en voor Wilg Gogherweide worden gekapt ff kl Inspraak over Zoeterwouds winkelcentrum van start Englebert Voorschoten toch geliquideerd RAADSCOMMISSIE LICHT BOMENBESTAND DOOR Goklust bracht Alphenaar tot oplichting REGI0(J0UR)NA Jrt bii REGIOUOURINAA Klachten over Leidse v eemark Jubilerende damvereniging houdt uniek tourno rfc Opslag plaats afgeslotei REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 MAART 1981 ALKEMADE Het werk dat de Kerngroep Alkemade van de vere niging Milieudefensie verzet heeft ten behoeve van het behoud van zoveel mogelijk oude bomen in de gemeente, heeft slechts gedeelte lijk effect gesorteerd. Tijdens de vergadering van de raadscommis sie openbare werken bleek gistera vond dat geen van de raadsleden, die de beslissing over wel of niet kappen van bomen moesten ne men, de moeite genomen had de overigens druk bezochte „bomen- avond" georganiseerd door de mi lieugroep en de Kon. Ver. voor Tuinbouw en Plantkunde in sa menwerking met „De Bomenstich- ting" bij te wonen. Zo kon het gebeuren dat men zonder slag of stoot besloot tot het kappen van de bomen aan de Rembrandt van Rijnsingel vóór de Gogherweide. Men vond deze beslissing verant woord op grond van de uitslag van een enquête onder de bewoners van „De Gogherweide". Deze enquête was door slechts 34 van de 123 bewo ners ingevuld geretourneerd. Negen entwintig van hen vonden dat de huidige, overigens gezonde wilgen gekapt moesten worden vanwege de slechte begaanbaarheid van het trot toir. het beperkte uitzicht en de lich- toverlast. Een voorstel tot verlegging van het trottoir vond bij deze bewo ners geen genade omdat dan toch het probleem van het beperkte uitzicht en de lichtoverlast bleef. Het gevolg is dat de vervangende bomen (boles doorn, meidoorn, goudiep, zwarte es doorn en wilg), mede in verband met de aanwezige riolering, in de groen strook en dus dicht op de woningen geplaatst zullen worden. Uiteraard wordt voor een betere begaanbaar heid het trottoir hertegeld. Andere besluiten inzake het Alkema- dese bomen bestand waren het ver vangen van de 25 zieke wilgebomen in de Voorstraat door zwart elzen. Zeven van de tien essen aan de Es sen weg worden in verband met de voetgangersveiligheid vervangen door de „pyrus chanticleer". Deze boom heeft een veel geringer wortel gestel dan de es. Hoewel burgemees ter en wethouders in overleg met de Milieugroep en de Bomenstichting voorgesteld hadden geleidelijk de twintig zieke wilgebomen in de berm van de Populierenstraat vanaf het benzinestation tot de Meerkreuk te vervangen door eiken, oordeelde de raadscommissie openbare werken het beter dit in één keer te doen. De tien zieke populieren in de groen strook van het parkeerterrein van DOSR zullen worden vervangen door jonge aanplant. De negen in verre gaande staat van rotting verkerende wilgebomen in de plantstrook van het Onelplein zullen worden vervan gen door eiken, platanen en hemel- bomen. De resterende acht wilgebo men in de teen van de dijk aan de Dijkstraat (gedeelte tussen Essenweg en Elzenstraat) worden vervangen door lindebomen. De vier populieren aan de Oud Adeselaan tussen de Her- togsweg en de Blijverweg worden vervangen door eiken, evenals die langs de Ripselaan. In plaats van de zware wilg langs de Boek hors ter weg tegenover de Meerhoeve komt daar een eik. En tot slot zullen de 30 popu lieren langs de Alkemadelaan tussen het benzinestation en de Meerkreuk vervangen worden door essen. Digros Nadat de wegomlegging van de Meerkreuk ten behoeve van de aan leg van een parkeerterrein, als ge volg van een groot aantal bezwaar schriften, is afgewezen door Gedepu teerde Staten, heeft Digros nu een nieuw plan ontwikkeld. Dank zij een ingenieus woekeren met eigen be schikbare grond ziet Digros kans het aantal parkeerplaatsen van 23 op 62 te brengen. Openbare werken en de Alkemadese politie hebben hun fiat aan het plan gegeven, hoewel zij voor een goede bereikbaarheid het nood zakelijk achtten er enkele parkeer plaatsen af te snoepen. Reserve brugwachter Het aantal sollicitanten voor een funktie bij openbare werken is niet mis. De laatste advertentie voor een reserve-brugwachter bij de Meerbrug leverde zo'n 50 sollicitanten op. Voor gesteld werd gisteravond deze men sen uitsluitend een gesprek te laten hebben met de directeur openbare werken en iemand van de afdeling personeelszaken en niet meer met een afvaardiging van de raadscom missie openbare werken. De sollici tanten vinden het vaak maar een hele heisa en bovendien is het vreemd dat een sollicitant voor een funktie in de binnendienst niet voor een dergelijke afvaardiging hoeft te verschijnen. Bouwregistratie Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft het ge meentebestuur van Alkemade ver zocht over te gaan tot een bouwregi stratie. De bedoeling hiervan is te ko men tot een doeltreffende bestrijding van de beunhazerij en het werken met koppelbazen in de bouw. Dit zou dan bereikt kunnen worden door het registreren van de verleende bouw vergunning en van de namen en adressen van de aannemers in een o- penbaar register door en bij de ge meente. De verzamelde gegevens zouden dan maandelijks dienen te worden doorgegeven aan de Kamer van Koophandel. Het verzoek van bovengenoemd ministerie is in een brief van de gezamenlijke aannemers in de Rijn- en Veenstreek en in een van de gezamenlijke bouwbonden ondersteund. De Alkemadese raadscommissie o- penbare werken zag gisteravond ech ter de hele rompslomp niet zitten en vond dat de gemeente Alkemade zich niet voor een (aannemers)karretje moest laten spannen. VOORSCHOTEN Het doek is uiteindelijk toch ge vallen voor de firma Engle bert NV aan de Dobbeweg in Voorschoten. Volkomen on verwacht werd door Interna tional Harvester, het grote Amerikaanse bedrijf dat de belangrijkste schuldeiser en leverancier van Englebert is, het agentschap opgezegd in verband met de financiële ontwikkelingen. Daardoor komen de laatste 43 werkne mers op straat te staan. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat dat zou gebeuren. International Harvester was bereid het management van het in moeilijkheden verke rende bedrijf over te nemen. Het bedrijf zou speciaal daar voor een man uit de Verenig de Staten laten overkomen. Plotseling liet de Amerikaanse gigant weten dat het agent schap niet zal worden voortge zet. Over de oorzaak van deze onverwachte koerswijziging tast men nog in het duister. De beslissing van Internatio nal Harvester betekent wel dat Englebert nu zal moeten wor den geliquideerd en dat de mensen die werkten in de grootste afdeling van het be drijf, die van de grondverzet- en overslagmachines en de landbouwmachines, ontslagen zullen moeten worden. Direc teur Englebert heeft bewust gekozen voor liquidatie omdat een faillissement ten koste zou zijn gegai regeling Nu kan onder meer de volledi ge opzegtermijn voor de em ploye's worden gehandhaafd, die zou bij een faillissement zijn gehalveerd. Het is nu mo gelijk een goed sociaal plan uit te werken. Dat is dan weer mede afhankelijk van de ver koop van het laatste fabriek spand van Englebert. De firma Englebert had een aantal jaren geleden nog ruim 150 werknemers in dienst. Het bedrijf werd door de terug gang in de economie echter zwaar getroffen en de laatste jaren vonden er steeds reorga nisaties plaats en nam het aan tal werknemers gestadig af. De schuld liep op tot vele miljoe nen guldens. President-com missaris A. Tax ontwikkelde een saneringsplan dat van En glebert weer een gezond be drijf had moeten maken. Door de verkoop van het eerste fa briekspand kon de enorme schuld aan de bank worden ingelost. Dat pand werd een paar maanden geleden ver kocht aan de firma Binckhorst uit Den Haag, die de afdeling personenauto's van Englebert heeft overgenomen. Englebert Het bedrijfspand van Englebert aan de Voorschotense Dobbeweg. importeerde de Oosteuropese automerken Polski, Polonez en Skoda, een tak van het be drijf die door de dalende auto verkoop in grote moeilijkhe den kwam. Door de overname konden nog 15 arbeidsplaatsen worden gered. Ook de handel in overslag- en grondverzetmachines en land bouwmachines kwam door de verslechterde economische si tuatie in moeilijkheden. Niet temin bestond er goede hoop dat Englebert nog als klein handelsmaatschappijtje zou kunnen blijven bestaan, zeker omdat Internationaal Harves ter aanvankelijk bereid leek de nodige steun te geven. De schuld aan dat bedrijf bedraagt ongeveer twee miljoen gulden, maar Englebert heeft nog voor 1,2 miljoen gulden aan goede ren van dit bedrijf in huis die kunnen worden teruggegeven, liquidatie ruim te kunnen in- slag- en grondverzetmachines Over de verkoop van het laat- lossen. aan een andere firma over ste fabriekspand bestaat nog Overigens ziet er naar uit dat draagt die zich eventueel in enige onduidelijkheid, maar toch nog iets van de werkgele- Leiden zou kunnen gaan vesti- omdat dat pand ook nog mil- geqheid zou kunnen worden gen. Dat zou betekenen dat joenen guldens waard is lijkt gered als International Har- ongeveer 15 mensen toch weer Englebert zijn schulden bij de vester het agentschap over- aan de slag kunnen. ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG Een 38-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn U door de Haagse politierechter ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De man stond terecht wegens oplichting. Hiertoe zou hij zijn over gegaan nadat hij als gevolg van zijn goklust omvangrijke schulden had gemaakt In Zaltbommel had hij bij een bank onder valse naam en met valse papieren een lening van tienduizend gulden losgekregen. In Amsterdam had hij geprobeerd bij de bank van lening acht duizend gulden te krijgen op dezelfde manier, maar ditmaal liep het foutt. De vervalsing werd ontdekt en aan de politie doorgegeven. Verdachte is al eerder door de rechtbank we gens oplichting veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, die hij nog moet ondergaan. Tien jaar 'Evolutie In de Noordwijkerhoutse Sint Jozefkerk is morgen een feestelijke eucharistieviering naar aanleiding r 10-jarig bestaan van het jongerenkoor 'Evolutie'. ring begint om zeven uur. The Sweetwood Dixiestompers De jare-sociëteit Nieuwkoop organiseert zonrfA dag Jn café Plaszicht een Jazz-concert met med* f 111 king van „the Sweetwood Dixiestompers". Het in het café aan de Dorpsstraat begint om hall Jazz-liefhebbers kunnen tegen betaling van 10 g\ het concert bijwonen. Leden van de sociëteit betj gulden. Ed Nijpels in Sassenheim Het VVD-kamerlid Ed Nijpels komt maandagavoi gastspreker in een plaatselijke VVD-vergadering. koffieshop 'Posthof' aan de Hoofdstraat spreekt hij kwart over negen over „Het tweede kabinet Van Ai gel". Eerste hulp De dames R. van der Hoorn en C. Slof hebben ooi, en gc de Langeraarse EHBO vertegenwoordigd op distekend wedstrijden in Delft Zij sleepten als team een op prijs in de wacht. Op 9 mei zullen zij nu in het jonstel burgse Sittard meedoen aan de landelijke wedstr)nhove iwerke •nhove jstine 1 jlin wé Het Delftsblauw wandbord, dat een herinnering beoiaar^£ zijn aan het zevenhonderd-jarig bestaan van Hazersw kost vijfenzeventig gulden. Dezer dagen wordt het t een oplaag van vierhonderd exemplaren door de naar De Leeuw op de markt gebracht Het bord werPeitin vaardigd door het Leidse bedrijf „De Porceleyne [!P Maandag wordt het eerste exemplaar officieel dagmii 'ficiël t „on nhovi Wandbord Atvolle itine /oorli duidt erie vi 1 erg a Inlijk stenaé »md, i |>t van (ilie er het 'lepel i ie. Chi (gerho HOOGMADE/DEN HAAG De Leidse veemarkt hjarsch voldoende faciliteiten voor het ontsmetten van vee^eg al Dit is althans de mening van een 44-jarige veeveivezig uit Hoogmade, die zich gisteren voor de Haagse red Maa moest verantwoorden wegens het overtreden vankploit schikking inzake varkenspestmaatregelen. geval De Hoogmadenaar had zich al eerder in hoger beroep lenlan rechtbank te verantwoorden gehad, nadat hij door de een i rechter tot een geldboete was veroordeeld. Volgens va ontstaan er op de Leidse veemarkt soms lange wachttijd de veewagens te ontsmetten. Om tijd uit te sparen ae r Hoogmadenaar de ontsmettingswerkzaamheden dan nfectie zijn bedrijf uit. De officier van justitie bij de Haagse rederlan vond dat de veevervoerder wel aan alle voorschriften hdegen daan en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, liep si Itdraa er vo< |en. atwer HAZERSWOUDE Gelijk tijdig met de start' van de festiviteiten rond het 700-ja- rig bestaan van Hazerswou- de, gedenkt de damvereni ging Samen Sterk haar 35-ja- rig jubileum. In het kader van dit heugelijk feit houdt de vereniging zaterdag 28 ZOETERWOUDE De inspraak procedure, die het mogelijk maakt om geïnteresseerde inwoners van Zoeterwoude een gedegen oordeel te laten geven over de plannen rond realisatie van het nieuwe winkelcen trum in de dorpskern, is gisteravond gestart met een informatiebijeen komst in het gemeentehuis. Het is de bedoeling dat de inzichten van zo'n vier groeperingen in belangrijke mate zullen bijdragen tot een plan- en architectenkeuze. De gehele in spraakprocedure moet voor 23 juni zijn afgerond. Dan zal het eindad vies van de architectenkeuze bekend moeten zijn. Overigens zal louter worden gesproken over het winkel centrum. De direkte omgeving en juist daarvoor waren een aantal be langstellenden gekomen blijft vooralsnog buiten de discussie. Om een keuze te kunnen maken wordt aan vier architecten gevraagd een ideeënschets in te dienen waarvan uit eindelijk één de opdracht krijgt. De ar chitecten krijgen zeer strakke richtlij nen omdat het centrum moet passen in het huidige dorpsbeeld rond de monu mentale kerk. Het ontwerp zal getoetst worden op bruikbaarheid en financiële mogelijkheden want daarover liggen keiharde afspraken. De vier inspraak- groeperingen zullen een uiterst actieve rol gaan spelen rond de ontwerpkeuze. De eerste groep bestaat uit onderne mers. Zij hebben het initiatief genomen tot de bouwplannen van het winkel centrum. Zij zijn ook opdrachtgever, voor wiens rekening gebouwd zal wor den. De tweede inspraakgroepering wordt gevormd door de bevolking en is betrokken bij de architectenkeuze om dat de vorm van de nieuwbouw van grote invloed is op „het gezicht" van het dorp. Op grond van wettelijke ta ken zoals ruimtelijke ordening, bouw toezicht enz. is ook het gemeentebe stuur als een groepering bij de procedu re betrokken. Anderzijds is het ge meentebestuur belanghebbende in ver band met de zorg op het gebied van economische ontwikkeling en dorpsge zicht (historische kern). Voorts heeft het gemeentebestuur ook de begelei ding van de inspraak en de kosten hiervan op zich genomen. Als laatste groepering fungeren drie deskundigen: allen architect met een verschillende specialiteit. Deze architecten zijn aan gewezen door de Bond van Nederland se Architecten en beoordelen de kost prijsberekening, de procedure en de kleinschalige bebouwing. De inspraakgroepen, waarvoor zich nog belangstellenden kunnen melden, zul len in een strak schema hun werk zaamheden moeten verrichten. Na be handeling van het raadsvoorstel op 26 maart kunnen de architecten aan het werk. Op 29 mei sluit de inzendingster mijn waarna verzending van alle docu mentatie volgt aan de inspraakgroepen. Half juni dienen deze groepen hun standpunt te bepalen. De ingediende ontwerpen worden in de periode van 12-23 juni tentoongesteld in het ge meentehuis zodat aan de hand van te keningen en maquettes een ieder zich een indruk kan vormen van de plan nen. Volgens planning zal de gehele in spraakprocedure derhalve vóór de zo mervakantie zijn afgerond. De informatiebijeenkomst van gistera vond had een vrij rustig verloop. Mee gedeeld werd dat twee kandidaten voor het winkelcentrum (de PTT en de heer J. v.d. Geest) hebben afgehaakt doch verwacht wordt dat binnen afzienbare tijd andere gegadigden zich melden. Het wordt niet uitgesloten dat hierbij een schoenenzaak is. Het is wenselijk dat de toekomstige winkeliers van het centrum in stichtingsvorm verder zul len opereren in verband met juridische aspecten. De maximale goothoogte va rieert van 4.00 tot 7.00 meter terwijl de totaal te bebouwen oppervlakte 890 m2 is. De thans in de Dorpsstraat gevestig de winkel van de heer C. Janson zal te zijner tijd afgebroken worden om plaats te maken voor nieuwbouw voor dezelfde branche. Tevens zal dan de huidige rooilijn iets worden terugge legd zodat het zicht op de dorpskerk verbeterd zal worden. De invulling van het Dorpsplein zal in een later stadium plaats vinden en mo gelijkerwijze worden afgestemd op een autovrijmaken van de Dorpsstraat. Hoewel dat niet naar voren kwam tij dens de informatieavond dreigt het winkelbestand van het pittoreske Wa tertje aanzienlijk te verminderen. Er zijn overigens aanwijzingen dat dit het streven is van het gemeentebestuur. Het doel van het winkelcentrum uit breiding van het winkelbestand wordt aan echter wel volledig voorbij gestreefd. Hier zal het nieuwe winkelcentrum verrijzen. maart een toernooi d voor het Leidse unieke opzet heeft Verenigingen uit de Districts Dam Bond hieraan met vijftallen men. Lukt het de cli met een kwintet deel men, dan kan een con worden aangegaan m andere, bij de LDDB aa ten, vereniging. Bestuu van de LDDB wordt zocht een eigen ploeg personen te vormen, h nooi wordt gehouden Michelshuis in Hazei Dorp. Uiterlijk om elf len de organisatoren met de damstrijd, die veer vier uur zal durei Rond eind mei wordt leden van Samen Stt feestelijke bijeenkomst den. TER AAR De geij Ter Aar wil het gen lijk opslagterrein 1 werktijd gaan afsf Men gaat dat doen i hulp van een twee hoog rolhek, voorzief antiklimkammen. Dar 7.000,- kosten. J?ot De gemeente is hiertoe ÏT gegaan omdat men onlff^P1.1 den een slag voor wil zFWe* het gemunt hebben opjomie meentelijke eigendofcehti Meder ook omdat de terkch inmiddels gebruikt 4ijkh< voor het opslaan van kipoo en planten vreest men j[ 00j te grote belangstelling»ne{j. lijkt de kans groot datfe Ve voegden vernielingen L na brengen op het terrein. Mf n

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4