mmissie belooft tempo met studie pensioenplicht Waterstand stabiel Geen mogelijkheid voor olie embargo tegen Zuid-Afrika INLAND VOERING KAN NOG JAREN OP ZICH LATEN WACHTEN riE Maastricht niet onverdeeld blij met Euro-top Niet-joodverklaring spoedig strafbaar Lijk Abbenes vermiste taxichauffeur Kinderen bij schoolkeuze slecht begeleid GROTESCHADE BLIJFT UIT REGERING IN BRIEF AAN VN: MOGELIJK SLACHTOFFER VAN HASJ-BENDE weer LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 MAART 1981 PAGINA 13 3 maart te oekhuis", itrijdregle- itoonsteL 1 S- >n onze sociaal-economische redactie) HAAG De pensioencommissie Stichting van de Arbeid is hevig pkken van de brandbrief van lecretaris De Graaf van Sociale Za- aarin deze erop aandrong nu ein- eens op te schieten met het doen torstellen voor een wettelijke pen- Jicht voor werknemers als aanvul- de aow. In een bijeenkomst met rindsman heeft de commissie giste- loofd wat meer haast te zullen zet- jter het voorbereiden van de plan- lit jaar zou er bovendien al een el komen voor een regeling, die enverlies als gevolg van inflatie verandering van werkgever moet voorkomen of tenminste beperken. De staatssecretaris verwacht niet, dat de pensioenplicht vóór 1985 al een feit kan worden; als de voorstellen van de com missie erg ingewikkeld blijken, worden, kan het zelfs 1987 worden. De commissie studeert nu al bijna twaalf jaar op een wettelijke pensioenplicht. Zij was al een heel eind op streek toen de vakbeweging roet in de voortgang ging gooien. De commissie had namelijk gekozen voor een systeem van levensjaren voor de pensioenopbouw en niet voor het dienstjarensys- teem, dat de meeste pensioenfondsen kennen. Toen de leden van de commissie hiermee bij de achterban aankwamen ging men met name bij de FNV twijfelen aan de juistheid van de keuze. De commissie moet nu nog eens een document opstel len waarin beide systemen naast elkaar worden gezet. Dat vergemakkelijkt het kiezen. Het CNV is intussen echter al om: het koos bij nader inzien voor het dienstjarensysteem. Het moet niet uitge sloten worden geacht dat ondernemingen en be drijfstakken straks de vrijheid krijgen zelf te bepa len welk systeem men wil gaan toepassen. Staats secretaris De Graaf heeft de commissie gisteren nog eens bezworen dit niet te doen, want dein zou er weer een brug moeten worden geslagen tussen de twee systemen en dat maakt de zaak ingewik kelder en daardoor zou er nóg meer tijd van voor bereiding nodig zijn. De Graaf had de commissie ook gevraagd om een regeling voor het tegengaan van pensioenverlies. De commissie had het bedrijfsleven een paar jaar geleden al wat aanbevelingen gedaan voor een vrijwillige regeling, maar die haalde niet erg veel uit. Nu zou er dan een wetteliike interimregeling moeten komen, vooruitlopend op de pensioen plicht. Externe deskundigen zouden daarop moe ten studeren, stelde de staatssecretaris voor, dan kon de commissie haar handen vrijhouden voor de definitieve regeling. De pensioencommissie wilde dit interimwerk echter liever laten opknappen door een eigen werkgroep, die toch al bezig is met voorstudies. De Graaf verzette zich hiertegen niet toen hem de verzekering werd gegeven, dat hij zo snel mogelijk en in elk geval vóór 1 januari een rapport zal ontvangen over de verschillende moge lijkheden voor zo'n tussenoplossing. Vanuit het parlement was daar gisteren nog via een motie- Nypels (D'66) op aangedrongen dat zo'n rapport er voor 1 augustus zou moeten zijn, maar dat vond De Graaf een te korte termijn en met hem de meer derheid van de Tweede Kamer; de motie werd verworpen met alleen de stemmen van D'66, PvdA, DS'70 en GPV vóór. Het leek er gisteren reeds op, dat de tussentijdse regeling niet echt zal vooruitlopen op een definitieve pensioenregeling, al had De Graaf daarom wel gevraagd. Omdat er nog een systeemkeuze moet worden germaakt is dat nauwelijks mogelijk. De tijdelijke regeling te gen pensioenverlies zal dan ook wel in het ver lengde komen te liggen van de diverse pen sioensystemen, die thans in het bedrijfsleven wor den gehanteerd. Het werd gisteren eens te meer duidelijk, dat het hele pensioenvraagstuk ook en vooral een econo misch probleem is. Echt inzicht hoeveel het alle maal gaat kosten bestaat er niet omdat men niet volledig weet, welke pensioenvoorzieningen er links en rechts bestaan, hoeveel die kosten en in welke mate de kosten van de pensioenplicht die eerdere kosten overbodig maken. Een spoedig wet telijk in te stellen pensioenkamer moet hierover gegevens boven water brengen. Intussen is er altijd nog een ferme pot van anderhalf miljard gulden voor de aanloop van een pensioenplicht. Die pot ontstond doordat drie jaar lang het voordeel van de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind daarvoor werd gespaard. tkkoord ïmings- dat be ierlaan, Gabriël ijn Den ied ge- mwege noeten eds ge en om den fi- onder- de ge- irstrek- zamel- bij de erking ver te tamel- iabriël enhe- 2 m2. leden 12 m2 scha- den? Dedrij- ange- Ook rieuze huren ïlang- ispec- ijs lig- >g 25 /ond I van leen- en te Jen dreigen icties bij plaatsen lefensie HT De ambtena* I Abva/Kabo zal de end tariefwerkers in [plaatsen van het mi- van defensie tot ac- roepen, als staatsse- Van Lent het sy- van tariefbeloning II afschaft vindt het schandelijk overheidsdienst in het loon afhankelijk [i de prestatie die de leveren. Eind vorig [►ofde de staatssecreta- |et tariefsysteem wordt ift en dat er een garan- hg zal komen om de is van de tariefwer- llig te stellen. Volgens i/Kabo is de staatsse- nu op die belofte te men. Een woordvoer- het ministerie ontkent wordt momenteel nog srd op twee alternatie- r de tariefbeloning". gerstaking resteerde ilweigeraar GEN Een van de totaalweigeraars die en woensdag na hun fsactie bij de Rotter- roogdokmaatschap- de politie werden kt, is gisterochtend igerstaking gegaan, at om een 28-jarige ;enaar die zijn eten t uit protest tegen vangenhouding in de re strafgevangenis rsluis. de twaalf totaalweige- bevonden zich drie Van de negen Neder- is er een om onduide- lenen vrijgelaten, aldus Zeven weigeraars zit- [ieuwersluis, de negen- aatste Nederlandse to- {eraar zit nog vast in am. Volgens Onkruit nog niet naar Nieu- t worden gebracht, om lijn naam niet noemt. uitwerp fraude bij 'aanneming onvoldoende AAG De overgrote rheid van de VVD- in de Tweede Kamer gelukkig met het twerp dat beoogt het niet-betalen van pre- oor sociale verzeke- en loon- en omzetbe- bij onderaanneming jkomen en te bestrij- faal De Voogd zette gis- I de Kamer uiteen geen te hebben met de doel- ivan het wetsontwerp, (el met het daarin voor- systeem, een zg. kete- rakelijkheid waarbij de Innemer aansprakelijk lesteld voor premie en g die zijn directe on- lemer verschuldigd is, bk voor die van de on- ïemer van die onder ier. CDA-woordvoer- Vries had zware kri- het ontbreken van de werpen tot verruiming mogelijkheid tot het ken van faillissement ring van de per- aansprakelijkneid stuurders van rechts- n voor o.a. premie- en gschulden. vrouwen op daad betrapt Qging inbraak BURG De Voorburg- tie heeft gistermorgen ïks kwart voor vier een een 22-jarige vrouw uit aag op heterdaad be- De vrouwen, beiden beroep, hadden kort ir de etalageruit van 'elier aan het Kon. Ju- iin ingegooid, maar wa de vlucht geslagen na- alarm was afgegaan, tie had echter al een (rpte surveillance inge- ~idat zij reeds geduren- tijd in de buurt met ,ito zonder verlichting f» rondgereden. Russische dirigent Kondrasjin begraven Op de begraaf plaats Driehuis- /Westerveld is gistermiddag het stoffelijk over schot van de Russische diri gent Kirill Kon drasjin ter aarde besteld. Aan het graf betuigden velen, onder wie Bernard Haitink (rechts in het midden) de uit geweken Rus de laatste eer. Kon drasjin was twee jaar aan het Concertgebouw orkest als vastre dirigent verbon den. Hij be zweek afgelopen weekeinde aan een hartaanval. ASSEN De komende dagen zal de waterstand van de Rijn en van andere grote rivieren weinig veranderen. De toestand is niet verontrustend, maar men verwacht niet dat het water snel zal zakken. De uiterwaarden zullen daarom nog enige tijd onder water staan. Dit heeft Rijkswaterstaat in Arnhem meegedeeld. Ook de waterstand in de Drentse kanalen is sinds gisteravond stabiel. In het zuiden Vele straten staan in Coevorden onder water. De brand weer heeft er de handen vol aan het leegpompen van ondergelopen kelders. Het water van het Stieltjeskanaal loopt bijna over de dijken. van Drenthe staan vele straten en hecta ren land nog onder water. Militairen en beambten trachten op vele plaatsen het water met zandzakken en pompen, bin nen de perken te houden. Scheepvaart in Drenthe is vanwege de hevige stromingen nog dagenlang onmogelijk. Volgens een woordvoerder van het landbouwschap zal de akkerbouw weinig schade lijden. Het land heeft tijd voor herstel, omdat het werk in de akkerbouw pas over vier we ken begint. In Overijssel is woensdagavond de twaalf jarige Emile Oonk uit Delden verdron ken. De jongen ging met een vriend naar de hoge waterstand kijken en viel toen van een stuw. West-Duitse schippers die bij de grens met Oost-Duitsland varen, zijn gewaarschuwd voor mijnen, die door het hoge water uit de „doods-strook", de grens met de DDR, kunnen zijn losge- spoeld. GEEN CAO-AKKOORD IN ROTTERDAMSE HAVEN ROTTERDAM De onderhandelingen tussen de vervoers- bonden FNV en de containerbedrijven ETC en Unitcentre hebben geen resultaat opgeleverd. Het resultaat van de onderhandelingen komt maandag aan bod in een ledenvergadering van de bonden. Gezien de opstelling van de werknemers in de containersector afgelopen zondag, lijkt het niet waarschijnlijk dat het negatieve resultaat bij Unitcentre tot stakingen zal leiden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering ziet op dit moment geen mogelijkheden een olie-embargo tegen Zuid-Afrika in te stellen. Voor een dergelijke boycol bestaat immers geen wettelijke ba sis omdat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties hierover geen bin dend besluit heeft genomen, en nog te weinig landen in de wereld steu nen een vrijwillig embargo tegen Zuid-Afrika. Deze opvatting heeft de regering mid dels de permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties schriftelijk te kennen gegeven aan de voorzitter van de speciale commissie tegen apartheid bij de Verenigde Naties, Clark. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken is de inhoud van de brief echter niet in strijd met eerdere uitlatingen van premier Van Agt in de Kamer waarbij de regering een olie-embargo tegen Zuid-Afrika niet uitsloot. Van Agt deed zijn uitspraak in een Ka merdebat in juni van het afgelopen jaar. Grootste voorvechter van het olie- embargo, het CDA-Kamerlid Scholten, toont zich zeer ontstemd over de brief van de regering. In schriftelijke vragen aan minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken vraagt Scholten hoe de inhoud van de brief zich verhoudt met de opstelling van de regering in het juni-debat. Op aandringen van de Ka mer besloot de regering toen bij Scan dinavische landen en de Benelux- part ners te gaan proberen medestanders te vinden voor instelling van een olie-em bargo tegen Zuid-Afrika. Die pogingen zijn echter mislukt, alhoewel dit door de regering nog steeds niet officieel aan de Kamer te kennen is gegeven. De woordvoerder van het ministerie van Van der Klaauw wijst er op dat de brief niet betekent dat de regering he lemaal geen olie-emabargo wil. Over de pogingen andere landen voor een olie- embargo te porren zal de Kamer nog voor de Paasvakantie een brief ontvan gen. MAASTRICHT De Maastrichtse afdelingen van de PvdA, PPR, PSP en CPN hebben gisteren laten weten ver ontwaardigd te zijn over de gang van zaken rond de Euro pese top in de Limburgse hoofdstad. In een manifest, dat mede ondertekend is door tal van Maa strichtse groeperingen en instellingen, zeggen de opstellers dat de kosten van deze conferentie begroot op acht tien miljoen gulden een onverteerbare zaak te vinden, gezien de schrij nende werkloosheid en het groot aantal bedrijfssluitingen in de regio. Volgens het manifest moet de gemeente Maastricht mini maal vier ton bijdragen en dat gaat ten koste van een groot aan tal andere subsidies. Woordvoerder Peters: „De Maastrichtse be volking wordt misleid en zoetgehouden met feestelijkheden rond deze topconferentie". Nader onderzoek spaanplaatgas DEN HAAG Minister Ginjaar van volksgezond heid heeft gisteren een spe ciale commissie geïnstal leerd die moet gaan onder zoeken in hoeverre bet zoge naamde spaanplaatgas voor de mens kankerverwekkend is. De commissie wordt geacht daarover in septem ber advies uit te brengen. Tot voor kort dacht de minis ter dat het gas weinig gevaar opleverde voor mensen, zolang het maar beneden de irritatie- grens bleef. Uit nieuwe onder zoeken in de Verenigde Staten is echter gebleken dat het gas wel degelijk gevaar oplevert. Ginjaar vindt het echter on juist om direct maatregelen te nemen zonder de nieuwst ge gevens goed te bestuderen. DEN HAAG Ondernemingen, die niet-joodver- klaringen afgeven aan Arabische landen zijn spoe dig strafbaar. Ook mogen bedrijven voortaan niet meer weigeren een werknemer in dienst te nemen op grond van zijn ras. De Tweede Kamer is gisteren unaniem akkoord gegaan met een wijziging van het Wetboek van Strafrecht ten aanzien van dis criminatie in zakelijke betrekkingen. Tot nu toe was discrimina tie wel strafbaar bij koop en verkoop en vormen van dienstver lening. Zo mag bijvoorbeeld een winkelier niet weigeren iets te verkopen op grond van het ras van de klant. Ook zou de eige naar van een Horeca-gelegenheid strafbaar zijn als hij een kleurling niet in zijn bedrijf zou willen toelaten, louter op grond van diens kleurling-zijn. Minister De Ruiter (justitie) heeft nu voorgesteld, het betreffende artikel in het Wetboek van Straf recht zodanig te wijzigen dat het maken van onderscheid we gens ras bij alle mogelijke zakelijke betrekkingen en voor alle situaties op de arbeidsmarkt verboden wordt. ABBENES Het zwaar verminkte lichaam dat woensdagochtend in Ab benes is gevonden blijkt inderdaad te hebben toebehoord aan de vermis te Amsterdamse taxichauffeur Huib van Os Breijer. Vingerafdrukken moesten bij de identificatie zeker heid brengen omdat het gezicht van tde jongeman onherkenbaar was toe getakeld. De chauffeur is vermoede lijk doodgeslagen met een hamer, die de politie in een slootje vlakbij heeft gevonden. Omdat de dag ervoor eveneens in Ab benes vjer mannen zijn aangehouden die 2000' kilo hasj in hun bezit hadden, wordt nu serieus onderzocht of er wel licht verband bestaat tussen deze zaak en de moord. De vermissing van Van Os Breijer werd dinsdagavond laat ge meld. Hij was toen net een week in dienst bij de Amsterdamse Taxicentra le. Zijn auto werd woensdagochtend te ruggevonden bij een pompstation aan de weg Nijmegen-Arnhem. Twee man nen hebben hem daar achtergelaten omdat hij niet meer wilde starten. De pompbediende heeft nog geprobeerd de wagen weer aan de praat te krijgen, maar toen dat niet lukte heeft het tweetal een taxi genomen naar een na bij gelegen NS-station. Daar eindigt voorlopig het spoor van de vermoede lijke moordenaars. UTRECHT De keuze van een verdere schoolopleiding is voor kinderen van twaalf jaar te vroeg, zowel onderwijs kundig als sociaal gezien. Er komt nog geen schooldekaan aan te pas, en adviezen van goedbedoelende ouders en on derwijzers, testen en toetsen blijken in de praktijk van wei nig waarde. Voorspellingen over de verdere schoolloopbaan zijn even weinig betrouwbaar als het weerbericht op lange termijn. Dat blijkt wel uit het aantal uitvallers en doublu res en het hoge percentage leerlingen dat het diploma van de school, waarop ze zich enthousiast lieten inschrijven, nooit haalt. Dit is de mening van rector Th. Hoogenbergen van het Peel- landcolllege in Deurne. die gisteren sprak op een bijeenkomst van de Nederlandse vereniging van sehooldekanen (NVS) in Utrecht. Ook NVS-voorzitter A. Lenderink is weinig gelukkig met de menaier waarop kinderen vanuit de zesde klas het voort gezet onderwijs binnenkomen: „Er wordt niet gekozen maar ge stempeld". Beide inleiders pleitten voor uitstel van het keuzemoment, door verlenging van de periode waarin kinderen gezamenlijk onder wijs krijgen van het twaalfde tot het vijftiende jaar (de midden school. of een twee a driejarige brugperiode) en voor een inpas sing van de keuzebegeleiding (keuze van onderwijs en beroep) in het hele onderwijs. Volgens Hoogenbergen is er niet meer te ontkomen aan uitbreiding van de taak van dekanen tot die van adviseur voor in principe alle problemen die zich bij jongeren voordoen. ENKELE BUIEN DE BILT-KNMI - Morgen is het wisselend bewolkt weer en worden enkele buien ver wacht. Dit hangt samen met een depressie, die vanmorgen boven de Ierse Zee lag en het komende etmaal dicht langs ons land naar Denemarken trekt. De temperatuur ligt morgenmiddag rond acht gra den. De zachte lucht, die tot de Zwarte Zee is doorgedrongen, wint nu ook terrein in noorde lijke richting en dringt nu langzaam Denemarken en het Oostzee-gebied binnen. Vooruitzichten voor zondag: Opklaringen, maar ook enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp. omstreeks 4 gra den. Max. temp. omstreeks 7 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal 50 procent. Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Oen Helder i gisteren Mas Min Maar- tamp tamp alag «v.bew. 26 10 Frankfort Genéve Klagenfurt Kopenhagen Londen Luxemburg Spilt Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Istanboel Las Palmas 15 11 0.1 14 11 4 •3 -5 0.5 Beiroet Tel Avlv Tunis a.bew. 27 14

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13