Britten moeten buikriem nóg strakker aanhalen isserij overleg weer mislukt ikistan buigt s»et voor uSsen kapers Westersebedrijven collaboreren met racistisch regime MfENLAND OOK AANSTEKERS EN LUCIFERS WORDEN ZWAARDER BELAST ►rtugese kennis or Nederlands (drijfsleven Jhin A Sen moet ïsequenties trekken Miljardenhulp voor vrienden, geen voedel voor armste landen Tass: „Reagan erkent agressie tegen Afghanistan LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 MAART 1981 PAGINA 9 ingen Brits m^mheids- personeel N Het Britse overheids- is gisteren begonnen met 0 selectieve stakingen om lij te zetten aan een eis voor isverhoging van 15 pet Na uursstaking op maandag ictie vooral gericht op com* itra van de regering en op (ngsdiensten van defensie, de negen betrokken vakbon- jen in de geheime verbin- [s van de regering in het else Bude 45 radiotechnici het jer. In dit centrum worden ippen van Sovjet-satellieten i-uitzendingen uit de Sovjet- jeluisterd. t algemeen zijn de gevolgen acties volgens de regering dan de bonden stel- (Van onze correspondent Roger Simons) EN De Britse minister van financiën sir cy Howe heeft zijn landgenoten bij aanbie- n nieuwe begroting aan het parlement mee- dat de buikriem opnieuw strakker moet i aangehaald. Hoewel sinds de Tweede We- flog vrijwel ieder jaar een soortgelijke bood- 'ot de Britten is gericht en zij er al lang aan I zouden moeten zijn, komen de voorstellen r toch weer bijzonder hard aan. lichtpunt in de be- een verlaging van limum lending rate" Ise bankdisconto), met it tot 12 procent. Die - zal leiden tot een MIJ# daling van de toren- die de Britten de dag moeten beta- vQSönciële en industriële 'JiJvI zijn er echter niet tie wolken. Zij vrezen geld te duur blijft en ,waarde van het pond niet zal dalen. Deze •erd gisteren al voor bewaarheid, toen het de geldmarkt op- loger noteerde. Voor Y/wfVT^ers 's de goedkope 1 mUjijd definitief voorbij. oversiële financiëel- tche politiek van de regering Thatcher blijft onge wijzigd. In de komende twaalf maanden zal minister Howe 2,5 miljard pond uit de zakken van de gewone man proberen te kloppen, om te voorkomen dat de regering nog meer moet lenen. Het lukt de Britse rege ring maar niet. de overheids uitgaven binnen de perken van de eigen financiële moge lijkheden te houden. De Britten moeten veel meer gaan betalen voor benzine, bier. wijn. sterke drank en rookartikelen. Zelfs de belas ting op lucifers en aanstekers wordt scherp verhoogd. Dat geldt ook voor de jaarlijkse wegenbelasting. Bovendien worden de traditioneel aftrek bare bedragen niet verhoogd, wat door het steeds duurder De Britse minister van finan ciën, Howe, werd door zijn vrouw (rechts) op de foto ge zet, toen hij de in een even slechte staat als de Britse eco nomie verkerende begrotings koffer voor de wachtende foto grafen ophield. wordende leven in feite neer komt op een indirecte belas tingverhoging. Minister Howe ontlokte met zijn lange miljardennota her haaldelijk luide protesten van Lagerhuisleden. Zijn voorspel ling dat een verdere daling van de inflatie na verloop van tijd gevolgd zal worden door een gevoelige vermindering van de werkloosheid, veroor zaakte algemeen hoongelach. Ook sommige conservatieven vinden dat Thather en Howe te ver gaan. Zij vrezen, dat het economische beleid (sommigen noemen het wanbeleid) de Conservatieve partij haar par lementaire meerderheid zal kosten, als de Britten te zijner tijd opnieuw naar de stembus worden geroepen. Groot-Brittannië blijft dwarsliggen Ministers van 7 en visserij van de Gemeenschap zijn icht opnieuw niet nen worden over peenschappelijk vis- 'd. Evenals een deden moest de Ne- minister G. lie de raad voorzat, [teleurstellende con clusie komen. Gisteravond was de Neder landse delegatie met een com- Êromisvoorstel gekomen, dat et Verenigd Koninkrijk ertoe zou dwingen, na vier jaar ge- debatteer, eindelijk eens een meer communautaire houding aan te nemen. De tegenstellin- gert bleven echter bestaan waarop de voorzitter de raad schorste. Op 6 en 7 april ko men de ministers, volgens de plannen opnieuw bij elkaar. In goed ingelichte kringen in Brussel heeft men nog weinig geloof in het totstandkomen van een gemeenschappelijk visserijbeleid. Het grote twist- tunt blijft de toegang tot de ritse wateren van vissers uit andere EG-landen. In het voorstel dat van Nederlandse zijde kwam, was een van de voornaamste punten dat de Europese Commissie zou moe ten beoordelen of die toegang voor derden redelijk zou zijn. Het compromis van het Neder landse voorzitterschap omvat te ook gewijzigde getallen voor de verdeling over de lidstaten van de te vangen hoeveelheid vis. In dat voorstel was onder meer voorzien, dat Nederland 6.000 ton vis (uitgedrukt in een kabeljauwequivalent) meer zou mogen vangen dan de EG- commissie oorspronkelijk had voorgesteld. Minister Braks sluit niet uit, dat het visserijbeleid op de ko mende Europese topconferen tie, eind deze maand in Maas tricht, ter sprake zal komen. Hij noemde de nu ontstane si tuatie „zeer ernstig". Op vra gen of EG-lidstaten in de mi nisterraad wellicht een ver band hadden gelegd tussen hun meebetalingen aan het Britse aandeel in de totale EG- contributie en het opnieuw mislukken van het Europese visserijgesprek, wilde Braks niet ingaan. Het enige dat de raadsvoorzitter kwijt wilde was, dat enkele delegaties in de raad die zaak wel hadden „aangestipt". feON Tijdens de laatste dag van het tweedaags he in Lissabon van premier Van. Agt en minister Van ,uw (buitenlandse zaken), heeft de Portugese rege- reboden Nederlandse bedrijven te helpen bij activi de voormalige Portugese koloniën Angola en Mo- Pe- Van der Klaauw, die gistermiddag met Van Agt op O QG arriveerde, kwam dit aanbod nogal onverwacht De n hebben ook Frankrijk hun speciale kennis en erva- langeboden. Van der Klaauw heeft de economische in- O leendienst gevraagd er achteraan te gaan. In Lissabon is ^3proken over de levering van drie Nederlandse fregatten tugai. De bewindslieden hebben afgesproken deze kwes- Qgel mogeijk in Navo-verband aan de orde te stellen. Por- j |t^j>dt dat de bewaking van de toegang tot de Middellandse zaak is van de Navo. Nederland zal dit op de aanstaande ie top in Maastricht aan de orde stellen. igese regering heeft de Europese Gemeenschap om ilp gevraagd in verband met de droogte in het land. I Portugal dat de EG-markt meer toegankelijk wordt ugese expostprodukten als textiel en tomatenpuree. CUS De Paki- regering heeft ge ltoe te geven aan de lt alle gevangenen 11 de kapers van het mse lijntoestel in de hoofdstad Damas- I !t ruim honderd gijze- Un boord hebben ge it worden vrijgelaten. Ie kapers hebben ge- de tien dagen geleden Ite Boeing tot ontplof- I brengen als niet aan >en wordt voldaan. functionarissen be- 1 overigens of de ka- t een dergelijke drasti- tiaatregel zullen over- wel wordt er rekening mee gehouden dat de kapers een of meerdere gijzelaars zul len doden. Vorige week vrij dag vermoordden de kapers een Pakistaanse diplomaat. Gisteravond bestond er nog enig optimisme over een spoe dig einde van de kaping toen de kapers lieten weten dat zij het aantal gevangenen wier vrijlating zij eisten hadden te ruggebracht van honderd tot tussen de 45 en 55. De militai re regering van generaal Zia heeft er nu mee ingestemd dat dertig personen die op het lijstje van de kapers staan, kunnen vertrekken, maar zegt dat de overigen zware misda digers zijn. 11 RIBO Chas Mijnals, een van de verleden week vrij- i en inmiddels weer in genade aangenomen verdachten ..linkse coup" in Suriname, heeft gisteren verklaard dat ïnaamse regering de consequenties moet trekken uit het Suriname een socialistische weg is ingeslagen. Zoals be- jpaakten de militairen verleden week, zonder voorkennis [regering, de „nieuwe koers" bekend. Volgens Mijnals is kans op veranderingen in de regering. Kritiek van Ne- 1 of de Verenigde Staten op de nieuwe politiek zou vol- „een kapitale blunder" zijn. Thozamile Botha (links) was gisteren op bezoek bl) Ford-Amsterdam. Rechts de heer Elverdulk, de voorzitter van de ondernemingsraad. In het midden een tolk. Gevluchte Zuidafrihaanse stakingsleider Botha: 99 AMSTERDAM „Westerse bedrijven met vestigingen in Zuid-Afrika kunnen niet zeggen, dat ze niets met de apart heidspolitiek te maken hebben. Ze colla boreren met het racistisch regime, want Pretoria kan ze, met de wet in de hand, dwingen met hen samen te werken". Tho zamile Botha, een van de leiders van de staking bij de Ford-fabriek in Port Elisa beth van eind 1979, windt er geen doekjes om. Volgens hem zijn de zwarten en kleur lingen in Zuid-Afrika gebaat bij een alge hele boycot van dat land. „Natuurlijk heb ben zij daarvan het meest te lijden, maar nu zijn officieel ook al drie en een half miljoen zwarten werkloos. En de regering telt daar de mijnwerkers en landarbeiders nog niet eens bij!" Volgens Botha kan elk bedrijf in Zuid-Afrika in tijden van nood gedwongen worden oor logsmateriaal te maken. „Een andere wet geeft de minister van defensie de macht, ge bieden van strategisch belang te verklaren, waardoor de eigenaar onder militair com mando komt te staan". Botha, die het leven in Zuid-Afrika door de regering onmogelijk wordt gemaakt, is op uit nodiging van de Anti-Apartheidsbeweging een week in Nederland. Omdat hij actief was in het zwarte bewonerscomité van Port Elisa beth, werd hij door zijn werkgever. Ford, ontslagen. Zijn zevenhonderd zwarte collega's legden daarop spontaan het werk neer. „Na twee en een halve dag konden we allemaal terugkomen en Ford betaalde die dagen door", aldus Botha. De blanke werknemers namen dat niet en eisten dubbel loon. omdat zij hadden doorge werkt. „Maar", vertelt Botha, „ze wilden ook dat de bedrijfskantine gesplitst zou worden omdat wij zouden stinken en ons niet weten te gedragen. De directie distantieerde zich van die uitlatingen, maar wij hebben de kan tine niet meer bezocht. Wij eisten voor het zelfde werk evenveel loon als onze blanke collega's, die soms drie keer zo veel verdien den". Toen hun ultimatum na twee weken zonder resultaat afliep, verzamelden ze zich voor de fabriek. De politie werd gealarmeerd en de stakers konden kiezen: wegwezen of aan het werk. Zij besloten weg te blijven. De erkende vakbonden wilden niet voor de sta kers onderhandelen, omdat het om een poli tieke actie zou gaan. Na meer dan twee maanden dreigde het zwarte bewonerscomité van Port Elisabeth, dat zich voor de stakers inzette, alle blanke winkels en de door de regering beheerde drankzaken te boycotten. Ook werden alle overige zwarte arbeiders in Port Elisabeth opgeroepen een dag te staken. De Ford-direc tie zwichtte en alle werknemers konden te rugkomen. maar hun eisen werden niet inge willigd. „Een dag later werd ik gearresteerd", vertelt Botha. „Zonder aanklacht of vonnis heb ik 48 dagen gevangen gezeten. Daarna werd ik in de ban gedaan, zodat ik nergens werk kon krijgen of een opleiding volgen. Ik moest 's nachts binnen blijven en mocht maar één man tegelijk ontvangen. Ik besloot uit te wijken naar Lesotho, waar ik me bij het verboden Afikaans Nationaal Congres heb aangesloten". Volgens Botha drait de Zuidafrikaanse econo mie nog steeds goed en varen veel bedrijven wel bij de apartheidspolitiek. „Zwarten zijn immers goedkope arbeidskrachten. Een rege ringscommissie heeft onlangs becijferd, dat de Zuidafrikaanse economie maar anderhalf miljoen zwarten nodig heeft. De rest moet maar in de thuislanden blijven!". RENÉ BOGAARTS AMERIKAANSE REGERING: WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft vannacht het Congres een verdere uitwerking van de verleden maand ingediende begrotingswijzigin gen aangeboden. Uit de voorstellen van president Reagan blijkt, dat de VS een zeer selectief buiten lands hulpbeleid gaan voeren. Bevriende naties als onder meer Egypte, Israël, Turkije en El Salvador krijgen voor in totaal 14 miljard gulden aan militaire hulp om Amerikaanse wapens te kopen. Daarentegen wordt beknot op onder meer de voedsel hulp aan landen waar hongersnood heerst. De overige plannen die vannacht werden bekendge maakt bestaan uit een verdere uitwerking van de eer der ingediende wijzigingsvoorstellen, die vooral een verschuiving van gelden van de sociale sector naar de fensie te zien hadden gegeven. Protest tegen Nederlandse aardgasprijs LONDEN Britse glastuin ders, georganiseerd in de „Far mers Union" willen vrijdag voor het ministerie van land bouw in Londen een protest demonstratie houden tegen de huns inziens oneerlijke con currentie die ze ondervinden door het speciale aardgastarief, dat hun Nederlandse collega's betalen. Ze willen van hun ei gen overheid onmiddellijke geldelijke steun vragen. Deze is volgens de „Farmers Union" nodig voor het behoud van de tuindersbedrijven tot het mo ment, waarop de Europese Commissie besluit op te treden tegen het Nederlandse speciale tarief. Congresrap port somber over MX-raketten WASHINGTON De Sov jet-Unie is mogelijk in staat de nieuwe Amerikaanse mo biele MX-raketten te ont dekken en vernietigen, in dien de VS deze in onderling verbonden betonnen schach ten in de woestijn wil ver bergen. Dat staat in een rap port van een commissie van het Amerikaanse Congres. In het rapport wordt de effec tiviteit in twijfel getrokken van de zogenoemde „verstop- permethode" waarbij 200 MX- raketten in ongeveer 4600 be tonnen schachten worden ver borgen. Om het systeem te la ten werken moeten volgens het rapport namaakraketten worden ontwikkeld, die door geavanceerde Russische appa ratuur voor echt worden ver sleten. Amerikaans pensioen voor trouwe Chinees (Van onze correspondent Dick Toet WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is van plan een staatspen sioen te verlenen aan Zhao Wenjin, een 75-jarige Chi nees. Zhao heeft tot op de dag van vandaag als klus jesman gediend in het oude Amerikaanse consu laat in de Chinese haven stad Xiamen. Het consu laat werd echter al in 1945 gesloten. Zhao Wenjin was in 1926 door de Ameri kaanse regering als klus jesman in dienst genomen. Toen het consulaat in 1945 werd gesloten, gaf de con sul hem de opdracht een oogje op het gebouw te houden. Die opdracht werd in 1950 bevestigd door een Brits diplomaat, die na het verbreken van de Chinees-Amerikaanse relaties een bezoek bracht aan het consulaat Zhao kreeg via de Britten be taald, ongeveer 53 dollar per maand, een voor Chi nese begrippen aanzienlijk bedrag. In 1975, toen de betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten zich weer begonnen te herstellen, kwam Zhao weer onder directe contro le van de Amerikaanse re gering. Vorig jaar kreeg hij bezoek van een Ameri kaanse diplomaat, die rap porteerde Zhao te hebben aangetroffen „in goede ge zondheid en nog elke dag klusjes uitvoerend in en om het consulaat". MOSKOU Het Sovjetrussische persbu reau Tass meent dat president Reagan van de Verenigde Staten stilzwijgend heeft er kend dat de Amerikanen „gewapende agres sie plegen" tegen Afghanistan. Het persbu reau schreef dit gisteravond in een lang eer ste commentaar op Reagans verklaring dat de VS mogelijke militaire steun zullen ver lenen aan de Afghaanse islamitische rebel len. Reagan bevestigt slechts in het open baar wat zijn voorganger Carter liever stil zwijgend deed, aldus het persbureau. In Washington merkten waarnemers op dat dingsmaatregelen nam na de Russische inter ventie in Afghanistan, hij steeds verklaard had dat de VS „zich niet zouden mengen in de bin nenlandse aangelegenheden van Afghanistan". Uit het Russische commentaar op het plan van Reagan bliikt dat Moskou in de mogelijkheid van Amerikaanse steun aan de Afghaanse op standelingen de bevestiging wil zien van haar zo vaak naar voren gebrachte stelling dat Af ghanistan het slachtoffer is „van gewapende imperialistische agressie en dat de Sovjet-Unie dit bevriende buurland daarom wel te hulp moest snellen". Rnmmpnwprnprc WASHINGTON Verschel- UUUlIIienwerperS dene Amerikaanse B-52 in staat van paraatheid bommenwerpers op de West- duitse basis Loring zijn sinds vrijdag in staat van paraatheid gebracht, zo is van het Pentagon vernomen. De maatregel werd genomen, na de ontdekking van een aantal met raketten uitgeruste Russische onderzeeërs in een gebied van de Atlantische Oceaan, dat door de VS als strategisch gevoelig wordt be schouwd. Een functionaris van het Pentagon preciseerde, dat vijf of zes van de veertien B'52's nu dichter bij de start baan staan om zo snel mogelijk te kunnen vertrekken bij een eventuele Russische raketaaa- vaL

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9