Van Agt wil af van automatische prijscompensatie Solidariteit handhaaft stakingsparool Schmidt verbitterd over mislukt visserijgesprek Marxistische maatschappijanalyse voor christenen bruikbaar pnieuw uropese ulp voor 3olen EUROPESE LOF VOOR NEDERLANDSE BEZUINIGINGEN EURO-PARLEMENT BLIJFT RONDTREKKEND CIRCUS Haig vecht aantasting positie aan Een Atoom-schuilkelder in uw tuin. Hoe woont dat? 21t/m29mrt Houtrusthfrilen -Den Haag ort geding alama egen deken elissen GENERAAL JEZUÏETEN: Evangelische Alliantie protesteert tegen hervormd- gereformeerde kritiek Vereniging Pastoraal Wer kenden nu ook in bisdom Roermond Dominee en rabbi tegen huwelijks boete UITEN LAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 MAART 1981 PAGINA 9 Van onze speciale verslag gever Rik in 't Hout) IAASTRICHT De Eu- opese Gemeenschap zal pnieuw op grote schaal lulp verlenen aan Polen, 'remier Van Agt maakte it gisteren in Maastricht lekend na afloop van de ropese Raad. Volgens rd Carrington, de Brit- minister van Buiten- ndse Zaken, gaat het om ventig miljoen dollar 10 miljoen gulden) aan oedselhulp en voor ruim miljard dollar (2,3 iljard) aan kapitaal- ulp. inister Van der Klaauw, ie tijdens de topconferentie voorzitter optrad van de inisters van Buitenlandse ken, noemde de situatie Polen „onrustbarend", iet eens zo ergt bedekt uit- hij een waarschuwing n het adres van de Sovjet- nie. Als de Russen Polen innenvallen, is dat het ein- van de ontspanning tus- n Oost en West. „De dé- nte kan zich geen tweede fghanistan veroorloven", et besluit Polen wederom helpen was geschied op itiatief van de Westduitse inister Genscher. Tijdens et verslag van zijn recente zoek aan Warschau zei hij rg geschokt te zijn door de stand van de economie, folgens minister Van der [laauw heeft Polen nu al oveel schuld in het Wes- en, dat het per maand 1,5 niljard dollar (3,45 miljard ulden) moet betalen aan ente. Voorzichtigheidshal- om Warschau zo min nogelijk last te bezorgen riet de andere communisti- che landen nam de Eu ropese Raad in haar verkla- ng over Polen op dat dit and „in staat is haar inter- problemen op te lossen n een geest van redelijk- ïeid en verantwoordelijk- leid". (Van onze speciale verslaggever Mare de Koninck) MAASTRICHT De Europese top in Maastricht is gistermiddag uiteen gegaan zonder akkoord over de verdeling van vis en vis gronden in de EG. De regeringslei ders van de tien EG-lidstaten kon den het slechts eens worden over een opdracht aan hun visserijmi nisters om vervroegd (komende vrijdag al) in Brussel bijeen te komen voor een laatste poging tot een visserij-overeenkomst. Het mislukte overleg op dit punt in Maastricht heeft vooral bij de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt bit terheid gewekt ten aanzien van zijn Britse collega Margaret Thatcher. Schmidt zei naar afloop dat de sfeer tijdens de gesprekken over het EG- -visserijbeleid „even slecht en uit zichtloos was als vorig jaar in Du blin. En dat is nog zacht uitgedrukt." In Dublin dreigde een ware EG-cri- sis toen tijdens de Europese top al daar de Britten bleven weigeren hun wettelijke bijdrage aan de EG-begro- ting nog langer te voldoen. Bij de uiteindelijke regeling van dat begro tingsprobleem is tevens besloten tot een gemeenschapelijke visserij-be- leid, waartoe ook EG-afspraken met Canada behoren. „Er is zoiets als trouw en geloof. Ik heb vorig jaar in goed vertrouwen aangenomen dat er voor eind 1980 een visserijakkoord zou zijn. Wij zijn hierin misleid", al dus Schmidt, die dat laatste woord snel verbeterde in „teleurgesteld." Als gevolg van de visserijproblemen is op de Europese top in Maastricht nauwelijks meer gesproken over de verhoging van de jaarlijkse land bouwprijzen en maatregelen om overproduktie in de landbouw te ontmoedigen. Ook op dit punt kon den de regeringsleiders daarom niet anders doen dan de landbouwminis ters dringend vragen voor 1 april aamstaande een prijzenakkoord te sluiten. De EG-raad van landbouw ministers is eind deze week opnieuw in Brussel bijeen. (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) MAASTRICHT Volgens premier Van Agt is het onontkoombaar dat in ons land binnen afzienbare tijd het mes gezet wordt in de vele automatische koppelingen op het gebied van de inkomens. Hij denkt daarbij aan de koppeling van de uitkeringen aan de lonen maar ook aan het systeem van volle dige en automatische prijscompensatie (VAP). Van Agt zei dit op een persconferen tie na afloop van de Europese Raad in Maastricht. Hij verwees daarbij naar het communiqué van de topconferentie, waarin alle tien EG-landen de mening uitspraken „dat een bijstelling van dit soort mechanismen moet worden overwo gen" en dit soort ingrepen een voorwaarde zijn voor nieuwe economische bloei, al zal dat nog wel een aantal jaren op zich laten wachten. Maatregelen zoals onder meer de vakbeweging die graag zou zien, zijn volgens de Raad geen echte oplossing. „Als die maatregelen zijn uitge werkt, zit je alleen nog maar veel verder in de put," aldus Van Agt. Naar zijn mening kan de „inderdaad schrijnende" werkloosheid alleen maar bestreden worden door het aanbrengen van structurele verbeteringen. Voor de premier is het zó duidelijk dat het au tomatisch verhogen van de lonen schadelijk is voor de economie, dat hij het liefst nu nog maatregelen zou nemen. „Willen we een verer gering van de economische situatie voorkomen, dan zullen er heel wat dogma's worden prijsge geven". De premier denkt in de eerste plaats aan het schonen van de prijscompensatie voor de stijging van energieprijzen. Daarnaast ziet hij nog een element dat uit de VAP verwijderd kan worden: prijsverhogingen, die het gevolg zijn van ontwikkelingshulp. De Britse premier Thatcher trok zich gisterenmiddag, na afloop Van de Europese top, niets van de veilig heidsvoorschriften aan. Zij maakte een wandeling door de Muntstraat, die in verband met de Eurotop was om gedoopt tot een echter Britse straat, en raakte in ge sprek met voorbijgangers. (Van onze speciale ver slaggever Mare de Koninck) MAASTRICHT Het Euibpees Parlement krijgt in de voorzienba re toekomst geen vaste vestigingsplaats. De Euro-parlementariërs en hun uitgebreide ambtelijke gevolg blij ven dus, zoals ze het zelf noemen, „circusar* tiesten", die voortdu rend op en neer reizen tussen Straatsburg, Luxemburg en Brussel. De Europese top van re geringsleiders in Maas tricht heeft gisteren offi cieel besloten de bestaan de huisvestingssituatie van het Europees Parle ment voor onbepaalde tijd te handhaven. Vol gens premier Van Agt is dit besluit genomen om dat nationale gevoelighe den ter zake tussen Frankrijk, Luxemburg en België de al jarenlang aanslepende gesprekken over een definitieve zetel voor het EP uitzichtloos maken. Hoewel de blij vende mobiliteit van dê Europese volksvertegen woordiging een kostbare aangelegenheid is, vond Van Agt dat „het beëin digen van een dispuut, dat toch niet tot wezenlij ke verandering van de bestaande toestand leidt, ook nog iets moois heeft". Van Agt bevestigde dat hij zijn vroegere voorne men om verslag van de Maastrichtse Euro-top uit te gaan brengen bij het Europees Parlement naar alle waarschijnlijkheid niet zal realiseren. De premier ging niet in op de suggestie dat de Fran se president Giscard d'Estaing zijn veto over het plan heeft uitgespro ken. Van Agt zei nog geen officiële uitnodiging van parlementsvoorzitter mevrouw Simone Veil te hebben ontvangen. WASHINGTON Tussen president Reagan en minis ter Haig van buitenlandse zaken is een openlijk con flict uitgebroken over wie de richtlijnen voor de bui tenlandse politiek moet vaststellen. Het conflict is ontstaan naar aanleiding van de benoeming van vice- president Bush tot voorzit ter van een team dat moet optreden in geval van bui tenlandse noodsituaties. Haig verklaarde voor een subcommissie van het Witte Huis dat hij de „algemene leider is van het Amerikaan se buitenlandse beleid en dat hij over de benopming van Bush niet is geraad pleegd". Volgens The New York Times zou Haig echter de afgelopen dagen meerde re malen een onderhoud met Reagan hebben gehad om de benoeming te verhinderen. Niettemin zal ondanks de ernstige bezwaren van Haig de benoeming van Bush to leider van het crisisteam doorgaan, zo heeft het Witte Huis bevestigd. Washington geeft extra steun aan El Salvador WASHINGTON De Ame- rikaanse regering wil 63,5 miljoen dollar uittrekken voor extra economische steun aan El Salvador. Het plan moet nog worden goed gekeurd door het Ameri kaanse congres. Het totale pakket aan het door strijd verscheurde Midden- amerikaanse land komt daar mee op 126,5 miljoen dollar, bijna het dubbele van wat pre sident Carter voor dat land had uitgetrokken. De extra steun wordt verleend zonder voorwaarden. De woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken noemde het „een uitdrukking van het vertrouwen in het huidige Sal- vadoriaanse regime". Gisteren heeft de Salvado- riaanse guerrillabeweging Fa- rabundo Marti de sterfdag van de vermoorde bisschop Rome ro herdacht met een eenzijdig bestand. IfDGOSZCZ De onafhankelijke tolse vakvereniging Solidariteit ferweegt nog steeds om vrijdag 3 staking van vier uur te houden om dinsdag een algemene lande- te staking uit te roepen, ingeval onderhandelingen met de rege- g over de gebeurtenissen in Byd- izcz (politieoptreden tegen vak- ïdsleden) niet tot bevredigende uitaten leiden. idariteit heeft een communiqué spreid, waarin gezegd wordt dat overleg met vice-premier Rakows- ot nu toe niet tot besluiten heeft ge leid en dat de commissie, die de rege ring naar Bydgoszcz gestuurd heeft, niet over voldoende volmachten be schikte om over de eisen van Solidari teit te onderhandelen. Voorts wordt gezegd, dat het besluit tot waarschu wingsstaking en algehele staking geno men zijn om het bestaan van de vak vereniging te verzekeren. Walesa heeft een paar moeilijke dagen achter de rug. De wat aggressievere le den van Solidariteit hadden maandag nacht geprobeerd een radikaler stand punt door te'drukken, wat voör de So- lidariteitleider een aanleiding was om uit de bijeenkomst te lopen. Nadien werd toch zijn gematigder standpunt vrijwel unaniem aanvaard. Dit schept in ieder geval een adempauze voor be raad met de regering. De Poolse partijleider Kania heeft de laatste stakingsoproepen bestempeld als „een uitnodiging tot zelfvernieti ging". Hij benadrukte, dat de autoritei ten vast besloten zijn de politiek van sociale verandering en vernieuwing via onderhandelingen op te lossen. De stoffelijke resten van generaal Wladislaw Sikorski, de Poolse premier in ballingschap tijdens de oorlog, zul len 30 mei uit Engeland naar Polen worden overgebracht. Een zekere voorzorg. We moeten er niet aan denken, maar toch Het aantal mensen dat bij hun tuin een atoon schuilkelder laat bouwen groeit snel. Een verstandige voorzorg, dat zeker. Hoe ziet zo'n kelder er nu eigenlijk uit? Uniek voor Nederland kunt u dat op de Nationale Woonbeurs precies ontdekken. Compleet ingericht en optimaal veilig. Internationale collecties. Antiek, klassiek, modern, leder, manau, keukens, vloeren, zonwering, tapijten, slaapkamers, verwarming, bestekken, beveiliging, sauna's, accessoires, muziek, tuinaanleg en ander fraai woonnieuws van nu. Stands van: GEB 75 jaar! Een interessant overzicht van eeuw "energiek" bezig zijn. Bouw- en Woningtoezicht, Politie en Brandweer. Met specialisten vooralle gewenste informatie. Doorlopende films over energiebesparing. Openingstijden. Dagelijks: 13.00 - 23.00 uur, zondags: 10.00 -18-00 uur. Eerst overal njstig rondkijken, dan een lekker kopje koffie. Officiële presentatie van de Ned. Ver. Verkoopbevordering en Voorlichting Woonspecialisten. Rotterdamse Caiama- oep heeft een kort geding ngespannen tegen deken elissen van Gennep en de jnen wegens de recente lder, die de deken heeft publiceerd. De Calama- oep stelt, dat deken Gelis- n in zijn folder „Waarom vastenacties" zwaarwe- nde beschuldigingen te- n de Bisschoppelijke Vas- nactie uit, die niet waar Herroeping van deze schuldigingen worden ist. et kort geding wordt don erdag 2 april gevoerd voo president van de recht nk in Roermond. Advocaa oor Calama is mr. F. Kern- amp uit Rotterdam. De Cala- -groep heeft tot deze pro lure besloten, omdat „bin- enkerkelijk daarvoor geen ïchtsvoorzieningen zijn", alama in Rotterdam om- hrijft zichzelf als „een groep ïn leken, religieuzen en riesters, die zich als christe- en inzetten voor de rechten an arbeiders en boeren in de 'erde Wereld. de folder van deken Gelis- ;n wordt Calama omschre- en als „een groep van pries- irs en ex-priesters, die de arxistische uitgangspunten idertekenen en als hun vangelie zien", oorzitter J. V. M. Steegmans an de Bisschoppelijke Vas- nactie wijst erop, dat de Bis- hoppelijke Vastenactie van n kort geding heeft afge- en. Hij is verrast door de ac- e van Calama, maar is wel ïeuwsgierig naar de uitslag. Ook de christenen kunnen in hun strijd voor sociale gerechtigheid de methoden der marxistische maatschappijanalyse gebruiken, doch wel onder voorwaarde, dat zij die marxistische benadering niet als enig mogelijke manier voor de be oordeling der werkelijkheid beschou wen. Dit schrijft de generaal der jezuïe ten, pater Pedro Arrupe, aan de provin ciale oversten van zijn orde in Zuid- Amerika, zijn brief is bedoeld als ant woord op vele desbetreffende vragen van Zuidamerikaanse jezuïeten. De brief zou echter niet alleen voor Zuid- Amerika bedoeld zijn maar ook geldigheid hebben voor de jezuïeten in de rest van de wereld. Hij is namelijk „ter kennisgeving" aan alle provinciale oversten gestuurd en bovendien gepubliceerd in het jezuïeten tijdschrift „Aggiornamenti Sociali" in Mi laan. Toepasbaar voor christenen zijn volgens pa ter Arrupe de methoaen der marxistische maatschappijanalyse, voorzover deze reke ning houden met de economische factoren en de verschillende economische groepsbe langen, verder het gevoel voor de uitbui ting van hele maatschappelijke groepen, de feitelijke rol, die de klassenstrijd in de ge schiedenis speelt en de ontmaskering van die ideologieën, die opgesteld worden ter verdediging van bepaalde belangen en „zelfs van ongerechtigheden". Natuurlijk, schrijft Arrupe, mogen deze ele menten niet als „alleenzaligmakend" wor den beschouwd. Hij zegt letterlijk: „Welis waar moeten wij grote aandacht besteden aan economische factoren, maar tevens moeten wij ons ervoor hoeden te denken, dat het economische het allesbepalende is." Uit een realistische kijk op de geschiedenis en de tegenwoordige tijd moeten wij toege ven, aldus Arrupe, dat er klassenstrijd be staat. Maar het is helemaal niet bewezen, d^t „de hele geschiedenis van het verleden en van het heden daartoe kan worden her leid." Het christendom streeft ook niet naar de revolutie. Het probeert met andere mid delen de veranderingen in de maatschappij te bewerkstelligen. De strijd, vooral wan neer deze gepaard gaat met geweld, is voor het christendom slechts „een laatste middel ter verdediging tegen de ongerechtigheid". Generaal Arrupe, die zich grondig heeft voorbereid op zijn brief over dit onderwerp door meer dan zeventig experts op het ge bied van het marxisme te raadplegen, geeft tenslotte vier richtlijnen voor de houding, die de jezuïeten tegenover het marxisme cjienen aan te nemen. De jezuïeten dienen dë redenen voor de aantrekkingskracht van het marxisme te erkennen en te begrij pen. Zij moeten inzien, dat ook de maat schappijanalyses, die gewoonlijk in de vrije wereld worden toegepast, door haar indivi dualistische en materialistische uitgangs punten met de waarden van een christelij ke levenshouding strijdig zijn. De jezuïeten dienen voorts steeds bereid te zijn tot een dialoog met de marxisten en in bepaalde concrete situaties mogen zij de samenwer king met de marxisten niet weigeren, wan neer daarmee het algemeen welzijn wordt gediënd. De jezuïeten dienen daarbij steeds te bedenken, dat zij als priesters een eigen taak en zending te vervullen hebben. Generaal Arrupe verzet zich tenslotte krachtig tegen alle pogingen dm het maat schappelijk engagement voor gerechtigheid voor de armen af te doen als marxistisch of communistisch. Er bestaan namelijk ook „vormen van anticommunisme, die niet an ders zijn dan dekmantels voor de ongerech tigheid." Het bestuur van de Evange lische Alliantie heeft gepro testeerd tegen de hervormd- gereformeerde kritiek op naar plannen voor 1982, dat zij heeft uitgeroepen tot missionair jaar. Ze wijst de nota van „Kerk en Wereld" en het Gereformeerde Evan gelisatiewerk als ongefun deerd en misleidend van de hand. In de nota staat dat de evangelisatieactiviteiten van de bij de Evangelische Alliantie aangesloten groe pen niet voldoen aan de; „wezenlijke kwaliteitseisen waaraan zulke activiteiten zouden moeten voldoen". De nota raadt de kerkeraden, deelname aan de activitei ten af. Volgens het bestuur van de Evangelisch Alliantie verwart de kritische nota de werk zaamheden van het Instituut voor Evangelisatie in Drieber gen, dat een evangelisatiepro ject (Project '82) organiseert, met het evangelisatiejaar van de Evangelische Alliantie. „Het instituut voor evangeli satie is echter maar één van de vele organisaties en ker ken die aan het missionaire jaar '82 zullen deelnemen", al dus de Evangelische Alliantie. De Alliantie benadrukt voorts dat zij nog geen officieel plan voor 1982 bekend heeft ge maakt. Ze wijst er tevens op dat het boekje „Evangelisa tie", dat in de nota ook wordt bekritiseerd; geen officieel document is van de alliantie. Ze zegt dat ze een uitgave in voorbereiding heeft waarin ook maatschappelijke vragen aan de orde worden gesteld. In dat boekje zou beklem toond worden dat het bij evangelisatie gaat „om het ge hele evangelie voor de gehele mens". De Evangelische Alliantie is een platform voor allerlei groeperingen en bewegingen aie op een of andere manier actief zijn in de evangelisatie. Bij de alliantie zijn o.m. aan gesloten de Hervormde Bond voor Inwendige Zending (IZB), Youth for Christ, het Leger des Heils, de Bijbel Kiosk Vereniging, Navigators, Tear Fund en het Instituut voor Evangelisatie, dat de Ne derlandse tak is van Campus Crusade for Christ Ook het bisdom Roermond bezit sinds maandagavond een Vereniging van Pasto raal Werkenden. De bis schop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen is fel gekant tegen zo'n vereniging, die hij onder geen beding wenst te erkennen, maar deson danks is de vereniging toch opgericht Dit gebeurde maandagavond in het Cultureel Centrum van Roermond in aanwezigheid van afgevaardigden van an dere verenigingen van pasto raat werkenden uit de overige bisdommen van Nederland. Het bestuur van oe nieuwe vereniging besloot contact op te nemen met bisschop Gijsen om ondanks alle moeilijkhe den toch te proberen tot een soort van modus vivendi te komen. Gezien de situatie in het bisdom Roermond, met grote verdeeldheid tussen conservatieve en progressieve rooms-katholieken, besloot de nieuwe vereniging onderlinge solidariteit tot eerste doelstel ling te kiezen. De Vereniging van Pastoraal Werkenden in Roermond telt thans 150 leden van wie er 120 aanwezig waren op de op richtingsvergadering. De lutherse dominee Robert D. Johnson en rabbijn Al len Malker van Culver City in Californië hebben één lijn getrokken tegen de Amerikaanse belastingwet geving, die ongehuwde sa menleving bevoordeelt bo ven echtparen. Huwelijken, die in hun kerk respectieve lijk synagoge worden geslo ten, worden sedert enige tijd niet meer aan de bur gerlijke stand gemeld, zoals de Amerikaanse wet voor schrijft. Beiden hebben vorig jaar ge dreigd dit te zullen doen. Thans hebben zij de daad bij het woord gevoegd. Dominee Johnson heeft de 12 huwelij ken. die dit jaar in zijn kerk gesloten zqn, niet gemeld. Rabbijn Malker heeft hetzelf de gedaan, maar hij vermeldt niet om hoeveel huwelijken het gaat. Het belastingvoor deel voor ongehuwd samen wonen is niet onaanzienlijk. Bij een gezamenlijk inkomen van 40.000 dollar per jaar moet een gehuwd paar 9300 dollar belasting betalen, het ongehuwde paar echter maar 7600 dollar. Dominee en de rabbijn heb ben in hun protestactie steeds samengewerkt met de betrok ken huwelijksparen, die be wust afzagen van burgerlijke aanmelding. Hun protest is ook gericht tegen nadelen, die gepensioneerden ondervin den, wanneer zij een huwelijk aangaan. De burgerlijke auto riteiten hebben nog niet op de illegale protestactie van de beide kerkelijke bedienaren gereageerd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9