phof maakt debuut rj® oskov lijft bij ïeal Madrid T" Edwin Metgod blinkt uit in B-elftal Hidalgo wil ondanks afwezigheid Mich el Pla tini aanvallend spelen [VERS HULT ZICH IN NEVELEN OVER TAKTIEK Lugdunum bedwingt RBB: 2-1 SPORTWERELD Juffermans kampioen PA^RT LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 MAART 1981 PAGINA 13 EKL- Uiteraard het bedanken van Cruijff voor de lectie centraal id op de persconfe- van bondscoach Rijvers voor de in- id tegen Frankrijk. Rijvers de elf na- had bekend ge- ;t, wilde de bonds- die officieel pas juli bij de KNVB :nst treedt, in eerste <deri|itie niet op de af- Iruijff ingaan. „Ik it het laatste mo- gedacht dat hij >u spelen", aldus indscoach, die later ilgde: „Toen ik zon- jond evenwel laat UDclefoontje kreeg dat iet meer beschik- was, heb ik die G jijde omgeslagen en verder geconcen- op het komende wenste verder niet |e te hanteren taktiek in A Het vervangen van de 'etrvaren Ben Wijnstekers in »2|ebutant Edo Ophof van vanterklaarde hij met: "Op- voo een type speler, dat je ïuidtfief overal kunt inzetten, 'endien heeft hij aanval- ieer kwaliteiten. Het is leninthte bijter". Op de vraag rijgbfaak de bondscoach de Ajacied de laatste tijd heeft zien spelen, zei hij: „Niet vaak, maar ik ken Edo van zijn NEC-periode. Toen schakelde hij Willy van der Kuylen altijd uit. Ik weet dat gesuggereerd wordt dat het de keuze van Cruijff is geweest. Dat is ook wel zo, maar voetballers blij ken dan vaak toch op dezelfde soort mensen uit te komen. Het is nu eenmaal zo, dat je met elf voetballers geen win nend team maakt. Een type als Ophof heb je ook nodig". Er zijn voor het duel van mor gen in het uitverkochte Feye- noord-stadion (dit betekent een recette van bijna twee mil joen gulden) meer routiniers naar de bank verwezen. Tscheu la Ling, John Metgod en Huub Stevens zitten even eens in de dugout. Rijvers: „Wat de uitslag vanavond ook wordt, ik ben van plan met deze groep door te gaan. Op hof. Willy Janssen (PSV), Pier Tol (die geblesseerd is en sa men met Janssen op de tribu ne zit, -red.) en Hans van Breukelen zijn een paar na men die er in het vervolg ook bijblijven. In het huidige B- team zitten misschien ook nog wel enkele spelers, die in deze selectie thuishoren. Zelfs voor spelers boven de 27, 28 jaar, mits ze presteren, wordt ruim te opengehouden". Over de taktiek hulde de klei ne Brabander zich volkomen in nevelen: „Met deze formatie Gunstige balans voor Nederland DEN HAAG Afgaande op de twaalf wedstrijden, die het Nederlands elftal sedert 10 mei 1908 tegen Frankrijk speel de, ziet de balans er voor ons land gunstig uit Nederland won zeven maal en Frankrijk vier keer. De wedstrijden tussen Nederland en Frankrijk zijn: 10 mei 1908: Nederland—Frankrijk 4—1; 13 november 1921: Frankrijk—Ne derland 0—5; 2 april 1923: Nederland—Frankrijk 8—1; 29 no vember 1931: Frankrijk—Nederland 3—4; 10 mei 1934: Neder land—Frankrijk 4—5; 12 januari 1936: Frankrijk—Nederland 16; 31 oktober 1937: NederlandFrankrijk 23; 26 mei 1947: Frankrijk—Nederland 4—0; 23 april 1949: Nederland—Frank rijk 4—1; 10 december 1950: Frankrijk—Nederland 5—2; 17 april 1963: Nederland—Frankrijk 1—0; 26 maart 1980: Frankrijk- Nederland 0~0. kan ik 4-4-2 en 4-3-3 spelen. Nadat ik Frankrijk tegen Spanje heb zien spelen, was ik er vast van overtuigd, dat ze met twee spitsen zouden aan treden, maar mijn laatste in formatie wijst erop, dat Hidal go voor drie aanvallers kiest. Daarom heb ik ook Huub Ste-j vens bij de selectie terugge haald. Mocht het tijdens de wedstrijd noodzakelijk zijn hem in te zetten, dan zal ik die correctie toepassen, maar bin nen het elftal zijn ook nog tal loze mogelijkheden. Het is zeer waarschijnlijk dat Rijvers met twee spitsen (Rep en René van de Kerkhof) zal starten en met vier midden velders (Thijssen, Peters, Müh- ren en Willy van de Kerkhof). Van Thijssen en Mühren wordt dan verwacht, precies zoals zij dat ook bij hun Engel se werkgever Ipswich Town doen, om uit te breken achter de beide spitsen langs. Jan Pe ters en Willy van de Kerkhof kunnen dan in het centrum penetreren. Want het is duidelijk dat Ne derland, waar mogelijk, de aanval zal moeten kiezen. Johnny Rep van St.Etienne: „Je mag die Fransen niet te vaak in balbezit laten komen, anders wordt het voor ons erg moeilijk. Natuurlijk zullen we offensief spelen, maar ook be ducht moeten zijn voor de te genstoten van de Fransen. lier 'buitenlanders' van Oranje. V.l.n.r.: Arnold Mühren, Ruud Krol, Johnnie Rep en Frans Thijssen. Zo'n Zimako (die overigens pas in de tweede helft zal wor den ingezet; red.) is razend snel. Die mag je geen meter vrijheid geven". Rep ziet zijn uitverkiezing niet als een ren tree. „Na het Europees kam pioenschap in Italië heb ik re gelmatig contacten met Zeist gehad. Ik ben vaak opgebeld door Jan Zwartkruis. Door blessures en competitiever plichtingen heb ik echter vaak moeten afzeggen". Over de komende confrontatie met zijn clubgenoot Janvion zegt hij: „Hij zal me zeker niet sparen. Ik mag wel een extra paar scheenbeschermers om doen". Rep gelooft niet dat zijn vroegere clubmakker bij Ajax, Johan Cruijff, een spelletje heeft gespeeld. „Het is natuur lijk flauwekul om te zeggen, dat je een bepaalde spanning moet creëren bij Oranje. Dat heeft Johan in het verleden ook nooit met opzet gedaan. Er was wel altijd van alles aan de hand, maar dat werd nooit in scène gezet". De voorzitter van het sectiebe- stuur betaald voetbal, mr. Eric Vilé, noemde dat argument van Cruijff op de persconfe rentie een „kinderlijk ver haal". „Het is mijn eerste con frontatie met Cruijff geweest in het sectiebestuur en ik ben beslist niet gelukkig met de gang van zaken. Als het echter iedere keer op deze manier zou moeten gaan, als Cruijff erbij is, ben ik blij dat ik er nu vanaf ben. Cruijff heeft tot het laatste moment blufpoker ge speeld en ik begrijp best dat Kees Rijvers gevraagd heeft om een uitzondering op het sponsorcontract voor Cruijff te maken. Dat wij vast hebben gehouden aan het contract heeft een diepere achtergrond. Het was een complex van fac toren, waarvan de rol van In- ter Football er één van is. En het is ook beslist niet zo, dat Rijvers hardnekkig heeft ge probeerd ons te overtuigen. Toen hij het contract had ge zien, heeft hij begrip getoond .voor ons standpunt". 'De aanvoerder van Oranje is Ruud Krol, die gisteren zijn 32-ste verjaardag vierde. On danks het belang van de wed strijd zullen de spelers van Oranje bij een zege geen extra premie krijgen. Een overwin ning op Frankrijk zal echter wel een vol stadion betekenen voor de komende thuiswed strijden tegen Ierland en Bel gië. Ook financieel staan er vanavond dus grote belangen op het spel. Vilé: „Principieel verstrekken wij geen extra premies. Dat hebben we één keer gedaan, toen Nederland in Leipzig met 3-2 van Oost- Duitsland won en zich daar mee voor het Europese kam pioenschap in Italië plaatste". De scheidsrechter is de Ita liaan Luigi Agnolin. De opstelling ziet er als volgt uit: Schrijvers; Ophof, Krol, Poortvliet, Hovenkamp; Thijs sen, Peters, Mühren, Willy van der Kerkhof; René van der Kerkhof. HENK WAGEMAN lllllllltlllllllllllllllllllllllllllll rver leidt Real-Inter HAAG Scheidsrechter Charles Corver zal op woens- april in Madrid de eerste voetbalwedstrijd in de halve es van het Europese bekertoernooi voor landskampioe-, ussen Real Madrid en Inter Milaan leiden. oensdag 29 april is hij de arbiter bij het WK-kwalificatie- tussen West-Duitsland en Oostenrijk in Hamburg. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii IRID De oefenmees rkn Real Madrid, de Joe- ,f Vujadin Boskov, zal i.Eontract met de Spaanse verlengen. Het bestuur v Real besloot gisteren r lem dat Boskov voor de behouden moet blijven, vnks de matige presta- V van de Spaanse kam* Hi in de hoogste klasse het Spaanse voetbal. itemationale voetbalfede- (FIFA) heeft een waar- Bvende vinger geheven de hoge transferbedragen et professionele voetbal, ens de FIFA ziin die be- ;n een „gevaar' voor het 1de voetbal. anleiding voor deze uit-. RBk is de overgang van de ^ftitijn Diego Maradona de club uit Buenos Aires 23 miljoen gulden overhad. Borussia Dortmund heeft bij de Westduitse voetbalbond een schriftelijk protest ingediend tegen de uitslag van de wed strijd in Stuttgard tegen VFB. Dortmund verloor dat duel met 3-1. De Dortmunders wer pen arbiter Medardus Luca voor de voeten dat hij foutieve beslissingen heeft genomen. Het Zwitserse voetbalelftal heeft gisteravond in Bratislava verrassend een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Tsjecho- Slowakije met 1-0 gewonnen. Botteron scoorde. Saoedi Arabië heeft gisteren in Riad de tweede kwalificatie wedstrijd voor het wereldkam pioenschap voetbal, in de Aziatische zone groep 2, ge wonnen. Syrië werd met 2-0 verslagen. CAEN Het Nederlands B- voetbalelftal heeft gistera vond in Caen tegen de Fran* se reserves met de uitslag van 2-2 precies gekregen wat het verdiende. Frankrijk, dat speelser en technisch wat vaardiger was, werkte door Rappilon en Ze-, nier (strafschop) twee keer een achterstand weg. Nederland verkreeg zijn voorsprong de eerste keer dank zij een treffer van Van Mierlo. Dick Schoe naker was voor het tweede doelpunt verantwoordelijk. Bij een aanvallend ingesteld Oranje was doelman Edwin Metgod de absolute uitblinker. Ook de doelpuntenmakers en John Dusbaba kwamen goed voor de dag. De opstelling was: Metgod (Haarlem); Van der Meer (AZ '67), Dusbaba (Anderlecht), Gritter (Twente), Zondervan (Twente); Schoenaker (Ajax), Hofkens (Anderlecht), Valke (PSV); Van Mierlo (Willem II), Vreyssen (NAC), Jans (PEC Zwolle). Jong Oranje is gisteravond in Helmond weggespeeld door Jong België, dat in een vriend schappelijk duel met 4-0 zege vierde. De score had zelfs ho ger kunnen oplopen, daar de* jeugd chaotisch voor de dag kwam. De Belgische treffers werden gescoord door Voor- deckers, Mertens en Gzernia- tinski (2). De opstelling van Jong Oranje was: Storm (Ajax), Weggelaar (Ajax), Dilling (Twente) (ver vangen door Lokhof van NAC), Troost (Feyenoord), De Groot (NEC): Weysters (AZ '67), Adelaar (Utrecht), Kool hof (Vitesse) (vervangen door Booy van PEC Zwolle); Van de Gijp (Sparta), Koeman (PSV) (vervangen door Carbo van Utrecht), Kaiser (Ant werp). Bondscoach Michel Hidalgo (rechts) geeft Rocheteau, die voor snelheid moet zorgen, instructies. ROTTERDAM - Ondanks de afwezig heid van Michel Platini wenst de Franse bondscoach Michel Hidalgo de voor Nederland van het allergrootste belang zijnde WK-kwalifikatiewed- strijd vanavond op een positieve ma nier te benaderen. Dat wil zeggen met drie spitsen en een speeltrant die er op gericht zal zijn zo veel mogelijk te trachten het eigen spel te spelen. „We gaan ons bepaald niet ingraven voor het eigen doel om te proberen hier een gelijkspel te bereiken", aldus de be minnelijke Hidalgo, die door de Fran se persvertegenwoordigers gisteren na een kennismaking met het stadion van Feyenoord eenvoudig met Michel werd aangesproken. Onder het belangstellend oog van onder meer trainer Vaclav Jezek van Feyenoord had de Franse selectie even eerder een trainingspartijt je op het hoofdveld afgewerkt. En daarbij had Michel Platini op een redelijk fit ogende wijze meegedaan. Maar nadat zijn spelers de kleedka mer hadden opgezocht, deelde Hidalgo mee dat hij zijn vedette niet kon opstellen. „Hij is welis waar medisch gezien genezen van de kniebles sure", verklaarde hij, „maar eigenlijk nog niet voldoende fit om een zware wedstrijd aan te kunnen. Het is bovendien in het belang van zijn club hem niet in de ploeg op te nemen". Het leek geen obligate bluf van Michel Hidalgo, de coach die ook tijdens het toernooi om de wereldtitel van 1978 in Argentinië bewonde ring afdwong voor de attractieve wijze waarop hij zijn team liet spelen. Weliswaar slaagden de Haantjes er toen niet in om hun poule te over leven, maar hun optredens tegen Italië en Hon garije maakten indruk. Het is dan ook alleszins te verwachten dat de woorden van de Franse bondscoach vanavond tegen Nederland in de praktijk worden gebracht. „We hebben bepaald geen complex van het Nederlandse voetbal", vervolgde Hidalgo, nadat hij in eerdere uitla tingen al had laten blijken naar het voor Oran je cruciale treffen bepaald niet geïmponeerd toe te leven. Ontspannen Die ontspannen houding straalde ook af van de spelers, die gisteren aan het eind van de mid dag eerst een lichte conditietraining afwerkten op een bijveld van het stadion om vervolgens in het partijtje onder meer de fitheid van Platini te testen. Die test viel dus negatief uit voor de strateeg van St. Etienne, maar leverde boven dien de verrassende zet van Hidalgo op dat niet de gekleurde balvaardige Zimako als rechter spits in de basis staat, maar Rocheteau. „Ik heb voor Rocheteau gekozen, omdat we moeten proberen mede door zijn snelheid de druk op eigen doel zo veel mogelijk beperkt te houden. Maar nu staat al vast dat Rocheteau na de rust zijn plaats afstaat aan Zimako. Dan kan ik op die manier na de pauze meteen een verse speler inbrengen". Uiteraard zal het verloop van de eerste helft, waarvan de Franse ploeg toch wel verwacht dat die met de nodige pres sie van Nederlandse zijde gepaard zal gaan, van invloed zijn op deze vantevoren bepaalde wis sel. In geval van een blessure zal de ruil Roche- teau-Zimako wellicht niet doorgaan. Zekerheid Michel Hidalgo, die zijn ploeg in zijn laatste in terland op 19 februari in Madrid door een straf schop met 1-0 tenonder zag gaan tegen Spanje, heeft Giresse aangewezen als vervanger van de tot toekijken gedoemde Platini. Bovendien wenste de Franse bondscoach wat betreft zijn doelman zekerheid boven alles. „Ik heb Dropsy van Racing Strassbourg verko zen boven de jongere Castaneda, omdat Dropsy meer routine heeft en bovendien.tegen Spanje goed heeft gespeeld. Castaneda krijgt zijn kans nog wel; hij kan een grote worden". Hidalgo zal zijn ploeg grotendeels de vrije hand geven bij het bepalen van de strijdwijze tegen Nederland. „Ik zal geen stricte opdrachten verstrekken. Deze ploeg heeft veel zelfvertrouwen, dan is dat niet nodig". Uit de hele houding van het Franse gezelschap spreekt die laatste eigenschap, niet in de laatste plaats veroorzaakt door de goede positie die de Fransen hebben in de kwalifikatiepoule voor het wereldtoernooi van volgend jaar in Spanje. Daarin won de ploeg van Hidalgo beide wed strijden: met 7-0 uit van Cyprus en met 2-0 thuis van Ierland. De opstelling van het Franse team ziet er als volgt uit: Dropsy; Janvion, Bossis, Specht, Lo pez; Larios, Moizan, Giresse; Rocheteau, La- combe, Six. FRANK WERKMAN LEIDEN Gisteravond werd de derde wedstrijd in het kader van het Zilveren Molentoernooi afgewerkt Dit keer waren Lugdunum en Rijnsburgse Boys opge trommeld om op de Boshui- zerkade te verschijnen. De Leidenaars zegevierden met 2-1 en weten zich door dit re sultaat verzekerd van deel name aan de volgende ron de. De équipe van Ruud de OLDENZAAL Jos Lam- mertink uit Oldenzaal is ziek teruggekeerd van de Italiaanse wielerklassieker Milaan-San Remo. Hij heeft last van bloe darmoede en zal het voorsei zoen voor een groot deel moe ten missen. ENSCHEDE Jaap Bos en Niels Overweg zijn aan hun laatste seizoen bij FC Twente bezig. Dit hebben zij beiden in overleg met het bestuur beslo ten. De reserve-doelman Eddie Pasveer had al aangekondigd te vertrekken. DEVENTER Het bestuur van Go Ahead Eagles dreigt met opstappen als de gemeente niet meer dan een renteloze lening van twee ton wil geven. Het bestuur van de eredivisie club, die een schuldenlast van 1,4 miljoen heeft, wenst vier ton. CASTELLAR D'HUG De Nederlandse wielrenner Theo de Rooy heeft gisteren het eer ste gedeelte van de tweede etappe van de Catalaanse week gewonnen. In het twee de gedeelte was Fernandez, de leider van het klassement, de snelste. TILBURG Het Nederlands jeugdijshockeyteam is winnaar geworden van de strijd om het Europees kampioenschap in de C-poule. DÜSSELDORP Dick De- cloe, de Nederlandse ijshoc keyer in dienst van de de Düs- seldorfer EG, heeft zijn con tract met een jaar verlengd. BRANDENBURG Het Oostduitse voetbalelftal heeft gisteravond met 1-0 van Mal- mö gewonnen. Streich scoorde. KAISERSLAUTERN Kai- serslautern en VFL Bochum hebben in een inhaalwedstrijd voor de competitie beide niet gescoord. UTRECHT Bram Wasse naar van De Bataven is opge nomen in de Nederlandse ploeg, die dit weekeinde deel neemt aan de IAAF-veldloop- kampioenschappen voor lan den. Groot was weer eens 'ouder wets' op dreef en maakte het de Rijnsburgers bepaald las tig. Met name voor rust draaide de groenwitte machine op volle toeren. Speelt Lugdunum in de competitie beduidend min der dan vorig seizoen, gistera vond was er weer iets van de 'oude' klasse merkbaar. Voor rust was het Rijnsburgse doel vele keren in gevaar, en twee maal moest invaller-doelman Henk Voorbergen capituleren. Na 17 minuten zag hij een schot vanaf dertig meter van Wim Oppelaar over zich heen in de touwen verdwijnen, en na een half uur spelen was Ted van Berkel ter plekke om de bal uit een comer van Koos Siera beheerst in te koppen. De paal behoedde RBB na een schot van Hennie de Klerk .voor een grotere achterstand. Na rust was het de Wijnands- équipe, nu met Martin Toet in de gelederen, die ten aanval trok. De Leidenaars moesten in de verdediging, maar weer stonden het Rijnsburgse geweld. Slechts in de dertigste minuut na rust moest Lugdu num overstag; op aangeven van Martin Toet halveerde Cas Zwaan de achterstand. Verdere inzetten van o.a. Piet Haasnoot en Henk van der Zwan stuitten op de goed kee pende Wim Eradus. LEIDEN Juffermans de Engel is zonder te spelen kampioen geworden van de interregionale zaalvoetbal hoofdklasse. Deze week werd bekend dat de stand van de tien minuten voor tijd bij een 2-8 voorsprong van de Lisser club gestaakte wedstrijd tussen PMI De Bron en Juffermans tot eindstand is gepromoveerd. Juffermans is door die zege onbereikbaar geworden voor enig overgebleven concurrent Ceverbo. Voor PMI De Bron betekent deze beslissing, ge koppeld aan de twee winst punten in mindering, degrada tie naar de Goudse eerste klas se. Het eveneens Goudse Huug van Es veroverde tegen Van Rooyen Kaas dus wel een erg belangrijk punt

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13