takingsparool 7oor heel Polen ia harde politieactie egering El Salvador: harde taal van Haig is speculatief Politieagenten op de vuist omschuilkelder ïüüji eigen fabricaat Titanic in drievoud Dividend bij Philips wekt woede bonden op meenten wijzen rting op subsidie bnbaar vervoer af Vrijdag 20 maart 1981, 71e jaargang no. 21917 DAGBLA VOOR ZUID-HO Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk,34,2312DD Lelden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 10,52 per mm. Telefoontjes f 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 149,55; jaar f 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur), losse nummers: f 0,65 cent. Dallas Start van 50-delige Dallas-se rie op Ned. II 21.40 uur. Om 19.05 uur Toppop met herken ningsmelodieën en om 20.55 uur Televizier over de misluk te staatsgreep in Suriname. Op Ned. I komische tv-pro- duktie „De plank" om 19.30 uur, 20.20 uur Flip Fluitketel en om 23.00 uur honger in de wereld in „Een kleine pla neet". Wolkenvelden [Wolkenvelden en mogelijk re- 'gen. Minima rond 6, middag- temperatuur ongeveer 11 gra den. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer krachtige zuid westenwind. Morgen zon op 06.40, onder. 18.54 uur. Schev. hoogwater 03.36 en 15.44uur, laagwater ,11.44 en 23.49 uur. ,G De firma Oosthoek Beton uit Zoeterwoude ikort privé-atoomschuilkelders op de markt geschikt zijn om in de achtertuin aan te leggen. lannen worden op dit moment nog bestudeerd bij terie van binnenlandse zaken, dat hoge eisen stelt Uigheid van dergelijke schuilkelders. Een proto- zo'n veiligheidskelder, naar Zwitsers model, Ls :n af tot en met sondag 29 maart te zien op de Na- 'oonbeurs in de Haagse Houtrusthallen. De kelder kt van geprefabriceerde betonnen onderdelen en mte aan maximaal zeven personen voor een ver vier tot zes dagen. De totale kosten van aanschaf bedragen 55.000 gulden. •mschuilkelder: opvallend „woonaccessoire". Nederlandse zusters in Brazilië beschuldigd JOAO PESSOA Twee Neder- landse missiezusters in Brazilië, Tony van Haan en Mariene Bur gers zijn gisteren in Joao Pessoa in Noord-Brazilië beschuldigd van ondermijning van de staats veiligheid door hun deelneming aan de landbouwconflicten in de staat Paraiba. Zij zullen zich ten overstaan van de politierechter moeten verantwoorden voor hun rol in de gebeurtenissen in de ge meente Algamar. Zij zouden de plaatselijke boeren hebben aan gespoord tot het bezetten van land. Het diocees, waaronder de zusters ressorteren, heeft de be schuldiging onrechtmatig ge noemd. Voorspelling Planbureau „te somber" DEN HAAG De Groninger groep van economisten onder leiding van prof.dr. M. Kooyman is van mening dat het Centraal Planbureau te somber is in zijn voor spelling van de werkloosheid. De werkloosheid zal dit jaar niet met 85.000 stijgen, maar dankzij een grotere toe neming van de export, met slechts 65.000. In de komende jaren zal een geleidelijke verkorting van de werktijd met tenminste tien procent het enige soelaas zijn voor de op lopende werkloosheid. De jaarlijkse prognose van de Groninger economisten verschilt niet veel van de Macro-Economische Verken ning. Beide prognoses voorspellen een stagnerende eco nomie met matige inflatie en een oplopend aantal werk lozen. De Groninger economisten menen echter dan ook zonder loonmaatregel de inflatie in ons land zou zijn ver minderd. Het beoogde doel van een stimulering van de werkgelegenheid is echter nauwelijks aanwezig in 1981. Pagina Naar lichte verbetering wereldeconomie? SAN DIEGO De president- directeur van een Amerikaan se verzekeringsmaatschappij heeft bekendgemaakt dat zijn bedrijf drie schepen zal laten bouwen, die imitaties zijn van de Titanic, die op zijn eerste reis in 1912, na een aanvaring met een ijsberg, in de Atlanti sche Oceaan verdween met medeneming van 1500 opva renden. De drie schepen zul len gebouwd worden op de zelfde werf als de oorspronke lijke Titanic, namelijk Harland and Wolff in Belfast. Met de bouw van de schepen is 5 mil jard gulden gemoeid. jVRSCHAU Solidariteit heeft voor geheel Polen het stakingspa- uitgegeven, als antwoord op het feit, dat de politie van Bydo- :cz met geweld een einde heeft gemaakt aan de bezetting van het fdkwartier van de boerenpartij door ongeveer 160 boeren. Er wer- i rake klappen uitgedeeld, zodat een twintig bezetters verwondin- n opliepen. Een van hen moest met een hersenschudding in een zie nhuis opgenomen worden. De kloppartij had goeddeels plaats aan achterkant van het gebouw, omdat zich aan de voorkant een grote gte verzameld had. leider van Solidariteit, Lech Walesa, is onverwijld derwaarts vertrokken. In ikbondskringen wordt de ontruiming vergeleken met de bloedige incidenten in idom in 1976 en aan de Ooostzeekust in 1970 zijn. De gouverneur van de provin- Bydogoszcz is naar aanleiding van de ongeregeldheden afgetreden. >k de gouverneur van de Poolse provincie Suwalki, die aan de Sovjet-Unie snst, is afgetreden, nadat de plaatselijke afdeling van Solidariteit met een waar- luwingsstaking van twee uur had gedreigd. ilgens de Poolse televisie eisen nu ook de arbeiders in de Zuidwestelijke provin- i Legnice, waarin veel koper gevonden wordt, veranderingen in de provinciale ding. CHING-CHING OP WEG NAAR DOORLICHTING Warm onder een deken wordt Ching-Ching, de reu- worden. Ching-Ching leed aan „revolutie in de bin- zepanda van de Londense Zoo, op een brancard nenlanden", buikpijn en zo, maar de deskundigen naar een ziekenhuis gebracht om doorgelicht te konden niets ernstigs vinden. EINDHOVEN De netto-winst van Philips is vorig jaar fors gedaald: tot 328 miljoen gulden. Dat is 48 procent minder dan in 1979 (564 min). Niette min wordt het dividend gehandhaafd op ƒ1,80 per aandeel van tien gulden. Daarmee gaat vrijwel de gehele netto winst naar de aandeelhouders. Vol gens Philips „omdat het dividend het vertrouwen in de toekomstige ont wikkeling van het concern weerspie gelt". De bonden hebben verontwaardigd ge reageerd op het royale gebaar van Phi lips tegenover de aandeelhouders. Om dat een deel van de winstuitkering aan de aandeelhouders in de boeken officieel niet als dividend wordt aangemerkt, ont vangen de Philips-werknemers minder winstuitkering. Volgens een woordvoer der van de Industriebond FNV moeten de Philips-werknemers één procent van het jaarinkomen inleveren, omdat de winstuitkering gekoppeld is aan het di vidend. Rijden op gas wordt duurder DEN HAAG Het ziet er naar uit dat automobilisten die LPG als brandstof ge bruiken, hiervoor volgend jaar meer moeten betalen. Een werkgroep van ambtenaren van verschillende ministe ries brengt het kabinet zeer binnenkort een advies uit over de mogelijkheden, LPG-gas zwaarder te belasten. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van financiën vanmorgen gezegd. Op dit moment overweegt men het in rekening brengen van extra motorrijtui genbelasting. Met dat bedrag (tussen de INGTON De Amerikaanse r van buitenlandse zaken en ongelofelijke fantasie en ilatingen over een Russische Ing van El Salvador in het er en Midden-Amerika in het en zijn speculatief. Zo is gis- id in kringen van de Salvado- regering gereageerd op de uit- Q van de Amerikaanse minis- in een zitting van de commis sie van buitenlandse zaken van de Amerikaanse senaat gisteren op nieuw fel van leer trok tegen de Rus sische bedreiging van Midden-Ameri ka. De regering in San Salvador, al dus genoemde kringen, zegt zich ver der sterk te maken voor niet-inmen- ging, „omdat zij niet het eerste slachtoffer wil worden in een macht strijd tussen de twee supermachten". Tegen de commissie voor buitenlandse zaken van de senaat had Haig gisteren gezegd dat er een Russisch plan bestaat tot overheersing van Midden-Amerika waarvan de eerste fase uit de „overna me in Nicaragua" bestaat. Daarna vol gen, aldus Haig, El Salvador, Honduras, en tenslotte Guatemala. Het Russische avonturisme doet zich volgens Haig ook voor iri Afghanistan, het gebied rond de Perzische Golf en in Afrika. Een dia loog tussen de VS en de Sovjet-Unie, zoals voorgesteld door president Brezj- nev van de Sovjet-Unie, is, aldus Haig, nutteloos zolang de Russen niet duide lijk laten blijken zich te willen matigen. Haig verklaarde verder dat Nicaragua nieuwe aanvoerlijnen zoekt voor de le vering van wapens aan de linkse guer rillastrijders in El Salvador. Volgens de minister zou uit rapporten van de CIA gebleken zijn dat Nicaraguaanse over heidsfunctionarissen hier aan werken, ook al wordt dit door Nicaragua ont kend. Secretaris-generaal van de Navo, mr. Joseph Luns, heeft gezegd dat de NAVO de meeste ontspanningsvoorstel- len van Sovjet-president Leonid Brezj- nev afwijst. Luns achtte met onder meer Russische voorstellen voor een uitstel van de stationering van middel lange afstandsraketten „onaanvaard baar". Luns bevestigde dat hij niet na mens alle lidstaten kon spreken, maar legde er tijdens een persconferentie de nadruk op dat zijn woorden een weer spiegeling vormen van de officiële overeenstemming die na een reeks ont moetingen van NAVO-afgevaardigden was bereikt. (Van onze parlementaire redactie) AAG De negen gemeenten met een eigen iar vervoerbedijf zullen, als het rijk vast- lan de eigen plannen, 400 tot 500 miljoen gul- or hun vervoerbedrijf op moeten brengen, k is niet langer bereid de kosten van de ge- n over te nemen. De gemeenten wijzen die n af. een overeenkomst van 1976 betaalt het rijk alle kos- het openbaar vervoer. De kosten van de voorberei- i plannen wil de regering niet langer betalen. In een met minister Tuijnman van verkeer en waterstaat de negen gemeenten de plannen afgewezen. Deze Ie zaak nu terug naar het kabinet. eenkomst van 1976 geldt nog steeds, maar over de g ervan is men het nooit eens geworden. Nu is Tuijn- !t zijn plan gekomen de kosten voor planvoorberei- n de gemeenten sinds 1976 niet meer te vergoeden, de eerste berekeningen gaat dit Rotterdam 210 mil- den kosten, Amsterdam 150 miljoen, en Den Haag 40 De gemeenten willen alleen praten over een fase- n uitbetaling door het rijk van de reeds gemaakte ioor de gemeenten, maar alle kosten dienen onver- Dr rekening van het rijk te komen, aldus de gemeen- toben het onaanvaardbaar over de plannen laten ho- wachten nu maar op de uitkomst, maar de mogelijk- staat dat wij naar de rechter zullen stappen", aldus de wethouder Nyqvist, voorzi'.'-ter van de BOV na afloop. ADVERTENTIE Monster van Loch Champlain BURLINGTON In het Champlainmeer in de Ameri kaanse staat Vermont bij de Canadese grens zit wellicht net zo'n monster als dat van Loch Ness in Schotland. Een laboratorium voor optisch on derzoek heeft de echtheid be vestigd van foto's die twee toe risten van „het monster", een vreemd wezen met een lange nek, genomen hebben. De foto is geen montage en de golfjes op het wateroppervlak kun nen niet door een mechanisch voorwerp veroorzaakt zijn. LEIDEN Twee Leidse po litieagenten zijn gisteravond in een gevecht verwikkeld geraakt met twee mannen. Daarbij raakten de mannen aan het hoofd gewond en braken bij één agent twee tanden gedeeltelijk af. De twee mannen, afkomstig uit Leiden en respectievelijk 24 en 29 jaar oud waren ver nielingen aan het aanrichten bij Nettorama aan de Haarlem merweg. Zij hadden een schut ting van een perceel aan de Groenoordstraat omver ge gooid en de ruiten van de toe gangsdeur van de supermarkt en een benzinepomphuisje in gegooid. Op aanwijzing van getuigen vond de gealarmeer de politie het tweetal in een plezierbootje dat in de Haar lemmer Trekvaart lag aange meerd. Toen het duo, na zich aanvankelijk slapende te heb ben gehouden uiteindelijk uit het bootje kwam vielen zij on verwacht de agenten aan, waarbij één van de twee poli tiemannen een klap op de mond moest incasseren. Ver volgens werden zij tegen de grond geslagen en met behulp van twee andere agenten inge rekend. Bij het Academisch Ziekenhuis, waar zij ter be handeling naar waren overge bracht slaagde de 24-jarige Leidenaar, die geboeid was er in te ontsnappen, maar later meldde hij zich toch weer bij de politie. Het tweetal is inge sloten op het bureau. ADVERTENTIE Jeugdige fietser na botsing in sloot NIEUWKOOP Een 13-ja- rige jongenman uit De Meije moest gisteravond na een ge val met snijwonden en een gebroken been worden opge nomen in het Woerdense Hofpoort ziekenhuis. Het ongeval gebeurde gistera vond rond tien uur op het Nieuwkoopse Zuideinde. De jongen fietste in gezelschap van twee vriendjes, met z'n drieën naast elkaar. De iongen uit De Meije, die aan de bui tenkant reed, slingerde zoda nig dat een passerende auto mobilist uit Nieuwkoop hem niet meer kon ontwijken. De jongen belandde door de bot sing op de motorkap van de auto en vervolgens via de voorruit in de sloot. De auto van de 22-jarige Nieuwkoper raakte door de botsing licht beschadigd. Goor» krant ontvangon? Bal tueeen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en por epoelale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. ADVERTENTIE UW IIU1S, ONZE ZO KG! Zaalberg Ruijgrok makelaardij bv i.o. LEIDEN, HAVENPLEIN 2 - 071-140043

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1