Adriatische zonnekust in de zorgen en eltelijk) D_( 161400 Ï00900 557700 ad Jarrett, een emotionele rol die zelfs doorgewinterde Nederlandse bioscoopeigenaren verdacht aan het slikken bracht. stortinj Stel je voor: Een serie in- •rnnrWe reporters spoedt zich ,ï°tel even bezijden het cen- u ^Londen om In een omge- 3 geget vanaChter de receptiebalie erekent gezicht een offerande van 3edrag^rcj gulden per nacht ge- meterSfordt voor de weelderige am- an gepalmeerde hallen, ge- pffering en befluweeld meu- lan vereen twintigjarig broekje van 'ij alsndnse snit te interviewen. Het e bereilpeetje overdreven en je zou krijgbaë" dat met zo'n klus opgeza- lorters wat besmuikt lachen ^t handje, dat een dag eerder heeft aangetekend wat een ft veertig culturele dienstja- feet te herinneren aan moois rrière. Een gerechtvaardigde hg, maar toch: De Britse te niet een van de minste op dienst fnaanse en de kleine hor- hoeve ters weten in dit geval Ti- jtton trefzeker te vinden op pkamer in „Inn on the park", ergens halverwege Londens ïte verkeersader Piccadilly. lothy's rol in de film „Ordl- ile'. Het zojuist ook in de Ise bioscoop verschenen re- van acteur Robert Redford, de piepjonge Hutton inmid- !n Golden Globe Award van pp zak heeft en wat be is kortgeleden zelfs een I voor een Oscar voor de jnnelijke bijrol verwierf. Dle- mothy zit met zijn zusje en tndelijke punkharige Britse ot bijna kampeergewljs ge- ijn luxe, door de filmmaat- betaalde appartement. Hij in fin-de-siècle-achtige, In jekochte hoed op het hoofd I zijn zwager aan een spelle- ik dat uitgevoerd wordt op jsorisch op kladpapier gete- fiaakbord. In een interview auwelijks zin te hebben, arden Timothy's schertsenderwijs je het interview uitgespro- n: „Ik vind dit het leukste in- A/eet je waarom? Het is 't Het spreekt boekdplen. De zetten nog even snel hun i op het schaakbord, Tl- jkt daarna afwachtend van maar", en in zijn antwoorden voortdurend een weifelend gevoel van: Heb ik dat al keer eerder gezegd? De pe lden. vijk. perdure hotelkamer ligt er wat ont heemd bij als een door en door ver kend bivak dat eigenlijk allang niet meer leuk is en dat wacht op vervan ging. Timothy Hutton straalt iets uit van: Moet ik nou nóg een keer? On dankbaar voor iemand die bezig is de lauweren te plukken van een toege juicht debuut? Nauwelijks redenen voor verontwaardiging, want Timothy telt een luttele twintig jaar. De vorige avond heeft de Britse televisie hem doorgezaagd over zijn rol, vandaag vertelt hij om en nabij hetzelfde in al lerlei verschillende toonaarden tegen vreemde heren met blocnote. Ga er maar eens aan staan op je twintigste. Met een tikje Amerikaanse nuchter heid word je daar koud noch warm onder. Timothy Hutton accepteert zijn eigen patstelling dan ook maar, na een laatste zet op het schaakpapier. Uiterlijk een willekeurige Amerikaanse knul. Nauwelijks een serieus te nemen „acteur". Maar In Robert Redfords regiedebuut speelt hij de rol van Con rad Jarrett, een schooljongen die eerst tijdens een zeilpartij zijn oudere broer heeft verloren, daar niet alleen een niet-verwerkt schuldcomplex aan heeft overgehouden, maar die tevens centraal staat tussen een vader en een moeder die nog altijd niet met dat verlies hebben leren leven. Con rad zelf heeft een zelfmoordpoging achter de rug en belandt, terug In de maatschappij en sterk belast door de even onzekere houding van vader en moeder, bij een psychiater. Geen stof voor een ongecompliceerd avondje uit en evenmin een gemakkelijke rol. Des te verwonderlijker dat juist Ti mothy Hutton er uit tevoorschijn komt als een volwaardig acteur, die op een ongelooflijk nauwgezette en emotio nele manier de problemen van die jonge Conrad weet neer te zetten. Geen psychiater Wanneer je Timothy In zijn opgeruimd Amerikaans gezicht kijkt, lijken zulke problemen ver weg te liggen: „Nee, wat dat betreft stond die rol mijlenver van me vandaan. Ik heb niet bij een psychiater gelopen en mijn ouders hebben me dacht Ik altijd góed be grepen. Ik hen ook, trouwens. Mis schien is dat beter voor zo'n rol. Wanneer die te dicht bij Je staat, geef je misschien iets bloot dat alleen maar privé is en raar overkomt. Je gaat je eigen problemen verwerken In plaats van te spélen. Maar dat thema begrijp ik best. Een gezin waarbinnen gevoelsmatige, menselijke reacties niet goed uitgesproken kunnen wor den, waarbinnen contactarmoede heerst. Die Conrad Is een figuur waar van ik erg ben gaan houden. Een heel gewone jongen met een gezonde do sis humor, maar met het steeds ster ker wordend besef dat met zijn ou ders geen wezenlijk contact mogelijk Is. Natuurlijk ben ik verschrikkelijk blij met die rol. De film draalt al in Ameri ka en de reacties zijn geweldig. Ik hoop dat ze In Europa net zo zijn. Een typisch Amerikaanse film vind ik het zeker niet. „Ordinary People" gaat over ménsen. En dat vind ik belang rijk. Wat voor film ik ook zal gaan doen In de toekomst, hij moet wel over ménsen gaan. En dan bedoel ik echt niet alleen mensen met proble men. Het mag ook een film met veel actie zijn, als de mensen erin maar herkenbaar zijn. Voordat ik die rol van Conrad in „Ordinary People" kreeg, had ik al vijf televisiefilms ge daan. Iets heel anders. In veel kortere tijd gemaakt en met veel minder pu bliciteit er omheen. Ik besef heel goed, dat dit het begin van een échte filmcarrière is. En wét voor begin. Het aantal aanbiedingen dat ik sindsdien heb gekregen Is legio. Ik heb Inmid dels weer een televisiefilm gemaakt, maar ik verlang ontzettend naar mijn eerstvolgende rol in een bioscoopfilm. Dat wordt de figuur van een Jonge re- cruut aan een militaire academie. Naar een scenario van dezelfde man die „Kramer versus Kramer" schreef. Wat dat betreft dus een mooi ver volg". Hoe krijg Je zo'n kei van een rol? Ti mothy: „Hoe gaat zoiets. Je hebt een aantal rolletjes gespeeld, Je staat ge boekt bij een bepaalde agent, en die belt je opeens op met de boodschap dat er audities komen voor die en die film. In dit geval „Ordinary People". Ik had het boek van Judith Guest ge lezen en ik vond het geweldig. Ik wil de die Conrad ontzettend graag spe len. Maar ja, je ontdekt al gauw dat zo'n beetje alle jonge acteurs van jouw leeftijd In Amerika dat willen. Je komt op zo'n auditie en de wachtka mer zit vol. Doodeng natuurlijk. Je hart bonst In Je keel. Wat je op zo'n moment denkt? Iets van: Geef me een machinegeweer en ik zorg dat ik geen concurrenten meer heb. Nee schrijf dat maar niet op, dat is onzin. Je weet gewoon dat er méér kans hebbers zijn. Je kent de scène die je moet voorspelen en je hoopt heel hard dat jij uiteindelijk de beste bent. In totaal heb ik vijf audities gedaan. Robert Redford was er na de derde bij. Hij nam me meteen apart, begon te vragen wat ik van die rol vond en dat maakt Je een stuk rustiger. Het is In de eerste plaats zijn film, van het begin tot het eind. Vandaar ook zijn enorme Inzet als regisseur. Je hebt geen moment kunnen voelen dat het zijn allereerste regie was. Hij zat voortdurend op je lip, speelde je niks voor, maar repeteerde of praatte net zolang op je in tot het karakter exact was zoals hij het wilde hebben". Fantastische tijd „Die vier maanden van de opnames van „Ordinary People" waren een fantastische tijd. De mooiste in m'n leven tot nu toe. Na afloop had ik het wel even moeilijk om het allemaal van me af te zetten. Redford merkte dat en ik heb een maand lang in het huls mogen wonen dat hij gebouwd heeft In zijn eigen skicentrum Sundance. Het zou geweldig zijn als elke komen de film je zo sterk zou aanspreken. Dat weet je natuurlijk niet. Na het enorme succes van deze film in Ame rika heb ik een hoop reacties gekre gen van vrienden, bekenden en bui tenstaanders In de geest van: Wat moet zo'n Jonge jongen als jij doen na zulk een geweldig succes. En dat weet ik echt niet. Ik heb er geen idee van hoe ik mijn carrière in de toe komst moet voorstellen. Ik weet al leen dat ik acteren ontzettend leuk vind. Nu kun je alleen nog maar te rugvallen, wordt er dan gezegd. Mis schien wel. Maar dat probleem heb ik duizendmaal liever, dan géén pro bleem en die film niet gemaakt heb ben. „Ordinary People" was mijn eer ste, grote film. Maar tegelijkertijd de eerste regie van Robert Redford en ook de eerste serieuze rol van Mary Tyler Moore. Misschien is de film daardoor zo goed. Omdat ledereen zich voor veel meer dan honderd pro cent Ingezet heeft. Ja, wel een gekke situatie met zulke ervaren mensen om in een drugstore met een vriendinnetje dat ook psychiatrische pro achter de rug heefL RIMINI De Adriatische zonnekust zit in de zorgen. De grote vraag is of de komende zomer weer miljoenen Duitsers. Britten en Nederlanders zullen neerstrijken op de „griglia tedesca" (de Duitse gril) zoals het zestig kilometer lange zandstrand tussen Ravenna en Rimini wordt genoemd. Tot nu toe is het aantal reserveringen zo ver achtergebleven bij dat van de voorgaande jaren, dat alarm is geslagen. Zo heeft de VVV van Cattolica zich op Duitsland gericht. Per auto reizende Duitsers wordt terugbetaling van de benzinekosten aangeboden, als ze voor tenminste twee weken boeken in een plaatselijk hotel. De Adriatische zonnekust merkt de gevolgen van de economische crisis in West-Europa. Bovendien heeft de inflatie in Italië tot gevolg, dat het land niet meer het goedkoopte-eiland is van weleer, al zijn de prijzen er in verhouding nog redelijk laag, uitgezonderd de prijs van benzine: f 2,20 per liter, de hoogste notering van heel Europa. Verder heeft Italië het stelsel van reductiebonnen voor buitenlandse toeristen afgeschaft. Jarenlang kon de toerist in eigen land bonnen kopen, waardoor hij in Italië een reductie van 25 procent op de benzineprijs genoot. De extra- benzinekosten kunnen de Italiaanse VVV's dan nog wel vergoeden, maar tegenover één zaak staan zij machteloos: de negatieve publiciteit die de wijdvertakte misdaad Italië heeft opgeleverd. De ontvoeringen van de Duitse kinderen Kronzucker, verleden zomer, en het Britse gezin Schuld, hebben Duitsers en Britten ertoe gebracht niet meer naar Italië te reizen. Voeg daarbij de vele gevallen van beroving en tasjesdieverij in de grote steden, dan is het wel duidelijk waarom veel buitenlanders dit land dat de toerist toch zoveel te bieden heeft de rug toekeren. Ondanks alle sombere vooruitzichten zijn er Italianen die geloven, dat het met het toerisme de komende zomer wel los zal lopen. Sommigen wijten het achterblijven van hotelreserveringen aan een gebrek aan samenwerking tussen de vele instanties die zich in Italië bemoeien met het toerisme. Deze situatie heeft sommige plaatsen en streken er ook toe gebracht, zelf in het buitenland propaganda te voeren om toeristen te trekken. Optimistisch over het komend zomerseizoen zijn er aan de Adriatische kust maar weinigen. Een van hen is een busondernemer in Rimini, die de hele zomer vanuit deze plaats dagtochten organiseert. „Een paar grijze regenweken ten noorden van de Alpen aan het begin van het vak an tieseizoen kunnen wonderen doen en kunnen velen er alsnog toe brengen de Italiaanse zon op te zoeken" zegt hij, de herinnering aan de zomer van 1980 nog vers in het geheugen. je heen. Maar ze waren ongelooflijk aardig en hebben me meteen geac cepteerd. Een toneelschool of zoiets heb ik nooit gehad. Wanneer trou wens, ik ben zestien augustus vorig jaar net twintig geworden. Geen haar op m'n hoofd die er aan dacht om ac teur te worden. Ik had op de High School toneelgespeeld. Gewoon, om dat ze nog iemand nodig hadden. Een grapje eigenlijk. En we begonnen met Dionysos van Euripides, geen lolletje. Daarna „Guys and Dolls", dat vond ik al een stuk leuker. In die tijd wilde ik eigenlijk sportman van beroep wor den. Ik speelde baseball in het schoolteam. Die droom was niet zo bar serieus hoor. Meer zoals iedere jongen wel van een sportloopbaan droomt. Maar dat acteren ging me toch wel aardig af. Tot iemand me met m'n vader tijdens een schoolva kantie Harvey zag spelen en me voor een televisierol engageerde. Sinds dien wil ik niets anders meer. Op het ogenblik krijg ik de ene aanbieding na de andere. Wat ik daarvan neem? Eerst die militaire-academiefilm. Dan zien we wel weer". Vader Jim Inmiddels Is Timothy's vader onna drukkelijk in het gesprek binnenge slopen. En wie genoeg films gezien heeft, begrijpt Timothy's acteerlust. Vader Hutton heet Jim en Is een veel gevraagd film- en televisieacteur. HIJ speelde onder meer in John Waynes The Green Berets, met Wayne samen in Hellfighters en in de Ellery Queen televisieserie. Al zijn Timothy's ouders sinds zijn derde jaar gescheiden en leefde hij sindsdien met zijn moeder In Connecticut, toen hij zestien was ging hij naar zijn vader in Los Ange les. Een logische stap, vindt hij, „An ders had ik hem nooit meer echt goed leren kennen. M'n vader heeft me wel eens gadviseerd, maar nooit nadrukkelijk. Hij vond dat ik m'n le ven zelf vorm moest geven, dat ik de grote beslissingen zelf moest nemen. Op voorspraak hoefde ik niet te reke nen en als kruiwagen heb ik hem nooit kunnen gebruiken". Inmiddels speelde Timothy Hutton op eigen houtje wel In een Disney televisiefilm „Sultan and the Rock Star", met Donna Reed In „The best place to be" en naast televisiester Carol Bur nett in een bekroonde show „Friendly Fire". Timothy's verhouding tot zijn moeder Is daardoor niet scheef ge trokken. Zij is met hem in Londen op bezoek bij de schoonfamilie van haar dochter. Voelen Inmiddels Is een gebaarde, zeer Brits pratende heer van middelbare leeftijd de hotelkamer binnengestapt, die zich als een wat vergrijsd jeugd vriendje aan een tafel verderop nes telt. Een impresario? Mogelijk Euro pese aanbiedingen voor Timothy Hut ton? Het zou niet zo verwonderlijk zijn. Want diezelfde koel pratende knul die zijn verhaal steeds vermoei der afdraait, elke keer weer verrast opkijkend als je er iets van noteert, speelt in „Ordinary People" wel een aantal zó heftig emotionele scènes dat tijdens voorvertoningen in Neder land een zaal met doorgewinterde bioscoopeigenaren het oprecht slik kend aanzag. Timothy Hutton kijkt verheugd bij die mededeling: „Die scènes met de psychiater vond ik zelf het allerfijnste om te doen. We heb ben de film zoveel mogelijk In de vol gorde van het scenario opgenomen. Om zo de emotionele lijn bij je te houden. Maar pas aan het eind kwa men de gesprekken met Judd Hirsch als psychiater. Daar heb ik veel werk voor gedaan, boeken gelezen, rond gekeken bij groepstherapieën. En hoe langer je bezig bent, hoe sterker je je daarin inleeft. Robert Redford zei steeds: Ik wil niet dat je een rol spéélt. Je moet vóelen waar het om gaat". „Ordinary People" is een film over gewone mensen, met in een van de hoofdrollen een gewone jongen. Die spelenderwijs acteur is geworden en ontdekt heeft dat dat best een leuk beroep is. Voor hoelang weet hij zelf niet en daar wil hij niet over denken., Voorlopig heeft hij er erg veel voor over. En niet alleen een dag lang pra ten met journalisten, onder wie twee Nederlanders, Maarten van Rooijen (ex->„ZwiJgen is goud") en ondergete kende. Timothy Hutton: „Raging Bul met Ro bert de Niro vind ik bijvoorbeeld een geweldige film. De Niro moest voor zijn rol als vérlopen bokser echt tien tallen kilo's dikker worden. Gek? Wel nee, als ze mij zoiets zouden vragen voor een rol zou ik exact hetzelfde doen. Graag". BERT JANSMA Karen, het eerste meisje dat Conrad uit zijn Isolement haalt wordt gespeeld door de jonge actrice Dinah Manoff, dochter van Lee Grant, de schrijver van de televisieserie Naked City. Robert Redford Instrueert Timothy Hutton.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17