Peer Maas onbetwiste winnaar Gottfried illusie armer en Connors 35.000 dollars rijker Bettina" De moeilijke keuze tussen schaatsen en fietsen SPORTTRIBUNE TIJDPERK VAN DER HELM LIJKTVOORBIJ RONDE VAN ZUID-HOLLAND EEN WARE SLIJTAGESLAG L00NV00R VERANTWOORDEUJKHEIDSGEVOEL I Dei ie mi i vai nnin ikkel ffl.de LEIDSE COURANT MAANDAG 16 MAART 1981 PAGINA 18 Bettine Vriesekoop in haar finalepartij in Utrechtse sporthal Hoog Catharijne. bbn BRUSSEL Waar Björn Borg het eerder in de week in Brussel op een nogal te den ken gevende manier had la ten afweten in een toernooi waar hij door zijn commercië le bindingen (racket- en re clamecontracten in België) nauwelijks kon worden ge mist, heeft Jimmy Connors wel ruimschoots aan zijn ver plichtingen voldaan. Nadat de Zweed in zijn verloren partij in de tweede ronde tegen de Westduitser Rolf Gehring op zijn minst gebrek aan interes se kon worden verweten, be hoefde de organisatie zich over zo'n houding wat betreft Connors geen enkele zorg te maken. Als de Amerikaan aan een evenement begint, kan ieder een er van overtuigd zijn dat de Belleville Kid zich volledig inzet. Wat dat betekent heeft Brian Gottfried gisteren erva ren. Deze toch niet van vaar digheid gespeende routinier, die zich ooit een reputatie ver wierf door zijn doorbraak op het internationale podium te bewerkstelligen door twaalf uur per dag te trainen en de andere helft van het etmaal te slapen, was op geen enkele manier opgewassen tegen zijn landgenoot. Na iets meer dan twee uur was Gottfried een illu sie armer en Connors 35.000 dollars rijker. Waarmee niet alleen recht werd gedaan aan de wereld ranglijst, waarop Connors als derde staat geklasseerd en zijn opponent als dertiende, maar tevens een weinig enerverende finale ontstond. Met 6-2, 6-4, 6-3 onderstreepte Connors zijn bijna niet tanende geldings drang en door de jaren heen ook nauwelijks verminderde kwaliteiten. „Ik ben naarmate het toernooi vorderde steeds beter gaan spelen", verklaarde een zeer tevreden Connors na afloop van de eindstrijd. „Door partijen tegen Dupré, Bühning en Mayer was Ik in de slotfase in de vereiste vorm, hoewel de score niet helemaal een afspie geling is van de krachtsverhou- DEN HAAG Vorige week was Dries Klein de grote man van de wielerploeg van Gazelle toen hij de Ster van Zwolle, de eerste klassie ker van het amateurseizoen, op zijn naam schreef. Zaterdag was ploeg genoot Peer Maas de onbetwiste winnaar van de Ronde van Zuid-Hol land. Zijn zege kwam voor een deel op naam van Dries Klein, want de renner uit Tilburg die als tweede eindigde, trok in het kopgroepje van vijf man als eerste de sprint aan om tenslotte Maas te laten profiteren. Het draaiboek van Gazelle werd vlot en correct afgewikkeld. Maas was al vroeg zeker van zijn overwinning. Toen een van de ploegleiders. Her man Krott, hem onderweg toe schreeuwde dat Adri van de Poel de derde etappe van Parijs-Nice had ge wonnen. antwoordde de Brabander: „En Maas gaat de Ronde van Zuid- Holland winnen". Maas (30) heeft de goede vorm al vroeg in het seizoen te pakken. De coureur, die in 1974 ook de Ronde van Zuid-Holland won: „Het was van daag mijn vijfde wedstrijd van het sei zoen. Ik had al twee keer dicht bij een overwinning gezeten en zondag ging het in de Ster van Zwolle ook lekker met een tiende plaats. Vandaag ver liep de samenwerking uitstekend. Niet alleen met Dries Klein, maar ook de andere renners werkten hard". Slijtageslag De koers was een ware slijtageslag. Op het aalgladde wegdek van het pol derland van de Randstad waren de immer neergutsende regen en de strakke wind twee aartsvijanden voor het gehele peloton, dat fel van start ging maar gaandeweg steeds meer aan tempo moest inboeten. De zwak ke renners haakten dan ook snel af. Zo moest een tweetal van De Pedaal ridders (Den Braber en Slaager) al na een paar kilometer afstappen. Wel licht was het voor hen verstandiger geweest gewoon thuis te blijven. Dan was er meer waardering voor Wim Jennen, die de laatste 30 kilo meter alleen aflegde nadat hij moest lossen uit de kopgroep. Hij beschikte na die teleurstelling toch over vol doende karakter om de tweede groep met Johan van der Velden, Jan de Nijs, Frank Moons, Hans Koot, René Heeren en Peter van der Knoop ach ter zich te houden. Enkele valpartijen en een paar vroege splitsingen in het peloton werkten er aan mee dat bij Delft al een kopgroep van dertig man ontstond, die ook snel uiteenviel. Bij Alphen aan de Rijn was daar nog slechts een derde deel van over. Aanvankelijk leek de ploeg Van Erp een geslaagde 'coup' te kunnen bewerkstelligen. Bierings, Koppert, Moons en Solleveld leken vast in het zadel te zitten met vier man uit één ploeg in de kopgroep. Maar toen Dries Klein en Peer Maas met hun krachten gingen smijten, was het spel snel voorbij. Gerrlt Solleveld - vooraf werd hij als één van de favorieten voor de zege beschouwd - kon wel meekomen. Een vierde plaats (na Ron Snijders en voor Gerrit Brokelman) was de beloning voor een knappe prestatie van de man uit De Lier. Er waren overigens meer favorieten die struikelden. Henk van Weers, de Hagenaar die vorige week in de Ster van Zwolle naar een verdienstelijke derde plaats reed. kreeg twee keer materiaalpech. Hij beschikte toch over te weinig kracht. Regen en wind waren duidelijk sterker dan de benen van Van Weers. Het waren eigenlijk alleen de ledematen van Maas, die al Jaren niet meer aan een mogelijke profcarrière denkt („toen Ik 22 was, reed ik met mannen als Raas, Knete- mann en Priem en kwam er niet aan te pas") en Klein, die bleven door draaien. Zij beheersten de koers en niemand anders. DENNIS MULKENS Verdedigen Het tijdperk Van der Helm lijkt echter voorbij, hoewel 32-jarige speler aankondigde volgend seizoen zijn stijl veranderen. Hij wil weer gaan verdedigen. Zijn plannen tijdens de NK met een handtekeningenactie de bond een andere competitie-opzet te bewegen trok Bert van Helm op het laatste moment in. Hij zal dat uit zijn district Amsterdam op de agenda van de bonds raadvergadering laten zetten. Bettine Vriesekoop, die in de herencompetitie werd in Utrecht weer even in de gelegenheid ges kracht van de andere dames te ondervinden. De woudse kan er amper van geschrokken zijn. Zelfs haar genstandster in de finale, Sandra de Kruiff, werd in dri overtuigende games (21-13, 21-15, 21-9) min of meer vooi schut gezet door Vriesekoop, die daarmee haar vijfde n» tionale enkelspeltitel veroverde. Zelfs een grote vlucht p» pieren vliegtuigjes en een luidruchtige dronken man op tribune, konden de 19-jarige Vriesekoop niet uit haar even wicht brengen. „Viva Bettina", schreeuwde de gezellig® dronkelap na elk gespeeld punt. En daar was iedereen hel mee eens. HERMAN JANSEN UTRECHT Ron van Spanje is dit weekeinde het ge indirecte slachtoffer geworden van de Nederlai kampioenschappen tafeltennis in Utrecht. De s| van De Veluwe verloor in zo'n vroeg stadium van toernooi, dat bondscoach Bert Schoofs gistermu' een selectie voor de wereldkampioenschappen volgende maand in Novi Sad (Joe) bekend mi waarin niet voor Ron van Spanje, maar voor broer Jaap (finalist) een plaats is ingeruimd. Deze verwachte ontwikkeling had geen familietwist tot volg. Integendeel, Ron en Jaap van Spanje vocf broederlijk (zij aan zij) in de herendubbelfinale tc het duo Van Slobbe/Vlieg en werden zowaar ki pioen. De beide enkelspelen leverden overwinnini op voor Nico van Slobbe (die Jaap van Spanje met 14, 22-20, 21-7 kansloos liet) en voor Bettine Vrir koop (die met 21-13, 21-15, 21-9 afrekende met Sai de Kruiff). Het gemengd-dubbelspel werd gewom door Jolanda Noordam en Ronald Rijsdorp en het mesdubbel door Betttine Vriesekoop en Sandra Kruiff. Van de topploeg Tempo-Team, dat zijn sponi binnenkort verliest, haalde geen enkele 6peler de fii Ie. In de B-categorie behaalde Tessa Bröcker van Haagse Wibats een derde plaats. De selecties voor de wereldkampioenschappen zijn wat dames betreft geen probleem. Behalve voor Vriesekoop iet De Kruiff koos damescoach Gerard Bakker ook voor Brig in di te Kooter en Jolanda Noordam, die respectievelijk derde e vierde werden. Bij de heren kunnen niet zomaar de besl vier spelers worden geselecteerd. Winnaar Nico van Slobt d0 en nummer drie Hans van Lingen wijlen geen internatlona^p^ wedstrijden spelen en daarom heeft coach Schoofs nas s1 Jaap van Spanje moeten kiezen voor Anne Vlieg (vierde) i y de teleurstellende René Hijne en Han Gootzen. Het gro jeugdtalent Patrick Swier, die volgend jaar de overstap va Scylla Leiden naar Avanti Hazerswoude zal maken, is o studieredenen voorlopig niet beschikbaar. s6S| Protest Veel maakt het niet uit. aangezien de Nederlandse here bij I toch al heel weinig kansen hebben in Joegoslavië. Van "nne dames kan meer worden verwacht. Het is nog niet zeker nir men als team in de eerste categorie mag uitkomen of gi en. noegen moet nemen met de onrechtvaardige terugzettin naar de tweede categorie. De NTTB maakte gisteren u' kend officieel bij het WK-organisatiecomitè te hebben protesteerd tegen de handeling die zes maanden van tevf 1 ren aangekondigd had moeten worden. Door het naderbij komen van de wereldkampioenschappt -w stonden de wedstrijden gisteren en eergisteren in Utrecl eigenlijk amper in het teken van een nationaal kampioe schap. Door het ontbreken van veel titelkandidaten was< ook geen echte spanning. Toen twaalfvoudig kampiw Bert van der Helm („Ik train te weinig en deze vloer ist stroef") al in de kwartfinales zijn Waterloo vond tegen Jaa van Spanje en een ronde eerder verdediger Ronald dorp tegen 'blokker' Reinier Jens was gesneuveld, lag Nico van Slobbe de weg naar een derde titel saaie eindstrijd kreeg de speler van het Hooge ken met een veel fouten makende Jaap van amper nog op zijn benen kon staan na een wedstrijd tegen Hans van Lingen. Van Slobbe: „Voor was het de eerste keer en daar moest hij duidelijk aan nen. Ach, zo houden de favorieten de hegemonie nog vast. Volgend jaar is Bert van der Helm misschien weer de beurt". Jimmy Connors is zich er van bewust dat hij zijn status aan het publiek heeft te danken. ding. Brian speelde goed. Ik sta graag tegenover hem. Je moet tegen hem altijd wat ex tra's doen. En dat kon ik van daag". Benadering Het is bij Jimmy Connors niet alleen een kwestie van de vorm van de dag. Zijn nog steeds gedreven optreden heeft ook iets te maken met zijn benadering van de sport, waarin hij groot is geworden en die hem een grote mate van luxe en welstand heeft be zorgd. Connors beschouwt tennis nog steeds als een se rieuze bezigheid waarvoor de nodige opofferingen moeten worden getroost. Dat heeft hij niet alleen vaak in woorden la ten blijken, hij toont dat ook in de praktijk. Typerend bijvoorbeeld is de manier waarop hij aan het be gin van zijn eerste Europese toernooi trachtte zo snel mo gelijk te acclimatiseren. Waar een paar dagen slapen door gaans de beste remedie is om het tijdsverschil te overwinnen, stond hij twee dagen achter een rond het middernachtelijk uur en de volgende ochtend vroeg op de baan om toch ook het spelritme zo veel mogelijk vast te houden. Een kenmer kend verschil met de vorige week vroeg uit het toernooi verdwenen Borg. die toch al een zeer klein aantal normale toernooien per jaar afwerkt en voor het overige (te) veel inte resse toont voor met vorstelij ke sommen beloonde exhibi tie-evenementen. Kort voor hij in Brussel arri veerde toerde hij rond door Azië en Australië, expedities die garant staan voor uiterst plezierige inkomsten, maar die niet bevorderlijk zijn voor het echte competitiegevoel, wat John McEnroe eerder dit jaar ook al had ondervonden. Voor al dit duo lijkt zich over de consequenties van het zo showmatig presenteren van hun tenniskwaliteiten niet bij ster druk te maken. En Borg in deze fase van het jaar hele maal niet. De Zweed, die pas over,een paar weken in Milaan opnieuw in een normaal toer nooi op de baan verschijnt, gaat er simpelweg van uit dat pas in mei de grote vorm er weer moet zijn. Dan staan de belangrijke Europese toer nooien weer op de kalender en dat zijn eigenlijk de enige regu liere evenementen, waarvoor hij nog echt warm kan lopen. Want grote titels spreken de Scandinavier tegenwoordig ei genlijk nog méér aan dan geld. Verantwoordelijkheids gevoel Zo'n eigengereide houding kan Connors veel minder worden aangerekend. De Amerikaan heeft wat dat betreft aanzien lijk meer verantwoordelijk heidsgevoel voor zijn sport, die ermee is gebaat dat de echte vedetten zich zo veel mogelijk aan het publiek, dat hen toch heeft gemaakt, laten zien. Gis teren demonstreerde hij dat in Brussel, deze week zal hij dat doen in Rotterdam waar Con nors, naar het zich laat aan zien, opnieuw de meest serieu ze gegadigde zal zijn voor de hoofprijs. Of hij zich aan het eind van de rit ook in Dallas, waarvoor hij zich gisteren door zijn toer nooizege kwalificeerde, zal melden, is overigens nog niet zeker. „Ik neem pas na Monte Carlo een beslissing. Het kan zijn dat ik twee weken vrij neem om daarna terug te ke ren naar Europa voor de toer nooien in Parijs en Wimbledon. Aan de andere kantwil Ik graag mijn WCT-titel verdedi gen. Dallas is tenslotte een be langrijk toernooi". FRANK WERKMAN Peer Maas gooit de armen omhoog. Op het gezicht van ploeggenoot Dries Klein, die De renners gingen op het parkeerdak van het De Savornin Lonmanpiein van start, als tweede eindigde, verschijnt een glimlach. MONIQUE KAUFFMAN WINTLENTERACE EBEBHBB—MMMMnlH Hllll DEN HAAG Voor de organisatoren van de jaarlijkse Ronde van Zuid Hol land voor amateurs en de Lenterace voor dames is het elk jaar weer moei lijk om een goede startplaats te vin den. Zaterdag had het winkelcentrum van het De Savornin Lohmanplein een aardige cent er voor over om de twee klassiekers op het grote parkeerdak van start te laten gaan. Maar waar de start in of om Den Haag ook is. veel publiek komt er voor het vertrek en de aankomst niet op de been, zodat het heel goed mogelijk is dat de Stichting Organisatie Sportevene menten na Kijkduin in 1979 en de Vlierboomstraat in 1980 misschien het volgend Jaar weer naar een ande re start- en finishgelegenheid moet uitzien. Dat is dan jammer want zowel het vertrek als de aankomst verliep bij de dames en de amateurs voor treffelijk. De zesde Lenterace werd gewonnen door de Haagse Monique Kauffman die vrijdag achttien jaar was gewor den. Zij versloeg in de sprint Janny Desmet(Belgie) en oud wereldkam pioene en winnares van vorig jaar Pe tra de Bruin uit Nieuwkoop. Afgelo pen woensdag en donderdag kwam Monique Kauffman nog voor Neder land uit in de schaatslntertand in Alk maar tegen Rusland en behaalde toen een fraaie tweede plaats in het eindklassement bij de junioren. De dolgelukkige Monique Kauffman: "Ik had als voorbereiding op deze wed strijd maar twee keer op de fiets ge zeten en niet veel kilometers ge maakt. Ik wilde het schaatsseizoen eerst afmaken. Het ging allemaal erg lekker. Lang zat ik achterin de kop groep. Bij het bordje nog 500 me ter" ben ik naar voren gefietst en ge lijk doorgegaan. Later sprong Ik weg. Met een verschil van zeker zes meter Janny Desmet en Petra de Bruin ver slaan is toch niet gek, maar het wordt voor mij door deze overwinning wel weer moeilijk om een keus tussen in tensief wielrennen of schaatsen te maken. Dinsdagavond is in Amers foort een vergadering over de kern ploegen voor het nieuwe seizoen. Ik wil graag in de dameskernploeg en hoop dat er begrip is bij de trainers zodat ik de komende maanden ook kan blijven fietsen". Monique Kauffman won de 52,5 kilo meter in 1. uur 35.06 minuten. Haar ploeggenoot Bella van der Spiegel- Hage moest genoegen nemen met een vierde plaats voor Marjan Hem- merrecht(Belgie). Een andere schaat- senrijdster. Annie Borckink, ging als twaalfde over de eindstreep. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18