IMóc 0omant Hoogste waterstand oet nog komen Kapers dreigen vliegtuig op te blazen Beleggers bouwen weer huurwoningen Apehulp ili jtstaven Dodewaard ij ven (nog) in Engeland f 1 4i— per gram Noodsignaal taxichauffeur doodsignaal? De consument blijft somber Hand bij ruzie afgeslagen maart) Donderdag 12 maart 1981, 71e jaargang no. 21910 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND F Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk. 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) t0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 149,55; jaar f 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). losse nummers: 10,65 cent. Hoge rentestand In „Achter het nieuws" om 22.20 uur op Ned. II interview met FNV-voorzitter Wim Kok over hoge rentestand. Om 20.27 uur eerste aflevering van tv-serie „De Lemmings". Op Ned. I om 19.45 uur „De BB-show" en om 20.50 uur do cumentaire „Ik ben de kraak ster van hiernaast". Veel bewolking In het algemeen veel bewol king met enige tijd regen, vooral in het noorden. Minima van 3 graden in het noorden tot 7 in het zuiden. Middag- temp. ongeveer 9 graden, in het noorden lager. Matige zuidwestenwind. Morgen zon op: 6.59. Onder: 18.40. Schev. hoogw.: 7.53 en 20.49. Laagw.: 3.22 en 16.03. Frank-Stichting trust over antisemitisme &DAM De Anne tichting heeft de Poolse gisteren per telegram ge let antisemitisme in Polen jden. De stichting stuurde »ram na de demonstratie i antisemitisch karakter, in Warschau. De Neder- bisschoppen is verzocht lega's in Polen te vragen >elzinnig" stelling te ne en het herlevend antise- in Polen. „De katholieke Bg niet opnieuw zwijgen of aar het vermoeden laten van antisemitisme, geïn- door katholiek nationa- aldus de stichting. „Aardgaswinst moet naar industrie" AMSTERDAM Als de regering nog meer geld uit het aardgas zou krijgen, moet dat geld worden ge bruikt voor versterking en uitbreiding van de indu strie. Dat is de mening van 68 procent van de Neder landers die daarover door het Nipo zijn ondervraagd. Twintig procent vindt dat het extra geld moet wor den gebruikt voor de so ciale voorzieningen. Twaalf procent had geen mening. Bij de steekproef waren 1.316 personen be trokken. FORD - Vrouw met De toestand rUllllBrt €11 jar?ge*e 45' fuilloiigen vrouw die vier dagen geleden in het Amerikaanse Stanford het hart en de longen van een overleden vijftienjarige jongen heeft gekregen is stabiel. De artsen, die haar toestand nog wel kritiek winden, zijn vooral beducht voor afstotingsver schijnselen. De operatie werd mogelijk door de toestemming van de regering om te experi menteren met nieuwe medicij nen. Het is de eerste operatie in haar soort sinds tien jaar en de vierde in de geschiedenis. De drie eerdere patiënten overle den na veertien uur, acht en 23 dagen. BOSTON Zes Zuidamerikaanse capucijneraapjes worden in Boston opgeleid tot hulp voor ernstig ver lamden. Proeven, die mede door een groep oorlogsveteranen zijn gefinancierd, hebben aangetoond dat ze trouw zijn en intelligent genoeg om ijskas ten open te maken, deuren met sleutels te openen en te sluiten, grammofoonplaten op te zetten en het haar van hun „baasje" te kam men. Vroeger mochten deze vijftig centimeter grote diertjes hooguit met de pet van de orgeldraaier rondgaan. Een van de aapjes is al aan het werk. Als dank voor elke dienst het een snoepje met bana nensmaak. Droom wordt werkelijkheid CHICAGO De droom van me* vrouw Lieske van Kessel uit Amsterdam om ooit nog eens haar naar Amerika geëmigreer de joodse onderduikster terug te zien, wordt werkelijkheid. Het tienjarige meisje dat zii tijdens de oorlog bijna een jaar lang op haar woonboot heeft verborgen en dat later met een Canadees is ge trouwd, heeft een prijs gewonnen van een radiostation dat de wen sen van luisteraars tracht te ver wezenlijken. Zij wilde haar vroe gere beschermster terugzien. Vol gende week ontmoeten de twee el kaar in Chicago voor een reis door de Verenigde Staten. )EN HAAG De waterstand van e grote rivieren in ons land is de af- slopen dagen flink gestegen. Door hoge temperaturen van de laatste igen in het Alpengebied, waar zeer el sneeuw was gevallen, stromen nu massa's smeltwater naar ons land. Daarnaast was de hevige re genval boven ons land van invloed op de waterstand. Veel uiterwaarden zijn overstroomd. Volgens een woordvoerder van het Hoogheem raadschap van Rijnland is er echter geen reden tot grote zorgen. „We houden de zaak dag en nacht in de Sten, want de neerslag is uitzonder- k geweest, je kan wel spreken van een record", zo voegde hij eraan toe. VOORAL DRENTHE IN PROBLEMEN De grootste waterstijging wordt aan staande zaterdag in de Rijn verwacht. Dan zal waarschijnlijk meer dan 6000 kubieke meter water per seconde langs Lobith het land instromen, terwijl 2200 kubieke meter per seconde normaal is. Na het weekend verwacht het ministe rie van verkeer en waterstaat een da ling van de waterstand in het hele land. Vooral in de provincie Drenthe heeft men voorzorgsmaatregelen moeten ne men. De rijkspolitie heeft vanmorgen op rijksweg 37 (Hoogeveen-Meppel), de afslag De Wijk-Meppel afgesloten, om dat er tien centimeter water stond. De brandweer in Coevorden heeft de afge lopen nacht uit de kruipruimten van woningen tien centimeter water moe ten wegpompen. Sinds dinsdag waren de wegen tussen Klazinaveen en Nieuw-Schoonebeek al afgesloten. Bij een industrieterrein in Emmen was een nooddijk nodig. Omliggende water schappen kampen zelf met waterover last en de Overijsselse Vecht moet veel smeltwater uit de Duitse Harz verwer ken. Pas in de loop van de afgelopen nacht kwam er een eind aan de voort durende stijging van de waterstand in het Meppelerdiep en de Hoogeveensche vaart (met tien centimeter per uur gis teravond). De veertig militairen die gis teravond op verzoek van de commissa ris der koningin in Drenthe waren ge consigneerd, hoefden dus niet te wor den ingezet BB nze parlementaire redactie) HAAG Het concern BNFL oorlopig afzien liet terugsturen 106 uitgewerkte stofstaven naar racentrale Dode- die tijdelijk voor opwerking in in plaatsen voor kernsta- Winscale opgeslagen, ven open gehouden In het contract met de moeten worden, beheerder van de kern centrale Dodewaard Dit valt uit welingelich- (GKN) is namelijk te bron bij het ministerie een opslagclausule is van Volksgezondheid en opgenomen. Er is dan Milieuhygiëne te verne- ook geen sprake van men naar aanleiding dat bij Dodewaard 106 van een door de actie groep Stop Dodewaard aangespannen geding te gen de Staat, waarin het stilleggen van de kern centrale wordt geëist, omdat men de 106 plaat sen niet openhoudt. Het geding dient op 17 maart voor de rechtbank van Arnhem. ijkt uit een onderzoek.... It duidelijk wordt dat je Iket opgeplakt krijgt van artlj die je zou moeten enwoordlgen. Trein- Toegang-biljetten bijNS-stations. SL00PG0UD legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Lelden Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. AMSTERDAM Er bestaat mogelijk verband tussen de moord op de man die gisteroch tend in Abbenes is gevonden en de vermissing van een 25-jarige Amsterdamse taxichauffeur. De indentificatie van de vermoorde man verloopt moeizaam, omdat zijn gezicht zwaar mishandeld is. Ook het verzamelen van gegevens over de chauffeur is moeilijk omdat hij alleen woont. De Amsterdamse Taxicentrale heeft dinsdagavond laat voor het laatst contact met hem gehad, toen zij hem een rit doorgaf. Korte tijd later ontving de centrale een noodsignaal van de chauffeur, maar „omdat chauffeurs vaak abusievelijk een noodsignaal uitzenden" nam de cen trale dit niet to ernstig op. Toen de chauffeur later via de mobilofoon werd opgeroepen, gaf hij geen ant woord. De auto van de jongeman is gisteren leeg teruggevonden in het Betuwse Eist. Hét lichaam van de vermoorde en zwaar mishandelde man werd omstreeks 7.00 uur in Ab benes gevonden. Hartelijke ontvangst Koningin Beatrix en prins Claus werden gisteren, bij het begin van hun eerste officiële staatsbezoek, hartelijk verwelkomd door hun gastheer en -vrouw, het Luxemburgse groothertogelijk paar. Groothertog Jan (links) en koningin Beatrix keken lachend toe, hoe prins Claus groothertogin Josephine Charlotte galant de hand kuste. Morgen komen koningin en prins terug naar Neder land. Pagina 13: Beatrix bezoek kasteel van Oranje-Nassaus. mag vier april Nederland verte genwoordigen op de finale van het Eurovisie Song festival in Dublin. In de nationale eindstrijd beloon de een landelijke jury haar liedje „Het is een won der" met 34 pun ten. Linda ver gaarde daarmee in het Rotter damse Theater Zuidplein zeven punten meer dan haar naaste con currente, de Vo- lendamse Mari- belle. (zie verder pag. 2) Gerben Karstens zwaar gewond TILBURG Oud wielrenner Gerben Karstens is met een schedelbasisfractuur opgenomen in het Sint Elisabeth Zie kenhuis in Tilburg. Karstens kwam tij dens een groepstrai ning ten val. Hij zat nog dagelijks op de fiets om zijn loop baan af te bouwen. Zijn toestand is zeer ernstig. In hetzelfde zieken huis ligt de twintig jarige amateurwiel renner Piet Fran ken uit Oosterhout. Hij raakte zwaar gewond tijdens een trainingsstage op de Canarische Eilan den. De behande lende artsen hebben hem inmiddels kli nisch dood ver klaard. DAMASCUS De kapers van het Pakistaanse verkeers vliegtuig dat sinds maandag op de luchthaven van de Sy rische hoofdstad Damascus staat, hebben gedreigd het vliegtuig vanmiddag op te blazen, indien Pakistan niet tegemoet komt aan de eis van de kapers dat 92 politieke gevangenen worden vrijgelaten. Zij hebben gisteren laten weten dat dit het laatste ultimatum is dat zij hebben ge steld. Pakistan wil echter volgens de laatste berichten slechts 21 ge vangenen laten gaan in ruil voor de veiligheid van de meer dan honderd passagiers die nu al elf dagen in het vliegtuig worden vastgehouden. Syrië, dat van Pakistan de vrije hand heeft gekregen om de kaping op te lossen heeft laten weten geen geweld te zullen gebruiken voor een oplossing van de kwestie. Familieleden van de kapers, die gisteren in Pakistan uit de gevangenis werden ontslagen, zijn in Damscus aangekomen om de kapers ervan te overtuigen hun onderneming op te ge ven. Hun actie heeft tot nu toe echter geen resultaat gehad. DEN HAAG De Nederlandse consument was in januari al even somber ge stemd over de economische vooruitzichten als in oktober vorig jaar. En toen had de stemming al een absoluut dieptepunt bereikt. Aan de hand van een periodieke peiling bleek het vertrouwen in de economie met 58,9 ongeveer gelijk aan oktober, toen het cijfer op 58,0 stond. De verwachting over de ontwikkeling van de werkloosheid lag nog pessimistischer. Het oordeel van de consu menten over het kopen van duurzame gebruiksgoederen bleef op het zelfde peil als in oktober. Slechts een op de zes consumenten acht de tijd gunstig voor dergelijke aan schaffingen. Verder vindt zeventig procent het nog steeds een ongunstige tijd voor de aanschaf van een huis. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - Institutionele beleggers (pensioenfondsen en verzekeringsmaat schappijen) hebben zich tegenover staatssecretaris Brokx van volkshuis vesting bereid verklaard dit jaar flinke aantallen premiehuurwoningen te bou wen, die net iets duurder in huur zijn dan woningwetwoningen. Brokx had er voor 1981 op gerekend, dat er tiendui zend van deze premiewoningen door be leggers zouden worden gebouwd. Hij verwacht nu, dat het er meer zullen worden. De grote beleggers hebben het geruime tiid laten afweten op de woningbouwmarkt omdat huurwoningen geen interessant be leggingsobject meer vormden; het rende ment was niet of nauwelijks hoger dan dat van een staatslening. Door de subsidie te verhogen en nog enkele tegemoetkomin gen te doen is de belangstelling weer toe genomen. Het kabinet heeft grote aantallen wat duurdere huurwoningen vooral nodig voor mensen, die nu in verhouding tot hun in komen te goedkoop wonen. Staatssecreta ris Brokx wil hen via het opleggen van een huurbelasting met zachte dwang naar een duurder huis laten opschuiven. Graafmachine rijdt in kuil LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar en een 13-jarig jongetje zijn gisteren gewond geraakt doordat een graafmachine in de kuil reed, waarin zij aan het werk waren. Het rechter been van de jongen werd overreden en de man werd aan het hoofd getroffen door de schaafschep van de machine. De wielen van de graafmachine raakten de grond tijdens de werkzaamheden niet, omdat het apparaat op hydrolische poten stond. Na het graven van de kuil werden de poten ingetroken, maar de 30-jarige Haagse machinist had niet in de gaten, dat de machine in de versnelling stond. De wagen reed daarop in de zojuist gegraven kuil. LEIDEN De hand van een 21-jarige Leidenaar is tijdens een ruzie in het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein vermoedelijk met een schepje van de arm geslagen. De ruzie ontstond doordat een van de bewoners van het kamp een sloopauto op het terrein wilde plaatsen. Daartegen kwamen een 53-jarige Leidenaar en zijn twee zoons (24 en 16 jaar oud) in verzet. De politie heeft de vechtenden, die naast het schepje een stuk ijzer als wapen gebruikten, gescheiden. De 53-jarige dader en zijn zoons zijn momenteel nog op het bureau. Hen wordt po ging tot doodslag dan wel zware mishandeling ten laste gelegd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1