jwart Zuid-Afrika iest straks oor zijn vrienden' Qeen spoor van strijd in de Westelijke Sahara I. een scherpere itse wetten en krakers Militairen werken aan nieuwe bestuursvorm voor Suriname Doodstraf gaat presidentsverkiezingen Frankrijk beheersen „Wanbeleid bij woning bouwers" MERLEDEN CONTRA POLISARIO-KOMITEE SCHOP DESMOND TUTU: der Klaauw verwacht eraad vol verwijten Nederlander veroordeeld GENLAND' LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 MAART 1981 PAGINA 15 j\G „De beschuldiging van de Novib, fc geen afstandelijk oordeel hebben kun- en van het Front Polisario, omdat wij jed hebben voorbereid en een verkeerde ig van zaken hadden, berust nergens op. vertrek hebben we ons laten voorlichten Marokkaanse en Algerijnse ambassade, 'en we informatie gekregen van het mi- an buitenlandse zaken. Tijdens het be ten we drie dagen met het front opge- \k zelf heb diverse malen gevraagd om \k te krijgen van het bevrijde gebied, ebben ons gewoon drie dagen lang door n gevoerd". \oord is het CDA-Tweede Kamerlid Gu- pn Weezei, die vorige week met enkele en bezoek bracht aan de bevrijdingsbe- In de Westelijke Sahara, het Front Poli delegatieleden kwamen tot de conclusie tiwel niemand in de bevrijde gebieden dat de bevrijdingsbeweging valse infor- t over het aantal bewoners van de Wes telijke Sahara. „Ik heb gevraagd om alle vluchte lingenkampen te bezoeken, om verwoeste dorpen en tentenkampen te mogen zien. Maar het Polisa rio ging daar nauwelijks op in. En in de twee vluchtelingenkampen die we hebben bezocht kon den we ons niet vrij bewegen. Steeds voerden Po- lisario-mensen ons een andere kant op. Daarom kreeg ik de indruk dat ik werd voorgelogen.". Volgens Gualthérie van Weezei waren de Polisa rio-mensen die hij heeft ontmoet ook niet bereid voor een open discussie. „Het waren onplezierige mensen De kamerleden voelden zich ook bedrogen door het Polisario-Komitee, dat het publiek in Neder land voorlicht over de strijd in de Westelijke Sa hara. Van Weezei heeft dan ook aangekondigd in de Tweede Kamer vragen te zullen stellen over de subsidie die aan het comité wordt toegekend; dit jaar was dat ruim veertigduizend gulden. „Dat is belachelijk", zegt Liesbeth Ordeman, lid van het bewuste Polisario-Komitee. „Ons kan niets verweten worden. Wij hebben de kamerle den verteld wat we wisten. Het is niet onze schuld dat zij met verkeerde verwachtingen naar de Westelijke Sahara zijn gegaan. Ik twijfel niet aan hun waarnemingen, maar wel aan hun vermogen om deze te interpreteren. Zij hebben geen reke ninggehouden met het speciale karakter van deze zaak: een nomadenvolk dat in de woestijn een guerrilla-oorlog voert". Gualthérie Van Weezei gelooft niet dat er in de Westelijke Sahara hevig wordt gevochten, zoals door het Polisario-Komitee wordt gesuggereerd. Hij voert aan in de door het Polisario bevrijde ge bieden geen sporen van oorlog te hebben gezien. „Bovendien, als Marokko de bevrijdingsbeweging echt serieus zou nemen, zou deze al verdwenen zijn. Vergeleken met dat land is het Polisario veel te slecht uitgerust. Het heeft bijvoorbeeld geen he licopters. Het buurland Algerije steunt het front. Maar waarschijnlijk levert het geen helicopters, omdat het niet al te veel in de strijd betrokken wil worden Liesbeth Ordeman gaat daar fel tegen in. Zij heeft de afgelopen jaren enkele malen de Westelijke Sa hara en de vluchtelingenkampen bezocht. „Ik ben geen militair expert, maar ik kan me heel goed voorstellen waarom het front geen helicopters heeft. Die kan het niet gebruiken, omdat ze een veel te gemakkelijk doelwit vormen voor de Ma rokkaanse luchtmacht. Het Polisario, dat een guerrilla-oorlog voert, dat wil zeggen toeslaan en verdwijnen, is veel meer gebaat bij Landrovers". Zij vindt het ook onbegrijpelijk dat de kamerleden tot de conclusie zijn gekomen dat er geen strijd wordt geleverd. „Het Polisario heeft Mauretanië toch gedwongen zich terug te trekken? Bovendien heeft het front de delegatie een groot aantal ge vangenen getoond. Had het Polisario de delegatie dan mee moeten nemen op operaties? Dat zou he lemaal onverantwoord zijn geweest. Het is al erg genoeg, dat het front de kamerleden heeft meege troond naar Marokkaans gebied". De beschuldiging dat het Polisario de gevangenen uren in de brandende zon zou hebben laten wach ten is volgens Liesbeth Ordeman ook niet juist Een journalist die erbij aanwezig was, heeft me verzekerd dat het heerlijk weer was, een graad of 25". Zij vindt het onbegrijpelijk dat de opvatting van de kamerleden zo is gewijzigd. ,JIet is een princi piële kwestie. Een volk vecht voor het recht op zelfbeschikking. Daar valt niet aan te tornen. Ik ben ervan overtuigd dat het Polisario dat volk vertegenwoordigt, om hoeveel mensen het dan ook gaat". Gualthérie van Weezei is ook van mening dat de bewoners van de Westelijke Sahara recht op zelf beschikking hebben. Hij is er voorstander van dat onder toezicht van de Verenigde Naties een refe rendum wordt gehouden. „Maar dan moet het Front Polisario ontmanteld worden, want het zou de bevolking onder druk kunnen zetten. Boven dien vertegenwoordigt de bevrijdingsbeweging de bevolking van de Westelijke Sahara niet". RENÉ BOG AARTS [onzer verslaggevers) Quakers is voorgedragen voor HAG „Ik zeg te- de Nobelprijs voor de vrede. Westerse landen: maakt momenteel een ron- "Ika heeft veel te dreis door Europa om de di- jLiest nu uw vrien- verse landen te vragen de want als de zwar- druk op de regering van zijn land te verhogen, zodat die rond de onderhandelingstafel gaat zitten. „De Westerse lan- n Zuid-Afrika voor n krijgen, zullen zij van hun vrienden o Dit heeft bisschop den moeten economische druk Tutu, secretaris- op Zuid-Afrika uitoefenen, van de Zuidafri- Hoe ze dat kunnen doen, laat in Kerken en ik aan hen over". De bisschop tegenstander vertelde dat hij, als hij zich zou apartheid, gistera- uitspreken voor een olieboy- Den Haag gezegd, cot, in zijn land de kans loopt j i-i- jïa te worcjen veroordeeld wegens economische sabotage. Wel vroeg hij om de .zwarten en de frontlijnstaten (waaron der Mozambique, Angola en Zimbabwe) niet als alibi te ge- Arukte dat dit geen ent maar een cons ta in de feiten was. bruiken om niets te doen. „Eerst zouden de zwarten in Zuid-Afrika teveel lijden on der-de Westerse acties. Nu zijn dat de frontlijnstaten, maar straks blijken het de Europea nen te zijn." Tutu heeft giste ren ook met minister Van der Klaauw gesproken. Deze heeft, volgens Tutu, niets toe gezegd, „maar we hebben een goed gesprek gehad". De Verenigde Staten hebben totnutoe weinig voor de zwar ten in Zuid-Afrika gedaan. Reagan heeft premier Botha van Zuid-Afrika uitgenodigd. „Als Amerika dezelfde weg blijft volgen als ze totnutoe heeft gedaan, wordt de rege- ring-Reagan een ramp voor de zwarten in het land", aldus Tutu. Wel vindt hij dat Ameri ka, als vriend van Zuid-Afri ka, de regering-Botha ertoe kan bewegen met de zwarten te onderhandelen. De huidige opstelling drijft de zwarten echter naar het communisti sche kamp. Bisschop Desmond Tutu, wiens paspoort enige tijd gele den door de Zuid-Afrikaanse autoriteiten was ingetrokken, vertelde dat vooral jonge zwarten zich aansluiten bij de Zuidafrikaanse bevrijdingsbe weging ANC, het Afrikaans Nationaal Congres. „Zij zijn niet bang voor de politie, traangas of gevangenis. Een jongeman vroeg me laatst: wat vertelt u premier Botha wat hij nog niet weet?". Bisschop Desmond Tutu in gesprek met minister Van der Klaauw. De bisschop vertelde hoe hij jaren geleden vanuit Engeland naar Zuid-Afrika terugkeerde om de zwarten te vertellen dat zij Gods kinderen waren. „Het bleek al snel dat er voor de blanken veel meer gebeden moest worden". Nederlander in hongerstaking PARIJS In de Parijse Santé-gevangenis is de 34-jarige R. van Puffelen uit Brunssum maandag in hongerstaking ge gaan. Hij wil daarmee protesteren tegen de beslissing van de rechter om hem niet in vrijheid te stellen. Van Puffelen wordt ervan verdacht zijn vrouw te hebben willen vermoorden door een bom in hun auto te plaatsen. Hij zelf zegt onschuldig te zijn en zijn vrouw, die bij de ontploffing beide be nen heeft verloren, is dezelfde menirtg toegedaan. De advocate van de verdachte is in hoger beroep gegaan. Ongeluk met granaat kost kinderlevens BREMMELBACH In het Franse dorpje Bremmelbach in de Elzas zijn gisteren vijf kin deren om het leven gekomen toen een mortiergranaat uit de Tweede Wereldoorlog ontplof te. De vader van een van de slachtoffertjes had het projec tiel in het bos gevonden en mee naar huis genomen. De kinderen ontdekten de gra naat en brachten hem in hun spel tot ontploffing. Drie ande re kinderen raakten daarbij gewond; een van hen verkeert nog in levensgevaar. Sociaal-democraten gaan in Engeland aan de leiding LONDEN De Britse so ciaal-democratische partij- in-oprichting zal, al dan niet verbonden met de Liberalen, de regerende Conservatieven en Labour verslaan als er thans verkiesingen zouden worden gehouden. Als de sociaal-democraten in alle kiesdistricten zouden zijn vertegenwoordigd, zouden zij 31 pet van de stemmen krijgen tegen 25 pet voor de Conserva tieven, 28 pet voor Labour en 13 pet voor de Liberalen, aldus een onderzoek van Gallup. !(Van onze correspondent Ami van Vree) De Bondsregering wil niet met scherpere wetten .aken van huizen en demonstraties in de Bondsre- ^reageren. Dit blijkt uit een regeringsverklaring die iruimte voo'n ^et parlement door minister Schmude van justi- af gelegd. tèNJ Jchmude is de bestaande wetgeving toereikend om ex- 714-2988 b£en te gaan en met name weigert hij toe te geven aan igen van de oppositie om de bepalingen ten aanzien jmstratievrijheid te verharden, bijvoorbeeld door een Ei vermommingen. selier Schmidt heeft het Westduitse parlement er gis te u In andeor gewaarschuwd om krakers niet te vereenzelvigen- aanbieding«risten. Dit zou kunnen leiden tot een ongewenste pola- n bi) aanko<j»r de kwestie. %G Minister Van der Klaauw meent, dat het ge- aat, dat de Europese topconferentie, die maandag tg in Maastricht wordt gehouden, zal worden ge- t door verwijten over en weer en dat men uitslui- nationale belangen denkt: „Het Nederlandse voor- ip streeft er naar om dit te voorkomen, maar ik voorspellen of dit ook lukt", aldus minister Van uw. igsverschillen over een gemeenschappelijke visserijpo- de moeilijkheden, die de Westeuropese staalindustrie :t zijn de belangrijkste problemen, die ter sprake zullen linister Van der Klaauw zei niet te verwachten, dat in It besluiten zullen worden genomen. „Daarom zal de i p aatsen. i tQp £jeze zomer jn Brussel, veel belangrijker worden". -jnister Van der Klaauw. ilf jaar voor priester-bankrover Jb i De rooms-katholieke priester Vincent Forde is Ün Dublin veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis ien gewapende roofoverval op een Ierse bank. na. t/m za. ti'ge Forde, die jarenlang onder de armen in New York 'oond, was lid van het Ierse nationale bevrijdingsleger it nog gewelddadiger is dan het Ierse republikeinse le- stad: gei x5 met keut 0 incl. per aarborgsor Warmond:| woonkamer- n annex slt /slaapkai tel. 01711f se gangsters gearresteerd De Franse politie heeft in Parijs twee mannen iden, die op 2 maart bij de Frans-Belgische grens sche politieman zwaar hebben verwond en een an- itieman hebben gegijzeld en verwond. Fransen zijn de 28-jarige Joël Thalmann en Jacques ie. Zij werden aangetroffen in een flat in Parijs. Tnal- eerde te ontsnappen door van een balkon te springen, werd heelhuids gevangen genomen. VOOR CHIN A SEN NOG SLECHTS CEREMONIELE ROL Een andere politiek, een andere president. Zo prijst de socialistische presidentskandi daat Francois Mitterand zich aan in de huidige campagne, die onder meer sterk be heerst lijkt te gaan worden rond de kwestie van de doodstraf. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Franse presidentsverkiezin gen die over zes weken zullen plaatshebben, zullen mogelijk in aanzienlijke mate mede bepaald worden door het uiteindelijk lot van een van de vijf ter dood veroordeelden die in Franse gevangenissen zitten. De aan gelegenheid van Philippe Maurice, die een politieagent vermoord heeft en verleden weck in een vluchtpoging zijn bewaker ern stig verwondde met een door zijn advocate binnengesmokkelde revolver, is sedert giste ren praktisch een politiek element in de ver kiezingsstrijd geworden. Het Hof van Cas satie dat zich gisteravond over de zaak Phi lippe Maurice uitsprak, vond geen aanlei ding het vonnis nietig te verklaren. Twee weken geleden had hetzelfde Hof van Cassa tie de ter dood veroordeling van twee moor denaars nietig verklaard wegens vormfou ten. Daar het Hof geen aanleiding vond het vonnis over Maurice nietig te verklaren, is de laatste hoop van hem de presidentiële gratie. De aangelegenheid van de doodstraf zou daar mee in Frankrijk midden in de verkiezings campagne op dramatische wijze weer actueel worden. President Giscard d'Estaing verklaar de tien dagen geleden in een televisie-inter view: „Ik zal de verplichtingen van mijn man daat tot het einde toe uitoefenen en als ik een beslissing te nemen heb, zal ik deze nemen". Het is nu zeker dat het dossier van de terdood- veroordeelde binnen een week op de schrijfta fel van de president gedeponeerd zal worden. Het is om begrijpelijke redenen gebruikelijk dat het staatshoofd daarna een snelle beslissing neemt om de veroordeelde niet langer dan no dig in onzekerheid te laten. Het is een publiek geheim dat dit soort beslissingen voor de presi dent obsederende uren met zich meebrengt en president Pompidou leed als gevolg van de te nemen belissingen aan langdurige slapeloos heid. President Giscard d'Estaing heeft in de zeven jaren van zijn presidentschap aan vier terdood- veroordeelden gratie verleend, terwijl er drie naar het schavot gezonden zijn. Men vreest nu dat deze aangelegenheid de verkiezingsstrijd die al bijzonder bitter is, nog zal verscherpen. Francois Mitterrand, kandidaat van de socialis tische oppositie, die ongetwijfeld in de tweede kiesronde tegen president Giscard zal uitko men, heeft enkele dagen geleden eveneens in een televisie-interview verklaard dat hij tegen de doodstraf is. Marchais, de communistische kandidaat heeft zich eveneens tegen de doods traf uitgesproken. Het is bekend dat president Giscard „als particulier" eveneens tegen de doodstraf is, hij heeft evenwel duidelijk ge maakt dat hij als staatshoofd op dit ogenblik niet in kan gaan „tegen het diepere gevoel van een volk dat men vertegenwoordigt of dat men regeert". De jongste opiniepeilingen hebben uit- fewezen dat het overgrote merendeel van de 'ransen vóór het handhaven van de doodstraf is. namelijk driekwart van de bevolking. PARAMARIBO Als de plannen van de Surinaamse legerleiding doorgaan zal drs. H. Chin a Sen in de toe komst alleen nog maar cere monieel president zijn en geen premier meer. Boven dien zal het bestaande kabi net verdwijnen om voor nieuwe organen plaats te maken. Dit is vernomen in goed geïnformeerde politie ke kringen in de Surinaam se hoofdstad Paramaribo. De positie van Chin a Sen, die zowel president als pre mier is, zal dan te vergelij ken zijn met die van zijn voorganger Ferrier. De plannen van de Suri naamse legerleiding vormen al enige tijd onderwerp van discussie tussen de legerlei ding en de regering. Wan neer deze discussie zal zijn afgerond en in hoeverre de plannen nog aan wijziging onderhevig zullen zijn, valt vooralsnog niet te voorspel len. Kernpunt van de plannen over de toekomstige bestuurs samenstelling van Suriname is dat er direct onder de presi dent een revolutionaire raad zal komen, bestaande uit de le gerbevelhebber Bouterse, de garnizoenscommandant kapi tein Horb en de onderofficier Sital. Deze laatste werd kort geleden uit de gevangenis ont slagen, nadat hij in december vorig jaar was veroordeeld tot twee en een half jaar gevange nisstraf op de beschuldiging dat hij een linkse tegencoup had voorbereid. Onder de revolutionaire raad komt, volgens de plannen van de militairen, een uitvoerend comité (regering). Als Chin a Sen met deze opstelling ak koord gaat, willen de militai ren de eind vorig jaar afgezet te vice-premier en minister van buitenlandse zaken en jus- 'titie, drs. A. Haakmat, premier maken van de nieuwe rege ringsploeg. De legerleiding heeft deze plannen op tafel gelegd tijdens de besprekingen met de presi dent en de regering, nadat door de militairen twee weken geleden bekend was gemaakt dat het revolutionaire proces in Suriname in de richting zal moeten gaan van een socialis tische maatschappij. Het overleg tussen de regering Chin a Sen en de militairen heeft echter nog niet tot dui delijke resultaten geleid. Chin a Sen zou, naar verluidt, wel voelen voor de ideeën van de militairen, maar niet de weg vrij willen maken voor Haak mat, van wie Chin a Sen een gezworen tegenstander is. DRAGUIGNAN Een 44-ja- rige Nederlander is gisteren in Draguignan in Zuid-Frankrijk veroordeeld tot acht jaar ge vangenisstraf. In augustus 1979 heeft hij op het strand van Ste. Maxime twee mensen met een vuurwapen ernstig verwond. Onder hen bevond zich een twintigjarig meisje, dat niet van de avances van de man gediend was. Volgens het Franse Hof van Assisen lijdt de verdachte, die in Nederland al diverse malen is veroor deeld, aan ongeneeslijke ach- tervolgi ngs waanzi n. UTRECHT Volgens voorzitter Van Commence van de Hout- en Bouwbond CNV voeren de woningbouwcorpora ties en de gemeenten een wanbeleid. De bond heeft de afge lopen negen maanden, samen met een aannemer, maar liefst veertig gemeenten afgelopen om een zeer goedkoop woningmodel huur 350 tot 450 gulden aan de te brengen. Overal kreeg men nul op rekest. Van Commenee naar eigen zeggen „verbijsterd" noemde het opmerkelijk dat de wethouders aanvankelijk enthousiast reageerden, maar dat dit enthousiasme bekoelde als de ambtena ren het ontwerp in handen hadden gekregen. Dan zou het niet meer passen in de bestemmingsplannen, terwijl zo'n plan bij het overstappen van dure naar goedkope woningen gemakkelijk is te wijzigen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15