Autodidact Geld de gore drijfveer bij giftige heroïne WIL DE GIFMENGER NOG EEN KEER TOESLAAN? Het vaderland is bij deze gewaarschuwd: voor Jeroen Engelbert, de autodidact uit Wassenaar, gaat geen zee (en geen C) te hoog. WASSENAAR ue astrologen kunnen Je roen Engelbert nog meer vertellen. Laten deze hemelse koffiedik kijkers maar rustig rondbazuinen, dat mensen, die geboren zijn onder het sterren beeld van de kreeft, ui terst gevoelige luidjes zijn, die voor het min ste geringste de water landers tevoorschijn halen en voortdurend de neiging hebben om in hun schulp te krui pen. Al die stotende karaktertrekjes mogen dan misschien van toe passing zijn op het gros der kreeften, maar ze ker niet op deze 21-ja- rige vaderlander, die het vaste- voornemen heeft om zich swingend een weg te banen naar de ijle top van het in ternationale amuse ment. Hij leest weliswaar geen noot zo groot als een brontosaurus en heeft ook nimmer zang les genoten. Maar de kleine schoonheidsfout jes heeft hij met zijn ij- zersterk natuurtalent inmiddels volledig weg- gegumd. „Natuurlijk hebben ze me gewaar schuwd". geeft hij toe. „herhaalde malen zelfs. Jeroen, pas er voor op dat je je stem niet te zwaar belast. Gebruik de goede spieren, want anders kun je over een paar jaar alleen nog fluisteren". „Nou, dat heb ik dus goed in mijn oren ge knoopt. Ik ben thuis voor de spiegel gaan oefenen en ik ben er nu zeker van, dat ik de juiste spieren laat wer ken. Mijn stem komt weliswaar royaal boven het geluid van de piano uit, wat weinig popzan gers me na kunnen zeggen. maar ik schreeuw niet. Ik zing!" „En wat die noten be treft, als ik ze wél kon lezen, zou het compo neren misschien een voudiger worden. Maar het gevaar zit er dik in, dat ik dan een auto maat word die lekker gelikt bezig is en de ak koordjes als fletse kra len aan elkaar rijgt". „Ga nou niet meteen roepen, dat het zo'n vaart niet zal lopen. Want de drummer van onze band, Hans van der Meer, zei laatst nog tegen me: „Voordat ik naar het conservatori um ging, maakte ik de ene compositie na de andere. Maar nu ik een professionele muzikant ben, die theoretisch al les dient te weten van noten, modulaties en arrangementen, bak ik er niks meer van". Kijk, dat bedoel ik: ze heb ben die jongen volge pompt met kennis. Maar daar zat geen In spiratie bij. Ik was In dertijd weg van de Sound of Music en de muziek daarvan speel de ik met èèn vinger op de piano thuis. Dat klonk blijkbaar niet eens zo beroerd, want in elk geval kreeg ik op mijn dertiende verjaar dag een elektronisch orgeltje van pa. Hij zei er wél bij, dat ik de za ken serieus moest aan pakken. En daarom stuurde hij me naar een planoleraar". „Die goeie man heeft nooit geweten, dat ik geen noot kon lezen. Hij speelde een stukje voor en als hij daarna zei: „Nou is het jouw beurt", speelde ik het feilloos na. Op het ge hoor dus". Alfabet lodie in mijn hoofd en wanneer we repeteren zing Ik het eerst voor of speel ik het op de pia no. Ik werk ook met het alfabet, ledereen weet immers, dat de B na de A komt. En aan de volgorde van de letters, die Ik heb opgeschre ven, kunnen ze dus zien of ze omhoog of omlaag moeten. En als er een emmetje boven staat, betekent dat „In mineur". Het Is simpel, maar doeltreffend". Toen hij in juli van het vorig jaar het besluit had genomen om van zingen en piano spelen zijn beroep te maken, had hij wél een ander nijpend probleem: „Hoe vertel ik het mijn eigen vader?" „Als je in Wassenaar bent opgegroeid", legt hij stralend uit, „geeft het namelijk geen pas om muzikant te wor den. Dat vinden ze een uiterst dubieuze brood winning. waarmee je je niet moet inlaten. „Mu ziek maken", zeggen ze bij ons in het dorp, „doe je uitsluitend voor de lol. Maar daarnèést doe je andere dingen. Je zit in zaken of je bent advocaat. En mocht je toch een mu zikaal talent hebben, dan moet je dat maar demonstreren op ver jaardagen en zomer avondpartijen". Zo denkt iedereen er in Wassenaar over, mijn vader incluis. Die vond het dus de gewoonste zaak van de wereld, dat ik bij hem in de zaak ging werken. Hij impor teert auto's en zou het op prijs stellen, als één van zijn kinderen met* tertijd het bedrijf over neemt". „Vanuit zijn oogpunt bezien is dat logisch, maar in de praktijk is het helaas even anders gegaan. Eerst kondigde mijn oudere broer Mi- chiel aan, dat hij in Amerika ging studeren. Die heeft daar nu een dijk van een baan in de verzekeringen en peinst er niet over om terug te komen. Dan Jeroen maar. heeft pa ge dacht. En In het begin leek het er op, dat het nog zou lukken ook. Ik heb inderdaad in de zaak gewerkt, maar ik heb er wel gelijk bij ge zegd: Als ik tegen iets oploop, dat meer in mijn lijn ligt, stap ik op". Geen knobbel „En dat is dus prompt gebeurd. Ik vind auto's zeer nuttig, maar alleen om in te rijden. Ze moeten niet ook nog eens van me eisen, dat Ik ze verkoop. Daar heb ik geen knobbel voor". Het verborgen leven van Jeroen Engelbert eindigde op zijn acht tiende verjaardag, toen hij van zijn vader een reis naar Amerika kreeg aangeboden. „Mijn broer had Intus sen geregeld, dat ik In Memphis een plaat kon opnemen en daar heb ik gretig gebruik van gemaakt. In een studio heb ik In twee nachten een singeltje volge speeld met twee van mijn eigen composities, „Hard for you to say" en „You are myinspira- tion" Op die plaat zong ik niet alleen, maar nam ik ook alle Instru menten voor mijn reke ning. Dat gaat vrij ge makkelijk met de mo derne opnametechnie ken. Je slaat een roffel op de drum, draait de band terug en begint van voor af aan, maar nu met de gitaarpartij. Als je nu naar dat plaatje luistert, hoor Je natuurlijk donders goed, dat het composi torisch een janboel is. Er klopte niks van. maar het klonk leuk. En daar is het uiteindelijk toch om begonnen". „Vanaf dat moment had ik de smaak goed te pakken en ben ik er als een fanaat tegen aan gegaan. Met wat vrienden formeerde ik een bandje, dat we „Avalanche" hebben genoemd. Dat is Frans en betekent lawine. Het was een naam, die onze lading perfect dekte, want we waren heilig van plan om met onze formatie het va derland stormender hand te nemen". Voorde gein „Achteraf moet ik toe geven. dat we met „Avalanche" de zaken te amateuristisch heb ben aangepakt. In feite was ik de enige, die as piraties had om profes sioneel te werken. De rest musiceert voor de gein en peinst er niet over om er meer dan een gezellige hobby in te zien. Daarom kwam die aanbieding van de Leidschendamse groep „Dr. Heidegger's Expe riment" voor mij als een geschenk uit de hemel vallen. Die zat zonder een zanger-pia nist en dat gat heb ik toen maar opgevuld". „Voor de jongens van Dr. Heidegger beteken de mijn komst trou wens een welkome ver sterking, want voordat ik er bij kwam, speel den ze uitsluitend num mers van andere groe pen. Van Blood, Sweat and Tears bijvoorbeeld en Earth, Wind and Fire. Eigen werk was er nooit bij". Dr. Heideg ger's Experiment „Ik zou het leuk vinden, als mijn naam er ook bij staat. Maar dan wordt het te lang" kan nu putten uit een repertoi re van dertig puntgave composities, waarvoor Engelbert op het ge hoor de noten gerang schikt heeft. „Hoe ik dat doe? Dat is een goeie vraag, waar op het antwoord moei lijk te geven is. Het is in elk geval een kwestie van inspiratie. Ik kan niet op commando schrijven. Als je dat van me eist, bak ik er niks van. Je moet rustig wachten, totdat een tekst en een melodie je komen aanwaaien". „Op een avond vertel de een vriendin me over een jongen, die stapelverliefd op haar is. Maar evenzogoed neemt hij van tijd tot tijd de benen en vlucht hij voor weken naar Frankrijk. Toen ze ver trokken was, ben ik meteen achter de piano gaan zitten en binnen een half uur had ik "Emy's Song" af. Kijk, daar komt waarachtig het sentiment van de kreeft weer om de hoek kijken. Ik geloof trou wens, dat je een vrij af gerond beeld van me krijgt, als je mijn com posities in de juiste vol gorde achter elkaar legt. Je weet dan pre cies, wat me bezig houdt". Brede rug Met Dr. Heidegger, achter wiens brede rug de bas-gitarist Herman van der Heide, de drummer Hans van der Meer, de gitaristen Louis Daniëls en Pierre Larroque en de profes sionele arrangeur-trom pettist Jaap Faas naar AMSTERDAM Komt er een vierde distributieron de van giftige heroïne op de clandestiene Amster damse drugsmarkt? Geen medicus zou zo'n euvele hoop mogen koesteren, maar dr. E. Wolters doet het. Alleen een vierde ronde levert volgens hem de kans op dat de raadsels rond de in drie gevallen dodelijk gebleken stuff ooit zullen worden opgelost en dat de verantwoordelijke misdadiger kan wor den gepakt. Dr. Wolters werkt als neuroloog In het Academisch Ziekenhuis van de Universiteit van Amsterdam en is degene die de aanwezigheid van een mysterieus gif in het heroïne-wereidje heeft ontdekt. Op 22 januari van dit jaar sloeg hij bij de autoriteiten alarm vanwege twee drugsverslaafden onder zijn patiënten die aan onverklaarbare bewe gingsstoornissen en, in een later stadium, verlam mingsverschijnselen leden. Sindsdien treedt hij op als landelijk medisch coördinator van het onder zoek in de gifzaak. Vijfentwintig slachtoffers zijn tot nu toe bekend. Drie van hen stierven een misera bele dood. De overigen worden verpleegd in zie kenhuizen te Amsterdam. Arnhem en Tilburg. In hun toestand treedt geen enkele verbetering op. Een paar zijn er zeer ernstig aan toe, anderen voe len zich. om met dr. Wolters te spreken, „wel ziek, maar het valt eigenlijk best mee". Tussen deze uitersten en de manier waarop de gif tige heroïne is gedistribueerd, lijkt een samenhang te bestaan. Dr. Wolters onderscheidt drie fasen die allemaal heel kort hebben geduurd. De eerste keer had het mengsel van heroïne en gif een uiterst agressieve werking, maar was het aantal slachtof fers klein (drie). De tweede maal was het effect minder kwaadaardig, terwijl het aantal slachtoffers groeide (zeven). De derde distributieronde beves tigde dit beeld: weliswaar vijftien patiënten, maar de symptomen namen af. Sinds maandag 2 maart toen het laatste slachtoffer (een meisje van'21 jaar) zich meldde, zijn geen nieuwe gevallen ontdekt. De distributie staat stil. Is de besmette partij heroïne opgebruikt? Of ligt hij nog ergens en komt er een vierde ronde? Dr. Wolters blijkt het laatste te ver wachten. Op grond van de voorgeschiedenis denkt hij dan te moeten rekenen op twintig tot dertig slachtoffers. Wanneer zijn theorie klopt, zullen hun klachten mild zijn. Er zal bovendien een kans zijn dat de gifmenger of gifmengers dan eindelijk tegen de kamp lopen. Wraakneming? Om wie gaat het? Welke motieven spelen een rol? Tot dusver tast men in het duister, hoewel de groep ernstige delicten van de Amsterdamse politie een team van acht rechercheurs op de zaak heeft zit ten. Dr. Wolters oppert twee mogelijkheden. Mis schien wordt er ergens geëxperimenteerd met het vermengen van heroïne; dit zou de afglijdende schaal in de kwaadaardigheid van het toegevoegde gif kunnen verklaren. Maar even misschien is de giftige heroïne een wapen in de strijd die de drugs handelaren onderling voeren, een manier om de re kening met een concurrent te vereffenen, een wraakneming. Hoe het zij, in belde gevallen is geld de gore drijfveer. Een kwart gram heroïne doet al gauw zeventig gulden en een verslaafde heeft al gauw een gram per dag nodig. Mengen met rotzooi om de klant te belazeren of mengen met rotzooi om een concurrent te wippen.het levert dezelf de lieve duit op. De afwezigheid van enig houvast in de zaak van de giftige heroïne wordt mede verklaard door het feit dat niemand zelfs maar de flauwste notie heeft om welke giftige stof het gaat. Dealers mengen hun stuff met de onwaarschijnlijkste produkten (gema len krijt, waspoeder, melksuiker, gemalen glas, kunstmest) om hun winst te vergroten het is be- Kend maar daaraan sterft de gebruiker niet. Achtenveertig geregistreerde heroïnedoden telde Amsterdam het afgelopen jaar, in veel opzichten een cijfer dat te denken geeft, maar de toevoegin gen waren niet de oorzaak. De oorzaak was een overdosis, zo zwaar dat de bloedvaten het bega ven. Geen spoor De slachtoffers van nu daarentegen zijn wel dege lijk te wijten aan een toevoeging. Dr. Wolters: „De verschijnselen doen denken aan een acute vergifti ging door een lood-, tin- of koperverbinding. Het beroerde is alleen dat we daarvan geen enkel spoor hebben kunnen aantonen. De hersenen van de drie overleden slachtoffers zijn uitgebreid on derzocht, de hersenvioeistof, het bloed, de urine. Niets hebben we gevonden. Het kernreactorcen trum in Petten is ingeschakeld geweest, de gif-da tabank in Atlanta, de grootste ter wereld, heeft meegewerkt, en de Nobelprijswinnaar Gajdusek, neuroloog-viroloog, hebben we geraadpleegd. Re sultaat nul komma nul". Wel heeft de sluipmoordende ziekte Inmiddels de fraaie wetenschappelijke naam gekregen: heroïne sponglforme leukencephalopathle. Voor de leek vertaald betekent dit dat het gif In de hersenen een grote opeenhoping veroorzaakt van vocht dat zich door geen enkele medicijn laat verwijderen. Onder de druk van die vochtmassa bezwijkt het hersen weefsel. Eerst treden er spraakmoeilijkheden, loop stoornissen en ongecontroleerde bewegingen op. Deze afwijkingen van de zenuwbanen kunnen ver volgens tot spastische verlammingen leiden. De ergste patiënten worden blind, raken in coma en krijgen moeilijheden met de ademhaling. Opmerke lijk is dat het mysterieuze gif alleen de hersenen aantast. De lijkschouwing op de drie overleden slachtoffers heeft uitgewezen dat hart, lever, nieren en andere organen geen afwijkingen vertoonden. In de pogingen om het gif op het spoor te komen, heeft de Amsterdamse narcoticabrigade zelfs oog luikend toegestaan dat hulpverleners of familiele den van de slachtoffers op de clandestiene drugs markt heroïne zijn gaan kopen. Al deze monsters werden in laboratoria onderzocht, maar wat men ook aan toevoegingen vond.geen enkele stof die het hierboven beschreven fatale ziektebeeld zou kunnen veroorzaken. Noch leverde de inval succes op die veertig rechercheurs deden in het drugscafè Oemars Place op de Amsterdamse Zee dijk. Dit etablissement was door verschillende slachtoffers van de heroïne-vergiftiging genoemd als de plaats waar ze hun stuff plachten te kopen. Inderdaad kon de politie er bij zijn actie twintig porties heroïne in beslag nemen, maar alweer: re sultaat van onderzoek in laboratorium nihil. Slechts een enkel gegeven blijft over na het inten sieve speurwerk dat is verricht sinds dr. Wolters bijna twee maanden geleden bij het ministerie van volksgezondheid en bij het nationaal vergiftigingen- informatiecentrum op de gong sloeg. Alle slachtof fers waren rokers, geen spuiters. Veel verslaafden nemen de heroïne tot zich via de injectienaald die dan ook in elke televisiedocumentaire over het drugsprobleem nadrukkelijk aanwezig is. Maar er bestaat een andere manier, in het schemer van de subcultuur „Chinezen" genoemi „blowen". Dan verhitten verslaafden de hei bijvoorbeeld een stukje aluminiumfolie ei de vrijkomende rook met een rietje naar bil doen het omdat roken minder gevaarlif geacht dan spuiten (injectienaalden zijn nc een bron van infecties). Uit het feit dat de] gingsverschijnselen uitsluitend zijn opgeti rokers en niet bij spuiters, wordt de voc conclusie getrokken: zou de betreffende niet aangelengd kunnen zijn geweest met die bij verhitting een voor de hersenen uil vaarlijke chemische reactie geeft? Geen flauw benul ondertussen welke stof] zou kunnen zijn. Sinds de aanmelding van ste slachtoffer op 2 maart (en daarvan s eens vast of de ziekteverschijnselen te mal ben met het gif) heeft men geen enkel spc gevonden. Er is onder de drugsverslaafdei sterdam een oproep verspreid om zich te mochten ze vermoeden dat er met hen iet( aan de hand is dan de gebruikelijke verslavf schijnselen. Een consultatiebureau wordt voor deze gevallen opengehouden. Het hee niets opgeleverd. Alleen krijgt de methad< Amsterdam waar verslaafden vervangend! ten voor heroïne kunnen halen, moment! honderd klanten meer per dag dan vóór he ken van de gifepidemie. De schrik zit er in. Hoofdinspecteur E. Jagerman die de groep delicten van de Amsterdamse politie leidt, j zijn mening dat de heroïne-vergiftiging een tele zaak is. Hij houdt het er op dat een n! met een partijtje heroïne fors heeft zitten I hetzij om van een gram twee gram te make om een concurrent „een kunstje te flikke feit dat er sinds 2 maart geen nieuwe slac zijn ontdekt, staaft hem in die theorie. Maa man is politieman en dr. Wolters is medict de medicus Wolters geldt niet zozeer de vrfgggg er rommel door de heroïne heeft gedaan,l7™T wat was het precies voor rommel? De trares" dat hij voor het vinden van zijn antwoord a» Vei lijk is van een vierde distributieronde. WillStra menger nog een keer toeslaan? is he PIET SN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18