K" ba Onderlinge verdeeldheid struikelblok voor oppositie tegen Reagan Giscards ster jgt f^ca trix met haring en never op bezoek bij ederlandse kolonie Prikacties Engelse douane ierdere mta? Italiaanse tv filmt in kamer van prostituée Tientallen „Dwaze Moeders" opgepakt V eteranenziekte duikt opnieuw op "ENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 MAART 1981 PAGINA 15 EMBURG Konln- Beatrix en prins Claus en op de tweede dag hun staatsbezoek aan unburg enkele uren gebracht met de in smburg wonende Ne- anders. Daartoe was Theatre Municipal in oofdstad herschapen in tfollandse markt, waar sch Nederlandse pro- en als zoute- en zure ng, bier en jenever wer- geserveerd. it enkele honderden in •mburg wonende Neder- rs aan koningin en waren voorgesteld, be- n de koninklijke gasten onder de honderden ge- gden. Met de oudste on der hen, zuster diacones Speekman (82) praatte de ko ningin gedurende geruime tijd. Zuster Speekman zette na de Tweede Wereldoorlog in Luxemburg een tehuis op voor ontheemde kinderen en voor kinderen van ongehuw de moeders. Hoezeer de Nederlanders de komst van hun koningin op prijs stelden, bleek uit het spontaan gezongen volkslied toen Beatrix en Claus na uren in het Theatre te heb ben vertoefd afscheid moes ten nemen. Eerder op de dag bezochten koningin en prins de grote elektriciteitscentrale in Vian- den. Na een bezoek aan het ge meentehuis van Vianden, 's zomers een trekpleister voor vele Nederlandse toeristen, vertrok het koninklijk paar, vergezeld door groothertog Jan van Luxemburg en groothertogin Josephine Charlotte naar het kasteel van Vianden, dat uit de der tiende eeuw dateert. Koning Willem de Eerste, die ook groothertog van Luxemburg en graaf van Nassau en Vian den was. bood het kasteel in 1820 te koop aan. Het toen onder Nederlands bestuur staande kasteel geldt als de bakermat van de Oranje- Nassau's. Vandaag keren ko ningin en prins terug naar Nederland. Niet alleen bij de ontvangst van de Nederlandse kolonie 's middags, ook tijdens de officiële receptie gisterenavond kregen de gasten van koningin Beatrix en prins Claus puur-Nederlandse versnaperingen aangeboden. Op de foto wordt van de oesters geproefd. Van links naar rechts groothertogin Josephine Charlotte; Maria Teresa, de echtgenote van de naast haar staande erf- groothertog Henri; prins Claus en een Zeeuws oestermeisje. Kaboel: VS willen Afghaanse regering ten val brengen KABOEL De Afghaanse regering heeft de Ameri kaanse president Reagan er gisteren van beschuldigd, dat hij pogingen in het werk stelt om het regime in Ka boel ten val te brengen door, zoals de president zelf eer der deze week bekendmaak te, de verzetstrijders wapens aan te bieden. Eergisteren had het Russische persbureau Tass de uitlatingen van Reagan heftig bekriti seerd. Gisteren liet de Pakistaanse regering weten dat vervoer over^ Pakistaans grondgebied van wapens voor het Afghaan se verzet niet wordt toege staan. Pakistan wenst niet be trokken te raken bij een gewa pend conflict en hoopt op een politieke oplossing van de kwestie Afghanistan, zo werd in Islamabad verklaard. oningruil! boden: 4-lj la/d Rijn. (jQi" flat of wonii) 720-450681 A-iriaars in MechelT imburg, I kamers. gr| tuin. Gevr. g(,_ Haag of oifTA De P°'",e van 2073 (Georgia) gelooft dat Aangebo tens lien verschillende a l J8ers verantwoordelijk 4-Kamer^r de 21 moorden en kring, gevrjningen van zwarte in rand van in in deze stad. Dit vijk. Tel. 07je openbare aanklager Aangebojlayton meegedeeld aan 3-kamer wotblad "Atlanla Comtitu- tevens bovjdat de politie wel van rustige wijk j$ dat de moorden op i- serviceko|te zes of zeven slacht- In ruil voorjerban(] met elkaar zou- Roeiofarfljnnen houden, omdat Sr isPrake was van wur" l\/PQTCDl slachtoffers zijn dood- doodgeslagen of IET VERKchoten. id wordt ehongerd A ^)ANGA Volgens ileiders dienen er voed- E medicijnen te worden oerd om te voorkomen, rond veertienduizend tellende burgerbevol- p het Filippijnse Pata, I kilometer ten zuiden anilla, omkomt als ge in een beleg door vijf- jend soldaten van het .gsleger. Dit duurt al Dm n plfand en heeft volgens llltO Van doel de naar schatting |derd tot vierhonderd strijders van het mos- envalt.Grobevrijdingsfront op ,Wat gefd uit te schakelen. I.. NCBD^emmen en en/of over alvador E De Verenigde lebben zich in de ver- van de commissie rechten van de mens Verenigde Naties in i onthouden van stem- pver de situatie in El or. De mede door Ne- I ingediende motie, alle landen worden op to wapenleveranties te i en het zenden van een irdigde wordt bepleit, jverigens wel aangeno- >edraagt dh een vergadering van jmissie heeft de Ameri- afgevaardigde Richard kritiek geuit op het it in het geheel niet is pen over de zaak van de zeieerde Sacharov. Vol- jhifter is de geloofwaar- van de commissie aangetast. Overigens jaar in de commssie IED\ iet NCB-j NCB-Dc ctemaki ikbaar. er geld voor laganda VS 1INGTON De Was- 1 Post meldt dat de taanse regering de bij- aan de in München ge le Amerikaanse radio- „Radio Vrij Europa" idio Liberty" voor het 82 met ruim negen mil- Jlden zal verhogen tot tweehonderdzesentwin- joen gulden. "he Voice of America" teer. lerikaanse regering wil e volgens de Washing- >t meer en betere radio- inima's mogelijk maken enwicht voor de propa- Jitzendingen van de Speciaal de program mer de moslembevolking Sovjet-Unie moeten be dden AMERIKANEN LEREN PRESIDENT KENNEN (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON „Ik ben al zes weken presi dent, maar ik heb nog geen schot gelost", grap te president Reagan op zijn jongste persconfe rentie. De 70-jarige Ro nald Reagan vindt het bestieren van het mach tigste land ter wereld nog steeds een verba zend aangename taak. Maar om hem heen wor den de gezichten steeds grimmiger. Hoewel de president in feite niets anders doet dan een se rie verkiezingsbeloften inlossen, lijkt de harde werkelijkheid menig Amerikaan toch nog rauw op het dak te val len. De plannen, die Reagan tot nu toe naar het Congres heeft ge stuurd, liegen er dan ook niet om. De giganti sche bezuinigingen gaan vooral ten koste van de allerarmsten, het milieu, de veiligheid, de kunst, de energiebesparing en de gezondheidszorg. De aan de bezuinigingen ge koppelde belastingverla ging komt voornamelijk in de zakken van de rij ken terecht. De afgelopen weken is al veel vuldig uit de begrotingsvoor stelen geciteerd. Toch vindt men in de lange lijst steeds nieuwe opmerkelijke bezuini gingen. Zo worden er voor de allerarmsten 85.000 minder huizen gebouwd. In de cultu rele sector wordt eveneens he vig geschrapt. Pikant detail: op de cultuurbegroting prijkt voor muziek nog geen 30 mil joen gulden, de uitgaven op de defensiebegroting voor militai re muziek belopen ruim 120 miljoen. Op milieugebied wor den de regels ter bestrijding van de luchtvervuiling aan zienlijk verzacht. Om, zoals ac tiegroepen al verontwaardigd uitroepen, de industrie meer en de bevolking minder adem te geven. Verder moeten het onderwijs, de gezondheidszorg en het consumentenbeleid fors inleveren. Van de belasting verlaging van 30 procent in drie jaar gaat bijna een derde naar de vier procent van de Amerikanen, die meer dan 50.000 dollar per jaar verdie nen. Minder dan 20 procent komt terecht bij Amerikanen met een inkomen beneden de 20.000 dollar- Op het gebied van de buiten landse politiek hebben zich al diverse wijzingen aangediend: El Salvador en Nicaragua zijn daar voorbeelden van. Er zijn ver gevorderde plannen om daadwerkelijk steun te verle nen aan rebellen in Afghani stan en Angola. Daarentegen worden de banden met landen als Chili en Zuid-Afrika strak ker aangehaald. Bovendien wordt de Amerikaanse ont wikkelingshulp (0,2 pet van PARIJS President Valery Giscard d'Estaing en de so cialistische presidentskandi daat Francois Mitterand kunnen volgens een opinie peiling van het Franse blad Le Figaro bij een tweede ronde op 10 mei in de ko mende Franse presidents verkiezingen ieder rekenen op vijftig procent Het was de eerste peiling sinds Gis card op 2 maart officieel In een peiling in februari leid de Mitterand nog met 52 tegen 48 procent. De verbeterde sco re van Giscard hangt onge twijfeld samen met zijn ver schijning op de televisie dins dagavond waarin hij naar de indruk van velen een bevredi gende uitleg heeft gegeven van de lang slepende affaire van de diamanten, die Giscard had gekregen van de afgezette Centraalafrikaanse dictator De uitleg van Giscard hij kreeg de diamanten toen hij nog minister van financiën was, terwijl hij ze nu verkocht heeft ten bate van een goed doel in de Centraalafrikaanse republiek werd niet aange vochten door zijn tegenstander Mitterand. MADRID De 61-jarige ge neraal en ex-plaatsvervan- gend stafchef van het leger Alfonso Armada is formeel in staat van beschuldiging gesteld wegens deelneming aan de mislukte militaire staatsgreep op 23 en 24 fe bruari. Dit heeft het Spaan se ministerie van defensie donderdag bekendgemaakt Volgens een woordvoerder moet Armada terechtstaan op verdenking van militaire rebellie. Armada was kort na de bezet ting van het Spaanse parle- Armada moet terechtstaan mentsgebouw door leden van de Guardia Civil betrokken geraakt bij de onderhandelin gen met de leider van de coup, luitenant-generaal Antonio Tejero Molina. het brutonationaalinkomen te genover 0,93 pet voor ons land) nog eens met meer dan een kwart verlaagd. De in de laatste jaren aan strakkere re gels gebonden CIA krijgt weer de vrije teugel, of zoals tegen standers het uitdrukken: de CIA krijgt haar jachtvergun ning terug. Ofschoon de oppositie tegen de plannen van Reagan toeneemt, kan zij door onderlinge ver deeldheid geen vuist maken. Vakbonden, milieugroepen, consumentenorganisaties en de zwarte gemeenschap zitten niet op een lijn. De verdeeld heid manifesteert zich het dui delijkst binnen de Democrati sche partij, die de meerderheid bezit in het Huis van Afge vaardigden en derhalve met vereende krachten in staat zou zijn een groot deel van Rea- gans rigoreuze plannen te stoppen. Maar terwijl Edward Kennedy met een kleine groep progressieve Democraten te gengas begon te geven, lieten 40 conservatieve partijgenoten zich fêteren op het Witte Huis, waar ze tot groot genoegen van Reagan lieten weten nog meer te willen bezuinigen dan de president zelf. Daar komt nog bij dat bij een meerder heid van de Amerikanen, ook onder degenen die het niet met Reagan eens zijn, een me ning heeft postgevat als „laat hij het op deze manier maar eens proberen". Een groot probleem voor Rea gan is echter, dat Amerikanen weliswaar vaak opmerkelijk geduldig en tolerant zijn, maar mede door de tijdens de cam pagne gewekte verwachtingen toch op afzienbare termijn re sultaten verwachten. Vrij alge meen is het gevoelen, dat als Reagan tegen het midden van 1982 niet op duidelijke succes sen kan bogen, hij voor grote problemen komt te staan. En of Reagan daarin slaagt is nog lang niet duidelijk. Op het te- rein van de inflatiebestrijding is een spoedig succes volgens de meeste deskundigen wel mogelijk. Anders is het met de werkgelegenheid, waarvoor de prognoses nog steeds somber der worden. Afgezien van de vraag of de industrie de rui mere financiële mogelijkheden wel kan en wil omzetten in meer werkgelegenheid, zullen alleen al door Reagans bezui nigingsmaatregelen naar schatting 350.000 ambtenaren hun baan verliezen. De Franse prostituée Vér- onique, centrale figuur in de geruchtmakende do cumentaire, die de Ita liaanse televisie op het laatste nippertje heeft uit gesteld. Documentaire op laatste moment uitgesteld (van onze correspondent Piet Tummers) ROME De Italiaanse staatstelevisie RAI heeft gisteren besloten de uitzending over prostititie die 's avonds zou worden uitgezon den voorlopig uit te stellen. De documentai re was opgenomen met een verborgen camera en microfoons in de ka mer van een prostituée door medewerksters van een feministisch programma, dat al eer* der stof heeeft doen op waaien. De medewerksters heb ben de aandacht willen vestigen op de slavernij waarin vrouwen „uit het beroep" verkeren en op de vernederingen die zij zich moeten laten welge vallen. De documentaire, die tevoren wel aan de pers in getoond, geeft ook inzicht in de geeste lijke nood van sommige bordeelbezoekers. De prostituée. een intelligen te Francaise van 30 jaar met nerveuze gebaren en een door het roken rauw geworden stem. heeft haar medewerking aan de documentaire ver leend op voorwaarde, dat deze nooit in Frankrijk zou worden uitgezonden. De titel van de documen taire luidt „A.A.A. offre- si", (A.A.A. te koop) naar de de advertentierubrie ken in de Italiaanse kranten, waarin prostitu- ée's hun diensten aanbie den als „fotomodella". „estetista", of „massagia- trice". Opmerkelijk is, dat de meeste klanten, die in leeftijd nogal va riëren. beginnen te pra ten over de prijs of hun gezin. Een politieman, die zich legitimeert door zijn dienstrevolver te la ten zien. kondigt bij zijn binnenkomst aan dat hij er niet over peinst om te betalen: „Je weet dat je hier werkt in strijd met de wet en dat je boven dien een buitenlandse bent". De enorme ge ringschatting voor de vrouwelijke waardigheid die veel klanten tonen, blijkt uit de woorden van een van hen: „Wisselen van vrouw is voor mij zoiets als het verwisselen van auto". PIET TUMMERS (van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Alle luchtreizigers die aankomen in een van de grote Britse luchthavens zullen vanaf morgen rekening moeten houden met langdurig oponthoud tengevolge van prikacties, die op touw gezet worden door de plaatselijke douane. Sommige douaniers zijn van plan extra veel tijd te besteden aan het doorzoeken van bagage. Meer dan duizend douanebeambten zullen aan de acties dèelne- men. Ze willen meer loonsverhoging dan de zeven procent, die hen door de regering wordt aangeboden. De overheid houdt hieraan echter hardnekkig vast. Aan de prikacties op de luchthavens zullen ook de immigratie- ambtenaren deelnemen. Soortgelijke acties, volgend op de natio nale ambtenarenstaking van afgelopen maandag, zijn al sinds woensdag aan de gang in bepaalde zeehavens. Het loonbeleid van premier Thatcher wordt aangevallen op di verse fronten. In Southend hebben ambtenaren de computers van het btw-hoofdkwartier stilgelegd. Ook het computercen trum van sociale voorzorg in Newcastle werkt niet meer. Alleen de telecontrole op Sovjet-spionagesatellieten door een speciale defensie-post aan de kust van Cornwall, gebeurt nog normaal, ondanks het feit, dat ook daar een groot deel van de ambtenaren staakt. ROGER SIMONS Dolfijnenvriend Patrick Wall Beschermer dolfijnen veroordeeld TOKIO De Canadese mi lieubeschermer Patrick Co lumbus Wall is gisteren in Tokio tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld omdat hij vorig jaar decem ber 150 dolfijnen had vrijge laten. Wall was op 24 decem ber gearresteerd nadat hij zich bij de politie had ge meld en verteld had wat hij had gedaan. Wall, lid van de internationale beweging voor milieubescher ming Greenpeace, zei voor de rechter onschuldig te zijn. Hij had de dieren bevrijd omdat zij tot de dieren behoren die met uitsterven worden be dreigd. De openbare aanklager beschuldigde Wall van het na deel toebrengen aan de econo mie en van vernieling van de netten. BUENOS AIRES In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn gisteren ongeveer 45 van de naar schatting 200 „Dwaze Moeders", die iedere donderdag voor het regeringsgebouw de monstreren om inlichtingen te krijgen over verdwenen familie leden, door de politie opgepakt. Waarnemers menen dat de aan houding is verricht onder druk van die groep in het leger, die voorstander is van de harde lijn. Deze groep zou vrezen dat ge neraal Viola, die over drie weken generaal Videla vervangt, ge negen is om toe te geven aan de druk van groeperingen die op komen voqr de mensenrechten en een onderzoek willen naar de zes- tot twaalfduizend verdwijningen van enkele jaren geleden. ALICANTE In de Spaanse stad Alicante zijn drie Engelse toeristen overleden aan de ve- teranenziekte, een vorm van longontsteking. De Engelsen liepen de ziekte op tijdens een verblijf in een hotel in Beni- dorm. Een vierde slachtoffer wordt op dit moment ver pleegd in een ziekenhuis in al daar. Het Britse ministerie van gezondheid heeft eind vorig jaar gemeld dat een man aan de ziekte was overleden en vijf anderen waren opgeno men na een verblijf in Beni- dorm. Spaanse autoriteiten hebben verklaard dat er geen reden is om aan te nemen dat de ziekte speciaal in één be paald gebied voorkomt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15