden te groot. Maar dat de confrontatie op korte onderbrekingen na zelfs slaapverwekkend was, dat had niet behoeven te gebeu ren. Op zijn minst had van beide ploegen een stevige portie inzet mogen worden verwacht, een eigenschap die FC Den Haag alleen in het eerste kwartier demonstreer de en NEC door gebrek aan zelfvertrouwen de hele wed strijd onvoldoende etaleerde. Maar toen een treffer voor de thuisclub, een niet onterechte beloning voor in die fase ener gieker spel, uitbleef sloop toch weer de angst in de Haagse linies binnen. Die ver lammend werkte op veler ini tiatief en die in ieder geval het collectieve functionren danig aantastte. Opvallende speler Zelfs nadat Renè van Delft, die door een aantal acties in de tweede helft in ieder geval de meest opvallende speler van het veld werd, in de 37e minuut de score had geopend kon FC Den Haag die mantel van misplaatste behoedzaam heid niet afleggen. En daar door kon het gebeuren dat het tot degraderen gedoemd lijkende NEC in de tweede helft zelfs de gang van zaken grotendeels kon controleren. Zonder daarbij overigens tot imponerende daden te ko men. De Nijmegenaars slaagden er slechts in uit dode spelmo menten, hoek- en vrije schop pen, enig gevaar te destille ren, maar ze konden niet de tot dit weekeinde meest door boorde defensie van de eredi visie passeren. Waarmee niet alleen zij nauwelijks uitzichten kregen op zelfs maar een ge lijkspel, maar tevens doelman Dido Havenaar voor het eerst sinds half februari (achtereen volgens Excelsior en FC Gro ningen) de "nul" weer eens vasthield. „Vreemd genoeg in een wedstrijd waarin hij weer een aantal twijfelachtige mo menten had", merkte Van Via nen op. Zo lijkt het nog wat, de poging van Carbo (midden) geflankeerd door de verdedigers van Roda Degens (links) en Hanssen (rechts) maar In werkelijk heid was FC Utrecht niet vooruit te branden. Hiet noodlottig Die FC Den Haag, zoals ge zegd, ditmaal niet noodlottig werden, daarvoor was de on macht van NEC te groot en als een Nijmegenaar al eens in scoringspositie kwam, dan sloeg de twijfel en onzeker heid toe. Zoals na de rust bij kansen voor Jansen en Visser en de beste mogelijkheid voor Van Zinnen, die zelfs van twee meter afstand Havenaar niet kon passeren. Maar in het Zuiderpark liep zaterdagavond een speler rond, die zichzelf recordhou der kansen missen mag noe men, Harry Melis. Tot half ok tober vorig jaar stond de Rot terdammer niet onaardig ge klasseerd op de topscorers- lijst met acht treffers. Sinds dien heeft hij in competitiedu els het net niet meer gevon den. Tegen NEC kreeg Melis in de tweede helft drie riante mogelijkheden; hij verprutste ze alle. Maar niet alleen daarin schoot de oud-Feyenoorder ernstig te kort. Ook in de voorbereiding kwam er niets uit zijn voeten. Waardoor cen trumspits Chris Treling uit nood maar ballen ging zoeken en halen. „Hoewel ik hem had gezegd diep in de spits te blij ven staan", deelde Van Via nen later mee. „Maar ik krijg daar geen bal, van links noch rechts. Daarom ga ik ze maar halen", meldde Treling, die ondanks alles aan een goed seizoen bezig is, ter verdedi ging op. Aan die linkerkant stond Aitze Bouma, die door Van Zinnen zaterdagavond ongenadig hard werd aangepakt, maar daarvoor slechts "geel" van scheidsrechter Ignace van Swieten kreeg, maar op die plaats kan Van Vianen beter Van Delft neerzetten. Van Delft is tot meer creatieve ar beid in staat en kan ook een bal voorzetten, een noodzaak voor een vleugelspeler die zijn centrumspits moet bedienen. Op dat middenveld, waar dan Bouma (die overigens tegen het eind werd vervangen door Keloglu, die in blessuretijd nog voor 2-0 zorgde) kan wor den geposteerd, dirigeerde zaterdagavond Lex Schoen maker als aanvoerder wel veel in woord en gebaar, maar speltechnisch is Schoenmaker geen schim meer van de spe ler die hij vorig seizoen nog was. Voeg daarbij defensieve problemen door de afwezig heid van de geschorste en ook volgende week tegen Ajax nog ontbrekende Aad Mans veld en het zal duidelijk zijn dat FC Den Haag dan welis waar door de zege op NEC de degradatiegroep enigszins achter zich heeft gelaten, maar dat de toekomst nog weinig zonnig is. Hoewel er met Treling, Van Delft en Ke loglu (die Van Vianen een ba sisplaats zou moeten geven) nog wel enig perspectief is. Maar dat is dan ook alles. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 37. Van Delft 1-0; 91. Keloglu 2-0; scheidsrechter Van Swieten; toeschouwers: 3500. gelo kaart: Van Zinnen (NEC). FC Den Haag: Havenaar; Tempelaar, Wlckel, De Vroedt, Korevaar; Van Delft, Schoenmèker, Jansen; Melis, Treling, Bouma (Keloglu). NEC: Schellekens; Wlllemse, Mulde rij, Visser, De Groot; Van Zinnen, Selbach (Meljers), Hiddlnk; Heisper, Janssen, Jacobs (Hendriks). GRONINGEN De buiten spelval is een effectief, maar gevaarlijk wapen in het voet bal. FC Groningen heeft dat tot zijn schade ondervonden. Zeven minuten na de rust klapte de Groningse buiten spelval een fractie van een seconde te laat dicht en Ar- nesen had een zee van ruim te. Met zijn voorzet bereikte hij Ling, die simpel over doel man Tukker heen inkopte. Het waa een beslissend doel punt. Voor Ajax echter de punten mee kon nemen, moest de ploeg nog een dik half uur zwaar verdedigen. Eenmaal op achterstand gooide FC Gronin gen alle remmen los en startte een tomeloos offensief. Dat le verde wel veel druk op het doel van Schrijvers op, maar niet veel kansen. Ook Ajax ging in deze fase een paar keer in de fout met de buitenspel- val. Piet Schrijvers had nog ge noeg van zijn vorm uit de inter land NederlandFrankrijk over om zijn doel schoon te houden. Hij deed dit door meermalen uit te lopen en op die manier de Groningse aan vallers de weg te versperren. Dat Ajax FC Groningen van een verdiend gelijkspel afhield, was hoofdzakelijk de verdien ste van Schrijvers. Scoreverloop: 52. Ung 0—1. Scheids rechter: Severeln. Toeschouwers: 14.000. Gele kaart: Ziegler (Ajax) en Wiebing (Groningen). FC Groningen: Tukker; Hlddink, Bloemberg, Boer, Mulder (Koops); Van Dijk, Koeman, Keukens (Wie bing); Dijkstra, Houtman, Swanerw burg. Ajax*. Schrijvers; Weggelaar (Jensen), .Jansen, Ziegler, Boeve; Ophof, Arne- sen, Lerby; Ling (Zwamborn), Rijk aard, Kleft. ROTTERDAM Go Ahead leverde een wanprestatie op Spangen en Sparta - veel meer klasse - profiteerde daar - ondanks de 2 - niet genoeg van. Wel boekte de thuisclub de grootste over winning van dit seizoen, maar de score had gemakkelijk tot dubbele cijfers kunnen wor den opgevoerd. De defensie van de Deventer- naars faalde volkomen. Sparta kreeg een zee van ruimte door de minimale weerstand. De enige spelers van de Eagles, die een gunstige uitzondering vormden, waren Kees van Kgoten, die echter niet kon kóppen vanwege een tegen PEC opgelopen hoofdblessure en Tommy Kristlansen. Een in hoog tempo spelend Sparta, sterk op het midden veld met Robinson, Advocaat en vooral Van Gaal, profiteer de van de gaten die er perma nent bij Go Ahead vielen. Het tweede doelpunt van Sparta was een juweeltje. Van Gaal deed of hij zou voorzetten, maar schoot zuiver in en doel man De Boer, die eveneens in de malaise deelde, was kans loos. Scoreverloop: 22. Van Tlggelen 1—0, 34. Van Gaal 20, 50. Van Kooten 21, 51. Van Gaal 31. 62. Geels 4—1, 70. Van Kooten 4—2, 77. Meijer 5—2, 84. Geels 6—2. Scheidsrechter. Mulder. Toeschouwers: 4.000. Gele kaart: Wijnberg (Go Ahead). Sparta: Formannoy; Jansen. Stevens, Tiktak, Van Tlggelen: Robinson. Ad vocaat. Van Gaal (Blind); Van der Gijp, Geels, Holverda (Meijer). Go A baad: De Boer; Wijnberg, Schneider, Oude Wessellnk, Vos kamp; Woudsma. De Goey, Kristlan sen; Ten Cate (Hullegle), Van Kooten, Körver.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11