[rem 1 in staat kerig tegenover een Ui'euwe Koude Oorlog =1 |ie Manoeuvres Oostblok tegen achtergrond arbeidsonrust in Polen ''Proces van de eeuw'' in België moet opnieuw worden gevoerd Bonn boos over slepend visserij conflict EG Reagan voor oud plan van superhovercrafts voor zeetransport PAl TEN LAND. LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 MAART 1981 PAGINA 13 IU j— De afgelopen winter was voor de zachtste winter in jaren. Het twee weken niet meer gesneeuwd indelend kun je genieten van het izonnetje. Maar hoe mooi het weer vbor de duizenden afgevaardigden vorige maand in de stad waren 26e partijcongres, de stralende zon it ite passen bij de overheersende onder de partijleden. Vijf jaar ge in president Breznjev nog zeggen: eld verandert voor onze ogen en iet de dag beter". Zijn optimisme ;ijds gerechtvaardigd. De westerse lie jarenlang niets anders hadden ah over Moskou praten, waren nu bereid met Moskou te praten. Som- lingen zelfs officieel op bezoek en heeft de afgelopen vier jaar drie etingen gehad met Amerikaanse Iten. Het SALT I-verdrag werd on- |id en de afronding van het SALT lag leek nabij. Verder hadden de (le Staten zich onder president |n minister van buitenlandse zaken ir neergelegd bij het idee dat de 'nie in strategisch opzicht gelijk was irika. Kk kende die tijd ook zijn teleurstel- tn tegenvallers. De betrekkingen [na werden gaandeweg slechter en ;rde Wereld vormde Amerika een 'tere bedreiging. Egypte had de (nie gelast het land te verlaten en de inen aarzelden niet om het openge- jat op te vullen. In Chili werd een vriend door een staatsgreep ten icht. il ziet de situatie er echter heel an- De anti-Sovjet houding van Ameri- 1a een geleidelijke verbetering van 'kkingen, medio 1978 opnieuw aan trad, heeft een hoogtepunt bereikt erkiezing van een president wiens denkbeelden teruggaan naar de in de Koude Oorlog. De taal waar- ieuwe president zich bedient en de huldigingen dat de Russen „liegen ;gen" en niets anders willen dan de de wereld inlijven, zijn in jaren x uit het Witte Huis gehoord. Hoe- 26e partijcongres in aantocht was, "le de nieuwe Amerikaanse presi- om de defensie-uitgaven tot onge- ogte op te voeren, hoewel hij heel it dat hij daarmee het Kremlin uit- ietzelfde te doen. Geen wonder dus ijev nogal somber klonk toen hij de in de wereld „moeilijk en gecompli- loemde. In sombere bewoordingen jj zijn gehoor voor dat een terugkeer js Koude Oorlog en een nieuwe wa- 6 „voor ons een niet geringe financië- ting zijn". it andere landen betreft zijn de be- gen nauwelijks rooskleurig. In Polen rust groot en staan, om met Breznjev ten, „de piilers van de socialistische instorten'En hoewel China druk is af te rekenen met de erfenis van zijn buitenlandse politiek nog steeds •Sovjet. Afghanistan is, wat aanvan- ïgon als een beperkte actie, uitgelo pen onoverzichtelijke ramp. En ook De Britse journalist Jonathan Stee- Ie bracht, terwijl het 26-ster Russi sche partijcongres nog aan de gang was, een bezoek aan Moskou. Hij peilde opvattingen van partijfunc tionarissen en westerse diplomaten. Zijn conclusie: het Westen heeft een verkeerd beeld van de Sovjet-Unie. De Russische leiders streven niet naar nieuwe avonturen of zelfs maar naar terugkeer van de Koude Oorlog, domweg omdat de kosten daarvan veel te hoog zijn. in Afrika en Latijns-Amerika is er weinig reden tot vreugde en de beweging van niet- gebonden landen, eens een baken van hoop voor Moskou, heeft het Russische optreden in Afghanistan veroordeeld. In een poging om niet te verdrinken in deze poel van problemen namen president Breznjev en zijn kameraden een belangrijk besluit: ze vonden dat ze de dialoog met de Verenigde Staten moesten heropenen. De hele diplomatieke wereld in Moskou is er stellig van overtuigd dat Breznjevs aanbod om een topontmoeting te houden oprecht bedoeld was. Het was een ernstige, wellicht wanhopige poging om de besprekingen over wapenbeheersing weer op gang te brengen voordat de technische apparatuur zo ver fijnd wordt, dat op de naleving van eventu ele overeenkomsten geen toezicht meer kan worden gehouden. Een heropening van de dialoog met de Ver enigde Staten staat dan ook boven aan de agenda van het Kremlin. Al het andere valt er bij in het niet. Het was gewoon opvallend hoe weinig aandacht Breznjev besteedde aan de betrekkingen met Frankrijk en West-Duitsland die zo beleefd tegen het Kremlin bleven toen president Carter zich van Moskou begon af te keren. Nu leek Breznjev hen volkomen vergeten te zijn toen hij benadrukte dat de Russisch-Ameri- kaanse betrekkingen centraal moeten staan in besprekingen over wapenbeheersing. Hoewel de Russische oproep tot een dialoog met de Verenigde Staten onmiskenbaar het belangrijkste onderdeel van het congres vormde, kwamen er ook andere vitale pun ten aan de orde. Hoewel het zeker niet zo was dat tijdens dit congres open en eerlijk gediscussieerd kon worden over Ruslands toekomst, bleek uit vele dingen dat gevoeli ge problemen zoals de vrije vakbonden en ethnische minderheden dit jaar omzichtiger werden aangepakt dan anders. Voor het eerst ging president Breznjev, zij het slechts oppervlakkig en via vele omwegen, in op sociale misstanden als alcoholisme, vandalis ms corruptie en misdaad. Ook de economi sche crisis kwam aan bod. Politieke modernisering Alleen tijdens de vijfjaarlijkse partijcongres- sen kunnen partijleiders uit alle streken van het land in het openbaar spreken in de hoofdstad. En hoewel hun toespraken die integraal worden afgedrukt in de Pravda, lang niet allemaal even boeiend zijn, herin neren ze wel aan iets dat in het Westen maar al te vaak vergeten wordt. De Sovjet- Unie is een land met een gecentraliseerd ge zag, maar met zeer uiteenlopende bevol kingsgroepen die allemaal hun eigen wen sen en verlangens hebben. Wat klimaat, cul tuur en taal betreft zijn de verschillen tus sen de staten van de Sovjet-Unie veel groter dan die tussen de staten van Amerika. Langzaam en aarzelend ondergaat de Sov jet-Unie een politieke modernisering. Toe gegeven, partijleider Breznjev en zijn colle ga s in het Politburo lieten er opnieuw geen twiifel over bestaan dat ze vastbesloten zijn in het harnas te sterven, maar er zijn be langrijker ontwikkelingen. De grote belang stelling van het Westen voor de opvolging van Breznjev en andere leden van het Polit buro dreigt voorbij te gaan aan het feit dat het aantal adviseurs in de buitenlandse poli tiek dat heeft gereisd en veel beter ge schoold is dan Breznjev en zijn collega's, zich de laatste jaren snel uitbreidt. Deze ad viseurs hebben in het buitenland gewerkt als journalisten of diplomaten en beschik ken over veel meer kennis dan waarover de Sovjet-Unie een generatie geleden beschik te. Deze mensen kennen het Westen, Oost- Europa en de Derde Wereld en werken bin nen het Centraal Comité, het ministerie van buitenlandse zaken of wetenschappelijke in stellingen. Onder haviken in het Westen circuleert momenteel een nieuwe theorie dat deze mensen, omdat ze te jong zijn om in de Tweede Wereldoorlog gevochten te héb ben, wellicht „avontuurlijker" ingesteld zijn en eerder de wereldvrede en een kernoor log zullen riskeren dan veteranen als Brezn jev. Deze theorie is uiterst zwak en nauwelijks gefundeerd. In de eerste plaats omdat deze adviseurs, hoewel ze zelf niet in de oorlog hebben gevochten, in vele gevallen een va der en soms ook een moeder hebben verlo ren. Het zal nog zeker vijftien of twintig jaar duren voordat de kinderen van de na oorlogse geboortegolf, die in totaal niet van de oorlog te lijden hebben gehad, op hoge posities komen. Maar afgezien van deze praktische argumenten blijft de theorie van „avontuurlijkheid" niet meer dan een ver moeden. Het is immers net zo waarschijnlijk dat de mensen die in de betrekkelijke goede jaren van na de oorlog hebben geleefd en die een geleidelijke welvaartsstijging heb ben meegemaakt, materialistischer zijn en daarom minder geneigd alles op het spel te zetten dan de generatie uit de jaren dertig en veertig. Uit vertrouwelijke gesprekken met de nieu we adviseurs die Breznjevs toespraken schrijven en de commentaren in de partijk ranten, blijkt wel degelijk een grote mate van realisme. Men is zich ervan bewust dat de macht van de Sovjet-Unie in een com plexe wereld beperkt is. Ze geven bijvoor beeld toe dat het voorlopig onmogelijk is om West-Europa los te weken van Amerika. Natuurlijk zullen ze om tactische en diplo matieke redenen proberen in te spelen op Een groepsplaatje zoals er vele gemaakt zijn tijdens het jongste Russische par tijcongres in Moskou: werkers van een fabriek poseren voor de gebouwen van het Kremlin. allerlei meningsverschillen in de hoop daar mee de wapenrace in te dammen, maar ze koesteren geen enkele illusie over de diep gewortelde politieke, economische en cultu rele banden tussen de landen van het Atlan tisch Bondgenootschap. Deze nieuwe twijfels of het wel verstandig is zich zo intensief met de Derde Wereld te bemoeien, moeten worden gezien in het licht van het betrekkelijk geringe voordeel dat de Sovjet-Unie ervan heeft. Wat ruwe grondstoffen betreft kan Rusland in haar ei gen behoeften voorzien en uit de Derde We- China re^d worden slechts weinig essentiële pro- dukten ingevoerd. De Russische verhouding Ze weten dat het nog jaren zal duren voor met de Derde Wereld heeft niets weg van de betrekkingen met China zullen verbete- het klassieke imperialisme, maar lijkt eer- ren. Wat de Derde Wereld betreft weten ze der een huwelijk uit berekening, waarbij dat het einde van het politiek kolonialisme niet het automatische resultaat voor Moskou heeft opgeleverd dat de Russische politici er twintig jaar geleden van verwachtten. Ze geven openlijk toe dat de Derde Wereld on berekenbaar is. Wat Iran betreft, sommigen menen dat Khomeiny zal worden opgevolgd door een nieuw islamitisch regime. Anderen daarentegen gokken op een wereldlijke, na- Moskou wapens en technische bijstand in brengt in ruil voor wat tijdelijke politieke invloed en, soms, enkele militaire facilitei ten. Zelfs in Oost-Europa waar de Russische rol veel imperialistischer is, zijn de econo mische kosten hoog. Een van de belangrijk ste redenen dat de Sovjet-Unie niet ingrijpt in Polen is het besef dat het Kremlin dan alleen voor de kosten zou moeten opdraaien. tionale regering onder leiding van Bani- Om kort te gaan, de Russische regerings- Sadr. Iran heeft verder bovendien ontegen zeggelijk aangetoond dat niet alles dat slecht functionarissen met enig benul van de com plexe wereldsituatie voelen weinig voor de is voor de Amerikanen, goed is voor de Rus- drang naar uitbreiding waar ze zo vaak van worden beschuldigd. Net als de mannen die Ze geven toe dat Afghanistan veel meer geld gekost heeft dan verwacht. Een van hen vertelde me wat de Russische legergè- neraals die naar Moskou waren gekomen voor het congres, hem hadden verteld: nu de touwtjes in handen hebben, willen ze in de eerste plaats dociele, onderdanige buf ferstaten om zich heen en zijn ze doodsbang ingesloten te worden. Dat Washington zich in de jaren zeventig neerlegde bij de strategische gelijkheid van „Onze soldaten hebben de hele dag mets te de Sovjet-Unie was vooral psychologisch ge- doen. Overdag blijven de Afghanen in hun zien enorm belangrijk. Nu zijn de Russen in dorpen, pas s avonds trekken ze er met hun en in verontwaardigd dat Amerika het geweren op uit en vermoorden ze onze SALT li-verdrag nog niet heeft onderte- mannen". Hier tekenen zich onmiskenbaar kend, niet omdat ze denken dat de nieuwe schaduwen van de Vietnamese oorlog af. Amerikaanse regering verontrust is over Sommigen geven fel af op het salonsocialis- enkele details, maar omdat de nieuwe lei- me van Afrikaanse landen waar het revolu- ders in Washington „het idee van strategi- tionaire vuur vaak erg snel lijkt uitgebrand. Sche gelijkheid betreuren en de Amerikaan- Anderen klagen dat het wel erg duur is om se suprematie willen herstellen", zoals een hun communistische vrienden in andere van de regeringsfunctionarissen zei. landen te helpen, een klacht die door vele gewone Russen wordt gedeeld. JONATHAN STEELE THE GUARDIAN Haig wil 4,27 miljard dollar militaire steun voor bondgenoten WASHINGTON De Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken Haig heeft gisteren voorgesteld 4,27 miljard dollar (9,8 miljard gulden) beschikbaar te stel len voor militaire hulp aan het buitenland in het ko mende begrotingsjaar. Haig benadrukte dat militaire en economische hulp een van de belangrijkste instrumenten behoort te zijn van de Ameri kaanse buitenlandse politiek. Bijna driekwart van het geld is bestemd voor Egypte en Is raël. Evenals de junta van El Salvador, krijgen ook Tunesië en Soedan steun. Witte Huis: Uitspraak medewerker niet juist WASHINGTON Het Witte Huis heeft zich gisteren gedis tantieerd van de uitlatingen van Richard Pipes, stafmede werker van Reagans adviseur voor de nationale veiligheid, Richard Allen. De in Polen ge boren Pipes, oud-hoogleraar Russische geschiedenis aan de Harvard-universiteit, heeft on langs gezegd dat er geen spra ke kan zijn van ontspanning zolang de Sovjet-Unie door gaat met zijn „brutale imperia listische offensief". Volgens het Witte huis strookt deze op merking niet met het Ameri kaanse beleid. Richard Pipes Jr Spaanse ;eklaagd ïouds- >0.000 jat u <lasse n en kunt u Y In Madrid is gis- Inieuw een officier in t beschuldiging gesteld medeplichtigheid aan kte staatsgreep van 23 Het is Camilo Me- Vives, kapitein van ït. Hij heeft zich op de in de coup in het par- areen Jejero, de leider van Igreep. Dit heeft het ministerie van defen- 1S Stap- ren meegedeeld. Acht en- eieren, onder wie drie uden. 5- moeten op dezëlfde it terecht staan. eim. sine in ;-Duitsland (der - Het Westduitse par- kieeft gisteren een wet Tnen, die voorziet in fioging van de accijn- Bineraalolie en alcohol, ftlg daarvan zal de be ul april acht Pfennig "n dubbeltje) per liter worden; dieselolie 1 en een halve Pfennig Jsten. Als gevolg van »ging van de alcohol- 1 gaat een fles gedistil- Tn 0,7 liter en 22 pro- pol 76 Pfennig in prijs ijzeld lieden r Een twaalfjarig rfet gisteren in een wo- Moskou door een i gestoorde werd vast ly is gisteren aan haar lingen overleden, zo is in Moskou vernomen. T van het meisje-had tien bevrijden, maar rie kogels in zijn be- meisje werd tenslotte la een bestorming van |e waaraan 150 man en. Het meisje over- jen ziekenhuis WARSCHAU In en om Polen zijn gisteren groot scheepse militaire manoeu vres van de landen van het Warschaupakt begonnen, terwijl, zoals gisteren ge meld, nieuwe onrust is ont staan onder de Poolse boe ren, die een eigen vakvereni ging eisen en onder de arbei ders van de houtverwerken de industrie. De Poolse pers besteedt uitge breid aandacht aan de oefe ningen, die onder de naam „Sojoez-81" gehouden worden. Deze militaire oefeningen zijn de omvangrijkste sedert de laatste twaalf jaar en hebben plaats op het grondgebied van Polen, Oost-Duitsland en Tsje- cho-Slowakije. Volgens Westelijke diplomaten is er geen direct verband aan wijsbaar tussen de manoeuvres en de situatie in Polen, waar de arbeidsonrust telkens op nieuw oplaait: de arbeiders in de houtindustrie dreigen met een nationale staking en de boeren in de streek van Bydo- goszez houden, zoals gisteren gemeld, het hoofdkantoor van de officiële boerenpartij bezet. De Poolse premier, generaal Jaruzelski, is druk doende overal in zijn land de telkens oplaaiende arbeidsonrust te bezweren. Hier ziet men hem temidden van de onder grondse werkers van de Knurow-kolenmijn in Silezië. De Poolse vice-premier Ra- regering tijd tekort komt, om- kowski heeft gezegd, dat het dat zij teveel aandacht moet met de Poolse economie nog besteden aan het blussen van steeds bergaf gaat en dat de lokale branden. GENT Het Belgische "proces van de eeuw", waarin twee vijfvoudige moordenaars afgelopen december ter dood zijn veroordeeld, moet opnieuw worden gevoerd. Tijdens de zitting van de rechtbank Assisenhof) van Gent blijkt er een nieuwe procedure fout te zijn begaan, waardoor het Hof van Cassatie in Brussel zich thans verplicht heeft gezien het doodvonnis te annuleren. Het nieuwe proces zal voor de rechtbank van Brugge plaats hebben. De gewraakte vormfout betreft hetTfeit dat in het officiële zittingsverslag van de griffier de vermelding ontbreekt dat de iury de eed heeft afgelegd. Daarmee is het hele proces en de uitspraak ongeldig geworden, hoewel de eedaflegging zelf correct is geschied, zoals meer dan hon derd aanwezigen in de rechtzaal hebben kunnen waarnemen. Belgische kranten publiceerden gisteren ook foto's waarop de jury-leden met twee vingers omhoog de gelofte van eerlijkheid doen. Verantwoordelijk voor de fout is rechter Jean Tytgat, die het ontbrekende detail in het dossier had moeten opmerken. De ter dood veroordeelden zijn de 33-ja- rige Freddy H. en de 27-jarige Roland F., die in de zomer van 1979 het gezin Steyaert vader, moeder, zoon, dochter en verloofde) koelbloedig hebben ver moord tijdens een roofoverval in de om geving van Gent Britse matrozen aanklaagd wegens homoseksuali tei t LONDEN Elf matrozen van het koninklijke jacht Brittan- nia zijn gisteren na een offi cieel onderzoek in staat van beschuldiging gesteld op be- schuldigiging van homoseksu aliteit. Er zijn met name foto's aangetroffen met een porno grafisch karakter. De elf zeelieden zijn aange klaagd krachtens een artikel van de krijgstucht. Ofschoon homoseksualiteit in het bur gerleven niet langer onwettig is, blijft zij in de Britse strijd krachten verboden. Het minis terie verklaarde dat de zaak achter gesloten deuren zal worden behandeld. Voor allen zal ontslag uit de krijgsdienst volgen. Gevoelig verlies leger El Salvador SAN SALVADOR Een Sal- vadoraanse plaatselijke leger commandant heeft gisteren bekendgemaakt dat guerrilla strijders in El Salvador tien le den van de Nationale Garde hebben gedood en vijftien ge wond in zware gevechten bij een belangrijke waterkracht centrale in de buurt van de grens met Honduras. Sovjetproef met killer- satelliet WASHINGTON De Sovjet- Unie heeft zaterdag een twee de geslaagde proef genomen met een zogeheten „killersa- telliet". Dit is vernomen uit kringen van de Amerikaanse inlichtingendiensten. Het doel van een killersatelliet is het onschadelijk maken van vijan delijke satellieten in de ruim te. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Bondskanselier Helmut Schmidt zal er op de ko mende topconferentie volgende week in Maastricht bij zijn Europese partners geen twijfel over laten bestaan dat Bonn een snelle oplossing van de bestaande problemen in de vis serij-politiek en wat betreft de herstructurering in de staal industrie eist. Deze kwesties brengen schade toe aan de Gemeenschap die voor West-Duitsland de hoeksteen van zijn buitenlandse politiek is, aldus regeringswoordvoerder Becker gisteren na het kabinetsbe raad waarin uitvoerig over de EEG is gesproken. „Bonn kan er geen genoegen mee nemen dat andere landen hun problemen op de EEG afwentelen en zich niet aan de afgesproken regels hou den". Desgevraagd verklaarde Becker verder dat Schmidt zijn collega Thatcher ongetwijfeld zal herinneren aan haar toezegging die zij in mei vorig jaar heeft gedaan om de kwestie van de visserij op 31 december 1980 te hebben opgelost Dit is echter nog altijd niet gebeurd. LONDEN De regering Reagan zal vermoedelijk het plan voor de bouw van reus achtige, snelle Hovercrafts voor de Amerikaanse mari ne nieuw leven inblazen. Dit plan is destijds door de rege ring Carter verworpen, al dus de gezaghebbende uitga ve van het in Londen ver schijnende Janes Surface Skimmers. De bedoeling is om de beschik king te hebben over grote, snelle transportmiddelen, die de oceaan kunnen oversteken, waardoor de Amerikaanse strijdkrachten hun personeel overzee kunnen beperken, zonder de mogelijkheid van onmiddellijk terugslaan in noodgevallen in gevaar te brengen. Janes waarschuwt evenwel, dat de Sovjetactivi teit op dit gebied in de jaren tachtig „waarschijnlijk massaal en opzienbarend zal zijn in vergelijking met de inspannin- De regering Carter had een programma voor een 3000 ton metende Hovercraft, bekend als 3KSES. Het had de eerste van een serie transporthover crafts moeten worden met op en afritten, die in staat waren om met grote snelheid over de gehele wereld militaire voor raden en uitrusting, tanks, vrachtwagens, artillerie, muni tie en brandstof te vervoeren. Dit project is in december 1979 geschrapt, maar de regering Reagan schijnt de draad weer te willen opnemen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13