DSM helm Z-Afrika hii winning Noordzee-olie Voorlopig nog aparte fiscale behandeling van vrouw pver vier jaar |iuropees aspoort Buitenland" betrokken bij verijdelde coup in Suriname ZONDAG 22 MAART THE MO ispoort :evi r voor europew b.emt1 E* DAT V -feEM Af€iHAA>ij iM weer lets nieuws. tg. wtfl ik val helemaal H\et Jrir^^Ö^JSf^PooP 6omont DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk, 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J JJHallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18 00 tot 19.00 uur), losse nummers: f 0,65 cent. Dinsdag 17 maart 1981, 71e jaargang no. 21914 De wilde eend In Henrik Ibsen's toneelspel „De wilde eend" heeft het jon ge meisje Hedvig problemen met de schijnwereld om haar heen op Ned. II om 20.27 uur. Om 18.59 uur „Hotel De Witte Raaf". Op Ned. I om 19.40 uur tv-tri- bunaal over het recht op leven en om 22.10 uur 100 jaar Rela Bartok. Koude nacht Toenemende bewolking en la ter regen. Minimumtempera tuur om het vriespunt, mid- dagtemperatuur ongeveer 7 graden. Matige westenwind. Morgen zon op: 6.47. Onder 18.49. Schev. hoogw.: 1.51 en 14.03. Laagw.: 9.38 en 22.09. Uitzending Nederland Frankrijk onzeker HILVERSUM De rechtstreekse tv-uitzen- ding van de voetbalin terland Nederland Frankrijk op 25 maart is onzeker geworden en ge heel afhankelijk van de toestemming van de Bel gische voetbalbond. Bel gië speelt diezelfde avond in het Heizel-sta- dion tegen Noord-Ier- land en de Belgische voetbalbond zal de NOS alleen toestemming ge ven de wedstrijd in Rott- dam uit te zenden als hun eigen stadion vol zit Tussen de Belgische, Ne derlandse en Westduitse voetbalbond loopt de af spraak dat zij mede kun nen beslissen over het al of niet direct uitzenden van voetbalwedstrijden. In het verleden zijn er al vaker problemen ge weest De Belgen zijn bang dat een recht streeks verslag van de wedstrijd Nederland Frankrijk vooral in Vlaanderen en het twee talige Brussel vele voet balenthousiasten thuis zal houden. Er komen ook geen di recte tv-uitzendingen van de cupwedstrijden van Feyenoord en AZ '67 morgenavond, resp. te- Sn Sofia en Lokeren. en volstaat met samen vattingen op Ned. I om 22.40 uur. KAMER STERK VERDEELD OVER BELASTINGHERVORMINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel de Tweede Kamer het er in overgrote meerderheid mee eens is dat mannen en vrouwen, onafhankelijk van hun burgerlijke staat, door de fiscus gelijk behandeld moeten worden, be staat er grote verdeeldheid tussen de grote fracties over de wijze waarop die gelijke behandeling ge stalte moet krijgen. De kans is dan ook groot dat van zo'n gelijk fiscaal regime voorlopig niets te recht komt Dat bleek gisteren tijdens een uitvoerige bespreking van een re geringsnota die de eerste stappen aan geeft op weg naar een ge lijke fiscale behandeling. Uitgangspunt daarbij is dat het be staande fiscale onderscheid tussen partners in een huwelijk en mensen die in andere samenlevingsvormen leven wordt wegge werkt. Door een enorm verschil in opvatting over de uitvoering van deze gelijke behandeling zal deze in de praktijk nog jaren lang achterwege blijven. Staatssecetaris Van Arnelsvoort (Finan ciën) die de visie van de regering gisteren verdedigde, had ge hoopt op een duidelijk oordeel van de Kamer op grond waarvan hij een wetsontwerp zou kunnen voorbereiden. Daar kwam ech ter niets van. Door de grote verdeeldheid in opvattingen tussen CDA, WD, PvdA en D'66 is Van Arnelsvoort eigenlijk gedwon gen een reeks nieuwe studies in gang te zetten die tot nieuwe nota's moeten leiden. Volgens de bewindsman betekent dit dat elke wettelijke maatregel noodgedwongen op de lage baan wordt geschoven. Van Arnelsvoort verweet de Kamer, en dan met name de PvdA, de gelijke fiscale behandeling alleen maar met de mond te belijden, maar in de praktijk de invoering daarvan opzettelijk te vertragen. In de Kamer is wel een meerderheid te vinden voor een grotere rol van de draagkracht in de belastingheffing, dan waar de rege ringsvoorstellen van uit gaan. Samenlevingsverbanden waarin meerdere inkomens worden binnengehaald zijn fiscaal gezien momenteel wel erg goed af in vergelijking tot alleenstaanden of alleenverdieners. CDA en PvdA willen veel meer aandacht voor deze draagkracht, de VVD hecht er iets minder waarde aan, D'66 vindt een hervorming van het belastingstelsel belangrijker dan het hanteren van draagkrachtprincipes. Voor het overige verschillen de belangrijkste partijen grondig met elkaar van me ning. De PvdA wil voor samenlevingsverbanden met twee inkomens een heel aparte belastingtabel invoeren, die zwaarder is dan voor alleenstaanden of leefeenheden met maar een inkomen. Dat roept het bezwaar op van een fiscale vlucht uit samenle vingsverbanden, dat wil zeggen dat mensen zullen proberen als alleenstaanden door de fiscus behandeld te worden. ADVERTENTIE Aanvang 20.30 uur, toegangsprijs 12.50. Beverly Hills Nieuwkoop Voorverkoop aan de zaal en foto Speet Nieuwveen. BRUSSEL De landbouwministers van de tien EG-lidsta- ten lijken af te stevenen op een prijsverhoging voor land- bouwprodukten van minstens tien procent De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, had voorge steld de Europese boeren een gemiddeld 7,8 procent hogere prijs voor hun produkten te garanderen. Londen Het Nederland se staatsbedrijf DSM werkt bij de winning van Noordzee-olie samen met twee Zuidafrikaanse maatschappijen. Dit blijkt uit een rapport dat giste ren is gepubliceerd door de Anti Apartheidsbewe ging in Londen. De dochtermaatschappij van DSM die in de Britse sector van de Noordzee naar olie (en gas) speurt heet DSM Hydrocarbons UK Ltd. Deze dochter voert haar werk zaamheden uit binnen een con sortium onder leiding van Bur- mah Oil en één onder leiding van Gulf Oil Corporation. Aan het Burmah Oil-consortium wordt ook deelgenomen door de Zuidaf rikaans maatschappij Charter Consolidated. In het consortium dat wordt geleid door Gulf Oil, is de Zuidafrikaanse Unilon Oil Ex ploration Ltd vertegenwoordigd. De Britse regering heeft geen bezwaar tegen deelneming van Zuid-Afrika aan de exploitatie van bodemschatten in de Noordzee. Behalve de twee genoemde zijn nog vier andere maatschappijen uit dit land betrokken bij de oliewinning in het het Britse stuk van de Noordzee. De enige beperking die Londen aan de Zuidafrikaanse deelname stelt, is dat de Britse olie niet wordt geëxporteerd naar het vanwege zijn rassendiscrimi natie fel bekritiseerde land. De Anti Apartheidsbeweging wijst erop dat deze beperking een loos karakter heeft om dat de Britse olie zonder bezwaar kan worden geruild tegen elders gewonnen olie, die dan wel naar Zuid-Afrika mag. Geen krent ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Met ruilhart nieuw haar LONDEN Op het hoofd van de 54-jarige Engelsman Keith Castle groeit weer haar. Deze op zichzelf weinig opzienbarende gebeurtenis ontleent zijn nieuwswaarde aan het feit, dat Castle gedurende meer dan dertig jaar geheel kaal is geweest en zijn haar weer is gaan groeien, nadat hij achttien maanden geleden het hart van een 21-jarige kreeg in geplant. Castle, de langst levende Britse patiënt met een ruilhart, zegt ook dat zijn gehoor nu beter is. Zelfs de getatoeëerde roos op zijn arm zou zijn opgebloeid, althans, doordat zijn huis er gezonder uit ziet zijn de kleuren weer helder ge worden. Castle is inmiddels reizend vertegenwoordiger van de Britse beweging voor harttransplantatie. Even de spieren los In Japanse fabrie ken is het al vele Jaren gebruik om een kleine gym- nastiekpauze in te lassen, om de bloedsomloop te stimuleren. Onge veer 2100 vrouwe lijke personeelsle den van de Ito-Yo- kadofirma, een van de grootste meubelzaken van Japan, doen hier aan met veel vuur ende verve mee. Stroomschok doodt kleuter UTRECHT Het vijfjari- ge meisje Bertine Schrie- kenberg is het afgelopen weekeinde in Utrecht door elektrokutie om het leven gekomen. Volgens de poli tie heeft het kind de stalen voet van een schemerlamp aangeraakt die door een losgeraakte draad onder stroom stond. Het ongeval gebeurde toen alleen een oudere broer thuis was. Hij heeft zijn zusje nog van de lamp weggetrok ken, maar bij aankomst in het academisch ziekenhuis was zij al overleden. WATER VECHT ZAKT LANGZAAM DALFSEN Het water in de Over ijsselse Vecht bij Dalfsen begint heel langzaam te zakken. Dat speelt de dijkbewakers in de kaart, want door een snelle val van het water zou de zwakste schakel van de waterkering, het dijkvak bij Bellingeweer, in el kaar zakken. Een dijkbreuk zou dan toch nog mogelijk zijn. „We hopen dat het dalen van het wa ter zich doorzet zoals gisteren is be gonnen", zo zegt ing. H. Reiling, van het Waterschap de noorder Vechtdij- ken. „Het weerbeeld geeft aanleiding te geloven dat dat ook werkelijk zal gebeuren". De dijkbewaking wordt voorlopig nog gehandhaafd. „ONDER HITLER WAS HET BETER" HAMBURG „Onder Hitler was het beter leven". Dat is de mening van bijna twintig procent van de Westduitse kiezers, aldus is gebleken uit een in opdracht van de regering in Bonn uitgevoerd opinie-onderzoek. Geble ken is, dat één op de zeven Duitsers (veelal ouder dan 50) een extreme neiging heeft naar rechts en de helft van deze groep voorstander is van het gebruik van geweld. Verder zou het denken van dertien procent van de be volking worden bepaald door een nationaal- socialistische kijk op de geschiedenis, haat je gens" vreemdelingen en de democratie en een overdreven toewijding aan het volk en va derland. De tot deze groep horende Duitsers zijn voornamelijk te vinden in kleine plaats jes en op het platteland van de deelstaten Hessen en Beieren. HAAG jn nog zeer olie- en gas te ont- in de we- daar- zich ikkelings- waar nog weinig en gas :ht. Vol- inleider conferen- Den Haag de mogelijk- van olie inning in ikkelings- ;n, de Ameri- T. Hal- zal er nog evenveel worden als lot nu toe is iden. Hij de huidige eserve op 743 ird barrel, erd miljard il meer dan wning van de ldbank. Een tl bevat 159 het aardgas ft, tot eind is 824.000 ird kubieke verbruikt s Hal bedragen reserves .000 miljard eke voet, eens veel dan wat tot oe werd aan- in< nze correspondent Mare de Koninck) JEL Voor alle 280 li" joen inwoners van de lx EEG-lidstaten komt er 1 januari 1985 een vrij- oniform paspoort De at li ir wordt kardinaalrood )pehet gebruikte lettertype irigi in de hele Europese ge- je e Dflchap hetzelfde zijn. aesl °b' it document zal allereerst 3na opese gemeenschap" ver- staan en pas daarna de e'a i van de staat die de pas 3r0 i uitgegeven, het embleem va apen van die staat en ten- 3 01 e de vermelding: Paspoort. en ander betekent niet dat EG in 1985 een paspoor- e wordt, waarin de inwo- lere bij het overschrijden van n <j linnengrenzen het docu- er t niet meer nodig zouden 1 gi en. ttin Het paspoort zal in de nationa le taal opgesteld blijven, zij het dat er achterin een index komt met aanduidingen in alle talen van de Europese Ge meenschap. Een en ander is gisteren besloten door de 10 EEG-ministers van Buiten landse Zaken, die in Brussel hebben vergaderd. i ran afzienbare tijd hebben Jj Bllemaal een Europees pas- de honden en de katten... ^aal een kardinaal-rood Wag met daarop het land P herkomst vermeld. Bouw verslijt veel mensen AMERSFOORT De bouw „verslijt" voortijdig grote aantallen mensen. De ge middelde leeftijd van wao- ers uit de bouw ligt even bo ven de veertig jaar. De ge middelde leeftijd van men sen die in de bouwnijver heid werken is dertig jaar. Voorzitter L. Brouwer van de bouw- en houtbonden van de FNV zei dit gisteren tijdens een vergadering in Amers foort In de bouwnijverheid werken op het ogenblik 230.000 men sen, 70.000 zijn werkloos en 70.000 zijn arbeidsongeschikt. Brouwer constateerde dat de bouw grote groepen mensen verslijt en afstoot. Dat is niet alleen duur aan ww- en wao- gelden, maar er is ook sprake van kapitaalverlies doordat in vesteringen in vakbekwaam heid verloren gaan. Brouwer bepleitte dan ook een verbete ring van de arbeidsomstandig heden in de bouw. PARAMARIBO Bij een zon dagavond in Suriname verijdel de poging tot een staatsgreep, is ook „het buitenland" betrok ken. Dit is gisteren in Parama ribo vernomen, zonder dat na der werd aangegeven of hierbij aan Nederlanders en in Neder land verblijvende Surinamers moet worden gedacht. De Suri naamse Nationale Voorlich tingsdienst maakte gisteren middag bekend, dat een groep militairen had gepoogd de macht in het land over te ne men. Hierbij Is ten minste een dode gevallen en raakte de lei der van de rebellerende solda ten, sergeant-majoor Wilfred Hawker, zwaar gewond. In een telefonisch gesprek met een van onze verslaggevers werd vanmorgen door een regerings woordvoerder echter verklaard, dat Hawker als enige militair bij de actie was betrokken. Na het mislukken van de coup zou den in Paramaribo enige tien tallen mensen zijn opgepakt De Surinaamse inlichtendienst zegt kort geleden door een van de sa menzweerders van de plannen op de hoogte te zijn gesteld. De poging tot de coup zou zijn gefinancierd door een drietal inmiddels opgepak te Chinese Surinamers. Volgens opperbevelhebber majoor Bouterse had sergeant Hawker een groep vertrouwelingen opgeroepen om zich rond tien uur 's avonds te verzamelen in Saramacca, zo'n 60 kilometer buiten Paramaribo. De overige militairen die onder Haw kers bevel stonden, werden op het zelfde tijdstip opgeroepen voor een militaire oefening, waarbij gebruik zou worden gemaakt van de zwaari se wapens van het Surinaamse le ger. Op weg naar Paramaribo, waar hij aan het hoofd van zijn troepen de macht zou proberen over te ne men, liep Hawker in een door het leger opgezette val. Pagina 13: Ook derde mis lukte coup met rookgordijn omgeven Op bezoek bij Irish Guards De Britse ko ningin-moe- der Elizabeth zit hier nogal timide inge sloten door de martiale leden van het eerste batal jon van de Irish Guards. Zij bezocht de Irish Guards in hun kazerne ter gelegen heid van St.- Patrick's Day.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1