.Gebruikelijke" bezwaren tegen woonwagenkamp N oord wi jkerhout Beukenhof heeft Michelin-ster terug noordwijkse Woningbouw ereniging maakt explosief oeiproces door MARKTEN Veel Oegstgeestse verenigingen hebben onvoldoende accommodatie Concert Residentieorkest verzorgd, niet boeiend li CeïdócSoirtcmt Vakbonden vragen Duitse directie Adler opheldering <S) De (S) Oei (S) Mi RDWIJKERHOUT Een der- 1 Noordwijkerhouters die be ar hebben aangetekend tegen de ering van een klein woonwagen- pje aan de Maandagse Wetering, ben gisteravond de gelegenheid gegrepen hun bezwaar voor een missie Openbare werken en nie Jimtelijke ordening toe te lichten. bijeenkomst was georganiseerd het kader van het ontwerpbe- M^mrningsplan „Buitengebied", dat de maand mei moet worden vast- ia12J iteld. In dit ontwerp-bestem- ara ngsplan is een klein woonwagen- mpje geprojecteerd, dat volgens gemeente moet komen aan de S is iandagse Wetering (schuin tegeno- ,5,r de Duindoornstraat). De ge- M«fente is verplicht een klein kamp te richten in het kader van de eiding van de woonwagenbewo- rs en had al enkele lokaties aan ministerie doorgegeven. Deze lo katies (o.a. aan de Leidsevaart) wer den echter afgewezen, daar zij te ver van de bebouwde kom lagen. Het nieuwe plan stuitte op bezwaren van een zestigtal mensen, die allen in de buurt van het geplande woon wagenkampje wonen. Vele mensen waren gevallen over het feit, dat er weinig tot niets over het voornemen van de gemeente was gepubliceerd. Wethou der Heemskerk beklemtoonde echter dat de gemeente zich strikt aan de voorgeschreven procedure had gehouden. „Al in november 1980 lag het bestemmingsplan „Buitengebied" ter inzage", aldus de wethouder. Een van de bezwaarden liet in dit kader weten, dat er ze ker meer bezwaren waren aangetekend als men het eerder had geweten. „Er leeft meer onder de mensen dan u denkt", zo liet zij we ten. De bezwaren kwamen in grote trekken met elkaar overeen. Veel bezwaarden ver wachten een waarde-vermindering van hun huis bij het komen van een woonwagen kampje. Termen als „het aanzien van de wijk wordt aangetast" en „zo'n centrum wordt een rotzooi" werden aangevoerd ter verdediging van het standpunt van de waarde-verminde ring. Andere bezwaren gingen in de richting van het veiligheidsaspect. Men verwacht bij kampje een drukke uitrit, waardoor het het 1 verkeer op de Maandagse Wetering onveili ger zou worden. Een ander voelde zich in zijn persoonlijke veiligheid benadeeld. „Van mij mogen ze gaan; ik zal een extra hond moeten aanschaffen", liet deze bezwaarde weten. Ge vreesd werd dat het parkeerterrein behorend bij de St. Victorkerk (waar nu al veel gebruik van gemaakt wordt) spoedig door de kampbe woners ingenomen zou worden om allerlei nering te beoefenen. Verschillende bezwaarden brachten de komst van het kampje in verband met de aanwezig heid van twee psychiatrische ziekenhuizen in Noordwijkerhout. „Er wordt al zo veel tole rantie op dit gebied van ons gevraagd", zo stelde men. Men vroeg zich af waarom de ge meente geen ontheffing van het inrichten van een kampje had gevraagd. Wethouder Heemskerk liet weten dat er inderdaad geen ontheffing was gevraagd. „We voelen ons moreel verplicht een kamp in te richten", verklaarde hij. Hij wees daarbij op het feit dat 16 gemeenten participeren in het grote regionale woonwagenkamp in Leiden en dat elke gemeente een kampje moet inrichten om dit kamp te ontlasten. Na de toelichting kwam een functionaris van het regionaal woonwagenkamp uit Leiden aan het woord om de aanwezigen informatie te geven. Hij gaf aan dat het kamp op zijn hoogst 300 m2 zal omvatten (inclusief de aan- voerweg, groenvoorzieningen, e.d.). Voor be woning blijft ongeveer 150 m2 over en dat is goed voor zes wagens. Er zal geen uitbreiding plaatsvinden en er komt ook geen werkter rein bij. Hij gaf aan dat de woonwagenbewo ners zelf een schoon kamp willen en in de buurt van de bebouwde kom willen wonen om zo uit hun isolement verlost te worden. „Onbekendheid met de woonwagenbewoner is de oorzaak van de vooroordelen, die hier naar voren worden gebracht", aldus de spre ker. Ook het raadslid mevrouw Rozema-v.d. Laan (de vertegenwoordigster van de ge meente bij het regionaal woonwagenkamp) gaf aan dat veel bezwaren worden ingegeven door vooroordelen en onbekendheid. Recente bezoeken aan soortgelijke kampjes sterkten haar in die mening. Gesteld werd ook dat men deze bezwaren had verwacht. „In prak tisch elke gemeente komen deze bezwaren rond de komst van een woonwagenkampje naar voren", aldus de woonwagenfunctiona ris uit Leiden. OEGSTGEEST Restaurant De Beukenhof in Oegstgeest heeft de Miche lin-ster weer te rug. Enkele ja ren geleden hadden de Franse fijnproe vers het Oegst- geestse restau rant de ster af genomen. Dezer dagen ver scheen de rode Guide Michelin Benelux - Editie 1981. Eén van de opmerkelijkste fa cetten van deze gids is telkens weer het vermelden van horeca-bedrijven die door de Miche- lin-organisatie met één of meer „ster ren" gehonoreerd werden vanwege hun verfijnde keu ken. Voor het ge deelte Nederland zijn er dit jaar 181 bedrijven toege voegd en 152 afge voerd, hetgeen een positief verschil van 29 t.o.v. 1980 betekent. Daarvan hebben er 32 een ster voor hun ver fijnde keuken; „De Hoefslag" in Zeist (bosch en Duin kreeg twee sterren, terwijl „Prinses Juliana", Valken burg (Limburg) één van z'n twee sterren verloor. Restaurant „De Beukenhof" in Oegstgeest, dat en kele jaren terug z'n ster kwijtraakte, heeft die in 1981 teruggekregen. De twee andere (nieu we) „een ster"- keukens zijn die van „De Swaen" in Oisterwijk, en „Les Quatre Saisons", Zuidlaren. Villa Rozenrust in Leid- schendam, Au ber ge De Kievit in Wassenaar, De Oude Geleerde Man uit Ben ne broek en Saur in Den Haag hebben elk hun ster weer voor een jaar be houden. RDWIJK De 'Noordwijkse Woning- Vereniging' maakt op dit moment een sieve groei mee. Het ledental van de liging is de afgelopen maand van 75 ge- i tot 300. Hier is een actief wervingsbe- aan vooraf gegaan. Negenhonderd g'oZdvrijkse woningzoekenden zijn via het entebestuur schriftelijk benaderd. De v^jdwijkse Woningbouw Vereniging die un« jaar geleden nog 'Patrimonium' heette, bijzonder te spreken over de enorme zijn hiermee een belangenvereniging ge en van woningzoekenden in Noordwijk. 73 t verleden zijn woningzoekenden nooit T.ej aste, hechte groep geweest die zich als zo- h kon manifesteren. We zijn erg blij met Scfcffsultaat en we denken hiermee één van doelstellingen bereikt te hebben. Niet al- 'obnJwoningzoekenden zijn lid van de vereni- iws Noordwijkers die al een huis hebben ïhooiii en zich inschrijven", aldus het bestuur J5.15 |e Woningbouw Vereniging. oningbouwvereniging wil een tegenwicht voor andere belangengroeperingen, zoals a-exploitanten en agrariërs. Zij zijn al veel r georganiseerd. „Neem nu het plan Vin- kenveld. Oorspronkelijk ging het om woning bouw op 62 hectare landbouwgrond. De ge meenteraad van Noorwijk heeft daar onder druk van de Agrarische Commissie 27 ha. van gemaakt", aldus het bestuurslid André Mulder. Op dit moment heeft de Noordwijkse Woning bouw Vereniging 56 woningen in beheer. Bin nenkort zal hierin verandering komen. In juli worden in het Middengebied-Noord 126 huizen opgeleverd. De woningbouwvereniging zal het beheer van deze woningen in handen krijgen. Ook zal deze vereniging het beheer krijgen over 41 woningen voor één- en tweepersoons huishoudens in de Huis ter Duinstraat. In eigen beheer wil de vereniging 17 tweekamerwonin gen bouwen in de Voorstraat. Ook zijn er bouwplannen op de hoek Panhuysstraat en Duinwetering. Tot nu toe werden er jaarlijks twee ledenverga deringen gehouden. Hier zal met het oog op het ledental verandering in komen. „We willen de leden meer gaan betrekken bij bestuursaangele genheden. Onze vereniging moet een democra tische zijn, in alle aspecten. We willen de leden actief mee laten denken en in de besluitvor ming betrekken", aldus ledensecretaris Peter Koster. Lokalen voor onderwijs aan buitenlandse kinderen 'ethouder H. van Dam van onderwijs opende glstermld- ag twee lokalen bij de openbare Lorentzschool die In licht zijn voor het onderwijs aan Turkse en Marro- aanse kinderen. Naast de bestaande lokalen aan de aldersschool, het internationaal kinderdagverblijf en de 'genaamde vliegende brigade, een uitbreiding van de ogelijkheden voor onderwijs aan buitenlandse kinde- •n. Het is de bedoeling dat de kinderen (7-11 Jaar) na ree jaar les aan de Lorentzschool Nederlands kunnen 'reken zodat zij verder kunnen leren aan de gewone Ijkschool. De opening werd begeleid door een koortje 'n Turkse, Nederlandse en Marrokaanse kinderen. Op p Lorentzschool zitten momenteel 15 Turkse en 11 'arrokaanse kinderen. LEIDEN Groenteveiling ia maan 1981. Aardappelen 29, andijvie 255- 310, snijbonen 850-1320, boerenkool 222, prei 149-222, rabarber 95-100, spinazie 190-240. spruiten A 164-201. B 153, D 80-169, witlof 200-330, sla 40-65, raapstelen 20-29. selderij 20- 44, paprika kg 210. ZUtVELBEURS LEEUWARDEN LEEUWARDEN. 13 maart CommlMleno- (•ringen in guldens per kg: goud so kaas gen In guldens per kg: tabrleksedammer 5,62. middelbare 5.67. goudse volvette 5.72. Burgemeester C. Goekoop heeft gis termiddag een ko ninklijke onder scheiding uitgereikt aan de heer P.J. van der Mark. Het betrof een een ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Van der Mark is chef afdeling huis houdelijke zaken van het Energie Be drijf Rijnland en be gon bij het bedrijf als bankwerker. Hij krijgt de onder scheiding ter gele genheid van zijn vervroegde pensio nering in het kader van de VUT-rege- llng. OEGSTGEEST Veel verenigingen in Oegstgeest (in totaal 28) kampen met onvoldoende (betaalbare) accommoda tie, dat blijkt uit het inventarisatierap port van ae gemeente Oegstgeest Het rapport is opgemaakt naar aanleiding van de Rijksbijdrageregeling sociaal- cultureel werk, die de verdeling van de subsidies over de diverse instellingen aan de gemeenten overlaat Volgens het inventarisatierapport behoeft het geen verbazing te wekken dat de ver enigingen slecht in hun accommodaties zitten omdat dat over het algemeen het geval is. De gemeente zou daar iets aan kunnen doen, zoals de verhuur van aula's van scholen, maar vreest dat dat oneerlij ke concurrentie zou kunnen inhouden ten aanzien van de bestaande mogelijkheden. Een zeker overleg over de accommodatie verdeling wordt wel aanvaardbaar geacht. Uit het rapport is ook gebleken dat veel verenigingen het moeilijk hebben met het vinden van nieuwe leden. De gemeente kan daar niet veel aan doen. Het ont breekt verder aan overleg tussen de ge meente en andere instellingen, vooral sportverenigingen. Dit ondanks de aanwe zigheid van de sportraad, waar de meeste sportverenigingen bij aangesloten zijn. Aan overleg zal in de toekomst meer aan dacht worden besteed. In totaal hebben 23 organisaties behoefte aan meer financiële ondersteuning voor nieuwe activiteiten of als aanvulling van de huidige middelen. De gemeente zal dit nader bestuderen. Hetzelfde geldt voor de verzoeken om deskundige begeleiding, waarom 7 verenigingen hebben gevraagd. In het inventarisatierapport zijn vereni gingen en instellingen opgenomen op het gebied van gezondheidszorg, welzijnszorg, buurtgericht werk, vormings- en ontwik kelingswerk, jeugd- en jongerenwerk, amateuristische kunstbeoefening en volkscultuur, kunstzinnige vorming, actie- werk, peuterspeelzaalwerk, sportieve re creatie en recreatie. LEIDEN In het tweede concert van de zogenaamde Fami lieserie die het Residentieorkest ook in Leiden geeft, was de aandacht gericht op het Oosteuropeese muziekleven. Er werden werken uitgevoerd van twee Polen en één Rus, res pectievelijk Kurpinski en Chopin en RimskyKorsakov, terwijl ook de dirigent Witold Rowicki en de solist Eugen Indjic uit die hoek afkomstig zijn. Uit de ouverture van Kurpinski sprak een affiniteit met een veelvoud van stijlen, maar het zwaar aanleunen tegen zijn be roemde tijdgenoot Carl Maria von Weber, is een overwegend kenmerk. Het verband waarin Kurpinski deze ontleningen zet te, is overzichtelijk en kwam verfrissend over. Rowicki s voor keur voor een zware klank kwam in zijn begeleiding van Cho- pins tweede pianoconcert duidelijk naar voren. Zijn nauwkeuri ge aanwijzingen hadden ^en uiterst verzorgde uitvoering tot ge volg die muzikaal meeslepend overkwam, maar waarin soepel heid en elegantie ten ene male ontbrak. Voor de solist is dit pianoconcert een dankbaar stuk door zijn overvloed aan virtuositeit en toegankelijke muzikaliteit. Mijn hooggespannen verwachtingen omtrent de verrichtingen van Eugen Indjic werden nogal teleurgesteld omdat hij, evenals het orkest, een expressie liet horen die mijns inziens door zijn extre me wisselingen in tempo en dynamiek voor Chopin te zwaar was. Indjic realiseerde, met name in het tweede deel, een aantal fraaie muzikale effecten, maar de gunstige indruk die deze maakten, werden te niet gedaan door de étudeachtige vlakheid die hij de virtuoze gedeelten meegaf. Bovendien werden deze ontsierd door mijns inziens te veel fouten. De suite Shéhérazade van Rimsky-Korsakov, een op zich door het systeem van 'Leitmotiven' hecht samenhangend stuk, heeft haar overbekendheid tot nadeel die slechts met veel inspiratie te overwinnen is. Rowicki pijnlijk precieze directie resulteerde in een verzorgde klank, waaruit echter niet de fantasie sprak die de Oosterse sfeer van het onderwerp kon laten boeien. Dit wreekte zich vooral in de muzikaal altijd riskante volumes van het laatste deel waarin elk gevoel voor proportie ondergeschikt gemaakt werd aan de absolute uitdrukking van de fortes. Die ontaarden daarmee in een verpletterend ldankgeweld en stel den de goede kwaliteiten die deze uitvoering onmiskenbaar be zat. wat in de schaduw. DIRK VOOREN Net dit apparaatje opent u in ee handomdraai bevroren auto sloten. Onmisbaar in de winter. Slechts een nieuwe abonnee vragen wij er voor. abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (automatische alschrijving) j per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een slot-ontdooier naar: Naam Postcode/Plaats_ Telefoon________ Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE Pater van der Salm blijft in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De 68- jarige pater L. van der Salm die in Zoeterwoude verblijft voor vakantie, heeft in over leg met zijn religieuze over heden besloten om niet meer terug te gaan naar het mis siegebied in Oeganda. De achtergrond van dit besluit is onder meer de onzeker heid over een werkvergun ning en de onduidelijke poli tieke situatie in Oeganga. Voorts heeft de overval die vorig jaar op de missiepost van pater Van der Salm is ge pleegd, zijn sporen nagelaten. Ook de gezondheid laat het niet meer toe om nog voor een nieuwe periode het zware mis siewerk te verrichten. Een en ander wil echter niet zeggen dat pater Van der Salm met emiritaat gaat. Zelf wil hij graag pastoraal werk in een bejaarden- en verpleegtehuis in Zoetermeer verrichten. Ook is het zeker dat pater Van der Salm in het missionaire thuis front actief zal blijven en dan met name voor de missie in Oeganda. LEIDEN De Indu striebonden FNV en CNV willen duidelijk heid over de financiële positie van Adler. De wernemers van de schrijfmachinefabriek Adler aan de Leidse Rooseveltstraat worden maandagmiddag van de stand van zaken op de hoogte gebracht. De vakbonden hebben een aantal vragen over het finan ciële rapport dat de Duitse di-, rectie van de fabriek verstrek te bij de aankondiging van vo rige maand dat Adler dicht moet. Doekle Terpstra, dis trictsbestuurder van het CNV: „We hebben het rapport met de uit werknemers bestaande actiegroepen van de vestigin gen in Leiden en Cuyk gister morgen in Utrecht doorgespro ken. We hebben een aantal vragen over dit rapport die we de directie gaan voorleggen nadat maandag eerst de werk nemers zijn ingelicht. Over eventueel behoud van de werkgelegenheid bij Adler door verkoop van de fabrie ken valt nies zinnigs te zeg gen. Het is allemaal in een zeer pril stadium en ik zeg met nadruk dat ik geen vewacntin- gen wil wekken die niet waar gemaakt kunnen worden", al dus de vakbondsman.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3