UINDIGT MET ftlOSENSATIE 3 START Van der Ven superieur Kramer pakt laatste record Schenk aaie tweede plaats Nel Hendrix in strijd h wereldbeker Wereldtitel Erika Hess Verlies worstelaars „jAR Bij de ope- jeiopenj het nieuwe draf en srs om n 0p de Wassenaar- 16"14"huindigt was het gis- j gelijk raak. In de liet Uniek Boszorg oge favoriet in han- Jan Wagenaar, het Iweten. Ook andere len, zoals Saul van Selene, faalden een monsteruitbe- ir het trio ontstond, met Hennie Grift ze- voor Tosca Maire en in. Niemand van de lij de totalisator had I goed in juiste vol- willekeurige volgor- i een uitbetaling van jenduizend gulden, raakte de computer jotalisator door deze van slag. Om de ha as er een storing en liep het programma, ind uit drie rennen en iverijen, een half uur Bij de volbloeds ging de nodi ge aandacht uit naar een serie nieuwe imports. In de eerste ren kwamen er twee aan de start. Rock Lane met de spe ciaal uit Engeland overgeko men jockey Procter en Drona- charya met de Nederlandse kampioensjockey Kevin Da- vies. Rock Lane verscheen vo rig jaar maart een keer op Duindigt aan de start en werd en toen wegens een kniebles sure voor de rest van het sei zoen uitgeschakeld. Het paard werd daarna gecastreerd, was aan de start moeilijk haneel- baar en kwam zonder een mo ment in de strijd te zijn ge weest als laatste over de eind streep met vele lengten achter stand. Dronacharya maakte nog de beste indruk met een vierde plaats. Terry Cain, die zaterdag in Schaesberg had gewonnen met King Kong, ze gevierde met Sea Dove. Hij deed dit met maar liefst negen lengten voorsprong. De „han- dicapper"zal deze opvallende prestatie niet ontgaan zijn en het is niet uitgesloten dat Sea Dove in de handicap generaal de nodige kilo's er bij zal krij gen. Lady Pepper liep In han den van John Smith onder het topgewicht een goede koers en kwam vier lengten voor Im- ponente, die lang met Green Galore aan de leiding was ge weest als derde over de eind streep. In de derde ren kwamen drie nieuwe Engelse imports in ac tie. General Times met de En gelsman Procter moest het als driejarige opnemen tegen ou dere paarden. De aanhang van de driejarige schimmelruin had er weinig vertrouwen in. Gene ral Times kwam dan ook niet verder dan de voorlaatste plaats. Van Glorious Idea ging een goede roep uit, maar de driejarige hengst van trainer Groenenboom bereikte niet meer dan de vierde plaats. Job Palate bezorgde Terry Cain Ie tegl doel__ ir IpsT IS» XJendrlx In actie op Livius O tijdens Indoor Brabant. 3t kan "1 :ej De fraaie tweede plaats van Emlel Hendrix le verde hem zeventien punten op voor de wereld beker. In de eerste wedstrijd, in Amsterdam, vergaarde hij al zes punten, waardoor hij nu met 23 punten de gedeelde twintigste plaats op de ranglijst inneemt. De eerste zestien Europese ruiters kwalificeren zich voor de finale, eind april in Birmingham. Ondanks zijn goede vorm heeft Hendrix, die vo rig jaar tijdens Indoor Brabant zesde werd in de Grote Prijs, minimale uitzichten op een ticket naar Engeland. Daarvoor krijgt de sympathieke Limburger, die zich goed gesteund weet door de paardeneigenaren Jacques Putters en Kees Teurlings, te weinig startmogelijkheden. Van de acht gehouden wereldbekerwedstrijden maakte Hendrix alleen die in Amsterdam en Den Bosch mee om daar ook prompt punten te pakken. „Er is alleen nog een kleine kans dat ik in We nen meedoe", hoopt Hendrix. „Voor Dortmund, dat nu aan de beurt is, kom ik niet in aanmer king. En ook Gotenborg kan ik wel vergeten. Ik rijd wel in Genève, maar dat telt weer niet voor de wereldbeker. En onlangs had ik pech, dat ik door problemen met de organisatie in Antwer pen niet kon starten". Henk Nooren (achtste) en Johan Heins (twaalf de) sprokkelden ook wat puntjes bijeen voor de wereldbeker. Nooren, die Opstalan In de tweede manche op de laatste hindernis zag weigeren, steeg daardoor van de 24e naar de 19e plaats in het klassement. Met één of meer topklasse- ringen in de komende drie wedstrijden kan hij Birmingham nog halen. Heins staat er als 15e wat beter voor. Ook hij moet echter nog wel punten vergaren wil hij zeker zijn van een plaats in de finale. De puissance van zaterdagavond kende een door vrijwel niemand getipte winnaar. De 33-ja- rige Spanjaard Louis Cervera was de enige rui ter, die het aandurfde zijn paard Romeo in de vierde barrage over de muur van 2.25 meter, voor Nederland een record, te laten springen. Het mislukte, maar Cervera werd toch winnaar omdat de Westduitsers Wlltfang en Llgges hun paarden Roman en Goya op stal lieten staan. Een gebaar dat door het op sensatie beluste publiek niet op prijs werd gesteld. de flpssende Italiaan Bruno Scolari was met Q ngfout al afgevallen. Maar ook de gro- het afweten, zodat de kansen van ^e, op een topklassering met de minuut erenP- Simon en Ligges vergisten zich elk r. De jonge Brit Nick Skelton bleef ver- wel foutloos, maar had daar met If Ever °'gg er tijd voor nodig gehad dan de ruiter 3t W hdrix kreeg het te kwaad. „Ik moet toe- at ik knap nerveus werd", zei Hendrix ep weggedoken op de propvolle tribu- waren ruim vijfduizend toeschouwers) bevrijding na de rit van de voorlaatste 1S jilles Bertran de Balanda. De 31-jarige realBn bedwon9 de zes hindernissen onder stilte met de telkens wild met de ach- i slaande Galoubet A niet alleen zonder n. hij deed dat ook ruim drie seconden Hendrix. Franke Sloothaak kon Bertran de Balan- verdringen. De voormalige Nederlander, mber tijdens Jumping Amsterdam nog akbaar met drie overwinningen, nam ehel?naut ditmaalte vee' risico. Hij liep acht ozan 0nden °P en werd zevende. Voor Ber- ren Balanda werd bet de tweede achtereen- arad 8 ze9e 'n 660 wedstrijd voor de wereld- kei n het tussenklassement van het Europe- 'It nam hij de leiding over van zijn niet in SCI sch aanwezige landgenoot Frederic Cot- bei SCH Het werd voor Hilde Goris al- >at te veel. Toen haar verloofde Emiel gistermiddag in de eerste twee omlo- het springconcours om de Grote Prijs stad 's-Hertogenbosch foutloos was n, moest de lieftallige Belgische ama- naar haar zakdoek grijpen. Na de der- irispelijke rit van de Limburger, in de van het hoofdnummer van Indoor schreeuwde Hilde Goris het uit van jrtfkin liet haar tranen de vrije loop. Ze Vast niet meer te kijken. Er moesten nog vijf concurrenten volgen, die alle- k waren op punten voor het klasse- n de wereldbeker. LEIDSE COURANT MAANDAG 16 MAART 1981 PAGINA 13 Succes van het moment De selectie van bonds coach Kees Rijvers is kennelijk geïnspireerd „op het moment". Alsnog moet getracht worden het wereldtoernooi in Spanje te bereiken en daarvoor moet alles wijken. Zwart kruis werd verweten dat hij de verjonging op zeker ogenblik te drastisch doorvoerde en hij moest teruggrijpen op routiniers, die hij juist had afgevoerd in verband met hun slech te presteren in het toer nooi om de Europese titel in Italië. Zwartkruis had verder willen kijken, naar de toekomst. Maar hij moest en zou ook Italië halen en die belde doel stellingen verdroegen el kaar niet. Hij begon te twijfelen, haalde bakzeil en moest zijn positie ter beschikking stellen. Kees Rijvers kwam en tekende een vijfjarig contract. Hij wil, hoe dan ook, Spanje 1982 halen en offert daar voor verjonging van de langzamerhand toch wel oude ploeg op. Het suc ces van het moment staat centraal en het Is zeer wel mogelijk dat met de oude garde een zege op Frank rijk wordt behaald, dat meer prestaties zullen vol gen en inderdaad Spanje wordt gehaald. Maar dan. Stel dat ook dat toernooi een aardig resultaat ople vert, dan wachten spoedig de kwalificatiewedstrijden voor de Europese titel 1984. Een coach kan niet oneindig doorgaan met oude(re) krachten. Rijvers is wel zo slim dat hij in zijn „brede selectie", die van 22 spelers, een aantal jongeren heeft opgeno men maar het zit er niet In dat zij zullen spelen. Of Rijvers ook zo slim is dat hij zich realiseert welke moeilijkheden hij voor zichzelf schept, is een tweede. Hij heeft het roer vijf Jaar In handen en loopt het risico eensklaps drastisch te moeten ver- Jongen, de routine uit het team te moeten laten en dan toch een toernooi te missen. De uiterste in spanning om Spanje te halen, is een lofwaardig streven maar het voetbal publiek heeft zich er reeds mee verzoend dat het een vrijwel ondoenlijke opga ve is. Spanje missen zou, indien althans het vizier op de toekomst zou zijn gericht, niet zo'n klap zijn. Dat wordt het wel als de bondscoach er kennelijk naar streeft dit doel te be reiken, het publiek nieuwe hoop verschaft en toch zou falen. Ook voor het bereiken van Italië 1980 werd alles opzij gezet, de jeugd weggeschoven en een lawine van kritiek ont ketend omdat het één mislukte en het ander niet was bereikt: het vormen van een selectie die in de toekomst Nederland weer op wereldpeil zou kunnen brengen. Deze dualisti sche lijn wordt voortgezet, wat voor een bondscoach een hachelijke onderne ming moet worden ge noemd. Het streven naar een incidenteel succes kan de ontwikkeling van Nederland als voetbalnatie stagneren. CROIX Het Nederlandse- worstelteam heeft tijdens het internationale toernooi in Croix (Noord-Frankrijk) za terdag drie nederlagen gele den. Nederland verloor met 7—1 van Bulgarije, Frankrijk en Italië. Tijdens een internationaal vrij- worsteltoernooi in Freiburg heeft Erwin Goris als enige Nederlander een redelijk re sultaat behaald. De overige Nederlandse deelnemers wer den in de voorronde uitge schakeld. Goris eindigde uit eindelijk op de zesde plaats in het vlieggewicht. Rene van der Werff (vedergewicht), Hans Bergenbosch, Bert Kops (bei den weltergewicht) en Fred Winters (halfzwaargewicht) waren al vroeg uit de strijd. Hoofdbestuurslid van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport Guldemond uit Katwijk (nummer 8) wint met Rodachs G de Tulpenprijs. zijn tweede overwinning van de dag en de derde van het week eind. Mario van Gisteren pakte met Frances May de tweede plaats voor Robbedoes. De eerste afdeling van de Len- teprijs werd geheel volgens verwachting gewonnen door Blakey Ridge met Kevin Da- vies. Lang ging Blackberry Lane met Caroline Kool aan kop maar zij moest op de fi nish met een halve lengte Bla key Ridge voor laten gaan. On der de zware belasting van 65 kilo werd King Emperor met gastjockey Henk van der Kraats derde. Rober Wetemans hoopt de volgende maand weer in het zadel te zitten na zijn auto-on geluk. De eerste jockey van stal Margot van Dijk was best tevreden over de prestatie van King Emperor. Sir Wouter van dezelfde eigenaar, Van der Lubbe, werd achter Redress vijfde. Wetemans hierover: „Sir Wouter heeft goed gelopen. Het paard had deze ren nodig en is weer helemaal terug". ARTHUR VAN RIJSWIJK RIETHOVEN De 23-jarige beroeps coureur Cees van der Ven is het nieuwe cross-seizoen net zo sterk begonnen als hij het oude heeft afgesloten. De Neder landse kampioen en tweede bij het wereldkampioenschap was gisteren bij de eerste twee manches voor het ge combineerde kampioenschap van de KNMV/NMB in de 250 cc klasse veruit superieur aan zijn tegenstanders. In de eerste manche waren er nog twaalf coureurs die in dezelfde ronde eindigden als de man uit Bakel. In de tweede ronde waren het er nog maar vier. Van der Ven reed op een nieuwe KTM-machine. De wedstrijden in Riethoven werden bijge woond door 4000 toeschouwers. Op het in een modderpoel herschapen circuit Het Zand in het Gelderse Hengelo voelden de Nederlandse deelnemers aan de internationale motorcross in de 500 cc-klasse zich het beste thuis. De over winning ging naar Jacques Verwaayen uit Rhenen, die de eerste manche op zijn naam schreef en in de tweede manche als vijfde eindigde. Verwaayen slaagde er in de eerste manche in de van de negentien de plaats opgerukte Gerard Rond, Frans Sigmans en Gerrit Wolsink achter zich te houden. In de tweede manche, toen nationaal kampioen Gerard Rond door pech werd uitgeschakeld, namen de buitenlanders geen genoegen met een ondergeschikte rol. De Fin Pikkarainen zegevierde voor de Zweed Karlqvist, in wiens kielzog de in eigen omgeving rijdende Wolsink als der de de eindstreep passeerde. De vijfde plaats van Verwaayen bleek voldoende om de dagprijs in ontvangst te kunnen nemen. Uit veiligheidsoverwegingen en omdat van een normaal wedstrijdverloop geen spra ke kon zijn, werd door KNMV-official Hof huis besloten dat de categorie zijspannen op het vrijwel onbegaanbare Hengelose circuit niet van start mocht gaan. SAVALEN Yep Kramer heeft de afgelopen week in Savalen zijn dit seizoen ge schonden imago nog enigs zins opgevijzeld. De uitschie ter in de reeks tijden die de Fries in de Noorse plaats neerzette, was het Neder landse record op de drie ki lometer. Ruim negen jaar lang (2 maart 1972) is het oude en laatste record van Ard Schenk onaangetast ge bleven. Het stond op 4.08,3, gevestigd in Inzeil. Kramer dook er dan eindelijk onder. Zaterdag kwam hij onder zeer goede omstandigheden tot 4.08,23. Kramer was een tevreden man, al was hij, volgens eigen zeggen, gisteren te moe ge weest om een toptijd op de 10.000 meter te rijden. „Iede re dag ben ik in wedstrijdver band uitgekomen, gedurende een kleine week. Dat voelde ik vooral op de laatste dag", al dus Kramer. Ondanks de ver moeidheid kwam de Heeren- vener tot de alleszins accepta bele tijd van 15.12,94. De re sultaten stemden de Fries tot tevredenheid, maar aan de andere kant was hem duidelijk geworden, dat de trainingsop- bouw dit seizoen niet goed was gepland. „Ik moet met de training eerder gas terugne men. Dat is duidelijk gewor den. Dat Nederlandse record is natuurlijk mooi, maar ik rijd liever op de grote toernooien goed en in het naseizoen slecht", aldus de nuchtere Fries. Harm van der Pal, het tweede Nederlandse kernploeglid in Savalen, was niet op alle af standen succesvol. Alleen op de 10.000 meter verbeterde hij zijn persoonlijk record, dat sinds 15 december stond. Hij bracht het omlaag met ruim achttien seconden tot 15.25,22. Trampolineprijs Jacqueline de Ruiter AALSMEER Jacqueline de Ruiter (Ned) heeft zaterdaga vond in Aalsmeer bij de vier de uitgave van het tweejaar lijkse toernooi trampoline springen om de Flower Cup, de eerste plaats veroverd in de eliteklasse bij de dames. De zilveren-medaillewinnares bij de strijd om de wereldtitel synchroonspringen behaalde in totaal 91,20 punten. De Flo wer Cup in de eliteklasse he ren ging naar de Engelsman Carl Furrer met 100,60 pun ten. Nederland veroverde nog twee eerste plaatsen door Aart Bos, die bij de jongens zegevierde en Saskia Eve- leens, die eerste werd bij de dames B. Titels shorttrack naar BoerenMarcussen LEIDEN Ingrid Marcussen is in Leiden officieus kam pioene van Nederland shor- track geworden. Zij behaalde in totaal negen punten, tegen Boukje Keulen (tweede) zes. Rinie Nijdam werd derde met vier punten. Boukje Keulen realiseerde op de 500 meter de snelste tijd met 57,12 seconden. Ingrid Marcussen was de snelste op de 1000 meter met 2.02,25. Op deze afstand kwam Boukje Keulen ten val. In de nieuwe ijshal te Harder wijk werden gisteren de NK voor heren gehouden. Cees Boer eindigde als eerste voor Rijneveld en Paul Rutten. Op de 500 meter vestigde Boer een nieuw nationaal record met 39,7 seconden (oude was 40,3). Op de 1500 meter kwam hij tot 2,41,0. De Nederlandse ploeg (heren en dames), die zal deelnemen aan de eerste officiële wereld kampioenschappen shortrack die op 4 en 5 april in Parijs worden gehouden, bestaat uit acht rijdors(sters). Heren: Menno Boelsma, Cees Boer, Charles Veldhoven en Ger Boelsma. Reserve is Gijs Rij neveld. Dames: Ingrid Marcus sen, Boukje Keulen, Rinie Nij dam en Paulien Heemskerk. Erika Hess soepel op weg naar haar wereldtitel FURANO De Amerikaan Phil Mahre heeft gisteren in Furano de slalom voor de wereld beker gewonnen. Mahre had voor twee man ches een tijd van 1 minuut 36,97 seconden no dig. Bojan Krizaj uit Joegoslavië eindigde als tweede in 1.37,21. De Zweed Ingemar Sten mark werd derde in 1.37,21. Bij de dames, die ook in het Japanse wintersportoord aan de start verschenen, zegevierde Erika Hess uit Zwitserland voor dé Amerikaanse Christine Cooper en de Westduitse Maria Epple. Erika Hess verzekerde zich door haar overwin ning van de wereldtitel slalom. De negentienjari ge Zwitserse boekte in de Japanse plaats haar vijfde achtereenvolgende zege en is nu met een klassementsscore van 125 punten onbereikbaar voor haar tegenstandsters. Met nog een wed strijd voor de boeg heeft Christine Cooper 86 punten en de Francaise Perrine Pelen 80 pun ten. Een dag eerder had de Rus Alexander Jirov zijn land aan de eerste overwinning geholpen in de reuze-slalom. Jirov, die derde stond na de eer ste manche, realiseerde in de tweede de beste tijd en kwam uit op een totaal van 3.00.41, Iets beter dan de Oostenrijker Gerhard Jager, de snelste in de eerste manche. De Noor Roger Ruud is winnaar geworden van het schansspringen (90 meter) in Holmenkollen. Zowel zaterdag als gisteren passeerde hij de af stand van 105,5 meter. Op de eerste dag ves tigde de 18-jarige Joegoslaag Primosz Ulaga een nieuw schansrecord met 109 meter. In de stand om de wereldbeker leidt Ruud nu met 197 punten voor de Oostenrijker Kogler (192) en Neuper (166). Er volgen nog drie wedstrijden voor de wereldbeker.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13