uccestrainers" slepen mbudsman voor rechter j voorbaat tresteren oet geweld orkomen iP-trainingenpopulairbiBelgisch bedrijfsleven ÏLEMAAL GEEN GELDKLOPPERIJ' ;ste klachten bij sumentenbond reëel £eidóc0ouAcmt Eerlijke kans voor woningzoekenden Particulier initiatief is CDA crisis waard INLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 maart 1981 PAGINA 13 correspondent) Leading Success People organisatie die onlangs door VA- ibudsman in het nieuws werd ge- mdat een trainingsweekeinde tot de s een 33-jarige deelnemer zou heb- [d, is afkomstig uit België. Daar is aren actief als een social club van Rotary en Lions, maar op een iets ner maatschappelijk niveau. Er 3000 leden. en sekte, zoals de Nederlandse even- ublikaties is genoemd. De motivatie die via LSP onder de naam Advan- Training (AST) plaatshebben in het Crest-Hotel, staan bij het Belgische en hoog aangeschreven. De leiders ainingen zijn de „succesvolle zaken- lob Delbeque en Danny Leroy, resp. porden in een reisorganisatie en een nse chemische multi-national. Veel bedrijven sturen hun stafmedewer- de AST-trainingen. Shell en Philips- bben de twee trainers zelfs aange- )r speciale cursussen voor het eigen t Maar Delbeque en Leroy blijven g werken, althans in samenwerking Cursisten worden alleen toegelaten ictie van een LSP-lid. Die laatste is dan ook verantwoordelijk voor een de getrainden. it-hotel in Antwerpen is er 2-weke- ierdaagsde cursus, waaraan ongeveer 60 mensen, meestal zelfstandigen en hoger per soneel, waaronder veel academici, deelnemen. Er zijn - minder vaak - ook trainingen voor vrouwen. Dat wil zeggen: Voor echtgenotes. Want vrouwen kunnen niet op eigen titel lid zijn van Leading Success People. Alleen echt genotes van leden zijn (automatisch) lid. Slogan De Advanced Success Training is geen sensiti- vity-evenement. Er zijn geen groepen waarin men elkaar geestelijk te lijf gaat; er zijn alleen de twee leiders tegenover de groep van 60, voor wie het zelfs verboden is met elkaar te spreken. De eerste drie dagen van de cursus voltrekt zich voortdurend hetzelfde gebeuren: De cursis ten krijgen opdracht een tekst van drie pagina's van buiten te leren. Die tekst staat vol met mo tiverende stellingen als: „Men kiest vrij tussen mislukking en succes, maar de meeste mensen beseffen niet dat er te kiezen valt"; „nooit werd iets groots verwezenlijkt, noch in zaken noch in het leven, zonder een voorafgaandelijk voorop gesteld doel" en „personen die slagen hebben de gewoonte zeer snel te beslissen en moeilijk terug te komen op hun beslissing. Alle anderen hebben zonder uitzondering veel tijd nodig om te beslissen en weinig om van gedachten te ver anderen". Doorlopend worden uit de zaal individuele deelnemers geplukt, die de pagina's uit het hoofd moeten opzeggen. Vrijwel niemand slaagt daarin en dan begint het uitkafferen door de „harde" leider. Deze kan er alles bij slepen - kritiek op karaktertrekken, verstandelijke te kortkoming, kleding en uiterlijk - om de be trokken persoon ten overstaan van de andere zo grondig mogelijk af te breken. Iedereen krijgt vele „sloopbeurten". Een cur susdag begint om acht uur 's morgens en kan, met onderbrekingen voor koffie en maaltijden, wel eens tot twee uur 's nachts doorgaan. De tweede leider is de „zachte", die telkens tussen beide komt met gevoelsmatige reacties, welke de cursisten moeten herkennen als af te leren attitudes. Kassa Er is ook een cursusmap waarin nog veel meer teksten staan die - zij het niet letterlijk - inge prent dienen te worden. Zoals „Gedragsregels", waarvan de eerste luidt: „Gebruik de naam van uw gesprekspartner verschillende malen in de conversatie". En voorts: „Verveel de ander nooit met persoonlijke problemen"; „vermijd anderen te wijzen op hun fouten"; „toon tact, sympathie en begrip voor personen die om hulp vragen". In het hoofdstuk „Credo" staat onder meer: „Ik zal mij baseren op mijn prestaties, de wereld met arrogantie bekijken en zeggen: Dat heb ik gedaan. Dat is mens zijn". En: „Nu je besloten hebt vooruit te komen zal je je evenmens de baas worden". Éénmaal wordt ook Christus genoemd als ie mand' die grote weerstanden heeft overwonnen en het „gemaakt" heeft, maar nergens raken de teksten in religieuze sferen verzeild. Wel is er een soort filosofie dat je met egoïsme je naaste nog het beste dient. LSP-ers moeten immers „steeds klaar staan anderen te helpen om zo aan mijn evennaaste het verlangen te ge ven ook mij te helpen. Hij zal in mii geloven omdat ik in hem en in mezelf geloof' Aardig zijn (of doen) laat dus de kassa rinkelen, getuige ook een „richtlijn die uw wensen in goud omzet". Die luidt: „Stel het juiste bedrag vast dat U verlangt, de tijd die U zichzelf toe staat om het te verwerven en maak het juiste plan om alles tot een goed eind te brengen. Droom en verlang met hart en ziel naar een nauwkeurig uitgestippeld doel. Wij ^worden wat wij denken te kunnen worden". Diploma De laatste, vierde trainingsdag (meestal de za terdag) geschiedt de „wederopbouw" van de af gebroken deelnemers. Dan is de harde leider alleen nog maar positief over de onbegrensde mogelijkheden van elke cursist. Met maximaal zelfvertrouwen, gevoel van onafhankelijkheid en motivatie om de hoogste maatschappelijke potten te gaan scheren, stapt deze dan weer de wereld in. Met een diploma op zak dat hem kandidaat-lid maakt van - zoals de tekst van het getuigschrift vermeldt - „de meest fantasti sche vereniging ter wereld: Leading Success People". Een cursus kost, vol pension, 1250. Elke groep brengt dus 75.000 gulden in het laadje. Iedereen is vrij om elk moment op te stappen, maar daarmee is de deur naar LSP voorgoed afgeslo ten. onzer verslaggevers) De Vereniging ding Success Peo- Maatschap AST Success Training) je leden van de LSP en kort geding aan tegen de Vara en tan Frits Bom. Het idaag aangevraagd president van de in Amsterdam, idsman zou in de de LSP-AST te kwader trouw hebben ge handeld door in zijn pro gramma de LSP en de AST af te schilderen als lieden die alleen maar op geldklop- perij uit zijn en de belasting ontduiken en bovendien mensen in vierdaagse trai ningen geestelijk kapot ma ken. Zodanig zelfs, dat er zelfmoord op volgt. Dat heeft de heer C. Halkes, voorzitter van de LSP, gistera vond bekend bekend gemaakt. De ATS en de LSP hebben veel schade geleden van de uitzending van de ombuds man, zei voorzitter Halkes. De Vara-actie zou zijn ontaard in een ware heksenjacht op LSP leden. Zo werd, aldus Halkes, onmiddellijk na de uitzending de echtgenote van een van de trainers gebeld met de bedrei ging: „We maken je kapot". Tegen kinderen van LSP- le den werd gezegd: „Jouw vader is een moordenaar". Verschei dene auto's van LSP leden, die stickers van de vereniging droegen, zijn beschadigd. De fiscale opsporingsdienst heeft al toegeslagen, maar kon niets vinden en enkele dagen gele den stond er een belasting-in specteur plus twee deurwaar ders voor de deur die beslag legden op de roerende goede ren van de vereniging. Er kwam een naheffing van 250.000 gulden plus een boete van 100 procent. Inmiddels is de inspecteur tot andere in zichten gekomen en is de aan slag al verminderd tot 100.000 gulden. Blijft de vraag hoe een belas ting-inspecteur een aanslag van 100.000 gulden kan opleg gen als er door de AST -en dat zijn gegevens van de heer Hal kes- in de laatste twee jaar slechts een kleine 80.000 gul den winst is gemaakt. Een Belgische professor, prof.dr. G.L. Goedhart, die in Brussel practische theologie en pastorale psychologie studeert brak gisteravond een lans voor de AST-trainingen. Hij zei geen enkel nadeel in deze trai ningen te zien, louter voor deel. En hij vond het ook niet nodig dat de cursussen door bevoegder personeel werden gegeven dan tot nu toe. „Als mensen zoeken naar verwer kelijking van zichzelf, is er dan een deskundige nodig?", zo vroeg hij. iDCOMMISSARIS J. VALKEN: RDAM Bij de ities en ontruimin- de politie de vrij veten hebben om po- ordeverstoorders te n, nog vóórdat ze de bben gekregen om ld over te gaan. Dit de Amsterdamse nmissaris van poli- ilken, die pleit voor crzoek naar de vraag et zo veranderd kan dat een dergelijk op- Qogelijk wordt tegen teeld actievoerders I stenen en ijzeren in de hand lopen, denkt hierbij aan v artikel in de alge- litieverordening, zo een verslag dat hij meester Polak van m heeft uitge- er de gebeurtenisen ontruiming van De etering op 2 decem- jaar. hebben gelegd op et personeel van de door soms harder en jer is opgetreden dan K>dzakelijk was. Vol ken worden de orde- tgen tegenwoordig georganiseerd en is van de tegenstand iarder en feller. Hij at actievoerders op 2 r van meet af aan een idige sfeer schiepen, waardoor „vreedzaam" politie optreden onmogelijk werd. De zwaardere druk leidt bij de po litie soms tot optreden met „grote behoedzaamheid, angst, agressie en harder wapenge- bruik". Evalutatiegesprekken, traning en instructie moeten dat bij de politie opvangen. In het rapport doet Valken nog enkele aanbevelingen voor een beter politieoptreden. Selectie, opleiding en instruc tie van de aanhoudingseenhe den moeten in '81 meer vorm krijgen. Een betere coördinatie tussen het optreden van de ME en de recherchedienst is gewenst, evenals het uitslui tend werken met goed geoe fende en behoorlijk geïnstru eerde aanhoudingseenheden, gekoppeld aan het ME-com- mando. Valken wil meer erva ren waarnemers op straat (bij voorkeur oud-commandanten van de ME), die „ogen en oren" kunnen vormen voor de verantwoordelijke ME-com- mandant. In het rapport betreurt Valken de insluitingsactie van de ME in de avonduren van 2 decem ber nabij het jongerencentrum Paradiso. „Daarbij zijn sommi ge manschappen te ver en te lang doorgegaan met het ge bruik van geweld", aldus Val ken. Rellenschoppers en enke le onschuldige bioscoopbezoe kers moesten toen in het water van de Buitensingelgracht een goed heenkomen zoeken voor de ME. IDAM Slechts tien tot vijftien procent van de die bij de Consumentenbond binnenkomen zijn 1. Veertig procent wordt na bemiddeling meteen ge- d de rest moet verder onderzocht worden, aldus de westendorp, hoofd van de stafafdeling van de Con- nbond. Het aantal van 40.000 klachten die jaarlijks »nd binnenkomen, noemde hij „het topje van de ijs- mdat er nogal een drempel is voordat mensen ko- gen. klachten gaan over de verzekeringsmaatschappijen, rdt volgens de heer Westendorp een „ontmoedigingsbe- toerd na het indienen van de claims, omdat de afwijzin- ïldoende gemotiveerd worden. eken hebben nogal eens verstrekkende gevolgen, aldus orp. Zo steeg vorig jaar de omzet van een merk tand- t uit een vergelijkend onderzoek als goedkoopste en de bus was gekomen in korte tijd met 800 procent. AMSTERDAM Met een feilloos gevoel voor kleuren bouwde Frank Govers giste ren een zomershow op met kleding, uitstekend geschikt voor de parties die president Reagan in Washington wil gaan geven. Sprookjesachtig, een tikje theatraal en soms adembenemend. Een spel met pailletten, met flonkerende soepele kuitlange gewaden vol loverpracht op tule met een losse pandenrok. De presenta tie was tamelijk thematisch, 'n Lang silhouet met één of meer volants of pittig eronder uit tippende zwarte pettycoat van Broderie Anglaise. Andere lijn: kort bovenstukje met gro te pofmouwen aan een ruim aangezette rok. Soms vierkan te decolleté's, ook bij de taft- pofbroeken of jodhpurs van gestreepte pure zijde, waarin meters stof waren verwerkt. Govers. toonde ook korte, rechte hangjurkjes met strook. van boven tot ónder bewerkt met Broderie Anglaise. Blik vangers in paarsblauw, goud geel, zwart, of blakend rood, dat in felheid wedijverde met de enorme bossen glanzenden anthuriums, die Govers in zijn salon aan de Weteringschans tegen de spiegelwanden had opgesteld. Trouwens het goud gooide hoge ogen. Soms vijf lintsmalle, goudleren ceintuur tjes onder elkaar, soms hand brede taillebanden en zelfs een geheel goudleren broekpak met bijpassende caramelkleu- rige openvallende jas met gril- lilge goudappliquaties op de revers. Naast de vaak vurige kleuren van exotische oosterse pracht, afgewerkt met gouden biesjes, ook ijle tule japonne tjes, waarover vlinders dartel den, of marinewitte zijden na middagjurk met een motief van uitvloeiende inktvlekken. tiny francis MeT een zeer grote meerderheid heeft de Tweede Kamer gisteren haar definitieve goedkeuring gehecht aan de leeg- standwet, die een einde moet maken aan het kraken. Behal ve door de regeringspartijen werd de wet ook op één lid na gesteund door de grootste oppositiepartij, de PvdA. Dat is een belangrijk politiek feit. Leegstand van woningen en krakersactiviteiten vormen een groot, maatschappelijk pro bleem. Het is van wezenlijk belang dat de remedie tegen dit maatschappelijk kwaad door een zo breed mogelijke politieke laag wordt gedragen. Het is daarom verheugend dat de PvdA de maatschappelijke verantwoordelijkheid duidelijk zo zwaar heeft laten wegen, dat de partij van eenvoudig te behalen op positioneel politiek voordeel heeft afgezien. MINISTER De Ruiter van justitie, verantwoordelijk voor de leegstandwet, is er terecht van uitgegaan dat om een maat schappelijke aanvaarding van de wet te bereiken een breed politiek draagvlak een noodzakelijke uitgangsstelling moest zijn. Mede daarom heeft hij er zorg voor gedragen, dat de wet zodanig werd gewijzigd, dat de instemming in de Kamer zo groot kon zijn. KRAKERSGROEPEN hebben tegen de wet geprotesteerd. Die protesten kunnen we afdoen als geluiden van een zeer kleine belangengroep. Het is het gekrakeel van een groep, die besloten heeft hoe dan ook het recht in eigen hand te nemen en zichzelf van woonruimte te voorzien. Een groep die tegelijkertijd geen oog heeft, of wil hebben, voor het gro te aantal woningzoekenden, dat zich wél aan de regels wil houden en niet in staat of bereid is daarbij tot geweldadige kraakacties over te gaan. De leegstandwet gaat wel uit van dat noodzakelijke recht vaardigheidsbeginsel. De wet zorgt er voor, dat eigenaren van woningen het zich niet langer kunnen veroorloven hun bezit onbewoond of onverhuurd te laten. Het valt alleen maar toe te juichen dat de wet tegelijkertijd woningzoeken den verhindert het recht in eigen hand te nemen en daarbij anderen, die wellicht veel harder een woning nodig hebben, in de kou te laten staan. Zodra de overheid bij de huidige woningschaarste de leegstand stevig aanpakt, ontstaat ook het morele recht de krakers hun eigenmachtig optreden te verhinderen. Voor krakers die zich aan niets en niemand willen storen belooft dat weinig goeds, voor zwakke groepen die echt hard een woning nodig hebben is het echter goed nieuws. IN WELZIJNSWERK EN GEZONDHEIDSZORG (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Tussen de fracties van WD en CDA in de Tweede Kamer is een ernstig meningsverschil ont staan over de rol die het par ticulier initiatief moet krij gen binnen het welzijns werk en de gezondheidszorg. Het CDA wil dat op beide terreinen het particulier ini tiatief voorrang krijgt bo ven gemeentelijke instan ties. WD en oppositie vin den daarentegen dat beide gelijk moeten zijn: de ge meenten moeten zelf uit kunnen maken welke in stanties voorzieningen voor welzijn en volksgezondheid onder hun hoede mogen ne men. Vandaag komt de zaak opnieuw in de ministerraad aan de orde. Volgens CDA-woord voerster Cornelissen zal haar fractie zich niet bij deze zaak neerleg gen. „Wij zullen dit hoog gaan spelen. Deze kwestie telt voor ons zo zwaar dat wij er even tueel een kabinetscrisis voor over hebben", aldus het ver bolgen kamerlid na afloop van de debatten over twee wets ontwerpen tot reorganisatie van de welzijnsvoorzieningen en de gezondheidszorg. De VVD houdt zich naar de me ning van het CDA ook niet aan de regeringsverklaring van het kabinet-Van Agt, waarin wel degelijk afspraken zijn gemaakt over de verhou ding tussen overheid en parti culier initiatief. Tijdens de behandeling van het wetsontwerp Voorzienin gen Gezondheidszorg in de Tweede Kamer bleek, dat een wijzigingsvoorstel van het CDA om particuliere orga nisaties het eerst in aanmer king te laten komen voor sub sidie het niet zou halen. Het CDA werd pas goed kwaad, toen staatssecretaris Veder- Smit aan de wens van PvdA en VVD tegemoet kwam om de gemeenten nog meer zeg genschap te geven over plaat selijke welzijnsactiviteiten. Bij de behandeling van de Ka derwet Specifiek Welzijn lag de zaak net andersom: in dit ontwerp wordt voorrang gege ven aan het particulier initia tief. De PvdA en VVD dien den daarop een wijzigings voorstel én een motie in om die voorkeursbepaling uit het wetsontwerp te schrappen. Dit tot groot ongenoegen van CDA-minister Gardeniers, die de Kamer het aannemen van de PvdA-wensen „ten stellig ste" ontried. Minister Gardeniers trachte nog via een eigen nota van wijzigingen tegemoet te ko men aan de bezwaren van de kamermeerderheid, door de kwaliteitseisen voor het wel zijnswerk strakker te formule ren. Zowel de VVD als de op positie bestempelden dit echter als een loze tegemoetkoming van de minister. Veel bewolking De Bilt - Vanavond om 3 mi- niuten over zes begint de len te. Fraai lenteweer is er in de komende dagen in onze omge ving nog niet bij. Depressies trekken van de oceaan over Engeland naar Denemarken en Zweden. Ze voeren vochti ge lucht met zich mee. Hier door is er bij ons veel bewol king. Er kan ook wat regen of motregen vallen en de zon laat zich slechts af en toe zien. De middagtemperatuur ligt mor gen rond 11 graden. Dat is voor deze tijd van het jaar voor De Bilt ongeveer nor maal. In Midden-Europa komt onder invloed van een hogedmkge- bied s' nachts nog lichte vorst voor. Ook in Zuid-Duitsland heeft het in de afgelopen nacht enkele graden gevroren. Overdag is er veel zon. De middagtemperatuur ligt er tus sen 7 en 10 graden. Vooruitzichten voor zondag: Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperaturen ongeveer 11 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 6 gra den. Max. temp.: omstreeks 11 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op en geheel droog et maal: 30 procent. n gisteren Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Twente Vlisslngen Berlijn Bordeaux Frankfort temp temp eleg Klagen furl Kopenhagen i Lissabon i Locarno I Londen Luxemburg i Madrid i Malaga i Mallorca I München Stockholm Casablanca Istanboel Las Palmas

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13