ntensieve landbouw maakt an de natuur een woestenij Zonder resultaten geen deelneming in Gist Brocades INENLAND Vaticaan: gehandicapte foetus niet afdrijven Vastenactie bedankt voor steun kerk wereld Geen ex-communicatie voor Nederlandse katholieke vrij metselaars Vastenactie bisdom Breda steunt Swapo Raad van Kerken wil FNV en CNV om de tafel pas LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 MAART 1981 PAGINA 11 0J ONGEWIJZIGD BELEID OVERLEVEN ALLEEN DE RAT EN DE BRANDNETEL" chure IRAVENZANDE Vijftien jaar geleden :hten organisaties voor natuurbescherming >r het behoud van de orchidee in Nederland, liezelfde instanties maken zich tegenwoordig ;rk voor de tureluur, de kemphaan, de waters- ip, de grutto, het fluitekruid, de kikker en de ïkelbaars. Want als de boerenlandbouw voort- tt de toch al schaarse natuur te verdringen met rote hoeveelheden (kunst)mest, chemische be- trijdingsmiddelen, dan overleven straks alleen rat en de brandnetel, zo voorspelt de Stichting latuur en Milieu in 's-Gravenzande. vraag of het in de toekomst ook anders kan, de weinige overgebleven dier- en plantesoorten [oor uitsterving behoed kunnen worden, beant woordt de heer Siebe Algra, medewerker van stichting, met een voorzichtig ja. „Maar dat :t landschap uit de jaren dertig, het landschap fan Thijsse „van de Verkadeboeken", ooit nog weerkeert, kunnen we wel vergeten". De landbouwgronden zijn stortplaatsen voor ier geworden", zegt Algra. Waarmee hij be- oelt, dat de landbouwgronden zwaar bemest jrorden om grotere opbrengsten te krijgen. Maar dat heeft al geleid tot het verdwijnen van veel plantesoorten uit de graslanden, om dat die planten juist voedselarme grond nodig hebben. i,Met het ontbreken van planten zoals de ko renbloem, klaproos en bolderik, worden ook He vele soorten insekten en kevertjes, die van lie planten afhankelijk zijn, naar het rijk der latuurreservaten verwezen. Erger nog, het totale natuurlijke evenwicht is zoek, omdat allerlei torren, insekten en kevertjes weer het voedsel zijn voor de vele soorten weidevogels. Vooral de tureluur, de watersnip, de kemp haan en de grutto worden op die manier Steeds zeldzamer". Vergif 1.0252 Heei )p het symposium „Behoud de groene ruim- dat de Vereniging tot Behoud van Na- xiurmonumenten begin deze maand in Jtrecht heeft gehouden, werd nog eens op een rijtje gezet hoezeer de bodem en het wa- er vervuild worden door de massa's chemi sche middelen. Zo is het bemesten van de landbouwgrond met bijvoorbeeld stadsvuil- compost heel gebruikelijk, ook al bevatten leze stoffen vaak giftige zware metalen. Het jrootste deel van het varkens- en kippenvoer in de bio-industrie (soja, granen, afvalpro- ilukten en pulp van suikerfabrieken), verlaat ingebruikt het dierenlichaam om in het mi- ieu terecht te komen. Door het dieper ont wateren van de grond schiet zelfs de lange snavel te kort van vogels, die afhankelijk zijn van de beestjes in de bodem. Kortom, hon derden plante- en diersoorten hebben het 'loodje gelegd. Ze zijn vergiftigd door de grote hoeveelheden nitriet, fosfaten, koper en cad- mium die door de (over)bemesting in de grond of het water terecht gekomen zijn. m ami: nijmais Algra zet uiteen dat de landbouwers in de ja ren zestig begonnen met steeds intensievere bewerking van de grond. Met de komst van de EG werden de afzetgebieden groter en viel er dus meer te verdienen. Van granen zoals rogge, haver en gerst, schakelden de boeren over op bijvoorbeeld snijmaïs. Met dit gewas kan drie- tot vierhonderd gulden per hectare meer verdiend worden. In tegenstel ling tot bijvoorbeeld rogge en haver, heeft snijmaïs echter zeer veel (kunst)mest en on kruidbestrijdingsmiddelen nodig, met alle ge volgen van dien. „Het gaat niet aan, om de boeren nu de schuld te geven van alle natuur-ellende", zegt Algra. „De groei is immers uit de economie, de markt is verzadigd, veel boeren dreigen werkloos te worden. Nu zijn ze min of meer genoodzaakt de grond intensief te bewerken om hun bedrijf in stand te houden. Ze onder vinden een moordende concurrentie bij het steeds meer produceren, terwijl ze weinig voor hun produkten krijgen. De boeren kun nen de race zonder end niet lang meer vol houden, daarom moet de druk van de ketel". Duurder voedsel; anders eten Siebe Algra beseft wel dat het niet eenvoudig is om dat klaar te spelen. Hij ziet echter kan sen genoeg wanneer de mensen bereid zijn om meer voor hun eten te betalen en vooral, om ook anders te gaan eten. „Vergeleken met vroeger gebruiken we een veel kleiner deel van ons inkomen voor eten, terwijl we wel meer geld hebben. Ik denk dat de meeste mensen best meer kunnen betalen voor bijvoorbeeld duurder voedsel zoals groente, vlees, brood en zuivelprodukten. Daarmee geven we de boer geld om het land beter te beheren, want wie anders moet het doen? In de tegenwoordige moderne land bouw gaat het beheren van de natuur ten slotte niet meer zo vanzelf als in de jaren '30. Bovendien is er meer luxe consumptie: we eten eerder een monatoetje dan yoghurt. Let wel, ik heb het niet over terug naar de bruine bonen en het roggebrood, maar wel wil ik zeggen dat we al een heel eind komen als de Nederlandse gezinnen elke zaterdag in plaats van een monatoetje, pure yoghurt zouden eten. Streep ook niet weg dat de mentaliteit hiervoor aanwezig is: velen zijn enigszins kopschuw geworden voor de bio-industrie, men beseft de gevolgen van de bestrijdings middelen", aldus Algra. Het verhaal zou hiermee rond zijn, ware het niet, dat de heer Algra nog andere mogelijk heden ziet voor een milieu-vriendelijke land bouw. Dat is met name mogelijk in gebieden met extra veel natuurschoon; gebieden die heel mooi zijn, maar net niet in aanmerking komen voor natuurreservaat. Volgens de woordvoerder van Natuur en Milieu denken de natuurbeschermingsorganisaties dat het goed is om in deze gebieden de boeren tege moet te komen, opdat ze niet zoveel meer hoeven te produceren. De overheid zou van alle boeren enkele koeien kunnen kopen, om de bedrijven te verkleinen. Tegenover het verlies dat dan op de lange duur ontstaat, zou de overheid een geldelijke vergoeding moe ten stellen. Tenminste, als de boer belooft dat hij niet intussen overschakelt op bio-indu strie. In plaats van het snijmaïs dat allerlei chemische middelen behoeft, zou hij weer rogge, haver en gerst kunnen verbouwen. Algra: „Met een landbouw die niet op zo'n grote schaal wordt bedreven, komt er in deze gebieden meer werkgelegenheid. Ook leeft de boer niet meer met die moordende concur rentie en wat ons betreft, wanneer het land in gebieden met zeer waardevolle natuur minder intensief bebouwd wordt, gebruikt men minder kunstmest, wat de flora en fauna ten goede komt". Boetes Deze door Algra geschetste voorstellen zijn echter nog niet haalbaar. Volgens hem komt dat doordat de Nederlandse overheid en de EG de boeren niet tegemoetkomen. Ze willen wel dat de landbouwers minder produceren, maar proberen dat te bereiken met boetes en verboden. „En dat werkt niet", meent Algra, „omdat landbouwers zich weinig laten ver bieden. Ze voelen zich dan een overheid sambtenaar, die om de zoveel tijd ook nog een controleur over de vloer krijgt om te kij ken of hij de verbodsbepalingen naleeft. Als landbouwer kan hij op die manier niet uit de voeten. Daarom is het beter voorwaarden te scheppen dan te verbieden." Pachten Tenslotte blijven de pure natuurreservaten, waar landbouw niet wordt toegepast, nog over. Het komt voor dat niet alleen de over heid, maar ook de natuurbeschermingsorga nisaties grond kopen om er een natuurreser vaat te stichten, zo zegt Algra. Maar om te voorkomen dat de boeren het gevoel krijgen dat hun land voor deze reservaten zo maar wordt afgepakt, stelt hij voor dat zij het be heer over die gebieden krijgen. Wat de na tuurbeschermers betreft zouden die boeren de grond van de reservaten voor bijna niets mogen pachten. Althans op voorwaarde, dat ze het beheer uitvoeren zoals de natuurbe scherming dat verwacht: geen bio-industrie dus. Maar de wet verbiedt een pacht die bijna gratis is. Algra: „En aan een of andere losse afspraak met de boer, gemaakt bij een kopje koffie, daar hebben we ook niets aan. Dat is dus het ambtelijke keurslijf waarin je vastloopt. De Pachtwet zou dus veranderd moeten worden. We moeten er zeker van zijn dat de boer zich als pachter garant blijft stellen voor het be heer". HENK ENGELENBURG ERFELUKHEIDSONDERZOEK SHELL: DELFT/DEN HAAG „Zo lang het DNA-onder- zoek van Gist Brocades en Shell niets oplevert, zul len de banden tussen de beide ondernemingen niet worden aangehaald. Komen er wel resultaten en wordt een nieuw produkt gestart, dan bestaat er een soort morele verplichting om over de verdeling van de opbrengsten hiervan te gaan praten. Over een eventuele gezamenlijke onderneming of joint- venture zijn in verband hiermee geen afspraken ge maakt". Zo ontzenuwde president-directeur D. de Bruyne van Shell-Ne- derland berichten als zou de begin dit jaar gesloten samenwer kingsovereenkomst tussen Shell en Gist Brocades op het gebied van erfelijkheidsonderzoek (DNA) de voorbode zijn van een overname van Gist Brocades door Shell. De samenwerking met Shell en de afstoting van een aantal Brocades-dochteronderne- mingen (waaronder Brocatrade) leidden tot speculaties in die richting. De Industriebond FNV meent, dat Gist Brocades zich met het DNA-onderzoek in een riskant avontuur stort De directie van Gist Brocades was tot nu toe zeer terughoudend met het geven van nadere informatie over de bedoelingen van de samenwerking met Shell. Plannen van Gist voor de middel lange termijn moest de FNV zelfs via een ultimatum afdwingen. Op een personferentie van Shell viel gistermiddag niettemin te beluisteren dat de mogelijkheid dat beide onderneming op 50- procents basis de produktie van chemicaliën met DNA-technie- :en gaan aanvatten beslist niet is uitgesloten, al zijn hierover ontractueel geen afspraken gemaakt. Wel zijn beide onderne mingen gehouden elkaar te laten meeprofiteren als eventueel een nieuw DNA- produkt wordt ontwikkeld. Een Shell-woord- voerder: „Het is daarbij natuurlijk ook denkbaar dat Shell en niet Gist Brocades de produktie voor zijn rekening neemt. Je moet weten dat wij op dit moment ook in Amerika onderzoek doen naar DN A-technieken. Voor de produktie van bepaalde chemicaliën is Shell nu eenmaal beter toegerust, ook financieel". De Bruyne tenslotte over een eventuele deelname van Shell in het Gist Brocades-concern: „Daar hebben we geen plannen voor. Wij hebben momenteel een los-verband-overeenkomst op het gebied van DNA-onderzoek. Meer niet". ADVERTENTIE. Uit nieuw project TE KOOP BAARLE-NASSAU BOSPERCELEN Bedoeling: later bouwen (bestemmingswijziging binnen 5 jaar). Oppervlakte vanaf 600 m2. Prijs 10.- p.m2 vrij op naam. Met bouwgarantie 20.- vrij op naam. Dit weekeind 14 en 15 maart zijn wij van 12.00 tot 16.00 uur in Café-Restaurant „Het Wapen van Nassau" te Baarle- Nassau voor bezichtiging en verkoop. Tel. 05765-1424. Ook een foetus - onvoldragen vrucht - die ernstige afwij kingen vertoont, mag niet afgedreven worden. Dit staat in een document, gisteren door het Vaticaan gepubli ceerd in verband met het internationale Jaar voor de Ge handicapten. In dit document wordt gezegd dat de wetenschap het moge lijk heeft gemaakt al in een vroeg stadium vast te stellen of een foetus gezond of ziek is. „Maar dit geeft de artsen nog niet het recht een foetus eventueel te doden". Het onderbreken van een zwangerschap, ook als het duide lijk is dat het kind met ernstige afwijkingen geboren zal wor den, noemt het document een'„daad van pseudomenselijk- heid" en een schending van de medische ethiek en de men senrechten. „De arts moet strijden tegen ziektes en niet tegen het leven zelf". Het Vaticaan dringt er dan bij de landen op de wereld op aan een echte sociale politiek te voeren tegenover de gehandicap ten, men kan al veel voor deze mensen doen als men maar een klein deel van het geld dat voor de bewapening wordt uitgegeven, voor hen besteedt. ..De kwaliteit van een maatschappij wordt beoordeeld naar haar houding tegenover haar zwakste lidmaten", aldus het document, dat „een maatschappij die alleen maar uit is op goed functioneren en economisch succes en de gehandicapte mens discrimineert, even erg vindt als een maatschappij met een racistische overheid". Net als zovelen in dit land hebben wij in een eerste opwelling overwogen stap pen te ondernemen tegen hen die op een laaghartige manier het werk van de Bisschoppelijke Vastenac tie proberen te ondermij nen. Maar waarom zouden wij dat doen? Dat staat in een brief van de voorzitter van de vastenactie, drs. J. V. M. Steegmans, waarin hij „de vrienden van de Bisschoppelijke Vastenac tie Nederland" bedankt voor hun steun aan de landelijke actie. Steegmans wijst erop dat de vastenactie, een jaar lijkse geldinzamelingsactie voor projecten in de Derde Wereld, met openheid werkt en zal blijven werken. De Gennepse deken M. G. H. Gelissen verspreidde een fol der waarin beweerd wordt dat de opbrengst van de vas tenactie ten goede komt aan „marxistische projecten". In de folder wordt over Piet Ne- len, leider van het Buro voor Internationale Solidariteit (BIS) te Roermond, gesugge reerd dat hij marxist is. Bis schop Gijsen van Roermond ontsloeg Nelen in 1975 als di recteur van het Diocesaan Instituut Voor Internationale Solidariteit in Limburg (DI- VIS). Volgens Steegmans moeten de vele adhesie-be- tuigingen die hij binnen krijgt een riem onder het hart zijn van alle bij de vas tenactie betrokkenen, van de plaatselijke werkgroepen en het BIS. Drs. J. V. M. Steegmans schrijft dat hij, de rest van het bestuur en de medewer kers beseffen dat juist ook de velen die de vastenactie jaar op jaar steunen „in heel Ne derland eh met name in Limburg" worden gekwetst door de kritiek van Gelissen. Hij spreekt daarom namens de vastenactie dank, waarde ring en bewondering uit voor de „de moed en het doorzet tingsvermogen waarmee u het werk van de landelijke vastenactie blijft ondersteu nen en uitbouwen". De voorzitter van de vasten actie voegt daar nog aan toe dat de visie waaruit de vas tenactie werkt niet bedacht maar gegroeid is en „gestalte kreeg in nauw contact mei mensen uit de Derde We reld." Grote belangstelling voor proces tegen Jehova-Getuigen De aanklacht van de Ne derlandse Vereniging van Ontgoochelden (NVO) te gen het Nederlandse Wachttoren-Genootschap van Jehova-Getuigen heeft grote bijval gekregen. Het proces, dat de vereniging bij het ministerie van justi tie aanhangig heeft ge maakt, wordt ondersteund door tweehonderd handte keningen van ex-Jehova- Getuigen of van familiele den van Jehova-Getuigen. De recente verklaring van de Romeinse Congregatie voor de Geloofsleer brengt geen verandering in de situatie van Nederlandse katholieken, die lid zijn van de Vrijmetsela rij. Zij kunnen lid blijven van de loge zonder gevaar van ex-communicatie uit de kerk. Dit zegt dr. C. J. de Jong, officiaal (kerkelijk rechter) van het bisdom Breda. Hij wijst erop dat de verklaring uit Rome van 2 maart jl. een bekrachtiging is van de brief, die kardinaal Seper als prefect van de Congregatie voor de Geloofsleer op 18 juni 1974 aan de Nederlandse bisschoppen heeft geschreven. In deze brief hield de Romeinse instantie vast aan de bestaande kerkelijke wetgeving, maar schreef erbij, dat „de mening van auteurs, die beweren dat voornoemde canon 2335 alleen betrekking heeft op katholieken, die lid worden van organisaties, die werkelijk tegen de kerk samenspannen, veilig geleerd en toe gepast kan worden". In de Analecta, het officiële mededelingenblad, van het aarts bisdom Utrecht van 1980 heeft dr. De Jong zich uitvoerig met de kwestie bezig gehouden. Hij concludeerde dat volgens de brief kardinaal Seper „derhalve aangenomen kan worden, dat in Nederland leken, die lid worden of zijn van de Vrij metselarij, daardoor niet in kerkelijke ban zijn, omdat vast staat, dat in Nederland de Vrijmetselarij niet ageert tegen de kerk". ..In Namibië worden wij vanuit de bijbel onder drukt. De blanken in Zuid- Afrika, onze onderdruk kers, noemen zich christen. Ze beschouwen zich niet al leen als rentmeesters over de dieren en de planten, maar ook over de blinde heidenen, waarmee zij de *warten bedoelen. Als Na- {nibië arm was, zou het land al lang onafhankelijk Hjn. Maar de westerse lan den hebben nog niet aan de mensen van Namibië ge dacht, alleen aan de grond stoffen. Alleen niet hulp van de westerse landen kan Zuid-Afrika de bezet ting van Namibië volhou den. Vooral bij de hyidige economische recessie is de Zuidafrikaanse regering bang, dat de Namibische grondstoffen in hanen van de zogenaamde communis ten vallen." Dit zei de Namibische Rosa- linde Blonde, die in Neder land woont, gisteren in Breda tijdens een persconferentie. Aanleiding hiertoe is het feit dat dit jaar in het bisdom Breda de vastenactie „Extra over de tong gaat". De Bre dase vastenactie heeft op voordracht van het landelijk bureau gekozen voor onder meer vijf projecten in Nami bië (humanitaire steun aan Swapo-vluchtelingenkampen in Angola). Swapo is de Na mibische bevrijdingsbewe ging die door de Verenigde Naties als de enige vertegen woordiger van het Namibi sche volk wordt erkend. „Onbekendheid met de situa tie in Zuidelijk Afrika heeft geleid tot verwarring over de zin van de actie", aldus Frans Oudejans, perschef van het bisdom Breda. Deze onduide lijkheid is versterkt door de actie van deken Gelissen uit het Noordlimburgse Gennep, die de landelijke vastenactie verwijt „graag op te trekken met groepen die duidelijk communistisch zijn". De vastenactie kiest voor de mensen die zichzelf willen bevrijden van honger, armoe en onderdrukking, zei Ad Verschuren, stafmedewerker kerk en samenleving in het dekenaat Roosendaal. Daar om kiezen wij voor die groe pen in de Derde Wereld die hieraan werken. De meeste aanvragen komen binnen via de kerken. Bij de niet-kerke- lijke organisaties, zoals nu Swapo, stellen wij geen vra gen over hun ideologie, maar stellen ons bij het project de vraag, of daarmee de meest kanslozen geholpen worden, aldus Verschuren. De missie secretaris van het bisdom Breda, pater D. Verschure, verwoordde het dilemma als volgt: „als je een Russische auto koopt, kies je toch ook niet voor het communisme?" De Raad van Kerken heeft de sectie sociale vragen verzocht voorrang te verle nen aan een bijbelse en so ciaal-economische bezin ning op de plaats van de arbeid in het geheel van het menselijk leven en de samenleving (arbeidset hos). Zulks naar aanlei ding van een korte nota, die de sectie zal inbrengen in een binnenkort te hou den beraad dat op initiatief van de FNV wordt gehou den met beleidsfiguren uit de kerken en het Humanis tisch Verbond. De sectie werd verzocht bij haar voortgaande bezinning elementen te betrekken zoals de werkloosheid, de econo mische orde, de relatie tussen arbeid en inkomen (waaro ver al eerder een geschrift verscheen dat tal van reacties opriep), de rol van de vakbe weging, de positie van bui tenlandse arbeidskrachten en de internationale (her)verde- ling van de arbeid. Op de komende bezinnings- conferentie met de FNV (26 en 27 maart te Doorn) rea geerde de raad positief. Maar 1 werd uitgespro- ontmoeting niet in mindering mag komen van de relaties die de raad met het CNV heeft. Op vra gen uit de raad waarom de beide vakbonden niet samen aan de conferentie deelne men werd geantwoord dat dit met „gegroeide onderkoelde verhoudingen" tussen beide organisaties samenhangt. Omdat de raad via de sectie sociale vragen met de FNV en met het CNV voortdurend in gesprek is werd uitgespro ken dat bij een volgende be- zinningsconferentie ook het CNV betrokken dient te wor den.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11