"IDA neemt genoegen met nog andhaven vergeli jkings huren „Zo'n ramp hoop ik nooit meer mee te maken" £eidoc6omcmt Kabinet wil snel greep op inkomens vrije beroepen Oppositie tegen goedkeuring van opwerkingscontracten sïRj Konsumenten- kontakt wil onderzoek naar sherry WETSONTWERP NAAR TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet wil zich snel wettelijke mogelijkheden verschaffen om een greep te krijgen op de inkomens van de beoefenaren van vrije beroepen. Bij de Tweede'Kamer is dan ook een wetsontwerp ingediend, dat het kabinet moet toestaan voor de vrije beroepen norminkomens vast te stellen en vervolgens via het vaststellen, van tarieven te hoge inkomens naar die norm te laten toegroeien. Tot voor kort dacht het kabinet de inkomens van de vrije beroepen in de hand te kunnen houden via toepassing van de prijzenwet. Maar in korte gedingen van medische specialisten en notarissen tegen de staat zei de president van de Haagse rechtbank in zijn uitspraken, dat de prijzenwet er niet is om inkomensverlagingen te bewerkstelligen. Weliswaar is de staat in ho ger beroep gegaan tegen deze uitspraken, maar zij wil toch niet op een nader vonnis wachten met het afbouwen van te hoge inkomen. Ook het alleen maar wijzigen van de prijzenwet, wat een mogelijkheid zou zijn om het beoogde doel te bereiken - vrije beroepsbeoefenaren krijgen hun inkomens immers via door hen berekende tarieven - vindt het kabinet niet bruikbaar, omdat de noodzakelijke procedures te veel tijd zouden vergen. Bommelding Voorschotense school VOORSCHOTEN De Bri- tish School in The Nether lands aan de J. van Hoof- laan in Voorschoten is gis termiddag na twaalf uur volledig ontruimd door de politie. Aanleiding hiervoor was een anoniem telefoontje even voor twaalf uur, dat binnen een uur een aantal bommen in het gebouw tot explosie zou komen. Op het moment dat de ontrui ming begon, waren de leerlin gen juist bezig met het afleg gen van tentamens. De Voor schotense politie kon na het gehele gebouw doorzocht te hebben echter geen bom ont dekken. De politie tast nog in het duister over de identiteit van de tipgever. „PARLEMENT BUITENSPEL" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oppositiepartijen D'66 en PvdA hebben grote bezwaren tegen de opzet van het kabinet de geheime opwerkingscontracten van Dodewaard en Borsele goedge keurd te bijgen, door de Kamer akkoord te laten gaan met datgene wat de regering over de inhoud van de contracten loslaat. „Het parlement kan zijn rol als mede-wetgever niet vervullen omdat het, in tegenstelling tot de regering, niet over alle rele vant geachte informatie beschikt", aldus PvdA fractieleider Den Uyl gisteren op een spreekbeurt in Zoetermeer. Het D'66 Ka merlid Lambers-Hacquebard stelt zich op hetzelfde standpunt. Zij meent dat iedereen die het ontbreken van inzage in de con tracten als een serieus bezwaar tegen goedkeuring ervan opvat, zich door het regeringsstandpunt nu onmogelijk tevreden kan laten stellen. Overigens heeft minister De Ruiter (Justitie) een centrale rol ge speeld in de opzet van het kabinet via een wetswijziging de op werking van uitgewerkte splijtstofstaven mogelijk te maken. De Ruiter heeft daarbij de redenering opgezet dat de Kamer alleen instemt met hetgeen zij over de twee geheime contracten van de regering te horen heeft gekregen. Dit is door een wetswijzing ter goedkeuring van twee volkenrechtelijke verdragen die de con tracten dekken, ingevuld. De fractie van het CDA die tot nu toe, mèt de oppositiepartijen tegen goedkeuring was omdat zn niet openbaar waren, zal nu met de contracten instemmen. Met de VVD is er nu een meerderheid in de Kamer vóór. riode pro- KANS OP WAT ZON DE BILT - In het komende et maal wordt in het natte weer van de laatste tijd niet veel verandering verwacht. Wel is er morgen af en toe wat zon, maar er zullen ook buien val len. In de afgelopennacht viel in ons land op veel plaatsen re gen. Deze regen vormt de be grenzing van vrij zachte en vochtige lucht die via het En gelse Kanaal naar onze omge ving stroomt. Iets drogere lucht dringt langzaam tot bo ven onze omgeving door. Naar het zich laat aanzien zal deze lucht morgen over het hele land stromen, er komen dan enkele opklaringen. De temperatuur ondergaat niet veel verandering. In de mid dag kan het kwik oplopen tot circa 12 graden. Vooruitzichten voor vrijdag: Eerst regen, later ook opkla ringen. Iets lagere temperatu ren. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 6 Min. temp. omstreeks 6 graden Kans op een droge van minstens 12 uur: cent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent HOOFD TECHNISCHE DIENST APENHEUL: (Vervoig van voorpagina) APELDOORN „Zo'b ramp hoop ik van mijn leven nooit meer mee te maken. In de tijd dat ik hier werkzaam ben is het voor de eerste keer dat ik zoiets treurigs beleef. Het is verschrikkelijk. Allemaal hebben wij het gevoel of er kinderen in de vlammenzee zijn omgekomen". Zo luidt het relaas van Rinus Panne- koek (39), de chef van de technische dienst van de wereldbekende Apel- doornse Apenheul in het natuurpark Berg en Bos. „Wij waren buiten bezig toen ik opeens rook boven de bomen in het bos zag kolken. Ik rende als de bliksem ernaar toe, griste de hoge drukspuit van de muur en begon on middellijk te blussen. Terwijl ik zo probeerde tijd te winnen waren de verzorgers en verzorgsters druk in de weer om zoveel mogelijk dieren uit hun benarde positie te bevrijden". Het moet voor de aapjes, die niet uit de hel konden vluchten, een ver schrikking zijn geweest. Brandweer lieden van de vrijwillige korpsen Hoog Soeren en Uchelen lieten weten dat zij op het moment dat de brand weer op de plaats van het onheil ver scheen, aapjes in doodsnood en van angst hoorden schreeuwen. Evenals al haar collega's was oek die renverzorgster Marjan Pasman, die verantwoordelijk is voor de levende have in de Wolheul het gedeelte van de Apenheul waar de wolapen, oei-oei-stities, dwergapen en slingera pen verblijven zeer aangeslagen door de gebeurtenissen. Over de dood van van de dieren wil zij niet praten. „Het enige dat ik wil zeggen is dat. alle 22 wolapen en vier van de elf slingerapen hebben kunnen ontsnap pen". Over de oorzaak van de brand in de Wolheul, een houten gebouw op een stenen fundament met een stenen vloer, aan de buitenkant bekleed met hout en gedeeltelijk met riet en mas tiek bedekt, tast men in het duister. Ook hoofd technische dienst Panne- koek heeft er, zei hij, geen flauw ver moeden van hoe het vuur, dat gretig zijn weg in de Wolheul vond, ontstaan kan zijn. „Het kan van alles zijn, ik weet het niet. Dat moet straks het on derzoek uitwijzen. Wat ik wel weet is, dat er gewoon geen houden meer aan was. Laat staan om met succes de brand, die op een zeker ogenblik naar buiten sloeg, te bestrijden. Maar wat wil je eigenlijk met al dat hout en al dat riet?". De schade, die door het allesvernieti gende vuur was aangericht, is nauwe lijks in geld uit te drukken. Het ver lies van de aapjes enkele omgeko men slingerapen waren drachtig is iets wat niet in geld kan worden uit- Nadat de brand in de nachtverblijven was geblust, was aan de brandweer de nare taak op de lijkjes van de ruim honderd aapjes op te ruimen. gedrukt. „Weet je", aldus Rinus Pan- van een bijvoorbeeld een verkeerson- nekoek, „aapjes zijn precies als kinde- geval, dan is de droevenis toch ook ren. Als die het slachtoffer worden groot?". ENLAND LEIDSE COURANT ïfan onze parlementaire redactie) JAAG Het CDA neemt er ge- i mee dat de regering weliswaar steem van garantiehuren in 33 éten afschaft, maar wèl de ver huren in de vier grote gemeen- een jaar laat voortduren. Dit houdt in dat de huren van ouwwoningen niet hoger mo- en dan die van vergelijkbare. eerder gebouwde nieuwbouwwonin gen. Tijdens het debat dat daarover gisteren in de Tweede Kamer werd ge houden liet CDA-woordvoerder Dijk man weten tevreden te zijn. In een motie had de CDA-fractie vorig jaar ge steld dat de garantiehuren in 33 gemeenten ook nog voor het jaar 1981 zouden, moeten gelden. Die eis hebben de christen-democraten nu laten vallen. Staatssecretaris Brokx bleef erbij dat dit systeem plaats moet maken voor het nieuwe sy steem van huurberekening in stadsvernieu wingsgebieden. In de nieuwe huurberekening mag 0,75 procent in mindering worden ge bracht op de huurprijs volgens de huurwaarde tabel, hetgeen volgens Brokx leidt tot lagere huren dan de garantiehuren (wagr bij de vast stelling van de huuri wordt uitgegaan van de voqraf geraamde bouwkosten en niet van de uiteindelijke stichtingskosten). Volgens minister Beelaerts van Blokland heeft de vier grote steden nog te handhaven teneinde afremming van de stadsvernieuwing te voorko men. Als de stadsvernieuwing in het huidige tempo doorgaat, dan is men er over 50 jaar mee klaar. De kosten zijn dan jaarlijks vier miljard. Wil men de stadsvernieuwing in 2000 afgerond hebben, dan zijn de kosten jaarlijks zeven mil jard, zo heeft het ministerie berekend. De re sultaten van dit onderzoek zijn vanmiddag door minister Beelaerts gepresenteerd. CDA- ïerleden tieke men meer JtSUM De CDA- §ten voor een kamer- ichap na de verkie- I moeten deze week Êjrklaring onderteke- 1 zij na 26 mei geen politieke functies lekleden dan het ka- haatschap. |pDA-kamerlid Huib c heeft dit gisteren be- imaakt in het tv-pro- fi „Den Haag Vandaag", [[staat bij het CDA de dat het kamerlid lap een volledige dag- I Dat betekent dat bij- Bid de combinaties ka- [raadslid, kamerlid/sta- kamerl id partijbe- 1 ontoelaatbaar worden Voorts is er een toet- nmissie in het leven n die moet nagaan in e niet-politieke bijba- ijvoorbeeld commissa- en functies in nrlaat- lijke organisaties) ver- ijaar zijn met het kamer- ichap. ierakkoord 'vestiging erikaanse ^depots parlementaire re dactie) HAAG De Tweede jer heeft gisteren inge- met de bouw en in- r van opslagplaatsen Lmerikaans militair el in Vlagtwedde, (■den, Almelo/Vriezen- en Eygels- vit eties van PvdA. PPR, i CPN verklaarden zich e komst van het leger- iel naar ons land, met mdat de ontspanning in er naar hun mening 'A^e geiend is. Staatsse- hJ Van Eekelen (Defen- dat iri de komende zo- igonnen moet worden bouw van de opslag- De Amerikanen re- x op, dat de eerste la- iterieel eind 1982 naar id kan worden gevlo- EDE KAMER: beperking lingbouw Sndicapten 1AAG De regering bouw van aangepaste en voor gehandicapten perken. Dat is de me- n vrijwel de gehele Kamer. De ongeveer Dorbereiding zijnde pro- voor de bouw van aan aangepaste woningen in louwwijken (clusterpro- moeten gewoon door- kunnen vinden, aldus )A-motie. ïotie zal. zo bleek giste- dens het debat in de Kamer, kan rekenen teun van VVD en oppo- ecretaris Veder-Smit zei nog dat zij niet verder ;aan dan haar toestem- e geven voor de uitvoe-' ^in vijf van die projecten alleen nog voor een ex- ntele periode van twee orgman (CDA) noemde irgelijke experimentele volkomen onnodig, ze projecten in Zweden urende 20 jaar naar te- heid functioneren. ï.is ievee, dartsen IAAG Overschot aan tsen is binnen enkele ja- verwachten, door de opleidingsmogelijkhe- |)it is het antwoord van T Pais op vragen van kamerlid van den An- ais wil de Kamer voor de opleidingscapaciteit E te stemmen op de be- aan tandartsen. WOENSDAG 25 maart 1981 PAGINA 11 Polen verliezen zelfbeheersing In het proces van ontvoogding, zoals de Poolse arbeiders thans ondergaan, staan uiteenlopende standpunten om de eerste plaats te dringen, waarbij de laatste dagen de behoed zaamheid uit het oog wordt verloren. Lech Walesa, een jaar geleden nog een volslagen onbekende maar nu een man die mede de toekomst van Polen bepaalt, zag zich de afgelopen dagen met deze ontwikkelingen geconfronteerd op een wijze, die grote risico's met zich mee bracht. Hij dreigde de greep op zijn volgelingen te verliezen. ZlJN probleem is om de overwinningsroes te temperen, die is ontstaan doordat de marxistische regering een aantal ke ren voor de eisen van de arbeiders door de knieën is gegaan. Hij moet voorkomen dat niet met één klap verloren gaat, wat in de loop van de laatste maanden aan vrijheden is veroverd. Al'S geen ander zijn Walesa en zijn naaste medewerkers op de hoogte van de marxistische tactiek en zij beseffen terdege, dat iedere vorm van verdeeldheid genadeloos zal worden uit gebuit door de andere partij, de Poolse regering. Zij weten ook, dat alleen een gematigd standpunt onder de huidige om standigheden een kans biedt, om zowel het verworvene te behouden als om de nieuwe situatie in de praktijk te consoli deren. Desondanks is het tussen de Poolse arbeiders onder ling tot zulke heftige botsingen gekomen, dat Walesa woe dend uit vergaderingen is weggelopen. WALESA heeft met zijn houding voorlopig bereikt, dat de topleiding van Solidariteit vrijwel unaniem zijn standpunt heeft overgenomen. Het vakverbond heeft zich voorlopig be paald tot een waarschuwingsstaking op vrijdag en een alge mene op dinsdag, tenzij de onderhandelingen met de rege ring een goed verloop hebben. Daarmee blijft de deur voor hét beraad met de regering op een kier staan. Van het ver loop van dat gesprek hangt af of de behaalde vrijheden di rect in gevaar zullen komen en of bepaalde buurlanden de situatie zullen benutten als een argument om in te grijpen. DEN HAAG Sommige merken sherry zijn te droog of te zoet. Droge sherry is vaak eerder van het medium type. Dit stelt de konsumen- tenorganisatie Konsumen- tenkontakt na het onderzoe ken van verschillende sherry-merken. In een brief aan verschillende ministe ries dringt de organisatie aan op een diepgaand onder zoek naar deze drank. De organisatie wil dat er een verplichte aanduiding Van het type sherry komt, gekoppeld aan het suikergehalte, alsmede een verscherpte controle en een forse, verhoogde boete op vervalsing. De namen van de vervalsers moeten openbaar gemaakt worden, hun zaak eventueel tijdelijk stilgelegd. Volgens Konsumentenkontakt maken de minimale wettelijke eisen het niet moeilijk om sherry te versnijden met goed kope witte wijn of chemische sherry-essence. Ontoereikende controle geeft knoeiers de kas om te rommelen met certifica ten van echtheid en naam. De Vereniging van Neder landse Slijters meent dat knoeien met sherry uit Spanje vrijwel niet kan. Daarbij zou den de sherryhuizen veel te veel te verliezen hebben om te „rommelen".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11