Poolse bisschoppen manen Solidariteit tot discipline teeds meer verzoeken om xgedaan maken sterilisatie Den Uyl: Verbetering woning geheel in huur doorberekenen AAGE M. ONTKENT AANDEEL IN PANDBRIEVEN-AFFAIRE Congres: Geen Vietnam-achtige verplichtingen Geslaagd staatsbezoek ENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 MAART 1981 PAGINA 7 Langdurige formatie schaadt landsbelang Minister-president van Agt heeft het startsein gege- ven voor een publieke discussie over de vraag, of niet ver meden moet worden dat we na de komende verkiezingen een lange kabinetsformatie krijgen. In een interview in het CDA-weekblad CDActueel heeft hij verklaard het niet uit te sluiten dat hij, indien het formeren langer dan drie maanden duurt, het minister-presidentschap vaarwel zal zeggen en voor het fractievoorzitterschap zal kiezen. De grondwet vér plicht Van Agt namelijk na drie maanden te kiezen tussen het CDA-fractieleiderschap en het premierschap. De CDA-lijsttrekker heeft daarmee politiek-tactisch gezien een succes behaald. Alle hoop bij andere partijen dat na drie maanden formeren „het struikelblok" Van Agt vanzelf van de' onderhandelingstafel naar het Catshuis verbannen zou worden, is met deze verklaring in één klap weggeveegd. Het zou natuurlijk een monstrum zijn van Van Agt om het de missionaire kabinet te onthoofden teneinde persoonlijk te kunnen blijven onderhandelen. Maar met zijn uitspraak is in ieder geval bereikt dat de partijen straks, na de verkiezin gen, aan de onderhandelingstafel niet de zekerheid hebben na drie maanden van Van Agt af te zijn (en dus de onder handelingen uit eigen politiek belang te kunnen rekken). Zo kan de uitspraak van Van Agt een nodeloos tijdverlies bij de komende kabinetsformatie voorkomen. De discussie, die overigens niet nieuw is, brengt ook de fru straties van de zéér langdurige kabinetsformatie van '77 weer in de herinnering. En het is verbazingwekkend hoe in de publieke discussie een langdurige kabinetsformatie ook dit jaar weer als een vanzelfsprekendheid wordt ervaren. Het gevaar is groot, dat deze voorspellingen een zelfvervul lend karakter krijgen. En dat zou droevig zijn. De grote so ciaal-economische problemen van ons land maken een lange demissionaire periode volstrekt ongewenst. Lege school in vlammen opgegaan Brandweerlieden In Amsterdam bezig met het blussen van de brand, die gisterenmiddag een al geruime tijd leegstaand ge bouw van de Amsterdamse 2e Montesorischool aan de Rei- naert de Vosstraat verwoestte. Volgens de politie is de brand aangestoken. Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM Het is redelijk als huurders van nieuw bouwwoningen, ook bij de sociale woningbouw, kwaliteits verbeteringen volledig in de huurprijs doorberekend krij gen. De vraag is echter of de mensen, gezien de inkomen sontwikkeling, nog wel zitten te springen om kwaliteitsver beteringen. Dit zei PvdA-leider Den Uyl gisterenmiddag op een symposium over politieke besluitvorming en continuï teit in de bouw. Volgens Den Uyl is de overheid in het verleden te ver gegaan met het stellen van kwaliteitseisen aan woningen. Een van de belangrijkste taken van een nieuw kabinet is volgens hem dan ook een ingrijpen in het oerwoud van allerlei voorschriften, die betrekking hebben op de woningbouw. Ten aanzien van het doorberekenen van de verbeteringen wil de PvdA-voorman een uitzondering maken voor woningen in stadsvernieuwingsgebie den, om de laagste inkomens te ontzien. Den Uyl liet nog blijken een voorstander van woonbelasting te zijn. Hij wil die belasting dan wel koppelen aan het aantal beschikbare vierkante meters huisoppervlakte per inwoner. Opnieuw Spaanse officier in staat van beschuldiging MADRID De stafchef van de Spaanse tankdivisie Brunete, kolonel Ignacio San Martin, is in staat van beschuldiging gesteld in ver band met de mislukte mili taire staatsgreep van 23 fe bruari. Kolonel San Martin is de der de hoge legerofficier, die offi cieel is aangeklaagd. De ande re twee zijn generaal Alfonso Armada Comyn, plaatsvervan gend stafchef van het leger, en generaal Jaime Milans Del Bosch, militair commandant van het district Valencia. In totaal zijn nu ruim 20 functio narissen van het leger en de Guardia Civil in hechtenis in verband met de gebeurtenis sen op 23 februari, toen op standige leden van de Guardia Civil de regering en de leden van de volksvertegenwoordi ging gedurende 18 uur in gij zeling hielden. Genscher volgende maand naar Moskou MOSKOU De Westduitse minister van buitenlandse za ken, Genscher, brengt van 2 tot 4 april een bezoek aan de Sovjet-Unie. Zo is in Moskou bekendgemaakt. Eerder deze week was Genscher op bezoek bij de nieuwe Amerikaanse president. Vooruitzichten voor zondag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur. Opklaringen en eerst nog en kele buien. Iets koudere nach ten, middagtemperaturen on geveer acht graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 4 gra den. Max. temp.: omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 2 tot 7. Min. temp.: omstreeks 2 gra den. Max. temp.: omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. N.b. voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 2 graden en voor maandag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ECHT Niet alleen het aantal sterilisaties jont de laatste jaren een sterke stijging, maar jiet aantal verzoeken om een sterilisatie weer jlaan te maken. In veel gevallen gaat het om ven die zich op betrekkelijk jeugdige leeftijd en laten steriliseren terwijl of omdat hun hu pt slecht was. rvaring heeft men ook opgedaan in de afdeling rie en gynaecologie van bet Academisch Zieken- 1 Utrecht. Voor drie artsen van deze afdeling was inleiding om deze week in het Nederlands Tijd voor Geneeskunde te stellen, dat sterilisatie op ,De leeftijd in combinatie met een slecht of ont- jn huwelijk moet worden afgeraden, zolang nog recies vast staat hoe vaak vrouwen uit deze groep spijt krijgen en opnieuw kinderen willen. Als de vrouwen persé sterilisatie willen, zal er een methode moeten worden gebruikt waarbij de kans op herstel zo groot mogelijk is. De Utrechtse artsen geven een overzicht van de 55 ver zoeken om hersteloperaties die zij de afgelopen jaren kregen. Veel vrouwen hadden als argument voor hun verzoek om sterilisatie hun slechte huwelijk aange voerd. Ze wilden op die manier „hun huwelijk redden", of ze wilden „geen kind van deze man". Bij de hele groep varieerde de periode tussen de ingreep en het verzoek om herstel van vier maanden tot zeven jaar met een gemiddelde van 2,7 jaar. Bij iets meer dan de helft van de vrouwen was de sterilisatie op zo'n manier uitgevoerd, dat herstel van de eileiders niet meer moge lijk was. Ook als dat wel lukt, blijft de kans op zwan gerschap overigens i© veel gevallen kleiner dan nor maal. Meta op de Gooise Matras De veelbesproken Gooise Matras be staat echt. De be kende radio-presen tatrice Meta de Vries mocht dat gis terenmiddag op het Muiderslot aan den lijve ondervinden, toen haar gevraagd werd haar handte kening op de ma tras te plaatsen. De hele gebeurtenis was overigens In het kader van de uitrei king van de onder scheiding „De Gooie Matras" aan Meta de Vries, voor haar jarenlange ra dio-werk. I [OMISCHE jerhalf ijoen voor ïlbergs HAAG Minister irdenne van economi- ken heeft aan de in jkheden verkerende rij Asselbergs in op Zoom in ieder ge- rlerhalf miljoen gul- verzorgjteun toegezegd. Een ïaissanyoerder van het mi- mlddeje van economische za lft dat meegedeeld, feit dat Economische spreekt over „in ieder iderhalf miljoen gul- ig worden afgeleid dat :ag niet in alle omstan- in het maximum hoeft dat minister van Aar- ian steun bereid is te bevestigde de 'oerder. Voor het be- ebben directie en raad verdwijnen. Zonder idssteun had het bedrijf sluiten. Bestuurder J. inn van de industrie- 'NV zei in een eerste weliswaar bijzonder ;d over de steun te zijn, it dit nog niet betekent bedrijf uit de proble- F ces tegen IfiSheffing voor itylbromide HAAG De Socialis- Partij (SP), de verenl- nem „Voorkomen is beter" i S' ®Hn inwoonster uit Mon- Hwillen een nieuw proces SBQi, opdat de ontheffin- jyBjlp het landbouwbestrij- gHniiddel methylbromide BgPttn verboden. De afde- B9i rechtspraak van de van State had hun eer- ■n« on erzoek niet ontvanke- 05 en erklaard. dewprL meent dat methylt"'o- Mi/i en ernstige bedreiging 1, OOkj de volksgezondheid en ge mei! daarom het verlenen at ze pntheffingen onverant- veriger- ^e raadsman van de Istische Partij, mr. 8heeft bij het minsterie idbouw en visserij alle ingen op het gebruik nethylbromide opge- Hij wil onderzoeken mensen vlakbij kassen waarvan de tuinder n ontheffing heeft ge- ji. Volgens de bepalingen f de ontheffing mag g te jlbromide alleen worden )f om als bet dichtstbijzijn- bii heIoonhuis ^cbtig meter auto erop stfÜ e geve krijgei^aze moeders iaagjjgelaten NOS AIRES De Ar- |nse politie heeft 68 Inten van mensen die midden van de jaren n verdwenen, gisteren i korte gevangenschap laten. Dit werd van izijde meegedeeld. ;este arrestanten waren te moeders", die sinds ir eenheidene iaren elke don- leidintg voor het regeringsge- mdat;in Buenos Aires en zwij- ères t([ protestdemonstratie V De aanhouding van 68 moeders" had aanlei- jegeven tot kritiek op de [e Argentijnse leiders. nog: yiG N IN fastenaktie tijd pm en steun voor arme verdrukte mensen, aagt üw steun voor bij- f 400 projekten in de deze 5rde wereld en hier, op- jan ft de mensen dóér Zieh en r van hun armoede eikenfnnen bevrijden. ook IRO 5850 UTRECHT s' ANKRKG. 620 (alle ban- in) ■v. VASTEN AKTIE WARSCHAU Het Poolse episcopaat heeft gisteren, aan het eind van de 178e bisschop penconferentie, het vrije vak verbond Solidariteit opgeroe pen tot discipline en bezonnen heid tegenover pogingen tot provocatie. Het vakverbond werd opgeroepen zich „vooral te concentreren op zijn maat schappelijke taken ten gunste van de arbeiders" en er voor te waken, dat het streven naar vernieuwingen wordt gebruikt „voor doeleinden, die niet in overeenstemming zijn met de belangen van het land". De Poolse bisschoppen spraken zich voor de eerste maal duidelijk uit vóór het recht van de boeren om eigen bon den op te richten. Steun werd betuigd aan de onlangs in het leven geroepen maar niet erkende „Bond van individu ele boeren" in Poznan. Verder werd het om politieke redenen gevangen zet ten van mensen van de hand gewezen. „Polen moet niet zijn traditioneel goede reputatie als land van verdraagzaam heid voor religieuze en politieke opvat tingen verliezen", aldus de verklarin gen van het episcopaat. Intussen dreigen arbeiders in de stad Radom, ten zuiden van Warschau, woensdag het werk voor twee uur neer te leggen als de autoriteiten niet bereid zijn over een reeks eisen te praten. Deze houden nog verband met bloedige incidenten tussen arbeiders en de poli tie, inmiddels vijf jaar geleden. Wan neer de overheid voor 22 maart nog steeds niet heeft verklaard te willen praten, volgt een dag later een algeme ne staking in het betrokken gebeid. Sommige eisen van de arbeiders in Ra- dom hebben betrekking op de vervol ging van leden van het Comité voor Sociale Zelfverdediging (KOR), dat destijds naar aanleiding van de bloedi ge onlusten werd opgericht. De afgelo pen dagen zijn verschillende leden van de beweging opgepakt. KOR heeft zich sinds 1975 ontwikkeld als een invloe drijke oppositiebeweging, die sinds ver leden jaar nauwe banden onderhoudt met Solidariteit. MIDDELBURG De als meesterkraker be kend staande Aage M. heeft gisteren voor de rechtbank in Middelburg zijn positie als on betwist brandkastenexpert nog eens beves tigd. Hij deed dit toen hij zelf zijn onschuld betuigde in de zaak van de acht miljoen gul den aan géstolen pandbrieven. Aage zou vol gens de officier betrokken zijn geweest bij ondermeer de verkoop van de pandbrieven. Aage zei ondermeer: „Edelachtbare, ik weet precies hoe ik een brandkast moet openmaken, maar ik weet niet wat ik met pandbrieven be ginnen moet". Hij verweet de andere verdach ten hem te hebben beschuldigd uit angst en zelfbehoud. De officier had tegen Aage M twee jaar en zes maanden geëist. Tegen andere ver dachten zijn straffen geëist van twee en een half tot drie jaar cel. De rechtbank doet op 25 maart uitspraak. Maandag besluit vrijlating Van Puffelen PARIJS Een Franse rechter beslist maandag of de 34-ja- rige R. van Puffelen in vrijheid wordt gesteld. Zijn Parijse advocate, mevrouw Dunant-De Jongh, heeft dat desge vraagd gezegd. Van Puffelen zit in Parijs in de gevangenis sinds begin oktober op verdenking z'n vrouw te hebben willen vermoorden. Na een bezoek aan een café in de Franse hoofdstad ontplofte toen een bom in de auto van het echtpaar uit Brunssum op het ogenblik, dat mevrouw Van Puffelen er alleen in zat. Zij verloor beide benen. Haar man was even tevoren in de auto geweest. Begin deze week is mevrouw Van Puffelen in Parijs geweest om te trachten de Franse autoriteiten te overtuigen van de onschuld van haar man. Hij zelf beweert niets met een bom te maken te hebben; z'n vrouw is dezelfde mening toegedaan. Maandag heeft mevrouw Dunant gevraagd om invrijheidstelling. Als daarover gunstig wordt beslist, houdt dat niet in dat Van Puffelen meteen vrij komt: de officier van justitie kan tegen die beslissing in be roep gaan. De indruk bestaat, dat die dat in dat geval zal doen. Salvadoraanse militairen die net hun opleiding achter de rug hebben, marcheren door een legerkamp in de omgeving van San Salvador. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft van het Congres de waarschuwing gekregen, dat geen „Vietnam- achtige verplichtingen" jegens de regering van het Midden- amerikaanse Ei Salvador zullen worden geaccepteerd. Gis teren hield een drietal congrescommissies een vergadering achter gesloten deuren over de miljoenen dollars hulp, die Washington de Salvadoraanse regering wil geven. Het Congres liet bij monde van een van de voorzitters van de commssies weten, dat „geen steun zal worden verleend" aan voorstellen die een geleidelijke vergroting van de Amerikaanse betrokkenheid bij de burgeroorlog tot gevolg zullen hebben. Intussen breidt de kritiek op de steun die de VS momenteel aan de regering van El Salvador verlenen, zich onverminderd uit. Ook de Italiaanse president Pertini heeft, in een interview met een Italiaans weekblad, de VS voor al te grote betrokkenheid bij de burgeroorlog gewaarschuwd. Pertini zei onder meer dat hij zijn collega Reagan heeft gevraagd voorzichtig te zijn. Behalve Pertini heeft ook de r.k. bisschopppenconferentie in de Verenig de Staten gisteren officieel tegen de regeringspolitiek geprotes teerd. In een verklaring wordt aangedrongen op een politieke oplossing voor het bloedige conflict. Waarnemers in Washington menen overigens, dat de alom te beluisteren kritiek aan het adres van de Amerikaanse regering al tot gevolg heeft gehad, dat Washington de betrokkenheid pro beert te bagatelliseren. In ieder geval stelt de Amerikaanse rege ring zich de laatste week terughoudender op, zo hebben ook re geringsfunctionarissen erkend. Koningin Beatrix en prins Claus in de bekende porceleintabriek van Villeroy Bosch, waaraan op de laatste mor gen van bet staatsbezoek aan Luxem burg een bezoek werd gebracht. Direc teur Van Schorlewer (rechts) legt uit, hoe de vuurvaste schalen in een mal worden gezet en vervolgens gegla zuurd. Gisterenmiddag keerden konin gin Beatrix en prins Claus terug in Ne derland van dit eerste officiële staats bezoek, dat algemeen als zeer geslaagd wordt beschouwd. Wat vooral opviel was het eigen karakter, dat de konin gin aan het bezoek heeft gegeven. Zo kreeg bijvoorbeeld de in zeer grote ge tale verschenen internationale pers ruim de gelegenheid het bezoek van nabij te volgen. Ook de keus van de activiteiten, zoals het aan groothertog Jan aanbieden van een culturele avond in plaats van het traditionele contra-diner, worden gezien als voor beelden van konigin Beatrix's staatsbe- zoek-nieu we-stijl.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7