alesa aarschuwt catastrofe Donor-codicil als inlegvel bij rijbewijs KOOPKRACHT ZAL NOG VERDER DALEN „De Ronde van '43" boek over de angst I hi*! ju| HLjjg- ja Kr jjn jstduitse poriste na dood Moordenaar(s) taxichauffeur gearresteerd? jQidóaOowuvnt Zaterdag 21 maart 1981, 71e jaargang no. 21918 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND p Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk, 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) f 0,52 per mm. Telefoontjes f 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal f 49,55; jaar f 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), losse nummers: f 0,65 cent. jdrie jiurder jAG i gaat maan- omhoog en drie cent per n 800 gram. jhet ministerie tonische zaken 'laten weten, jiumbroodprijs |akt gesneden kt daarmee op en, die voor I brood op 1,47 jtedenen voor er hoging zijn Bn loonkosten bre grondstof- eprijzen. Antwerpse kroniek Kroniek van een Antwerpse familie in tv-spel „Het huis aan de St. Aldegondiskaai" morgenavond op Ned. 1 om 20.50 uur. Vanavond op Ned. I om 20.25 uur Wie kent-kwis en op Ned. II om 20.27 uur Churchill en om 22.35 uur doktersserie „Huisbezoek". Toenemende bewolking Toenemende bewolking en te gen de avond mogelijk regen, het eerst in het zuidwesten van het land. Temperatuur omstreeks 13 gr. Tot matig en aan de kust tot krachtig toene mende zuidwestenwind. Morgen zon op: 06.43; zon on der: 18.53. Schev. hoogw.: 03.00 en 15.08. Laagw.: 11.08 en 23.15. De „SNEEUW" IN HOEK VAN HOLLAND HOEK VAN HOLLAND Een groot deel van Hoek van Holland is sinds gis terochtend bedekt met een dun laagje witte stof. Vele tientallen klachten zijn daarover binnengekomen bij de dienst Centraal Milieubeheer ,van Rijnmond. Uit een onderzoek van deze dienst is gebleken dat het gaat om tapiocastof dat is vrijgekomen bij het lossen van een schip in de Botlek. De wind blies de meelachtige stof regelrecht naar De Hoek. Een aantal mensen heeft bij de directie van het bedrijf waar het schip wordt gelost een klacht ingediend en om schadevergoeding gevraagd. Het gaat vooral om autobezitters die vrezen dat hun voertuigen van het stof te lij den hebben. In de greep van de angst WASHINGTON De zorg van veel Amerikanen om een toekomstige ramp te overleven, heeft een heel nieuwe, bloeiende industrie doen ontstaan die zich uitstrekt van scholen om in leven te blijven" tot speciaal aangepaste woningen. Een cursus op een overlevingsschool kost ongeveer 1600 gulden. Men leert daar allerlei technieken: ongewapende zelfverdediging, bescherming tegen atoomstraling en het bewaren van voedsel. Maar het hoeft niet altijd gewel dloos. Een van de aanbevelingen aan de „overlever" is zich een wapen aan te schaffen, niet alleen voor het schieten van dieren, maar ook ter bescherming tegen concurrerende overlevenden. Er zijn bovendien speciale woningen met brandvrije deuren en extra dikke plafonds en muren. Dergelijke huizen zijn in de staat Utah al gebouwd. Of het ook allemaal helpt zal een ramp moeten uitmaken. GEEN ERE-DOCTORAAT VOOR DRS. DEN UYL AMSTERDAM PvdA-fractievoor- zittcr Den Uyl wordt niet voorgedra gen als kandidaat voor een ere-doc toraat aan de Universiteit van Am sterdam. Volgens het universiteitsblad heeft de economische faculteit hiertoe besloten wegens het vroegtijdig uitlekken van de naam van de kandidaat. Het voor stel om Den Uyl een ere-doctoraat te verlenen was ingediend door de vak groep micro-economie van de faculteit. Volgens de faculteitsraad is het uitlek ken „veroorzaakt door het niet in acht nemen van de vertrouwelijkheid door enige leden van de facultaire gemeen schap". De raad acht hierdoor het aan zien van de faculteit geschaad. Gijzeling in Italiaanse gevangenis NOVARA Bij een opstand onder bewoners van een gevangenis in het Italiaanse Novara zijn gisteren twee gede tineerden om het leven gekomen. Een aantal van hen raakte gewond. Aanvankelijk hielden de gevangenen acht be wakers gegijzeld, maar deze zijn later ingeruild voor twee hoge gevan genisbewakers. De ge detineerden eisen over plaatsing naar een an dere gevangenis. OLSE PREMIER MOET NATIONALE AKING VOORKOMEN iRSCHAU De Poolse vakbonds- U Lech Walesa heeft gisteren ge- larschuwd dat een algemene staking een catastrofe kan leiden. Deze srschuwing lijkt een poging de golf i woede in te dammen die over Po- is getrokken na een harde botsing iderdagavond in de noordelijke stad zcz tussen leden van de vak- d Solidariteit die opkwamen voor rechten van boeren en de politie. esa sprak gisteravond op een massa- mkomst in deze stad, nadat meer dan j)00 arbeiders het werk enige uren Sen neergelegd. Kort voor de bijeen- ist heeft Solidariteit een stakingspa- I voor het hele land afgekondigd dat jndag zijn beslag moet krijgen. Walesa liaalde dat alle tien miljoen leden van fakbond is gevraagd „zich voor te be ien op moeilijke dagen". Maar hij deed leen aanbod dat enigszins leek op een dreiking aan de regering. Zonder het jonale stakingsparool in te trekken, gaf duidelijk te kennen dat hij een ant- jrd van premier Jaruzelski wil om een jonale staking te vermijden. „U moet ïffen dat de situatie zeer precair is, zo- in als buiten Polen. U moet beseffen een algemene staking het einde zou (kenen van onze strijd. Eén partij heeft een leger. Wij hebben er geen. We zullen vastberaden strijden, maar we willen geen algemene staking", aldus Walesa. Hij verwacht dat de autoriteiten zullen overgaan tot bestraffing van degenen die verantwoordelijk waren voor het in el- -kaar slaan van de vakbondsleden in het provinciehuis van Bydgoszcz. „Niemand heeft het recht een ander af te ranselen. Deze boeven moeten hun functie neerleg gen", aldus Walesa voor een juichend ge hoor. Solidariteit is niet van plan om voor over leg naar de regering te stappen. „Degene die ons kwaad heeft gedaan moet maar naar ons komen". Jaruzelski had gistera vond in een verklaring gezegd dat „nu meer dan ooit een dialoog nodig is en dat de regering haar goede wil had getoond door een onderzoekscommissie naar het noorden te sturen". De Verenigde Staten hebben gisteren de Sowjet-Unie al „heel duidelijk laten we ten" dat een interventie in Polen „de ern stigste gevolgen zal hebben". Ook heeft Amerika de Polen tot kalmte en matiging gemaand. De Russen hebben de verkla ring van de VS afgedaan met „provoce rende oproepen van Amerikaanse reactio nairen die uit zijn op ondersteuning van contra-revolutionaire elementen in Po len". Vijftien jaar voor Jean Harris WHITE PLAINS Mevrouw Jean Harris is gisteren in White Plains veroordeeld tot min stens vijftien jaar gevangenis straf wegens de moord op dr. Herman Tarnower, de hartspe cialist die befaamd werd door zijn „Scarsdale dieet". De 57- jarige mevrouw Harris, ex-di rectrice van een meisjesschool, doodde Tarnower uit jaloezie over zijn vriendschap met een jongere vrouw. Zij heeft overi gens tot het eind toe haar aan deel in de moord ontkend. Haar veroordeling noemde zij gisteren een „aanfluiting van het recht". STAATSSECRETARIS VEDER- SMIT HILVERSUM Staatssecretaris Veder-Smit van volksge zondheid heeft met haar collega van verkeer en waterstaat afspraken gemaakt voor een regeling die het mogelijk maakt dat bij het rijbewijs een los inlegvel wordt gevoegd waarop de houder zich bereid kan verklaren na zijn dood organen en weefsels af te staan voor transplantaties. Aanvragers van een rijbewijs zullen ook op die mogelijkheid worden geattendeerd. Voor een dergelijke regeling is de mede werking van de provinciale besturen nodig. Een aantal provin cies heeft zich daartoe al bereid verklaard. Mevrouw Veder heeft dit vanmorgen meegedeeld op een infor matie- en discussiedag over orgaantransplantaties. In Hilversum werd in aanwezigheid van prinses Juliana ook het start sein gegeven voor een nieuwe donor-werfactie. Blijkens een re cent onderzoek vindt 96 procent van de Nederlandse bevolking transplantaties waarmee levens kunnen worden gered of invali diteit kan worden voorkomen een goede zaak. Toch hebben nog geen 700.000 Nederlanders (zes procent) een donorcodicil onder tekend. Daardoor is het niet mogelijk om bijvoorbeeld elk jaar de achtehonderd mensen die dat nodig hebben, een nieuw hoornvlies te geven. Het boeken weekgeschenk „De Ronde van '43" is geen boek over de oor log, maar over de angst. Op de voorpagina van onze bijla ge Finale ver telt auteur Henri Knap te genover onze verslaggever Leo Thuring, dat die angst, zeker in een oorlog waarin alle emoties worden verhevigd, een legitieme zaak is. Als hij die angst op zichzelf betrekt, zegt hij letterlijk: „Ik leefde ook in grote vreze, toen ik joodse Nederlanders en joodse Duitsers in die tijd hielp. Ik was bang, doodsbang en ging met uiterste voorzichtigheid te werk. Maar van heldhaftigheid was bij mij geen sprake, want daarvoor was mijn angst te groot". Verder in onze bijlage: Shirley Williams getipt als leidster van de Britse sociaal-democraten. Londen heeft sinds kort zijn school voor „des heren heer". Miljoenen munten in spaarpotten en oude kousen. Fabel over kweekplaats van kat holieke jongeheren kan in de prullenmand. Koude oorlog om vis in Eurozee. Regering beschermt knotwilg DEN HAAG De regering gaat maatregelen nemen tegen het omhakken van knotwilgen, zoals onlangs is gebeurd in de Krim- penerwaard. Minister Braks (Landbouw) en staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) zullen het parlement voorstellen de Bos- wet zodanig te wijzigen, dat provincie en gemeente het behoud van dit soort bomen kunnen afdwingen. Noodlanding in Belgisch dorp -f- f ||f 5 V -• '*v fiHfc&fhJI ^te.ppfp mpiÈÈ* liKslr f pl^l|BL.r4fc 1 rpÉ I In het Belgische dorp Visé is gisteren rond half zes een sportvlieg tuigje neergestort. De piloot kwam daarbij om het leven en twee inzit tenden raakten ernstig gewond. Op straat werd niemand geraakt. Ven weken erstaking ERLIJN De toe- s de van terroris- 'achte Westduitse Rollnik (30) is na eken hongersta- een Westberlijnse nis kritiek gewor- i justitie heeft dit eeld. [Iers en haar advocaat aerdagavond naar het hisziekenhuis ontbo- ar een reanimerings- et haar bezig is. Roll- haar medegevangen j Stürmer en Regina Stemden donderdag in jstmatige voeding, na- westberlijnse minister 4itie zich bereid had 'd hun grieven te aan- De hongerstaaksters jRote Armee Fraktion rillen beëindiging van 9me opsluiting en het communicatie met el- willen voorts dat een nale commissie toe- idt op het naleven van e maatregelen. Besluit over bezuiniging is genomen DEN HAAG De regering is het gister avond in hoofdlijnen eens geworden over de manier, waarop er dit jaar verder be zuinigd gaat worden. De meest betrok ken ministers zulen het plan de komende dagen verder uitwerken. Minister Van der Stee (financiën) heeft er een reis naar Thailand voor afgezegd. Premier Van Agt wilde op zijn wekelijkse persconferentie geen verdere mededelingen doen over wat officieus „Operatie '81" wordt genoemd. Wel vertelde hij dat het rijk dit jaar zonder maatregelen te kampen zou krijgen met een tekort van ruim 25 mil jard gulden. „Dat is inderdaad bar en boos", aldus Van Agt. Volgens ingewijden houdt het plan van de regering in dat iedereen —ook de ontvan gers van sociale uitkeringener nog verder op achteruit gaat dan tot nu toe werd ge dacht. Zo zal de de modale man nog eens bijna een procent aan koopkracht moeten inleveren. Eerder ging hij er al één a ander half procent op achteruit, als gevolg van het eind vorig jaar vastgestelde regeringsbeleid, waarvan de loonmaatregel een onderdeel is. Mensen met een lager inkomen zullen min der behoeven in te leveren, maar mensen met een hoger inkomen meer. De regering streeft ernaar voor tenminste drie miljard gulden te bezuinigen. De nu ge nomen besluiten, die volgens Van Agt mid den volgende week worden meegedeeld aan de Tweede Kamer, zouden inhouden dat de premie voor de WW (Werkloosheidswet) en de premie voor één van de volksverzekerin gen (die iedereen moet betalen) worden ver hoogd. Op deze manier kan worden bereikt dat de werknemers in de particuliere sector er evenzeer op achteruit gaan als de ambte naren, die door een reeks van andere inko mensmaatregelen worden getroffen. De verhoging van de WW-premie moet er toe leiden dat de tekorten van het WW- fonds, waar steeds meer werklozen een be roep op doen, worden gedekt. Wel moet daarvoor de wet gewijzigd worden, omdat de werkgever nu bij elke premieverhoging ook meer moet gaan betalen. Het gaat er juist om de positie van het bedrijfsleven en j de kosten van de overheid te verlagen. Ook denkt de regering aan een stijging van het hoge BTW-tarief. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1I1 Geen krent ontvangen? Bel tueeen 18.00 en 1M0 uur nummer 071-122248 en per epeciale koerier wordt de krant alanog nabezorgd. ADVERTENTIE ZONDAG 22 MAART DISCOTHEEK MATCH Aanvang 20.30 uur Dorpshuis Rijpwetering. Balzac-prijs voor R. Ikor PARIJS De 68-jarige Franse schrijver Roger Ikor heeft gisteren in Parijs de naar Honoré de Balzac ge noemde prijs gekregen voor zijn gehele werk. 1955 met de Prix Goncourt werd bekroond. De nu toege kende onderscheiding waar aan geen geldsom is verbon den, wordt in navolging van het geheim genootschap in de „Comédie Humaine" van De Balzac verleend door dertien personen. AMSTERDAM Het is niet uitgesloten dat de politie met de arrestatie van elf hasjsmokkelaars in Amsterdam ook een of beide moordenaars te pakken heeft van de taxichauf feur Van Os Breijer. Zijn ontzielde lichaam werd 11 maart gevonden in Abbenes. De hoofdstedelijke narcoticabrigade deed donderdagavond een inval in een garage in Amsterdam-oost. Hier werden zeven mannen aangehouden die in bezig waren drie kampeerwagens klaar te maken voor het illegale vervoer van een enorme partij hasj. In de wagens, elders in de garage en in een op straat gepar keerde huurauto werden honderden kilo's van het verdovende middel gevonden. Later in de nacht arresteerde men nog vier man. Op één Nederlander na bestond de hele bende uit buiten landers. Vorige week werd in Abbenes al een vrachtwagen met tweeduizend kilo hasj in beslag genomen. De politie legt verband tussen de smokkelaars en de moord op de taxichauffeur. Reden daarvoor is onder meer dat er in de ga rage een kranteartikel over de moord werd gevonden. I advertenties Rente spaarbrieven en depo< u° O looptijd 2 jaar. Meer informatie op de financiële pagina. Zaterdag 21 maart STIJLDANSEN in Pleyn 68 Hazerswoude- Rijndijk M.m.v. The Funny Birds Aanvang 20.30 uur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1