Alphen verliest in Haanstra een doortastend bestuurder Cassette-Festival Experimentele fieiteroute wordt definitief onkerendi Sola Oplossing accommodatie problemen kost Zoeterwoude ruim drie miljoen gulden REGI0(J0UR)NAAI N e< REGIOIJOURINAAL COLLEGE WIL CENTRUM KOPEN REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 MAART 1981 PAQ AQ/fl (vervolg van voorpag.) ALPHEN AAN DEN RIJN De woning van de Alphense wethouder Jan Haanstra in de moderne wijk Ridderveld had gistera vond meer weg van een perscentrum dan van een privé-onderkomen alwaar men in gezelschap van vrouw en kinderen zich rus tig kan terugtrekken uit het drukke politie ke geharrewar. Een kamer vol bloemstuk ken, mensen die af en aan lopen en een tele foon die niet te kalmeren lijkt. Wellicht een troost voor de wethouder dat het hier ook niet om een alledaags schouwspel gaat. Nog maar enkele uren voor het massaal losbre ken van de felicitaties heeft de Alphense wet houder het bericht ontvangen dat hij tot burge meester is benoemd. Jan Haanstra is er zichtbaar van onderstebo ven. De wethouder, eens de meest stabiele wet houder en beste politicus van Alphen genoemd, moet vandaag af en toe naar woorden zoeken tegenover de velen die hem komen feliciteren. Jan Haanstra als burgemeester. Een felicitatie waard. Althans voor de wethouder. De immer zo in beweging zijnde gemeente Alphen heeft minder reden tot juichen. De meest doortasten de wethouder, de meest besluitvaardige wet houder ook. verlaat Alphen. Een klap die aan komt bij burgers en bestuur. Een bestuur dat nog maar kort geleden verklaarde de wethou der Jan Haanstra te koesteren, als ware hij de ourgemeester van Alphen. Hiermee niet aange vend dat de „echteburgemeester M. Paats minder geliefd zou zijn bij burgers en gemeen tebestuur, doch slechts tot uitdrukking bren gend dat de VVD-wethouder overduidelijk po pulair is bij vriend én vijand. De nieuwbakken burgemeester van Ste debroek J. W. Haanstra: „welzijnswerk nog steeds niet nodig". Haanstra heeft van zich laten horen In het col lege van burgemeester en wethouders. Hij valt op door zijn taalgebruik waaruit humor blijkt. Door zijn sympathieke houding tegenover vriend én politieke vijand. Zijn stempel drukt zwaar op het Alphense politieke gebeuren en met name valt zijn liefde voor het sociaal cultu rele gebeuren op. Een portefeuille overigens die hem later is ontnomen. Jan Haanstra: ik heb veel vrienden in Alphen gemaakt. Elke Alphenaar weet dat dit in zijn geval geen cliché-uitspraak is. Haanstra hééft veel vrienden gemaakt met zijn duidelijke poli tiek, met het opbouwen van een constructieve samenwerking, met zijn bestuurlijke gaven en bovenal, zijn oog voor minderheden en het cen traal stellen van de mens in de politiek. Het jeugd- en jongerenwerk heeft veel aan Jan Haanstra te danken. Onder zijn handen is de nieuwbouwwijk Ridderveld II tot stand geko men. Hoewel Haanstra overduidelijk dolgelukkig is met de voor Alphen onverwachte benoeming, vindt hij het jammer dat hij hierdoor niet meer in de gelegenheid is om het Alphense struc tuurplan af te maken. Wel is hij vergenoegd dat het jeugd- en jongerenwerk eindelijk erkend wordt en zich niet meer noodzakelijkerwijs in de kerkelijke sfeer bevindt. De wethouder heeft moeite met liet opsommen van eventuele teleurstellingen in Alphen. Met enige moeite kan hij toch nog wat bedenken. Het welzijnswerk is in zijn ogen nog steeds niet zo mondig als hij graag zou willen zien. Hij ver gelijkt het Alphense welzijnswerk met de voet ballerij: „Geen voetbalclub laat het beleid volle dig afhangen van de trainer, het welzijnswerk echter hangt nog volledig aan beroepskrach ten," aldus Jan Haanstra. Hij meent dat dit ei genlijk de enige teleurstelling is geweest waar mee hij in Alphen moest leven. Verder meent hij dat als je niet te optimistisch bent, je ook voor teleurstellingen gespaard blijft. Terzijde vraagt hij zich nog wel af of de bevol king niet te intolerant is geworden en filoso feert over de mogelijke oorzaken hiervan. Dui delijk refereert hij aan de vele bezwaren uit de bevolking steeds volgend op een voorstel van uit de gemeenteraad. Hij noemt een voorbeeld: „Je wilt mensen een stadsbus geven, maar die bus mag dan weer niet door de straat rijden". Zijn voorbeeld slaat op vele andere gevallen als hij zich afvraagt waarom de grenzen van tole rantie steeds verder gelegd worden. Haanstra meent zich uitstekend thuis te voelen in een kleinere gemeente als Stedebroek. In de door de raad verstrekte profielschets van de nieuwe burgemeester herkende hij veel punten die op hemzelf van toepassing zijn. Zijn Alp hense daden overdenkend, vraagt hij zich af of hij het goed heeft gedaan in het college. Een bij Jan Haanstra bekende bescheidenheid. Of hij het goed heeft gedaan, dat zal zowel de bevol king als de raad kunnen beamen. Jan Haanstra gaat aan het werk: zaken afhan delen en overdragen, zijn huis verkopen, uit zien naar een nieuw onderkomen, 100 kilome ter noordelijker. Jan Haanstra zal Alphen niet gemakkelijk kunnen vergeten. Stedebroek mag in de handen knijpen met de Alphense wethou der. ROBERT J. BLOM ADVERTENTIE Exclusieve persoons, 60 dig. cassettes tiidelijk tot M000,-voordeliger Gun i: zelf de charme van'zilver'op tafel Het originele Oud-Hollands zilvermodel in zwaar verzilverde uitvoering (basis 100) Ondanks de hoge zilverprijs toch duizend gulden voordeliger!" ZOETERWOUDE Met de beschikbaarstelling van een krediet van 3.250.000,- zal de accommodatieproblema- tiek in Zoeterwoude-dorp opgelost kunnen worden. Het college zal daartoe de raad voorstellen over te gaan tot aankoop van ge bouw 't Centrum aan de Schenkelweg en de renova tie van dit gebouw, alsmede de bouw van een sporthal met zaalruimten voor de ta feltennisvereniging en de KPJ. Morgenavond zal de plaatselijke volksvertegen woordiging (bestaande uit 8 CDA-ers, 3 politici van Pro gressief Zoeterwoude en 2 van de WD) zich over het collegevoorstel moeten uit spreken. Het is voornamelijk de Werk groep Akkommodaties Dorp (in de volksmond WAD) ge weest die zich heeft bezig ge houden met het accommoda tie-gebeuren in de dorpskern. Hiertoe is door de werkgroep een rapport uitgebracht, waar in een inventarisatie is ge maakt van de bestaande ac commodaties van de vereni gingen en is een onderzoek verricht naar de mogelijkhe den tot uitbreiding van deze accommodaties. De conclusie van het rapport is, dat er naar moet worden gestreefd om te komen tot de bouw van een sporthal annex zaalruimten voor plaatselijke verenigingen in Zoeterwoude-dorp. Nadat op 29 mei 1980 een krediet van 15.000,- werd gevoteerd ter ,,'t Centrum" gaat de muziekverenigingen huisvesten. NIEUWVEEN De experimentele fietsver- binding tussen het Jan van Blankenpad en de Lijsterlaan wordt definitief. De raad be sloot gisteravond tot deze oplossing. Een en- quete onder de bewoners over deze kwestie leverde weinig reacties op. Voor het college reden volgens het „wfe-zwijgt-stemt-toe" principe te handelen en de situatie te hand haven. Alleen mevrouw J.C. Amelunxen (Gemeentebelangen) had nog bedenkingen. Zij zag liever een apart fietspad aangelegd, maar haar voorstel ondervond onvoldoende steun. Tussen het Jan van Blankenpad en de Lijster laan ligt een voetpad. Fietsers maakten echter ook herhaaldelijk gebruik van dit pad, hetgeen de gemeente op het idee bracht de verbinding bij wijze van experiment als ontsluitngsweg open te stellen voor tweewielers. Aan het einde van dit experiment werd een enquete gehouden onder de bewoners, maar van de 200 verstuur de formulieren, werd slechts 5% geretourneerd. De raad was het er over eens dat dit een be schamend laag aantal was. Desondanks trok het college de conclusie dat zii, die niets van zich hadden laten horen, kennelijk instemde met de bestaande situatie. B en W stelden dan ook voor deze te handhaven. Mevrouw Amelunxen was van mening, dat een fietspad naast het bestaan de voetpad een betere oplossing zou zijn. Zij steide de raad voor het project op de prioritei tenlijst van 1982 te plaatsen. Haar voorstel on dervond te weinig steun en men besloot con form het college-voorstel. Wethouder J. Fransen deelde de raad mee, dat de dit. verricht, maar door de Rijnsaterwoui Hoogkamer. Deze verandering levert een be sparing op van 12.000 gulden, terwijl in het on derhoud niets verandert Wel zegde de wethou der toe dat er nauw op toegezien wordt of de kwaliteit, ondanks het aanzienlijke prijsver schil, inderdaad hetzelfde blijft voorbereiding van de plannen om te komen tot een kostenra ming kwam de procedure in een stroomversnelling. In de raadsvergadering van februari jl. werd reeds de lokatie van de sporthal in het plan West einde III bepaald. De nieuw te bouwen sporthal krijgt de afmetingen 48 x 22 meter zodat alle vormen van binnensport beoefend kunnen worden. Becijferd is dat de to tale kosten van de sporthal - inclusief nevenruimten en ta- feltennisaccommodatie 2.875.500,- zullen bedragen. Zo zal voorts de KPJ een ei gen onderkomen kriigen. Deze jongerenvereniging heeft zich in het verre en recente verle den bijzonder ingezet een ei gen accommodatie te verkrij gen omdat zij zonder een der gelijke huisvesting, met alle aktiviteiten onder één dak, als aktieve vereniging niet naar behoren kunnen funktioneren. Met de voorgestelde opzet komt het Zoeterwoudse ge meentebestuur tevens tege moet aan de wensen van de muziekverenigingen Drum band VIOS en de Sint Jans fanfare. Beide verenigingen hebben altijd gepleit voor be houd van 't Centrum. Met name de hoge akoestische waarde werd daarbij inge bracht. Aanvankelijk leek de wens van de muziekverenigin gen niet haalbaar omdat het parochiebestuur de eigenaresse van 't Centrum - en de ge meente niet tot elkaar konden komen. Op 1 oktober 1980 deelde het parochiebestuur echter mee dat men bereid was over te gaan tot verkoop van 't Centrum. Het gemeentebestuur heeft daarop een kostenvergelijking gemaakt tussen a) handhaving van 't Centrum en b) het bou wen van een muziekzaal van dezelfde oppervlakte aan de nieuwe sporthal. De bouw van een nieuwe muziekzaal bleek daarbij ca. 127.000,- goedko per te zijn, dan de aankoop en renovatie van 't Centrum. Het college van b. en w. gaat thans uit van een koopprijs van 't Centrum (incl. k.k.) van 137.500,-. Voeg daarbij de kosten van renovatie, waarbij rekening wordt gehouden met een aanzienlijke hoeveelheid eigen werkzaamheden van de muziekverenigingen, van (230.000,- alsmede de aan- oop van meubilair en de tota le kosten bedragen f 374.500,-. Het college merkt in het ad vies aan de raad overigens ook nog op dat gewaakt dient te worden voor een over-accom- modatie, nu blijkt dat uitbrei dingsplannen bestaan voor verenigingsgebouw „Ons Huis" aan het Kosterspad en Sebouw „Don Bosco" eigen- om wordt van de heer J. van der Geest, de huidige beheer der van het pand. „Ons Huis" is een gebouw dat in eigendom toebehoort aan de Nederlandse Hervormde Kerk. Het beheer van het gebouw is in handen van de Hervormde Jeugdraad. Tijdens gesprekken met de WAD-groep is door de jeugd raad de wens naar voren ge bracht om te komen tot een uitbreiding van „Ons Huis" met een toneel in het verleng de van de grote zaal en een onderkeldering. Het bekend worden van de plannen met betrekking tot 't Centrum heb ben voor de jeugdraad echter aanleiding gevormd om te kie zen voor een verbouwing op kleinere schaal. De gedachten gaan daarbij uit naar o.a. een uitbreiding van „Ons Huis" met twee kleine zaaltjes. Het college is echter van mening dat, hoewel er naar wordt ge streefd om de exploitaties van de onderlinge accommodaties niet aan te tasten, er toch wel verschuivingen binnen de be zettingen van het totale ac commodatie-gebeuren plaats zullen hebben. Er dient dan ook gewaakt te worden dat er in zijn totaliteit een over-ac- commodatie ontstaat. Het col lege is daarom voorshands niet van plan subsidie beschikbaar te stellen voor uitbreiding van „Ons Huis". De totale kosten ten behoeve van de accommodaties in het dorp belopen dus 3.250.000,-. Deze kosten kunnen worden gedekt door te beschikken over diverse reserves. Overi gens adviseert de commissie voor de financiën niet verder te gaan dan een totaalbedrag van drie miljoen gulden. Het college was en blijft echter van mening dat met niet min der dan een krediet van 3 1/4 miljoen kan worden volstaan. De exploitatie van de sporthal is becijferd op 234.000,- per jaar terwijl voor 't Centrum een bedrag van 40.500,- is berekend. Beide accommoda ties moeten exploitabel kun nen zijn. Ten aanzien van de exploitatie van 't Centrum be staan bij Drumband VIOS en Sint Jans fanfare plannen om het gebouw te gaan onder brengen in een stichting. Het college overweegt de exploita tie van 't Centrum én sporthal in één stichting onder te bren gen. ON MOl Volkslied (4) 'Het volkslied' (zie LC-maandag) is duidelijk aangeslq in de Leidse regio. Niet alleen tekstdichter Westgeest Noordwijk krijgt de tranen in de ogen bij het beschrty van dan wel mijmeren over de 'Parel aan het Noordi strand'. Ook in Katwijk aan den Rijn blijven de ogen L slist niet droog bij de aanblik van deze eens zo macht rivier. „Arie Westgeest schudt het zomaar uit z'n mow verzekert mevrouw Van der Valk uit de Katwiikse pk p*j u terplaats. „Ik heb er nog wel wat moeite mee, ik moet behoorlijk voor in de pen klimmen, maar wat dacht u v idanks O Katwijk aan den Rijn, daar is het mooi en altijd zont .Aan - schijn?" lartsgr Volkslied (5) ergie, Geweldig, mevrouw Van der Valk, een beetje optln tisch misschien zelfs. Negenenzeventig jaar is ze iropest maar toch kloek en kordaat Elk Jaar enthousiast a gl deg met het bejaardenuitstapje. Springt volgens oog get ,r1 an(] gen nog als een klipgeit in de autobus. In gedac vloeien de dicbtad'ren al weer open. Het inspireert tan. El elk geval tot de strofe: „Jarenlang kijk je er naar i n(T hei En bet kost je baast geen duit" aan Volkslied (6) W.H. an he Maar er is meer, zo zou een bekende Nederlandse om bin jg man beslist zeggen. De redactie van regio(jour)naal woi nog dagelijks overstelpt met reacties, ideeën en aanvrat steren voor voltooide volks- en verenigingsliederen. Even geé gade dus, we doen ons uiterste best om alles zo poëtisch mogé te verwerken. Er kan nog ingeschreven worden op: „OÏSatlC kemade nooit te nauw, Behalve voor de glastuinbouw"i ,Ai stuurloos Warmond allegaar, Was De Vreeze er n tagnatie maar" ;rkte hij ler naaf esterse w een ong' Het ,Jil van verre zie ik mijn Agatbatoren, Boven lit er dan ses' bloemenpracht uitgloren", is belaas al geresin groent veerd. We blijven bet hardnekkig aanbieden aan h et veel bestuur van bet gloednieuwe FC Lisse. Desnoods fenmin ii in: „Het leder rolt straks gefuseerd, ook Volkslied (7) wijzigd worden we door de Leidse Courant geblameerd". JMa inbouwp daarover zaterdag meer in Hutspo(r)t Je kunt sportjongens toch niet al bet gras voor de voeten trfeta; Elske ter Veld De afdeling Voorschoten van de Partij van de Arbt houdt morgenavond een openbare ledenvergadering. \Qjrp spreekster is Elske ter Veld uitgenodigd, een actieve Ra tul 1J Vrouw binnen de PvdA en kandidaat Tweede Kamerl >r Trrt in de'LU I Zij zal het hebben over de positie van de vrouw in beid. Daarna bestaat gelegenheid tot discussie. De vergai ring wordt gehouden in het gebouw De Werf aan Schoolstraat 2 en begint om acht uur. Clara Wieck Trio Het Clara Wieck Trio treedt op vrijdag 27 maart op de Dorpskerk aan de Hoofdstraat in Leiderdorp. Hei bet laatste concert van bet seizoen In de serie „Dori kerkconcerten" van K O-Leiderdorp. Het CU Wieck Trio bestaat uit pianiste Jet RöUng, de violls Henny Ravensteln en de cellist Yke Viersen. Op h programma staan werken van Haydn, Van Beetbovt en Schumann. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&( Oude Vest 45 in Leiden, op bet K&O-bureau aan Splinterlaan 91 in Leiderdorp en in de Dorpskerl de avond van bet concert vanaf half acht 1 begint om acbt uur. Huwelijk n. D "èP Jan van Rijn (22) en Corina van Velzen (21) delen al jaii lief en leed als leiders van de Roelofarendsveense jeugd reniging Ranonkel. Het gaat ze echter zo goed af, dat\ hebben besloten de samenwerking uit te breiden. Vands stapten zij als man en vrouw van de trappen van het meentehuis van Alkemade, waar een groep kinderen D irinde meentehuis van Alkemade, waar een groep kinderen etf. erehaag vormden. De Ranonkel-leiders hebben zich Oud Ade gevestigd, alwaar Corina de kost als pompbedieIder yanke! :nkrin isd. Zc noed, 430 j huid Holl Ontspanning Het Sassenbeimse christelijk mannenkoor onder It ding van Job C. de Vries verzorgde gisteravond et ontspanningsavond voor de bewoners en patiëi bet verzorgings- en verplegingstehuis „Sints dus". Het concert begon met bet „Onze Vader" n den-H Rimsky Korsakov. Verder moet van bet klassiek pi afvli gramma van voor de pauze „Tollite Hostias" van rschij mille Saint Saëns worden genoemd. Na de pauze wei lwe een meer luchtig programma gebracht „De Jachtpi tij" van Henk Jakman was een aardige afsluiting v, bet optreden. Rijnm iren i voo in U De Aarlanderveense graficus Jan van Winkel stelt van prake zaterdag zijn werken ten toon in de Alphense Kunstuitlei^T gï aan de Rijnkade. Van Winkel volgde een dagopleiding "r de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Haag. Zijn etsen zijn geïnspireerd zijn door de na tui waarbij hij thema's als insekten en onkruid uitwerkt in a terk gedetailleerde prentt in 15 exposities en de Go in de Kunstuitleen is op werkdagen (behalve woénsda, geopend tussen 9.00 en 12.00 uur. Vrijdagavond is de tei toonstelling te zien tussen 19.00 en 21.00 uur. Zaterdag vi 10.00 tot 13.00 uur. De expositie duurt tot en met 16 api Etsen in Kunstuitleen Een van de etsen van Jan van Winkel. Woningen rond Groenestein noodzakelijk HAZERSWOUDE In kringen van de gemeenteraad Hazerswoude is men van oordeel dat het noodzakelij dat rond de wijk Groenestein de mogelijkheid tot woo stemming moet worden geschapen. Als er weer meer hu zullen worden gebouwd, kunnen de thans bestaande 1 zieningen gehandhaafd blijven of worden uitgebreid, is noodzakelijk, omdat de leefbaarheid van de wijk n rugloopt", aldus CDA-raadslid E. van Elderen. Het streekplan geeft voor de gronden tussen de spoorlijn e Rijndijk een agrarisch én een recreatieve bestemming op 1 termijn aan. De gemeenteraad van Hazerswoude ziet het anders voor wat betreft de realisering van dit gebied op lar termijn. Woningbouw moet er na 1990 op een gedeelte va gronden mogelijk zijn, is de opinie. Tussen Gemenewej Westvaart, dus aansluitend aan de woonwijk Rhynenb moeten huizen worden gebouwd, heeft de raad geadviseerd het provinciebestuur. Vanaf de Westvaart tot de Groene! zou gedacht kunnen worden aan een gebied met een recreal bestemming.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4