m van ieuwkoop schrijft een ostalgische landeling in de Kaag- iciëteit Ramses is rusteloos bij t Leegh wa ter Frankenburg richten flatraad op Tuinvuil - zakken in Wassenaar Alphen wil bijdragen aan „Nederland Oké" actie Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt epn hond (ol soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 ^oM^i^14|1^iur^onda^rwnaanda^eploten^^^^ J/REGIO t enke en di ontmo i met nden iringer na, Li aritei De vi Polisa aatseh n Afri Maar n gren zal vo een m; UI ZATERDAG 14 MAART 1981 PAGINA 5 LEIDEN Soepel springt hij zijn hok uit en loopt zo snel zijn riem het toe laat de buitenlucht tegemoet Een im posante verschijning op het eerste ge zicht, is de hond van deze week. Hij heet Ramses en zijn ouders en voorou ders moeten iets met een herder te ma ken hebben gehad. Een Hollandse her der benadert een omschrijving van zijn uiterlijk nog het meest Alleen zijn buik is wat te licht gekleurd om een rashond te kunnen zijn. De poten van Ramses zijn lichtbruin en in zijn staart overheersen de zwarte haren. Ook zijn snuit is zwart. Ramses is erg lief en aanhankelijk. Vooral zijn enthousiasme is aantrekkelijk. Hij gaat op iedereen af die hij tegenkomt. Ramses heeft een op vallende geschiedenis achter de rug. Hij is pas anderhalf jaar oud, maar heeft al een enerverend leven achter de rug. Zijn vori ge baas bracht hem naar het asiel, omdat de aanwezigheid van Ramses hem te veel wérd. Omdat de man de inentingspapie ren vergeten had, werd de afspraak ge maakt, dat hij de volgende dag met Ram ses terug zou komen. Er gebeurde van al les, die dag rondom het asiel maar Ramses verscheen niet. Totdat het avond werd. Toen werd Ramses als zwerver bij het asiel afgeleverd door een paar Leidenaars die hem zoekend en dolend langs de grachten hadden aangetroffen. Zijn baas nad waarschijnlijk geen zin meer om nog eens terug te gaan en had Ramses een „vrij" leven bezorgd. Dit speelde zich een maand geleden af. Sindsdien zit de herder vol ongeduld in een hok. Hij kan zo slecht tegen zijn nood gedwongen opsluiting dat hii zich al ver wond heeft. Ramses is er zelfs in geslaagd de staalkabel, waarmee de deur van het hok op zijn plaats wordt gehouden, met veel geduld door te knagen. Niet dat hij zo vraatzuchtig hij is zelfs door zijn onge duld vermagerd of woest is, maar Ram ses is nog veel te jong en speels om een verblijf in een asiel aan te kunnen. Hij doet niemand kwaad, maar is rusteloos. Een probleempje is dat hij niet helemaal opgevoed is, zoals het hoort. Hij luistert nog niet voor de volle honderd procent, maar dat kan voor iemand met geduld geen probleem zijn. Een voorwaarde die aan zijn toekomstige baas gesteld moet worden, is dat Ramses niet hele dagen al leen wordt gelaten. Daar kan hij absoluut niet tegen. Hij krijgt dan de neiging in de gordijnen te klimmen. Een flat is dan ook uit den boze. Een tuin waar hij kan rond hollen zou een goede zaak zijn. Met kinde ren kan hij goed opschieten en voor ande re honden heeft hij ook veel goedbedoelde belangstelling. Katten vindt hij geen suc ces. Minoe De poes van vorige week die zo bang is, dat hij er nauwelijks toe te bewegen is zijn kop tussen zijn poten vandaan te halen en •eens rustig om zich heen te kijken, heeft ;het goed getroffen. Achttien poezeliefheb- Jbers toonden belangstelling voor hem. Hij |is tenslotte in Leiden beland. Enquete over jongeren huisvesting LISSE De Stichting Jon geren Huisvesting gaat on der Lissese jongeren een en quête houden over hun huis vestingsproblemen in Lisse. De stichting is van mening dat de woningnood onder jongeren bijzonder groot is. Veel jonge mensen zouden door het klein aantal beschik bare en betaalbare woningen, gedwongen zijn hun toevlucht te zoeken tot particuliere ka merverhuurders. De Stichting Jongerenhuisvesting wil een inventarisatie maken van vraag en woningaanbod voor jongeren in Lisse. Gegevens hieruit kunnen dan gebruikt worden door de pas opgerichte stuurgroep voor één en twee persoonshuishoudens. De stichting wil op basis van de resultaten van de enquete een voorlichtingsavond organise ren. LEIDSE COURANT ,Stiehum een borreltje Tante Kee' aandacht nodig. lijker. Dat heeft Jan van Nieuwkoop aan den lijve ondervonden. Er kwamen uit gevers, maar de meesten gingen ook weer. Uiteindelijk vond Jan langs veel omwegen, de Haagse uitgever Voorhoeven bereid zijn boek uit te geven. In het boek waarvoor nog geen geschikte titel gevonden is, wandelt Van Nieuwkoop in gedachte van de Kaagso ciëteit naar het gemaal van de Buitenkaag. Een behoorlijke 'wandeling' met veel tus senstops, verhalen, herinneringen, foto's en anekdotes. Wie kent café 'De rustende visscher' nog, het Koelewijn-huis, de overzet - een roei boot met bemanning - die tegenwoordig 'pont der zuchten' heet? Wie herinnert zich de wereldreis van Aldert nog, en de begra fenis van de 'oude' Jan Akerboom? Wie is „tante Kee" vergeten die de fijnste panne koeken van de hele wereld bakte en stie- kum borrels schonk in de kruidenierszaak? Jan van Nieuwkoop niet, hij heeft het alle maal opgeschreven. „Klazien heeft het postagentschap en de te lefooncentrale 45 jaar gehad, tot 1968. Toen ze 72 werd, is ze ermee opgehouden. De brievenbus buiten hebben ze nog laten han gen. Dat is wel fijn, want we hoeven nooit ver te lopen om een brief te posten. In al die tijd dat we het postagentschap in buis had den, is er nog nooit wat gebeurd." Een belangrijk gedeelte van de herinnerin gen van broer en zus Van Nieuwkoop wordt overheerst door de brutale overval die ze een paar weken geleden meemaakten. Drie jongens uit Alphen drongen het huisje bin nen; bedreigden Jan met een mes, sloegen hem en probeerden Klazien vast te binden. 700 gulden bedroeg de buit. De daders zijn gepakt, maar in huize Van Nieuwkoop heeft de aanvankelijke opluchting inmiddels plaatsgemaakt voor angst en nachtmerries. „Ik dacht eerst dat het jongens van de Kaag waren, met een geintje of zo. Nou, je schrikt je een ongeluk. Die bleke gezichten vergeet je nooit meer. Ik was bang dat Klazien wat zou overkomen. Ze zei nog tegen die kerels: Denk je d'r wel om dat God je altijd ziet Het Kaageiland liet zich niet onbetuigd. Jan en Klazien ontvingen hartverwarmende steun en medeleven. Zelfs burgervader Bol- ten uit het verre Roelofarendsveen kwam ontsteld een kijkje nemen. Voorzien van Jan's familieboek en de groeten voor z'n hele familie is 'ie weer uitgezwaaid. „Leuk hè, dat zo'n man dan bij je komt. Dat was vroeger wel anders..." Klok „Ja, de tijd...", mijmert Jan van Nieuwkoop dan voor zich uit. „Je snapt niet waar de tijd iiidhivu De 39 bewoners van het flatge- de Valkenburgse Frankenburg willen een' oprichten om hun belangen te behartigen. ivoners zijn ervan overtuigd dat hun indivl- lachten bij het gemeentebestuur niet serieus behandeld worden. Er Is een commissie gevormd die zich met de oprichting bezig gaat houden. Burgemeester Van 't Wout heeft zich al bereid ver klaard met een bewonersdelegatie te willen praten over de problemen. Afgezien van de bezwaren tegen een WASSENAAR De reini gingsdienst van de gemeente Wassenaar gaat een proef nemen met het apart opha len van van tuinafval in plastic zakken. De proef start maandag 16 maart voor de ene helft van de ge meente, gevolgd door de an dere helft op maandag 23 maart De met tuinafval gevulde plas tic zakken zullen in de regel worden opgehaald op de maandag die voorafgaat aan de woensdag waarop het grof vuil worden opgehaald. De in woners van Wassenaar kun nen op die manier tweemaal per maand hun tuinvuil aan de stoeprand zetten. Het expe riment is opgezet ten behoeve van de bewoners, vooral dege nen die in de wijken met de mini-containers wonen. Daar naast wordt met het apart op halen van tuinvuilzakken een bijdrage aan het milieu gele verd en bovendien betekent het een besparing op de kosten van de reinigingsdienst. Het gescheiden tuinafval hoeft na melijk niet naar de vuilver brandingsoven in Leiden te worden gebracht, zoals dat momenteel met het overige Wassenaarse huisvuil gebeurt. De reiningingsdienst voert het tuinafval af naar de voormali ge vuilstortplaats aan de Hoge- boomseweg. Omdat aan de Hogeboomse- weg geen ander afval mag worden gestort is het voor het slagen van de proef belangrijk dat in de apart aangeboden zakken ook inderdaag alleen tuinvuil zit. Ook bossen ge bundelde takken mogen met de ophaalauto worden meege geven. Eind april, begin mei zal men bij de reinigingsdienst de re sultaten van het apart inzame len op een rijtje zetten. Ook zal er een enquête worden gehou den over het de proef met het één maal per week ophalen van het gewone huisvuil in plastic zakken. Het hangt van de resultaten van deze onder zoekingen af of het experi ment definitief zal worden in gevoerd. ALPHEN AAN DEN RIJN Diverse instanties in de gemeente Alphen zullen bin nenkort nagaan hoe men kan bijdragen aan de actie „Nederland Oké". Deze actie is erop gericht de bevolking bewuster en gezonder te doen leven. De „Nederland Oké" actie werd enige tijd geleden op re gionaal niveau gestart. De Stichting is van plan om in de- week van 28 augustus tot en met 6 september van dit jaar een Nationale Gezondheids- week te houden. Die week moet het hoogtepunt worden van de plaatselijke- en regio nale acties die thans gaande zijn. In Alphen komt men 2 april bijeen in de Aarhofflat van het Ziekenfonds om na te gaan hoe men een steentje kan bijdragen. Bij dit overleg zul len vertegenwoordigers van diverse instanties als de Sport raad, GG en GD, Rode Kruis, Stichting Geestelijke Gezond heid Zuid-Holland en de ge meente aanwezig zijn. aangekondigde verhoging van de stookkosten, zijn er nogal wat problemen rond vervuiling en vernielingen. De bewoners stellen het gemeentebestuur voor. warmte meters aan te brengen om individuele besparing geho noreerd te kunnen krijgen. De bewoners klagen over het geringe aantal containers voor huisvuil dat dienten gevolge her en der wordt neergezet. In plaats van de containers zouden de bewoners liever een stortkoker hebben voor huisvuil. Tenslotte zijn er veel klachten over vernielingen en de verlichting van het flatge bouw. Jan van Nieuw koop (77): In gedachte nog elke dag op het water...." gebleven is. Hoe lang is het geleden, dat ik het water opging, Klazien?" Er wordt gewe zen over de lege Kagerplas. Als je goed kijkt, zie je Van Nieuwkoop nog zitten in zijn bootje. In het huisje aan de Julianalaan tikken een aantal klokken evenwel meedo genloos de minuten, uren en dagen aan flar den. Goed hoorbaar, ondanks het constante muzikale behang van Hilversum drie. Eén van die klokken is de koperen scheepsklok van 'De Alk'. Door neef Aldert haastig los geschroefd toen zijn wereldreis letterlijk en figuurlijk strandde in de Rode Zee. De ove rige inventaris van het schip werd op 13 maart 1948 geschonken aan de Bedoeïnse vissers die de bemanning van de Alk haal den. Zolang Jan en Klazien leven, mogen ze de klok houden. „Ik ben altijd visser geweest, in m'n hart ben ik het nog steeds. In 1976 moest ik er mee stoppen. Ik viste altijd hier op de plas en als de paling op zee aan trok, in de Ring vaart bij Lisse. Het ging me erg aan het hart, maar je moet er toch eens een punt achter zetten. In gedachte ben ik nog elke dag op het water bij de jongens. Ik ga nog wel eens helpen met de netten of zo. Niet dat ik me verveel, hoor. Ik heb zo ontzet tend veel hobby's. En het boek, hè, het boek, daar blijf je naar uitkijken en hopen dat je het zelf nog mee mag maken." hel lkiife rG Het eerste koninklijke be- ie van1 Prins Joop Doderer, die de afge- r.l«w.Kjner met zijn 'bende van vier' een de macht op het Kaageiland "mine'"" de benoeming van Jan van e de v^P ..Hoogleraar in de Kago- r.n dat is nog niet eens zo'n gek de 77-jarige gepensioneerde het Kaageiland en de Kagers ""^"lampje. En de inwoners van De ne. fnnen Jan als de beste. Met zijn .JL tien (86) is hij niet meer weg te j üit het kleine, voormalige posta- tere ju^P aan de Julianalaan. daterende huisje aan het wa- rdén'l n°S aIti3d centraal °P het Kaag» De J jan van Nieuwkoop schudt er iroos enige generaties historie van en z'n bewoners uit de mouw, i te? aangevuld en gecorrigeerd door De kleine, knusse woonkamer sicht op een stukje ongeschonden de klok tachtig jaar lijkt te is afgeladen met ar- curieuze restanten van vele Nuwecoop". Elk schilde- of klokje heeft z'n eigen onbelangrijk gedeelte heeft intussen de weg naar het „Familieboek Van Het boek dat Jan samen met zijn neef Al dert samenstelde, is in 1970 verschenen in een oplage van 700. In 1974 verscheen een tweede druk. Intussen heeft Jan van Nieuwkoop alweer wat nieuws op stapel staan. Vier jaar geleden is hij begonnen met het verzamelen van foto's en prenten uit de historie van het Kaageiland en het schrijven van tekstjes bij dit ilustratiemateriaal. „Ik kwam eigenlijk op het idee omdat ik zelf zo veel van die spullen heb. In bijna ieder doip hebben ze van die boekjes, dacht ik toen, al leen hier niet. Je kent ze wel, die boekjes van 'Lisse in oude Ansichten' eq 'Kent U ze nog; de Sassenheimers'. Ik vond het eigen lijk te gek dat er over de geschiedenis van de Kaag nog zo weinig geschreven is. En als het kan; dan het liefst een beetje een mooi boek. Om later nog 'es in te kijken hoe het vroeger was. Ik wil het echt niet schrijven om er zelf mee te kunnen pronken, maar het lijkf me gewoon leuk voor dé Kagers. Als alles goed gaat, komt het boek nog voor jaar uit. Ik zit er al zo'n tijd naar uit te kij ken. Het wordt echt een groot boek, hoor. Ik heb er bijna 200 foto's en prenten bijge daan." Uitgever Een boek schrijven is niet zo eenvoudig, maar een uitgever vinden is nog veel moei-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5