Ploeg Post terug naar de schoolbanken ar Kwalificatie WCT-toernooi Allen Weerbaar kampioen op conditie Voorlopige selectie van tijdritploeg Mentale druk wordt Verhoeven te vi ADRI VAN DE POEL LEIDER IN PARIJS-NICE gg SPORTTRIBUNE Stri tuic DEN HAAG Bondscoach Jan Glsbers heeft zaterdag de voorlopige selectie bekend gemaakt voor de ploeg die de honderd kilometertijdrit tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen in Tsjechoslowakije gaat rijden. Met zeven renners, Theo Hogervorst, Gerard Veldschoten, Theo Peeters, Renè Koppert, Gerrit Solleveld, Hans Bou- dain en Guus Bierings, gaat Gisbers begin april trainen. Twee maanden later maakt Gisbers de definitieve ploeg be kend. De Haagse judoka Erik Koenders was er geslaagd de reus Peter Adelaar te werpen in finale der zwaargewichten. doorloopbal van Boogers en een afstandstreffer van Schalk, volgde al vijf minuten later. Deetos verzuimde daarna het duel definitief te beslissen. En nadat Loek van der Boog zich vanaf de middenlijn had gere vancheerd voor een gemiste strafworp was Allen Weerbaar werkelijk ontketend. Deetos probeerde nog wel het Amster damse offensief te breken door het tempo te drukken. De toch zo soepel overschakelen de acht van van Deetos kon die discipline echter niet meer opbrengen. Bram van der Zee schoot AW ten slotte naast Deetos. Bij de stand van 7-7 mocht de aan een enkel ge blesseerde Van der Zee einde lijk de bank opzoeken. Hij werd vervangen door Peter Haverbus. In de laatste acht minuten trachtte Deetos als nog een beslissing te forceren. In tegenstelling tot Allen Weer baar dat gokte op conditioneel voordeel bij een verlenging en al op balbezit ging spelen. Er kwam een verlenging en de gok van Allen Weerbaar leek na drie minuten al verkeerd uit te pakken. De rustige John Boogers scoorde en toen kreeg Deetos de kans het duel te beslissen. Ans van Geffen miste echter. Na de gelijkma ker van de opvallend spelende Monique Robijns was het Arie van der Boog, voor het eerst uit de schaduw van Invaller Harrie Meijer, die in de laatste seconden van de eerste helft van de verlenging AW aan de eerste voorsprong hielp. Zes minuten later rondde hij het karwei van afstand af. Dat Harry Meijer nog voor 10-9 was niet meer belangrijk. Spel- vertragend maakten de Am sterdammers de tijd vol die hen scheidde van de titel. De landstitel bij de reserve- ploegen ging naar PKC dat Deetos 2 In een bijzonder on aantrekkelijk duel klopte met 7-5. ZILVER VOOR PLEZIER EN KOENDERS BU NK JUDO HARDERWIJK De Judo Bond Nederland zal deze week voor het verzenden van de uitnodigingen voor de eerste officiële trai ning onder leiding van bondscoach Dave Starbrook rekening moeten houden met een nieuw adres. Meivin Eliazer, een pas 17-jari* ge jongeling uit Nijmegen (Judo Ryu) greep afgelopen zaterdag tijdens de Nederlandse kampioenschappen te Harderwijk zeer ver rassend de titel in het lichtste gewicht, tol 60 kg. Zijn één jaar oudere tegenstander, Jean-Pierre van Deursen, maakte al deel uit van de kernploeg. De overige titels bleven in dezelfde handen (Geriy Boschman, Bert Verhoeven, Henk Numan^n Peter Adelaar) of werden 'heroverd' (Hans Hoogendijk en Jimmy Essink). In de prille leeftijd van Elia zer (Adelaar is precies tweemaal zo oud en meer dan twee keer zo zwaar) mag de bond zich verheugen, maar het probleem van de JBN is dat de school van Eliazer de centrale training tot nog toe altijd heeft geboycot. Wat de nieuwe titelhouder zelf betreft, is ie dere extra training van harte welkom. Ook Bert Verhoeven kondigde aan zich voortaan bij de bondstraining in Utrecht te melden. Voor het eerst sinds jaren is hij bereid zijn studieschema aan de (dubbele) weekend training aan te passen. Coach Starbrook vertelde in Harderwijk dat hij in ieder geval rekent op alle judoërs die worden uitgenodigd. Maar wie niet komt ziet zijn kansen op uitzending naar het buitenland ernstig dalen. „Wat voor nut heeft het de nummers twee en drie van Nederland te trai nen als we toch een kampioen zouden kiezen die nooit verschijnt", merkte hij terecht op. De Engelsman ontpopte zich vervolgens als een ware diplomaat toen hij de verrichtingen van de nationale titelstrijd ging evalueren. Over het qua stijl matige judo van zaterdag zei hij slechts: „De inzet van de judoërs was enorm, ledereen spande zich tot het uiterste in". Dat was wel waar, maar jammer genoeg wilden velen zó graag kampioen worden, dat ze in menig gevecht niet op de volle punten- wlnst (ippon) mikten, maar zeer afwachtend judo lieten zien om slechts met het kleinste winstvoordeel (koka) of door een technische fout van de tegenstander de partijzege zeker te stellen. Bert Verhoeven, sinds enige weken de kampioen alle categorieën, gaf in zijn ge wichtsklasse (tot 86 kg) het slechte voorbeeld. Slechts moeizaam haalde 21-jarige Udenhou- ter de eindstrijd, waarin hij de aanvallende Robbert van der Geest uit Haarlem éénmaal een fout liet maken. Zelf scoren kon Verhoe ven niet. Mentale druk Zijn matige optreden had een reden. Er® ontwaardigde Verhoeven: „Ik zat gefc helemaal vast. ledereen zit tegen me H drukken. Onbegrijpelijk, alsof je met er alle categorieën nóg niet bewezen hebtL de beste bent. Het is kennelijk ook ni Qu«* b doende als je al twee keer kampioen irru gen gewichtsklasse bent en wereldkar H bij de studenten. De mensen om me hAAI sen steeds weer bewijzen en het publier^t omdat ze een favoriet willen zien sneutko Bert Verhoeven zou voor zichzelf be: keer kunnen verliezen, maar mag nieaiac het oog op de EK in mei en de WK in s< J*nBr ber, zal hij zich tegen deze mentale druk-west ten wapenen. Zijn omgeving verzwakt i Verhoeven heeft ondanks de tegenwerhT^ elk geval nog veel supporters. Slecht ®r°m a' steld is het met de positie van de Amstef Mirre se judoreus Peter Adelaar, die nooit opB- van de toeschouwers hoeft te rekeneifilcJ zwakke techniek en passieve houding mat vragen weliswaar niet om applaus gingen de toeschouwers in de sporthal I pel te ver door hem constant te honen* te fluiten alsof hij een mismaakte in ee|^he( mlsnummer was. Gelukkig voor Adelaar sv'o niet voor de judosport) hield hij het hek [JJ|ar1 nooi stand. De Zuidhollandse kampioenRT ay? Oudshoorn verloor één ronde voor de*'1 frontatie met Adelaar van de wereldkanf"^,9 militairen. Willie Wilhelm. Adelaar werd pas in de finale enigszir SurTi dreigd door de 29-jarige Hagenaar Erik ders, die ondanks een lengte-nadeel v centimeter zijn reusachtige opponent maal bijna kon werpen. Was judoka/ builder Koenders daarin geslaagd. danj« den de toeschouwers waarschijnlijk de>s tent afgebroken uit puur leedvermaak, verrassing bleef uit, net als in de mees dere klassen gebeurde. Hans Hoogendi 65 kg) was de enige die met een vo (armklem) een titel binnenhaalde. Melvii» zer en Henk Numan (tegen de Wassena,~ Hennlj Plezier) konden overtuigen. De «in pioenen Essink, Boschman, Verhoevcfj'G Adelaar mogen hun beschermengels blote knieën (een passieve houding die de mat maar al te vaak aannamen) dat hun initiatiefvollere tegenstanders de Elshout, Rik Bakker, Robert van der I en Erik Koenders) net naast het goud gi I HERMAN JAlP ldJ^' 'Obc j To. 5f I-.,, gi w""° LEIDSE COURANT MAANDAG 16 MAART 1981 PAGINA VLAARDINGEN De Amerikaan Tim Wilkison Zweed Jan Norback hebben zich via het kwalifici ,n Ruiter nooi in Vlaardingen geplaatst voor het WCT-tenniat ,n 2-0 dat vandaag in het Rotterdamse sportpaleis Ahjj start is gegaan. Wilkison (nr. 80 van de ATP-lijst) en Norback (97) ieder drie partijen. De drie Nederlandse deelnemers al in de eerste ronde. Rolf Thung redde het net nitj Norback (7-6, 4-6, 2-6), Huub van Boeckel was kansj de dami gen Schneider (Zaf. 2-6, 2-6) en Michiel Schapers gromotiek 7-6 (14-12), 6-1 ten onder tegen Eddy Edwards (Vstfcnde 0-3 De Nederlandse tennissters Margo van der Velden er n 2. I~ Graf hebben dit weekeinde in Veldhoven de Europa nar in de leeftijdsklasse t/m 14 jaar veroverd. In de fina West-Duitsland met 2-1 verslagen. Het team t/m werd in Blois (Fra) tweede van Europa achter West-D (0-3). Tijdens de zaterdag gehouden bondsledenvergader de KNLTB heeft Europees jeugdkampioene Nanette de Jhr. mr. De Brauw-beker ontvangen. De Hagena< van Boeckel kreeg de mr. H. Wilton-wisselprijs voor dere prestaties in het Davis-Cupgebeuren. De Argentijn Guillermo Vilas bracht gisteren het ope nan ovc tisch tenniskampioenschap op zijn naam. Hij zegevfechniek. de finale met 6-2, 6-3 over de Westduitser Peter Ell L- Gemi ,p promt jivisie p iduceerd de win en. LUS aan Del' eamen de til GVC. rijden in LUSV er eid dc jchter en man i Vrijdag spelver de op' Sportwereld Itfcn LUS1 erug te i LUSV a HERENTALS België won de Europese biljartfinale toernooi om de wereldbeker driebanden voor lander WADDINXVEEN Het Nederlands rolstoelbaskel leed zaterdagavond een verrassende nederlaag tegen 55-53. AMSTERDAM Aan het Europees honkbalkampioe van 10 tot 19 juli in Haarlem, doen mee: Italië, Nei België, Zweden en Frankrijk. HEERENVEEN Larry van Wieren heeft zijn cont speler/coach van de ijshockeyclub Heerenveen met i verlengd. KAMP LINTFORT De Nederlandse wielrenner Ha hold heeft gisteren de amateurwegwedstrijd 'Ront Lintfort' gewonnen. RIO DE JANEIRO Het Braziliaanse voetbalelftal vj vriendschappelijke wedstrijd tegen Chili met 2-1. j PARIJS De Franse schermer Pascal Jolyot is winr worden van het florettoernooi om de Challenge Adr mei. BRUMMEN Willy Hillen werd Nederlands kampioei ten klein kaliber geweer. VLISSINGEN Het Nederlands zaalvoetba dagavond een oefenwedstrijd tegen de Zeeuwse plo 11-5 gewonnen. PEKING Oostenrijk bezet thans de eerste plaats groep van de strijd om het wereldkampioenschap ij: 3 ■BH ''■■Ui CHIANCIANO TERME Wiel rennen op zijn Italiaans. Het is een vak apart. De ploeg van Peter Post mag dan alom erkend worden als de beste van de wereld, tijdens het openingsweekeinde van de •etappewedstrijd Dwars door litalië werd de formatie terug gestuurd naar de schoolban ken. Tijdens de eerste etap pe, na de proloog in Rome, naar Chanciano Terme, wis ten alleen Jan Raas en Henk Lubberding zich te handha ven in het groepje kansheb bers, waarin zich naast alle Italiaanse kopstukken natuur lijk ook Bernard Hinault be vond. De rest verloor minu ten. De warme zon en de sfeer van de antieke Romeinse binnen stad sleepten kennelijk zelfs de Nederlanders uit hun nuchter heid, waarmee ze het wielren nen benaderen. Het was alle maal zo mooi begonnen. Za terdag in de proloog-tijdrit over 4300 meter tussen het Piazza del Popoio en het Co losseum was Gerrie Knete- mann de snelste van 164 ren ners. Totdat Francesco Moser, als winnaar van vorig jaar, als laatste van start ging. De her boren Italiaan, die in het wereldkampioenscha op de weg in 1978 op de Nürburgring in de eindsprint door Knete- mann werd verslagen, nam re vanche. Hij was vier seconden sneller. Toch leverde Knetemann een prestatie van formaat. Hij kwam met een zware griep uit de Ronde van de Middellandse Zee, lag tien dagen in bed en reisde met twee keer 150 kilo meter training in Belgische wedstrijden af naar Italië. Als specialist van de korte tijdrit wist hij zich weer op te laden voor een krachtsexplosie. Knetemann werd gelijk weer kopman van de ploeg. Hij had laten zien er weer helemaal te zijn en bovendien moest hem de lengte van de wedstrijd plus het parcours uitstekend liggen. Knetemann heeft al acht etap pewedstrijden van één week gewonnen. Het moest daarom kunnen. Niet echter in Italië, want hij was na één dag al ge nezen van zijn ambities. „Kramp", bracht hij aan de eindstreep van de eerste rit over 205 kilometer in Chiancia- no Terme met moeite over de lippen. „Ik heb toch te weinig kilometers in de benen, denk Ik". Beccia demarreerde na 105 ki lometer om een premie te win nen. Hij werd even later inge haald door Marino Amadori. Het peloton genoot van het landschap, waardoor het twee tal vooraan bijna tien minuten voorsprong kon nemen. Beccia begaf het direct in de finale, Amadori ging vrolijk door, won zowaar de etappe en reed Mo ser uit de leiderstrui. Hij is een knecht van Pierino Gavazzi, die nog niet in vorm is. De 23-jari- ge Amadori greep dit buiten kansje om zijn eerste overwin ning in drie jaar als prof te be halen. Na de goede proloog werd de Adri van de Poel wint de derde etappe van Parljs-Nice in Saint Etienne. eerste etappe van Dwars door Italië een bittere pil voor de ploeg van Peter Post. Alles was echter nog niet verloren. Raas steeg naar de achtste plaats in het klassement en met Lubberding is ook nog wat mogelijk. De Nederlanders gin gen nadenken, nadat ze zich getroost hadden met de mede deling dat deze etappewed strijd in Italië een ideale manier is om Milaan-San Remo voor te bereiden. Een flauwe smoes van de Raleigh's, die in princi pe elke wedstrijd willen win nen. „Het is ook nog niet afge lopen". zei een licht geïrriteer de Peter Post. Van de Poel Adri van de Poel heeft het af gelopen weekeinde een sterke entree gemaakt bij de be roepswielrenners. De neo-prof uit Hoogerheide won zaterdag in Parijs-Nice de per definitie lastige etappe naar St. Etienne door zich twee kilometer voor de eindstreep los te maken uit een kopgroep van acht ren ners, waarvan ook Peter Zijer- veld deel uitmaakte. Daags na dien maakte Van de Poel zo mogelijk nog meer indruk. In de zware rit over een gedeelte van de Mont Ventoux (er werd geklommen tot de Chalet Rey nard, op een hoogte van 1400 meter) veroverde hij de witte leiderstrui. Dat gebeurde door een voortreffelijke derde plaats op de top, waarmee Van de Poel dertig seconden tijdsver- goeding opstreek. Zodoende kon hij de achterstand van zestien seconden op de Ier Stephen Roche omzetten in een voorsprong van veertien seconden. De overwinning in de derde etappe baarde vooral opzien vanwege het feit dat hij in zijn eentje een lange achtervolging moest doen alvorens te kun nen aanhaken bij de groep die de beslissende ontsnapping had bewerkstelligd. Als laatste klampte Van de Poel aan bij een groep, die verder bestond uit Alfonsel, De Wolf, Zijerveld, Beucherie, Bazzo, Gauthier en Roche. (Van een medewerker) microkorfbal om het kam- AMSTERDAM Een verlen- pioenachap van Nederland, ging moest ten slotte de be- Twintig minuten waarin het elissing brengen in de finale Amsterdamse Allen Weerbaar titelhouder Deetos toch wel op duidelijke wijze onttroon de. Was de Dordtse ploeg ge durende het grootste deel Vier spelers van Allen Weerbaar schreeuwen het uit van plezier na et behalen van de landstitel microkorfbal. V.l.n.r. Bram van der Zee, Loek van der Boog, Monique Ro bijns en Frieda Snel. van do normaio opooltijd do sterkste geweest en in het bezit van een voorsprong, de verlenging was voor Allen Weerbaar. Nadat de zestig minuten waren geëindigd met een stand van 7-7, zegevier den de Amsterdammers met 10-9. Een titelstrijd tussen de kam pioenen van de beide hoofd klassen. pleegt een spektakel stuk te zijn. De zesentwintigste aflevering was daarop geen uitzondering. Toch duurde het tot de pauze eer in de al we kenlang uitverkochte Amster damse Sporthal Zuid de vlam in de pan sloeg. Titelhouder Deetos dreigde Allen Weer baar met uiterst effectief aan- valsspel te overspelen. John Boogers, Wim Peetoom en Aart Schalk schoten Deetos In dertien minuten naar 3-0. Tot meer dan doorzichtig en tem poloos aanvallen kwam Allen Weerbaar niet in die eerste pe riode. Bovendien vond de af ronding van de aanvalsopbouw veelal op het verkeerde mo ment plaats. Spelbepaler Loek van der Boog. aan de ketting bij de agressief verdedigende Wim Peetoom, bleef onzicht baar en de gehele ploeg leed eronder. Alleen vanaf de stip, nadat broer Arie voor de twee de keer door John Boogers was opgevangen, kwam de In ternational tot scoren. AW kon dank zij strafworpen bijblijven, want terwijl Peetoom aan de andere kant miste, zorgde Koos Snel van de strafworpstip voor 3-2. Allen Weerbaar her vond zijn ritme, maar Peetoom en Eric Wolsink zorgden voor 5-2 voor Deetos. Joke Asman bepaalde de ruststand op 5-3. Coach Wim Winks opbeurende woorden deden wonderen en met grote voortvarendheid pakte Allen Weerbaar in de tweede helft de zaken aan. Monique Robijns verkleinde de achterstand tot een doelpunt. Deetos wankelde even, maar het herstel, een schitterende

Leidse Courant | 1981 | | pagina 14