f ebied aan Sandtlaan behoudt bedrijfsfunctie 'Eiffeltoren' Wassenaar: dit voorjaar de lucht in Afschuiven Noordwijkse zeereep te prijzig Lissese ondernemer begint gratis creativiteitscentrum e rnstig verzet tegen reclameborden langs Voorschoterweg iiwplan [lorp eleverd 'MMISSIELEDEN VREZEN „LAS VEGASSITUATIE" 510 LEIDSE COURANT IJK Het gebied van de groenteveiling nlkzandsteenfabriek zal in het bestem- lan Katwijk aan den Rijn niet meer in Icing komen voor een woonfunctie. Het jtebestuur geeft hiermee toe aan de be- die de betrokken bedrijven en het jiwschap op dit punt tegen het bestem- /an hadden ingebracht Tijdens een ling van het college van Gedeputeerde liaakte wethouder J. van Dijk gisteren k dat het gebied aan de Sandtlaan ook jbmende tien jaar haar bedrijfsfunctie nen behouden. Eerder had het Katwijks gemeentebestuur in het bestemmingsplan voorgesteld om beide bedrijven over te plaatsen naar het industriegebied 't Heen. De vrijgekomen grond zou dan kunnen worden gebruikt voor woningbouw. Zowel de directie van de Kalkzandsteenfabriek als die van de groente veiling tekenden bezwaar aan tegen deze gang van zaken. Bij overplaatsing naar 't Heen is volgens hen de economische haalbaarheid niet voldoende onderzocht. Beide bedrijven werden in deze me ning gesteund door de Provinciale Planologische Commissie (PPC). Veilingleider Vooys over de ommezwaai van het Katwijkse gemeentebestuur „Ik ben erg tevreden met het feit dat de gemeente zich achter het advies van het PPC heeft gesteld. Voordat Gedeputeerde Staten zich over deze zaak hebben uitgesproken blijft ons bezwaarschrift echter van kracht' De vereniging voor openbaar onderwijs te Katwijk bracht tijdens de hoorzitting ook een aantal bezwa ren tegen het bestemmingsplan in. De belangrijk ste hiervan is dat het plan geen ruimte biedt voor de stichting van een openbare school in Katwijk aan den Rijn. Het tegenargument van de gemeente op dit punt is, dat het aantal leerlingen dat een o- „Mocht dit in de toekomst wel het geval zijn, dan kan altijd nog gebruik worden gemaakt van de ac commodatie in de Boorsmaschool". De bezwaren van de stichting Leerbaar Katwijk richtten zich voornamelijk op verkeerstechnische aspecten. Leefbaar Katwijk wil onder meer in het plan opgenomen zien: met verkeerslichten bevei ligde voetgangersoversteekplaatsen bij de Turf markt en op het punt waar de Kerkstraat in de Rijnstraat komt, de vervanging van het parkeer terrein op de Turfmarkt door het beloofde dorps plein. het aanleggen van verkeersdrempels in de Kerkstraat en de aanleg van een verkeerstunnel onder de kruisinjg tulpstraat/Molentuinweg. Het voorstel van de stichting om op het terrein van de Hoop wooneenheden te bouwen voor 1- en 2-per- soonshuishoudens werd ingetrokken. Leefbaar Katwijk meent dat het gemeentebestuur op dit ge bied de laatste maanden al de nodige aktiviteiten heeft gestart. Of bovengenoemde bezwaren al of niet gegrond zijn. zal pas over enige maanden blijken wanneer Gedeputeerde Staten uitspraak doen. ird met Igen, .888,-. CHOTEN Burge- Mr. P. Can negi eter digde gistermiddag teel van de woning [ieklaan 19 aan de fa- Lemstra. Daarmede lan van de Christelij- iningbouwvereniging hoten" afgerond. plan Bijdorp is onder van de Christelijke bouwvereniging een jingwetbouwwoningen ferd. In totaal 42 stuks er vier zijp aangepast fiandicapten. De huur- variëren van 350.- ).- per maand. De laat- jprijs betreffen de aan woningen. Ook nam Ingbouwvereniging de Zich voor de bouw van iiewoningen, die thans emaal een eigenaar hingbouw in Bijdorp december 1979 van jirgemeester Cannegie- mde het plan Bijdorp pt plan, dat inspeelt op fakter van het oude Oorschoten. De realisa- I ongeveer 150 wonin de gesubsidieerde sek- kent voor Voorschoten irmindering van het woningzoekenden, om- t deze bouw een door- b kan plaatsvinden, fis heeft Voorschoten eds bijna 800 woning- jelke liening okkkeerd IRWOUDE De pro- x Is gistermorgen ge- tijd geblokkeerd ge- nadat twee vrachtwa- n half negen tegen el- raren gebotst. Er wa in gewonden, maar de ïle schade was aan- L Het verkeer werd id. ichtwagen kwam in de lakbij de sloot tot stil- Het ongeluk ontstond len van de vrachtwa- iomende uit de richting naar links uitweek om taarnpaal te ontwijken, anging van een voor- fi de zandauto bleek af in. Een gedeelte van de tand kwam op de rij- echt. luizen PWIJK De Vietna- vluchtelingen uit „De jiw" gaan Noordwijk n. Zij worden overge- I naar opvangcentra in het land. Het mi- van CRM heeft In ■■der van de bezuini- ^^^^^aatregelen met in- ^■tan 1 aPril het kon- et de eigenaar van HJHl.De Zeeleeuw" opge- I p trieste zaak voor de H Er tachtig bootvluchte- HLJHv11 n'et a'leen voor hen, >ok voor de Noordwij- ie als gastadres funktio- De nog maar nauwe- Hegde kontakten moe- 11^2! 1 abrupt worden afge- 1 letreurenswaardig is het ook voor de school- nog stelt iMidden in het school- |oeten zij opbreken en |mt de acclimatisering iterke rd niet ten goede, ren, de l mensen wachten nog ieubelen. Woning, doch deze ko- mzeel- as na april ter beschik te kerngroep Vietnam- Hingen Noordwijk heeft t ministerie om uitstel t besluit gevraagd. errein RAAD VAN STATE ZET GEMEENTE VOOR AAP WASSENAAR Al bijna acht jaar is er strijd om ge weest. De 35 meter hoge an tennemast van radio Beuk aan de Langstraat in Wasse naar Een woordvoerder van de gemeente noemde het ding misprijzend een Eiffel- toren. Het is duidelijk, dat de gemeente een dergelijk hoog gevaarte weg wil heb-, ben: „Het is een inbreuk op de bescherming van het dorpsgezicht". Volgens de gemeente esthetisch niet ver antwoord. De Raad van Sta te besliste onlangs echter, dat de antennemast weer omhoog mag. De 69-jarige heer J.N. Beuk, eigenaar van de ruim 50.000 gulden kostende antennemast, krijgt maar ten dele gelijk van de Raad. Men was wel van mening, dat het ding een zeke re inbreuk op het oude dorps gezicht betekent en dus esthe tisch niet geheel verantwoord is. Toen de heer Beuk echter zijn oorspronkelijke mast „lan ceerde" waren de reglementen hiervoor nog lang niet zo streng als nu. Ook de gemeen teraadsleden zagen maar wei nig bezwaren. Er waren dus nauwelijks belemmeringen. Een bouwvergunning werd uiteindelijk oojt toegekend, al had dit nog wel enige voeten in aarde. De mast bleek echter niet stevig genoeg te zijn. Voor de heer Beuk reden om hem te verbeteren. Enkele gemeente raadsleden hebben dit gegeven aangegrepen om te betogen, dat het niet meer om dezelfde mast gaat en dat hier geen bouwvergunning "voor was aangevraagd. De juridische commissie in Wassenaar stond in z'n geheel achter de bejaarde eigenaar. Buurtbewoners hadden geen overwegende bezwaren. De De heer J.N. Beuk commissie technische diensten was verdeeld. Voor het college was dit op de creatie van Gus- tav Eiffel gelijkende gevaarte blijkbaar een doorn in het oog, al hield burgemeester Staab zich in een gesprek met de heer Beuk als een goede politi cus op de vlakte: „persoonlijk denk ik..." Maar nij haastte zich om te zeggen: „daar mag u geen conclusies aan verbin den". En de raad besliste ten slotte op 20 augustus 1979, dat ie weg moest. Tegen dat be sluit ging de eigenaar in be roep bij de Raad van State. Hij spande een AROB-procedure aan. Betoogde dat hij de Eiffel- toren voor zijn zaak nodig had (ook als reclameobject, hij kon z'n klanten een fraaie ont vangst tonen) en dat het hem veel geld had gekost om alles aan te schaffen. Deze argu menten vond de Raad van Sta te zwaarwegender dan dat het ding niet in de omgeving, de oude gebouwen, past, te domi nerend is etc. Belangrijk gege ven: voor de oorspronkelijke mast gold dit net zo goed. en die mocht indertijd wél. Waarom moet ie nu zo nodig 35 meter hoog zijn? De heer Beuk: „Hoe hoger de mast, hoe beter de ontvangst in principe is. De condities om bijvoor beeld Engelse zenders te ont vangen zijn veel beter. Veld sterktemetingen hebben uitge wezen, dat die 35 meter een gunstige waarde is. Waar schijnlijk kom ik met deze mast net boven bomen en hoge gebouwen uit. Ik kan nu ook Franse, Spaanse en Italiaanse zenders onder bepaalde (goe de) omstandigheden ontvan gen. Dat heeft ook met de at mosfeer te maken". De heer Beuk betoogt, dat de verhou ding met de gemeente altijd goed is geweest: „We vechten natuurlijk voor onze stand punten. Ik neem het de ge meente niet kwalijk, dat ze een fout gemaakt heeft. Ik wil niet natrappen". Vertelt ver volgens enthousiast over on derzoeken, die hebben uitge wezen, dat een mast van 105 meter een nog veel betere ont vangst geeft. Dat je met de tijd mee moet gaan, ontwikkelin gen moet volgen. En dat de mast in de toekomst ook met de satellietontvangst belang rijk kan zijn. In elk geval gaat te in de loop van het voorjaar in volle glorie de lucht in, tot ongenoegen van de gemeente raadsleden). De verhouding met de ge meente was goed. Maar blijft dat zo, als hij een reus van 105 meter wil neerzetten? De antennemast NOORDWIJK De zeereep voor de boulevard wordt voor de zomer niet afgescho ven. Wie strand en zee wil zien, gaat maar naar de af rit. In de laatste gemeente raadsvergadering had De Geus (CDA) verzocht om de duinenrij voor de Koningin Wilhelmina Boulevard door afschuiving een kopje klei ner te maken. Een jaar of vijf geleden is dit voor het laatst gebeurd en sindsdien is de reep weer zo hoog opge stoven, dat vanaf de prome nade strand en zee niet meer zichtbaar zijn. En dat zijn juist de meest attractieve elementen, die de badplaats heeft te bieden, vond het raadslid. Het college heeft inmiddels la ten berekenen, wat een en an der zal gaan kosten. Als de zeereep over de gehele lengte van de boulevard (pl.m. 700 meter) wordt afgeschoven, komt dat op een bedrag van ongeveer 74.000,-. In de gisteren gehouden com missievergadering keek men toch wel tegen een dergelijke uitgave aan. Is het niet moge lijk om een gedeelte af te schuiven, bijvoorbeeld tot Heemborch, opperde Willems (CDA). Als de gemeenteraad daartoe zou besluiten, leidt dit wel tot vermindering van de kosten, maar dan blijft wel het probleem bestaan, dat het kar wei nooit meer voor het sei zoen geklaard kan worden, bleek uit de toelichting van di recteur Sijens. „We komen wel in tijdnood". ARTOPA"MAANDAG OPEN De heer Dijkman in zijn „Artopa". LISSE Ondernemer Loek Dijkman (39) heeft van de overwinst van zijn verpakkingsbedrijf aan de Grevelin- genstraat een muziek- en creativiteits centrum, „Artopa", gebouwd. Het wordt maandag officieel geopend. Het staat gratis ter beschikking van gega digden. Hulp wordt er geboden aan scholieren die in het voortgezet onder wijs uit de boot dreigen te vallen. Ver der kan men er met computers werken. Zo'n initiatief werd, voorzover bekend, niet eerder in ons land genomen. Dijkman ontkent stellig hiermee een jon gensdroom te vervullen. Hij spreekt van realiteit en bedrijfsmatig handelen. Hij wil wel een idealist worden genoemd. Het is een begin om uiteindelijk de extra vrije tijd die door de verdergaande automatise ring ontstaat, te verdelen en te besteden. Dat moet volgens hem geleerd worden. Trouwens, talent moet worden ontwik keld, want alle creativiteit zal nodig zijn om de moeilijke problemen van de samen leving te kunnen oplossen, meent Dijk man. Het initiatief van Dijkman is niet duide lijk op promotie of sponsoring van clubs en verenigingen afgestemd. „Het gebouw is voor wat je thuis niet kunt doen: mu- ziekmaken, oefenen, exposeren van zelf gemaakt werk, kortom voor iedereen die cretief bezig wil zijn en ook voor hen die nog niet weten dat zij amateur zijn", aldus Dijkman. Het centrum telt verschillende vertrek ken, waaronder een grote zaal voor mu ziekuitvoeringen voor meer dan 150 per sonen. Wat de ondernemer geïnvesteerd heeft, houdt hij voor zich. Zijn ideeën en idealen worden niet door iedereen ge deeld. Wel door een groot deel van de 55 werknemers van de Topa-groep. De bouw van het muziek- en creativiteits centrum is niet ten koste gegaan van werkgelegenheid of positie van welke werknemer ook. „Ik heb groot geluk ge had", aldus Dijkman, „we konden groeien door het opvoeren an de produktiviteit. Uiteindelijk werken we om te leven en dat gaat best samen met goede prestaties". Het centrum staat er en is ingericht. Be halve de grote zaal zijn er o.m. kleinere ruimten, een foyer en een soort keuken tje. Tot de inventaris behoren twee vleu gels, een piano, een verplaatsbaar podium, tafels, stoelen, muziekstandaards, alsmede een paar computers. „De comouter moet minder goeroe-achtig worden en dichter bij de mensen worden gebracht", vindt Dijkman. Tijens de opening van het centrum wordt een computerprogramma gedemonstreerd dat speciaal voor het muziekonderwijs is gemaakt. De toekomstkundige prof. dr. Fred L. Polak zal een inleiding houden. Tevens wordt dan in het centrum een ten toonstelling geopend van veertig litho's Aart van Dobbenburgh. Professionals horen eigenlijk niet in het centrum thuis, ze zijn bedoeld als stimu lans voor amateur-creatievelingen en om eventuele drempelvrees te overwinnen. Nog een jaar lang worden vooraanstaande aankomende kunstenaars voor dit doel uitgenodigd. Intussen is er al belangstel ling voor het centrum getoond uit de re gio. Een lerares van een muziekschool komt met 50 leerlingen repeteren en geeft er een uitvoering. Een filmclubje krijgt er onderdak. Een groepje musici gaat er oe fenen als kwartet. De studiebegeleiding in overleg met de school en met behulp van een psycholoog en een onderwijskundige, vrijwilligers, start. Een academie uit de streek houdt er een expositie. Een groepje maakt er computerprogramma's. Later dit jaar begint een project voor toepassing van computertechniek bij het onderwijs. Het centrüm is altijd open, alle dagen van de week en als het nodig is ook 's nachts, wie er gebruik van wil maken moet dit regelen en afspreken. Is een pasje ver strekt dan kunnen de gebruikers zich toe gang verschaffen tot het centrum. Nu het er staat en is ingericht kost het bijna niets meer: gas, licht, water, en schoonhouden. De belangstelling zal nog toenemen. Daar bij is overwogen dat Lisse 20.000 inwoners telt en dat er tussen Leiden en Haarlem eigenlijk geen accommodatie is om iets creatiefs te doen. wat nou net niet thuis kan, veronderstelt Dijkman. Op voorstel van wethouder Warmerdam besloot de com missie toen de zaak in het najaar weer op de agenda te zetten, zodat het afschuiven in ieder geval in 1982 zou kun nen gebeuren. Voorzitter Goemaat van Hore ca Noordwijk was duidelijk te leurgesteld. Zowel de horeca als de VVV hadden vorig jaar reeds aan B en W verzocht maatregelen te nemen tot ver laging van de reep. Wat wel aangepakt wordt is het schoonhouden van het strand. Men zal eens bekijken of dit niet machinaal kan ge beuren. Rubingh (VVD) ver telde in Italië een machine be zig te hebben gezien, die het vuil meteen in een bak depo neerde. De deskundigen van openbare werken bleken niet optimistisch. Het is onvoorstel baar hoeveel rommel strand- bezoekërs achterlaten en daar bij komt nog de troep, die uit zee aanspoelt. Eerdere erva ringen met machines zijn ne gatief, deelde adjunct-direc teur van gemeentewerken, Haman, mede. Merkwaardig genoeg is het effect van het gebruik van machines van badplaats tot badplaats ver schillend. Machines die in Scheveningen een redelijk re sultaat opleverden, stellen soms in een andere badplaats teleur. Men heeft nu de hoop geves tigd op een nieuwe machine, afkomstig uit Israël. Deze „strandveger" komt op 19 of 20 maart naar Noordwijk voor het geven van een demonstra tie. Mocht ook deze apparatuur te kort schieten, dan is het de be doeling strandreiniger Van der Putten weer in te schakelen, die met twee man en een trek ker aan de slag gaat a raison van 80,- per dag. Opbrengst van vierkamp voor gehandicapten sport LEIDERDORP Burge- meester M. A. van der Have lost morgenmiddag om twee uur het startschot voor het laatste onderdeel van de Lei- derdorpse sportvierkamp. een hardloopwedstrijd over 12 of 8 kilometer. De vierkamp die naast deze hardloop wedstrijd bestond uit een conditietest, zwemmen en fietsen werd niet alleen gehou den om de sportieve prestaties. De startgelden die de 130 deel nemers opbrachten zijn be stemd voor enkele goede doe len. Na afloop van de wed strijd, rond half vijf, overhan digt burgemeester Van der Have een geldbedrag aan de IROL, de huisomroep van het verpleeghuis Leythenrode en aan de Jespa-stichting in op richting. Deze stichting wil in de toekomst sportmiddagen gaan verzorgen voor geestel- klijke en lichamelijke gehan dicapte kinderen in Leider dorp. Start van de loop is bij sport school Van Houdt aan de Luy- kendreef en de eindstreep bij het wijkcentrum Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat. ig van SCHOTEN - Het auto- lbedrijf Kamsteeg b.v. bsoluut geen reclame- en bij het bedrijf aan ^r- efweg plaatsen. Deze >8 werd gisteravond KJ uur. |s een vergadering van Idscom missie openbare j? genomen. De com- ■■leden zijn teleurge steld dat zij zo laat informa tie hebben gekregen over de ingrijpende plannen van het bedrijf, die ondermeer beo gen om enige auto's op grote zuilen langs de Voorschoter weg te plaatsen. Ir. Franken (CDA) noemt de goedkeuring van het plan door de Welstandscommissie het af geven van een brevet van on vermogen van die commissie. Drs. Visser (PvdA) ziet in ge dachten een soort „Las Vegas- situatie" ontstaan. Aikens (D'66) meent dat B. en W. zich tot het uiterste moeten verzet ten tegen deze plannen. Wethouder Van Leeuwen zal het negatief advies overbren gen. Wel meent hij dat de raadscommissie voor openbare werken enige jaren geleden toegestaan heeft dat in het van oorsprong Watersportcentrum Kamsteeg ook auto's verhan deld mochten worden. Volgens de nieuwe plannen gaan de boten weg en komen er alleen auto's in het kleine stukje na tuurgebied. Burgemeester en wethouders zijn niet verontrust- over de brief van de Socialistische Partij, waarbij drie vuilstort plaatsen aangemeld worden. Ten aanzien van de stortplaats Maaldrift op de grens tussen Wassenaar. Leiden en Voor schoten, heeft Voorschoten al eerder stappen ondernomen. Er komt regionaal overleg tus sen Leiden. Wassenaar, Voor schoten en de Provincie, waar bij ook andere stortplaatsen bekeken zullen worden. De vuilstortplaats van De Groot aan de Dobbeweg baart wel enige zorg en ook de terreinen van de voormalige Lakfabriek De Beer. De commissie hoort spoedig nadere informaties. Gezien het grote aantal be zwaarschriften moet de beslis sing over de drie ontwerpbe- stemmingsplannetjes „Woon- wagenlokatie" voor drie maanden uitgesteld worden. Wel wil de commissieeen scheiding tussen de burgers en de hogere overheid bij de be handeling. Het ministerie van CRM is niet met alle lokaties tevreden. Eerst tot overeen stemming komen met het mi nisterie en indien die overeen stemming er is dan eerst met de burgers, gaan praten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7