e Onderzoek wijst uit: Huizen Oud- Rhy nenburg kunnen nog 25 jaar mee Christelijke ondernemers vragen stimulans vanuit de kerk f. Bouwcombinatie -voor realisering Alphense bibliotheek Anti-apartheidsbeweg ingen Shell uit Zuidelijk Afrika Brokx slaat eerste paal BEWONERS HEBBEN HOOP Nieuw veen krijgt tandarts Indiase ambassadrice bezoekt >i Mytylschool en De Weerklank L kerk wereld REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 MAART 1981 Onder deskundige leiding sloeg staatssecretaris mr. G.Ph. Brokx van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening,, gistermiddag de eerste paal voor de bouw van 41 woning wetwoningen in Alphen aan den Rijn. De woningen worden door Era-bouw b.v. op het voormalige terrein van de Leerhóeve aan de Groen van Prinstererstraat gebouwd. De 41 woningen zijn eigendom van woningbouwvereniging Alphen en maken deel uit van het plan Leerhoeve-Lam. De kosten van het project bedra gen ruim 5,5 miljoen gulden. Fancy fair in Roelo- farendsveen ROELOFARENDSVEEN Komend weekend wordt weer de jaarlijkse fancy-fair in de garage van Van der Voet aan de Korte Koog te Rtielofarendsveen gehouden, ten bate van een stuk of veertien plaatselijke vereni gingen, te weten Pancratius, Alkmania, Ranonkel, Z PC, De Treffers, Excelsior, Dunkinn, G.G.K., Judo Klub, Weteringse Ruiters, In Up Go, S.V.O.W. en S.J.A. De organisatie is in handen van de S.J.A., het samenwer kingsverband voor alle vere nigingen in Alkemade. Deze fancy fair belooft een ge zellige happening met veel puur onvervalst Veense mu ziek, te worden. Het geheel wordt namelijk muzikaal om lijst door de Boerenkapel „De Sprotbuiken" op zaterdagmid dag, verder D.D.O.-band op zaterdagavond en op zondag middag „De Aarebeiepluk- kers". Alle deelnemers en organisa toren van het beruchte „paal- zitten" zijn zondagmiddag van de partij. De uitslagen van lo terij en kleurwedstrijd worden zondagavond bekend gemaakt. Tijdens de fancy-fair wordt eeo grootse rommelmarkt ge houden en natuurlijk zal het rad van avontuur niet ontbre- kep. De. organisatoren rekenen op een grote opkomst en ver wachten een aantal noodlij dende Veense verenigingen van hun financiële zorgen te ontlasten. li HAZERSWOUDE De 48 op dit moment met sloop bedreigde woningen in Oud-Rhy- nenburg kunnen nog zeker 25 jaar mee. Dat is de conclusie van het Delftse onderzoeks bureau Planwinkel, dat op verzoek (en kos ten) van de bewoners een onderzoek instel de naar de staat van de huizen. Het resul taat van dat onderzoek stelde de vele aan wezige bewoners gerust Het wijkcomité Klein Rhynenburg waarschuwde echter voor een al te optimistische houding. Nu het onderzoek is afgesloten, is het zaak de eige naar van de woningen, woningbouwvereni ging Volksbelang, ervan te overtuigen dat de huizen inderdaad behouden dienen te blijven. Of dat lukt valt nog niet te zeggen. Zoals bekend wordt er sinds 1973 gepraat over renovatie van de huizen in de wijk Oud-Rhy- nenburg. Vier jaar geleden werd een renovatie plan opgesteld waarmee meer dan 80 van de bewoners akkoord ging. Het bouwkundig ad viesbureau Nootebos kreeg opdracht de zaak verder uit te werken. Uit het rapport dat dit bureau opstelde, trok de woningbouwvereni ging de conclusie dat de huizen onderheid moesten worden. Een karwei dat 40.000 gulden per woning zou gaan kosten. Daar bovenop kwam nog een bedrag 50.000 gulden per wo ning voor bovengrondse herstelwerkzaamhe den. Het Rijk bleek niet bereid subsidie te ver lenen voor dergelijke hoge kosten. Voor Volks belang was dat reden om de huizen, in principe, binnen 5 tot 10 jaar te slopen. Een besluit waar mee de bewoners niet akkoord gingen. Zij vroe gen (na enig geharrewar over en weer) het Delftse onderzoeksbureau Planwinkel een on derzoek in te stellen. De bewoners vroegen de onderzoekers vooral na te gaan in hoeverre de huizen aan verzakkingen onderhevig zijn en of dat proces nog doorgaat. De bevindingen^ van Planwinkel werden gisteravond uit de doeken gedaan. Waterwinning Onderzoekers P.J.M. Boele en ir. W. Brandsma van Planwinkel stelden aan de hand van het onderzoek van 1977 vast, dat de verzakkingen nagenoeg tot stilstand zijn gekomen. Hoewel er een aantal huizen scheef staat, komt Planwin kel tot de conclusie dat de huizen, mits goed on derhouden, nog best 25 jaar mee kunnen. De oorzaak van de verzakkingen was. naast de ge bruikelijke inklinking, hoofdzakelijk de water winning in de buurt van de huizen. Inmiddels is die winning echter gehalveerd. Planwinkel stelt dan ook dat het van belang is, dat de wa terwinning in de buurt van de huizen niet meer wordt uitgebreid. Ook moet het zware verkeer uit de wijk worden gemeden. Volgens de onderzoekers is het niet vreemd dat zij met een heel ander eindresultaat vier jaar geleden het bureau Nootebf*® 11 hebben vergelijkingsmateriaal gehad "ooi ons onderzoek, namelijk het rapport val®. bos. Zij hadden dat niet. Aan de handï^1 1 metingen van vier jaar geleden, konfle vaststellen dat de huizen in die perioP®r verder zijn verzakt. Bovendien is het i "90.1 dat het Nootebos-onderzoek met de c|miel „slopen" kwam. Tot die slotsom kwamPan£ ningbouwvereniging". plui De bevindingen van Planwinkel geverp®*1"! woners weer hoop. Of die hoop gere<| wei digd is, is nog maar de vraag. Het wijM „Het is nu van belang de resultaten vanl derzoek duidelijk te maken aan de bouwvereniging. Over twee weken lej ze de resultaten van het onderzoek vc van dat overleg zullen de aanvaarding feiten zijn. Daarna gaan we praten voor- en nadelen van opknapbeurten novatie". NIEUWVEEN Nieuwveen krijgt bin nenkort een tandarts. De heer N.J.B. de Vey Mestdagh uit Utrecht heeft te kennen gegeven zich als tandarts te willen vesti-: gen. Een en ander is het resultaat van een door de gezamenlijke regiogemeenten geplaatste ad vertentie, waarin een tandarts werd uitgeno digd zich in Nieuwveen te vestigen. De ge meente heeft de heer De Vey Mestdagh toe gezegd alle medewerking te zullen verlenen, met inbegrip van het tijdelijk beschikbaar stellen van woonruimte. Dit alles omdat de gemeente zich zeer gelukkig acht met deze uitbreiding van het verzorgingspakket. EXTRA IMPULS WERK GELEGEN HEID ALPHEN AAN DEN RIJN Drie Alphense bouwbe drijven hebben met de Hol landse Beton Maaschappij een bouwcombinatie opge richt. Doel van de combina tie is het in aanmerking ko men voor de bouw van on der meer de bibliotheek, de streekmuziekschool en een stadskantoor. De vier bedrij ven denken samen over zo veel „know-how" te bezitten, dat zij in staat moeten wor den geacht de gebouwen te kunnen realiseren. „Boven dien betekent de bouw door Alphense bedrijven een niet onaanzienlijke hoeveelheid werkgelegenheid voor Alp hen". aldus de gezamenlijke bouwers. De vier bedrijven, aanne mingsbedrijf Van Leeuwen, Bouwbedrijf Maas-Dijken, aannemingsbedrijf Slingerland en de Hollandse Beton Maat schappij. besloten tot de com binatie omdat zij samen meer weten en kunnen, dan alleen. Door de complexheid van de op te richten gebouwen, dreig den zij namelijk uit de boot te vallen. Gezamenlijk denkt men het wel aan te kunnen en men hoopt dan ook, als bouw team, aan het werk te kunnen. Enige jaren geleden besloten de drie Alphense bedrijven ook al tot de oprichting van een combinatie. Toen betrof het de bouw van Sint Jozef, een opdracht die aan hun neus voorbij ging, omdat het toch allemaal niet haalbaar bleek. De drie Alphense bedrijven beschikken samen over 200 werknemers en zijn goed voor een jaarlijkse omzet van 45 miljoen gulden. Tot opneming van de Beton Maatschappij in de combinatie werd besloten naar aanleiding van de erva ring die men daar heeft met het bouwen van „moeilijke bouwwerken" als parkeerga rages. De Hollandse Beton Maatschappij heeft 1500 men sen in dienst. Plan De bouwcombinatie heeft de gemeente een uitgebreid plan voorgelegd waarin zij zich pre senteert. In die presentatie wijst men op het werkgelegen heid aspect, de kosten rem mende factor van een combi natie en de enorme dosis „know-how" waarover men gezamenlijk beschikt. De „aanbevelingsnota" toont voorts een aantal bouwwer ken, die als voorbeelden voor de in Alphen te realiseren bouwwerken dienen. De gemeente heeft zich nog niet uitgelaten over de opge richte bouwcombinatie. „De raad zal eerst een keuze moe ten maken welke bouwwer ken voorrang krijgen, omdat, de financiële positie van de ge meente geen ruimte biedt voor de realisatie van alle gebou wen", aldus burgemeester Paats. „Natuurlijk zijn wij er mee gebaat zo goedkoop moge lijk te bouwen, maar eerst zal er gekozen moeten worden. Daarna gaan we kijken en vergelijken". Fietsverbinding tussen Nieuwveense wijken blijft gehandhaafd NIEUWVEEN De Inwo- ners van Nieuwveen lijken tevreden te zijn met de hui dige fietsverbinding tussen het Jan van Blankenpad en de Lijsterlaan/Zaluwlaan. Dit Is voor de gemeente dan ook reden om de situatie te handhaven. De instemming van de inwoners bleek uit een, door de gemeente ge houden, enquete. De gemeente besloot bij wijze van experiment de verbinding tussen de (oude) wijk Schoter- veld en de (nieuwe) wijk Schoterveld-Zuid open te stel len voor fietsverkeer. Aanslui tend werd een enquete gehou den, waarin de bevolking om haar mening werd gevraagd. In totaal werden er 180 enque- te-formulieren verzonden. Slechts 28 personen namen de moeite te reageren. Hiervan hebben slechts 12 inwoners zich uitgesproken voor een an dere verbinding. Voorts heb ben 16 Nieuwveners laten we ten geen verandering te wil len. „De personen die niet hebben gereageerd, gaan ken nelijk akkoord met de huidige situatie", zo oordeelde de ge meente volgens hel „wie- zwijgt-stemt-toe" principe. door de ambasssade in oktober vorig W gehouden. De opbrengst was bestem! m d ontwikkelingsprojecten in India en v< 30.000 gulden. De ambassade heeft a{n p een gedeelte van het bedrag aan de tw»e b se scholen geschonken. De kinderen >n-en scholen kregen smakelijke Indiase snoef*3*1' er werden Indiase films op de scholen ge1!» 3 lot d< De Indiase ambassadrice In Nederland heeft gistermorgen de Mytylschool aan de Blauwe Vo- gelweg en de Weerklank aan de Robijnstraat bezocht. De ambassadrice overhandigde aan de directeur van de Mytylschool, de heer Willems, een cheque van 1.500 gulden. Ook de Weer klank werd met 1.500 verblijd. Het geld maakt deel uit van de opbrengst van een bazar die Christelijke ondernemers zouden vanuit de kerken graag meer sti mulans ontvangen bij hun werk. Het lijkt er vaak op, dat de kerk al leen levend is binnen het kerkge bouw, maar er nauwelijks toe komt gelovigen in hun maatschappelijke functie te stimuleren. Dit kwam naar voren tijdens een ont moeting tussen vertegenwoordigers van het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond (NCOV) en de Nederlanse bisschoppen, dinsdag in Utrecht. Het NCOV is een platform voor christelijke ondernemers uit midden- en kleinbedrijf. Het was de eerste ontmoeting tussen NCOV en bisschoppen en de bijeenkomst was daarom ook vooral informatief van aard. Het NCOV wees op de proble men van het midden- en kleinbedrijf en vroeg de bisschoppen met name aandacht voor de taak van de christe lijke ondernemer om christelijke waarden ook binnen het bedrijf waar te maken. Door de kleinschaligheid heeft het midden- en kleinbedrijf hierdoor eigen mogelijkheden. De christelijke ondernemers voelen zich bij deze taak niet altijd gesteund door de kerk. Met name wees het NCOV op de bisschoppelijke Vastenbrief 1980 over de mens in de arbeid, die door sommige ondernemers wordt be schouwd als eenzijdig, omdat de brief vooral is geschreven naar de werkne mers toe. Vanuit de bisschoppenconfe rentie werd hierop gezegd, dat deze brief geenszins bedoeld is als laatste woord, maar een gesprek op gang wil brengen en gaande houden. Juist dat gesprek is in een tijd van tegenstellin gen van belang, zo menen de bis schoppen, met name als maatschappe lijke tegenstellingen blijken te leven binnen een en dezelfde geloofsge meenschap. Het NCOV zegde toe de bisschoppen op de hoogte te houden van de activi teiten en, als daar aanleiding toe is, initiatief te nemen voor een verdere ontmoeting. Na het gesprek met NCOV hadden de bisschoppen een ontmoeting met de Nationale Raad voor Katechese (NRK). De NRK berichtte de bis schoppen over de voortgang van enige projecten en ook werd een balans op gemaakt van de werkzaamheden rond de intentieverklaring over de cateche- verdedigen anti-bankge- De eisen van de actiegroep die het bankgeheim in Zwitserland wil opheffen, zijn voor een deel ethisch gerechtvaardigd en dienen verwerkelijkt te worden. Deze eisen kunnen ook niet gezien worden als een ex treem politiek programma." Dit zeggen de Zwitserse bis- schoppen in een verklaring over de actiegroep tegen het misbruik van net bankgeheim en de macht der banken. Deze verklaring, die is opgesteld door de Zwitserse commissie Justitia et Pax, is gisteren te Bern bekend gemaakt. De commissie zal t.z.t een uitvoe rige studie publiceren over de verhouding tussen het finan ciële centrum Zwitserland en de Derde Wereld. De actiegroep tegen het bank geheim is „geen versluierde strategie tegen de vrije markt", aldus de verklaring. In de acties bespeurt men veeleer de opvatting dat de vrije markt in het algemeen belang van staatswege gecor rigeerd en aangevuld moet worden. Daarom kan het poli tieke standpunt noch als ex treem noen als links be schouwd worden, zo schrijven de bisschoppen. Het bestuur van de Kon. Ned. Petroleum- maatschappij N.V., die een meerderheids belang heeft in de Kon./Shell Groep, moet bevorderen dat Shell zich op kortst moge lijke termijn terugtrekt uit Zuid-Afrika en Namibië, alle banden met deze landen verbreekt en elke leverantie aan deze lan den staakt Dat staat in een manifest dat de Nederlandse katholieke vredesbeweging Pax Christi, het Komitee Zuidelijk Afrika en werkgroep Kai- ros (christenen tegen apartheid) hebben opge steld met het oog op de aandeelhoudersverga dering van de Kon. Ned. Petroleum Maat schappij N.V. op 21 mei. De groeperingen vragen plaatselijke organisaties, waaronder kerken, dit manifest te onderschrijven. Hun bedoeling is een discussie op gang te brengen over de aanwezigheid van Shell in Zuidelijk Afrika. Vertegenwoordigers van de drie groeperingen zullen op de aandeelhouders vergadering aanwezig zijn. Pax Christi, het Komitee Zuidelijk Afrika en Kairos zijn fel gekant tegen het Zuidafri- kaanse apartheidssysteem en tegen de mili taire bezetting van Namibië door het Zuid- afrikaanse „blanke minderheidsregiem". Ze menen dat het apartheidsbewind zonder de steun van de grote westerse multinationale ondernemingen, zoals Shell, niet langer kan bestaan. „Nu de onderdrukking in Zuid-Afrika nog harder wordt en de militaire confrontatie in Namibië en in het zuiden van Angola toe neemt, blijft het noodzakelijk om Shell aan te spreken op de samenwerking met het apar theidsregiem", aldus Pax Christi, het Komi tee Zuidelijk Afrika en Kairos. De groeperin gen stellen Shell mede-verantwoordelijk voor vele jaren oorlog en duizenden doden in Rho- desië, omdat Shell, zo zeggen zij, tegen een verbod van de Veiligheidsraad in olie is blij ven leveren aan Rhodesië. Ze willen daarom dat Shell met de regering van Zimbabwe (vroeger Rhodesië) in overleg treedt over herstelbetalingen. MGR. LUSTIGER: „Ik ben bisschop, geen vedette" De nieuwe aartsbisschop van Parijs, mgr^Jean-Marie Lus- tiger heeft de journalisten gevraagd hem voorlopig met rust te laten opdat hij aan het werk kan. „Ik ben bisschop, geen vedette", zei hij op een persconferentie in Parijs. Na zijn benoeming heeft Lustiger 36 uur achtereen vragen van. journalisten beantwoord, een ervaring waar hij zelf niet altijd even gelukkig mee is. „Journalisten hebben mij dingen laten zeggen, die ik helemaal niet van plan was te vertellen", zei hij, duidend op de grote publiciteit rond zijn joodse afkomst en zijn bekering op 14-jarige leeftijd. Zowel in Joodse als in katholieke kring is dat aanleiding geweest tot niet altijd even plezierige opmerkingen en discussies. De komende weken staan op de agenda van de nieuwe aarts bisschop zeker zestig bijeenkomsten met priesters van Parijs. Met hen wil hij een programma opstellen voor de komende ja ren. „Ik heb natuurlijk wel ideeën, maar daar wil ik eerst met de mensen en de priesters van Parijs over praten. Ik wil niet op de zaken vooruitlopen", aldus de aartsbisschop. Luthers-katholieke toenadering De uiteenlopende opvattingen en praktijken inzake de priesterwijding van vrouwen moeten geen principiële be lemmering zijn voor overeenstemming over wezen en bete kenis van het ambt Evenmin mogen de praktische conse- auenties van zo'n overeenstemming de groeiende eenheid er kerken in de weg staan." Dit is de unanieme conclusie van een luthers-rooms-katholieke studiecommissie, die van 9 tot 14 maart in Lantana (USA) ver gaderd heeft. Het communique is gisteren gelijktijdig te Génè- ve (hoofdkwartier Lutherse Wereldbond) en Vaticaanstad be kend gemaakt. Tijdens deze zevende vergadering van de commissie, die in 1973 werd ingesteld, werd verder gesproken over de verhou ding ambt-gemeente, de sacramentaliteit.en de eenmaligheid van de priesterwijding, de verhouding bisschop-priester en over de apostolische successie. Een mogelijke hereniging van de kerken hangt af van oplos sing van het vraagstuk der bisschopsambten. In Lantana is niet gesproken over het pausschap. Daarover moet nader gestu deerd worden, aldus de verklaring. De commissie heeft eerder een document over het Avondmaal (1977) en over „wegen naar gemeenschap" en een gezamenlijke verklaring over de Augsburgse Belijdenis (1980) uitgegeven. De volgende zitting is in 1982. Korte metten tals Dr. H. W. J. Kuipers. GfCJ! ris-generaal van hetjj ph' dom Haarlem, is i maand 25 jaar verbo^ aan het bestuur vaic_in, bisdom. Het jubiJFr wordt gevierd met een' K14 lige Mis in de kathekj basiliek van Sint Bat Haarlem op vrijdaf maart te 19.30 uur. Zofllllllll 22 maart is er een red in het bisschopshuis aa Nieuwe Gracht te Haajf van 16.00 tot 18.00 uur?^ Het „American Friends^ vice Committee", een hifcwO mité van de Amerikjjscli Quakers, vindt dat bistd hi Desmond Tutu de Notxuren voor de Vrede van 1981 it in .krijgen. Tutu is secretariat neraal van de Zuidafrikien c Raad van Kerken. laakl Paus Johannes Pauluder i heeft tot lid resp. ad>ten e' van de Vaticaanse Cong! tie voor de Heiligverkl gen benoemd de bisschoj? Tarnow (Polen), Jerzy T m( wich (61 jaar oud) en dj||||||||| vier Echevarria RodrL (49), secretaris-generaall Opus Dei. Bisschop Ablëy»*- heeft in de tweede wee* maart de vasten retrain het Vaticaan geleid. Ter gelegenheid van de Stille Omgang te Anf dam is de heer Johannd sephus Maria Takesopj noemd tot Ridder var1* orde van Sint Silvester ontving deze pauselijkju^] derscheiding voor zijnl jq, diensten als secretaris] ^e, het gezelschap van de Omgang, een functie reeds 25 jaar beklt onderscheiding werd gisteravond in de kaj de Begijnhof te Amst uitgereikt door vicarh raai Kuipers van hel dom Haarlem. dag de gel wo ^an I

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4