]e kiezer kiest op het „politieke etiket IE T. leer Olivier waarschijnlijk ïaar België £cidóe©owuvnt CDA en VVD akkoord met onderwijs begroting na toezegging van Pais Academische ziekenhuizen nog niet naar Volksgezondheid rjE IT B* LEREN MAKEN DE MAN NIET hogelijk meer fiunten, geen ruideniersmunt Lfspraken over werkgelegenheid Het salaris van De Braauw Fiscale hervorming gaat niet ver genoeg UMER VOOR UITSTEL Zes getuigen blijven weg uit rechtszaal Droogte verjaagt Braziliaanse boeren Onbevoegde werkt negen jaar als radioloog weer JNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 MAART 1981 PAGINA 11 1 99 onze parlementaire redactie) CHEDE PvdA- tieleider Den Uyl tijdens de komende ^iezingscampagne blijven rondlo- fn een morsig kos- Hij hoeft echt r strak gesneden delig pak aan te in een poging, kiezers voor zich winnen, want dat t geen enkele zin. feit, dat hij een dA-etiket" draagt is de kiezers het be langrijkste. Voorname lijk op dat etiket wordt hij beoordeeld. Uiter lijk, kleding en zelfs de inhoud van toespraken doen er nauwelijks toe. Dit is een van de conclu sies uit een wetenscha- pelijk onderzoek naar de invloed die politici via kranten, radio of te levisie op de kiezers uit oefenen. Het onderzoek is gehouden onder lei ding van dr. O. Wieg man, die vandaag aan de Technische Hoge school Twente wordt geïnstalleerd tot hoogle raar in de psychologie. Wiegman heeft vastge steld. dat politieke etiket ten een bijzonder belang rijke functie hebben. Zo heeft hij twee acteurs voor een publiek van PvdA- en VVD-kiezers laten optreden als politici. Het publiek wist niet dat het om acteurs ging. De ene acteur werd voorge steld als VVD'er en de andere als PvdA-man. Tijdens de discussie tus sen die twee bleek dat de VVD'ers in de zaal auto matisch de voor VVD'er spelende acteur gelijk ga ven. zelfs als deze linkse standpunten naar voren bracht. Anderzijds bleken de PvdA-kiezers in de zaal het steeds volstrekt met de VVD-acteur on eens te zijn. Het omge keerde gold ook ten aan zien van de reacties uit de zaal voor de acteur die voorgaf. PvdA'er te zijn. Dergelijke tests voerde Wiegman ook uit met me dewerking van de VVD'er Wiegel en de so cialist Van Thijn. De proeven werden genomen in 1976, toen beide heren nog VVD- en PvdA-frac- tieleider in de Tweede Kamer waren. In een tweetal gefingeerde t.v.- interviews over de vraag of er in de Markerwaard een tweede nationale luchthaven zou moeten komen draaiden Wiegel en Van Thijn woordelijk hetzelfde verhaal af: zij kozen vóór de bouw van een ..tweede Schiphol". De tekst die zij uitspra ken. was opgesteld door de onderzoekers. Bij het bekijken van het vraagge sprek met Wiegel bleken proefpersonen uit de PvdA-hoek de uitspraken van de VVD'er volstrekt ongeloofwaardig te vin den. Bij VVD-kijkers kwam Wiegel echter zeer geloofwaardig over. Het vraaggesprek met Van Thijn had op proefperso nen van PvdA- en VVD- signatuur precies een om gekeerd effect: de PvdA'ers waren het zon der meer met Van Thijn eens en de VVD'ers niet. De onderzoekers lieten Wiegel en Van Thijn ook een verhaal afsteken, waarin alle moeilijke woorden door eenvoudig Nederlands werden ver vangen. Gebleken is. dat dit aan de geloofwaardig heid of ongeloofwaardig heid van het verhaal niets afdeed. Wel bleek, dat het „moeilijke" verhaal door veel proefpersonen min der goed was begrepen. Het advies van de onder zoekers aan de Neder landse politici luidt dan ook: doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg. RIJS Arie O., bijgenaamd „Heer Olivier", maakt een ede kans te worden uitgeleverd aan België. Hij zit sinds iele weken in een Parijse gevangenis, verdacht van op- iting van de Amsterdamse notaris mevrouw Slis-Stroom. ?r een vriend van Arie O. is inmiddels beslist dat hij aan Ne land wordt uitgeleverd. Maar voor Arie O. ligt de zaak inge- tkelder omdat ook België om zijn uitlevering heeft gevraagd. Antwerpse justitie zoekt hem wegens het uitgeven van onge ile cheques, oplichting en valsheid in geschrifte, zo bleek gis- fn voor de rechtbank in Parijs. O. wil per se aan Nederland rden uitgeleverd, maar de Franse justitie voelt daar minder r. ..Tegenover de Belgen lijkt het dan alsof wij u een vrijge- le geven, want Nederland levert geen Nederlanders uit". Het 1ste woord over de uitlevering is overigens aan de Franse re- ng. Haar beslissing wordt over twee weken verwacht. HAAG Door de verzamelwoede van het publiek Is 'n tekort aan munten ontstaan dat het ministerie van keien overweegt om nog meer munten te laten slaan. De jksmunt zit echter nagenoeg aan de grens van zijn moge- kheden. Voor „kruideniersmunten" zoals bekend wil Centraal Bureau Levenmiddelenhandel eigen munten ken om het tekort bij de kassa's op te heffen zal het nisterie geen toestemming geven. De mensen kunnen de ■zamelde munten beter weer gewoon uitgeven, aldus het nisterie. ister met pensioen ging en zijn muntmeestersteken (een ntje) van een sterretje werd voorzien. Het sparen nam na de «nswisseling nog grotere vormen aan. Veel mensen dachten lier snel munten met het portret van koningin Beatrix zouden orden geslagen. Deze zullen echter pas volgend jaar in omloop men, tegelijk voorzien van het teken van de nieuwe rijks- intmeester. mensen denken dat de munten veel waard zijn. Dat is niet omdat er zo ontzettenbd veel van in omloop ziin gebracht. Nu bben ze zelf last van hun verzamelwoede", aldus de woord erder van Financiën. KKOORD IN STICHTING (Van onze sociaal- economische redactie) SN HAAG Dank zij een gisteren bereikte overeenstem- ing tussen werkgevers en vakcentrales zal nu de bij cao- derhandelingen betrokken partijen worden aanbevolen die onderhandelingen ook afspraken te maken over een zamenlijk beleid betreffende de werkgelegenheid. Het at hierbij o.m. over scholing, over arbeidsplaatsen voor ouwen, jongeren en gehandicapten, over deeltijdarbeid, er beperking van het ziekteverzuim, over het opheffen n knelpunten in de personeelsvoorziening en over het be rderen van de arbeidsmotivatie. De overeenstemming as in januari al door de werkgevers- en werknemersvoor- Iters bereikt en vervolgens in de organisaties besproken. zijn gisteren voorts twee paritaire werkgroepen ingesteld, die ir half september ondermeer zullen rapporteren hoe de werk- [egenheid kan worden uitgebreid en hoe de bestaande werk- iegenheid kan worden herverdeeld, inclusief zaken als werk- 'legenheidsfonds, investeringsloon en arbeidstijdverkorting, ie rapporten moeten in de nerfst tot nieuwe aanbevelingen m het stichtingsbestuur leiden voor de cao-onderhandelingen. Ravage na „bezoek" Onkruit Leden van de antl- militalrlstlsche actiegroep „Onkruit" hebben gisteren zeven uur lang een verdieping van het kantoor van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij bezet gehouden. Ze deden dat als protest tegen de „militaire leveranties" van de werf. Om drie uur in de middag werden zij door de politie afgevoerd. 21 Van hen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Op de foto een beeld van de ravage die de bezetters achterlieten. Het is niet onbegrijpelijk dat de Tweede Kamer deze week bij motie heeft verklaard, dat ex-minister De Braauw (nu D'66) geen salaris van ruim twee ton mag verdienen als voorzitter van de Brede Maatschappelijke Discussie over de kernenergie. Het is niet onbegrijpelijk, maar evenmin ver standig. Het is praten achteraf. Een volksvertegenwoordiging die nu pas stelt dat het aan De Braauw toegekende salaris te hoog is, maakt niet meer dan een leeg gebaar, dat hooguit een getuigenisfunctie heeft. In een tijd waarin soberheid en matiging absoluut noodzakelijk zijn is zo'n salarisaanbod, ze ker van eep kabinet dat het voorbeeld dient te geven, na tuurlijk te hoog. Maar het salaris is nu eenmaal gegeven en De Braauw zal het recht daarop begrijpelijk vanuit zijn standpunt gezien niet opgeven. Zelfs indien de regering zou beslissen hem op grond van de kameruitspraak alsnog niet aan te stellen ofwel te ontslaan, dan nog zou De Braauw zijn rechten op de ruim twee ton kunnen claimen. Die fracties in het parlement, die de ppr-motie tegen De Braauws salaris hebben gesteund en tegelijkertijd het kabinet steunen, zouden zich eens moeten afvragen waar de logica in hun gedrag zit. Dat geldt met name de CDA-fractie. Die frac tie geeft mede steun aan het kabinet-Van Agt, en heeft ook de ppr-motie gesteund. De CDA-kamerleden zouden er be ter aan doen ervoor te zorgen dat het kabinet, waarmee de christendemocraten zo'n nauwe band hebben, in het vervolg geen ongepaste beslissingen meer neemt over in deze tijd on gepaste salarissen. Dat zou meer zin hebben dan het zich on ledig houden met het steunen van een nutteloze motie, die slechts achteraf om een rechtens niet uit te voeren stap van de regering vraagt. EMANCIPATIECOMMISSIE: (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Verschil in sexe mag geen grond zijn voor verschil in belastingre geling. De belastingheffing moet gericht zijn op indivi duen, waarbij de draag kracht naar inkomen uit gangspunt is. Dat stelt de Emancipatiekom missie (EK) in een reactie op de nota van de regering waar in de weg wordt uitgestippeld om te komen tot gelijke fiscale behandeling van mannen en vrouwen. De EK vindt deze nota op een aantal punten niet ver genoeg gaan. Zo betreurt de commissie het o.m. dat geen begrip is getoond voor de waarde van de onbetaalde ar beid in huishouden en verzor ging. Volgens de EK belem mert de belastingheffing _de gelijktijdige deelname aan be taalde arbeid van beide echt genoten als zij kinderen heb ben. PVDA: GAT VAN 119 MILJOEN ONAANVAARDBAAR (Van onze parlementaire redactie) nog wordt gedicht. „Het onderwijsveld wordt op deze wijze met de rug tegen Zowel de CDA- als ook de VVD-fractie de muur gezet, omdat de Kamer geen DEN HAAG CDA en VVD zullen volgende week voor de begroting van onderwijs en wetenschappen bleken gisteren tijdens de voortzetting controle stemmen, ondanks het feit dat het van de begrotingsbehandeling niet be- wordt a gat van 119 miljoen in de begroting reid Pais een „blanco cheque" te geven nog steeds niet is ingevuld. Minister voor het gat van 119 miljoen. VVD- Pais heeft beide regeringsfracties woordvoerster mevrouw Ginjaar ging wel moeten toezeggen dat hij niet op zelfs nog een stap verder: zij eiste de eigen houtje zal ingrijpen in de on- nadrukkelijke toezegging van de be- derwijssalarissen. Pais moest de windsman. dat hij het gat ook daadwer- r 0_..0 00 Tweede Kamer dan ook beloven dat kelijk zal invullen. De PvdA-fractie onderwijsbonden over de noodzakelijke hij geen rechtspositionele maatrege- bleef op haar standpunt staan dat zij te len voor het onderwijs zal treffen gen de onderwijsbegroting zal stern- heeft als de begroting nu aangenomen", meende PvdA- woordvoerder Konings. Het CDA-kamerlid Deetman uitte wel iswaar forse kritiek op het beleid van Pais (te weinig wetgeving, het veel te laat op gang gebrachte overleg met de onderwijsbonden over de noodzakelijke ombuigingen in de onderwijssalarissen). Hij zegde toch de steun van de CDA- fractie toe. „De tijd dringt, wij kunnen echt niet meer wachten tot het overleg met de onderwijsvakbonden is afge rond". aldus Deetman. De nog ontbre kende 119 miljoen kunnen naar zijn mening gevonden worden door een al gehele doorlichting van de salarisop- bouw in het onderwijs en door de ko mende bezuinigingen op de ambtena rensalarissen door te vertalen naar het onderwijs. Minister Pais nodigde van zijn kant de onderwijsvakcentrales uit om ook zelf met voorstellen te komen voor salarismaatregelen, die het tekort in de begroting moeten wegwerken. CDA: Beperking wao nog voor de verkiezingen afhandelen DEN HAAG De Tweede- Kamerfractie van het CDA wil de wet, die ondernemers overheidsinstellingen door het parlement worden behandeld. CDA-woord voer der Paulis toonde zich er giste ren in de Tweede Kamer nog- cent gehandicapten in dienst bewindslieden van Sociale Za te hebben, nog voor de ver- ken deze wet nog steeds niet kiezingen behandelen. bij de Kamer hebben inge- Lukt dat niet meer, dan moet diend. Het vijf-procentswetje deze wet onder verantwoorde- is bedoeld om het aantal uitke- lijkheid van een demissionair rings trekkers in de wao te be- kabinet toch zo snel mogelijk perken. (Van onze parlementaire redactie) [EN HAAG Een grote meerderheid de Tweede Kamer is van mening dat t nog te voorbarig is om nu al defini-. 'ef te besluiten de academische zieken den over te hevelen van het ministe ns van onderwijs en wetenschappen la?r het ministerie van volksgezond heid. Dit bleek tijdens het overleg dat e Tweede Kamercommissies voor on- wwijs en volksgezondheid gisteren met de betrokken bewindslieden heb ben gevoerd over de positie van deze ziekenhuizen. Vanuit de fracties van CDA. VVD en PvdA kwam naar voren dat de argumen ten die de ministers Pais en Ginjaar in hun laatste brief aan de Kamer vóór over heveling aanvoerden, allerminst overtui gend waren. Eerst moet een projectgroep maar eens gaan uitzoeken wat de voor- en nadelen daarvan zijn, zo werd aange voerd. Alleen D'66 wilde in principe wel akkoord gaan met die overheveling, mede vanwege de groeiende taken op het ge bied van de patiëntenzorg. Minister Pais bleef daarentegen wel vol houden dat de overgang naar Volksge zondheid kostenbesparend kan werken en dat in ieder geval een efficiënter beleid mogelijk zou zijn. De kamercommissie echter had daar haar twijfels over. PANDBRIEVENAFFAIRE MIDLi£LBURG De tweede dag van de behandeling van de pandbrievenaffiare door de rechtbank in Middelburg is een korte bedoening geworden. Zes getuigen a décharge lie ten tot groot ongenoegen van president en officier verstek gaan. Twee verdachten waren evenmin verschenen. Recht bankpresident mr. Nomes hield het na voorlezen van enkele getuigenverklaringen dan ook voor gezien. Morgen wordt de zitting voortgezet. Dan zal de officier van jus- tie zijn requisitoir houden en komen de verdedigers van de acht verdachten aan het woord. Alleen Aage M. zal zijn eigen verde diging voeren. Het is overigens nog lang niet zeker dat alle verdachten in deze zaak de ontvreemding van pandbrieven ter waarde van zes miljoen gulden morgen wel zullen verschijnen. De aanhou ding van een getuige a décharge maandag j.l., een 47-jarige Ha genaar, heeft schijnbaar grote indruk gemaakt opo de andere ge tuigen. De Hagenaar trok een voor Aage M. belastende verkla ring in en werd ter zitting wegens meineed gearresteerd. RIO DE JANEIRO Dui zenden boeren in Brazilië hebben hun door droogte waardeloos geworden land verlaten en zijn naar de ste den in het arme noordoosten van het land getrokken, zo is in Rio de Janeiro bekend gemaakt Uit de berichten valt op te ma-' ken, dat de boeren winkels leeghalen en graanopslagplaat- sen plunderen. In enkele ste den is er voedsel uitgereikt. De boeren zijn voornamelijk naar de staat Carea getrokken, waar zii het leven in negentien steden lamleggen. LEEUWARDEN De rijks recherche stelt een onderzoek in naar een man die negen jaar als radioloog heeft ge werkt in een ziekenhuis in Heerenveen. maar die noch gediplomeerd arts is. noch is ingeschreven in het register van radiologen. De „radioloog" zit nu in een psychiatrische in richting en is niet aangehou den. Inmiddels is gebleken dat de man in Amsterdam twee jaar medicijnen heeft gestu deerd. maar dat hij die studie heeft afgebroken. Daarna heeft hij de opleiding tot ra dioloog geheel doorlopen, maar aan een dergelijke cursus mogen eigenlijk alleen mensen deelnemen met een dokters bul. OPKLARINGEN DE BILT-KNMI - Via de Brit se Eilanden komt een gebied met opklaringen naderbij dat zich morgen over het hele land heeft uitgebreid. Daar naast worden ook enkele buien verwacht. In de tempe ratuur komt niet veel veran dering. Om een hogedrukge- bied in het Poolgebied stroomt koude lucht naar het zuidwes ten. In Finland en een groot deel van Scandinavië vriest het in de middag meer dan vijf graden. Deze koude lucht wordt boven de Oostzee aan- gewarmd en bereikt Zuid- -Zweden en Denemarken met een temperatuur om het vries punt. De kou wordt begrensd door een lijn, die via Polen en Denemarken naar de Noord zee loopt. Zeer zacht is het elders in Eu ropa. In Frankrijk, Spanje en op de Balkan komen middag- temperaturen voor rond 25 graden. Vooruitzichten voor zaterdag opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Nu en dan zon, ook enkele buien. Middagtemperatuur omstreeks 8 graden. Vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: omstreeks 4 gra den. Max. temp.: omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van minstens '12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Neer- temp elag Amsterdam regen 12 7 De Bilt regen 13 13 Deelen regen 14 11 Eelde regen - 17 Eindhoven regen 16 1 Den Helder m.regen S 15 Lh. R'dam regen 13 10 Twente regen 14 12 Vllsslngen gh.bew. 12 3 Z.-ümburg zw.bew. 17 0.4 Aberdeen zw.bew. 16 0 Athene l.bew. 20 0 Barcelona zw.bew. 16 0 Berlijn regen 14 18 Bordeaux zw.bew. 23 0 Brussel zw.bew. 16 1 Frankfort regenbul 18 0.3 Genève zw.bew. 20 0 Helsinki sneeuw -8 0.1 Innsbruck zw.bew. 11 0 Klagenfurt zw.bew. 10 0 Kopenha gen IJzel Lissabon l.bew. Locarno l.bew. Londen regenbul Luxemburg regenbui Madrid gh.bew. Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt h.bew. Stockholm zw.bew. regenbul l.bew.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11