Politie krijgt riant nderkomen aan Langegracht ieuwe verordening: eekmarkt terug lar Marktenroute Gemeente wil Adler financieel helpen ENING VERWACHT ZOMER 1984: slaagde korendag jaarden pen: SLOOPGOUDl 14.- per gram Vrijliggend fietspad op Apothekersdi jk TROUWRIJDEN DE JONG LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 MAART 1981 PAGINA 3 ►.30 Opeq lan dag. 1 JN De Leidse politie krijgt een aal. 10.03bureau op het terrein van de voorma- on Monïaibriek Krantz, tussen de Langegracht au. 12.05 Oude Singel. Bij het ontwerp is reke- -overzichtehouden met de eventuele bouw van 3.40 Proj-keergarage. Deze zou op de „binnen- 14.10 van de nieuwbouw moeten komen, imstrasselssaris H. van Vooren: „Geen korps omvang is zo slecht gehuisvest, rij dat momenteel in het gebouw aan ineveldstraat zijn." Bij de bouw van eau aan de Zonneveldstraat in 1927, iet in het weekblad-van de politie :en als „het beste en mooiste bu- Nederland". Ten aanzien van de •uw aan de Langegracht zijn er nog ilge problemen met de financiering, het uitvoeringsschema kunnen ver en van het project bedragen 21 miljoen De financiering is nog niet rond. Hier bij speelt het aantal inwoners van Leiden een rol. De omvang van het politiekorps wordt be paald door het aantal inwoners dat naar ver wachting Leiden in 1995 heeft en de grootte van het politiebureau is weer afhankelijk van het aantal politiemensen. De gemeente en het rijk verschillen van mening wat betreft het te verwachten aantal Leidenaars. De gemeente verwacht 110.000 maar het rijk 105.000. 110.000 inwoners leidt tot 225 politiemensen en 105.000 inwoners tot 210. Momenteel is de korpssterkte 208. De commissaris: „Voor ons is dit erg be langrijk. Het nieuwe bureau zou de mogelijk heid moeten hebben om een groei van het poli tiekorps toe te laten. Ook gezien ontwikkelin gen naar een regionale politie. We denken daarbij aan 250 man. Maar voorlopig is het al moeilijk genoeg een gebouw voor 225 man neer te zetten. Daar wordt nog overleg over gevoerd met de rijksplanologische dienst." Technisch is het mogelijk om de bouw in de zo mer van 1984 te voltooien. De commissaris: „Ook dit is nog niet rond. Het is wel zeker dat het bureau er komt, maar nog niet zeker is wanneer. Het kan ook 1986 worden. De penibe le financiële situatie, waarin riik en gemeente verkeren, spelen daarin een belangrijke rol. Maar er gaat een brief van B en W naar minis ter Wiegel, waarin erop aangedrongen wordt om het geld tijdig beschikbaar te stellen. En op 21 april komt staatssecretaris Koning naar Lei den om hierover te praten. En ik moet zeggen dat we optimistisch zijn." Burgemeester Goe- koop merkt hierbij op: „D^ Leidse politie is een actiegroep geworden." Ontwerp Bij het ontwerpen van het bureau is rekening gehouden met de huidige bebouwing aan de Langegracht. Hierdoor is een lang aanééngeslo ten ontwerp ontstaan, dat in baksteen wordt uitgevoerd. Door een sousterrain te maken, wordt voorkomen, dat het publiek vanaf de Langegracht naar binnen kan kijken. De bevei liging moet nog nader uitgewerkt worden. Daarbij wordt kogelvrij glas niet vergeten. Om het idee van een vesting te voorkomen, heeft architect W. Snieder getracht het gebouw een „zo vriendelijk mogelijk" uiterlijk te geven. Het gebouw zal ook voor invaliden gemakkelijk toegankelijk zijn. Bij het ontwerp is rekening gehouden met de manier waarop in Hilversum en Enschede politiebureaus gebouwd zijn. Di rect voor het publiek toegankelijk worden op de begane grond onder meer de vreemdelin gendienst en de parkeerpolitie ondergebracht. De plaats van de schietbaan is nog onzeker. Hetzelfde geldt voor de bestemming van het huidige bureau aan de Zonneveldstraat. Moge lijk komt een gedeelte ervan op de monumen tenlijst. Op donderdag 26 maart is er in het Antonius- clubhuis aan de Lange Mare een informatie avond voor de buurtbewoners. Deze bijeen komst begint om half negenr. 4.02 Op stap.l aterdag-sportg^j De korenzangdag „Voor onderen door onderen" Is te ren een volle Stadsgehoorzaal. De feestdag, waar in het kon a^ staatssecretaris mevrouw J. Kxaaije veld-Wouters •netje s moR.M. acte de presence gaf, werd geopend door burge- 5?onmAVRffr c- G®el"»P- rto mattinale JAVro 12 tgemeester sprak onder meer de verwachting uit dat bij Nieuws inehe2an^seren van een dergelijk evenement de volgende keer 8 lente, «mjenoordhallen zullen moeten worden afgehuurd, om iede- (jj« Noorwe%gstellende een plaatsje te geven. Hij verwacht dat de ko- lag een traditie zal worden. Vervolgens dirigeerde de burgervader de zamenzang van het lied „Hela gij ijes!", waarmee de korenzangdag kon beginnen, tl tien koren traden voor het voetlicht Hiervan kwamen lit Leiden en vier uit de omliggende gemeenten (te wek en heel frisburg, Oegstgeest Warmond en Hazerswoude). Behalve r van maJuchtige liedjes werd door de koren met veel animo ook :ting enlassiek werk ten gehore gebracht. Zo besloot het bejaar- latuurlijkpr uit „De Mors" zijn optreden met het bekende „Ave ver- Is er nou pn Mozart. Ie. orzang werd afgewisseld met samenzang, een instructief jw-bedelien van de gymnastiekgroep onder leiding van mevrouw (gisteravfr Daarnaast was er 's middags nog een leuk optreden van reer naaplksdansgroep onder leiding van mevrouw Slob en een toch niehow onder leiding van mevrouw Maars. Erg leuk was ook in het bfical die het „Mors-koor" op de planken bracht waarin de goed, e£iten van „De Mors" werden bezongen, i er af endste dirigent, de heer J.P. Gordijn (82) van het R.K. Be- n een kijhkoor werd extra in de bloemetjes gezet. Voordat met sa- /uld moeng van „Klokke Roeland" werd besloten was er een bloe- iaar zo aide voor het actieve team dat de korendag had georgani- AN HOFl ^HM«ejaardenkoor van het Morskwartler tijdens de op- ig van de musical. er niet! V IREMIO"» rruioN !N De nieuwe marktverordening betreft de situering van de kramen loegd identiek aan het advies, dat de sraad voor de Leidse Binnenstad en publiceerde. De raad stelde voor markt weer terug te halen naar de tenroute (Aalmarkt, Botermarkt, arkt) en uit de nieuwe gemeentelij- rodening valt op te maken, dat de ente dat ook van mening is, :uwe verordening werd gisteravond door dscommissie economische aangelegenhe- witief ontvangen, 's Zaterdags wordt de gevestigd op het Gangetje, Botermarkt, brugsteeg. Vismarkt, Aalmarkt en de e Rijn en op de verbindende bruggen. Op dag wordt de markt alleen gehouden op uwe Rijn. Onderwerp van gesprek in de ommissie was de vraag in hoeverre er démonstraties mogen worden gehouden en pamfletten uitgedeeld op het marktterrein tij dens marktdagen. Volgens de ontwerpverorde ning mag er niet gevent worden en is ook het maken van politieke of godsdienstige propagan da op de markt uit den boze. De commissie vond het desbetreffende artikel in strijd met de vrijheid van meningsuiting. J. Maat (PvdA): „Hoe kan het dat B en W een dergelijk voorstel doen. Dit is in strijd met alle beginselen van onze rechtstaat." Wethouder C. Waal, die de zieke wethouder J. Fase verving, was dat met zijn partijgenoot eens en deelde mee, dat hij het college in overweging zou ge ven het artikel te schrappen. De heer Ver- plancke (namens marktkooplui) kon zich niet verenigen met de opvattingen van de commis sie: „Een marktkoopman heeft rust nodig om zijn werk te doen. Het om hem heen uitdelen van allerlei pamfletten, verkleint zijn kans om op een goede, ordelijke manier zaken te doen". legitimatie verplicht Van Rutten Antiquair JlllllllllllUllllllllllllllllllllllll Wielrijdster bekneld LEIDEN Een 58-jarige Leidse wielrijdster is gister middag aan het hoofd gewond geraakt nadat zij bij het stop licht op de Langegracht bij de Klokpoort beklemd raakte tus sen een vrachtauto en de stoeprand. De vrachtauto werd bestuurd door een 24-jarige Rijnsburger. Hij zag bij het af slaan de Leidse over het hoofd, die rechtdoor wilde. Het slachtoffer is overgebracht naat het Academisch Zieken huis. Éiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiui lijkheden te zoeken om Adler financieel te ondersteunen. Hierbij wordt als voorwaarde gesteld dat „overtuigend" moet blijken, dat het bedrijf levensvatbaar is. De demon stratie die op 28 maart voor het behoud van Adler wordt gehouden, zal in de gemeentelijke advertentie aangekon digd worden. Dit bleek gisteravond op een vergadering van de raadscommis sie economische aangelegenheden. Het geld zou uit het fonds be drijfseconomische activiteiten moeten komen. De gemeente gaat daadwerkelijk actie ondernemen op het moment dat voortbe staan van Adler werkelijk aan de orde is. J. Brands (CPN) be pleitte regeringssteun voor de in nood verkerende schrijfmachi- nefabriek en verlangde van het college stappen om de regeing zover te krijgen, dat er gepraat gaat worden met de Duitse rege ring Adler is eigendom van het staatsbedrijf Volkswagen orn naar mogelijkheden te zoekeivom Adler open te houden. Cök bij de sluiting van de Wolspinnerij Ede sprak de gemeente raad deze bereidheid uit Ster-evolutie Drs. T. de Zeeuw houdt dinsdag 24 maart in het ge bouw van de Leidse Sterrewacht aan de Sterrewacht- laan een lezing over ster-evolutie. Tijdens de lezing wordt de gehele evolutie van een ster belicht vanaf het moment, dat hij ontstaat in een donkere gaswolk tot aan het moment, dat hij dooft Hierbij worden evolu tiestadia als T-Tauri sterren, rode reuzen, witte dwer gen, planetaire nevels en supernova's in bet kort be sproken. De Zeeuw is verbonden aan de Leidse Sterre wacht en heeft daar onder meer het college ster-evolu tie verzorgd. De lezing begint om kwart over acht Voorlich tingsa von d De AMRO-bank Leiden houdt dinsdagavond 24 maart in de grote zaal van Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg een voorlichtingsbijeenkomst. Mr. J. Frijhoff zal spreken over het huwelijksgoederenrecht, het erfrecht, testamenten en voogdijschap. Hij zal uitgebreid ingaan op de gevolgen die het niet tijdig treffen van allerlei zaken kunnen heb ben. Na de inleiding, die om acht uur begint is er ruim schoots gelegenheid tot het stellen van vragen, niet alleen aan mr. Frijhoff maar ook aan notaris Jhr. mr. S. Röell. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt dinsdag 24 maart een openbare lezing met als onderwerp „De poort der fundamentele verandering". De lezing wordt gehouden in zalencentrum 't Parlement, Nieuwe Rijn 52 in Lei den en begint om acht uur. Humoristische films LAK-cinema organiseert dinsdag 24 tot en met vrijdag 27 maart in het LAK-theater aan het Levendaal een filmfes tival met als thema humor. Er zullen films te zien zijn. van Stan Laurel en Oliver Hardy, The Marx Brothers, Buster Keaton, IV.C. Fields en Charlie Chaplin. De filmvoorstel lingen beginnen elke dag om acht uur en om half elf. Vrouwencabaret Open school Leiden, het vrouwenwerk van het Leidse Volkshuis en V.O.S. hebben voor woensdag 25 maart in het Leidse Volkshuis het vrouwencabaret „40 plus" uit genodigd. De toegangsprijs bedraagt één gulden en de voorstelling is alleen toegankelijk voor vrouwen. Het optreden begint om half negen. Pianorecital De Joegoslavische pianiste Olivia Krenek geeft woensdag 25 maart een pianorecital in de Kapelzaal van het K&O- gebouw, Oude Vest 45. Het optreden begint om kwart over acht. Zij studeerde in Nederland bij de piano-pedagoog Jaap Spaanderman. Op het programma staan Bach, Beet hoven en Brahms. De toegangsprijzen bedragen 4,50 en f 4 en zijn te koop bij het bureau van K&O, telefoonnum mers 141141 en 141200. Groene cursus Voor iedereen die wat meer wil weten over planten, dieren en landschappen start het Instituut voor Na tuurbeschermingseducatie een zogenaamde Groene Cursus. De cursus wordt gehouden in de periode van 25 maart tot 22 mei en bestaat uit vijf bijeenkomsten van kwart voor acht tot kwart over tien in de Sterrewacht en vijf excursies van ongeveer twee uur naar gebieden in en om Leiden. De kosten van deze cursus bedragen 25 gulden. Inlichtingen en opgaven: IVN-Groene Cur sus, Yvonne Burggraaf-van Nierop, Peppelschans 45 in Leiderdorp. Lentement De vereniging „Paleis" houdt morgen in het voormalige Marinecomplex, Noordeinde 2a een lente festijn onder de naam „Lentement" vanaf negen uur. Medewerking verle nen onder meer Rik Hasselbach, Frank Leenheer en Mare Van der Geest. Er zal een discotheek aanwezig zijn. De toegang bedraagt vijf gulden. LEIDEN De Dienst Gemeentewerken is gisteren begon nen met de aanleg van een vrijliggend fietspad op de Apo- thekersdijk. Dit fietspad moet ook het op de stoep parkeren voorkomen. Het fietspad is bestemd voor fietsers die tegen het overige verkeer in vanaf de Stille Mare richting Princessekade rij den. De heer W. van Duin van de gemeentelijke afdeling ver keer: „Door troittoirbanden op het wegdek te leggen, voorko men we, dat er verkeerd geparkeerd wordt. Dat werd echt te gek op de Apothekersdijk. De parkeerwachters hadden er een dagtaak aan. Een gevolg is inderdaad, dat het verkeer vastloopt, wanneer er vrachtwagens moeten laden en lossen. Het is een politieke keuze om een dergelijk fietspad aan te leggen ongeacht de complicaties die dat met zich meebrengt." ADVERTENTIE en jubileumritten in Leiden en omstreken, heeft ons bedrijf de grootste collectie bruids-coupés oa. moderne wit en zwarte Chryslers, of ANTIEKE ^CADILLAC met open kap «div. ROLLS ROYCES -JAGUAR wit *BENTLEY CITROEN DELADERRA ^LONDEN CAB-COUPÉS met originele Londen-taxl-cabs of moderne Chryslers als volgauto's. WIJ hebben geen filia- lenll Inlichtingen uitsluitend. Lammenschansweg 49 recht Lo. Petruskerk LEIDEN - Telefoon 071-123055 Kant: Lammenschansweg, dag. 9.00-22.00 uur. De showroom Boommarkt 2-3 Is tijdelijk ver plaatst wegens verbouwing naar de Lammen schansweg 49 Lelden

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3