oordwijkerhoutse Cockie Edelaar aarschi jnli jk'bowlster van het jaar' =6 GOEDE PRESTATIES NIET IN NATIONALE SELECTIE LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 MAART 1981 DWIJKERHOUT In de flink ide Nederlandse bowlingwereld mani- t zich vooral dit seizoen een speelster eidse regio wel zeer opvallend. Cock jr uit Noor dwijker hout mag op dit it zonder overdrijven de beste bowl- 1 hein Nederland worden genoemd. De be- worden door haarzelf getoond in de yan de ranglijst, die uiteindelijk de er van het jaar' oplevert. Hierop be- zich ruim boven de concurrentie, j weken geleden maakte deze krant al 'j van de zege, die zij behaalde in het I Holiday Trio Toernooi Naast dit B- pi won zij in november 1980 tijdens [•finale Knijn Internationals (het be ste toernooi in Europa), terwijl zij Jien op zo goed als elk toernooi wel Iprijs in de wacht sleepte. Slechts één hst op de bowlingcarriére van de ener- B 9-jarige. Sinds kort maakt zij geen leer uit van de Nederlandse selectie, enigheid met bondscoach Ron Bo joh Ie de partijen. huize Edelaar betreedt en de familie wat beter inen, wordt het steeds duidelijker waarom ie- t dit gezin voortdurend de (bowling)pers haalt, van het succes blijkt te liggen in net feit, dat i van het Edelaarsnest de bowlingsport beoefe- ler Wil won al samen met zijn vrouw Cockie Jack eerder belangrijke evenementen. Zo be- ij gedrieën winst in het EVA-toernooi in Sche- i, het Lustrumtoernooi in Zeist en tot twee het Gou-'s Kaas Toernooi in Gouda. Jack is s zojuist ..tgekozen om mee te spelen in de Ne- Ie juniorenploeg, die tijdens de Paasdagen in land uitkomt tegen West-Duitsland. Ook doch- ;r en zonen Pim en Leon bowlen verdienste- jt zo vreemd dus, die fraaie resultaten. Toch blij- bowlingactiviteiten onder aanvoering van Cock te worden uitgevoerd. Zij was met Kou- I Nederlands kampioen bij de dames en speelt fcrste klasse Nationale League. Tijdens de be- A-toernooien Grote Prijs van de Baronie in Hofstede Singles in Rijswijk pakte zij respec- I de 2e en 3e prijs en bevestigde met dit constan- s haar sterkte. lelijke prestaties niet vanzelf komen weerlegt r dan haar leeftijd lijkende bowlingtopper met •rische beschrijving van 'hoe het allemaal geko- „Ongeveer zeven jaar geleden zijn wij begon- een avondje van de personeelsvereniging. Nu we gerust stellen, dat we geholpen hebben een ;is te leggen voor de populariteit van de bow- van nu." Er blijkt vooral in de weekends ge- veel tijd te zitten in deze tak van vrijetijdsbeste- Toen speelden we alleen nog maar een huislea- ovijl, vooral ik, tegenwoordig bijna elk weekein- »ed aan een toernooi ergens in den lande of aan vormen van wedstrijden." Over hoe de omge- er tegenaan kijkt zegt Cock:„Het gezin lijdt er g niet onder, dat moeder vaak vart huis is, maar lie kijkt hier wel vreemd tegenaan." Financiëel laatste jaren gelukkig wat gunstiger verlopen, toernooien toch wel hoge kosten met zich mee in de vorm van inschrijfgeld variërend van )t vijfennegentig gulden was het best welkom, opbowlster vorig jaar ruim tweeduizend gulden jzengeld binnensleepte, terwijl dit jaar haar sal- ïmiddels bijna drieduizend gulden staat. tisme igenlijk vreemd, dat door velen de bowlingsport it als volwaardig wordt beschouwd. De Neder- Cockie Edelaar werpt als weinig anderen weer één van haar vele strikes. landse Bowling Federatie telt toch al zo'n 20.000 spelen de leden, terwijl het Internationaal Olympische Comité bowling in 1979 al tot Olympische sport heeft verheven. Cockie heeft ook hierover een klare mening:,, Okee, vroeger beoefenden wij de sport ook meer in de recrea tiegedachte, maar tegenwoordig mondt het enthousias me toch duidelijk uit in een brok fanatisme. Die eerste klasse Nationale League bestaat puur uit bowlers die van elkaar willen winnen. Daar wordt gespeeld om de punten, om het nog maar niet te hebben over de toer nooien. Het is daarom ook best een rare zaak, dat bow ling nog nooit tijdens Studio Sport is getoond." Door ve len wordt de sport nog steeds geassocieerd met gezellig een borrel pakken en je rokertje opsteken. Gebeurt dat tijdens toernooien ook? Ietwat gebelgd ontkent zij dat- „Natuurlijk niet, recreanten en sportbowlers moet je strikt gescheiden zien. Niet dat wij een hekel hebben aan recreatiespelers, maar de bowlingsport is toch wel iets heel anders. Roken en drinken zijn in de wedstrij den volstrekt verboden. In de bowlingtop kan je ook best van topsport spreken". Selectie Waarom zit je eigenlijk niet meer in de Nederlandse se lectie? Deze vraag blijkt nogal wat stof te doen op waaien, want een heel verhaal wordt verteld. Een ver haal dat zijn bron vindt in een meningsverschil met de bondscoach. „Voor de samenstelling van de kernploeg voor de Europese kampioenschappen in Rome speelden wij een aantal trainingsgames. Daarin eindigde ik als tweede achter de individueel kampioene van Europa, Irene Gronert, met een gemiddelde van ruim 183." „Ook de testcase in Londen kwam ik goed door. Ik kwam in de zeslandenontmoeting in de single-finale en eindigde als vierde Nederlandse." Cock had de indruk, mede door een schrijven van de NBF, waarin zij werd uitgenodigd, dat zij zou meespelen in Rome. Tijdens de laatste trainingsdag werd de selectie bekend gemaakt en bleek zij er toch niet bij te zitten. Er werd vanuit een onbevredigend gevoel gecorrespondeerd met het bonds- bestuur en ook gesproken met Ron Bojoh. De gronden waren voornamelijk van technische aard, hetgeen voor Cock een reden was vraagtekens te zetten bij de bege leiding van de Oranjetrainer. „Ik kende namelijk het 2- 4-5-systeem niet, terwijl Bojoh me een tijd lang had ge traind en hij me dat systeem had moeten vertellen." Tijdens het laatste gesprek bleek er geen grond meer voor verdere samenwerking, hetgeen later zou resulte ren in een schrijven van chef d'équipe Ben Jacobs. Hierin werd Cock meegedeeld niet meer in aanmerking te komen voor de Nederlandse selectie. Affaire Over de toedracht blijkt Ronald Bojoh eenzelfde ver haal te vertellen, echter vanuit een andere gezichts hoek. „Kijk, ik l}éb carte blanche van het bondsbestuur, als het gaat om de keuze van mijn spelers en speelsters. Daarbij moet ik bepaalde normen hanteren, die niet al leen te maken hebben met een behaald gemiddelde." Over die Rome-affaire zegt de Amsterdammer:„Ik ken de de worp van Cockie nog niet goed genoeg om haar te kunnen corrigeren op momenten, dat het minder zou gaan. En ik acht dit argument erg belangrijk in toer nooien, waarin op wereldniveau wordt gespeeld." Maar zij had een brief met een uitnodiging gekregen.„Ja, dat was een vervelende vergissing. De brief is per abuis naar meer mensen gezonden dan de bedoeling was, waarvoor het bestuur ook haar excuses heeft aangebo den." De gesprekken, die volgden op deze affaire ble ken de partijen nog meer uit elkaar te brengen. Ook Bojoh was hier niet blij mee. „Toen kwam steeds meer naar voren, dat Cockie een te harde opstelling had, waarvan ze niet meer wilde afwijken. Bovendien had zij in die periode een slechte invloed op de sfeer binnen de hele selectie. Ook ik vond de beslissing, die ik moest nemen zeker niet leuk, maar ik kon niet anders meer. Ik ben coach en als zodanig verantwoordelijk voor mijn groep." TJEERD SCHEFFER RVV ook te sterk voor NOVO 2 LEIDEN Ook NOVO 2 heeft RW's zegereeks niet kunnen onderbreken. Met nog drie wedstrijden voor de boeg, hebben de Rijnsbur gers nog steeds één punt voorsprong op achtervolger DAC. De Alphenaren had den het niet al te moeilijk bij SKC. Onderin is het doek gevallen voor LUSV 3. Do- nar 2 was te sterk voor de studentenploeg. Bij de da mes spitst de strijd zich toe op Gemini 3 en Ridderveld. Gemini bezit een punt meer, maar de onderlinge wed strijd staat nog op het pro gramma. RW kon bij NOVO 2 het lengteoverwicht aan het net prima uitbuiten. De ploeg van coach Guyt was binnen een uur klaar met dit duel: 8-15, 10-15, 7-15. Concurrent DAC kon tegen SKC naar hartelust experimenteren. De Leidse ploeg kwam aan het net te veel tekort en serveerde daar naast te gevaarloos. Alleen de derde set, toen de aanvalsop bouw bij de thuisploeg iets verzorgder was, kon SKC de winst grijpen: 8-15, 9-15, 15-10, 7-15. LUSV 2 boekte sinds lange tijd weer eens de volle winst. Gemini 3, dat wat betreft de gradatie afhankelijk is van de eventuele teruggang van Zo- voc naar de promotieklasse, kwam er in een eenzijdige wedstrijd niet aan te pas: 10- 15, 6-15, 8-15. Leython 2 be gon gehandicapt aan het tref fen met WVC. Twee spelers ontbraken op het appèl, de overgeblevenen brouwden er met uitzondering van Ger Re- nes weinig van: 15-5, 15-3, 17- 15. Voor LUSV 3 werd de onver mijdelijke degradatie een feit. Donar 2 bleek op alle fronten sterker: 0-3. LUSV heeft dit seizoen blijk gegeven te weinig de basistechnieken te beheer sen voor een succesvol verblijf in de eerste klasse. DAC 2 overklaste Orion. Met als gro te uitblinker Lex Hilbers werd Orion met een 3-0 nederlaag in de zak naar huis gestuurd: 15-8, 15-10, 15-11. Dames Gemini 3 wist ondanks de zwakke tegenstand van Leython 3 de concentratie nu wel te bewaren. In aan vallend en verdedigend op zicht speelde Brenda de Wit een prima wedstrijd. De strijd om de titel zal op 21 maart beslist worden, wan neer de koploper het als tweede genoteerde Ridder veld ontmoet. DAC 2 speelde met drie inval sters - Els Heil, Tine van Luik en Nellie de Jong -, die uiste kend acteerden. Toch was er te weinig teamverband om meer dan één set te winnen: 6- 15,15-6, 8-15, 10-15. Leython 2 speelde verdedigend te zwak om het Ridderveld echt lastig te maken. Slechts de derde reeks was spannend en werd met enig geluk door de thuis ploeg in het voordeel beslist: 15-8, 15-10, 17-15. Orion leed een 1-3 nederlaag tegen In Up Go. Onder redactie van Gert Jan Onvlee zaak wat gemakkelijker kon den sussen. Daar hadden ze geen zin in. We zijn daarover zeer teleurgesteld." Nasleep (4) Zoals inmiddels bekend is wordt Arie Lagendijk de nieu we trainer van Rijnsburgse Boys. Na vier jaar bij Quick Boys te hebben gewerkt neemt Lagendijk de Rijns burgse selectie het komende seizoen onder zijn hoede. Af gelopen zaterdag was nog niet algemeen bekend dat de oe- fenmeester in Rijnsburg zou gaan werken. Ook niet bij. Herman Wijnands die mo menteel nog trainer is van RBB. Na afloop van de derby informeerde bij bij Lagendijk of die al contact met een nieu we vereniging had. Lagendijk vertelde Wijnands dat bij in derdaad al een nieuwe club bad gevonden maar dat hij de naam van die vereniging nog maar liever niet noemde. De naam van Lagendijks nieuwe werkgever moet dinsdag toch een aardige verrassing zijn ge weest voor Wijnands. Nasleep (5) Opvallende verschijning afge lopen zaterdag in de bestuurs kamer van Rijnsburgse Boys was Cor van der Hart, tot voor kort oefenmeester van het Amerikaanse Fort Lauderdale Strikers. Een opmerkelijk be zoek toch, zeker als in aan merking wordt genomen dat die middag nog niet bekend was wie de nieuwe trainer van RBB zou worden. En aange zien het RBB-bestuur in het verleden ook al eens stuntte met het aantrekken van Atte Bouma zou bet contracteren van Van der Hart best eens tot de mogelijkheden kunnen be horen. Een mooi gerucht, dat zeker. Maar dat gerucht is met de definitieve komst van La gendijk nu de wereld uit Van der Hart heeft geen contact met RBB gehad, was gewoon nningmeester heeft een dag. Een opmerking üvuldig te horen is bij 'jden die zich mogen gen in een ruime Helling. Niet vreemd 1ijk dat ook de schatbe- r van Rijnsburgse Boys en zaterdag als een ge- mens werd betiteld, iefst 4500 toeschouwers de Rijnsburgse kassa's 1erd om de derby tegen in Quick Boys te aan- <en. Zo werd de Rijns- kas flink gespekt. Toch hsburgs' penningmees- I zo'n fijne middag heb- Pad. De geschiedenis is Een uit ongeveer der- lens bestaande Katwijk- obende hield die zater- ivig huis op sportpark nors. Een rumoerige die de Rijnsburgse 'ing een kleine 4000 kostte. En dan laten we 't gemak de verminde- ran de kantine-omzet even buiten beschou- ■ep (2) rust namelijk betrad ital leden van de bende tine, nam bezit van de stelde bier en Inplaats verwachte consumptie alcboliscbe versnape- ogen plotseling de fles- r de RBB-kanttne. Ce- schade en een in de igstig leeg clubgebouw, tade nu (aan tribune en vk) tracht bet bestuur alen op de (zes) vanda- van de politie een pro- bal hebben gekregen, lukt is de vraag. Secre- ran Zuylen beeft er een ootd in, verwacht niet IB een cent zal ontvan- Niet Cor van der Hart maar Êubliek betrof geen enkel pro- leem op. In Katwijk gedroe gen de toeschouwers zich eer der in dit seizoen voobeeldig. Van Zuylen verklaart dat al dus: „Die jeugdbende schijnt heel Katwijk onveilig te ma ken. Daarom worden die jon gens door het Quick Boys-be stuur van het terrein ge- Arie Lagendijk (foto). weerd.Afgelopen zaterdag verleende het bestuur van de Katwijkse vereniging geen en kele medewerking aan verzoe ningspogingen. Van Zuylen vindt dat erg jammer: „In de rust hebben we in de bestuurs kamer gevraagd of enkele be stuursleden wat daders kon den aanwijzen zodat we de Rellen In Rijnsburg. als toeschouwer bij de derby aanwezig. Nasleep (6) RBB ontving voor de ncatu- re die was ontstaan door bet komende vertrek van Herman Wijnands vijftien sollicita ties. Enkele namen: Kroese, Gert Bals Inderdaad, de voor malige doelman van Ajax), De Gier, Jan van Daal Smit, Hup, Lagendijk en -Barry Janse. Janse nu is door Quick Boys aangetrokken als ver vanger van Arie Lagendijk. Heeft de Katwijkse vereni ging Janse weggekaapt voor de neus van de Rijnsburgse buur of stond Lagendijk num mer een op bet verlanglijstje van Rijnsburgse Boys? Vol gens van Zuylen is het laatste het geval: lagendijk wil ook iets met de Jeugd gaan doen. Bij Quick Boys heeft hij op dat gebied voortreffelijk werk geleverd. Dat Is van de rede nen waarom we hem hebben aangenomen." Kampioen (1) Nog één overwinning en Juf fermans de Engel kon het kampioenschap van de inter regionale hoofdklasse zaal voetbal gaan vieren. Twee we-, ken geleden heeft daar op deze sportpagina het een en ander over kunnen lezen. De Lisser ploeg moest in Wad- dinxveen aantreden tegen PMI De Bron en leek in die partij ook onbedreigd af te gaan op de titel. Tien minuten voor tijd hadden de Lissenaren een 2-8 voorsprong in handen. Veel kon er niet meer mis. Hoewel, de spelers van PMI wisten nog wel een manier om roet in het eten te gooien. De een na de andere Goudse spe ler maakte een grove overtre ding en liet zich zo naar de strafbank sturen. Toen er nog maar één PMI-speler in het veld stond moest de scheids rechter de wedstrijd reglemen tair wel staken. Geen officiële titel dus voor Juffermans. Kampioen (2) Woensdag kan de Lisser for matie die titel dan wel bin nenhalen. Voordeel is dat dat in eigen THB hal kan gebeu ren. Gespeeld wordt tegen Van Rooyen, een ploeg die het ongetwijfeld niet zo bont zal maken als PMI. En al verliest Juffermans van een momen teel prima draaiend Van Rooyen, dan is er nog niets aan de hand. Kampioen is Juffermans toch al. Want om die resterende tien minuten van het duel met PMI alsnog te spelen lijkt wat moeilijk. Stel dat de geminimaliseerde Goudse ploeg moet aftrappen. Naar wie moet die arme jon gen de bal dan spelen?

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11