jtijvers gooit roer om Ehrenszieteersteprijs weggekaapt Laurent pakt leiderstrui in ploegenrit Drie Nederlanders in proftennistoernooi "BUITENLANDERS" BIJ EERSTE SELECTIE ORANJE sterdam ft Westberg slag eldbeker r Nadig star wil rtin Toet Protesten voor GP Long Beach Grouwstra totaal van slag Connors in halve finale KRAMER OPNIEUW SNELSTE RIJDER Sport op tv en radio Partij iddengi artij (k i' of S Auto rigen Cr, tsers geen lii loemde rAN OTEN ■s naai traditi maar hun s t hier LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 MAART 1981 PAGINA 9- ,LE Het roer bij het lands elftal is met de van bondscoach Kees volledig omgegooid, •s heeft voor de komende mtatie tegen Frankrijk maart in het Feijenoord- in maar liefst vijf "bui lders" opgeroepen. Meest lende figuur in de Oran- tytie van 22 spelers is uit- d Johan Cruijff, die nu de Spaanse tweede divi- b Levante speelt. speelde zijn laatste wedstrijd [et Nederlandse team op 26 ok- 977 eveneens in de Rotterdam- i tegen België. Een andere ver- is het niet opnemen van Pim prg. De doelman van het Eind je PSV kreeg van de vorige baches (Zwartkruis en Baan) j de voorkeur boven de jonge van Breukelen van FC Utrecht. De laatste is opnieuw geselecteerd sa men met zijn collega Eddy Treytel van A.Z.'67 en met Piet Schrijvers van Ajax, die na het Europese voet balkampioenschap 1978 in Italië door Zwartkruis min of meer als afgedankt werd beschouwd. Rijvers wenst zich gezien zijn selectie inderdaad niet aan leeftijd of spelritme te binden. Want ook Wim Jansen, de libero van Ajax, kreeg van de nieuwe bondscoach te horen dat hij bij de eerste selectie van 22 spelers zit. Verder is ook Ruud Krol van AC Napoli opgeroepen. E- venals John Rep van St.Etienne, dat woensdag in Ipswich een achterstand van 4-1 tegen Ipswich Town voor de Europa Cupstrijd moet zien goed te maken. In het team van de huidige Engelse koploper spelen Arnold Müh- ren en Frans Thijssen wekelijks der mate opvallend goed, dat Rijvers bei den heeft uitgenodigd. Bijzonder groot Daarmee is de buitenlandse inbreng bijzonder groot. De grote afwezige is Mühren heeft op grond van zijn prestaties bij Ipswich een afgedwongen in de voorlopige selectie van het Nederlands elf- Arie Haan van Anderlecht, die de laatste weken weer zeer goed pres teert. Achtergrond lijkt een contro verse tussen Cruijff en Haan. Beiden leven allesbehalve op vriendschappe lijke voet met elkaar en ook Ruud Krol schijnt niet al te gecharmeerd van Haan te zijn. Rijvers borduurt ook niet verder op het succes van A.Z.'67 in de huidige competitie. Tijdens de interland tegen Cyprus in Groningen op 22 februari maakten nog zeven spelers van A.Z.'67 deel uit van het Nederlands elftal. Van dat zevental zijn voorstop per Ronald Spelbos en de beide mid denvelders Peter Arntz en Jos Jonker afgevallen. In tegenstelling tot de vorige selectie van Oranje zijn PSV en Ajax weer hofleveranciers met respectievelijk vijf en vier spelers. Lijstaanvoerder in de eredivisie A.Z.67 heeft eveneens vijf spelers bij de eerste groep van 22. Bij Ajax zijn dat: Wim Jansen, Tscheu la Ling, Edo Ophof en Piet Schrijvers. PSV levert: Willy Janssen, Jan Poort vliet, Huub Stevens, René van de Kerkhof en Willy van de Kerkhof. De vijf van A.Z.'67 zijn: Hugo Hoven- kamp, Jan Peters, Pier Tol, John Met god en Eddy Treytel. Voorkeur De enige centrumspits komt uit Kerk- rade. Dick Nanninga heeft van Rij vers de voorkeur gekregen boven Cees Schapendonk van MVV, die te gen Cyprus zijn debuut maakte, maar nu helemaal niet meer bij de selectie zit. Datzelfde lot is ook Romeo Zon dervan van FC Twente beschoren. Ook Zondervan debuteerde tegen Cy prus, maar staat niet meer op de lijst van 22. De Twentenaar was vorige maand in Groningen de vervanger van Ben Wijnstekers. De laatste is de enige Feyenoorder in het huidige Oranjegezelschap. Zes spelers van het Nederlands elftal dat met 3-0 van Cyprus won, komen niet meer voor bij de keuze van Kees Rij vers, die van zijn Belgische werkge ver Beringen vrij heeft gekregen om Oranje voor de interland tegen Kees Rijvers heeft door twee spelers van AZ te passeren, Arntz en Jonker, de aanzet gege ven tot een ander concept, waar mee Nederland op 25 maart te gen Frankrijk gaat spelen. Frankrijk te coachen. Opvallende de butant in de groep is Willy Janssen van PSV, die pas sinds kort, mede door de blessuregolf bij zijn club een basisplaats heeft in Eindhoven. Zijn sterke spel van de laatste weken le verde hem een uitverkiezing op. Het geen ook geldt voor Jan Poortvliet, die geruime tijd uit beeld is geweest voor het Nederlands team. De selectie is als volgt: Wim Jansen, Tscheu la Ling, Edo Ophof, Piet Schrijvers (allen Ajax). Hugo Hoven- kamp, Jan Peters, Kees Tol, John Metgod, Eddy Treytel (allen A.Z.'67). Ben Wijnstekers (Feyenoord). Frans Thijssen en Arnold Mühren (Ipswich Town), Johan Cruijff (Levante), John Rep (St.Etienne), Ruud Krol (AC Na- poli), Willy Jansen, Jan Poortvliet, Huub Stevens, René en Willy van de Kerkhof (allen PSV). Dick Nanninga (Roda JC) en Hans van Breukelen (FC Utrecht). HENK WAGEMAN ËRDAM De ijshoc- eniging Amsterdam iet contract met trai ns Westberg met on- lijke ingang opge- festberg is ontslagen I de teleurstellende re- i van Amsterdam in |>nale competitie. led had nog een over- EG-licM tot ^et e'nde van het nmissié® seizoen. Westberg sluit drie jaar ge- te vofls coach van de natio- zit erpeg leidde hij Neder- iring v^n de C naar de A- :h neer i erg o(. streertpjk Is °ók op de vijfde lokt S van het toernooi om len vaifeld kampioenschap ijs- uit. Helin de C-groep ongesla- uit dapleven. De Oosten rij- een pnnen in Peking met nen orf1 Denemarken. Frank- alleen haalde tegen het riog :n die p Noord-Korea de rdat d( overwinning uit het ng bes?tot nu toe. 171. vat tniuits,a£en: China-Hongarije J Igarije-Groot-Brittanme 4— vijf ronden: Oostenrijk 5 5—8. Frankrijk 56; Hon- 6; Bulgarije 5—6; Denemar- Groot-Brittanniö 50, 5—0. /VD ikbaar :ht ui aande sdiem hter an 1 nnen gek k ïebbei verifei n, wi ir de :n ini zweve langi eden. NO De 27-jarige rse Marie Theres Na- eft in Furano met Jcht beide manches in izeslalom gewonnen, t laar derde overwin- n dit onderdeel van litbine-skien in de strijd wereldbeker 1980/81 i ze met een grote voorsprong de titel in idombinatie-klassement. verzamelde 288 pun- aarbij ook de vier af- i ^overwinningen be- mee telden. t lN - Telstar heeft optelling voor Martin De Velser eerste divi- heeft de vroeger voor in Haag uitgekomen -il|»velder, die korte tijd he Belgische club Kort- if >eelde, een aanbieding e Toet, die nu voor de [Z^fclub Rijnsburgse Boys heeft het aanbod in be- LONG BEACH Alan Jo nes in een Williams was gis teren het snelst en Jan Lam- mers in een ATS het traagst in de eerste training voor de grand prix van Long Beach. Jones reed 1.21,260 en Lam- mers, die twintigste werd 1.24,535. Het raceseizoen voor formule- 1-coureurs begonn overigens met een protest. Scherpe ver wijten aan het adres van Lotus en Brabham zijn afkomstig van Ferrari, Renault en Tal bot. Volgens deze drie fabriek- steams hebben Lotus en Brab ham tijdens de training voor de grote prijs van Long Beach gereden met bolides die niet overeenkomstig het reglement zijn geconstrueerd. Volgens de voorschriften mogen de wa gens niet, zoals Lotus en Brab ham, voorzien zijn van de zo genoemde zijschorten en dient het chassis ten minste zes cen timeter boven het wegdek te zitten. De organisatoren van de eerste grand prix-wedstrijd van het seizoen hebben na on derzoek van de wagens ver klaard dat de bolides van Brabham en Lotus aan de voorschriften voldoen en der halve aan de wedstrijd kunnen deelnemen. (Van onze dammedewerker) DEN HAAG Grouwstra is helemaal van slag af in het Haagse damkampioen schap. Tegen Jan Ates leed hij gisteren de tweede neder laag op rij. Peter Slagter herstelde zich van de mis stap uit de eerste ronde door met fikse assistentie van de klok Jetze Veenstra te ver slaan. De derde partij van gistera vond staat nog ter discussie. Witteveen had zijn tegenstan der over absentie ingelicht, maar niet de wedstrijdleider. Volgens het nieuwe wedstrij dreglement kan dat een nul opleveren. Uitslagen: Ates-Grouwstra 2 0; Veenstra-Slagter 02; Bak- soellah-Witte veen uitgetest. Eerste klasse: Mooyman-Daal 11; Jagram-Swamipersad 11; Jacobs-ABaksoellah 0 2. DEN BOSCH Het tweede in ternationale springnummer van gisteren in Indoor Brabant leverde een beproefde combina tie als winnaar op: John Whita- ker met Ryan's Sun. Rob Eh- rens bekeek de snelle rit van Whitaker met gemengde gevoe lens. De 23-jarige Limburger had immers tot het moment dat WHitaker begon de leiding in het klassement. Met Koh-I- Noor was hij in 33,83 seconden foutloos rond gekomen. Alleen Whitaker (31,79 seconden) ver beterde de prestatie van Eh- rens, zodat deze tweede werd. Het komt zelden voor dat Hugo Simon een internationaal concours hippique afsluit zonder dat hij ten minste een maal een eerste prijs heeft weggekaapt. Tijdens de vijftiende editie van Indoor Brabant presteerde de 38-jarige Oosten rijker dit gisteren al in het derde springnummer van het programma. Met Answer kwam hij het snelste fout loos over de tien hindernissen, waarbij twee dubbelsprongen. Henk Nooren viel na zijn tweede plaats in de ope ningsrubriek van donderdag opnieuw in de prijzen. Dit keer eindigde hij met Funest, na een lange rustperiode weer van stal gehaald, als derde. De enige Nederlandse amazone in het gezel schap, Irma Smulders, werd met Mr. Ecke verdienstelijk zesde. Uitslagen: (springconcours tabel A, 480 meter, 10 hindernissen, 13 sprongen, grootste hoogte 1 meter 50, rijtijd 83 seconden, in barrage 270 me ter, 6 hindernissen, 7 sprongen, hoogte 1 meter 50, rijtijd 47 seconden), dertien combinaties in barrage: 1. John Whitaker (GBr), Ryan's Son, 0 straf- punten - 31,29 seconden; 2. Rob Ehrens (Ned), Koh-I-Noor 0-33,83; 3. Herve Godignon (Fra), Gitan P, 0-34,87; 4. Gilles Bertrand De Balanda (Fra), Galoubet, 4-30,98; 5. Thomas Fuchs (Zwi), Tullis Lass, 4-32,22; 11. Henk Nooren (Ned), Op- stalan, 8-30,09; 12. Anton Ebben (Ned), Jumbo Design, 8-40,50. Springconcours tabel A op tijd: (lengte 140 me ter, tien hindernissen, dertien sprongen, maxi male hoogte 1 meter 40, rijtijd 76 seconden, be slissing op tijd): 1. Luis Cervera (Spa), Izalco, 0 strafpunten - 46,06 seconden; 2. Bruno Scolari (Ita), Eole, 0-47,81; 3. Gerd Wiltfang (WD1), Ro man, 0-48,09; 4. John Whitaker (GBr), Miss Tina, 0-48,21; 5. Emiel Hendrix (Ned), Livius, 0- 48,94; 7. Franke Sloothaak (WD1), Argonaut, 0- 51,60. Roger de Vlaeminck maakt het bekende gebaar: de etappezege is binnen. BOURDON LANCY Het algemeen klassement van Parijs-Nice heeft op de tweede dag met Michel Laurent een nieuwe leider gekregen. Na een massa le eindsprint in de ochtenduren, gewonnen door Ro ger de Vlaeminck, won de ploeg van Laurent de ploegentijdrit vóór de equipe van Contini. Hoewel de tijden niet voor het persoonlijk klassement tel den, had de tijdrit toch invloed. Laurent uit de win nende ploeg kreeg namelijk vijftien seconden meer tijdsvergoeding van Contini. Daardoor kwam hij in de witte leiderstrui met een winst van zes seconden op de Italiaan. De witte trui van Laurent zorgde voor kermissfeer in Bourbon Lancy, waar de ploe gentijdrit over 27 kilometer werd gehouden. Bourbon Lancy is namelijk het geboor tedorp van Laurent. De Frans man speelde al eerder een pro minente rol in de koers naar de zon. Vijf jaar geleden werd hij zelfs winnaar, maar daarna is hij, door een kwetsbare li chamelijke conditie, zelden meer op de voorgrond getre den. Uitslag eerste gedeelte: 1. Roger de Vlaeminck (Bel) 2:34.02 met bonus 2:33.52; 2. Noel de Jonckheere (Bel) 2:34.02 met bonus 2:33.57; 3. Rik van Linden (Bel) 2:34.02 met bonus 2:34.00; 5. Jos Jacobs; 6. Klaus-Peter Thaler (W-Dl); 7. Adrie van der Poel (Ned); 8. Rudy Pévenage (Bel); 9. Jean-Francois Pescheux (Fra); 10. Jacques Bossis (Fra); 17. Van Peer, 18. Pirard; 19. Van Tilburg; 20. Groen; 47. Fons van Katwijk; 50. Schipper, 73. Kuiper; 75. Van Don gen; 76. Havik; 79. Zijerveld; 83. Nieuwdorp; 99. Piet van Katwijk; 101. Adri van Houwelingen; allen in dezelfde tijd als De Vlaeminck. Algemeen klassement 1. Laurent (Fra) 7 uur 42 minuten en 22 seconden; 2. Contini (Ita) op 6 se conden; 3. Duclos-Lassalle (Fra) op 2 minuten en 23 seconden; 4. Knudsen (Noo) op 2.25; 5. Jones (GBr) op 2.37; 6. Anderson (Aus) en Bossis (Fra) op 2.41; 8. Roche (Ier) op 2.46; 9. Chal- mel (Fra) op 2.51; 10. De Vlaeminck (Bel) op 2.54; 18. Kuiper op 3.18; 19. Vander Poel op 3.19; 39. Schipper op 4 minuten en 18 seconden; 47. Zijer veld op 4.29; 71. Van Houwelingen op 6.109; 76. Van Peer op 7.02; 83. Havik op 7.43; 90. Fons van Katwijk op 9.08; 92. Piet van Katwijk op9.22; 95. Nieuwdorp op 9.28; 99. Groen op 9.42; 109. Van Dongen op 16.13; 110. Van Tilborg op 16.17; 113. Van Vlimme- ren op 16.31. ROTTERDAM - Van de drie Neder landers, die tenslotte, toch nog op de deelnemerslijst zijn geplaatst van het ABN-proftennistoernooi dat volgende week maandag in Rotterdam begint zal een tweetal geen lang leven be schoren zijn. De enige die een kansje lij^kt te maken op een plaats in de tweede ronde is Louk Sanders, die e- venals Eric Wilborts en Marc Albert een "gratis" entreebewijs heeft ont vangen. Sanders ontmoet als gevolg van de gisteren door Betty Stöve ver richte loting in de eerste ronde de Amerikaan Fritz Bühning, die overi gens zonder tot dusver bijzonder spec taculair aan de weg te timmeren tot de 37e plaats op de wereldranglijst is opgeklommen. Sanders bezet zelf op dit moment de 99e plaats. Wilborts en Albert treffen respectievelijk de Ame rikaan Pat Dupre en Rolf Gehring, van wie de laatste deze week in Brus sel opzien baarde door Borg uit te schakelen. De Duitse nummer één lijkt dan ook te sterk voor Albert, die op de wereldladder de 422e sport be zet. Een hoofdrol is dus niet voor één van het Nederlandse trio weggelegd, die functie is toe gedacht aan Jim Connors, de huidige nummer drie van de wereld achter Borg en McEn roe. Connors wordt geacht in Rotterdam de finale te berei ken en daarin zijn landgenoot Gene Mayer te treffen. Deze zich van een dubbelhandig sla- genrepertoir bedienende Ame rikaan, die vorig jaar in de eindstrijd verrassend werd verslagen door de Zwitser Heinz Günthardt, is de tweede Rotterdamse deelnemer die behoort tot 's werelds toptien. Hoewel de organisatie zich er op beroemt dat het totale veld behoort tot de beste zestig spe lers ter wereld is door het de finitief afzeggen van de Tsjech Ivan Lendl (die overigens wel heeft toegezegd in het dubbel spel uit te komen) de inbreng van de absolute vedetten ta melijk gering. Van de toptwin- tig zijn in Ahoy vanaf maan dag acht spelers aanwezig: naast Connors en Mayer Woj- tek Fibak, Yannick Noah, Brian Gottfried, Balasz Ta- roczy, Vijay Amritraj en Bob Lutz. Jim Connors krijgt het in zijn eerste rondeduel op te nemen tegen een nog onbekende te genstander, die uit het dit weekeinde af te werken kwa- lifikatietoernooi in Vlaardin- gen moet komen. Daarin ko men onder meer uit de Ameri kanen Taygan, Manson, Wilki- son en Austin en de Nederlan ders Huub van Boeckel en waarschijnlijk Michiel Scha pers. De paringen voor de eerste ronde zijn: Connors-qualifier; Wilborts-Dupre; Scanlon-Go- mez; S. Mayer-Lutz; Rennert- Noah; Gehring-Albert; Smid- Johansson; Gunthardt-Gott- fried; Amritraj-qualifier; Ra- mirez-Orantes; Waltke-Walts; Kirmayr-Fibak; Taroczy-Mot- tram; Sanders-Bühning; War- wick-Tim Gullikson; Curren- G. Mayer. De eerste prijs in het toernooi bedraagt 35.000 inmiddels zeer hard geworden dollars, terwijl voor de verliezende finalist de Louk Sanders heeft een kans In zijn eerste rondeduel tegen Fritz Bühning. BRUSSEL - Jim Connors, Rolf Gehring, Brian Gottfried en Sandy Mayer (allen overigens volgende week actief in Rotter dam) hebben zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het proftennistoernooi van Brussel. Gehring ontmoet nu Gott fried en Connors treft Mayer. Brian Gottfried kostte het de minste inspanning. Bij de stand 4-1 in de eerste set gaf zijn tegenstander, de Australiër Kim War wick op. Rolf Gehring, die eerder Björn Borg uitschakelde, had drie sets nodig om zich te ontdoen van de Indiër Vijay Amritraj. Het was een onevenwichtig duel tussen beide spelers, van wie Gehring zeventien plaatsen lager staat op de wereldranglijst. De Duitse nummer één won de eerste set met 6-2, maar verspeelde die gunstige marge in de tweede reeks: 1-6. Het werd vervolgens 3-3, waarna Gehring uitliep tot 5-3 om daarna het eerste matc hpoint te benutten. uitslagen: kwartfinales: Gottfried(VS) - Rennert(VS) 7-6, 6-3; Mayer(VS) - Warwick(Aus) 4-1 Warwick geeft op; Connors - Bühning(VS) 6-3. 7-5; Gehring(Wdl) - Amritraj(Ind) 6-2, 1-6, 6-3. SAVALEN Yep Kramer heeft gisteren opnieuw in druk gemaakt Het Friese kernploeglid won tijdens in ternationale schaatswedstrijden in Savalen de 500 en de 1000 meter in resp. 39,49 seconden en 1.18,77 op de sprint bleef hij slechts 13/100e seconden verwijderd van zijn persoonlijk record, dat hij verwezenlijkt had op 31 januari van dit jaar in Davos. Uitslagen: heren 500 meter 1. Yep Kramer (Ned) 39,49 sec.; 2. Tomas Gustalsson (Zwe) 39,50 sec.; 3. Björn Forslund (Zwe) 39,61 sec.; 4. Hans Magnusson (Zwe) 39,71 sec.; 5. Jörn Skorpen (Noo) 39,75 sec.; 8. Harm van der Pal (Ned) 40,00 sec. 1000 meter 1. Kramer 1.18,77; 2. Bengtsson (Zwe) 1.20,18; 3. Forslund 1.20,20; 4. Van der Pal 1.21,03; 5. Peter Nyberg (Zwe) 1.21,19; 7. Jan Nieuwenhuizen (Ned) 1.21,70. 1000 meter: 1. Annette Carlen (Zwe 1.27,00; 2. Sarah Docter (VSt) 1.28,51; 3. Andersson 1.32,48; 4. Dorrie Boyce (VSt) 1.33,96. Dames 500 meter. 1. Annette Carlen (Zwe) 42,95 sec.; 3. Björn-Eva Jen sen (Noo) 43,85 sec.; 3. Sarah Docter (VSt) 44,37 sec.; 4. Mona Iversen (Noo) 45,11 sec. HILVERSUM Van het tij dens het komende weekein de in de Brabanthallen in Den Bosch te houden paar- desportevenement Indoor Brabant '81 zendt NOS-tv twee samengevatte reporta ges uit, die door Hans Eys- vogel van commentaar wor den voorzien. De eerste wordt vanavond van 23.40 tot 00.25 uur via Ned. II uit gezonden (met beelden van de Internationale Puissan ce), de tweede morgen van 17.35 tot 18.05 uur via Ned. I; dan wordt verslag gegeven van de Internationale Grand Prix, die meetelt voor de FEI-World-Cup. In de eerste uitzending van „Studio Sport" zal morgen (Ned. II 17.05-17.35 uur) aan dacht worden besteed aan de Nederlandse Kampioenschap pen Judo in Harderwijk en in ternationale wedstrijden tram poline-springen om de Flower Cup in Aalsmeer. Uiteraard ook voetbal. In „Studio Sport II (Ned. II 19.00-20.00 uur) we derom voetbal, alsmede wiel rennen (de wedstrijd Tireno Adriatico), de Nederlandse ta feltenniskampioenschappen in Utrecht, de microkorfbalfinale tussen Allen Weerbaar en Deetos in de Sporthal Zuid in Amsterdam en de trekking van de lotto-getallen. Langs de Lijn In het NOS-programma „Langs de Lijn" zal vanavond (Hilversum 1, 20.30-22.30 uur) aandacht worden besteed aan het voetbal in de ere-divisie, de microkorfbalfinale om het kampioenschap van Nederland tussen Allen Weerbaar en Deetos, de basketbalwedstrijd Den BoschDelta Lloyd, als mede de zaalhandbalontmoe ting tussen NCR Blauwwit en Duyvestein Hermes. De pre sentatie van „Langs de Lijn" berust zaterdag bij Willem Ruis. Morgen in „Langs de Lijn" (Hilversum 1, 14.02-18.00 uur) o.m.: voetbal in de ere- en eer ste divisie; de nationale kam pioenschappen tafeltennis in Utrecht; paardesport op Duin- digt en het Supertrio; interna tionale motorcross (500 cc) in Hengelo; paardesport, het CHIO Indoor Brabant; wiel rennen, de wedstrijd Parijs Nice; het Belgisch voetbalo verzicht; wielrennen, de eerste etappe van de „Tireno Adriati co". Presentatie: Koos Poste- ma.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9