pperatie '81 brengt !,5 miljard op Emotionele taferelen bij spreekbeurten Aantjes Nergens wordt weinig werkt als i Nederland genland' |lbeda: pakket ït minst slechte Groningen onrustig na ontruiming kraakpand £etdóe<3ou4a/nt Wijs besluit van Aantjes Politieverordening steunt ideeën over preventief optreden >weer leidse courant donderdag 26 maart 1981 pagina 13 onze parlementaire redactie) 9AAG De maatregelen van het kabinet moeten lei- t een bezuiniging van 2,5 miljard in 1981. Dat opent de ijkheid tot een verlaging van het financieringstekort 5 procent (20 miljard). Volgend jaar levert dit pakket vijf miljard op. Dat is meer dan de helft van de acht d ombuigingen die in 1982 nodig zijn. De resterende liljard laat het kabinet als erfenis voor zijn opvolgers De maatregelen uit dit pakket staan hier nog eens rijtje: ieverhoging voor de werknemers van de WW met een AOW met twee procent. Opbrengst 860 miljoen; rwege laten nacalculatie ambtenaren: 165 miljoen; allen toeslagen uitkeringen: 175 miljoen; rking hoeveelheid geneesmiddelen en het voorschrijven >edkopere soorten: 30 miljoen; rkingen kraamzorg: 40 miljoen; oneelsbeperking gezondheidszorg 50 miljoen; •rking aantal ambtenaren met 1000: 80 miljoen; :rking prijsbijstelling begrotingen: 450 miljoen; irking gemeente- en provinciefonds: 160 miljoen; toging accijns op benzine met zes en op dieselolie met vijf Hier komt nog een cent extra op aan BTW. ltste maatregel brengt dit jaar 250 en volgend jaar 500 mil- Ip. Zij is bedoeld op een extra werkgelegenheidsimpuls te lieren die onder meer bestaat uit het bouwen van 12.000 (gesubsidieerde woningen en het opknappen van nog eens woningwetwoningen. Daarmee kunnen 13.000 mensen aan geholpen worden. Verder wordt 30 miljoen ter beschik- eesteld van de bestrijding van de jeugdwerkloosheid en pO miljoen naar de steun aan in moeilijkheden verkerende ven, voornamelijk naar Volvo. (Vervolg van de voorpagina) Irwachte inlevering van koopkracht voor de verschillende penscategorieën ziet er nu als volgt uit (tussen haakjes de \g van eind vorig jaar): pven minimumloon 2,5 3 (was 1) l (32.500 per jaar) 4 (was 2) daal (65.000 p.j.) 4 (was 3) 1 (130.000" p.j.) 5 (was 3,5 k 4) jodale ambtenaar wordt iets zwaarder getroffen en gaat 4,5 nt in koopkracht achteruit. De minimumuitkeringen die mkelijk slechts een half procent moesten inleveren gaan inistens 3,5 procent achteruit.' ins minister Albeda en zijn staatssecretaris De Graaf was jet mogelijk de pijn rechtvaardiger te verdelen zonder al te uze wijzigingen voor.te stellen. Daar wil het kabinet niet mdat het nog maar enkele maanden te regeren heeft. In- Inde en principiële maatregelen konden daardoor niet ge il worden. De nu voorgestelde maatregelen zijn door een t kabinet desgewenst weer snel ongedaan te maken. Minis- Ibeda noemde dit pakket al met al „het best denkbare en I slechte" dat mogelijk was. pCTEUR CENTRAAL PLANBUREAU: onze parlementaire re dactie) HAAG Aan het los- van de bestaande kop- l tussen lonen en uitke- n zal in de naaste toe- t niet te ontkomen Die stellige overtuiging de directeur van het aal Planbureau, dr. van den Beid, gisteren j de presentatie van de rste voorspellingen de ontwikkeling van onomie tot 1985. ins Van den Beid wordt Irgens in het westen zo jg gewerkt als in Neder- Slechts 32,5 procent hier nog een inkomen uit arbeid en moet daarmee de rest zien te onderhouden. Dat kan niet onveranderd en zon der gevolgen gebeuren, meent Van den Beid. Het Centraal Planbureau denkt verder dat het enorme tekort in de overheidsfinan ciën (25 miljard) alleen maar terug te dringen is door forse belasting- en premieverhogin gen. Dan nog zullen er in 1985 zeker 500.000 werklozen zijn. Arbeidstijdverkorting en deel tijdbanen zijn volgens Van den Beid een slecht middel tegen de werkloosheid. Verplichte arbeidstijdverkorting zoals de PvdA nastreeft noemde hij zelfs een ramp. Loonmatiging is veel beter. GRONINGEN De ontrui ming gistermiddag van een kraakpand in de Groningse binnenstad is in de avond uren gevolgd door urenlange rellen. Honderden jongeren zwierven ln groepen rond en gooiden bij grote winkelza ken en het stadhuis de rui ten in. De politie voerde di verse charges uit. De ontruiming van het kraak pand werd uitgevoerd rond vijf uur, nadat een eerdere po ging was mislukt. De politie weet deze mislukking onder meer aan het feit dat de kra kers met ammoniak gooiden. Motief voor de ontruiming was, aldus de politie, dat de ei genaar van het pand, Perry Sport, de gekraakte ruimten nog als opslagruimten in ge bruik heeft. Omdat van leeg stand dus geen sprake was, pleegden de krakers lokaal vredebreuk. Nadat de circa 35 bezetters van het Perry Sport- pand voor de overmacht van de politie waren gezwicht, vluchtten ze naar een aan grenzend gebouw, dat even eens gekraakt is. Slechts één kraker werd door de politie gearresteerd. Tijdens de rellen buiten het gebouw verrichtte de politie minstens tien arres taties. Op de vlucht voor het braak- gas van de Groningse politie vluchten de krakers van Perry Sport naar het aangrenzende pand. Mr Willem Aantjes heeft een wijs besluit genomen, voor de vaderlandse politiek zowel als voor zichzelf en zijn gezin. Te gelijkertijd is het echter zeer betreurenswaardig dat het voornamelijk anonieme intimidatie is geweest, waarvoor hij tenslotte is gezwicht. in deze kolom is reeds vaker betoogd dat Aantjes er niet wijs aan deed zich opnieuw kandidaat te stellen voor het ka merlidmaatschap, maar dat zijn hardnekkig streven zichzelf te rehabiliteren best begrijpelijk was. Want al heeft Aantjes in het verleden wel degelijk fouten gemaakt, de publieke veroordeling en de heksenjacht die zijn deel zijn geworden, staan niet iri verhouding tot de feiten, zoals die uit het rap port van de commissie-Enschedé naar voren zijn gekomen. AaNTJES voelde zich volstrekt onjuist behandeld en voor een goed deel had hij daar gelijk in. Dat mensen met een oorlogssyndroom zo langzamerhand alleen al bij het zien van de naam Aantjes het ernstig te kwaad kregen, is van de an dere kant begrijpelijk. De publiciteit rond Aantjes heeft een beeld doen ontstaan, waardoor menigeen bij het horen van zijn stem, het zien van zijn foto of het lezen van een bericht, die indrukken onmiddellijk met de Tweede Wereldoorlog in verband bracht. Men kan het de betrokkenen niet kwalijk nemen, maar het is wel een beeld dat Aantjes is opgedrongen en dat door de feiten niet is gerechtvaardigd. NOGMAALS: Aantjes had er, mede met het oog op de pro blemen van de oorlogsslachtoffers, beter aan gedaan de kan didatuur voor het kamerlidmaatschap niet te zoeken, maar die mogelijkheid uit de weg te gaan. Hij heeft van de Neder landse samenleving, die de naam heeft tolerant te zijn, te veel veerkracht verwacht. Toen hij, door op te komen voor een gerechtvaardigde rehabilitatie, zichzelf extra kwetsbaar maakte, was dat uiteraard geen vrijbrief voor de bedreigin gen en verdere intimidatie, die hij heeft moeten incasseren. Nu Aantjes alsnog de wijste weg heeft gekozen mag men ho pen, dat hem en zijn gezin deze ellende verder bespaard zal blijven. (Vervolg van de voorpagina] DEN HAAG Aan liét be gin van zijn brief grijp1 Aantjes terug op zijn erva ringen tijdens de spreek beurten, die hij de afgelo pen tijd heeft gevoerd ei waar zich soms emotioneli taferelen afspeelden. „Di ervaringen van de eerst* spreekbeurten hebben aan getoond, dat een normaal verloop klaarblijkelijk niet mogelijk is. Spreek beurten, die onder het wa kend oog van de politic moeten plaats hebben, kun nen niet de beoogde functie vervullen", aldus Aantjes. Verbitterd schrijft Aantjes over een tegen hem gerich te reportage in Elseviers Magazine van vorige week. „Op een schokkende ma nier word ik verantwoorde- Aantjes vervolgt: „Intimida tie en rechtstreekse bedrei gingen, niet slechts aan mij zelf maar ook aan mijn gezin, hebben een vorm aangeno men die in onze samenleving ondenkbaar leek, maar die mij niet kunnen doen ontko men aan mijn verantwoorde lijkheid voor hun veiligheid veroordelen omdat hij naar om mijnentwil een last opge- hun mening te links in het en leefbaarheid. Ook heb ik CDA staat. Aantjes voegt ervaren dat, vanwege mijn daar echter aan toe: „Uit kandidatuur, activiteiten in rechtstreekse persoonlijke geheel ander verband waarin contacten is mij gebleken dat ik met anderen samenwerk, er steujg ook authentieke ge- eveneens voortdurend wor- voelens van weerstand zijn. den belast". Met dit laatste jn elk geval worden die ge- doelt Aantjes onder meer op voelens door die acties voort- zijn activiteiten als voorzitter durend geactiveerd", van de PTT-raad. Aantjes geeft toe, dat hij Blijkens zijn brief is Aantjes vaak is gewaarschuwd voor van mening, dat de acties te gen hem voor een belangrijk deel waren ingegeven door mer. En hij besluit: „Er Eolitieke motieven. Hij duidt wordt, gerechtvaardigd iermee op mensen, die hem of niet, evenredig of niet legd aan mijn gezin, aan de genen die nu nog lijden on der wat hen in de oorlog is aangedaan, aan de nabe staanden van mensen aan wie ik een dierbare herinne ring bewaar, aan een politiek zoals ik die oprecht en met overtuiging heb voorgestaan, aan het CDA en aan degenen met wie ik in andere verban den samenwerk. Die ervarin gen hebben mij tot de slotsom gebracht dat een bijdrage om nen van die last te vrijwaren prioriteit behoort te hebben boven alle andere overwe gingen". Rechter weigert „Dodewaard' stil te leggen ARNHEM -- De Vereniging Stop Dodewaard en de Gel derse Milieufederatie heb ben vanmorgen hun kort ge ding tegen de kerncentrale in Dodewaard verloren. De president van de rechtbank in Arnhem, mr. J. Schaafs- ma, acht geen gronden aan wezig om door middel van zijn tussenkomst de centrale nu al stil te leggen, zoals door beide organisaties was gevraagd. De gemeenteraad van Dode waard heeft gisteren als zijn mening uitgesproken dat de kerncentrale in deze gemeente na de huidige splijstofwisseling dicht moet totdat het afval probleem is opgelost. De raad heeft deze uitspraak gistera vond gedaan met de kleinst mogelijke meerderheid: zes te gen vijf stemmen. Achter grond van deze uitspraak is de vrees dat de opslagplaats van afgewerkte splijtstofstaven in Dodewaard binnenkort over vol zal raken. reede geval rkenspest Zeeland De veterinaire in- in Zeeland heeft giste- dracht gegeven om alle Sg fokzeugen en 180 big ban een fokkerij in Eede jws-Vlaanderen) te ver- fen omdat de dieren ble- i lijden aan varkenspest. het tweede geval van inspest op Zeeuws-Vlaan- i. Vorige week donderdag "Tarde zich het eerste ge- fc'aarop een vervoersver- pp varkens van kracht voor West-Vlaanderen. Drie jaar onvoorwaardelijk voor diefstal pandbrieven MIDDELBURG De twee hoofddaders in de zogenaamde pandbrievenzaak zijn gisteren door de rechtbank in Middel burg veroordeeld tot drie jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Zij stalen enkele jaren geleden een geldkist met voor ongeveer zes miljoen gulden aan pandbrieven uit de berging van een flatgebouw in Middelburg. Het gaat om een 49-jarige man uit Leiden en een 48-jarige man uit Vlis- singen. Wegens hun aandeel in deze affaire werden de voormalige meesterkraker Aage M. en een 33-jarige Rotterdammer bij ver stek veroordeeld tot twee jaar en zes maanden onvoorwaardelij ke gevangenisstraf. Een 42-jarige man uit Schiedam en een 38- iarige man uit Oosterhout kregen wegens heling van de pand brieven twee jaar onvoorwaardelijk. De 42-jarige man uit Vlis- singen, die wist dat hij geld aannam dat van de gestolen pand brieven afkomstig was, kreeg vie- maanden. Vijf gezinnen in Krimpen lijken „gifvrij" KRIMPEN a/d IJSSEL De vijftien mensen die vlak bij het sterk verontreinigde, voormalige EMK-terrein in Krimpen aan den IJssel wo nen, dragen geen sporen in zich van tolueen, xyleen of benzeen. Dit heeft de heer Van Wijk, sociaal-directeur van de scheepswerf Van der Giessen-De Noord gisteren meegedeeld. Het bloed en de urine van de vijf gezinnen is onderzocht omdat in de tuinen van hun huizen hoge concentraties van chemisch afval werd gevon den. Volgens Van Wijk is al leen de aanwezigheid van ge noemde stoffen onderzocht Hij sluit dan ook niet uit dat er toch nog andere schadelijke stoffen bij de bewoners wor den aangetroffen. HOOFDCOMMISSARIS VALKEN: AMSTERDAM Het beginsel, dat opgetreden kan worden tegen mensen die kennelijk van plan zijn de orde te versto ren, maakt al jaren deel uit van de Amsterdamse politiever ordening. Hoofdcommissaris Valken van de hoofdstedelijke politie heeft dit gisteren gezegd in een commissievergade ring van de Amsterdamse gemeenteraad. Hij gaf daarin een toelichting op zijn uitspraak dat relschoppers al moeten kunnen worden aangepakt als ze op weg zijn naar hun „werkterrein". Valken legde er de nadruk op nooit te heb ben gesproken over het arresteren van mensen voordat ze iets hebben gedaan. „Mij is echter wel duidelijk geworden dat er or dinaire relschoppers afkomen op bepaalde acties van de Amster damse politie. Het moet mogelijk zijn daartegen preventief op te treden'Bepaalde artikelen van de Algemene Politie Verorde ning van Amsterdam geven zijn idee steun. Daarin staat name lijk dat het bij zich hebben van stoffen of voorwerpen die ken nelijk bestemd zijn om de orde te verstoren, verboden zijn. Hij wil nu dat er een juridische basis komt waarop de politie daarte gen kan optreden. DE BILT (KNMI) - Het is morgen overwegend droog en de zon zal zich meer laten zien dan we de laatste dagen ge wend zijn geweest De tempe ratuur in de middag loopt uit een van 12 graden aan zee tot 17 graden in het binnenland. De oorzaak van deze weers- verbetering is een gebied van hoge luchtdruk. Vanmorgen bevond het zich nog ten wes ten van de Golf van Biscaje. Als gevolg van een actieve stormdepressie verder west waarts op de oceaan zal het hogedrukgebied in betekenis toenemend snel naar onze om geving trekken. De regenzone van de oceaandepressie be reikt onze omgeving waar schijnlijk in de loop van mor- gengavond. Vooruitzichten voor zaterdag: Perioden met zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur omstreeks 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: omstreeks 8 gra den. Max. temp.: omstreeks 14 gra den. K«ns op een droge periode pro- van minstens 12 uur: cent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Ma* Min Neer- temp temp aleg Amsterdam zw.bew. 15 9 0.1 De Bilt zw.bew. 17 10 0 Doelen mist 16 10 2 Eeide geh.bew. 15 9 4 Eindhoven geh.bew. 19 11 9 Den Helder geh.bew. 11 9 3 Lh. R'dam geh.bew. 16 9 0 Twente geh.bew. 15 12 11 Z.-Limburg regenb. 20 12 0.1

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13